EXPORTJTNEVER |c. W. JONKER I OASEN IN DE IJSWOESTIJN Sloan's Liniment Om het behoud van het historisch karakter van de stad ONZE PUZZELRUBRIEK De ontwapenings conferentie Unicef-hulp voor Joegoslavië EXTRA FLES Bevordering van juiste schoolkeuze voor kinderen uit het Deltagebied Gemeenteraad Zierikzee ZIERIKZEE, 30-10. Op de dinsdag a.s. te houden raadsvergadering komt het onderwerp: aanwijzing be schermd stadsgezicht aan de orde, zulks op verzoek van G.S. van Zee land, die informeerden naar het ge meentelijk standpunt inzake de aan wijzing van het beschermd stadsge zicht van Zierikzee door de minister van C.R.M. Het college van b. en w. zegt in een toelichting dat hoewel, gelet op het totaalaspect van Zierikzee, de gehele stad binnen de wallen be schouwd mag worden als een te be schermen stadsgezicht, bij de aan wijzing voortvloeiende te nemen maatregelen rekening dient te wor den gehouden, met het eigen karak ter van de verschillende onderdelen, die samen het huidige stadsbeeld vormen. Wat de omwalling betreft moet naar voren gebracht, dat - aange zien in de middeleeuwse versterkin gen - niet aan de veranderde eisen zijn aangepast, nog heden ten dage in het grachtenbeloop een duidelijk beeld wordt vastgehouden van de middeleeuwse uitwendige stadsvorm. Van groot belang moet worden ge acht dat de wallen, behoudens een gedeelte bij de „Wandeling" aan de Advertentie miiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiimiiiiiiiiiiiiiiim Eindelijk doet de herfst i z'u intrede! HEESTERS planten! E Volop keus in uw bloemen- en E tuincentrum: alléén Hogezoom - Haamstede E Telefoon (01115) 383 Hllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll oostzijde van de stad, onbebouwd zijn gebleven. Voor het behoud van het karakter van dit stadsdeel is het van het grootste belang er naar te streven dat de bestaande bebouwing wordt ingeperkt en in ieder geval uitbreiding wordt voorkomen. Tussen Oude- en Nieuwe Haven Van de wijk, gelegen tussen Oude Haven en Nieuwe Haven kan worden opgemerkt, dat hier de stedebouw- kundige struktuur op overtuigende wijze het karakter vasthoudt van het oude stadsbeeld. Het dient - aldus het college - derhalve aanbeveling bij het nemen van stedebouwkundige maatregelen in dit gedeelte van Zie rikzee uit te gaan van de oude struk tuur, teneinde door middel van een op rehabilitatie afgestemd sanerings plan te streven naar herstel van het oude aspect ter plaatse. Wat het ove rige gedeelte van het te beschermen gebied betreft kan worden gesteld dat het van belang moet worden ge acht bepaalde kwaliteitseisen aan de bebouwing te stellen met betrekking tot een rustige omgeving, zodat gro te contrasten met de oude bebou wing van Zierikzee worden voorko men. Overigens betekent bescherming niet bevriezing van het aangeduide gebied, maar wel middel om stede- bouwkundige regelingen te treffen, die mogelijkheden bieden om het historisch karakter van Zierikzee zo veel mogelijk recht te doen. Op bepaalde plekken aan de Zuidpool is het heel goed wonen Het beeld, dat wij van het Zuid poolgebied hebben gekregen, is dat van enorm, uitgestrekte ijsvlakten, waar zeer lage temperaturen heer sen en waar het leven is uitgesloten. Er wonen dus van oorsprong geen mensen en tochis het geenszins uitgesloten om aan de Zuidpool prettig te leven; het kan alleen niet overal, maar op sommige plekken wel. Het was in het jaar 1938, dat en kele piloten van de Duitse Zuidpool expeditie „Schwabenland" by het uitvoeren van verkenningsvluchten getroffen werden door een wonder lijke aanblik. Zij konden hun ogen niet geloven. Daar, boven een be-, paald deel van Queen Mary Land, een van de meest verlaten en woeste delen van Antarctica, zagen zij be neden zich plotseling een geweldig stuk land dat geheel vrij van sneeuw was. En dat midden in deze gure ijs- woestenij! Sommige plekken in dit gebied glansden blauw of rood en de oiloten veronderstelden, dat dit me ren waren. Veel