bleyle Holty SUCCESJES Zeeuwse V.V.V. tegen het heffen van toeristenbelasting Koreaanse adoptiekinderen naar ons land Vers rundvlees De Sclieveningse Vishandel DE SLACERS VAN BURGH ZIERIKZEE en zijn STADHUIS f5,95 Gemeente Duiveland Op 1 november a.s. dag van werkende jongeren OEN HAAG, 25-10. De Provinciate Zeeuwse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer heeft naar aanleiding van de door de werkcontmissie van de provinciale raad voor de recreatie in Zeeland uitgebrachte nota over de ontwikkeling van de openluchtre creatie in die provincie het provin ciaal bestuur laten weten, dat haars inziens het heffen van een toeristen belasting een onjuiste keuze is om tct ve ruiming van de financiële middelen te komen. Alternatief is naar mening van de provinciale vereniging voor vreem delingenverkeer de invoering van een gereglementeerde roulette op enkele plaatsen in Nederland. De opbrengsten van dit kansspel kunnen worden bestemd voor de ver dere ontwikkeling van de toeristi sche voorzieningen. Een verdeling van de op deze wijze vrijkomende financiële middelen is mogelijk vol gens het systeem dat thans wordt toegepast bij de verdeling van de rijkssubsidies voor recreatieve doel einden. De vereniging heeft het provinci ale bestuur tenslotte in overweging gegeven stappen te ondernemen om tot voor roulette noodzakelijke wij ziging van de wet op de kansspelen te komen. Zoals bekend heeft de stichting recreatie, die zeventig organisaties in de recreatieve sector vertegenwoor digt, zich dezer dagen in een advies aan de staatssecretaris van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk ook gekeerd tegen een eventuele in voering van de toeristenbelasting. De provinciale vereniging heeft zich verder gekant tegen de in de nota genoemde cijfers ten aanzien van de in de toekomst verwachte overnachtingen. overnachtingen, hetgeen voor een be langrijk deel toe is te schrijven aan de stijgende concurrentie van andere vakantiegebieden, vooral in het bui tenland, zo meent zij. Prognoses Volgens de prognoses in de nota zal het aantal overnachtingen in Zeeland in 1975 gestegen zijn tot tien a twaalf miljoen en in het jaar 1985 tot vijftien a achttien miljoen. De" provinciale V.V.V. is van me ning, dat deze cijfers bijzonder opti mistisch zijn. Zij verwacht in de eerstkomende jaren slechts een ge ringe stijging van de toeristische SCHIPHOL, 25-10. Woensdagoch tend worden per C.P.-Air-lyn-toe- stel via Canada op Schiphol 10 Kore aanse kinderen verwacht, 6 meisjes en 4 jongens in de lecftjjd variërend van 7 maanden tot ongeveer 4 jaar, die door Nederlandse gezinnen wor den geadopteerd. Tachtigjarige bestuurster rijtl met auto tegen boom AMSTERDAM. 24-10. Op de pro- vinciale weg Diemen-Weesp in de Bijlmermeer is de door de 80-jarige mevrouw dr. J. W. de Stoppelaar - uit Amsterdam bestuurde auto door onverklaarbare oorzaak van de weg afgeraakt, tegen een verkeersbord in de berm terechtgekomen en vervol gens frontaal tegen een boom ge botst. De 90-jarige passagiere, me vrouw C. van Eibergen-Santhagens- Waller die evenals de bestuurster gewond naar het O.L.V. Ziekenhuis in Amsterdam werd overgebracht is daar later overleden. Slachtoffers griep epidemie in Australisch N.