Inbreker met vakantie Herinnering aan „natuuruitschieters" in vroeger tijden De overbruggingsfinanciering fruitteelt Elf@ll@lL *an|Wq HET NEUTRAUTEITSSPROOKJE Na de fraaie herfst Vaak hadden Schouwen en Duiveland het zwaar Gegadigden kunnen zich thans doen voorlichten SCHOU WEN-DUIVEL AND. Okto ber. - Nu de natuur in deze herfst zich zo goed heeft gehouden, is het ^'interessant uit de historie-boeken enkele fragmenten te lichten over „natuuruitschieters" op Schouwen- Duiveland in vervlogen tyden. Om hier te beginnen met het jaar 1786. Het was voor de toenmalige eilandenbewoners verre van benij denswaardig. Op 4 mei begon het te sneeuwen en te hagelen en op 31 ok tober van hetzelfde jaar vroor het ,'s nachts hard, met toevoeging van. veel sneeuw. De „Chronijk" van Zie?, rikzee geeft ons een interessante op somming over „uitschieters van Moe der Natuur" in onze contreien. In 1460 begon het te vriezen op 11 fe bruari. Het hield tot 10 maart aan. „Men liep te voet over de Gouwe (water dat Schouwen van Duiveland, Dreischor, en Bommenede afscheid de): het dooide zonder sneeuw, hagel of storm". In 1465 en 1466 bleek alles nog veel erger te zijn. Op Eerste Kerstdag be gon het te vriezen. Veel mensen en dieren stierven van honger en dorst. Toenmaals voerde men bier met sle den over het ijs uit „Holland" naar Roemerswaal en Zuid-Beveland. Niet alleen Schouwen-Duiveland had ge brek, ook steden in Brabant leden onder de grillen van de natuur. ,,'s Zomers was er weinig gras", voegt J. de Kanter, notaris te Zierik- zee, er in zijn „kroniek" aan toe. Ook zijn er enkele staaltjes bekend van „drooge zomers". In 1471 werd door de grote zomerdroogte overal ?en „groote sterfte veroorzaakt". Wa ter was er helemaal niet te krijgen. Voor augustus was de oogst al bin nen. Op 1 september dronk men overal in Holland en Zeeland reed^ nieuwe „Rhijnschen Most". Het vroor de daaropvolgende winter helemaal niet. Ook viel er weinig regen. Een dergelijke ramp kreeg men twee jaar later nogmaals, in 1473. Alles ver dorde, „de wateren stonken", en de hitte was voor mens en dier onver draaglijk, vele arbeiders stierven er van. Het graan was zeer vroeg r\jp. En vermeld zij dat het van mei tot ok tober niet regende. Bekend is ook de massale karpervangst van die zomer, namelijk tien duizend stuks. Ook stormen en waterovervalien konden zeer ernstige gevolgen heb ben. De Chronijk van Zierikzee spreekt over het volgende: „Op den 25 februari van het jaar 1464 woedde in deze streken een vreselijke storm, waarvan niemand de 'weêrgaê' had beleefd. Binnen de stad Zierikzee vielen meer dan honderd schoorste nen, zelfs sommige huizen, geheel. In Schouwen vernielde de storm twaalf „Koormolens" en vele schepen dre ven van hunne ankers en leden schipbreuk". Overstroming 1518 Ook 1518 kende geen zorgeloze tijd. De polder van Schouwen was „inge vloeid". Het water stroomde tot bin nen de muren van Zierikzee, het .verdorf" landen, vruchten, meesto- ven, zoutketen en al het verse water binnen de stad. Op 13 januari 1555 bracht een andere storm nog meer „akeligheden". Het water vloeide in de huizen. In Schouwen werden elf en in Duiveland twee molens ver nield. Veel boeren- en vissershutten kwamen aan de kaai drijven. Op de Westerschelde voor Antwerpen, ver gingen toen wel vijftig schepen. Ge durende de Spaanse belegering voor Zierikzee in 1576 stormde het op 22 januari vreselijk uit het zuidwesten. Verscheidene huizen en de kerk der Jocobijnen waaiden omver. Vrijwel alle huizen