inzendingen op de puzzel van vorige week. Bij één der inzendingen was een brief ingesloten, met de vraag: „waar de oplossingen nu ei genlijk naar toe moeten". Dat is heel simpel. Aan de Redaktie van de Z.N. Op brief graag vermelden: „Puzzel rubriek". De eerste prijs is ditmaal bestemd voor: Dc heer M. D. FRANKE Donkerewegr 30 NOORDGOUWE De tweede prijs gaat naar: Mevrouw M. BOSSERS-VAN VESSEM Schoolstraat 18 BRUINISSE De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. besluit; 7. angstig; 13. aardig; 15. melati; 16. roman; 18. retig; 20. terra; 22. even; 23. botanie 25. maan; 26. den; 27. mal; 28. ren; 30. Spa; 31. er; 32. rijs; 33. zee; 35. mud; 37. p.d.; 38. Namen; 40. rondo; 42. Korea; 44. Lek; 45. K.O.; 46. p.a.; 48. Man; 49. teller; 50. perzik; 51. pen; 52. ms.; 54. E.K.; 55. neg; 57. baret; 59. troon; 62. beter; 64. ar; 65. nor; 67. erf; 68. roe; 69. ze; 70. rat; 72 .pop; 74. kok; 75. toe; 76. Oder; 78. kazemat; 81. rang; 82. neger; 84. rotor; 85.. aarde; 86. edelen; 88. ta laar; 90. Senegal; 91. fondant. Verticaal: 1. bereden; 2. samen; 3. laan; 4. urn; 5. id.; 6. Tirol; 7. Aegir; 8. nl.; 9. gat; 10. stem; 11. tiras; 12. Granada; 14. get.; 15. min; 17. overal; 19. talent; 21. rappen; 23. bas; 24. Eem; 27. mijn; 29. nuk; 32. rekenen; 33. zo; 34. e.d.; 36. dominee 39. meter; 40. roest; 41. opeen; 43. raket; 45. K.L.M.; 47 .ark; 51. parade 53. korvet; 56. gezond; 57. barones; 58. top; 60. re; 61. of; 62. bok; 63. reegeit; 66. rok; 68. rot; 71. tegen; 73. parel; 74. karaf; 75. tarra; 77. rede; 79. zon; 80. mot; 81. raad; 83. reg.; 85. aan; 87. la; 89. L.O. De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. werktuig om steen kool los te hakken; 6. geheel gevuld; 7. glansloos; 9. staafvormig werp tuig; 10 naaldboom; 12. gelijkheid van klank met het ritme of de klem toon in verzen; 14. ruime vestibule; 15. knaagdier; 17. gril, kuur; 19. ge wricht; 20. één der dagen van de week; 22. al te goed mens; 24. kleine afgeschoten ruimte; 25. afzonderlijk vertrek in een gevangenis; 26. schre de, stap; 28. zangstem; 30. overblijf sel bij verbranding; 31. gedwee, tam 32. niet moedig; 33. jong v.e. schaap; 35. bekend sportevenement (afk.); 36. slangvormige vis; 39. vinnig, ver beten; 41. deel van Europa; 42. spe cerij; 43. gezichtseinder; 45. loofboom 46. laagtij; 48. getekend (afk.); 50. gezichtsorgaan; 51. korte tijdsduur; 52. per jaar (afk.); 53. grappenma ker; 55. wenk, advies; 57. stoot; 58. afgemat; 59. hoogste punt; 61. oor logstuig, dut op geringe diepte in de grond wordt ingegraven; 64. deel v. e. tabakspijp; 65. uiting van genegen heid; 67. herrie, lawaai; 68. laagte tussen bergen; 69. Europeaan; 71. vrouwelijk rund; 72. hansworst; 73. gesloten, dicht; 75 tuinhaag; 76. zware zijden stof. Verticaal: 1. grot, spelonk; 2. aardrijkskundige aanduiding (afk.); 3. één der dagen van de week; 4. en dergelijke (afk.); 5. oude lap; 6. staaf vormig werktuig; 8. niet grof; 9. kikvorsachtig dier; 10. vreemde titel; 11. bittere afgunst; 13. vinkach- tige vogel; 14. krampachtige aandoe ning v.h. middenrif; 15. geul tussen gorzen of waarden; 16. houten drink- kom; 18 .achterste gedeelte v.e. fuik 19. niet bevestigd; 20. scheepsvloer; 21. bittere vloeistof; 23. lang, dun en smal stuk hout; 24. pijlvormig werp tuig; 25. vredespijp der roodhuiden in Noord-Amerika; 27. edelgesteente 29, berisping; 31. een redelijke maat nit te buiten gaande; 34. vogel; 36. woonschip; 37. arm v.e. boom; 38. geslacht van mensen of dieren; 40. bewoner v.h. hoge noorden; 44. be smettelijke ziekte; 47. slaghout bij het cricketspel; 49. duivenhok; 51. gekuipt houten vat; 52. meisjesSpeel- goed; 54. kledingstuk; 56. onwrik baar, onbeweeglijk; 57. lichamelijk lijden; 58. insekleneter; 60. beneden deel v.e. winkelgevel; 62. deel van de hals; 63. honingdrank; 64. huis dier; 66. onderdeel v.e. tennispartij 68. sterke, kortharige hond; 70. wa terbewoner; 72. verplaatsing v.e. stuk op het Schaakbord; 