Grijp uw kans! f2,- AGENDA Minister Veringa opent Erasmus-congres Driejarig meisje ontvoerd in Frankrijk Brandt wil snel komen tot betere betrekkingen met Oost-Europa Thieu over Amerikaanse terugtrekking Gevaarlijke stof in babyvoedsel Wereldspaarweek- Spaardersfeestweek Alle zetels voor de regeringspartij W -.- ARAM VAN DE EILANDEN Ds. A. Nierop deed intrede als predikant van Evangelisch Lutherse Gemeente te Zierik/ee Kazerne ZIERIKZEE. 26-10. De reeds en kele jaren bestaande vakature in de Evangelische Lutherse Gemeente te Zierikzee werd zondagmiddag ver vuld door de komst van ds. A. Nierop voorheen vtootpredikant te Den Helder. De bevestiging en intrede vcntion plaats in één dienst, welke geleid werd door de consulent, ds. W. F. ten Rouwelaar uit Breda. Na gemeenschappelijk zingen van enkele liederen uit de Ev. Lutherse Gezangenbundel en gebed las ds. Ten Rouwelaar Ef. 6:10-18 en Johannes 4:47-54. Voor zijn bevestigingspredikatie wees ds. Ten Rouwelaar er op dat de gemeente van Zierikzee in de jaren dat ds. Monsees hier werkzaam was predikant had, maar nu door de komst van ds. Nierop V\ predikant krijgt (ds. N. is n.l. tevens ook pre dikant voor Middelburg, Vlissingen en Bergen op Zoom), wat echter geen achteruitgang behoeft te beteke nen, daar de nieuwe predikant in Zeeland woont en dooi de verbeter de verbindingen dicht bij Zierikzee. Spr. wees er verder op dat hoewfcl „het ambt" heel wat veranderd is een predikant toch ambtsdrager blijft. Hij drukte de gemeente op het hart niet alles op de predikant te laten aankomen en getrouw te zijn en zich ook volledig voor het ge meentewerk in te zetten. Hij hield een korte predikatie n.u.v. Ef. 6:10-18 waarin hij wees op de daarin ver vatte geestelijke strijd met als hoofd gedachte: de eenheid van Christus en Zijn gemeente. Het gaat hierbij om de komst in volheid van het Ko ninkrijk Gods. Ook Paulus zag dat de geestelijke strijd is van alle, tij den en vermaande tot het aandoen van de geestelijke wapenrusting. Deze wapenuitrusting bestaat uit verschillende onderdelen, met als voornaamste het schild des geloofs. Geloof betekent: vertrouwen, zeker heid en vastheid. God is en blijft echter steeds de eerste. Spr. besloot met een opwekking tot de nieuwe predikant en zijn gemeente om de geestelijke strijd samen te strijden met de geestelijke wapenuitrusting Gods. Hierna vond de bevestiging plaats. Na de be-antwoording dei- vragen door de predikant en ge meente werd gezongen lied 145:1, waarna ds. Nierop de preekstoel be klom en ziin gehoor bepaalde bij Johannes 4:47-54. Naar aanleiding hiervan besprak ds. Nierop de mo tieven van de kerkgang en het ge loof in het algemeen, waarbij hij er o.a. op wees dat wij in het contact met Jezus en Gods Woord geen nieu we leefregels ontvangen, maar zelf nieuw worden. Het angstgeloof van de hoveling uit het schriftgedeelte werd een vast geloof, dat geen ander deel kende dan God de eer te geven. Dat laatste moet ook het doel van ons geloof zijn, waarbij wij ons onop houdelijk moeten bezinnen op wat God voor ons betekent. Na de dienst, die o.a. door afge vaardigden var andere kerkgenoot schappen en het Leger des Heils, zo ook door burgemeester Kastelein en door ds. M. P. Stol, Ev. Luth. predi kant te Groede, werd bijgewoond be geven velen zich naar de consistorie kamer tor nadere kennismaking met de nieuwe predikant. PARIJS, 