werden door de alsmaar sterker wordende wind beschadigd. Bekend zijn ook de „vijf aardbevin gen", waarvan De Kanter spreekt: Ze werden alle vijf te Zierikzee ge voeld. De eerste openbaarde zich op 23 april 1449; de oorzaak was onbe kend. De tweede werd aangetekend als die van „den 18 September 1692, du rende omtrend twee minuten: ver oorzakende echter geene Schade van belang.»Alleen kreeg de zware toren eenige scheuren, en de bovenste trappen aan de Noordzijde werden een weinig ontzet". Over de derde weet men te berich ten dat het „eigentlijk geene aardbe ving was, maar de zo beruchte Wa teberoering in de Haven, Kaaijen en Slootten, toen Lissabon op den 1 No vember 1755 door Aardbevingen werd omgekeerd". Nummer vier speelde zich af op „Bededag", 18 fe bruari 1756, ongeveer half acht in de morgen, welke geen schade veroor zaakte. Op zondag 20 januari 1760 's avonds 10.00 uur daagde een nieu we „beroering". De vaartuigen wer den zodanig heen en weer geslingerd, dat de schippers „hunne kooijen" verlieten om te zien wat er te doen was. Schade werd gelukkig niet ver oorzaakt. R. Nieuwerkerk Advertentie Behoud van Uw tanden WASHINGTON. President Nixon heeft zich uitgesproken tegen een verhoging met 46 procent van de studiegelden voor enkele honderd duizenden oud-Vietnamstrijders. Hij noemde deze verhoging inflatoir en buitensporig hoog. ANKARA. President Cevdet Su- nay van Turkije zal van 12 tot 21 november een bezoek brengen aan de Sowjet-Unie. Hij wordt dan ver gezeld door de Turkse minister van buitenlandse zaken, Ihsan Sabri Caglayangil. INGEZONDEN STUKKEN BLIK DOOR HET WERELD De „angstvallig nauwgezet in acht genomen" neutraliteit van Nederland bij het begin van de tweede wereld oorlog is door prof .dr. L. de Jong' ontmaskerd als een sprookje. In een rede voor de Koninklijke Academie van Wetenschappen onthulde hij dat buiten weten van de minister-presi dent - en vaak ook buiten elkaar om - door verscheidene politieke en militaire ambtsdragers wel degelijk plannen werden gesmeed samen met de Frarisen en Engelsen voor het geval een Duitse inval zou komen. Tenslotte was bekend geworden dat Hitier Nederland op zijn lijstje had staan voor een overval, ook al kwam dit bericht dan niet via een officiële nota tot Den Haag. Wat dr. de Jong schildert is een merkwaardige vertoning: enerzijds een regering die strikt formalistisch neutraliteit voorstaat en beoefent, geheel volgens de regels van het di plomatieke spel, anderzijds nuchte re mannen die rekening houden met de feiten en zich voorbereiden zo goed ze kunnen. Wat niet zo heel goed was. Nakaarten Het voornaamste gevolg van hun onofficiële bezigheden was nog wel dat er althans een kans voor konin gin Wilhelmina en het koninklijk gezin was om in de meidagen te vluchten en van over de grens Ne derland als natie ondanks de bezet ting te handhaven. Dit alles zou een beetje onprak tisch nakaarten zijn zuiver en alleen voor historici, die dan weer eens ROTTERDAM. Bij het in aanbouw zijnde gebouw van de medische fa culteit, brak een bouwkraan bij de top af. Er vielen geen slachtoffers te betreuren, daar men ju\st was over gegaan op afstandsbediening. Op de foto: het geknakte deel van de kraan op het dak van het 28 verdiepingen tellende gebouw. kunnen vaststellen dat je het schrij ven van geschiedenis /maar liever iïiet moet overlaten aan de direct "betrokkenen. Tenslotte zat het sprookje van de neutraliteit er zo degelijk in bij vrij wel idereen, dat na de bevrijding de parlementaire