74. bijwoord 75. uitroep. Bij hun terugkomst namen de an dere leden van de expeditie hun me dedelingen niet serieus. Zij meenden dat de piloten het slachtoffer waren geworden van een zinsbegoocheling. Zwemmend aan de pool! Na de tweede wereldoorlog be zocht admiraal Byrd de Zuidpool en hij besloot zijn verkenningsvliegtui gen de ontdekking van de Duitse pi loten te laten verifiëren. Ze bleken zich niet te hebben vergist. Ook de Amerikanen kwamen boven dit won derlijke gebied, als het ware een oase in de ijswoestijn. Eén van de watervliegtuigen van Byrd gelukte het neer te strijken op een van die blauwe vlekken, dat in derdaad een meer bleek te zijn. De temperatuur van het water was won derlijk genoeg zes graden Celsius en het verlokte de bemanning van het vliegtuig zelfs om er in te gaan zwemmen. Hierbij bleef het niet. De aandacht van de expeditie was op dit wonder lijke gebied gericht en natuurlijk ging men onderzoekingen verrichten. Het bleek inderdaad, dat dit gebied geheel sneeuw- en ijsvrij was, dat er diverse mossen groeiden op de bodem en dat men in de meren veel groene en rode wieren aantrof. Wel iswaar primitief leven, maar toch le ven midden in een gebied waar men over duizenden kilometers geen le ven vindt. Vulkanische werking? Natuurlijk zocht Byrd ijverig naar een verklaring van dit merkwaardi ge verschijnsel. Wat kan toch de oorzaak zijn van zo'n oase? Afdoende is het nog niet verklaard, maar wel heeft men theorieën. Het is bijvoor beeld zeer waarschijnlijk, dat. het Zuidpoolgebied geologisch een voort zetting is van Zaid-Amerika. Het bergachtige deel daar, de Andes, is vulkanisch en deze vulkanische strook zou zich in de bodem van het Zuidpoolgebied kunnen voortzetten. Het is dan in het geheel niet uitge sloten, dat men op enige honderden meters onder de aardoppervlakte van dit deel van de Zuidpool, reservoirs met warm gas en warm water zal vinden. Dit zou in dit koude gebied ook een verklaring kunneii zijn voor de relatief hoge temperatuur van het water in de meren en voor de af wezigheid in de Zuidpoolzomer van sneeuw en ijs daar, terwijl het el ders eeuwig wit is. De Russische lezing Later werd nog zo'n soort oase er gens anders in Queen Mary Land gevonden en wel door een Russische expeditie. De Russen hangen de vulkanische theorie, die een verklaring zou moe ten geven van de aanwezigheid van dergelijke oasen, niet aan. Zij zoeken de verklaring in de inval van zon nestralen in lente en zomer, waar door sneeuw en ijs zouden smelten en waardoor beekjes en riviertjes ontstaan, die het water afvoeren naar de laagst gelegen delen, waar meren ontstaan. Op het midden^van de middag zijn de temperaturen er gewoon zomers en warme winden waaien boven de omringende rotsen. Straks hele steden? Steeds heeft men gemeend, dat het grote vastelandgebied van Antarctica eigenlijk nooit geschikt zou zijn om er mensen permanent te laten leven. Maar gezien deze oasen, is de moge lijkheid van permanent leven daar niet uitgesloten, al is de mens er steeds omringd door een woeste ke ten van sneeuw en ijs, want buiten de oasen is het echt poollandschap. Maar in die oasen is het leven zeer goed mogelijk. Wanneer we bedenken, dat de oase die de Russen ontdekten, een opper vlakte heeft van niet minder dan 1500 vierkante kilometer, dan is het heel goed denkbaar, dat in deze en andere oasen steden ontstaan, waar men van alle gemakken voorzien is, steden die op die manier het hart van het Zuidpoolgebied zouden kun nen vormen. In het zomerseizoen kan er zelfs wat aan landbouw en tuin bouw worden gedaan, om nog niet te spreken over de vele mogelijkhe den die er zijn op het gebied van de mijnbouw. De oasen werpen een ge heel nieuw licht op de mogelijkhe den van het Zuidpoolgebied. HONKKONG. De zeven Westduit- seis, die 14 maanden in Cina zijn vastgehouden, werden beschuldigd van economische spionage en „het ontsieren van portretten van Mao Tse Toeng', zo verluidde in