1 I DE ZIERIKZEESCHE COÜRANT Socialistisch blok van premier Meir verloor de meerderheid Palestijnen aanvaarden bestand bij de tijd Sjaal look overhemden Slim fit en skin fit Het extremisme in de Verenigde Staten De oorlog in Biafra Hotel „De Wageningse Berg" gaat sluite A De „bijstand" en „bescheiden vermogen" Oproep Rode Kruis Nieuwe besprekingen voor een verdrag met Oost-Duitsland ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 30 oktober 1960 WAARIN OPGENOMEN 7^- REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: iannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand J 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - 1**71 1 f i JU, (01110) 2158 Girorekening 13 76 77. Redakleurt M. J Adverlenlieprij, 19 cenl pe, lp,je mm; „Succejje" (ma,. 4 .egelj) 1.7S. In dit nummer: lJP IIIOQPll I hll (>(1 PU III lie IrillltPPlt Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. v/h Lakenman 6. Ochtman, Zierikzee. De ontwikkeling in Israël TEL AVIV. 30-10. Het socialisti sche blok van premier Meir heeft b(j de dinsdag in Israël gehouden parle mentsverkiezingen de absolute meer derheid verloren, maar een verande ring in Israels politiek, speciaal ten aanzien van de bezette Arabische ge bieden, wordt niet verwacht. De 71-jarige mevrouw Meir had al tevoren duidelijk gemaakt dat zij, of dessocialisten nu een meerderheid behaalden of niet, de coalitie van nationale eenheid - aan de voor avond van de zesdaagse oorlog in 1967 gevormd uit de voornaamste partijen met uitzondering van de communisten - zou voortzetten. De socialistische partijen, waarvan de „Israëlische arbeiderspartij" (Ma- CAIRO, 29-10. De Palestijnse ver zetsorganisaties hebben op voorstel van de stafchf van het Libanese le ger, generaal Joessef Sjmeit, een staken van het vuren aanvaard, heeft de in Cairo staande radio van de Palestijnse bevrijdingsorganisa tie meegedeeld. Het bestand duurt 24 uur en is woensdagmiddag om 12.30 uur ingegaan. In Cairo werd meegedeeld dat van Libanese zijde bepaalde voorstellen zijn gedaan die „een goede basis vormen voor regeling van het con flict met de Palestijnse commando's. De Libanezen hebben volledig be grip getcond voor de toestand en zijn bereid met de commando-orga nisatie samen te werken, werd ge zegd. pai) de grootste is, hebben volgens de - overigens nog niet volledige - uitslagen vijf zetels verloren en zijn in de 120 zetels tellende „khesset" te ruggevallen van 63 op 58 zetels. Het verlies, een kleine verschui ving naar rechts betekenend, was echter niet groter dan de meeste waarnemers hadden voorspeld. Deze waarnemers hadden erop ge wezen dat de socialisten hun eerdere absolute meerderheid niet bij de verkiezingen in 1965 hadden gewon- Advertentie tolerant irmPFP. tWVENPtBM tl. Tg. oiito-aw 1 nen, maar dat deze tot stand was ge komen als gevolg van het samen gaan van drie socialistische groepe ringen eerder dit jaar. De achteruit gang weerspiegelde volgens hen het misnoegen van sommige socialisten over deze aaneensluiting. Het socia listische blok kan overigens wel op 62 stemmen rekenen, daar de twee ermee gealieerde Arabische partijen hun vier zetels wisten te behouden. Jongen in Rome ontvoerd ROME, 29-10. De zoon van een rij ke landeigenaar uit Rome is een week geleden ontvoerd. De politie heeft de ontvoering woensdag pas bekendgemaakt. Over de identiteit van de jongen man is niets meege deeld. De politie zou op het spoor zijn van de ontvoerders, die van de ouders van de jongen een hoge los prijs hebben gevraagd. „Zwarte panter" krijgt vijftien jaar OAKLAND, 30-10. De 22-jarige Warren Wells, lid van de Zwarte Panters, is in Californië veroordeeld tot 15 jaar gevangenisstraf voor zijn aandeel in een gevecht met de poli tie, waarbij