enquête-commissie er nog dapper op voortborduurde: ge gevens die op het tegendeel wezen kwamen niet te pas in de gedach- tengang waarvan men a priori uit ging en werden verwaarloosd. Voor historici onaanvaardbaar, maar wél logisch. Hogere rekening Een heel ander en buiten De Jongs vakkringen nuttiger aspect van deze ópheldering is dat duidelijk getoond wordt hoezeer zelfs maar het pogen neutraliteit te betrachten een onmo gelijkheid is, een poging eigenlijk om de ogen te sluiten. Tenslotte lag Nederland - en het wist dit - in het gebied waar zich de dramatische ontwikkelingen afspeelden. Het kon desnoods zelf zeggen dat .het er buiten wenste te blijven, maar meer dan een wens kon dit Xiooit zijn. Anderen konden ook zo hun gedachten hebben - Hitler had ze. Of en hoe men bij het wereldge beuren betrokken raakte is niet zui ver een kwestie van zelf kiezen, het is ook een kwestie van wat anderen kiezen. En dat is anno 1969 nog wel ,een overweging waard, een tijdstip .waarop ook zo het een en ander in de wereld gebeurt. En ook een tijd stip waarop het schijnbaar econo misch bijvoorbeeld wel eens voor delig kan lijken neutraal te zijn. Al was het maar omdat men door bui- ten de N.A.V.O. te staan zich ook hoge defensie-uitgaven niet behoeft te getroosten. Een stuk geschiedenis als nu door dr. De Jong herschreven kan leren dat de rekening van een dergelijke neutraliteit achteraf hoger wordt dan men had gewenst. DEN HAAG. 25-10. De minister van landbouw en vissery, ir. P. J. Lardinois, heeft onlangs bekend ge maakt dat een speciale krediet- en bystandsregeling wordt opengesteld ter overbrugging van de moeilijke jaren voor fruitteeltbedrijven, die naar structuur en omvang voldoende perspectieven bieden voor de toe komst. Aldus wordt, in samenwerking tussen de kredietinstellingen, het Borgstellingsfonds voor de landbouw en de gemeenten, een overbruggings financiering tot de oogst 1970 moge lijk gemaakt voor perspectief bie dende fruitteeltbedrijven. Met het oog op een goede kanalisering van aanvragen, waarover adspirant-aan- vragers nadere inlichtingen kunnen in winnen bij de consulentschappen voor de tuinbouw in hun gebied en de economisch-sociale voorlichters de Centrale Landbouw-Organisaties, is inmiddels nader omschreven wat wordt verstaan onder „perspectief biedende fruitteeltbedrijven". Voor deze omschrijving is aansluiting ge zocht bij het rapport van de werk groep „Toekomstperspectief Neder landse Fruitteelt". Hoewel uiteraard elke aanvraag om hulpverlening per geval zal wor den beoordeeld, is het de bedoeling, dat onder de categorie „perspectief biedende bedrijven" vallen de naar verhouding grotere bedrijven met in het algemeen een benedengrens in de orde van grootte van 5 ha appels en peren, welke bedrijven naar structuur, leeftijdsopbouw van deze opstand, rassensortiment, kwaliteit van het geleverde produkt, grond, ligging en ondernemerschap van de fruitteler een goede uitgangspositie hebben voor de toekomst. De overbruggingsfinanciëring is bedoeld voor deze categorie bedrij ven, voorzover niet op andere wijze in hun behoefte aan financiële mid delen kan worden voorzien. woorden aan de regeling - aangewe zen op de mogelijkheid van het Ont- wikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw (bedrijfsbeëindigings regeling en rooipremieregeling voor appel- en pereboomgaarden). Het ministerie van landbouw en visserij raadt fruittelers aan, eerst in overleg te treden met de consu lentschappen voor de tuinbouw in hun gebied of