0LGA biefstuk met champignons Vakbonden somber gestemd over Nyma tweed kostuum super slank met vest vanaf 179,- Cubaanse bevolking stort zich op de suikeroogst Premier De Jong sprak in Boekarest DE ZIERIKZEESCHE COURANT Troepensterkte van V.S. in Vietnam beneden half miljoen Het huidige tijdsbestek maakt nog intensiever internationaal overleg noodzakelijk. „De Nederlandse re gering heeft bijzonder veel belang stelling voor de Roemeense opvat tingen en ervaringen". In de komende besprekingen die nen wij „alle wegen die voor ons openstaan te onderzoeken, teneinde te komen tot een vermindering van de spanning en constructieve samen- NIJMEGEN, 27-10. De drie vak bonden in de textielindustrie, die in Nijmegen met de directie en onder nemingsraad van de Nyma - waar in de komende maanden 750 werk nemers zullen moeten afvloeien - hebben vergaderd, zien de toekomst van het bedrijf nogal somber in. Opening nieuwe aard- ROTTERDAM, 27-10. Minister Roolvink (sociale zaken en volksge zondheid) heeft in Rotterdam/Pernis de vijfde aardoliedestillatiefabriek van Shell Nederland Raffinaderij N.V. in gebruik gesteld. Hoewel zij zich bewust zijn van het feit dat opheffing van de rayon afdelingen van het bedrijf noodza kelijk was, achten zij het voortbe staan van de chemische afdeling van de onderneming toch onzeker. Im mers, zo stellen de vakbonden, de 150 werknemers, die in deze afdeling zullen blijven, krijgen een zware last op hun schouders, aangezien de onstane schuld van de Nyma - ruim f 12 miljoen - nu naar deze afde ling-zal worden overgeheveld. Over de afvloeiingsregeling van dë werk nemers konden de vakbonden maan dagavond nog geen concrete uitspra ken doen, aangezien deze kwestie pas over enkele maanden aan de or de komt. bij de tijd êlegmit Arm geamputeerd na sprong van trein UTRECHT. 27-10. De 63-jarige heer Y Bouma uit Leeuwarden, die in Zwolle px-obeerde op de al rijden de ti-ein naar Leeuwarden te sprin gen, is tussen het perron en de trein gevallen. De man werd overgebracht naar een ziekenhuis waar bleek dat zijn ai*m moest worden geamputeei-d. Dodelijk jacht ongeluk MIDDELSTUM, 27-10. De 46-jari- ge Pier Reitsma uit Middelstum (Gr) is bij een jachtpax-tij in de omgeving van zijn woonplaats door een schot uit zijn eigen geweer om het leven gekomen. De man was o.a. met zijn zcon en met zijn broer aan het ja gen. Teen hij een aangeschoten haas met de kelf van zijn geweer uit de sloot wilde halen, ging de trekker over. Het geweer stond op scherp. Het schot hagel trof de ïnan in de boi-st. Hij was vrijwel op slag dood. olie-destilllatiefabriek De raffinaderij is nu, met een ver- werkingscapaciteit van 25 miljoen ton ruwe olie per jaai-, de gi-ootste raffinaderij ter wereld. De bouw van de nieuwe installaties - investering honderd miljoen gulden - heeft twee jaar geduurd. Deze raffinaderij van de Neder lands/Britse Koninklij ke/Shell-groep verzorgt circa een procent van de wei-eldraffinagecapaciteit en tien px-ocent van die van de groep. Advertentie PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust HAVANNA, 28-10. De Cubaanse premier, Fidel Castro, heeft alle Cu baanse feestdagen, met uitzondering van Kerstmis, geannuleerd totdat de suikeroogst in juli 1970 is voltooid. De geschrapte feestdagen zullen ge vierd worden op de suikervelden, teneinde een reusachtige oogst van 10 miljoen ton suiker te halen, aldus BOEKAREST, 27-10. Premier De Jong heeft maaixdagavond op een di ner, aangeboden door de Roemeense premier Ion Maurer, verklaard dat een verdere ontwikkeling van de Roemeens-Nederlandse betrekkingen niet wordt belemmerd door het be staan van ernstige bilaterale proble men, maar dat bepaalde wensen on vervuld zullen bleven. „Wij kunnen dit echter als een vol komen normale en zelfs gezonde si tuatie beschouwen", aldus de pre mier, die eerder had opgemerkt dat Nedei-land en Roemenië in het bij zonder belang dienen te hechten aan het versterken van de wederzijdse betx-ekkingen. Deze betrekkingen zijn een conditio sine qua non voor het slagen van onze pogingen om de spanning te verminderen en tot wer kelijk goede beti-ekkingen tussen de Europese landen te komen. „De voort durende verbetering van de betx-ek kingen tussen onze landen kan de internationale vx-ede en veiligheid slechts bevorderen". In vrijwel alle