-Guinea MENDI, 25-10. Tot dusver zijn 1.663 mensen overleden als gevolg van de griepepidemie die Australisch Nieuw-Guinea teistert, dit heeft het hoofd van de gezondheidsdienst in Port Moresby, dr. Scragg, zaterdag meegedeeld. LAND- EN TUINBOUW Oogstraming honen en fabrieksaardappelen DEN HAAG, 25-10. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomsten gepubliceerd van de op 10 oktober jl. gehouden voorlopige oogstraming van de fabrieksaard appelen en bruine en witte bonen. De produktie van fabrieksaardap pelen (incl. pootaardappelen) wordt zeer globaal geschat op bijna 2 mil joen ton of wel 4 procent lager dan verleden jaar. De gemiddelde op brengst per ha wordt geraamd op 31.500 kg per ha 10 procent t.o.v. 1968, maar +2 procent t.o.v. tien jaarlijks gemiddelde). De oogst van bruine en witte bo nen wordt getaxeerd op 7000 ton hetgeen 30 procent hoger is dan ver leden jaar. Van het vergrote areaal wordt namelijk een rendement ver wacht van 2150 kg/ha 10 procent to.v. 1968. Koper op zandbouwlaml Uit de resultaten van het grondon- derzoek op bouwland blijkt een aan zienlijk percentage percelen klei grond een vrij lage kopertoestand te hebben. Van het zandbouwland in het Oos ten en Zuiden van ons land blijkt echter op maar liefst twee van de drie percelen van een onvoldoende kopertóestand sprake te zijn. Dat het met de kopertoestand van het noordelijke zandbouwland beter is gesteld heeft tweeërlei oorzaak. Enerzijds zijn sinds de twintiger ja ren ter bestrijding van de ontgin ningsziekte aanvankelijk grote hoe veelheden koperhoudende compost en later Kopersulfaat en Koperslak- kenbloem aangewend. Anderzijds is in de loop der jaren veel koper aan de grond toegevoegd door het ge bruik van koperhoudende midde len bij de bestrijding van „de aard appelziekte". De aan het gebruik van koperhou dende middelen verbonden nadelen, groeiremming en opbrengstvermin dering, hebben evenwel geleid tot het gebruik van andere preparaten, carbamaten en fentinverbindingen. Nu de koperbespuiting achterwege wordt gelaten is het thans ook op het noordelijke zandbouwland zaak aandacht aan de koperbemesting te besteden. De veranderingen in het bouwplan op zandgrond zijn hiertoe een reden temeer. Is de kopertoestand van de grond al voldoende voor een max. op brengst van een gewas rogge, dan zal, indien rogge is vervangen door gerst of tarwe, toch een extra be mesting met Koperslakkenbloem moeten worden gegeven. Gerst en tarwe stellen hoge eisen aan de kopertoestand van de grond. In het algemeen geldt, dat, indien' in do laatste jaren geen koperbemes ting heeft plaatsgevonden, een der gelijke hemesting dit najaar in hel btjmeslingspjan dient te worden op genomen. Het zijn buitenechtelijk geboren kinderen uit meestal kortstondige verhoudingen tussen Koreaanse meisjes en Amerikaanse militairen. Deze kinderen worden in het Kore aanse familie-patroon niet geaccep teerd. De kinderen zullen op Schip hol door hun nieuwe ouders worden afgehaald. De moeilijke situatie waarin deze groep kinderen zich bevindt werd enkele jaren geleden door schrijver Jan de Hartog aangestipt in een t.v.