maak uw postgiro-saldo rentegevend: Stoet auto's reed door de Domeinen Goede gedachte is toltarieven te verlagen voor streekbewoners originele geste van het Nut te Burgh-Haamstede Fruitteelt blijft stiefkind van het landbouwbeleid open een renterekening bij de RPS! RIJKSPOSTSPAARBANK Z1ER1KZEE. 17-10. Dat de Ka- c.q. de Statenkringen in Zeeland van de C.ll.lt. met haar tyd mee gaat en inspraak geeft aan wie dat verlangt is gebleken en blijkt uit een zevental vergaderingen door de Kamerkring in elke Statenkring in de provincie Zeeland georganiseerd, waar voor ieder de gelegenheid be stond of bestaat um te spreken met de vertegenwoordigers in Tweede Kamer of Provincale Staten. Deze bijeenkomst werd vorige week te Zierikzee gehouden op don derdag 16 oktober in het Ned. Herv. Ver.gebouw. Het lidmaatschap van de C.H.U. was daarbij geen faktor. Gedeputeerde A. J. Kaland was daar voor ieder te spreken; het Tweede Kamerlid de heer C. F. van der Peijl was door ziekte verhinderd aanwezig te zijn. Van deze gelegenheid werd door enige gemeentebestuurders c.q. be stuursleden van woningbouwvereni gingen gebruik gemaakt. In een daarna gehouden avondver gadering heeft de heer Kaland het verkiezingsprogramma voor 1970 van de C.H.U. in Zeeland nader toege licht. Er zal naar een sterke ver jonging van de toekomstige fraktie moeten worden gestreefd, waarbij ieder doordrongen zal moeten zijn, dat provinciale belangen prevaleren boven regionale belangen. Het 17 punten tellende verkie zingsprogram (concept) stelt onder punt 3 „Ruimtelijke ordening", dat het planologisch beleid gericht dient te zijn op concentratie van industrie en haventerreinen op de daarvoor aangewezen en nog aan te wijzen gebieden aan weerszijden van de Westerschelde en het kanaal Ter-' neuzen-Gent. Daarnaast moet worden gestreefd naar bevordering van concentratie van zg. woongebieden, als bv. Schou- wen-Duiveland, bevordering van een gezonde ontwikkeling van het plat teland, zowel ten aanzien van de ag rarische als van de recreatieve func tie, waarbij het beleid gericht dient te zijn om het platteland optimaal bewoonbaar te doen zijn. Woningbouw in verband met krot opruiming is een voornaam punt. Bejaardenwoningen zullen moeten worden gebouwd om een goede door stroming (vrijmaking van woning wetwoningen) te bevorderen. De heer van Duivendijk (Zierik zee) meende dat een in te voeren be lasting op x-ecreanten (logeerbelas- ting) een onrechtvaardige heffing was, die alleen maar prijsverhogend zou werken en met de toch al zo ho ge B.T.W.-belasting zou alles nog duurder worden, waarmee het z.g. sociaal toerisme niet is gediend. Bestuurders uit de Westhoek vie len de heer van Duivendijk bij, maai de heer Kaland belichtte ook de an dere kant van de medaille. Voor de rioolplannen van Westerschouwen zal 12 miljoen gulden op tafel moe ten komen. Het is vanzelfsprekend dat de ovex-heid, daaraan een flink stuk zal bijdragen, want de beoogde riolering is hai*d nodig, en dient een groot belang ten behoeve van het Nedex-landse volk. Er zullen dus bij dragen moeten komen van rijk, pro vincie en gemeente en bijdragen uit de belastinggelden. Is het nu zo onbillijk, dat ook de toeristen zelf een zeer bescheiden steentje bijdragen. Alleen door het groot aantal toeristen wordt een be scheiden bijdx-age van ieder persoon lijk, een belangrijk bedx-ag in zijn to taliteit. De toeristen zijn zelf de di rect belanghebbenden. De tolheffing Ook de tolheffing kwam ter spra ke. Wil de eilandbewoner op Schou- wen-Duiveland van het eiland af, dan zal hij altijd moeten betalen. Veer Zijpe, tol Zeelandbrug en tol Haring