Voorlichtingsavond over de moeilijkheden in de fruitteelt Beloning en werktijd in de landbouw De aardappel gooit „hoge ogen" Subidieregeling voor woningbouw ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 oktober 1969 Nr. 20294 Tuinbouwkring Z.L.M. en afdelingen N.F.O. ZIERIKZEE. 29-10. De fruittelers, de laatste jaren in een impasse ge raakt, weten nu ongeveer waar ze aan toe zijn. Op een bespreking die dinsdagavond in „Het Huis van Nas sau" te Zierikzee werd gehouden, gaf de heer A. van Oosten, sociaal eco nomisch voorlichter van de Z.L.IVI., een uiteenzetting over de thans ter beschikking staande mogelijkheden. De vergadering werd georganiseerd door de Tuinbouwcommlssie der Z.L.M. en de beide N.F.O.-afdelingen Schouwen en Duiveland, en stond onder voorzitterschap van de heer J. StoutjesdUk. Kort en bondig samengevat kan de fruitteler nu: a: gaan rooien en krijgt dan f 2000 per ha voor bomen geplant voor 1965. Bij bedrijfsbeëindiging ontvangt hij f 3000 per ha. b: Interventie is nu mogelijk op ba sis van klasse I met in de toekomst een uniforme E.E.G.-regeling op ba sis van klasse II. c: Een invoerkalender zal inge voerd worden, waardoor in het voor jaar invoer uit Zuid-Amerika, Zuid- Afrika enz. verboden wordt, d: Vakbekwame telers kunnen een overbruggingscrediet krijgen mits hun bedrijf perspectieven biedt. Een soepele aflossingsregeling 10 jaar) met rentebetaling door de gemeente via Rijksgroepsregeling Zelfstandig heden. De hoogte van het crediet zal worden bepaald aan de hand van de liquidatiebegroting tot oogst 1970. e: Geen perspectief biedende be drijven met een oudere ondernemer kunnen een beroep doen op de Rijks groepsregeling Zelfstandigen (Bij stand) voor krediet of een uitkering voor levensonderhoud. Bij bedrijfsbeëindiging via het O. en S.-fonds zijn er verschillende mo gelijkheden zoals een uitkering in eens; een periodieke uitkering en mogelijk in de toekomst een ver vroegde A.O.W.-uitkering. Bij zijn welkomstwoord richtte de heer Stoutjesdijk zich tot de Tuin- bouwconsulent, Ir. J. Sijtstra die was vergezeld van zijn hoofdassistenten Huissen en v. d. Weel. Jonge bedrijven Volgens de voorzitter zijn het vooral de modernste, jonge bedrijven die nu de grootste klappen krijgen en vooral de Flevo- en Noordoost polder-telers staan er slecht voor. De huidige cijfers zouden nog veel slechter zijn als de teler ook het werk van zijn vrouw, kinderen en familie in de boomgaard verricht, eens zou rekenen. De heer Stoutjes dijk noemde als reden van de benar de fruitteelt-situatie de overproduk- tie en de moordende concurrentie uit Frankrijk. Dit land wil nu eenmaal het fruitland van Europa worden. Er is nu echter een geweldige druk uit geoefend op de regering en zelfs de Kamercommissie van Landbouw draaide als een blad haar standpunt om. Toch meende de voorzitter dat er door de top der fruitteelt te wei nig gevraagd is aan minister Lardi- nois bij het gesprek in Bilthoven. „De pap was toen al gestort", doch we zullen de huidige maatregelen zo goed mogelijk uit moeten buiten. De deur staat nu op een kier en deze zullen we desnoods verder intrappen. Ik ben geen voorstander van demon straties, doch toch ben ik niet tevre den", aldus voorzitter Stoutjesdijk. Ongekende crisis De heer van Oosten noemde deze fruitcrisis ongekend omdat alle fruitbedrijven in ons land een ge middeld verlies te zien geven van gemiddeld f 1500 tot f 2000 per hec tare. Dit was echter ook al in de laatste 3 a 4 jaar, en toen zijn de reserves gebruikt. Momenteel mag nog niet gerooid worden omdat men nog niet gereed is in Den Haag. Het regent protesten hierover. In E.E.G.-kringen schat men de overproduktie op 1 miljard kg., doch spreker hoopte niet dat daardoor een jaarlijkse steun aan de telers betaald zal moeten worden. Wanneer Neder land nu zijn arsenaal gaat beperken maakt dat op het geheel niet veel uit omdat wij slechts 8 pet. van het E.E.G.