't Is ook op Wereldspaardag goed sparen bij de NMB Onze rozen in de herfst violent Voor de amateur tuinier de bank waar ook zich thuis voelt ARAM VAN DE EILANDEN Maanauto's violently hoestsiroop jSÊÊj uiterst werkzaam I Beschut de planten voor de koude invalt t\%-- aangenaamj van a,X? i smaak hoestsiroop voor kinderen én volwassenen DUTIM N V. OEGSTGEEI Beplanting driehoek grond Dooi de dienst van gemeentewei - ken van Duivelend werd een schut ting geplaatst dal een scheiding for meert tussen de aangekochte grond door de gemeente aan het Markt plein, en de grond die nog behoort bij het oude Dorpshuis. De driehoek grond, die nog overschoot nadat de parkeerplaatsen waren aangelegd, zal te zijner tijd worden beplant, het geen aan deze plaats een fleurig aan zien zal verschaffen. Overigens kwa men de gemaakte parkeerplaatsen goed van pas, daar er op het Markt plein slechts een drietal kon worden gemaakt. Ouderavond obenbare basisschool Aanvangende half acht precies zal op maandagavond 3 november a.s. de jaarlijkse ouderavond van de open bare basis school plaats vinden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw, waaraan ook kinderen van deze school zullen medewerken. Deze ver gadering zal voor het laatst worden gepresideerd door de voorzitter, de heer J. H. Stoutjesdijk Lz., omdat deze zich niet meer herkiesbaar stelt. Verder zullen de gewone verslagen worden uitgebracht. Verder vinden plaats de bestuursverkiezingen en het optreden van een groep leerlin gen. Tenslotte zal er afscheid worden genomen van de voorzitter. Dankdag voor het gewas De jaarlijkse dankdag voor het ge was, een eeuwenoude traditie, die ook hier ter plaatse door alle vier kerkgenootschappen wordt gehou den, zal plaats vinden op woensdag 5 november a.s. BRUINISSE Nieuwe brievenbus Ook Bruinisse kreeg zijn nieuwe brievenbus, ter vervanging van de gebruikelijke, waardoor de brieven in de bus binnen in het kantoor te recht kwamen Deze bus werd regel matig leeg gemaakt en er was dus nooit stagnatie. Gebleken is echter, dat een bus van het tegenwoordige formaat, die alleen wordtgelichl. als het daarvoor tijd is, voor Bruinisse beslist te klein is. Er zal nu nog een tweede bus aan de muur van hel postkantoor worden vastgemaakt. Waterstand toekomstig Grevelingenmeer Er heerst nog verschil van mening over de stand van het water in het toekomstige Grevelingenmeer, nadat de Broüwershavendam in 1971 zal zijn gesloten. Rijkswaterstaat staat een stand van het water voor van min 20 cm., beneden N.A.P. Waterhuishoudkun- dig zou dit voor de Rijkswaterstaat de besté hoogte zijn. De verlangens van de recreatie gaan echter verder. Hoe lager de waterstand, hoe groter de droog vallende gedeelten. Voor de recreatie zou men liever een stand van 1 meter min N.A.P. zien. Dc wa terhoogte is nu (na afsluiting Volke rak) bij hoog water 1.75 m. plus. bij laag water 1.60 meter min N.A.P. 8. Met een gesmoorde uitroep liet Aram zcih vallen om de specrsloot te ontgaan. Maar zijn voet haakte achter de uitsteken de rand van de stenen trap. Halverwege werd zijn beweging geremd. De speer was vlak boven hem. Hij was verloren..'.. Maar een gesmoord bevel deed de speer stiltiouden vlak voordat zij de borst van de jonge krijger raakte. Nors trad de aan voerder der reptielmannen uit de struiken. „Dood de wil huid niet beet hij de krij ger toe. „Bevend heeft hij grotere waarde voor ons!" Arai ii ben reen hel bevel niet. Verbaasd kwam hij overeind en liet. zich zonder weerstreven de toren binnenvoeren. De overmacht was te groot. Toen hij een blik over zijn schouder wierp zag hij hoe dc reus eveneens door krijgers omringd werd. Zijn handen werden op zijn rug gewrongen, maar onverschrokken staarde 11ij zijn over weldigers aan, een blik van onuitsprekelij ke minachting in