26-10. De Franse politic heeft nog geen spoor gevonden van het driejarige meisje, dat vrijdag middag by Soissons in Noord-Frank rijk is ontvoerd. De vader - een welgestelde boer uit St. Bandry - heeft via de pers, radio en televisie de smeekbede tot de ontvoerder gericht, het kind niets aan te doen. Hij verklaarde zich be reid het geëiste losgeld - een miljoen frank - te betalen en beloofde de da der niets te zullen doen wat tot diens arrestatie kon leiden. De politie vroeg hij, zijn telefoon niet af te tap pen. Gedetineerden namen de vlucht ZEELAND, 25-10. Uit het penitaire trainingskamp de Corridor te Zee land (N.Br.), een open instelling voor jeugdige gedetineerden, zijn zaterdag avond drie jongens van ca 20 jaar weggelopen. De politie heft de zaak in onderzoek. Zuivelfabrieken sluiten STEENWIJK, 26-10. De coöpera tieve zuivelfabrieken in Diever en Wapse zullen met ingang van mei 1970 worden gesloten. Voor de 60 man personeel zal een afvloeiings regeling worden getroffen, die met de vakbondsbestuurders in de vrij dagavond gehouden vergadering van besturen en directie van de beide fabrieken in hotel Brinkzicht is be sproken. Jongetje verdronken HOOGEZAND, 26-10. In Hooge- zand is zaterdag de 3-jarige Broen Bosgraaf verdronken. Het kindje is spelenderwijs in een sloot achter de ouderlijke woning geraakt. Mond-op -mond-beademing mocht niet meer baten. De levensgeesten bleken toen het kindje werd opgehaald reeds ge weken. voor zes weken Ja, noteer mij voor een proefabonnement tegen de gereduceerde prijs van 2,—. Naam: Adres: Woonplaats: Ik betaal automatisch per postgiro bankgiro of per kwitantie i Doorhalen wat niet wordt bedoeld. Knip de bon uit. Verzend hem in een gesloten envelop. Plak geen postzegel. Adresseer de envelop als volgt: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Antwoordnummer 12 - Zierikzee ROTTERDAM. 27-10. „Vürhonderd jaar na zjjn geboorte in deze stad bljjft Erasmus de aandaeht trekken. Zjjn werk is immers van blijvende waarde door zyn scherpe waarne ming en analyse van de maatschap pij, door zijn afkeer van extremisme en onwaarachtigheid, door zjjn plei dooi voor vrede en verdraagzaam heid, voor wellevendheid en mens lievendheid. Wij kunnen ons aan Erasmus verwant voelen, omdat zjjn tyd tekenen van overeenkomst ver toont met de onze. De invloed die van Erasmus is uitgegaan, is groter dan men wellicht denkt". Dit zei heden (maandag)ochtend de mininster van onderwijs en weten schappen, dr. H. Veringa, in zijn ope ningsrede van het Erasmus-congres 1469-1969 in de grote of Sint Lau- renskerk in Rotterdam, de plaats waar Erasmus naar alle waarschijn lijkheid is gedoopt. Dit wetenschap pelijk congres, waarvan de werkzit tingen worden gehouden in het con cert- en congresgebouw de Doelen, duurt drie dagen. Geleerden uit Ne derland. België. Fiankrijk, de Ver. Staten, West-Duitsland en Polen zul- ln het woord voeren. Kuimtepistool verdwenen van expositie DEN HAAG, 25-10. Uit een stand op de Amerikaanse ruimtevaartten toonstelling in het Nederlandse Con gresgebouw in Den Haag is een soort waterpistool ontvreemd, dat door ruimtevaarders wordt gebruikt. Het pistool, dat volgens de organisatoren van de tentoonstelling een waarde heeft van rond f 8500, dient om in poedervorm verpakt voedsel in de ruimte te bevochtigen en het zodoen de geschikt te maken voor con sumptie. Gisteravond