GAS en 125 VAR/ roÖRSNT NIEUWE VOORSTELLEN VAN LIBANON AAN PALESTIJNEN I i I K0UWENBERG OOK VOOR mondragon Opnieuw gevechten tussen Palestijnse commando's en Libanese militairen BILT De Roemeens-Nederlandse besprekingen „DE MAGNEET" Zigeuners moeten Zweden verlaten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE rijila;; 31 oktober 1969 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE REDAKIIE EN ADMINISTRATIE: lannewekken 11, Zierikzee, Postbus I, tel. (01110) 2255, ♦ia 18 00 uur; tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. B.j de Vaale, tel. (01110) 2938 Uitgave: N V. Drukker.j v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. 1797 - 1889 In dit nummer: „Stad en Landeover Zierikzee Gevechten met cointnaiido'g duren voort CAIRO/BfilKOET, 30-10. Terwijl donderdag in Libanon dc strijd tus sen regeringstroepen en Palestijnse commando-eenheden voortduurde, maakte een Libanese delegatie in Cairo bekend dat zij praktische voor stellen had ingediend voor een be ëindiging van de crisis. Van welingelichte zijde is verno men dat het aan Egypte voorgelegde plan onder andere behelst dat de Pa lestijnse commando's in zuid-Liba- non een gebied bij de Israëlische grens krijgen toegewezen waarin ze zich vrij kunnen bewegen. De ver bindingen tussen hun bases in Syrië en het operatieterrein zouden wor den onderhouden via af te bakenen corridors. Hoewel de Libanezen bekendmaak ten dat de besprekingen met de Egyp tische leiders hun voltooiing nader den, en dat er volledige overeen stemming met de Egyptenaren be stond, liet men zich van Egyptische zijde zeer voorzichtig uit over de Tsjech en Oostenrijker mogen voorlopig blijven DEN HAAG. 30-10. De loco-secre- taris-generaal van het ministerie van justitie, mr. J. A. Fonteijn, heeft meegedeeld dal de 25-jarige Tsjc- chcslewaakse A. Pezdek en de 20- jarige Oostenrijker W. Kerschbaum- mayer in Nederland te mogen blij ven hangende verzoeken om een ver blijfsvergunning. Mr. Fonteijn zei dit toen hii namens rtc minister van justitie, mr. C. H. F. Polak, een de legatie ontving die in het bijzonder ten behoeve van de Tsjech die een Oostenrijks vluchtelingenpaspoort heeft, wilde verzoeken niet tot uit wijzing over te gaan. De delegatie werd geleid door de Amsterdamse marketing consulent A. Schmidt. Kerschbaummayer maakte deel uit van de delegatie. Advertentie vooruitzichten op een spoedige rege ling. Het semi-officiële blad ,,A1 Ah- ram" schreef donderdag, dat Egypte dan wel bemiddelt, maar dat de eigenlijke onderhandelingen tussen Libanon en de verzetsorganisaties moeten worden gevoerd. Het is nog steeds niet bekend of de leider van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie en El Fatah, Arafat, uit Damas cus naar Cairo zal komen. Arafat zond donderdag de Arabische staats hoofden voor de tweede maal in korte tijd een telegram, waarin hij ze ver zocht hun verantwoordelijkheden te aanvaarden ter verijdeling van „het gemene komplot tegen de Palestijn se revolutie". Plet Libanese leger deed volgens hem nog steeds aan vallen op Libanese dorpen en Pales tijnse commando-eenheden, daarbij gebruik makend van artillerie, tanks en vliegtuigen. Talrijke onschuldige burgers waren al het slachtoffer ge worden, zei hij. Gevechten Libanese troepen en Palestijnse commando's vochten donderdag 12 uur lang rond de dorpen Rasjija en Aiha, waarbij Libanese tanks raket en mortierstellingen van de guerrilla strijders beschoten. De Palestijnen vielen vanuit Aiha militaire posten aan op hoger gelegen terrein, van waar de belangrijkste weg naar het zuiden wordt bestreken. De Libane zen sloegen de aanvallen af. Aan hun kant vielen één dode en drie gewon den. De verliezen onder de comman do's waren volgens de Libanezen groter. Ook in de noordelijke stad Tripoli vielen donderdag weer scho ten, waarbij één dode zou zijn ge vallen en een nachtelijke aanval op een vliegbasis bij Koeleiaat werd af geslagen. Advertentie Restaurant: Oude Haven 13 Zierikzee - Telef. (01110)2670 UIT is proeven wat de kok kan A.s. Zaterdag- en Zondagavond vanaf 18.00-uur serveren wij weer onze UITGEBREIDE IND. RIJSTTAFEL a 7,50, alles incl. Wij verzoeken U om teleurstelling te voorkomen tijdig Uw tafel te reserveren BEIROET. 