met de economisch- sociale voorlichters van de Centrale Landbouw-organisaties om over de criteria en de procedure van be handeling der aanvragen nader te worden ingelicht. De zorg voor het (lier Andere gevallen Mijnheer de redakteur. Dierendag (4 oktober) ligt al weer enkele weken achter de rug, maar natuurlijk moet de speciale liefde en zorg voor het dier zich niet beper ken tot die ene datum in het jaar. Er zijn gelukkig veel mensen, die begaan zijn met het lot van noodlij dende dieren. Ze vragen zich af wat zij daartegen kunnen doen. De mens brengt het dierenleed in de wereld en op ieder rust de verantwoordelijk heid tegenover deze medeschepselen Gods. Het dier zelf reageert met trouw en aanhankelijkheid op ont roerende wijze op betoonde liefde en het is dan ook een aanwijzing dat het hierop een natuurlijk recht heeft. Ook in onze maatschappij is en blijft dierenbescherming harde .noodzaak. Een belangrijk deel van deze be scherming rust bij de Ned. Vereni ging tot Bescherming van Dieren, een vereniging met 65000 leden en 130 afdelingen. Ook U kunt helpen het noodlijden de1 dier te helpen door toe te treden cis lid van de vereniging. Adressen: H. J. Dorreman, Varremarkt, .Zie rikzee (hulp-inspekteur afd. Zee- land-noord); W. Haeck, Slabberswerf 14, Zierikzee en J. Goossens, Capel- weg 31, Renesse. H. J. DORREMAN. De eierprijzen Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 1.331.813 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 8,83-8,92; van 56-57 gram f 9,66-10,72; van 60-61 gram f 10,73-11,41; van 64-65 gram f 11,12 -12,03. Eierveiling Barneveld Aanvoer 670.010 stuks, stemming rustig. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 8,40-8,65; van 56-57 gram f 10,06-10,40; van 61-62 gram f 10,96-11,31; van 66-67 gram f 11,46 -11,74. Belgische eieren Geen aanvoer. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 1.950.000 stuks, handel traag. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 9,00-10,80, kg. prijs f 1,80-1,86; van 59-65 gram f 11,10- 12,30, kg. prijs f 1,88-1,89. Witte eieren 25-50 cent per 100 stuks lager. Daarnaast zullen zich de gevallen voordoen, waarbij het Borgstellings fonds op grond van de gestelde richtlijnen geen medewerking kan verlenen bij de verdere financiering van het bedrijf, maar waarbij het uit sociale overwegingen aanbeve ling veVdient de fruitteler in staat te stellen zijn bedrijf nog te handhaven. Hierbij kan worden gedacht aan - wat oudere - ondernemers, die voor hun bestaan zijn aangewezen op hun huidige bedrijf en die daaruit weer een voor hun omstandigheden rela tief voldoend inkomen zullen kun nen behalen. Indien deze bedrijven in financiële moeilijkheden verke- ren en als blijkt, dat met uitkeringen voor levensonderhoud gedurende een bepaalde periode en/of met betrekke lijk kleine bedragen voor bedrijfs- krediet het, sociaal gezien, verant woord is, financiële bijstand te ver lenen, kunnen deze ondernemers daartoe een beroep doen op de Rijks groepsregeling Zelfstandigen. Derge lijke aanvragen kunnen op de ge bruikelijke wijze worden ingediend bij de gemeente, waarin de fruitte ler woonachtig is, eventueel met in schakeling van de economisch-socia le voorlichters van de Centrale Landbouw-Organisaties. Kleine en verouderde bedreven Tenslotte is er de categorie van te kleine en/of verouderde bedrijven, zwakke bedrijven, waarop tegen de achtergrond van de huidige situatie en de toekomstige ontwikkeling, voortzetting van de fruitteelt niet verantwoord is