toen de expo sitie zoals elke avond voor het pu bliek geopend was, werd ontdekt dat het pistool verdwenen was. weg DORDRECHT, 24-10. - De dienstplichtige sergeant Ed Eggink uit Rotterdam meldde zich bij de „Benthien kazerne" in Dordrecht, lly had het be wijs van zyn overplaatsing naar deze kazerne en verder heel zijn militaire hebben en houden bij zich. Maar tot zijn grote verbogiiip bleek de „Ben thien kazerne" - eertijds het ïnderdag run de pontonniers en later dof van het naar De Lier verhuisde „Regiment van lleutz" - geen militair bolwerk meer te zijn. De kazerne is nl. enkele jaren geleden door een elektronische groothandel van liet rijk overgenomen. De tus sen schip en wal geraakte mi litair werd door de elektro technici liefderijk van koffie voorzien en daarna doorge stuurd naar de koninklijke marechaussee, die hem op haar beurt naar De Lier verwees. Dinsdag 28 oktober Zierikzee Concertzaal, foyer, 8 uur, Stad en Lande van Sch.-Duiveland. Mondragon, 8 uur, afdeling Phila- telica. Huis van Nassau. 8 uur, Kring-tuin- bouwkernen Z.L.M. en N.F.O. Brouwershaven Je'ugdgeböuw, 8 uur, afdeling Platte landsvrouwen. Donderdag 30 oktober Burg Openbare lagere school, 8 uur, in formatieve avond eerste en tweede klassen. BONN, 26-10. Willy Brandt, de nieuwe bondskanselier van West- Duitsland, heeft in een vraaggesprek met het Hamburgse zondagsblad „Welt am Sonntag" verklaard dat zijn ccalitieregering van socialisten en liberalen zo snel mogelijk tot be tere betrekkingen met Polen wil kernen die dan uiteindelijk zouden moeten leiden tot het aanknopen van diplomatieke betrekkingen tussen de bondsrepubliek en Polen. Brandt liet ook doorschemeren dat de nieuwe Westduitse regering bin nen korte termijn het verdrag tegen de verspreiding van kernwapens zal tekenen. Zoals bekend hebben de Scwjet-Unie en andere landen van het oostelijke blok daar lang op aan gedrongen. Sophie Duguet werd ontvoerd toen zij onder de hoede van een dienst meisje uit St. Bandry naar huis te rug keerde. Een automobilist met - vermoedelijk aangeplakte snor - en baard rukte Sophie uit de handen van het dienstmeisje en reed met haar weg, een briefje achterlatend waarop een losprijs stond vermeld. Hij heeft tot dusver echter niets van zich laten horen. Dodenherdenking Brabantse gesneuvelden EINDHOVEN, 25-10. Zaterdag- middag heeft in de parochiekerk op cle Markt in Waalre, in tegenwoor digheid van minister De Toom, na mens de raad van ministers, verte genwoordigers van de bevelhebbers van land- en luchtmacht, prof. J. de Quay, vele autoriteiten cn familie leden de 25ste gewestelijke herden king van de Brabantse gesneuvelden plaats gevonden. Man zakte in drijf zand TERNEUZEN. 25-10. De 64-jarige R. de K. uit Zaamslag is zaterdag te Ternéuzen in de modder van het opgespoten gedeelte van de Serlip- penspolder gezakt. Na anderhalf uur, toen nog juist zijn hoofd boven de grond stak, kon de man worden uit gegraven. Hij werd in het Juliana- ziekenhuis in Terneuzen opgenomen. Jongetje viel van brug en verdronk UTRECHT, 25-10. De achtjarige Wim T. Baars uit Linschoten is za terdag in het riviertje de Linscho ten gevallen en verdronken. De jon gen was met enkele vriendjes op een brug over hét riviertje aan het spe len. Hij klom over de brugleuning en verloor zijn evenwicht. Een voor bijganger wist het kind weer op het droge te krijgen, maar