sectoren van onze betrekkingen - aldus de premier - zijn aanzienlijke resultaten geboekt. wex-king tussen de landen van oost en west-Eux-opa, aldus premier De Jong. „Mijn regex-ing beschouwt de gx*oep van tien, waarvan Nederland en Roe menië lid zijn, als het meest ge schikte fox-um om deze problemen te bespreken. Gezien het feit dat de gx-oep volkomen infox-meel is en dien tengevolge geen bindende beslissin gen kan nemen, biedt zij de moge lijkheid om de wegen die mogelijk tot een algemene verbetering van de betrekkingen tussen Oost en West kunnen leiden, te vex-kennen. heeft de Cubaanse leider bekend ge maakt. Castx-o spx-ak enkele duizenden Cu banen toe in een schouwburg in Ha vanna, ter inleiding van de grootste Cubaanse suikercampagne in de ge schiedenis, die vandaag begint. „Waar zullen wij op 24 december zijn?" zo vi-oeg Castx-o zijn gehoox-. „Op de suikex-x-ietvelden", was het antwoox-d. Op de vraag „waar zul len wij zijn op nieuwjaar en andex-e feestdagen?", stond de zaal op en x-iep luidkeels: „op de rietvelden." Castx-o legde er de nadruk op, dat als het wex-k op de feestdagen zou worden ondex-broken. Cuba de slag om de 10 miljoen ton suiker zou ver liezen. De Cubaanse leider beloofde, dat na de oogst Cuba de grootste „Fiës- ta's" van zijn geschiedenis zou bele ven. „Er zal dan ovex-al in Cuba feest geviex-d worden", aldus Castro. Duizenden vrijwilligers zijn giste ren uit de steden in heel Cuba naar de rietvelden vertrokken om daar maanden lang te werken. Het was de grootste uittocht naar het platte land die Cuba ooit beleefd heeft. Advertentie lekker eten tips Biefstuk op^'n best! fijne doperwtjes Opdienen met champignons en friten in de schaal, op de biefstuk en Of gewoon met brood. een goed stuk vlees hoort erbij Gemeentebeleid en midden- en kleinbedrijf DEN HAAG, 27-10. Volgens het algemeen secretariaat van de Ondernemersfederatie in het Midden- en Kleinbedrijf (Nederlands Katholiek Ondernemersverbond en het Nederlands Christelijk On- dernemingsverband) is het gewenst dat er vaste commissies Mid den- en Kleinbedrijf in gemeenten woi-den ingesteld voor goed over leg en samenspel met de lokale overheid. Het heeft een voorstel daartoe uitgewerkt in een pre-advies dat op. het landelijke congres van de federatie op maandag 3 november a.s. in „Het Slot" te Zeist door een forum van zes wethouders wordt bespx-oken onder leiding van oud-bui-gemeester J. J. G. Boot van Hilvex-sum. Het algemeen secx-etariaat der federatie wil het voox-stel inbrengen in discussies over gemeentepi'ogramma's van de politieke partijen voor de komende viex-jarige zittingsperiode van de gemeentex-aden. Voor een dex-gelijke commissie acht het algemeen secretariaat een groot werkterrein aanwezig. Er is een duidelijke behoefte bij het midden- en kleinbedrijf aan inspraak in plaatselijke aangelegen heden, onderdeel van de groter gewenste inspraak van de burger. De commissie zou moeten woi*den samengesteld uit vier vertegen woordigers van de gemeentex-aad, waarbij één van het college van b. en w., en representanten van plaatselijke ondei-nemei-svex-enigin- gen. De commissie zou moeten beraadslagen over alle onderwerpen van gemeentebeleid, waarbij de belangen van het zelfstandige mid den- en kleinbedrijf zijn betrokken. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdug 28 uk I ober 1969 vr. 202 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: (annewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - nj III T* I 1 11 jur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. In dit nummer: 1 IflTl lltOUlV lOnflfll 1 llOO 1 til SSBIlSCll OOI Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 8.T.W. v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. Toch naar de-escalatie WASHINGTON. 