-totaal uitmaken. Inter ventieregeling De interventieregeling wordt ver beterd, hoewel bij een dergelijke in greep de Fransen altijd nog 20 pet. meer ontvangen. Een streven dus naar een uniforme interventie op basis van klasse II met een goede controle. In het voorjaar zuilen dus de zui delijke landen bij ons niet mogen in voeren. Indien België echter Granny Smith importeert mag dat land deze appel wel onbeperkt bij ons invoe ren! De heer van Oosten besprak daar na de al eerder gemelde maatrege len zoals de regering die heeft aan gekondigd, en gaf daarbij zijn visie. Voordelen: a. bepaalde investeringen kunnen voor een bepaald aantal ja ren renteloos worden, (trekker bijv.); b. bepaalde rentedragende schulden worden renteloos en c. het aantal telers dat nu vast loopt kan verder. Tekortkomingen: a. Een topzwaar gefinancierd bedrijf krijgt er nog een nieuwe top overheen (aflossings moeilijkheden); b. vele mensen vin den het vervelend dat de gemeente (bijstand) er aan te pas komt en c. de teler krijgt geen steun wanneer hij nog eigen vermogen heeft. Een verrassing was volgens de heer van Oosten de maatregel waar in geen perspectief meer biedende bedrijven toch nog geholpen kunnen worden. Ze worden dan kunstmatig op de been gehouden. Bij de beëindigingsprocedure kan de eigenaar, mits voldaan wordt aan bepaalde voorwaarden, beschikken over een bedrag direct en een maan delijks inkomen. Beperkt gelukkig Na de pauze kwam de vergadering aan het woord. De consulent ir. Sijtstra zei de dat de fruittelers geen grote vuist kunnen maken. „Ik ben dan ook maar beperkt gelukkig met deze regeling". Hij zag meer in een algemene maatregel van een hectare -toeslag. De heer Bouman zeide dat de f 30 miljoen gulden die dit alles gaat kosten wel ergens vandaan zullen komen. „Verolme kreeg het toch ook?" Ir. Sijtstra: „Ja, maar die is baas uit". De heer J. v. d. Velde merkte op dat enige jaren geleden alles in de richting van grotere bedrijven wees, doch nu blijkt dat deze het eerst in moeilijkheden zitten. De voorzitter was het daar niet mee eens en ook de consulent merkte op dut het niet in het aantal hectaren zit, doch in het levensvatbare. Franse sleutelpositie Ten overvloede zei de heer van Oosten dat de gehele Nederlandse fruitteelt wordt beheerst door de sleutelpositie van Frankrijk. Gezien het aantal peren-aanplantingen in het buitenland (Italië) verwacht men over een 4-tal jaren een perencrisis als nooit tevoren. N.F.O.-voorzitter v. d. Berge vond nog steeds de appelprijzen in de ste den veel te hoog. Schijnbaar is daar niets aan te doen. Vooral de groot winkelbedrijven drukken de prijzen al. De dienst-sector is bijzonder duin en 300 pet. winst is normaal. De bestrijdingsmiddelen liggen in vergelijking met Frankrijk hier veel te hoog in prijs, merkte de heer J. de Feiter op. Op een vraag van de heer Dam- bruin over bedrijfsbeëindiging zeide de heer van Oosten dat bij een ge mengd bedrijf (fruit-akkerbouw) al les beëindigd moet worden, dus ook de akkerbouw. In ons land bestaan 25.000 fruitbedrijven waarvan 15000 kleiner dan 1 ha. en 3600 groter dan 4 hectare. Tot slot sprak de heer A. Doele- man zijn waardering uit over deze vergadering. De zaken waren van positieve zijde benaderd en niet zo als in Geldermalsen ontaard in een soort betoging. Wat de afzet betreft zullen „we door moeten duwen", en vooral de cultuurproblemen bijhou den. De voorzitter zei dat indien de overheid een subsidie van f 1000/ha. zou verschaffen, ieder voor dit jaar uit de brand zou zijn en elk gevoel van discriminatie zou zijn wegge vaagd. Hierna sluiting van de bijeenkomst waarop het aantal telers tegenviel. DEN HAAG. De Haagse politie heeft bij een huiszoeking in de schilderswijk van Den Haag een antiek schilderij gevonden, voorstellende prins Maurits, geschilderd door Michlel Miereveldt (1567-1641). UTRECHT, 29-10. De bedrijfsgroep penraad landbouw van de Neder landse Christelijke Agrarische Be- drijfsbond heeft vandaag op voorstel van 't hoofdbestuur besloten tot het nemen van stappen, die moeten lei den tot concrete maatregelen om de loonachterstand in de landbouw ten opzichte van de nijverheid niet ver- Oudste