vlietbrug zijn evexx zoveel lastige financiële objecten. Een aantrekkelijke gedachte was wel de „tollen" en in het bijzonder de Zeelandbrug, goedkoper te ma ken voor de autochtonen op Schou- wen-Duiveland. De heer Kaland wees er op dat de financiële offers voor de Zeeland brug, veel groter zijn dan de pro vinciale overheid aanvankelijk had gedacht. Uitvoerig werd ook gesproken over de image van de C.H.U. Is D '66 niet in het voordeel wanneer men het imago van deze partij vergelijkt bij dat van de C.H.U. De veronderstelling, dat de Macro- testcijfers, die de heer Hans Gruy- ters kwistig aan de pers verstrekt en waai'in de P.v.d.A. en D '66 bijzon der gunstig uit de bus komen, bij een mogelijke verkiezing geflatteerd zijn, vond beantwoording in een ar tikel van de fractievoorzitter de heer Mellema in „De Nederlander". In de avondvexgadering die onder leiding stond van de heer L. C. Hoo- gerhuis uit Renesse, was een groot deel van de Statenfractie en een aantal leden van de zg. Coördinatie commissie aanwezig. LAND- EN TUINBOUW Al jaren en jaren gaat het slecht in de Nederlandse fruitteelt. Bij het kleine fruit is de prijs door invoer uit derde landen en hoge arbeids kosten niet of nauwelijks lonend, met uitzondering van de bramen, maar die vormen geen groot artikel. Voor de kersenteelt is er nog geen hoopvol perspectief, maar vooral bij de appels, is het huilen met de lamp aan. Katten die in het nauw zitten doen rare sprongen. Vandaar veel gekra keel over veilingen die meedoen aan stuntverkoop via een grootwinkelbe drijf. Ook op veilinggebied is er veel strijd. Men tracht te komen tot fusies en concentratie en het Centraal Bu reau wil komen tot een geconcen treerde afzet op landelijk peil. Als dat lukt kan men een vuist maken en wellicht betere prijzen bedingen. Maar dan zijn er weer enkele vei lingen die niet meedoen, opidat zij bezwaren hebben tegen het beleid van het Centraal Bureau. Dat heeft nl. de verkoop van appels tot 1 ok tober uitgesteld om de markt te ont lasten en dan is men bang dat in tussen een groot afzetgebied voor James Grieve en Cox verloren gaat en dus verkoopt men deze rassen al eerder. Een beleidskwestie Oneindig is het aantal ruzies en conflicten in de fruitwerèld. De oor zaak zit niet in de kwaadwilligheid van sommigen, maar in de tragiek van ons fruitbeleid. Wil men geza menlijk bepaalde maatregelen nemen dan zijn daar natuurlijk voordelen en nadelen aan verbonden. Doordat het al jaren slecht gaat gelooft men dan niet meer in de voordelen en acht men de nadelen onoverkome lijk. Fusie en concentratie zijn kosten besparend, maar als men uiteindelijk tóch niet tot een aanvaardbare op- brengstprijs komt helpen zij niet. Er zijn rassen- afzet- en financie- ringskwesties. Maar een belangrijk punt is wel hel ontbreken van een zg. invoerkalènder in ons land. Om dat derde landen hun fruitoverschot- ten graag in de E.E.G. dumpen staat de E.E.G.-commissie elk land toe zo'n kalender te hanteren. Ieder land doet dit dan ook, behalve juist Ne derland. De Westduitse kalender van dit jaar vermeldde bijv. dat slechts tussen 16 maart en 1 juli appels in gevoerd mochten worden uit Zuid- Amerika en Zuid-Afrika. Tussen 26 maart en 11 juli was de grens open voor Australië en Nieuw-Zeeland. Op andere tijdstippen was de grens gewoon potdicht. Soortgelijke maatregelen nemen ook de andere E.E.G.