2dagen Amsterdam f34,50 Eis de originele cetainMF buitenbijts Sloan's Liniment EL Vruchtbare besprekingen tussen Roemenië en Nederland Nutsdepartement Zierikzee: Recital „Philidor-trio" AGENDA Miljardendans Europese ministerraad De overstromingen in Tunesië voordelig uit met NS Nieuwe ouders voor Koreaanse kinderen Wereldspaarweek- Spaardersfeestweek „De MajoliV' en „Kunst en Eer" brachten boeiend programma JL Ruim tien miljard kilo vuil per jaar STREEKNIEUWS BOEKAREST. 29-10. Zowel van Roemeense als van Nederlandse zij de toonde men zich vanmiddag zeer tevreden over de resultaten van het twee en een halt uur durende ge sprek tussen de Roemeense president en partijleider Nicolae Ceauseseu, en premier De Jong en minister Luns. De Roemeense president vcridaar- de na afloop dat de besprekingen bijzonder vruchtbaar en belangwek kend waren geweest, en goede re sultaten hadden afgeworpen, zowel wat betreft de betrekkingen tussen de twee landen als de Europese vei ligheid. Deze betrekkingen ontwikkelen zich positief, in het belang van beide volken, aldus de president, die be sloot het Nederlandse volk voorspoed en vrede te wensen. Premier De Jong verklaarde dat de Europee veiligheidsconferentie en de militaire blokken de Navo en hei Warschau pact, de belangrijkste on derwerpen van gesprek waren ge weest. „Zeer tevreden" Minister Luns zei „zeer tevreden'" te zijn. De basis is gelegd voor ver dere besprekingen in bilateraal en multilateraal verband - drie a vier landen, zoals Nederland, Roemenie en Joegoslavië bijvoorbeeld - en in het kader van de groep van tien. De minister wees in dit verband op de besprekingen die onmiddellijk aansluitend op het bezoek in Bel grado zullen beginnen, maar legde er tevens de nadruk op dat het hier kleire landen betreft, en dat het een slechte zaak is als de supermachten niet tot overeenstemming komen. De Roemenen zijn daarom blij dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Stalen zijn overeengekomen besprekingen te voeren over een beperking van de bewapening. LUXEMBURG, 30-10. üe Europe se Ministerraad heeft woensdag in Luxemburg onder leiding van de Nederlandse staatssecretaris De Kos ter de begrotingen voor 1970 van de Europese instellingen vastgesteld, die voorzien in uitgave van meer dan tien miljard gulden. KERKNIEUWS Vrouwen toegelaten op kansel Gerei. Kerken LUNTEREN, 30-10. De Gerefor meerde Synede heeft zich thans de finitief uitgesproken voor toelating van vrouwelijke predikanten. Op de kerkordelijkc positie moet men zich nog nader beramen. Dit betreft o.a. de vraag of een vrouwelijke predi kant al dan niet van haar ambt ont heven moet worden, wanneer zij gaat trouwen. Ook was de synode net nog niet eens over de vraag of de toelating zonder meer kan plaatsvinden, of dat vrcuwen in het pastoraal slechts een „voor hara geëigende taak" mo gen vervullen. Aan de betrokken commissies is thans opdracht gege ven de synode hierover opnieuw te rapporteren. Het eigenlijke besluit tot toelating werd met 75 stemmen tegen 3 genomen. Tegen stemden de Zeeuwse afgevaardigde ds. P. van Til en de beide afgevaardigden van de Alt Reformierte Kirche van Ne- der-Saksen. Deze kerk in het Duitse grensgebied is als geheel sinds '26 aangesloten bij de Geref. Kerken van Nederland. TUNIS, 29-10. De overstromingen die Tunesië een maand lang hebben geteisterd, hebben aan 501 mensen het leven gekost. Er zyn 132008 dak lozen. 