voor u I en voor u... Pil 1*01 krengt Inbreker met vakantie BLIK DOOR HET WERELD De fut is eruit bij de Tsjechen f 2000,- 18 maanden 1124,73 p.m. aflossen of f5000,- 24 maanden f238,14 p.m. aflossen de bank waar ook zich thuis voelt SP0RTT0T0 x /.IG ARREN S rli n term ear* I I I I I 'i BH ifsïppr ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 21 oktober 1969 Nr. 20289 Uit Praag komen geen echte ver rassingen meer. Dubcek en Smrkov- sky hebben hun functies uls voor zitters van het federale parlement, respectievelijk de volkskamer, neer gelegd. Dat zat er al maandenlang duidelijk in - het enige wat men niet wist was hoe lang beide onder pres sie gezet moesten worden voor ze toegaven. Vervolgens wachten we maar hoe lang Husak kans zal zien te schip peren tussen wat hijzelf noemt „de bureaucratie a la Novotny en de an archie a la Dubcek! Het is duidelijk dat er heel wat aanhangers van de harde partijlijn zijn die met een Russisch steuntje in de rug gaarne het Novotnytijdperk zullen laten herleven. Husak gaat al vrij ver. Een dankbetuiging voor de invasie van vorig jaar is hem eindelijk over de lippen gekomen - al heeft dat wel een tijd geduurd. En hij zegt onaan gename dingen over Dubceks wan beleid daarvoor heeft Moskou ken nelijk ook wel even druk uit moeten oefenen. Er zal wel een moment komen dat hij het verder vertikt en afgezet wordt, maar dan heeft hij zijn taak als wegbereider voorde neo-novotni- anen volbracht. En hij mag daii be loven dat er geen processen komen, dat bindt zijn nog wachtende opvol gers natuurlijk niet. Die zullen wel duidelijk constateren dat ook Husak de zaken nog niet zo klaar zag als zij. Uitzichtloze taak Husak hoopt waarschijnlijk dat hij nog zoveel ihogelijk kan redden. Hij wil zover mogelijk gaan in het toe geven aan Russische pressie, zonder absoluut het regelrecht onhumane systeem pan voorheen weer terug te brengen. Een uitzichtloze laak, .voor al wel doordat hij het economisch niet rooit. Hij geeft nu hevig af op prof. Ota Sik, de man van de economische her vormingen die onder Dubcek be gonnen. Deze, zowel vakman als communist, zag maar één mogelijk heid om welvaart te herwinnen en dat was modernisering van de in dustrie zodat die kon concurreren op de wereldmarkten, waarbij het wes ten voorop kwam. Dit niet uit ver kapte kapitalistische sympathieën, maar omdat de Tsjechen Westerse.' valuta nodig hadden om de machine rie te kopen die alleen daar ver krijgbaar was. Niets nieuws: de Roemenen heb ben insgelijks gehandeld. En hoe voert men produktiviteit op? Door de mensen een idee te geven dat ze ergens voor werken, door te belonen en door concurrentie aan te moedi gen. Niets politieks, zuiver economie gemengd met psychologie. Op al die drie punten wordt nu de klok terug gezet. Tn vele bedrijven is de produktivi teit scherp gedaald doordat men niet Advertentie 2000 5000; da hoer J. W. Hoogevean beheerder bijkantoor Amstelveen Contant geld nodig voor privé-doet- einden? Neem een persoonlijke le ning bij de NMB. Dat gaat prettig en snel. Bijvoorbeeld: 3000,- in hart- den, betaling in 18 x 186,28. Of: 10.000,- in handen, betaling in 36 x 335,65. Loop eens binnen bij het dichtstbijzijnde NMB-kantoor. Men geeft u er graag alle inlichtingen over de persoonlijke lening. U zult zien, dat bij de NMB de persoonlijke lening samengaat met persoonlijke service. NEDERIANDSCHE MIDDENSTANDSBANK Zteftxee: Lange Nobelstrast meer het gevoel heeft dat hard wer ken iets aan de welvaart bijdraagt, het loon toch minder en