kindertehuis 575 jaar HAARLEM, 30-10. Op precies de zelfde datum als veertig jaar gele den brengt koningin Juliana aan staande vrijdag een bezoek aan „Het Gereformeerd- of Burgerweeshuis" in Haarlem dat dan zijn 575-jarig bestaan viert. Het is de oudste instelling voor de verzorging en opvoeding van kinde ren in Nederland en voor zover valt na te gaan 'ook in West-Europa. In de wandeling heet het tehuis 'sinds 1957 „Coen Cuserhuis", omdat het onder zijn pupillen nog maar bij hoge uitzondering wezen telt. De toe voeging „gereformeerd" aan de offi ciële naam, die evenmin letterlijk moet worden genomen, dateert uit 1825 toen de regenten weigerden jon ge wezen af te staan voor ontgin ningswerk in de kolonie Veenhuizen. Ze verspeelden daarmee de subsidies uit de stedelijke kas en moesten een beroep doen op de Nederlandse Hevormde Gemeente. Het huis heeft nog 9teeds een protestantse signa tuur, maar neemt kinderen van alle gezindten op. Man aangehouden bij Belgisch-Ned. grens BERGEN OP ZOOM, 30-10. Naar eerst is meegedeeld, heeft de rijks politie van Hoogerheide op maan dagavond bij de Belgisch-Neder landse grens een man aangehouden, die illegaal Nederland was binnen gelopen. De man droeg een vrij grote koffer en was in het bezit van twee valse Belgische identieteitskaarten en een geladen pistool dat op scherp stond. De aangehoudene werd over ge bracht naar het politiebureau in Hoogerheide, waar hij verklaarde L. D. te heten, de Belgische nationali teit te bezitten en van een voorstad van Antwerpen afkomstig te zijn. De koffer bleek gevuld te zijn met armbanden, ringen en horloges van goud en witgoud met een totale waarde van ongeveer 50.000 gulden. der te vergroten en op langere ter mijn weg te werken. Uit cijfers blijkt dat het verschil tussen het gemiddelde urn-loon van werknemers in de landbouw en dat in de nijverheid de afgelopen tien jaar is gegroeid van 23 tot 66 cent en bijna driemaal zo groot is gewor den. De totale achterstand in belo ning en werktijd bedraagt thans achttien procent, een vergroting van ruim een procent in vergelijking met een jaar geleden. De N.C.A.B. acht dit niet langer aanvaardbaar. In de vergadering werd meegedeeld dat dit te meer onaanvaardbaar is, om dat het landbouw economische in stituut op verzoek van de N.C.A.B. heeft berekend dat het aandeel der arbeidskosten in de totale kosten van de werkgevers in de landbouw niet stijgt maar daalt. Dit aandeel vermin derde namelijk van 1964 tot 1968 van 28 tot 24,5 procent. Sclieepvaartberichten Abida, 28-10. NW Pulowe. Esso den Haag, 28-10. 335 m. ZO Tu nis. Kelletia, 29-10. te Pladju. Kenia, 28-10. te Natrang. Kara, 28-10. Teesport naar Hamburg. Verdachte de mond gesnoerd CHICAGO, 30-10. Bobby Seale, een van de leiders van de extremis tische organisatie „Zwarte Panters", die op het ogenblik in Chicogo te recht staat wegens het aanzetten tot opstand tijdens de conventie van de democratische partij vorig jaar, is gisteren in de rechtszaal letterlijk de mond gesnoerd en met boeien aan zijn zitplaats gekluisterd omdat hij herhaaldelijk de president van de rechtbank, de 74-jarige rechter Ju lius Hoffman, beledigd had. Rechter Hoffman had Seale talrijke malen gewaarschuwd, hem, Hoffman, geen „racistisch zwijn" te noemen. Seale trok zich van de waarschuwingen niets aan. Hoffman, die ten einde raad was, liet de verdachte ten slotte de mond snoeren en aan zijn zitplaats vastboeien om het proces in rust verder te kunnen laten gaan. Met Seale staan zeven pacifisten terecht, die er eveneens van be schuldigd worden incidenten te heb ben uitgelokt tussen betogers en de politie tijdens de democratische con ventie. De acht verdachten hebben drie verdedigers. Een door en door Schouwse foto uit de tijd van 1914. De foto. is zonder twijfel uniek en stelt de toenmalige uitspanning „De Ondernemingvoor te Nieuwerkerke (Schutje). Een beeld van arcadische rust in deze lang vergeten hoek van Schouwen, maar ook van armoede. Een zeldzaam plaatje. DEN HAAG, 30-10. Voor Neder landse aardappelen worden dit jaar hoge