zijn staalblauwe ogen. De aanvoerder trad dreigend op hem toe. „D,il is de derde maal dat dé witlmid tracht Ie ontkomen", sisle hij. „Bij «Ie vier de maal zal ik de withuid aan de.oever van de Rivier Saline laten ingraven, waar 's nachts dc Dieren-Van-Het-Water honge rig hun voedsel zoeken. De reus haalde driftig zijn schouders op. „De vierde maal hoop ik tijd genoeg te hebben om jou te ontmoeten," zei hij schamper, terwijl de krijgers hem naar binnen sleurden. Dreunend viel de deur achter hem dicht. Aram bad niets van het gesprek begrepen, maar een glimlach van bewondering kwam om zijn lippen loon hij de reus enige uit dagingen naar buiten hoorde schreóuwön. Deze man was niet le breken Een fraaie foto - waarschijnlijk uit '1916 - van de Zuidhavenbrug in oude toestand. De foto is vooral merkwaardig door het prachtige rij tuig („gerijlje"), dat juist de brug passeert. lijdelijke onderwijzeres In de tijdelijke vakature ontstaan doordat de onderwijzer de heer G. J. Wirtz, aan de chr. school te Bruinis se, in het Bergzicht ziekenhuis te Goes moet worden verpleegd, is be noemd mevrouw Baas-Kloet te Oos- terland. Twee doden bij botsing DIEMEN. 29-10. Op rijksweg 1 bij Diemcn zijn bij een frontale botsing tussen twee personenauto's de 26- jarige mevr. F. C. Stok-van Zee uit Amsterdam en de 51-jarige A. C. Wiesinger uit Bussurn om het leven gekomen. De personenauto, die mevr. Stok bestuurde, kwam om elf uur op cir ca 200 meter voor de Merwedebrug door nog onbekende oorzaak op de andere weghelft terecht en botste frontaal tegen een tegemoetkomende personenauto. Beide personen waren op slag dood. BILBAO. In Erandio, een arbei dervoorstad van Bilbao, zijn betogin gen gehouden tegen de luchtveront reiniging. De bewoners van Erandio zeggen, dut de rook van de talrijke fabrieken in het gebied de lucht niet meer om in te ademen maakt. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zierikzee: Lange Nobelstraat 6. In het najaar moeten onze rozen oed verzorgd worden om bevrie zing te voorkomen. Tegen de tijd dat de koude invalt beginnen v/e met het maken van beschutting tegen eventuele strenge vorst. De aan te brengen beschutting voor struikrozen is al vrij eenvou dig. We graven geulen rondom elke stam en omringen die zo met extra aarde, waardoor er een flinke heu vel rond de stam ,ontstaat. (Turf molm heeft geen blijvende beschut - tingswaarde). In de geulen strooit u verse koemest uit, die dan geduren de de wintermaanden verteert en in het voorjaar onder de terug te spit ten aarde de juiste voeding vormt. Inplaats van de koemest kunt u di verse vormen van kunstmest gebrui ken, doch die mogen pas in het voor jaar worden uitgestrooid. Er worden wel eens aangeharkte bladeren voor beschutting gebruikt, doch dit is zeer af te raden, omdat op deze bladeren vaak schimmel of eitjes van larven voorkomen, die graag op deze warme plaats over winteren en veel kwaad veroorzaken. Pluk de rozebottels niet af, maai snoei alle uitgebloeide takken vóór de winter terug tot een vijftallig blad. schermende takken beschudigt of dal de harde wind de bedekking ge deeltelijk) vernietigt. Hebben we een ijzeren stellage aangebracht bij treur rozen of moge lijk hekwerk voor leirozen, dan is het nu ook de beste tijd om dit ijzer werk te verven. Tenslotte nog iets over de etiketten waarop de naam van de roos staat vermeld. Doordat deze etiketten aan weer en wind staan blootgesteld, wordt de naam vrij spoedig onduidelijk. Wij ver wisselen deze etiketten dus vroeg tijdig, liefst met zinken plaatjes. In de handel is voor het beschrijven van deze plaatjes een soort inkt ver krijgbaar, die goed houdbaar is en waarvan we dus lange tijd plezier zullen kunnen hebben. BRUSSEL. De internationale fede ratie van vrije vakverenigingen heeft aan de Spaanse