30-10. In Zuid-Libanon, bij het dorp Aiha, is donderdag op nieuw hevig gevochten tussen Pales tijnse commando's en Libanese mi litairen. Honderden Palestijnse commando's zijn woensdagnacht het Rachiya ge bied in Zuid-Libanon binnengeval len, waar ze hernieuwde aanvallen hebben gedaan op legerposities, al dus betrouwbare bronnen in Beiroet. Voor het eerst is melding gemaakt van het gebruik van artilleriewa pens op grote schaal. Aan weerzij den zijn gewonden gevallen. De commando's willen met deze aanval len waarschijnlijk de weg van de Syrische grens naar de commando eenheden in Zuid-Libanon bij de Is raëlische grens in handen krijgen. Aiha ligt op slechts een kilometer afstand van Rachiya, waar El Fatah commando's woensdag een zelf moord-aanval uitvoerden op een fort, dat de weg naar het zuiden blokkeert Vredesbesprekingen De nieuwe gevechten zijn opgelaaid ondanks de plaatselijke vredesbe sprekingen die drie dagen geleden in Ablah begonnen lussen commando leiders en legeraanvoerders. Woens dag is er ook contact geweest tussen de guerrilla's en plaatselijke ^autori teiten. De bewering van de guerril la's dat in Ablah is overeengekomen dat zij de weg naar het zuiden zon- I)it nummer beseaat uit 11 pagina's j| Gedachteloosheid heeft meer l goede reputaties te gronde ge- f richt dan boosheid. WAT hot Dl der belemmeringen mogen gebrui ken voor het vervoer van mensen en voorraden, is volgens betrouwbare kringen onjuist. Een delegatie van inwoners uit dorpen, die onder con trole van de Palestijnen staan, zou woensdag de plaatselijke autoriteiten hebben meegedeeld dat er tijdens de nacht niet gevochten zou worden. Later zijn er echter honderden guer rilla's ter versterking aangekomen; en hebben de commando's de leger posities aangevallen. Volgens waar nemers in Beiroet willen de com mando's door hun aanvallen waar schijnlijk een zo sterk mogelijke po sitie innemen voor de besprekingen tussen Libanezen en Palestijnen in Gairo beginnen. AMSTERDAM. De 16-jarige Mir jam Taffijn uit Amsterdam die sinds maandagochtend werd vermist, is te recht. Het meisje dat doofstom is, keerde eigener beweging naar huis terug. DEN HAAG. In de Tweede Kamer is een begin gemaakt met de behande ling van de defensienota van de rijksbegroting 1970. Oj) de foto ach ter de regeringstafel v.l.n.r.: Lucht macht staatssecretaris A. E. M. Duynstee, de staatsseertaris van Ma rine A. van Es, minister van defensie W. den Toom en Landmacht staats secretaris J. C. E. Haex. PERNIS. Op het terrein van de Shell-raffinaderij te Pernis werd een zeer grote butaan-opslagtank geplaatst. Op de foto zien wij de tank (135 toni7i de takels hangen om op een speciale wagen geplaatst te worden. Op het ter rein moest de tank, die over water was aangevoerd, nog een afstand van twee kilometer afleggen. Veel bewolking Verwachting tot zaterdagavond: In het algemeen veel bewolking maar geen regen van betekenis; matige lot krachtige wind uit west lot noordwest; ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 3. Min.-temperaturen: 2 tot 7 graden Max.-temperaturen; 1 tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 1 nov. Zon op 7.34, onder 17.12. Maan op 22.22, onder 14.30. 2 hov. Zon óp'7.36, onder 17.10. Maan op 23.36, onder 14.49. 3 nov. Zon op 7.38, onder 17.09. Maan op onder 15.03. Laatste kwartier: 2 nov. te 8.