55000 woningen zyn verloren gegaan. Dit zyn de cyfers die offi cieel zyn bekendgemaakt. Een vijfde deel van het vee is ver dronken. Wegen zijn over honderden kilometers vernield. Veel bruggen zijn weggeslagen. De badplaats Sousse en omgeving zijn dinsdag door het water ingeslo ten na hevige regenval. Het zelfde lot trof de stad Kairoean, die zonder drinkwater en elektriciteit zit. Advertentie. Ontdek de gezelligste stad van Nederland! van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. SCHIPHOL, 20-10. Negen Neder landse ouderparen, die hun ontroe ring niet of slechts nauwclyks mees ter kenden blyven, hebben op Schip hol het hun nog onbekende Kore aanse kind afgehaald, waarmee 2y via officiële adoptie hun gezinnen gaan uitbreiden. Ze hadden twee jaar op dit mo ment gewacht. De familie Plantevdt- Witmans uit Middelburg, die zelf al vier kinderen heeft, nam er zelfs twee kinderen bij: de zusjes Linda en Donna Kim, resp. vijf en drie jaar oud. Er zijn ettelijke instanties die aan dit onderbrengen van ..onechte" Koreaanse kinderen (de vaders zijn Amerikaanse militairen) bij nieuwe ouders in het buitenland medewer- ken, zoals de Nedex-landse Stichting voor Interlandelijke Adoptie (S.I.A.) de afdeling Nedeidand van de inter national Social Sei-vice en de Korea Social Service te Seoul, die in Korea de overtocht van de kinderen naar Nedei-land voorbereidt. Tenslotte is er neg de stichting „Help een' kind in Korea", die zich echter in hoofd zaak bezighoudt met financiële.adop- tie door Nederlanders van in Korea verblijvende kinderen. Het groepje van tien kleine kinde- ren bestond uit zes meisjes en vier jongens. De jongste was een meisje van net een half jaar oud, de oudste Linda, Kim van vijf jaar. Voor de nieuwe oudei-s was de spanning en de emotie veel groter dan voor deze kinderen, hetgeen geen wonder was als men weet dat ze bijna drie volle dagen over de reis hebben gedaan. Verreweg de zwaarste post is het Gemeenschappelijk Landbouwfonds, waarvoor in totaal 10,5 miljard gul den is voorzien tegen 9,5 miljard in 1969. De voornaamste andere posten zijn (met tussen haakjes de cijfers voor het lopende jaar): Kosten van de Europese Commissie 450 miljoen gulden (420 min); Euro pees Sociaal Fonds 230 miljeon gul den (120 min); Europese Ministerraad 38,5 miljoen gulden (35,5 min); Euro pees Parlement 34 miljoen gulden (32 min). De Europese ministers hebben voorts besloten de salai-isschalen té herzien van de ruim 5000 ambtena ren in Brussel en Luxemburg. Deze herziening heeft een gemiddelde ver hoging van 3,3 procent tot gevolg, (met terugwerkende kracht tot 1 ja nuari 1969). Miljoen dollar voor een Rembrandt HOUSTON (Texas), 30-10. Een Texaans zakenman heefl op een veiling woensdag in Hous ton een aan Rembrandt toege schreven zelfportret verkocht voor een miljoen dollar (meer dan 3.5 miljoen gulden). De ko per van het portret wenste anoniem le blijven. De verko per bevestigde voor de trans- dctie dat de schilderijenexpert Ludwig Goldscheider het por tret authentiek verklaarde maar de directeur van het mu seum in Houston weigerde on danks sterk aandringen het portret ie kopen omdat hij meent dat het niet echt is. DODELIJKE ONGELUKKEN STADSKANAAL. In Vriescbeloo (gemeente' Bellingwedde) is in de nacht de gi'Ote