te achten. Deze onder nemers zijn - voorzover zij beant- Kraan stortte neer op vier woningen BERGEN OP ZOOM, 25-10. Met donderend geweld is van een in aan bouw z(jnde tien verdiepingen hoog hoof flatgebouw in Bergen op Zoom een reuzenkraan omgekanteld en op de daken van vier woningen terecht gekomen. Hoewel het gevaart enor me schade aanrichtte, werd als door een wonder niemand gewond. Kraanmachinist J. van Loon uit Hoogerheide zat in de 30 meter hoge cabine, toen hij onderaan de kraan gekraak hoorde. Hij schreeuwde nog naar arbeiders op de begane grond: „mannen pas op, ik kom naar bene den". Op dat moment sloeg de uit zijn balans geraakte kraan op de huizen neer. De mensen in de straat, die getuige waren van het ongeluk, zochten gillend en schreeuwend een goed heenkomen. De kraan vernielde de daken van de vier huizen geheel. De bewoners van de woningen kwa men met de schrik vrij. De hoofd uitvoerder, die de kraan juist zag omslaan, zorgde ervoor dat ogenblik kelijk de stroom van de kraan werd uitgeschakeld. De kraanmachinist liep alleen een hoofdwond op. Hij moest met vereende krachten uit de cabine worden bevrijd en zich onder behandeling van een dokter stellen. De arbeidsinspectie stelt een onder zoek in naar het gebeurde. Blauwdruk K.Y.P. DEN HAAG, 25-10. De Katholieke Volkspartij wil zich „met alle kracht inzetten voor een welzijnsbeleid ge richt op de actieve bevordering van de ontplooiingsmogelijkheden van ieder mens". Aldus de verschenen KVP-blauw- druk voor de zeventiger jaren, een schets van het beleid dat de KVP vanuit haar christelijke visie op mens en samenleving wil voeren. Deze schets, bevattende de kern van het door de KVP te voeren beleid, zal dezer dagen aan de partij gele dingen worden toegezonden en is on derwerp van discussie tijdens de in november te houden partijraadsver gadering. Israëlische aanval op Egyptische doelen AEL AVIV, 25-10. Israëlische vliegtuigen hebben vrijdagavond Egyptische militaire doelen in de centrale sector van het Suez-kanaal aangevallen. Alle Israëlische toestel len keerden behouden op hun bases terug, zo heeft een Israëlische mili taire woordvoerder meegedeeld. De Israëlische luchtaanval kwam twee uur naeen aanval van Egypti sche vliegtuigen op Israëlische stel lingen in Romani in het noorden van Sinai, waarbij elf Israëlische mi litairen gewond werden. Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 28 OKTOBER. NED. 1. De KRO verzorgt het pro gramma op deze dïnsdagaxwnd op het eerste net. Tommy Cooper brengt de kijker met zijn belevenissen op temperatuur. Het tweede deel van het voorprogramma is aanzienlijk minder grappig. Het is gewijd aan de strijd van de werkende jeugd om meer opleidingsmogelijkheden. Aan sluitend aan het journaal de tweede aflevering van Ad Zonnevelds do cumentaire over de rechtspraak, hl Veenhuizen kwam een gewoonte misdadiger aan het woord, die al meer dan een dozijn veroordelingen achter de rug heeft. H(j heeft dus recht van sprekenDe George Mitchell Singers brengen weer een waterval van bekende melodietjes gedurende drie kwartier. Dan is het tijd voor het wekelijkse avontuur van „De wrekers", zodat we ook vanavond niet verstoken bleven van een stevig robbertje knokken uit buitenlandse studio's. John Steed en Emma Peel komen in aanraking met een persoonsverwisselingsmachine. Twee boze lieden kruipen dank zij dit wonderlijke apparaat in hun huid en dat staat hen uiteraard helemaal niet aan, zodat het tijd wordt om wraak te nemen, wat de wrekers al