minister van justitie Oriol een telegram gestuurd waarin wordt geprotesteerd tegen de terdood veroordeling van de Baskische na tionalist Antonio Arrizabalaga. ZIERIKZEE Ouderavond openbare basisscholen Op vrijdag 7 november a.s. zal een ouderavond worden gehouden van de openbare basisscholen Nieuwe Bo- gerdstaat en de Theo Thijssenschool. De ouderavond vindt plaats in de bovenzaal van het Huis van Nassau. Op de agenda staat een praatje te houden door een medeweker van het gewestelijk arbeidsbureau te Middel burg over het onderwerp beroeps- en schoolkeuze voorlichting. Verder komen de verschillende jaarversla gen aan de orde. Van de oudercom missie Nieuwe Bogerdslraat zijn mevr. E. Kcrslanje en de heer A. Boogert (niet herkiesbaar), aftredend Van de oudercommissie Theo Thijs senschool treden af de heren W. C. Broer en G. C. de Jonge. RENESSE Rectificatie In het dinsdag geplaatste verslag van de algemene ledenvergadering van de sportvereniging „Renesse" is een vergissing, geslopen. De voorzit ter vreesde nl. bij een nauwe samen werking met de elftalcommissie geen moeilijkheden met maar vóór de heer T. Ragas. NOORDGOUWE Ouderavond openbare basisschool Vrijdag 31 c-ktober a.s. zal in de openbare basisschool te Noordgouwe, eèn ouderavond worden gehouden. Op de agenda staat o.a. behalve een financieel- en een jaarverslag, een bestuursverkiezing. De gehele ouder- commissic treedt af, doch is herkies baar. Na de pauze, waarin een ver loting zal werden gehouden, zal de heer P. Ligtvoet, chef van de zeden- en kinderpolitie te Rotterdam, een causerie houden over zijn werk al daar. Tevoren zal men in de gelegen heid worden gesteld het werk van de leerlingen te bezicjitingjen. OOSTERLAN1) Verdachte in moordzaak-Zaandam ZAANDAM, 29-10. In hel Zaan- damse politiebureau wordt de 18-ja- rige Duitser Udo L. vastgehouden, verdacht van moord op de 54-jari ge Duitser K. E. d'Alquen, donder dagavond in Zaandam gepleegd. De jongeman werd gisternacht om half één aangehouden, toen hij een pen sion aan de Prinsegracht in Amster dam wilde binnengaan. De verdach te heeft tijdens de verhoren geen be kentenis afgelegd volgens de Zaan- damse politie is, er een aantal aan wijzingen tegen hem. RATSJIJA. Eén groep Palestijnse verzetsstrijders heeft een mislukte aanval gedaan op een kasteel nabij de Syrische grens, dat door Libanese militairen was bezet. Bij deze actie zijn zeker vijf Palestijnen gesneu veld en tien gewond. Stichting „Valkenheide" Cnder leiding van mevr. H. van der Werf-Nouwen werd in het derde kwartaal van dit jaar weer gecol lecteerd ten bate van de Stichting Valkenheide" te Maasbergen door enige jongedames. Resultaat was dal de f 53,64 kon worden opgezonden aan genoemde Stichting, waarvoor milde geversfsters), leiding en collectanten een dankwoord verdienen. Het „pellen" van bollen Werden voorheen de gladvoolbollén ook hier ter plaatse centraal gedroogd op 1 of 2 plaatsen, momenteel is hel zo dat vele telers zelf een droog installatie aanschaften, en men op vele plaatsen druk bezig is met hel „pellen" van de bollen, d.i. de onder kant te ontdoen van staarten en an dere aangroeisels. Het geeft handen vol werk aan vele meisjes en vrou wen die van deze gelegenheid ge bruik maken om bet gezinsinkomen te verhogen. Het levert eön mooie bijverdienste op. Advertentie Denk aan de top De gevoeligste plauti van een roos is gelegen aan de top van de stam. Jonge stamrozen kunnen we ombui gen, de kroon vastzetten in de grond en op deze wijze kunnen we haar dan beschutten door haar te bedek ken als boven omschreven. Bij oudere stammen is dit niet doenlijk, ze zouden afbreken. Voor beschut ting hiervan nemen we sparretak ken. Enige takken plaatsen we met de naaldstand naar beneden in het hart van de kroon. Deze wijze van plaatsen is