boerderij van land bouwer Behling aan de Wedderweg door een felle brand grotendeels vei-woest. De brandweer van Bel- lingwolde wist met veel moeite het woongedeelte te behouden. Het leed echter ernstige waterschade. SIJBRANDAHUIS. De achttienja rige Attje Wiegersma uit Sijbranda- huis (Fr.) is in het academisch zie kenhuis te Gi'oningen overleden aan de gevolgen van een verkeersonge val, dat haar op 16 oktober over kwam. De wagen waai-in het meisje zat, reed toen tegen een stilstaande vrachtauto. LIEMPDE. Op de rijksweg Eind hoven-Den Bosch onder Liempde is de 60-jai-ige H. A. van der Laak uit Vught door een auto aangereden en ter plaatse aan zijn verwondingen ovei-leden. Het slachtoffer was bezig met werkzaamheden aan de weg. Het ongeluk gebeurde tegen vier uur in de middag. VENLO. De 27-jarige G. Mooy uit Venlo is in het ziekenhuis aldaar aan de gevolgen van een vex-keei-songeval overleden. Het slachtoffer botste enkele dagen geleden met een door hem bestuurde personenauto op de Nijmeegseweg onder Venlo tegen een trekker met oplegger, die de voorrangsweg opx-eed. OOSTSTELLINGWERF. Het 6-ja- rige dochtertje Janke van de familie Jelsma uit Haule (Fi\) is op de weg Haule-Donkerbroek in de gemeente Ooststellingwerf bij het oversteken van de weg door een passei-ende personenauto gegrepen en later in het academisch ziekenhuis in Gro ningen aan haar verwondingen over leden. DEN HELDER. De 44-jarige me vrouw M. J. Bakker-Grabijn uit Den Helder, die een personenauto be stuurde, is op de rijksweg, rijdende in de richting van haar woonplaats, vermoedelijk door een schriki-eactie de macht over het stuur kwijtge raakt en in het Noord-Hollands ka naal gereden. Zij overleed in de auto. VENRAY. In de Oostrumsebeek in 't Bruske onder Venray is het stof felijk overschot gevonden van de 43-jarige H. J. Baeten uit Venray. De man. die woensdagavond zijn wo ning had verlaten, is zeer waar schijnlijk misleid door de duisternis. IIii was gehuwd en vader van twee kinderen. Teleurstellend bezoek aan het re cital van het Philidortrio (Trio Jet Röling), heeft in de Concertzaal-foy er woensdagavond to^h wat een domper gezet op een zeer hoog ge stemd muziekprogramma, dat met technische perfektie en artistieke „Schwung" weid gebracht. Het vermaarde trio heeft langza merhand ook te Zierikzee een tradi tie opgebouwd van jaarlijkse con- certen, onder auspiciën van het Nutsdepartement. Soms leek het er op: dat gaat heel goed lukken, maar gisteravond bleef de publieke be langstelling beneden de maat. Men vraagt zich wel af! Jet Röling, een zeer bijzondere concertpeisoonlijkheid, speelde on langs nog met het Fries orkest in een volle Doelenzaal te Rotterdam en - hoewel de ir.uziek de muziek blijft - moet de schraalheid van Zie rikzee voor haar tcch wel een af knapper betekenen. De aanwezigen verdubbelden de intensiteit van het applaus, maar dat kon de zaak toch niet gced maken. Intussen voor het programma alle lof. Haydn en Brahms voor de pauze en Ravel tot slot. Het trio Jet Röling (piano) wordt gecompleteerd door John Helstone (viool) en Christian Norde (cello), twee duidelijk ge-inspii-eeid spelen de musici. Afgestemd op de technisch gepolijste pianistiek van Jet Röling zorgden de strijkers voor een fraai LONDEN. Ook hij blies een nummertje weg en verwekte enige ergernis tijdens de rondrit van de Engelse