tijd goed afgaat. Na het laatste nieuws nog de vierde schaakles voor beginners uit het boekje van Teleac. NED. II. In „Scala" wordt een overzicht gegeven van de weekbla den. In „Peyton Place" gaat Rodney Stella Chernak nu eens aanpakken, spreekt Ted Dowell, die zich als ver dediger van Rod teruggetrokken heeft, met Leslie, neemt Steven Cord dokter Rossi eens stevig onder han den. Dan Strange Report", de de tective-serie. Strange moet een va der helpen, die in de nesten zit. Zijn dochter is boos omdat hij haar een tweede moeder wil bezorgen en ze besluit de oude heer een poets te bakken. Tegen zijn wil neemt ze deel aan een missverkiezing en tij dens het verkleden wordt ze ont voerd. De vader is hevig overstuur en vraagt Adam Strange hem te helpen. Vervolgens Willem Duys met „Voor de vuist weg" en ter afron ding van de avond een aflevering van Avro's Televizier. DINSDAG 28 OKTOBER. NED. I: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 De dwaze wereld van Tommy Cooper; 19.32 Met de wet in de hand; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Over de loop van het recht; 21.00 Music, music, music (kleur); 21.45 De wrekers (kleur); 22.35 Journaal; 22.40 Schaken voor beginners (Teleac); 23.10 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.30 Pey ton Place; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Strange report (in kleur); 21.10 Voor de vuist weg; 22.10 Avro's Televizier; 23.00 Einde. BERGAMO. In Bergamo hebben zich ernstige incidenten voorgedaan tijdens een algemene staking van gemeéntepersoneel. Deze staking die werd gesteund door de drie grote vakbonden, was gericht tegen de gestegen kosten van levensonder houd en tegen de hoge huren van huizen die zijn toegewezen aan ar beiders van fabrieken in de omge ving van Bergamo. PARIJS. Een groep van 83 Franse schrijvers, geleerden, journalistenen mensen uit de filmwereld hebben opgeroepen op 15 november in Frankrijk te demonstreren tegen de oorlog in Vietnam. FEUILLETON door B. J. ten Wesepe Frans loost een zware zucht. Metnu zal ik je naar Driebergen gaan het uur gaat hij zich schuldiger voelen. Mia is al helemaal uit zijn gedachten weg. Hij denkt enkel aan dit lieve, zachte kind, dat naast hem in de auto zit. „Hoe kan ik het weer goed maken, Truusje?" vraagt hij zacht. Ze schudt heftig haar hoofd. „Dat is niet mogelijk, Frans. Jij hoort bij je verloofde.'Ik ga naar huis. Wil je me naar de trein brengen? Dan kun jij het weer goed maken met je ver loofde". „O, die wil vast niets meer van me weten. Ik ken haar". Ze draait haar gezicht naar hem toe. „Is dat dan niet erg? Je zei toch dat je haar vader zou opvolgen in zijn eh. „Dat is nu allemaal van de baan, Truus. Maar dat hindert niet. Ach teraf bekeken is het misschien beter zo. Het boterde toch al niet zo erg tussen ons. Maar ja, haar vader wilde graag, dat we gingen trouwen" „Misschien kan haar vader het dan nog in orde maken tussen jullie?" „Ik wil het al niet eens meer. Jul lie eh.... daar in Heidenrijk, zijn nogal erg gelovig, hè? Nou, ik ben wel niet zoals jullie misschien, maar ik ben vast geen heiden. Er gebeurt niets bij toeval. Dat jij onverwacht vanmiddag voor m'n deur moest staan.... Weet je: Mia zei vanmid dag opeens: Ik wil je flatje eens zien. Dat heeft ze nog nooit gezegd. Ze is erg op conventies gesteld en goede manieren, dus ik nodigde haar nooit uit, denkende, dat ze het niet volgens de omgangsvormen zou vinden om bij een jongen op de ka mer te komen. Maar nu wilde ze het, dus nam ik