twee politieagenten ge wond werden en een lid van de Zwarte Panters werd gedood. De voortvluchtige Panterleider El- dridge Cleaver, van wie men aan neemt dat hij in Algiers verblijft, is een van de zes leden van de Zwarte Panter-beweging die nog berecht., moet worden in verband met het ge vecht dat in april 1968 plaatsvond. WASHINGTON, 29-10. Revolutio naire activiteiten van linkse studen ten en extreme negers blijven een ernstige bedreiging vormen voor de lifincnlandse veiligheid. Dit zegt J. Edgar Hoover, directeur van het FBI, de federale recherche, in zijn jaar rapport. Hoover zegt dat de voor waarden voor rassenonlusten nog steeds aanwezig zijn, hoewel de on lusten gedurende het afgelopen jaar zgn verminderd. In de passage over de linkse stu- dentengi'oeperingen worden de „stu denten voor een democratische maat schappij" (S.D.S.) in het bijzonder door Hoover genoemd. „Nooit eerder in de Amerikaanse geschiedenis is er een zo sterke revolutionaire marxistische beweging van jonge mensen geweest die er zo op gebrand is het gevestigde gezag af te breken. De beschikbare aanwijzingen duiden op een langdurig probleem van op universiteiten gebaseerde ondermij ning vergezeld van geweld en ver nietiging". „Een probleem dat nauw verwant is met het nieuwe linkse extremisme, is het zwarte extremisme in het bij zonder rond de „zwarte panter'"- partij. De politieke filosofie van 'dé panter-beweging is gebaseerd op de geschriften van (de Chinese partij voorzitter) Mao Tse-Toeng", aldus de 75-jarige FBI-chef. LAGOS, 30-1. De Ethiopische mi nister van buitenlandse zaken Kete- ma Yifru heeft verklaard dat hij van het Biafraanse staatshoofd generaal Ojoekwoe een boodschap heeft ont vangen bestemd voor generaal Go- won van Nigeria. In de boodschap zou Ojoekwoe uiteenzetten dat hij „zonder voorafgaande voorwaai-den" wil onderhandelen over een beëin diging van de oorlog met Nigeria. WAGENINGEN, 29-10. Commissa rissen en directie van de N.Y. hotel de Wageningse Berg in Wageningen hebben bekend gemaakt, dat de ex ploitatie van dit hotel met ingang van 1 januari a.s. zal worden ge staakt. De snel stijgende kosten, met na me die voor het personeel, hebben Advertentie PdeharfTrnatrasl met alle comfort Jvaneer^zachte-J de verliezen de laatste jaren tot een onverantwoorde hoogte opgevoerd. Alleen bij een zeer grote investering zou het hotel nog rendabel kunnen worden gemaakt. De sluiting van het hotel betekent ontslag voor de 40 personeelsleden. Ontslagvex-gunningen zijn aange vraagd en ovex'leg met de vakbonden is begonnen. Over de toekomstige be stemming van het hotel is nog niets bekend. De dix-ecteur van het ho tel, de heer G. M. Berkhout, deelde mee dat de laatste zes a zeven jaar een verlies is geleden van enkele tonnen. Een investering van min stens twee miljoen gulden zou nodig zijn om het hotel weer rendabel te kunnen maken. Daarvoor zou nodig zijn een uitbreiding van het aantal bedden en het bouwen van een za lencomplex. Het hotel de Wagening se Berg heeft sinds 1874 op de hui dige plaats gestaan. Het huidige nieuwe hotel werd na de oorlog ge bouwd met Mai*shall-hulp. DEN HAAG, 29-10. Wie blijvende bestand ontvangt, dient een toeslag te krijgen tot honderd procent netto minimumloon. In de algemene bij standswet moet worden opgenomen, dat de gemeenten de normen voor toekenning van bijstand openbaar maken. Gewenst is voorts, dat er een lan delijke richtlijn komt voor het be grip „bescheiden vei-mogen" (dat niet GENEVE, 29-10. Het internationale Rode Kruis in Geneve heeft dinsdag een internationale oproep gericht voor hulp aan de stad Banja Locka in Zuid-Slavië die door een aardbe ving is getroffen. In Banja Loeka en omringende dorpen hebben hon derdduizend mensen hulp nodig in de vorm van tenten, dekens, levens middelen en bouwmateriaal, heeft het Zuidslavische Rode Kruis ge schreven. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's J Vleierij is als een sprookje: men hoort het gaarne al ge- l J - looft men het niet. hoeft" te wox'derx aangespx-oken als een beroep op bijstand wordt ge daan). Tot deze conclusie en aanbeveling komt de nationale x-aad voor maat schappelijk welzijn in zijn nota „vex-- houding tussen bijstand minimum loon en sociale verzekex-ingen", die de minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk én van sociale zaken en volksgezondheid van de week is aangeboden. De nationale raad zal een onder- zoek laten instellen naar het beste- dings patroon van wie rond moeten komen van een minimumloon en de wenfelijkheid en mogelijkheid vans een „wet. op het minimuminkomen" te bestudei-en. Kind onder trekker LOON OP ZAND, 29-10. Op een binnenweg bij De Moer, gemeente Loon op Zand, is het 7-jarig doch- tei'tje van de familie van Bavel uit Loon op Zand door een landbouw- trekker met aanhangwagen, geladen met suikerbieten overreden. Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: In het algemeen veel bewolking mei voornamelijk vanavond en vannacht enkele buien; matige, aan de kusi krachtige wind tussen west en noox*d- west; weinig vex*andering in tempe- x-atuur. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min.-temperatui-en: 1 tot 6 gi'aden boven nox-maal. Max.-tempex'aturen: 0 tot 5 gi-aden boven normaal. Kans op een dx-oge pex'iode van min stens 12 uur: 80 procent. Kans op een geheel dx-oog etmaal: 60 procent. 31 okt. Zon op 7.33, onder 17.14. Maan op 21.08, onder 14.05. Laatste kwartier: 2 nov. te 8.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 31 okt. 6.35 v.m. 18.53 n.m. BROUWERSHAVEN 31 okt. 6.24 v.m. 18.41 n.m. Doodtij: 4 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdag tx*ok een depx-essie over hel midden van Noox-wegen en Zweden naar Finland. Een hoge- Mrukgebied ten westen van Ierland vei'plaatste zich langzaam oostzuid- oostwaarts. In de sterke westnoox-d- westelijke stroming tussen deze sys temen wei-d een koufront meege- voex-d, dat dondex-dagochtend al tot de Alpen was gevox-dexxi. De over de vrij warme Noordzee geti'anspor- teerde lucht was onstabiel van op bouw, hetgeen gemakkelijk tot bui envorming aanleiding gaf, vooi'al in het nooi'delijke deel van het land. Voor vxnjdag komt er beti'ekkelijk weinig veranderin in het algemeen weerbeeld. Wel wox-dt verwacht, dat de windsterkte vergeleken met don- dei'dag iets zal afnemen. In het tem- peratuui-verloop zal weinig veran dering komen. Regeringsverklaring van Willy Brandt Vrijgelaten Duitsers arriveerden in Hongkong HONG KONG. 29-10. Zeven Duit sers, vier mannen, een vrouw en twee kinderen, zijn in Hong Kong aangekomen nadat de Chinese auto- ï-iteiten de mannen uit detentie had den ontslagen en hen onder militair esccorte naar het vliegveld van Pe king had gebracht. De Chinezen lieten de Duitsex-s niet vertrekken toen zij 14 maanden geleden hun werk hadden voltooid aan een pe trochemische industrie in Lantjow. Strenge controle op maximum-snelheid DEN HAAG, 29-10. Het personeel werkzaam aan de reconstructie van de autosnelweg Utrecht-'s Hertogen- bosch (tussen de Lekbrug en het klaverbland Oudenrij) heeft gedreigd te staken aangezien zij - door de hoge snelheden die een groot deel van de weggebruikers ter plaatse van het werk reed - onder levens- gevaai-lijke omstandigheden hun werk moest verrichten. Veelvuldig komen bij de algeme ne vei'keersdienst rijkspolitie te Driebergen klachten binnen dat met veel te hoge snelheden woi'dt gere den bij werken in uitvoering op autosnelwegen. Er zal nu een nog stxengei-e controle worden uitge oefend op de maximumsnelheden bij deze werkzaamheden, onder meer door middel van radar. MILL VALLEY (Californië). De Russische kosmonauten hebben in de Mill Valley de beroemde sequoiabomen bekeken. Majoor-generaal Georgy Bere- govoy stond versteld (midden). Links collega Feokistov en rechts astronaut Gordon Cooper. 