koningin na de opening van het parlement, omdat zijn nummer waarschijnlijk niet was goedgekeurd door de directeur van de Militaire Muziek. Eiland voor Londcnse „hippies" LONDEN, 30-10. De Londense hippies mogen een door de beatle John Lennon gekocht eiland vóór de Ierse kust gebruiken. Dit heeft de hippy-leider Sid Rawle gisteren ge zegd. „John heefl ons gezegd, dal xvij het eiland kunnen gebruiken ge heel zoals wij dal willen", aldus Rawle. Lennon zelf heeft nooit op hel eiland gewoond, dat ligt ter hoogte van West.po.rt in het Zuidierse graaf schap Maya. Ilij heeft het eiland ook heel weinig bezocht sinds hij er de. eigenaar van is. Mocht hel eiland de hippies beval len, dan wil Rawle er in hel voor jaar van 1970 een hippy-gemeen- schap vestigen. gesiceleerd geheel, dat uitstekend overkwam. Joseph Haydn's Trio nr. 5 in Es gr; één van de kleinere wer ken die Haydn met anderen (Beet hoven, Brahms) koos als muziek- vorm. Het levensblije, lieflijke en speelse uit de sonates vindt men er in terug, al mag mep het gerust ook gewoon als dé Haydn-karakteristiek aanmerken. Persoonlijke voorkeur gaf ons ge makkelijk gewonnen aan deze heer lijke Huydn-muziek, maar ook in het Trio nr. 4 in c klein van Joh. Brahms vielen juweeltjes van klankvei-beel- ding te beluislei-en; de inderdaad energieke inzet van het eeiste deel: allegro enexgieo en (3e deel) het an dante grazioso. Vooral ook in Ravel (Trio in a klein) bewees Jet Röling haar for midabel formaat. Het soms ontstui- mige geluidspartoon van Ravel te houden binnen de perken van een evenwichtige intei-pretatie is een even grote artistieke als fysieke piestatie. In het passacille, tres lai-ge kregen de strijkex-s een kans de donkere weemoed van dit deel, in fi-aaie overeenstemming met de vleugel, tot klinken te brengen. Bloemen waren er voor de pianiste en applaus voor het complete trio dat wij in de toekomst hopelijk toch weer terug zien (en horen) te Zie- ï'ikzee. B.d.v Donderdag 30 oktober Burg Openbare lagere school, 8 uur, in- formatieavond eerste en tweede klassen. Dreischor De Drie Schonen, 8 uur, ledenverga dering Nut en Genoegen. Vrijdag 31 oktober Haamstede Hotel Bom, 7.45 uur, Nutsavond. Burgh Café-bar Fr. Westhoek, 8 uur, alg. ledenvergadering hengelsportvereni ging „De Krabbe". Noordgouwc Openbare basisschool, 7 uur, „kijk"- avond,-8 uur, ouderavond. Advertentie 27 t/m 3t oktober 1969 NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Grandioos muziekfestijn in Delta-ziekenliuis ZIERIKZEE, 30-10. - Het motto „feest in de feestzaal" is woensdag avond duidelijk een fcestelyke aan gelegenheid geworden voor de pa tiënten van het Delta-ziekenhuis der gemeente Rotterdam te Poortugaal. Dit tiende ontspanningsprogramma onder auspiciën van het Zierikzeesc Jeugd Rode Kruis, heeft de ruim 600 patiënten in de feestzaal twee uren lang geboeid. Met gitaren en tamboex-ijn zorgden „De Majoli's" (Joke en Mai-ja van de Linde) uit Bruinisse tweemaal een kwartier voor „vokale therapie". Ze hadden „de zaal" mee. De mensen van dit psychiatrisch ziekenhuis rea geren bijzonder gevoelig op klank en ritme. Ze gebruiken hierbij hun han den en voeten om duidelijk te maken hoe ze het beleven. En wonderlijk genoeg is dat in zo'n stemming niet storend voor hen die gekoncentreerd op het toneel een muziekprogramma bi-engen. „De Majoli's" groeien