Hong- Kong. De Duitsers hebben een aantal bekentenissen ondertekend, omdat hun verteld was dat zij anders geen uitreisvergunning zouden krijgen. NEW YORK, 30-10. Amerika en Rusland hebben donderdag op de ontwapeningsconferentie in Geneve een gewijzigd ontwerp-verdrag inza ke een vreedzaam gebruik van de zeebodem ingediend. Op vier punten is aan de bezwa ren van andere landen tegemoet ge komen: de mogendheden met kern wapens hebben niet meer het recht van veto tegen het indienen van amendementen. Ingeval van een ge schil over de controle kan een beroep op de Veiligheidsraad worden ge daan. Vijf jaar na het van kracht worden van het verdrag zal een con ferentie worden belegd om over een eventuele herziening te praten. Ten slotte wordt in het ontwerp beves tigd, dat de oeverstaat soeverein is over de aangrenzende kuststrook van 12 mijl. De kern van het ontwerp blijft het verbieden van het aanbrengen van wapens voor massale vernieti ging op de zeebodem buiten de ge noemde zone van 12 mijl. DEN HAAG, 30-10. Het kinder fonds der Verenigde Naties Unicef, heeft 10.000 dollar beschikbaar ge steld voor directe hulpverlening aan de slachtoffers van de aardbeving in .Banga Loeka in Joegoslavië. De Belgische Hoge Raad voor de Gezondheid heeft de regering aan bevolen het gebruik van cyclamaten in levensmiddelen en dranken te verbieden. In Athene is donderdag voor de krijgsraad een proces begonnen te gen negen mannen en een meisje, die worden verdacht van het plegen van bomaanslagen in Athene begin deze maand. Donderdag is in West-Berlijn het eerste Joodse jeugdcongres van na de oorlog geopend. „Flitsen" uit het buitenland MONTREAL. Twee Chilenen, een man en een meisje van 17 jaar, zijn door de politie van Montreal gear resteerd nadat de douane van het vliegveld van Montreal ontdekt had, dat zij heroine bij zich hadden voor een waarde van bijna 7 miljoen gul den. TRIPOLI. De nieuwe revolutio naire regering van Libië heeft het vei'enigd koninkrijk verzocht zijn bases vroegtijdig te ontruimen, zo hebben officiële kringen in Tripoli gezegd. Een soortgelijk verzoek zou tot de Verenigde Staten worden ge richt inzake de Amerikaanse lucht machtbasis Wheelus in Libië. SANTIAGO. Door een staking van 15.000 bankbedienden heeft in Chili het bankbedrijf woensdag stil gele gen. De staking was een protest te gen de voorgenomen wijziging van het stelsel van sociale verzekerin gen. BELGRADO. De burgemeester van de Zuidsla vische stad Ban ja Luka heeft officieel meegedeeld dat bij de aardbeving slechts negen mensen zijn omgekomen, onder wie vier vrouwen. Eerdere berichten omtrent 20 of meer doden waren onjuist, zei hij. VIENTIANE. De Noordvietname- zen hebben in Zuid-Laos hun dróge- moessonoffensief ingezet met een aanval op het militaire kamp Ban Boengxang, 50 kilometer van Savan- makhet welke stad aan de Mekong ligt,, zo hebben militaire kringen in Vientane gezegd. ATHENE. In Athene heeft een krijgsraaad twee mannen tot resp. zes en acht jaar gevangenisstraf ver oordeeld wegens onwettig bezit van explosieven. Een derde verdachte kreeg bij verstek acht jaar. De drie mannen zouden lid zijn van de ver zetsorganisatie „Vrije Grieken". MADRID. Genei*aal Franco heeft de Ingrijpendste kabinetswijziging bekendgemaakt uit de 30 jaar dat hij staatshoofd van Spanje is. Met de benoeming van 14 nieuwe minis ters heeft Franco jong bloed in zijn regering gebracht. BEIROET. Bij de Amerikaanse universiteit in Beiroet hebben zich hevige gevechten voorgedaan tus sen Palestijnsgezinde studenten en andere studenten die de universiteit in wilden gaan. Vijf studenten wer den gewond. TURIJN. Bij de Fiat-fabrieken in Turijn hebben zich opnieuw onge regeldheden voorgedaan. Tweedui zend stakers namen in de ochtend deel aan een optocht door de fa brieksgebouwen, die snel ontaardde in een algemene vechtpartij tussen bewakers, werkwilligen en betogers. MADRID. Het door een militair tribunaal in Burgos uitgesproken