1. Bonn zal op de topconferentie in Den Haag ex-naar stx-even, dat een begin wordt gemaakt met doeltx-ef- fende maatregelen ter vex-dieping en uitbx-eiding van de Europese Econo- nische gemeenschap en voor een versterkte politieke samenwei'king. 2. De Duitse bondsx-egering zal het aanbod van de Vex-enigde Staten aanvaarden om de Westduitse indu- dustrie te laten deelnemen, aan be paalde onderdelen van het ondei-zöek van de x'uimte. 3. Zij zal actief deelnemen aan het werk van de door de Navo-x-aad in gestelde commissie voor de vx*aag- stukken van de modex-ne maatschap- Pij- 4. Zij zal een Russische nota over het afzien van geweld beantwoorden en een datum voox'stellerx voor de bespi-ekingen in Moskou, waartoe de Sowjet-Unie het initiatief heelt ge nomen. bondgenootschap ook in de toekomst de veiligheid van de bondsx-epubliek zal waarbogen. De Westduitse rege- x-ing ziet haar veiligheidspolitiek als een politiek van evenwicht en een veiligstellen van de vx-ede. Sprekende over de Duitsland-po- litiek van zu'n regering bood Brandt de ministerraad van Oost-Duitsland nieuwe besprekingen zonder discri minatie op regeringsniveau aan met het doel te geraken tot een bij ver drag geregelde samenwerking. „Een volkenrechtelijke erkenning van de D.D-R- door de bondsregering kan niet in aanmerking komen", al dus Brandt. „Ook wanneer er twee staten in Duitsland bestaan zijn zij voor elkaar geen buitenland. Hun ondexiinge betx-ekkingen kunnen al leen van bijzondere aard zijn". De nieuwe bondskanselier kondig de aan, dat zijn regering de dx-ie westelijke geallieerden zal vex-zoe- ken de reeds begonnen besprekingen met de Sowjet-Unie over Bexiijn voort te zetten. Reeks beslissingen De nieuwe bondskanselier zal, zo als uit de i-egeringsvex'klaring van Brandt blijkt, op korte termijn een reeks beslissingen nemen, die haar voornemen de tot dusver gevoerde politiek voox*t te zetten, duidelijk moeten maken. BOEKAREST. Tijdens hun bezoek aan Boekarest brachten premier De Jong en minister Luns het protocol danig in de war na afloop van de 3Zi uur durende besprekingen, door te voet naar de Nederlandse ambassade te wan delen, in plaats van gebruik te maken van de officiële auto's. 5. Bonn zal aan de Poolse x-egering een voorstel tot hex-vatting van het gespx-ek zenden, waarmee een ant woord woi'dt gegeven op de uitlatin gen van de Poolse partijleider Go- mulka van 17 mei j.l. 6. De bondsi*egering zal het verdrag over die niet-verspreiding van kern wapens ondertekenen. BONN, 29-10. Een week na zijn verkiezing tot kanselier van een co alitieregering van sociaal-democra ten en liberalen heeft Willy Brandt dinsdag in een volledig bezette bondsdag in zijn regeringsverklaring gezegd, dat de bondsregering samen met haar bondgenoten zal streven naar een „gelijktijdige en welover wogen beperking van de bewapening en vermindering van de strijdkrach ten in oost en west". Een Eux-opese veiligheidsconfex'en- tie zou volgens Brandt na een zor-g- vuldige voorbereiding een belang- rijke etappe kunnen zijn op de weg naar een grotere veiligheid bij een kleinere bewapening en naar een toenadering tussen Gost- en West- Eux-opa. Brandt sprak zich uit voor een grotex-e deelname van de bonds republiek aan het werk van de V.N. en andex*e internationale organisa ties. Hij zei. dat het Noordatlantische

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1