haar mee. En precies op dat moment moest jij komen. Daar om zeg ik: dit heeft zo moeten zijn. Waarom, weten we nog niet. Het zal natuurlijk een reden hebben, mis schien komen we er nog wel achter". Hij zucht hoorbaar en geeft gas. „Zo, brengen en zet je daar op de trein. Weet je zeker, dat je niets wilt eten? Het is nog een hele ruk naar Hei denrijk". Na enige aarzeling antwoordt ze: „Nou goed. Het is nog vroeg ge noeg. Weet je wat in de buurt?" Hij voert de wagen weer de weg op. „We zien onderweg wel wat". Als hij haar een uur later in Drie bergen op de trein zet en nog even haar hand vasthoudt, vraagt hij: „Mag ik nog eens komen, Truusje?" Ze schudt haar hoofd. „Liever niet, Frans. Dit.ik kan het nog niet verwerken. Het is te erg. Pro beer het in orde te maken met je verloofde, zij heeft meer recht op je dan ik". „Dat heeft geen enkele zin, Truus, ik ken haar". Ze kijkt hem wanhopig aan. „Als jeblieft, Frans, kom niet naar Hei denrijk. Wil je me nog meer pijn doen?" Nee, dat wil hij beslist niet. De trein zet zich in beweging. Hun handen glijden los. Ze wuift met haar hand en even later met de zakdoek, die hij haar heeft gegeven. En als ze zich terug trekt, weet hij, dat ze nog even op het balkon zal staan huilen. Om hem. De schooier. Frans Vlasma neemt het er een paar weken van. Maandenlang heeft hij gespaard voor zijn huwelijk met Mia, maar nu dit niet door gaat, heeft het geen enkele zin om door tc gaan met oppotten. Bovendien heeft hij een aantal dagen niets om han den. Want bij z'n nieuwe baas hoeft hij pas op 1 september te beginnen. Tot zolang kan hij vakantie houden. Precies zoals hij had verwacht, werd hij maandagmorgen verzocht met bekwame spoed zich te melden bij de big-boss himself. De privé- sekretaresse werd de deur uitge stuurd en wat er toen behandeld is geworden tussen meneer Van Oor schot en zijn aanstaande schoonzoon, is in het bedrijf niet bekend gewor den, hoewel na een paar dagen iedereen begreep, dat het uit was en de vrolijke Frans Vlasma niet de toekomstige directeur zou zijn. Want hij had op staande voet ontslag ge nomen als vertegenwoordiger - mis schien had hij wel ontslag gekregen, wie zal het precies zeggen? - zijn geld bij de afdeling was in ontvangst genomen en de wagen op het par keerterrein laten staan. Volgens de portier was hij vrolijk fluitend lo pende door'de poort gegaan. Zo had Frans Vlasma die maan dagmorgen, na een donderspeech van de directeur aangehoord te hebben, zijn schepen achter zich verbrand. Hoewel pa van Ooschot liet door schemeren, dat Mia misschien - heel misschien overigens - onder bepaalde zeer beperkende voorwaarden alsnog bereid zou zijn alles met de mantel der liefde te bedekken en opnieuw een proeftijd van minstens een half jaar had bedongen, vooraleer ze een eventuele beslissing tot een huwe lijk met hem, Frans Vlasma, wenste te nemen, antwoordde de persoon in kwestie op kalme toon, dat hij er geen heil meer in zag en dat het voor beide partijen waarschijnlijk maar het beste zou zijn, als men de feitelijke situatie continueerde. Met andere woorden: laat het maar zo. En vriendelijk dank voor het feit. dat u me alsnog als schoonzoon wilt accepteren met alle verdere conse quenties daaraan verbonden, alles heel eervol, maar we zien er toch liever van af. En omdat de sfeer nu toch bedorven is, lijkt me het beste, dat ik m'n dienstverband tevens be ëindig. Laten we daarom achter al les maar een dikke punt zetten. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5