V 125 i DE ZIERIKZEESCHE COURANT OURA Palestijnse guerrilla's in Libanon tot terugtocht gedwongen MORRIS Aardbeving in Zuid-Slavië Pengel niet meer in Surinaamse Staten Werkende jongeren uit heel Nederland op zaterdag 1 november naar Den Haag Onlusten in Kenia Verklaring van minister Witteveen naar aanleiding revaluatie Duitse Mark Genezing prins Constantijn 100 procent Toenemend verbruik van verdovende middelen in Nederland U nmni" WAT ÏEQT VI bilt Incidenten in India Belgische fruit- zacht telers protesteren hoogwaterstanden Van jong tot oud met sparen vertrouwd Raiffeisen-Spaarweek 27 t/m 31 oktober het weekoverzicht ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maaiid:i"[ 27 oktober 1969 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: ZeeUWSP VVV Wil geetl tOCrï SU'll hl'! O Sl l' II g Bespreking met verzets organisaties in Cairo BEIROET, 26-10. Een Libanese mi- litaire woordvoerder heeft zondag avond in Beiroet meefgedeeld dat de honderden Palestynse guerrillastrij ders die vrijdagnacht Libanees ge- b-ed zijn binnengedrongen, zondag gepcog hebben verder op te rukken. Ze waren echter teruggeslagen. De guerrillastrijders hadden getracht de stad Haiha te bezetten. Libanese tankeenheden hadden hen echter op- Advertentle QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 gevangen en tot de terugtocht ge dwongen. De woordvoerdei zei voorts dat het uitgaansverbod is opgeheven in de steden Baalbeck, Tyr en Nabatieh. In Beiroet en omgeving mochten de mensen heden (maandag) 's morgens tussen 4 en 9 uur en 's middags tus sen 15 en 18 uur op straat. In Tri poli blijft het uitgaansverbod ge handhaafd. Vertegenwoordigers van de Mo hammedaanse en Christelijke ge meenschap in Libanon hebben.zon dagavond een gemeenschappelijk communique uitgegeven, waarin zij zeggen dat de huidige toestand niets met de godsdienstige overtuiging van de Libanezen te maken heeft, dat beide godsdienstige gemeenschappen de nationale eenheid willen bewa ren en dat zij het eens zijn over de wettigheid van de acties van de Pa lestijnse guerrillastrijders. Het Syrische persbureau Sana meldt dat twee Libanese oorlogssche pen voor de kust bij Tripoli voor anker zijn gegaan en dat andere schepen van de Libanese vloot voor de haven van Tripoli heen en weel varen. Volgens het persbureau gaat het hier om een brok machtsvertoon omdat het Libanese volk de zijde van de Arabische guerrillastrijders heeft gekozen. Het persbureau voor het Midden- Oosten weet uit Beiroet te melden dat de Libanese autoriteiten besloten hebben een delegatie naar Cairo te zenden voor besprekingen met de leiders van de Palestijnse verzetsor- ganisaties. BELGRADO, 26-10. Banja Luka en Enbrcko, twee plaatsen in het cen trale deel van Zuid-Slavië, zijn zon dag door een aardbeving getroffen. In Belgrado is bekend gemaakt dat in Banja Luka ruim 100 mensen zware verwondingen hebben opgelo pen. Een 10-jarig meisje is om het leven gekomen. PARAMARIBO, 26-10. De leider van de Nationale Partij Suriname, de heer J. A. Pengel, heeft zondag echtend tegenover het A.N.P. ver klaard geen zitting te zullen nemen in de staten van Suriname. Hij veegde daaraan toe dat hij reeds voor de vei-kiezingen besloten had om bij een overwinning van de N.P.S., slechts voor enkele jaren, dus niet voor de normale pei-iode van vier jaar, de verantwoordelijkheid van minister-president op zich te nemen. Wat de vei-kiezingsuitslag betreft zei Pengel, dat, gezien de „raciale po litiek van de V.H.P.", de andere par tijen zich naar zijn mening nu ook „positief ï-aciaal zullen gaan opstel len". Overigens was hij ervan overtuigd dat de N.P.S. een „waai-dige houding" in het parlement zou tonen. Op een vi-aag waai-om de V.H.P., die tegen directe onafhankelijkheid is, wel stemmen had gewonnen en zijn jbartij, die onmiddellijke onaf hankelijkheid van Sui-iname wil, niet antwoordde de heer Pengel „dat te gen de groei der dingen toch geen kruid gewassen is". De komende regering zal voor „bovenmenselijke problemen" komen te staan, omdat vele px-oblemen on oplosbaar zullen blijken. Naar de mening van de heer Pengel zal Ne derland niet in staat zijn te helpen. DEN HAG, 26-10. Zaterdag 1 no vember, de dag die is uitgeroepen als dag van de werkende jongeren zullen jonge werknemers uit alle de len van Nederland naar Den Haag stromen. Zij zullen daar vertegenwoordigers van belangrijke maatschappelijke gi-oeperingen, met name van rege- ring, parlement en politieke partij en, nog eens conci-eet en duidelijk wijzen op de achterstelling die de wei*kende jongeren in onze samen leving ten deel valt. De actie wordt georganiseei-d dooi de eind augustus geïnstalleerde Raad van Werkende Jongeren en zijn voornaamste componenten, de KWJ. NVV-jongerencontact en Wei-kende Jeugd (CNV). De bedoeling is dat in diverse gebouwen van de maat schappelijke groeperingen, wier be leid mede de leefsfeer van de wer kende jongeren bepalen, onder an- NAIROBI. 25-10. Vijf mensen zijn zaterdag gedood en 48 gewond in Kisoemoe, toen ongeregeldheden uit braken tijdens een bezoek aan de stad van de Keniase president, Djo- mo Kenjatta, aldus een mededeling van de politie. Volgens een in Nairobi ontvangen bericht uit Kisoemoe 270 km. ten noordwesten van Nairobi, zou op een gegeven ogenblik het escorte van de president het vuur geopend hebben. Hoeveel slachtoffers er door ko gels dan wel door stenen zijn ge vallen is nog niet bekend. ROTTERDAM. Bij de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij werd vrijdag de nieuwste aanwinst voor het Nederlandse bergingswezen te water gelaten. Het was de zelfvoort- stuwende drijvende bok „Taklift I met een hefvermogen van 800 ton. Dit hefschip zal in staat zijn geheel zonder assistentie van sleepboten te opereren. Deze 2370 brt. metende bok heeft een bemanning van 25 koppen. Hier een tekening van het schip. dere van departementen, parlement, politieke partijen en vakbonden, woordvoerders aanwezig zullen zijn om de groepen van werkende jon geren aan te horen die daar hun dringende eisen kenbaar willen ma ken. Het gaat hierbij niet alleen om onderwijs- en vormingskansen, maar om de totale achterstelling van de werkende jongeren. DEN HAAG, 25-10. De Nederland se regering heeft kennis genomen van de Duitse maatregel tot revalu- DEN HAAG, 25-10. In een vraag gesprek voor het N.O.S.-t.v.-journaal over de gezondheidstoestand van prins Constatijn heeft dr. A. A. Has pels gezegd dat hoewel de ziekte van het prinsje, het ademnoodsyndroom, op zichzelf een ernstige afwijking is tijdens de ziekte, het gelukkig zo is dat de genezing volkomen 100 pro cent is. Zoals bij alle kinderen, aldus prof. dr. Haspels, is het natuurlijk zo dat de kinderarts de baby nog regelma tig zal zien, maar wat dat betreft behoeft men niet ongerust te zijn. De geneesheer verklaarde dat bij de be handeling de normale gang van za ken geheel is gevolgd, vooral voor de verpleging aldus prof. dr. Haspels is het een bijzonder zware taak voortdurend het kind te observeren en ook voor het laboratorium is het zwaar omdat elke vier uur nauw keurig alles gecontroleerd moet wor den. De behandeling op zichzelf als we bij elk kind met het ademnood syndroom zouden en zullen doen. Er komt nog bij - misschien om andere moeders gerust te stellen - dat bij