- interview met Mies Bouman. Een daarna in allerijl opgericht comité, met als centraal punt mevrouw E. den Doolaard te Hoenderloo, ving de vele spontane reacties op. Een dooi de minister van justitie ingestelde commissie buitenlandse pleegkinde ren adviseerde tot verruiming van de toelatingseisen, een advies dat door de minister werd overgenomen. De overkomst van de tien kinderen geschiedt onder auspiciënvan de S. I.A., de Nederlandse stichting voor Interlandelijke Adoptie, die in deze nauw samenwerkt met de Neder landse afdeling van de International Social Service. Kolen duurder DEN HAAG, 25-10. De minister van economische zaken heeft de de tailhandel in vaste brandstoffen in staat gesteld de reeds opgetreden stijging van de inkoopprijzen van kolen door te berekenen. Daarenboven is thans voor alle geïmporteerde kolen de mogelijkheid geopend, ook toekomstige inkoop prijsstijgingen in de verkoopprijs door te berekenen. Voor de meest gangbare kolen- soorten bedraagt de prijsverhoging per 25 oktober 1969 voor kolen af komstig van Nederlandse mijnen in het algemeen 50 cent per mud en voor kolen afkomstig van Duitse mijnen ongeveer f 1,25 per mud. MUNCHEN. Een Westduitse Star- fighter heeft bij een start van de vliegbasis Zeil bij Neuburg aan de Donau een op de baan gereden vrachtbusje gegrepen, waarbij de chauffeur dodelijk werd gewond, zo is door de politie meegedeeld. KERKNIEUWS Basisdocument Moderamen van Hervormde Synode DEN HAAG. 25-10. Het modera- men van de Hervormde Synode ver wacht dat in de algemene kerkver gadering en vcoral cok in de voor afgaande plaatselijke en regionale bijeenkomsten, veel zal worden ge sproken over de kernvragen van het christen-zijn en van het kerk-z\jn. De generale synode van de Her vormde Kerk hoopt daaruit vele aan wijzingen te krijgen voor de wijze waarop van haar verwacht wordt, dat zij vorm geeft aan haar opdracht inzake het actuele belijden van de kerk. Dit staat in een basisdocument dat het moderamen van de synode heeft uitgegeven met de bedoeling de voorbereidende vergaderingen voor en de algemene Hervormde kerkver gadering te dienen met enkele over wegingen en met het losmaken van enkele vragen. Dit basisdocument, dat op brede schaal door de her vormde kerk zal worden verspreid, is ondertekend door dr. G. de Ru, praeses van de synode en ds. F. H. Landsman, secretaris-generaal Van de Hervormde Kerk. KF.RKNTF.TTWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Vianen L. Gulmans te Ter Apel - Te Renkum G. Th. Volle- bregt te Giessen-Nieuwkerk - Te Hollandscheveld C. J. P. Lam te Put ten. Aangenomen naar Buurse L. Can- negieter. eervol ontheven predikant met rechten van emeritus, laatste lijk predikant te Castricum, woon achtig te Haarlem. Geref. Kerken Beroepbaarstelling - Kandidaat R. ter Haar, Nieuwendammerdijk 63 te Amsterdam-Noord, is beroepbaar. Beroepen te Smilde H. Willems te Hengelo. Vrije Evang. Gemeenten Beroepen te Gues II. Itaven te Utrecht-Centrum. Voor de vele blijken van be- langstelling, ontvangen ter j gelegenheid van mijn 95ste verjaardag, namens allen j hartelijk dank. ADR. v. d. PANNE I Scharendijke, oktober 1969 Elkerzeeseweg 24 Levensniidfleleuljeiirs „Roka" 1970 UTRECHT, 24-10. Van 16 lot on met 20 februari 1970 zal in vier jaar beurshallen in Utrecht de internati onale vakbeurs voor voedings- en genotmiddelen „Roka" worden ge houden. Deze Roka - de 17e in successie - wordt georganiseerd door de stich ting „Levensmiddelenbeurs Roka" en de Koninklijke Nederlandse Jaar beurs. Voorlopig