27-10. De Ame rikaanse troepensterkte in Vietnam is tot beneden het half miljoen ge daald. Sedert vorige week donderdag bevinden zich nog 497.000 Ameri kaanse soldaten in Vietnam, hetgeen het laagste aantal is sedert het grote „TET"-offensief van de Vietcong be gin 1968. Tot half december zal de Ameri kaanse troepensterkte in Vietnam nog verder worden vex-minderd tot 484.000 man. De repatriërenden ma ken deel uit van de 35.000 man waar van president Nixon onlangs de te rugtrekking vóór half december ge lastte, nadat hij eerder al 25.000 Ame rikaanse militairen uit Vietnam naar elders had ovex-geplaatst. De Amerikaanse president werkte het afgelopen weekeinde op het re- geringslandgoed in Camp David aan zijn Vietnam-i-ede, waarin hij 3 no vember alle aspecten van de Viet- nam-politiek heetf gezegd te zullen belichten. Binnen Iwee jaar? Aan de geruchten in Washington en Vietnam, dat pi-esident Nixon de terugtrekking van nog meer Ameri kaanse soldaten in het vooruitzicht zal stellen of zal aankondigen, is nieuw voedsel gegeven door bexüch- ten uit de Zuidvietnamese hoofdstad Saigon, volgens welke president Ngoejen Van Thieu zou hebben ge zegd dat de Amerikaanse soldaten binnen twee jaar uit zijn land zou den kunnen verdwijnen. Tot nog toe had men zich in Saigon steeds tegen een algehele terugtrekking van Ame rikanen verklaard. De uitlating dat de Zuidvietnamese troepen tegen eind 1970 de zwaarste last van de strijd op hun sehoudei-s zouden kun nen nemen, ging hierin nog het verst. Veeschuur afgebrand OUDEKERK nAN DE IJSSEL, 27- 10. Maandagmox-gen is een veeschuur van de veehouder A. Vonk Noorde- graaf in Oudekerk aan de IJssel, ver moedelijk door kortsluiting, in vlam men opgegaan. Acht varkens kwa men in de vlammen om, alsmede een voorraad sti-o. De rest van de veestapel kon worden gered. De wind stond van de boei-derij af zo dat geen direct gevaar voor uitbrei- ding bestond. De schade wordt ge raamd op f 25.000 a f 30.000. De vee houder is verzekei'd. ROTTERDAM. Prof. Jan Tinbergen werd onderscheiden met de Nobelprijs voor economie. Op de foto zien wij hem aan de telefoon, terwijl hij binnen stromende gelukwensen in ontvangst neemt. Vietcong-offensief? Men houdt in Vietnam voox-ts nog steeds rekening met de mogelijkheid van een nieuw Vietcong-offensief, ondanks de gevechtspauze die nu al weken aan de fi-onten heerst. Vol gens Amerikaanse militaire ki-ingen zou uit de uitlatingen van een krijgs gevangene en uit gevonden docu menten blijken, dat de Vietcong tus sen 15 en 20 november een nieuw groot offensief wil inzetten om de Amei-ikanen tot verdere ti-oepenver- mindering te dwingen en de regering in Saigon te forceren akkoord te gaan met een coalitiebewind, waarvan ook het Zuidvietnamese nationale bevrij- dingsfront deel uitmaakt. Advertentie Dit nummer bestaat uit 12 pagina's f Alleen wat voor het heden te goed .is goed.,,genoeg i1 de toekomst. Meer wiiul Verwachting tot woensdagavond: Zwaar bewolkt met later plaatselijk een bui; matige, aan de kust vrij krachtige wind tussen zuidwest en west; weinig vei-andering in tempe ratuur. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-tempex-aturen0 tot 5 gi*aden boven normaal. Max.-tempei-aturen: van ongeveer noi-maal tot 3 gi-aden boven normaal. Kans op een di-oge periode van min stens 12 uur: 50 procent. Kans op een geheel di*oog etmaal: 30 pi-ocent. 29 okt. Zon op 7.29, onder 17.18. Maan op 19.02, onder 12.38. 30 okt. Zon op 7.31, onder 17.16 Maan op 19.20, onder 13.28. Laatste kwartier: 2 nov. te 8.14. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 29 okt. 5.27 v.m. 17.36 n.m. 30 okt. 6.02 v.m. 18.14 n.m. BROUWERSHAVEN 29 okt. 5.08 v.m. 17.20 n.m. 30 okt. 5.46 v.m. 18.00 n.m. Doodtij: 4 nov. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 28-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Dinsdag stond het weer onder invloed van een hogedrukgebied, dat over de Ai-dennen naar het oosten trok. Tijdens opklaringen mét wei nig wind vormde zich 's nachts in de vochtige lucht voornamelijk in het zuiden en oosten mist, die in het zuidwesten plaatselijk zeer dicht en langdurig was. Onder invloed van het opdringen van oceaanstoringen neemt de betekenis van het hoge- di-ukgebied in onze omgeving af. Een west van Schotland gelegen kou front ti-ekt naar het Noordzeegebied en het zal woensdag waarschijnlijk geheel Nederland passeren. Tenge volge van deze ontwikkeling neemt de wind toe uit zuid tot zuidwest en ruimt later naar westelijke richtin gen, waarbij plaatselijk een bui kan vallen. YPENBURG. Premier De Jong (mid den) en minister Luns bevinden zich voor een meerdaags bezoek in Roe menië. Bij hun vertrek van het vliegveld Ypenburg werden zij uit geleide gedaan door kolonel S. IJ. M. Wanrooy (l.commandant van de vliegbasis.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1