de keizersnede voor een voldragen zwangerschap het zeer zeldzaam is, minder dan 1 procent, dat deze ziek te optreedt, aldus de leider van het medisch team bij de geboorte van prins Constantijn. Sprekende over de gezondheidstoestand van prinses Beatrix zei prof. dr. Haspels dat deze eigenlijk al ontslagen zou zijn, ware het niet dat zij graag deze paar extra dagen dat haar baby nog hier is ook hier bij ons wil blijven. atie van de Mark en besloten de pa riteit van de Nederlandse gulden ten opzichte van de dollar niet te wijzi gen. De minister van financiën gaf als commentaar: De Duitse maatregel juist te vin den in het licht van de internationale monetaire situatie. Het percentage van de revaluatie is iets hoger dan werd verwacht, maar niet veel. De minister wijst er verder op dat voor wat Nederland betreft de situatie anders is dan in 1961, hetgeen me de aanleiding was voor het 'besluit om de gulden niet te revalueren. De gevolgen van de Duitse revaluatie voor Nederland zullen, naar het oor deel van minister Witteveen, beperkt zijn, mede omdat sinds kort de Duit se uitvoerheffing aan de grens is vervallen. De waarde van de Duitse Mark zal worden verhoogd tot 27,3224 Amerikaanse dollarcents. Thans be draagt de waarde 25,0 cents. Dit be tekent een revaluatie van 9,2896 procent volgens de bepalingen van het internationale monetaire fonds. Na dertigste jaar neemt gebruik sterk af AMSTERDAM. 25-10. Het is ris- kant stoffen als hennepprodukten, Lsd en opium onder één noemer te brengen of ze eenzydig te rubrice ren als „verdovend". De term ver dovende middelen is een juridische, die niet aansluit by het feitelyk geT bruik. Desondanks wordt in de prak tijk vaak uitgegaan van dergelijke eenzijdige definities die dan maat schappelijke beslissingen opleveren die buiten de werkelijkheid staan. Dit meent dsr. H. Cohen, weten schappelijk medewerker van de uni versiteit van Amsterdam. In op dracht van het bestuur van de na tionale federatie voor de geestelijke gezondheid heeft hij in samenwer- met het instituut voor sociale ge neeskunde in Amsterdam een onder- i - v. zoek ingesteld naar het strafbare druggebruik in Nederland. Het gebruik van de vier voor naamste stoffen (hashis, l.s.d., opium en amfetamine) is rond 1960 op gang gekomen en sindsdien gestadig toe genomen. Hashis en l.s.d. hebben de snelste ontwikkeling doorgemaakt. Van een explosieve ontwikkeling is, aldus drs. Cohen, ook voor deze stof fen echter geen sprake. Uit het on derzoek is gebleken dat er vele gra den van gebruik zijn te onderschei den. De vier voornaamste stoffen worden in de meest verschillende kombinaties en frequenties toege past. Drs. Cohen schat het aantal personen dat meer dan één keer drugs gebruiken, ofschoon dit niet met een vasté regelmaat hoeft terug te keren, op 13.500 tot 24.500. Voor een veel kleinere groep is er een ideologie aan verbonden van rust en vrede, gekoppeld aan aparte kleding en voorkeur voor een bepaalde mu ziek. In een mediatieve sfeer gebrui ken deze 4500 a 6000 personen de drugs. Drs. Cohen spreekt van ver slaving wanneer de stoffen worden geïnjecteerd of dagelijks worden in genomen. De Amsterdamse psycho loog schat dat hun aantal de 500 niet te boven gaat. Uit de statistiek blykt dat de ge middelde leeftyd onder de gebrui kers 23 jaar is. Na het dertigste jaar neemt het gebruik sterk af. Dit toont volgens drs. Cohen duidelyk aan dat het om een tijdelijke fase in het le ven gaat. De jeugdige gebruikers willen experimenteren met al de za ken die onder hun bereik komen. Het onderzoek heeft uitgewezen dat de farmacologische werking van de stoffen niet de enige faktor