zijn voor deze grote tentoonstelling vier hallen gereser veerd, te weten de Julianahal, de Merwedehal, de Margriethal en de Marijkehal. De Julianahal zal voor een groot deel in beslag worden genomen door collectieve landeninzendingen van de Verenigde Staten, West-Duitsland Luxemburg, India en Marokko. Tot de grootste inzendingen behoort die van de Verenigde Staten met een netto oppervlak van 800 m~. Het motto waaronder deze 17e Ro ka plaatsvindt luidt: „Commercieel perspectief". De beurs richt zich in principe tot alle groot- en kleinhan delaren in kruidenierswaren, vlees en vleeswaren, groente, fruit, zuivel, vis. chocolade en suikerwerken, brood en bakkerijprodukten, tabak en dranken. Doch ook voor scheeps- bevoorraders, horeca- en kantinebe- drijven zal een bezoek aan de ko mende Roka waardevol zijn. In to taal omvatten deze branches onge veer 80.000 vestigingen. Duitser in Zaandam vermoord ZAANDAM, 24-10. In Zaandam is de 54-jarige Duitser K. E. d'Alquien uit Hcmer vermoord. De familie W. Ros uit de Rosma lenstraat aldaar waar de Duitser lo geerde, vond de man na thuiskomst in zijn kamer, temidden van ^en gro te plas bloed. Uit het onderzoek is komen vast te staan, dat het slacht offer met een schaar onder het hart en in het hoofd is gestoken en ver volgens met een s'jaal is vermoord. Van de dader van de moord is nog geen spoor gevonden, hoewel de po litie wel over enige aanwijzingen be schikt. Commissaris A. B. J. Prakken van de Zaandamse politie noemt de moord „beestachtig". Over het mo tief van de moord staat niets vast. Het slachtoffer was homofiel, maar of er enig verband bestaat tussen de ze hoedanigheid en de moord is niet zeker. De Duitser stond reeds acht tien jaar in relatie met de familie Ros. Het gezin ontmoette hem des tijds in West-Duitsland tijdens een vakantie. De moordenaar heeft ook enige goederen uit de woning meegeno men, zoals een radio, een tas en een wekker. Een speurhond van de po litie wist de radio later op te spo ren in de buurt van een school. Het toestel was verborgen onder een le ren jack, dat niet aan de vermoorde toebehoorde. Reddingsboot voer uit BRESKENS,, 25-10. De redding boot „Javazee" uit Breskens is 's morgens om zeven uur uitgevaren op zoek naar een schip dat vermoe delijk in nood verkeert, 's Nachts omstreeks halft twee ving de Engelse tanker „Essex" op enkele tientallen mijlen voor de kust van Zeeland een lichtsignaal op, terwijl twee uur la ter ook op het lichtschip Noordhin- der - voor de monding van de Wes- terschelde - een lichtsignaal öp vrij korte afstand werd waargenomen. Tot nu toe heeft de „Javazee" niets kunnen ontdekken dat zou kunnen wijzen op een eventueel in nood ver kerend schip. Tijdelijk vervangend burgemeester voor Gorcum DEN HAAG. 24-10. Dc bui'tjemees- ter van Gorcum, mr. L. R. J. Ridder van Rappard, wordt vandaag (dins dag) in een ziekenhuis opgenomen voor een medische behandeling. Hij zal niet, zoals gebruikelijk, worden waargenomen door de loco-burge meester, in dit geval wethouder A. C. Tuinenburg. In overleg met de afdeling binnenlands bestuur van het ministerie van binnenlandse zaken is tijdelijk benoemd -tot waarnemend burgemeester de heer H. Scheffer, burgemeester van Arkel en Kedi- chem. Een en ander is door de com missaris van de koningin