mond-op - mon-hendeming mocht toen niet meer balen. WASHINGTON, 25-10. De demo cratische senator Robert Byrd heeft er vrijdag bij de Amerikaanse rege ring op aangedrongen onmiddellijk de stof monoosdium glutomaat (m.s. g.) in babyvoedsel te verbieden. In. een brief aan het Federale voedings- en geneesmiddelenbureau schreef Byrd: „Wetenschappelijke proeven aangaande het effect van m. s.g. op mens en dier wijzen er in sterke mate op, dat blijvend gebruik daarvan in babyvoedsel een bedrei ging kan vormen voor de gezondheid van miljoenen baby's". 27 t/m 31 oktober 1969 NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE LAGOS. Het Nigeriaanse Rode Kruis heeft zaterdag meegedeeld dat het door financiële inoeiiykheden ge dwongen is „tydelijk" de voedseldis tributie ten behoeve van oorlogs slachtoffers drastisch te beperken. De president van de organisatie heeft een oproep tot internationale finan ciële hulp gedaan. SAIGON, 26-10. President Thieu van Zuid-Vietnam heeft in Saigon verklaard dat alle Amerikaanse troe pen Vietnam binnen twee jaar zou den kunnen verlaten, zo is uit goede bron vernomen. Hij zou dit hebben gezegd tijdens een diner met de voorzitters van de twee kamers van het parlement. Het is voor zover bekend de eerste maal, dat de Vietnamese president in dit verband een termijn noemt. Bij vo rige gelegenheden had hij zich be perkt tot het noemen van een mo gelijk tijdschema voor de vervanging van de Amerikaanse gevechtstroepen door het Zuidvietnamese leger. Deze zou volgens hem met voldoende Amerikaanse steun tegen eind 1970 voltooid kunnen zijn. Scheepvaart berichten Atys, 24-10. 70 m. W. Pulauwe. Ampenan, 24-10. 400 m. WNW Dakar. Acmaea, 24 dw. Singapore naar Yok- kaichi. Op het ogenblik staken in Italië vijf miljoen arbeiders, voornamelijk in de machine-, staal- en chemische industrie, de bouwnijverheid en bij de openbare diensten. Alle stakin gen hebben hogere lonen tot inzet. SPORT Mevo (inzinking te boven?) won van Meeuwen II: 3—0 Verkiezingen in Portugal LISSABON, 27-10. De regerende nationale unie in Portugal heeft alle 130 zetels in de nationale vergade ring verkregen bij de zondag gehou den verkiezingen, zo is meegedeeld dcor minister van binnenlandse za ken dr. Antonio Goncalves Rapazotc. Voor 18 districten waar de opposi tie kandidaten had gesteld, is de voorlopige uitslag volgens de minis ter: Nationale Unie 672.919 stemmen, Gezamenlijke Oppositie 106.894 stem men. Het waren de eerste vrije verkie zingen in 40 jaar in Portugal. Steun van betekenis kreeg de oppositie al leen in enkele arbeiderswijken van Lissabon en in sommige delen van het uiterste noorden. Een verdiende overwinnig voor de oranjehemden, die zich o pduidelijke wijze de meerderè toonde over de bezoekers. De thuisclub, die haar in- zirkirg nu wel te boven schijnt te zijn, liet vaak aardige combinaties zien. Met wat meer mankracht in de voorste linie had men reeds in het eerste halfuur voorsprong kunnen nemen. Nu duurde het lot de 34e min. eer Piet Bij de Vaate er na een goe de aktie cp de rechtervleugel in slaagde Mevo een 1-0 voorsprong te geven. Direkt hierna knalde Rinus Ravia hard op de lot, waarna Piet Bij de Vaate voor open doel naast schoot. Na de hervatting had Mevo het spel volledig in handen. Na een, voortreffelijke combinatie van uit de verdediging werd Peter de Oude vrijgespeeld die hierna, in