minder koopkracht heeft en de wedijver is er om dezelfde reden uit. Zo ontwik kelt zich een misêrestemming van „wat geeft het ook allemaal" - de fut waarmee men zich verweert gaat er zo onherroepelijk uit. En achter Husak staan de mannen die graag bereid zijn voor hun carrière ge bruik te maken van het wegvallen van het volksélan dat hun eerst de weg naar de top versperde. Advertentie in de huid gezondheid en zuiverheid KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND HILVERSUM. De Nederlandse Stichting voor.de Statiestiek te Den Haag heeft in opdracht van de KRO actualiteitenrubriek Brandpunt een enquete gehouden onder de bevol king van Gorkum naar aanleiding van de moeilijkheden die daar zijn gerezen tussen burgemeester Ridder van Rappard en een aantal raads- vertegenwoordigers. DEN HAAG. Uit een voortuin aan de Sportlaan in Den Haag is dit weekeinde een beeldje gestolen. Het stelt een gezelschap van vier muzi kanten en een hondje voor. Het beeldje, gehouwen uit Franse kalk- éteeri, is ongeveer f 4.000 waard. TILBURG. Er moeten in Tilburg op langere termijn acht kerken wor den gesloten. Drie kerken komen voor sluiting op korte termijn in aanmerking. Het zijn alle parochie kerken in het oudere deel van de stad. In enkele gevallen zal goedko pere vervangende ruimten voor de eredienst moeten worden geschapen. WINSUM. De landbouwer G. Lie- wes uit Winsum heeft op een onbe waakte spoorwegovergang in de lijn Winsum-Sauwerd een tienjarig jon getje, dat bij zijn gezin logeerde, van een wisse dood kunnen redden. Hij kon hét knaapje juist op tijd van zijn tractor wegtrekken, voordat deze door een lokomotief werd aangere den en vernield. UTRECHT. Vanuit achttien con troleposten in verscheidene delen van de provincie Utrecht ingericht, hebben 90 politiemensen van alle korpsen van gemeente- en rijkspo litie in de provincie Utrecht, een scherpe bliksemactie gevoerd en 4278 voertuigen" aan een onderzoek onder worpen. Velox-S.V.V. A Fortuna Vl.-Cambuur Heracles-Den Bosch X R.B.C.-Fort./Sitt. X Helm. Sp.-Wiliem II X H.V.C.-Volewljckers X Heerenveen-D.O.S. X Vitesse-Blauw-Wit X Graafschap-D.F.C. X H.D.V.S.-Veendam X Baronie-M.V.V. X Elinkwijk-N.E.C. X AGOVV-Volendam X BELLINZONA. De Chinese autori- teoiten hebben de Zwitser Alfredo Knochel (31) en zijn Chinese echtge note die sedert 1966 geen toestem ming kregen naar Zwitserland te vertrekken vrijgelaten. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Daverende verrassingen bij de Zeeuwse bekerwedstrijden Wed strijd tegen Domburg was voor D.F.S. teleurstellend Zonnemaire wist in de 2e klas B aan de leiding te handhaven Renesse II behaalde tegen Domburg II eerste overwinning van dit seizoen Dreischor won van Kwadendammc Hoopgevende overwinning van Mevo op Arnemuiden II. VOETBAL K.N.V.B. Een aantal daverende verrassingen vielen er te noteren in de bekerwedstrijden waarbij de Zeeuwse clubs waren be trokken. Voor de grootste verrassin gen zorgden wel Goes en Biervliet. Goes schakelde, door met 4-2 te win nen, de le klasser Vlissingen uit, terwijl Biervliet (komt zondag op bezoek bij Zierikzee), kans zag door een 1-0 overwinning de 2e klasser Terneuzen uit te schakelen. Sluiskil bleef met 3-1 de baas over Vogel waarde, terwijl RCS en Zeeland Sport te Souburg na aan elkaar ge waagd bleken te zijn. Zelfs na de verlenging was bij een 1-1 stand de beslissing nog niet gevallen waar door uiteindelijk door het nemen van strafschoppen moest worden uitge maakt wie van deze beide teams naar de volgende