is, die het gebruik bepaalt. Naast de „geest verruimende" werking spelen de maatschappelijke afkeuring van het gebruik en het feit dat men de drugs meestal samen met anderen gebruikt, een beslissende rol. i mm mm mm >*mmmmmamM**aaamr- tmmmmmmm» mmmmamaB mmmmmm mmm *mm*u i mm m m ummi i mm» ISilMÉX jftmiRBBMi' mmmmmmrnm»' MMIUMI a a m a aaai*aaaiaaattai ~iaAaacanaa*a«i lasaaataaiHMf «aaaanaaaa-aai aaaaaajaaaaai MBfryaaaaaa»aaaaaa* OSAKA (Japan). Men kan zich van alles voorstellen bij deze foto, maar wellicht niet snel wat hij feitelijk voorstelt. Geen enorm mozaiek, maar duizenden lege bierkratten, die ongeveer 12 miljoen lege bierflessen be vatten. Israëlische luchtaanvallen bij Suezkanaal TEL AVIV. 25-10. Israëlische straal- bommenwerpers hebben zaterdag avond luchtaanvallen gedaan op Egyptisch doelen in de centrale sec tor van het Suezkanaal. Het was de tweede aanval binnen twaalf uur. De eerste aanval vond plaats bij het noordelijke deel van het kanaal. Dit is zaterdag meegedeeld door een militaire woordvoerder in Tel Aviv, die eraan toevoegde dat alle Israëlische toestellen veilig op hun basis waren teruggekeerd. CALCUTTA, 25-10. In Oemarpoer Diara, in de Indiase staat Bihar, zijn vrijdagavond bij ernstige onlusten vijftien mensen om het leven geko men en zestien gewond. Landeigena ren hebben geschoten op boeren die hun grond hadden bezet. De politie heeft 740 mensen gearresteerd. BRUSSEL, 25-10. In het Belgische Sint Truiden hebben zaterdagmid dag 8 tot 10.000 mensen deelgenomen aan een betoging van fruittelers in verband met de crisistoestand op de Belgische markt. Zij eisten financiële steun, een sa- neringsfpolitiek en vooral bescher ming aan de grens tegen dumping van Frans fruit in België. In de Brusselse binnenstad heeft een aantal fruittelers uit Sint Trui den zaterdag op enkele plaatsen en kele duizenden kilo's appelen uitge deeld aan voorbijgangers. Libanon aanvaardt bemiddeling van Nasser CAIRO, 26-10. Libanon heeft offi cieel de bemiddeling aanvaardt die president Nasser van Egypte heeft aangeboden in het geschil tussen het Libanese leger en de Palestynse commando's. Dit is zondag meege deeld door het Egyptische blad „El Ahram". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's De liefde is diep gelijk de zee: hoe meer zij geeft, hóe meer f zij overhoudt. J i Verwachting tot dinsdagavond: Zacht en overwegend droog weer met wolkenvelden, maar ook opkla ringen en voornamelijk in de nacht en ochtend hier en daar mist; weinig wind. 28 olct. Zon op 7.27, onder 17.20. Maan op 18.17, onder 11.33. Laatste kwartier: 2 nov. te 8.14. ZIERIKZEE 28 okt. 4.53 v.m. 17.00 n.m. BROUWERSHAVEN 28 okt.- 4.31 v.m. 16.45 n.m. Springtij: 27 okt. Advertentie DE BILT, 27-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Na het voorbijtrekken van en kele zwakke oceaanstoringen, waar bij in ons land 1 tot 3 millimeter regen viel, is de luchtdruk boven west Europa flink gaan stijgen. Het centrum van een krachtig hogedruk- gebied met een waarde van bijna 1040 millibar lag maandagmorgen boven west Frankrijk. Tussen dit systeem en een diepe depressie in de omgeving van Spitsbergen staal boven het noordelijk deel van de oceaan een krachtige westelijke luchtstroming, waarmee vrij zachte, maar vochtige lucht naar west Euro pa wordt getransporteerd. Dinsdag zal het hogedrukgebied boven het Alpengebied aankomen en het zal hel weer bij ons blijven beheersen. Naast wolkenvelden en hier en daar mist in de nacht en ochtend worden ook opklaringen verwacht niet tempera turen aanhoudend boven normaal voor de tijd van het jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1