-landen. In Ne derland wil men dat niet. Men kan BUKGH, 20-10. Een groot aantal wandelaars moest zaterdagmiddag plotseling op het mooie tegelpad van de Domeinduinen en -bossen uitwij ken voor een aldaar nog nooit ver toond verschijnsel, n.l. een stoet van 16 auto's. Het Nutsdepax-tement afdeling Haamstede-Burgh, was op het wel zeer originele idee gekomen om de bewoners uit de Westhoek die niet meer in staat zijn om het tegelpad te bewandelen toch eens een blik te gunnen in het momenteel prachtige gebied van dennenbossen, duintop pen en diepe dalen. Een aantal au tobezitters had spontaan gereageerd op het verzoek om medewerking en hadden overal hun passagiers opge haald, waarna men bijeenkwam aan het begin van het tegelpad bij de woning van de heer A. v. d. Weel te Westenschouwen. Na wat oponthoud omdat een groep auto's naar de v. d. Weijdeweg was gereden werd omstreeks drie uur gestart. De Nutsvoorzitter, de heer N. H. Lysen tevens Opziener der Domeinen, reed de stoet per fiets voor en hei bleek dat hij deze weg op zijn duimpje kende! Bij het „Hoekepitje" werd even gestopt om de dames en heren een blik te gunnen over de wijdse groot heid van dit „pitje". Verder ging het op de v. d. Weijdeweg aan, om na deze gevolgd te hebben langs de duinrand weer het andere begin van het tegelpad te bereiken. Vandaar werd snel de uitgang bereikt. In hotel „Westenschouwens Wel varen" wachtte koffie, thee of iets anders en dankte mevrouw L. v. d. Berge namens allen het Nut voor de ze originele geste. IFoto: Zierikzeesche Nieuwsbode). MOLLN. Waarschijnlijk zou het kleine stadje Mölln nooit internationaal be roemd zijn geworden, ware het niet dat Tijl Uilenspiegel, de held van rond honderd overgeleverde listige grappen niet juist hier in 1350 zijn bonte leven had beëindigd. Doel van de toeristen is met name de bron, waarop de grap jas in brons zit. Als een oogappel bewaart de conservator van het MÖllner museum de schedel van de aan pest overleden Uilenspiegel. natuurlijk altijd fruit naar E.E.G.- landen uitvoeren, maar dat baat niet. Wij komen immers aan de markt als de andere landen óók een grote produktie hebben. En doordat de an dere landen wél de markt af en toe sluiten maar Nederland dat nooit doet is de druk van het fruit uit derde landen op onze markt zeer groot. Zo is ons fruit een stuntarti kel geworden. Interventiebeleid Maar. er is toch een interventie be lied toegestaan in elk E.E.G.-land? Dat wel, maar ook hierbij laat Ne derland verstek gaan. Het past nl. een interventie toe, waarbij de kwa liteiten extra en I op basis van de prijs vooar kwaliteit II uit de markt kunnen worden genomen. Dat heeft tot gevolg, dat ook de prijzen van II dalen, immers voor topklasse krijgt men al zo weinig. De andere E.E.G.- landen kennen minimumprijzen per klasse. In ons land komt het voor, dat topklasse vernietigd wordt en de tweede kwaliteit verkocht en gege ten Tenslotte was er de devaluatie van de Franse frank, die nadeel bracht. Er is nl. invoer van appels uit Frankrijk en de concurrentie werd sterker. Temidden van dat alles is er het geharrewar over de financierings kwesties: rooipremies, bedrijfsbeëin digingspremies, financiering van aanplantingen, herfinancieringen en voortgaande financieringen. Het zou te ver voeren op dit alles in te gaan. Maar er is thans wel één algemeen geldende conclusie mogelijk. Het is deze dat, afgezien van rooi- en be drijfsbeëindigingspremies, iedere premie weggegooid geld is wanneer men niet van zins is de fruitteelt in Nederland op een gezonde basis te zetten. Het is typisch voor het Ne derlandse landbouwbeleid dat men ontzaglijke sommen geld en even ontzaglijke aantallen uren van be sprekingen wijdt aan lapmiddelen en een geweldig kapitaalverlies riskeert terwijl het niet mogelijk is het kwaad in de wortel aan te tasten. Of beter: dit is zeer goed mogelijk, maar net als alle