ronde zou gaan. RCS toonde zich hierin het best waardoor zij naar de 2e ronde over ging. Corn. Boys en HVV '24 gaven elkaar te Sas van Gent ook al bitter weinig toe. In de 2e helft, bij nog altijd een 0-0 stand, maakten ver schillende spelers het zo bont dat de scheidsrechter zich genoodzaakt zag om deze wedstrijd vroegtijdig te be ëindigen. Hansweertse Boys bleek tegen Hontenisse niet opgewassen en moest met een 4-1 nederlaag genoe gen nemen. AFD. ZEELAND. ZONDAGCOM PETITIE. De belangrijke wedstrijd in de le klas tussen DFS en Dom burg was ondanks het 2-2 gelijke spel voor de thuisclub toch min of meer teleurstellend. Zeelandia liet de kans om de leiding alleen in han den te nemen aan haar neus voor bij gaan door een teleurstellend 1-1 gelijk spel tegen het laag geplaatste Lewedorpse Boys. Hoofdplaat, sterk in de opmars, keerde met een 2-0 overwinning naar huis van het be zoek aan Schoondijke. Hulsterloo toonde zich op duidelijke wijze de meerdere over Luctor (1-5), terwijl Philippine het klaar speelde om IJzendijke voor eigen publiek met 3-0 te kloppen. Aardenburg moest alle zeilen bijzetten om thuis de baas te kunnen blijven over hekkesluiter Robur (2-1). Zeelandia 7 5 1 I 15- 6 11 Domburg 7 4 3 0 14- 7 11 DFS 7 5 1 1 25-13 11 Hoofdplaat 7 4 2 1 15- 8 10 Philippine 7 4 0 3 18-15 8 Hulsterloo 7 3 1 3 15-14 7 Schoondijke 7 3 0 4 11-12 6- Luctor 7 2 2 3 13-18 6 Aardenburg 7 3 0 4 12-10 5 IJzendijke 7 2 1 4 9-18 5 Lewed. Boys 7 0 2 5 7-19 2 Robur 7 0 1 6 10-24 1 In de 2e klas B wist Zonnemaire zich aan de leiding te handhaven zij het na een zwaar bevochten 5-4 overwinning op Volharding. Renesse II behaalde in zijn thuiswedstrijd te gen Domburg II zijn eerste overwin ning in dit seizoen (2-1). Dreischor wist met dezelfde cijfers bij Kwa- dendamme te winnen, terwijl DFS II de puntjes bij Cortgene moest ach terlaten (4-1). Patrijzen had weinig moeite om de puntjes bij 's Heer Arendskerke III weg te halen (0-5), terwijl Hansweertse Boys II en Luc tor II de puntjes deelden (2-2). Cortgene 7 6 0 1 34-14 12 Zonnemaire 7 6 0 1 29-22 12 Dreischor 7 5 1 1 17-14 11 Volharding 7 4 1 2 22-15 9 Patrijzen 7 3 3 1 21-12 9 Hansw. Boys II 7 3 2 2 20-12 8 Domburg II 7 2 1 4 13-13 5 Luctor II 7 2 1 4 11-21 5 s H. Arendsk. Ill 7 2 0 5 15-18 4 Kwadendamme 6 1 1 4 9-24 3 DFS II 6 1 0 5 5-25 2 Renesse II 7 1 0 6 10-26 2 In de 3e klas C kwam Robur 11. door een 8-0 overwinning op Cort gene II, op gelijke hoogte met Zie rikzee lil, maar de Goesenaren heb ben één wedstrijd meer gespeeld. Dreischor II moest thuis tegen Kwadendammc met een 3-3 punten verdeling genoegen nemen, 'terwijl SVOWK met 2-1 bij Volharding III wist te winnen. Zonnemaire II moest de eer aan Hansweertse Boys III la ten (5-0). Goes IV bleef in de derby legen RoburIII met 2-0 aan de winnende hand. SVOWK 7 5 0 2 23-10 10 Goes IV 7 4 1 2 18-11 9 Hansw. Boys III 7 4 0 3 21-16 8 Cortgene 11 7 3 1 3 11-19 7 Volharding III 7 2 2 3 17-16 6 Dreischor II 7 2 2 3 21-20 6 Kw.damme 11 7 2 2 3 15-20 6 Robur UI 7 1 1 5 9-34 3 Zonnemaire II_ 7 1 1 5 6-34 3 Volharding II 6 0 0 6 7-24 0 ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas behaalde MEVO een hoop gevende 2-1 overwinning bij Arne muiden 11. VCK en Nieuwdorp ver wisselden de leidersplaats daar Nieuwdorp met 2-1 wist te winnen. Heinkenszand kon zich in de kop groep handhaven door thuis met 5-2 van Meeuwen II te winnen, 's Heer Arendskerke bleef thuis met 2-1 aan de winnende hand tegen Bevelanders terwijl Wolfaartsdijk aan één doel punt genoeg had om Wemeldinge met lege handen naar huis terug te sturen (1-0). Middelburg V kon zich wat opwerken dank zij een 3-2 over winning te Vlissingen op Zeeland Sport V. MÜNCHEN. „Onzinnig en weten schappelijk onhoudbaar" heelt prof. Helmut Mehnert het besluit ge noemd-van de Amerikaanse minister van gezondheid, Robert Finch, om de zoetstof cyclamaat in de V.S. met ingang van 1 februari 1970 te ver bieden. DJACARTA. Bij een brand op een Indonesisch vaartuig zijn 9 mensen omgekomen. 