pry zen betaald. Klei-bintjes en Eigenheimers van 40 mm middellijn en groter brachten in september j.l. op de Rotterdamse aardappelbeurs meer op dan sinds 1961 in die maand het geval was: resp. f 18,50 en f 23,50 per honderd kilo. Vorige september-duurterecords: voor bintjes f 16,25 in 1965, voor ei genheimers f 20,40 in 1966. Goed- koopterecords: voor bintjes f 9,55 in 1961, voor eigenheimers f 12,40 in 1963. In oktober ging de prijsstijging nog voort. Op de zesde deden de bintjes en de eigenheimers in de ge noemde sortering resp. f 20,00 en f 24,50, op de twintigste resp. f 21,75 en f 26,00. Op de termijnmarkt noteerden de bintjes van 40 mm en weer voor op april 1970 gedane zaken in de derde week van oktober f 32,20. Het hoog ste peil dat sinds 1960 in die week bereikt was, was tot nu toe f 22,10 in 1965. De notering op de termijn- DEN HAAG, 29-10. Minister ir. W. F. Schut van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening heeft de Twee de Kamer meegedeeld dat nu in voorbereiding is de vaststelling van de subsidietabellen die zullen gel den na 1 januari 1970. Een belang rijk element bij de bepaling van de nieuwe subsidiebedragen is de rentestand. Deze is immers mede bepalend voor de subsidiebedragen en het bru- to-rendement, die in de regelingen worden opgenomen. Teneinde te be reiken dat de nieuwe tabellen zoveel mogelijk aansluiten bij de feitelijke situatie, zoals die na 1 januari 1970 zal bestaan, is het wenselijk - aldus minister Schut - dat de vaststelling niet te lang voor die datu# plaats vindt De minister streeft er naar, de nieuwe regelingen - ook eventuele wijzigingen in een klasse-indeling - omstreeks midden december van dit jaar bekend te maken. In het ant woord wijst minister Schut er op, dat bij de herziening van 'de subsi dieregeling in algemene zin wordt gestreefd naar een zodanig subsidie niveau, dat de huren van de te bou wen woningen bij het gereedkomen aansluiten op het peil van de huren van vergelijkbare woningen, die in het voorafgaande jaar tot. stand kwamen In zijn antwoord herinnert minis ter Schut aan de bekendmaking, dat degenen aan wie de laatste drie maanden van dit jaar, subsidie is of zal worden toegekend volgens de huidige regelingen voor de particu liere bouw, desgewenst in aanmer king zullen komen voor subsidie op voet van de regeling, die na 1 janu ari 1970 zullen gelden. Advertentie markt is dit jaar opgelopen van f 15,85 in de derde week van juni tot f 32,20 in de derde week van okto ber. De export bedroeg tot 1 oktober j.l. 62.000 ton. Sex voor kinderen op B.B .C.-televisie Chrysanten! Zeeën van kleur. Te zien en voordelig te koop bij iedere bloemenwinkel, kar en kraam. Neem ze mee. Want we hebben ze nodig in dit wat kale seizoen. Heem vaker een bloemetje mee! LONDEN, 29-10. De „Britisch Broadcasting Corporation" start in januari met het geven van seksuele opvoeding voor kinderen van acht en negen jaar. Naar de BBC bekend maakte zal worden begonnen met ra dio-uitzendingen later gevolgd door televisie-uitzendingen die in de scho len kunnen worden gevolgd. Er zul len films worden getoond van de naakte man en de naakte vrouw en de geboorte van een kind. De seksu ele gemeenschap zal op eenvoudige wijze worden verklaard, maar daar zullen geen films van worden ge toond. 8 PORT Delta-Sport in zaalhaiulbali'unipetitit' Zondag a.s. zal met de zaalhandbal competitie te Hulst, Vlissingen, Mid delburg en Goes een aanvang wor den gemaakt. Voor de eerste maal zal hieraan ook door een vereniging van Schouwen-Duiveland worden deelgenomen. Het Zierikzeese Delta Sport zal in de afdeling Zeeland met een heren- en dames-team hieraan deelnemen. De heren zijn ingedeeld in de 2e klas met: Olympus 11, Ma rathons II, E.M.M. II, Fortuna UI, G.S.C. III, Olympus III, Volharding II. D edames komen uit in de 3e klas met: E.M.M. Ill, D.H.C. II en Sluiskil. „Flit sen" uit het buitenland PRAAG. De Sowjet-Unie zal de uitvoer van grondstoffen naar Tsje choslo wakije vergroten om het her stel van de Tsjechoslowaakse econo mie te