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 1 nov. 7.12 v.m. 19.42 n.m. 2 nov. 8.01 v.m. 20.43 n.m. 3 nov. 9.07 v.m. 21.57 n.m. BROUWERSHAVEN BOEKAREST, 30-10. Dc Europese vciligheidconferentie is het belang rijkste vraagstuk geweest dat pre mier De Jong en minister Luns ge durende hun vierdaagse bezoeek aan Roemenië hebben besproken. Deze besprekingen, zo verklaarde de premier vanochtend op een pers conferentie in Boekarest, zijn bijzon der grondig en diepgaand geweest en vormen de basis voor verdere bi lateraal en multilateraal overleg. Er bestaat een grote overeenkomst tussen de opvattingen van Roeme nië en Nederland op dit punt, aldus de premier, die nogmaals de nadruk legde op de noodzaak van een gron- die voorbereiding: een mislukte con ferentie is erger dan helemaal geen conferentie. Minister Luns merkte op dat de verschillende maatschappelijke stel sels geen beletsel vormen voor het zich vinden op diverse punten, zoals de onschendbaarheid van de soeve reiniteit en onafhankelijkheid en niet-inmenging in eikaars binnen landse aangelegendheden, indien de ze beginselen in een ander land worden geschonden, dan gaat dat ook Nedefland zeer ter harte. Ook in het slotcommuniqé wordt verklaard dat de beide partijen de nadruk hebben gelegd op het bij zondere belang van strikte eerbiedi ging in de betrekkingen tussen sta ten. van de soevereiniteit en natio nale onafhankelijkheid, van de rechtsgelijkheid en niet-inmenging in eikaars binnenlandse aangele- legenheden. Brandt bereid tot gesprek met Ulbricht BONN, 30-10. Bondskanselier Wil ly Brandt van West-Duitsland heeft in een vraaggesprek met het week blad „Stern" verklaard bereid te zijn tot een gesprek met de Oostduitse communistenleider Walter Ulbricht over dc verhouding tussen Oost- en West-Duitsland. Brandt zei dat zijn coalitieregering van socialisten en liberalen naar nauwere betrekkingen tussen West en Oost-Duitsland zal streven. Op de vraag of hij in dit verband bereid zou zijn tol een gesprek met Ulbricht antwoordde Brandt: „Waarom niet?" Nobelprijs scheikunde STOCKHOLM. 30-10. De Nobel prijs voor de scheikunde van dit jaar is toegekend aan de Noorse hoogle raar Odd Hassel en aan de Engelse wetenschapsman Derek Barton. Een regeling van de Europese problemen kan niet door de super- mogendheden worden opgelegd wil zij werkelijk uitvoerbaar zijn. aldus minister Luns. Advertentie Voor AL uw S dames-, lieren- 5 kinderconfcclie naar: Nieuwerkerk Negentien doden bij auto-ongeluk in Bolivia LA PAZ, 30-10. Door het omslaan van een vrachtwagen waarmee een groep landarbeiders van Cochabam- ba naar Santa Cruz reden, zijn 19 mensen omgekomen en 14 gewond. Het ongeluk gebeurde woensdag. De vrachtwagen was te zwaar beladen. Spionage-komplot iu Frankrijk opgerold PARIJS, 30-10. In Frankrijk zijn zeven personen, van wie zes Fran sen, gearresteerd wegens spionage voor Roemenië. Tot de gearresteer den behoren twee leden van het mi nisterie van buitenlandse zaken en één officier van de buitenlandse do cumentatiedienst en de contra-spio- nagc. Drie Roemeense diplomaten is verzocht naar Boekarest te vertrek ken. STOCKHOLM. 30-10. De Zweedse regering heeft, ondanks prolesten uit de openbare mening, donderdag be sloten 47 zigeuners uit te wijzen. De zigeuners, die uit Frankrijk af komstig zijn. en afgelopen zomer illegaal Zweden waren binnengeko men. om zich daar le vestigen moe ten zaterdag hel land hebben ver laten. 1 nov. 2 nov. 3 nov. 7.08 v.m. 8.01 v.m. 9.09 v.m. 19.29 n.m. 20.32 n.m. 21.47 n.m. Doodtij: 4 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-10. Het K.N.M.I. meldt: Tussen een hogedrukgebied waarvan het centrum vanmorgen voorde ingang van het Kanaal lag en een gebied met lage barometer standen tussen Groenland en IJsland werd een sterke noordwestelijke stroming in stand gehouden. Hier mee werd lucht aangevoerd waarin boven het relatief warme Noordzee water buien ontstonden. Deze buien dreven ons land binnen en veroor- zaaktefï donderdag op enkele plaat sen hagelbuien. Inmiddels is de aan gevoerde lucht stabieler van opbouw geworden waardoor de buiigheid tij delijk minder werd. Het eerder ge noemde hogedrukgebied trekt lang zaam naar het oosten en neemt daar bij in betekenis af. De luchtdruk tussen Groenland en IJsland blijft echter laag, waarbij aan de zuidzijde van dit gebied randstoringen langs trekken. Hierdoor kan de wind in ons land tijdelijk toenemen. In het weerbeeld komt overigens weinig verandering. Advertentie. bij de tijd 16-20 jaar Hip 20-30 Jeunesse 30-40 Modieus 40-50 matig Modieus 50-100 Klassiek wij hebben het allemaal wnvexux 11. TTL WI1»7*«e

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1