in de por- vincie Zuid-Holland zo geregeld in Verband met de bestuurlijke moei lijkheden in Gorcum, zo werd ons desgevraagd door het kabinet van de commissaris meegedeeld. DODELIJKE ONGELUKKEN TERNEUZEN. De 25-jarige me- vrouw T. M. Bilderbeek-Hamelink uit St. Jansteen is te Terneuzen bij een verkeersongeluk dodelijk ge wond. Zij overleed tijdens het ver voer naar het ziekenhuis. Haar echt genoot kwam in juli van dit jaar ten gevolge van een verkeersonge val om het leven. TILBURG. In haar woning in de Groeseindstraat in Tilburg waarvan zij de eerste etage bewoonde, is vrij dag de 80-jarige mevrouw M. Ver heien van de trap gevallen en aan haar kwetsuren overleden. Ten tijde van het ongeval was niemand in de woning. Bij thuiskomst vonden me de-bewoners de vrouw dood onder aan de trap. Zeer geholpen door het me deleven en de deelneming I ons betoond na het zo plotse- j ling overlijden van mijn lie ve man en onze zorgzame I vader, behuwd- en grootva der JAN CORNELIS SCHIETTEKATTE betuig ik, mede namens mijn j kinderen, mijn oprechte dank. M. W. SCHIETTEKATTE- KLOMPE ZipriJtzee, oktober 1969 Korte Groendal 18 HANS SCHOONAARD en JOKE OOSSE hebben de eer" mede namens wederzijdse ouders, kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking D.V. zal plaats vin den op vrijdag 7 november a.s. des namiddags 2.30 uur ten stadhuize te Zierikzee. Kerkelijke bevestiging in de Gasthuiskerk te Zierikzee om 3.00 uur door de Weleerw. Heer ds. N. J. Flink uit Burgh. Gelegenheid tot feliciteren van 7.00 lot 8.30 uur in de zaal der Chr. Ger. Kerk te Zierikzee. Burgh, Weeldeweg 7 Zierikzee, Varremarkt 22 24 oktober 1969 Toekomstig adres: Kleine Zelkeweg 3*, Zierikzee J Met droefheid geef ik kennis dat na een smar telijk, geduldig gedragen lijden is overleden, mijn geliefde zuster ADRIANA DE GRAAF gcb. SCHIETTEKATTE op de leeftijd van 74 jaar K. E. SCHIETTEKATTE Kerkwerve, 23 okt. 1969 Vloedstraat 46 Verloren omgeving Professor Zeemanlyceum te Zierikzee: granaten broche Gaarne bericht telef. (03417) 3541. Jacob Catslaan 11, Er- melo. Dinsdagmorgen 28 oktober, van 10 tot 11 uur, in de nood- slachtplaats Hem, Zierikzee. H. Stouten Te koop: Bloembollen, zoals hyacinten, peperwhite, tulpen, crocussen en narcissen in diverse soor ten. Bloemen- en Tuincen trum C. W. Jonker, Hoge zoom 20, Haamstede, telefoon j (01115) 383. Oliekacheltje, damesjas, ca- I mei, maat 42, judo-pak vl. 12 jaar, meisjesjasje, echt suède, leeft. 12 jaar. Te be vragen: Bureau van dit blad. Compost, tuinturf, gedroogde koemest, potgrond in elke verpakking enz. Alles wat u voor de tuin nodig heeft. Bloemen- en Tuincentrum C. W. Jonker, Hogezoom 20, Haamstede, tel. (01115)383. Een wintermantel (met nerts bont) maat 42. Verder Tweed mantelpakje, maat 42. Te be vragen: Havenpark 42, Zie rikzee. Personeel gevraagd: Mevr. Ranft, Zeedistelweg 3. Renesse, telefoon (01116)351. vraagt z.s.m. hulp voor twee ochtenden per week i.v.m. ziekte van de huidige hulp. Diversen: Prima kwaliteit huish.