41 worden vermist. De boot was kort tevoren vertrokken uit Menado op Celebes. Er waren honderd mensen aan boord. De helft van hen heeft zich zwemmend kun nen redden. MEXICO. Op de 38ste bijeenkomst van Interpol, waaraan 105 landen deelnamen, is grote aandacht besleed aan de strijd tegen de handel in ver dovende middelen. STOGKHOLM. Zweden zal van zijn binnenlandse markt alle pro- dukten terugtrekken waarin de kunstmatige zoetstof cyclamaat is verwerkt. -KEULENVoor 15000 mark kan men eigenaar worden van dit 15 ton we gende stuk beton. De Duitse kunste naar Wolf Vostell vond dit een nut tige bescherming van zijn auto. Hij noemde het meesterwerk „Immobiel verkeer". KERKNIEUWS Geref. Kerk Aangenomen naar Harderwijk D. Pasman te Alkmaar. Geref. Kerken Vrijgemaakt. Bedankt voor Nijega-Opeinde J. Poutsma te Nijkerk. Geref. Gemeenten Tweetal te Klaaswaal W. Hage te Krabbendijke en H. Ligtenberg te Geenemuiden. Doopsgezinde Broederschap Beroepen te Texel R. S. Kuilse te Ghana (i.d.v. de Doopsgezinde Zen dingsraad), die dit beroep heeft aan genomen. Nieuwdorp 8 6 1 1 24- 8 13 VCK 8 6 0 2 13- 6 12 Heinkenszand 8 5 2 1 18-12 12 's H. Arendsk. 8 5 0 3 15-17 10 Bevelanders 8 4 1 3 15-13 9 Wolfaartsdijk 8 3 2 3 8- 9 8 Middelburg V 8 3 2 3 13-15 8 Arnemuiden II 8 1 4 3 9- 8 6 MEVO 8 3 0 5 7-13 6 Zld. Sport V 8 1 3 4 8-11 5 Wemeldinge 8 1 2 5 8-13 4 Meeuwen 11 8 1 1 6 8-21 3 Advertentie ■t CAIRO. Irak heeft om een spoed zitting gevraagd van de raad van de Arabische liga over de aanwezigheid van Amerikanen bij de Israëlische strijdkrachten. SAIGON. Van de hoogvlakte in Zuid-Vietnam komen berichten van tóegenomen militaire activiteit, ter wijl de strijd verder beperkt bleef tot sporadische gevechten in de noor delijke provincie Quang Ngai, het gebied van Saigon en de Mekongdel- ta. FEUILLETON door B. J. ten Wesepe Zierikzee III Robur II 6 6 0 0 30- 6 12 7 6 0 1 37- 5 12 Daarna is alles in een razend tem po gegaan. Tijd om een aanneemba re verklaring te vinden en te geven, krijgt Frans niet meer. Truusje is al de trap opgelopen en dan staan bei de vrouwen vis-a-vis tegenover el kaar, de spontane, onbedorven Truusje en de vrouw van de wereld: Mia. Frans begint op wanhopige toon: „Laat me het even uitleggen", doch Mia luistert niet eens naar hem en vraagt aan het meisje, wijzend op Frans: „Is dit uw vriend? Komt u voor hem?" De argeloze Truusje trapt er in en knikt. „Ja, juffrouw. Frans eii ik kennen elkaar al een poosje en. Maar wat Truusje nog meer wil zeggen, hoort Mia al niet meer. Eén ogenblikje kijkt ze de jongen aan, minachtend en zegt één woord: „Blauwbaard". Het volgende moment rent ze de trap aft de straat op. Frans' eerste impuls is haar na te rennen, doch Truusje en de hospita staan er bij, stom verbaasd over de snelle opvolging der gebeurtenissen, dus gaat hij snel naar het raam en ziet juist, hoe Mia een aanrijdende taxi aanhoudt. De wagen is leeg. De chauffeur hoeft niet eens het portier te openen. Mia doet het zelf al. En kele sekonden later is de wagen ver dwenen. En hoort