doodvonnis over de Bask Antonio Arrizabalaga is door de kapitein-ge neraal van het zesde Spaanse mili taire district (waarin Burgos gelegen is) bekrachtigd. TUNIS. De wolkbreuken die Tu nesië heben getroffen, hebben de noodtoestand verder verergerd. Ver scheidene steden in het zuiden wer den door het water ingesloten. LOS ANGELES. De noordelijke rand van Los Angeles wordt geteis terd door kreupelhoutbranden. Acht villa's zijn in de as gelegd en 500 mensen gevlucht. Drie brandweer lieden zijn gewond. Het vuur heeft tot dusver meer dan 2.000 ha ver woest. Advertentie bi| elke aankoop van een V hele Hes 1 "Vat 'm koel" ZIERIKZEE, 30-10. De Stichting Zeeland, (Provinciaal Opbouwor- gaan), heeft o.a. tot doel om op grondslag van gezamenlijk overleg tussen overheid en partikulier initi atief een op de ontwikkeling in de Zeeuwse samenleving afgestemd sa menhangend welzijnsbeleid voor te bereiden en te bevorderen. Bij de realisering hiervan wordt men vaak geconfronteerd met vraag stukken die het terrein van „het on derwijs" raken of gedeeltelijk over lappen. Een en ander heeft er toe geleid dat van de zijde van de Stichting Zeeland in 1968 een stuurgroep in het leven is geroepen. Door deze. stuurgroep is een aantal onderwer pen naar voren gebracht die nader de aandacht verdienen: o.a. het na gaan van de soort onderwijs welke Brochure voor internationale Dainjeugil AMSTERDAM, 30-10. Burgemees ter Samkalden heeft in de Amster damse gemeenteraad verklaard, dat een fcrcchure in de maak is, die in vier talen voorlichting zal geven aan de internationale damjeugd. Het boekje zal ook onder de jongeren op de Nederlar.dsche scholen worden verspeid en in jeugdcentra aanwe zig zijn. Dr. Samkalden zei voorts dat gedacht wordt aan het plaatsen van tafels rondqm het monument op de Dam met voorlichtende teksten in vier talen. Hiermee wordt tege moetgekomen aan vragen uit de ge meenteraad om een zo breed moge lijke voorlichting over de betekenis van het herdenkings- en bevrijdings monument op de Dam in de hoofd stad. in Zeeland nodig is in verband met de huidige en toekomstige ontwikke lingen, het invoeren van schooltoet sen, school-maatschappelijk werk en schoolpsychologische dienst. Boven dien: het kreëren van plaatsen voor onderwijs-experimenten in Zeeland. Besloten werd om te trachten te komen tot het invoeren van school toetsen op de basisscholen in Zee land en West-Brabant. Hiertoe werd genoemde stuurgroep omgezet in een Beleidscommissie On derwijs, waarin o.a. zitting hebben vertegenwoordigers van organisaties op het terrein van het basis-onder wijs. Door deze commissie is een memo randum verspreid „Bevordering van de juiste schoolkeuze voor kinderen uit het Deltagebied". Dit memorandum is o.a. gestuurd naar gemeentebesturen, besturen van scholen voor basis- en voortgezet on derwijs en naar de schoolleiders van deze scholen in Zeeland en Brabant. KLIJNDIJK. Op de provinciale weg in Klijndijk tussen Odoorn en Emmen is de 71-jarige emeritus predikant ds. H. van Lunzen uit Odoorn dodelijk verongelukt. De predikant stak op- zijn fiets de pro vinciale weg over zonder op het ver keer te letten en werd door een pas serende personenauto gegrepen. De man was op slag dood. AMSTERDAM. Burgemeester en wethouders van Amsterdam hebben besloten« het advies van de Kunst- raad te volgen om bij de inzending van kunstwerken voor de jaarlijkse aankopen door de gemeente de leef tijdsgrens van 36 jaar ditmaal te la ten vervallen. Voor onmiddellijke verlichting: Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnenspit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. NOORDZEE. De Engelse prinses Anne is de eerste vrouw die ooit een be zoek aan het booreiland ..Amoco-8", 50 km. buiten de kust van Norfolk, heeft gebracht. De prinses, gekleed in een rood broekpak en een bijpassende ..highwayman-hoed" vloog per helikopter naar het booreiland. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5