zeer aan te bevelen, om eventueel regenwater af te voeren. Vervolgens pakken we de gehele kroon in met sparretakken, doch we moeten er voor zorgen, dat dit niet gebeurt bij vriezend weer, want dan lopen we kans, dat de takken breken. De sparretakken binden we met een touw vast op een drie- of viertal plaatsen, zodat losraken niet kan plaatshebben. Leirozen beschutten we ook door de stam flink aan te aarden. Ver volgens moeten we het verdere ge deelte van de plant afdekken met sparretakken. Dit is een goed middel om vroeg uitlopende knopjes te be schermen tegen mogelijke gure wind. Verf en etiket Indien we deze voorzorgen getrof fen hebben, kunnen we de winter rustig afwachten, hoewel een con trole op gezette tijden is aan te be velen, aangezien de mogelijkheid be staat dat een of ander dier de be- ZIERIKZEE-BRUINISSE. 29-10. Vcor de mossel kwekers is de week van 27 tot 31 oktober een belangrijke week, want in deze week is het op enkele dagen geoorloofd mosselen en mosselzaad te vissen in dc Wadden zee en deze mosselen op dc percelen in dc Waddenzee weer uit te zaaien. Vooral dit laatste is van belang, want daardoor is het mogelijk de da gen dat de visserij is toegestaan ook ten volle te benutten. Veertien dagen geleden mocht even eens (op een ander deel) op de Wad denzee worden gevist, maar dit zaad WASHINGTON, 29-10. - De Boeing - vliegtuigfabrieken hebben een order gekregen voor de bouw van vier voer tuigen, waarin Amerikaanse astronauten van toekomstige Apollo-vluchten over de maan kunnen rijden met een snel heid van maximaal 16 km. per uur. Het Amerikaanse bureau voor lucht- en ruimtevaart, de NASAheeft meegedeeld, dat deze rijtuigen een elektrische aandrijving zullen hebben. De astronauten zouden hiermee zich een kilometer of vijf van 't maanlandingsvoertuig kun nen verwijderen. meest naar Zeeland worden ver voerd. Terwijl diverse kwekers, die niet ruim zitten in hun leverbare mosselen, naar wat groter formaat zullen zoeken, zullen anderen intus sen lege percelen graag met zaad willen bevolken. Wel heerst in de praktijk de me ning dat het om deze tijd van he. jaar gezaaide zaad niet altijd zo goed gedijt, dan het in de zomer uitge zaaide zaad. De (moeilijke) watervoorziening in west-Nederland DEN HAAG, 29-10. Dc Ecrslcka- merledcn Elfferich en De Koning (A.R.P.) hebben minister Bakker (Verkeer en Waterstaat) en Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening) schriftelijke vragen gesteld over de ernstige moeilijkheden, die de watervoorziening in West-Neder land ondervindt als gevolg van de langdurige droogte. Daarin dringen zij er bij dc beide bewindslieden op aan, enerzijds om de maatregelen die de verzilting te gengaan in versneld tempo uit te voe ren en vragen zij anderzijds uitvoe ring van werken, die het verziltings- gevaar kunnen vergroten, te voorko men. Ook bepleitten zij het toeken nen van een hoge prioriteit aan het maken van een verbinding met het IJsselmeer om daardoor de water voorziening in West-Nederland vei lig te stellen. Advertentie Prins Bernhard in 1970 naar Osaka (Japan) Een waar spaarfestijn dat de NMB een week lang viert: een mooie gelegenheid om met sparen te beginnen. Vooral omdat bij uw eerste inleg van minimaal 10 gulden een premie van 5,- wordt bijgeschreven. Zo maar extra. Kom snel langs. Juist nu, met gunstige rentevergoedingen van 4,/2% tot 7%! Zelfs 8°/o behoort tot de mogelijkheden als u spaarbrieven van de Nederlandsche Middenstands Spaarbank koopt. DEN HAAG, 29-10. Prins Bernhard is voornemens om op uitnodiging van de Japanse regering in 1970 dc wereldtentoonstelling in Osaka te bezoeken. De prins heeft zich bereid verklaard om op de Nederlandse dag, 1 april 1970, het Nederlandse pavil joen te openen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5