de 13e min,, dg stand op 2-0 ken brengen. Toen de doorgebrokene binnen het strafschopgebied ten val w;erd ge- r bracht kwam dit de bezoekers op een strafschop te staan. Het schot van Jan Bij de Vaate had evenwel niet de goede richting, recht op de doel man af, om succes te kunnen boe ken. Mevo bleef hierna domineren en na een goede aktie was het Rinus Ravia die in de 34e min. de eind stand op 3-0 wist te brengen. WIK-Kaprllc II 3-2 Het heeft er lange lijd in deze wedstrijd naar uitgezien dat de be zoekers op beide puntjes beslag zou den gaan leggen. De le helft wist Kapelle met een 1-0 voorsprong af- te sluiten. Bepaald donker begon het er voor WIK uit le zien toen al vrij spoedig na de thee Kapelle deze voorsprong tot 2-0 wist op te voeren De green-witten werden door deze tweede treffer klaarblijkelijk wakker geschud. Piet Berrevoets zorgde voor 1-2 waarna Kees Berrevoets een strafschop onbenut liet. Adrie Verhage bracht hierna de stand in evenwicht 2-2 waarna tenslotte Bram Bevelander de zege voor zijn club uit het vuur wist te slepen, 3-2. Vroeger was het maar „gewoon" dal bij hoog tij het water uittrad buiten de oevers van de Nieuwe Haven en de Nieuwe Haven kwam blank le staan. Deze foto geeft nog een beeld van een al zeer lang geleden „over stroming", thans niet meer mogelijk door de aanwezigheid van de keer sluis in de haven. op een proefabonnement tegen de sterk ge reduceerde prijs van Says». 4 ,5 v JE! (Êëii Als u definitief abonnee wordt, krijgt U, zo lang de voorraad strekt, alsnog het fraaie jubileumlepeltje dat alle abonnees ontvangen ter gelegenheid van het 125-jarig bestaan. 6, „Waar brengen zij mij heen?" vroeg dc jonge ridder zich af, toen een tweetal reptielkrijgers hem na het bevel van hun hun stamhoofd meesleurden. Hij behoefde niet lang in het onzekere te verkeren. On derbedreiging van de opgeheven speren voerden zij Aram mee naar de hoog op stekende ruïne, welke hij bij zijn aan komst in het dorp reeds had opgemerkt. Als het symbool van een verloren bescha ving rees dc sombere vorm op tegen de nachtelijke hemel. Zo dreigend was de sfeer, die van deze door nevels omwaaide steenklomp uitging, dat Aram een somber voorgevoel in zich voelde opkomen. Wie daar binnen ging. was verloren. Ontvluch ten was onmogelijk. Zijn vlugge hersens hadden iedere mogelijkheid daartoe reeds overwogen. Zwijgend liet hij zich meevoeren naai de toren en nu ontwaarde hij voor cle in gang weer enige krijgers, die leunend op hun speren de wacht hielden bij de ver weerde deur. Een van hen rees op bij hun komst cn trachtte de deur Ic openen. Aram's ogen dwaalden zoekend over de stenen. Hier en daar waren tralievensters in de muur aangebracht en plotseling zag hij achter de laagste de omtrekken van een doodsbleek, menselijk gelaat, dat met doffe ogen naar hem staarde. Er bevonden zich dus meer gevangenen in de toren. Meer slachtoffers van de reptielmannen. Zijn gedachten braken plotseling af. Uit de half geopende deur klonk plotseling een daverende strijdkreet. Aram zag de voor ste reptielkrijger achteruit wankelen. Met een schoot de fors gebouwde gcstallc naar buiten, om met een razend snelle bewe ging dc tweede rcptielman neer tc slaan. Eén der gevangenen had blijkbaar gewacht tot cle deur geopend werd en deed nu een wilde poging om uil te breken

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2