bevorderen. Dit is dinsdag in Praag bekend gemaakt in een com muniqué over het negendaags be zoek van een Tsjechoslowaakse de legatie aan de Sowjet-Unie. TEL AVIV. De socialistische par tijcombinatie van premier Golda Meir, heeft bij de verkiezingen voor de Knesseth ongeveer tien zetels ver loren, aldus de statistisch deskundi ge van de Israëlische omroep. HEIDELBERG. Het Amerikaanse legercommando in Heidelberg heeft bekendgemaakt dat verscheidene nieuwe luchtartilleriebataljons bij de Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa zullen worden gevoegd. Het eer ste bataljon moet begin november aankomen en krijgt zijn hoofdkwar tier in Mainz. DUISBURG. Het stoffelijk over schot van twee van de vier mijn werkers die dopr een instorting in de mijn „Rossenray" in Duisburg werden geti'offen, is omhoog ge bracht. Volgens de directie van de mijn is er weinig hoop meer, dat de beide andere kompels, die zich op een diepte van 850 meter bevinden, nog gered zullen worden. BELGRADO. President Tito heeft zich in Ban ja Lu ka persoonlijk op de hoogte gesteld van de omvang van de ramp. In het door aardbevin gen getroffen gebied brachten maan dagnacht ongeveer 250.000 mensen de nacht in tenten of in de open lucht door. BERLIJN. Drie jonge Oostduitsers van 19 en 20 jaar zijn zwemmend naar West-Berlijn gevlucht. Zij wis ten onopgemerkt door de Oostduitse grenswachten een water dat Oost en West-Berlijn scheidt, over te ste ken. Totaal verkleumd zijn zij naar een ziekenhuis overgebracht. BOEKAREST. Premier de Jong heeft op de tweede dag van het offi ciële Nederlandse bezoek aan Roe menië, een bezoek gebracht aan een kassencomplex dat door een Neder landse onderneming wordt gebouwd en een nieuwe stadswijk van Boe karest, waar ongeveer een kwart miljoen mensen wonen. NAIROBI. Zestig'jonge stamboek koeien, een gift van de Nederlandse regering, zijn per vliegtuig in Kenia aangekomen. Zij zullen naar een plaats op 80 km. afstand van Nairobi verder getransporteerd worden, waar Nederlandse deskundigen een zuivel- proefobject leiden. ROME. In Rome hebben zich bot singen voorgedaan tussen politie en linkse studenten, die demonstreer den tegen het politie-optreden tegen studenten maandagavond in Pisa, waarna een student dood werd aan getroffen. SAIGON. De Zuidvietnamese rege ring zal woensdag 24 krijgsgevange nen vrijlaten, aldus heeft een rege ringswoordvoerder dinsdag in Saigon meegedeeld. Volgens de regerings woordvoerder betekent deze vrijla ting een „humanitaire daad" van de kant van de Zuidvietnamese regering AMMAN. Het Volksfront voor de bevrijding van Palestina heeft zijn belofte, „de Amerikaanse belangen te treffen waar het kan", maandag avond al gehouden door de brand stichting bij de olieopslagplaats van de maatschappij „Tapline" bij Saida. SAIGON. De Zuidvietnamese auto riteiten hebben bij wijze van „mens lievend gebaar" 88 gevangen leden van de Vietcong - onder wie 63 vrou wen - vrijgelaten. MADRID. Een groep van ongeveer 300 in blauwe hemden geklede fa- langisten heeft in het centrum van Madrid gedemonstreerd tegen de be noeming van prins Juan Carlos van Bourbon tot toekomstig koning van Spanje en tot opvolger van generaal Franco. LONDEN. Het Engelse blad „Daily Express" heeft de uitslag gepubli ceerd van een opiniepeiling, waarbij 2.243 kiesgerechtigde Engelsen be trokken zijn geweest. Volgens het oordeel van deze mensen zal 51 pet. van de Britten conservatief stemmen als thans algemene verkiezingen in Engeland worden gehouden. 39' pet. van de kiezers zou op Labour stem men. MOSKOU. De Russische minister van buitenlandse zaken, Gromyko, is uit Moskou naar Praag vertrokken, waar hij zal deelnemen aan een con ferentie van ministers van buiten landse zaken van de landen van het Warschau verdrag. PARIJS. In verband met de crisis in Libanon heeft Frankrijk aange drongen op een spoedige hervatting van het overleg van de grote vier - de V.S., de Sowjet-Unie, Frankrijk en Engeland - over het conflict in het midden-oosten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3