naar een hoog niveau met hun liedjes. Dat bleek duidelijk. Hun repertoire was gevarieex-d en perfekt gezongen. Gevarieerd programma De muzikanten van de Koninklijke Harmonie „Kunst en Eer" hebben deze avond ook gi-ote muzikale pres taties gelevei-d. Ze bi-achten een uit gebreid menu, waarvan intens is ge noten. Een selectie uit de opera „Aida" (Hymne, Mai-che, Danse) en het koraalachtige Berceuse uit de opei-a „Jocelijn", met een tuba-solo van de heer A. Broekhuyzen, voi-m- den muzikale hoogtepunten vóór de pauze. Juist deze avond kon opnieuw wórden' vastgesteld dat „Kunst en Eer"' o.l.v. de bekwame dirigent Eduard de Looff, naar een hoog mu zikaal peil x-aakl. Nummers als Strauss-herinnerin- gen (een selcktie van operette-melo dieën waarin o.a. het bekende Non nenkoor), de polka Donder en Blik sem en de Radetzky-mai-s van de beroemde Sti-auss-familie, brachten de zaal tot geboeid luisteren. Het ge heel gegarneerd met enkele pittige max-sen, waarvan we noemen: Tra falgar, Colonel Bogey On Parade en Prinz Eitel Friedrich. Het. program- ma werd besloten met het populaire A Banda. Aan het begin van de avond wer den de patiënten begroet door de heer J. K. Joppe, hoofd van het Jeugd Rode Kruis en de Jongeren Hulp Dienst. Hij bracht „De Majoli's" en „Kunst en Eer" aan het eind van het programma dank voor het gebo- dene. Op zijn vraag aan de patiënten of zij nog eens mochten komen met een dergelijk programma kwam ex- een massaal „ja" uit de zaal. De heer A. Moerman bedankte het gezelschap namens het Deltazieken huis en zei: „Het is een „eei*" om naar uw „kunst" te luisteren". Ex- werden bloemen aangeboden aan Jo ke en Marja van de Linde en de heer E. A. de Looff. Het hoofdbestuur van het Ned. Roode Kruis was vex-tegenwoox-digd door de heer G. F. M. van Pinkstei-en en mej. A. A. N. Roskam, beiden werkzaam op het Jeugd Rode Kruis- bux-eau. De wnd. dix-ektx-ice van het Deltaziekenhuis, mej. zr. H. G. van Valen was aanwezig, evenals de oud- direktrice mej. zr. H. H. de Wilde. Het Ziex-ikzeese Rode Kruis was ver tegenwoordigd door de bestuursle- den: mej. C. M. L. S. den Boer, de heer L. J. Korstanje (voorzitter) en de heer P. A. Dekker (penningmees ter). Ook de oud-sekretaris/pening- meester de heer H. Uijl (woonachtig in Rhoon) was naar het Deltazieken huis gekomen. Opnieuw is er een flinke steen ge metseld door ruim 50 mensen in hel bouwwerk dat naastenliefde heet. Naastenliefde die letterlijk en fi- guux-lijk als muziek in de oi-en heeft geklonken. Seringéboom in bloei ZIERIKZEE, 30-10. De natuur is door het warme najaars weer danig in de war gebracht. Aardbeien bijv. werden op di verse plaatsen voor de tweede maal dit jaar geoogst, maar wal in de achter zijn woning gelegen tuin van de heer J. Berman aan hel Havpark te zién is, zal nog niet vaak zijn vooargekomen. Daar staat een seringeboom in bloei. Niet zo maar een enkele bloem siert hel nog frisse groen van de grote boom: de hele kruin staat met een witte bloesem pracht te pronken. Alsof het mei was Voor onmiddellijke verlichting Unlnt rliropl Kit enJofniir» ret tmaticnho 'i' Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. H ïi&CudttHM. AMSTERDAM, 30-10. Nederland staat ieder jaar opnieuw tegen een niet te ovcrzicne berg huis- en indusirievuil aan te kyken, die jaarlyks in omvang blijft toenemen. Hoe komen wy van die ruim