-ver- plegingsart. en gummiwaren! Prijscourant en gratis proef monster worden op aanvraag franko toegezonden. Postbus nr. 93, Middelburg. Uw adres voor spaden, bat- sen, rieken, diverse zagen, snoeigereedschap. Vele soor ten gaaswerk, puntdraad, geer. palen, enz. enz. Tuin- bouwhuis Sluijs Zn, Haam stede, Joh. den Boer, Renes se. Koopnu loten van de Na jaarsloterij a f 5,- per lot met f 250.000 als eerste prijs. Eerste trekking 11 nov. Sigm. D. C. Viergever, hoek Kraan plein Zierikzee en Weststraat Haamstede. Voor al uw luxe geschenken naar: J. F. v. d. Ven v/h Wijsman, Schuithaven 6, Zierikzee, telefoon 3407. Landbouwplastic, uit voor raad leverbaar. Pluimveebe- drijf Schouls, Laan van St. Hjlaire 1, Zierikzee, telefoon (01110) 2232. Diversen Gaat u uw huis verkopen? Wij verlenen gaarne bemid deling. A. Vermaat, makelaar -taxateur o.g., Schuithavën, Zierikzee. Tel. (01110)-2257. Wij lessen met Ford Cortina, D.A.F. en scooter. Elke maan dagavond 19.30 uur theorie. Rijschool Keijzer, Hogezoom 144, Renesse. Tel. (01116) 692. Even denken aan relatiege schenken met al uw tekst. V.a. 10 ct. t.m. f 60 p. st. 1001 art. Retex - Box 2242 Utrecht Tel. 030-716598. voor het vertederende leven van r MODEHUIS OAM 17- I 9-Z I E R I K 2 6 E Zuidstraat 16 - Haamstede - Telefoon (01115) 271 komt niet zijn rijdende viswinkel te Burgh: dinsdag van 9.00 tot 12.00 uur Serooskerkc: dinsdag van 1.30 tol 3.00 uur Noordwellc: dinsdag van 3.00 tot 5.00 uur Renesse: woensdag van 9.00 tot 12.00 uur Scharendüke: woensdag van 1.30 tot 4.00 uur Uw adres voor alle soorten verse vis Stokvis Vers gebakken warme vis Vers gekookte en zure mosselen Mevrouiv! Hier A.s. woensdagmiddag na 12 uur wegens huwelijk geslo ten. - Kapsalon H. Kosters; Hogeweg 12, Burgh. Voor algehele voetverzorging Mevr. van Opijnen, gedipl. pedicure, Mulockstraat 78, Zierikzee; tel. (01110)-2220. Behandeling op afspraak. - Desgewenst aan huis. is uw vleesvoordeel! Doorregen runderlappen 500 gram 3,18 Licht gezouten spek 500 gram 1,28 Slavinken 3 stuks 1,38 Boterhamworst 150 gram 0,68 Sn ij worst 150 gram 0,85 Woensdag: Vers vleesgeliakt 500 gram 2,38 Al deze voordelen bij H. Bouwman - J. de Koning Samengesteld door C. Postma. Boeiende beschrijving van de geschiedenis van het stadhuis vanaf de middeleeuwen. Ophalen grof vuil Woensdag 28 oktober a.s. zal grof vuil en tuinafval worden opgehaald langs de woningen binnen de ophaalkringen van de reinigingsdienst. I^it ophalen zal aanvangen: voor Nieuwerkerk en Sirjansland 7.00 uur; voor Oosterland en Oüwerkerk 13.00 uur. Buiten de ophaalkringen zal het ophalen plaatsvinden na voorafgaand schriftelijk of telefonisch verzoek aan de ge meentesecretarie. (Telefoon 651). Bedrijfsvuil valt niet onder de regeling. Het grof tuinvuil dient te worden gebundeld en in han teerbare hoeveelheden te worden aangehoden. organiseren N.V.V.-Jongcrcncontact, „Werkende Jeugd" (C. N.V.) en Kath. Werkende Jongeren (N.K.V.) de Op deze dag zullen jonge werknemers in Den Haag ver antwoording vragen aan regering, parlement, bedrijfsleven en vakbeweging over het tot nu toe gevoerde beleid met betrekking tot de werkende jongeren. Bovendien zal een aantal eisen op tafel worden gelegd. Gaarne zien wij uw aanmelding, eventueel met echtgenote of verloofde, tegemoet vóór donderdag 30 oktober a.s.. bij onderstaande adressen.' C. SNIJDERS, Kapéïlcslrual (5, iZerikzcc of L. v. d. BIJL, Het Vrije 10, Zierjkzee (telefoon 01110-3111). Reiskosten worden vergoed. Bus vertrekt om 9.00 uur vanaf station R.T.M.. Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 6