hij enkel de vra gende stem van Truusje: „Wie was die dame, Frans? Waarom deed ze zo lelijk tegen je?" Frans Vlasma, die nooit met zijn mond vol tanden staat, als hij zijn klanten bezoekt, maar integendeel flink van de tongriem gesneden is en zijn waren aan de man kan bren gen. weet enkele ogenblikken niet, hoe hij de onbehaaglijke situatie moet redden. Hij weet tenslotte maar één mogelijkheid: hier zo gauw mo gelijk weg, zodat de hospita niet ver der op de hoogte komt van de wer kelijke situatie. Met een „als ik te rug ben, leg ik het wel uit", pakt hij Truusje resoluut bij de arm en neemt haar mee naar beneden. On danks haar protesten stopt hij haar in de auto en rijdt weg. Heimelijk hoopt hij de taxi nog te kunnen in halen, maar die is nergens meer te zien. Mia zal.wel naar huis zijn. Mia. die alles meteen door heeft. Nu is de boot natuurlijk helemaal aan. Met andere woorden: dit is het einde. Morgen of overmorgen krijgt hij zijn ring terug met het vriendelijke ver-, zoek de hare op dezelfde wijze le re tourneren. En hij weet bij voorbaat, dat praten bij haar nauwelijks enig resultaat zal hebben. Bij Mia is wit wit en zwart zwart. Tussenvormen bestaan er voor haar niet. Ze heeft terstond door gehad, dat Frans haar heeft bedrogen en dat is voor haar voldoende om alle banden radicaal door te snijden. Uit. Frans Vlasma zal vanaf dit moment voor Mia van Oorschot niet meer bestaan. Dat wordt maandagmorgen in hel privé- kantoor donderen. Bovendien kan het hem ook nog zijn baan kosten. Enfin, voor een goeie vertegenwoor diger als hij is. zal het vinden van een nieuwe fabriek weinig moeite kosten. Met zijn handen omklemt hij het stuur, als hij wegrijdt. En Truusje, die naast hem zit, bemerkt de ring aan zijn vinger. „Wat betekent die verlovingsring?" vraagt ze cn h^ai- stem klinkt plotseling anders. Rijdende doet hij de ring af en stopt hem in zijn zak. „Dat is nu voorbij. Goed", voegt hij er zuchtend aan toe, „je zult nu wel nel zo boos op me worden als zoeven Mia, dat meisje, dat tegenover je stond. Het is Mia van Oorschot, de dochter van m'n baas. We waren verloofd. Ik zou mijn aanstaande schoonvader te zij ner tijd opvolgen als direkteur. En fin, dat alles is nu van de baan". Truusje begrijpt hem maar ten dele. „Hoe lang ben je.... was je met haar verloofd?" „Maanden. Stil maar, ik zal het wel opbiechten. Toen wij samen uit gingen, was ik dus al verloofd. Het was niet in de haak, Truusje, 'het spijt me. Ik wil je niet voorliegen, daarvoor vind ik je een te lief kind". „Dus.... je bedroog me? Je zei. dat je me lief vond. terwijl je met die.... met die vrouw verloofd was?" Hij knikte timide, de ogen niet van de weg af latend. „Ja. Het is gemeen ik geef het toe". Het is een hele poos stil in de wa gen. Enkel het zoemen van de motor is hoorbaar. Als hij na enige tijd zijn hoofd naar het meisje draait, ziet hij. dal ze stil voor zich zit te huilen. Op dit moment voelt hij zich een schoft. Dit lieve natuurkind trekt het zich verschrikkelijk aan. Wie weet hoe verliefd ze al op hem is geworden. Het moet heel naar voor haar zijn om te begrijpen, welk een schooier het is. waarmee ze een paar keer uit geweest is. Het is instinctieve beschermings- drang. die hem de arm om haar heen doet leggen, maar ze schudt enkele malen met haar schouders en hij trekt de arm weer terug. Tenslotte neemt hij zijn pochet en legt die op haar schoot. „Veeg je gezicht af", zegt hij kalm. „Ik bed je tranen niet waard". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7