tien miljard kilo zware afvalhoop af? Met deze vraag heeft het Nederlands congres voor openbare gczondhcidsrcgcling zich tydens een bijeenkomst in de RAI in Amsterdam bezig gehouden. Rekening houdend met de verwachte groei van afval in de ko mende decennia zyn de huidige mogclykhcdon tot vuilverwerking onvoldoende. Het storten van afvalstoffen op vuilnisplaatscn begint gevaar op te leveren voor de gezondheid. Behalve hygiënische be staan er ook cstchtischc bezwaren. Bovendien is er langzamerhand ruimte te kort. Evenals het storten in grote en diepe waterplassen is deze methode niet meer toelaatbaar. Door de verandering in de samenstelling van het vuil, waardoor meer dan de helft niet meer verwerkbaar is, kan ook liet compostc- ren van dit vuil niet meer bijdragen tot een oplossing van het pro bleem. Gezien hel gevaar voor de visstand kunnen lozingen op zee ook buiten beschouwing gelaten worden. De meest geschikte en radicale methode is verbranding. Dit eist echter de bouw van kostbare installaties, die in de komende dertig jaar een investering van naar schatting zeven miljard gulden vergen. Tjjdens net congres, dat door ruim 600 mensen werd bijgewoond, is door de inleiders gepleit voor een regionale aanpak van dc vuil verwerking. „ZWARTBOEK WERKENDE JEUGD" AMSTERDAM, 29-10. „Er moet een weteelijke ï-egelirxg komen voor min steins twee dagen vei-plicht onder wijs en vorming. Vormingsscholen moeten los van de bedrijven staan en zoals het gehele onderwijs uit handen van particulieren worden ge haald. Vormingswei'k moet woi-den opgenomen in hel onderwijs van de gewone scholen". Deze conclusie wordtgetrokken in het „Zwartboek Werkende Jeugd", dat in Amsterdam door leden van de werkgx-oep nader werd toegelicht. Het zwax-tboek kwam tot stand op initiatief van de Nedei'landse Studenten Raad, met steun van de katholieke wei-kende jeugd, de N.V.V.-jongex-enx-aad, Soci- alische .Jeugd en de werkgx-oep Geus, die ex-gens in het land met anonieme krachten werkt aan onderwijsver nieuwing. Het rampmonument ZIERIKZEE, 30-10. Behoudens goedkeuring van het gemeentebe stuur - zo vernemen wy - zal het strcekrampmonumcnt naar een ont werp van Ad Braat, een plaatsje krygen op de vrije ruimte aan dc achtcrzydc van dc Zuidhavenpoort. Het beeld - vooi-stellende een vrouw met kind - komt te staan op een sokkel, die een hei-inneringsin- criptie krijgt. De sokkel wordt ge maakt van steen, die ook voor de zeeweringen wordt gebruikt. De of ficiële onthulling van het monument zal worden verricht door Zeeland's commissaris mr. J. van Aartsen op een nog nader vast te stellen datum in november of december. Het comité Rampmonument heeft verschillende plaatsen „uitgepx-obeerd", die voor eventuele plaatsing van het monu ment in aanmerking zouden kunnen komen, w.o. het Luitje, maar geen plaats bleek geschikter dan de thans gekozene. Voor het monument is een bedx-ag van ongeveer f 28.000 bijccn- gebx-acht. HAAMSTEDE De premiewoningen In ons dinsdag-bericht inzake de houw van 10 premiewoningen door Bnuwbrdriir Ticlcman. is een fovil geslopen, die om' covreelie vraagt. De ontwerpen en dc verdere uitwer king van deze woningen werden ver zorgd dooi- de architect M. J. Rouw te Haamstede. Makelaarskantoor Rouw te Terneuzcn trad op als in termediair bij de vérkoop.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2