andere agrariërs vormen de fruittelers maar een klei ne groep, die bovendien nog verder slinkt. Men schat dat thans nog 15 duizend gezinnen van de fruitteelt bestaan. Het blijkt in ons huidige bestel onmogelijk deze mensen te be vrijden van allerlei onnodige zorgen en kosten. Kernfout Bitter betreurt men het thans in allerlei agrarische kringen, dat de E.E.G. wél een economische, maar geen monetaire eenheid werd en dat allerlei nationale maatregelen en dis criminaties mogelijk bleken. Bitter betreurt men het óók, dat men ons volk nooit duidelijk heeft kunnen maken, dat derde landen hier dum ping plegen. En als zij dat niet doen zijn hun aanbiedingen tóch te goed koop, door de eenvoudige oorzaak dat de agrariër hier op geweldige lasten zit waar hij nooit om heeft gevraagd. Zo ontstaan de sprookjes, dat buiten de E.E.G. het graan, het fruit, de suiker, en noem maar op goedkoper zouden kunnen worden geproduceerd. Het kan inderdaad, maar vraag dan niet onder welke fiscale en sociale toestanden! Een fout van de agrariërs is ook stellig geweest, dat zij niet inzagen dat een economische gemeenschap een hechte Europese boerenbond noodzakelijk maakt, ter verdediging van de eigen belangen. Men ziet het aan het fruit: de Nederlandse Fruis- telers Organisatie vecht als een leeuw voor haar leden, maar kan weinig bereiken, zowel in Den Haag als in Brussel. Met name in E.E.G.-verband ont breekt het aan samenwerking van beroepsgenoten in de landbouw. Met een passende buitenbescherming zou de fruitteelt het in ons land echt al zwaar genoeg hebben i.v.m. de con currentie uit en in andere E.E.G.- landen. Nu die buitenbescherming ontbreekt gaat het de verkeerde kant op. Er zijn voorbeelden van moderne aanplantingen die na 10 jaar nog geen cent winst hebben opgeleverd, ondanks alle zorgen. Bij de grote vraagstukken van zuivel suiker, tar we en veredelingsprodukten vergeet men de fruitteelt. De zucht naar een zeer goedkoop pakket levensmidde len speelt daarbij stellig óók mee. TURNHOUT. Bij een frontale bot sing in de Belgische plaats Vlimmen is de 49-jarige Nederlandse automo bilist A. Raydt uit Den Haag op slag gedood. Zijn vx*ouw werd zwaar gewond, evenals de Belgische chauf feur van de tegenligger. jLandbouwproduktie": Meer rundvlees en kippen" MARKTBERICHTEN DEN HAAG. 20-10. Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft de uitkomstén bekendgemaakt van de steekproef „Landbouwproduktie" per 1 september 1969. De totale rundveestapel was-op 1 september .1969 220.000 stuks gx-oter dan vorig jaar. Van deze toeneming kwam bijna 100.000 stuks voor reke ning van het mestvee. Bij het gebruiksvee gaven de melk- en kalfkoeien een stijging te zien met 63.000 stuks 3^è Het gedekte jongvee nam in aantal toe van 546.000 stuks per 1 september 1968 tot 559.000 stuks per 1 septem ber 1969 (+2 Ook de rubriek „ander rundvee, bestemd voor de fokkei-ij" nam toe en wel met 47.000 stuks (+4,5 °/o). De totale vax-kensstapel was op 1 september 1969 weer iets groter dan vox'ig jaar 39.000 stuks of 1 Deze toeneming was de resultante van een vermindex-ing van het aantal jonge dieren, tot 50 kg met 38.000 stuks, een toeneming van het aantal mestvax-kens, van 50 kg en zwaarder 41.000 stuks) en een toeneming van het aantal fokdiex-en met 36.000 stuks. De leghennenstapcl De totale leghennenstapel nam toe van 16,5 miljoen op 1 september 1968 tot 19,0 miljoen per 1 september 1969 15 De onderverdeling van de leghennen (jonger dan 1 jaar) be- langx-ijk groter was dan de toene ming van het aantal hennen, van 1 jaar en ouder (resp. 27 én 6 Trein rijdt in op loslopend vee UTRECHT, 20-10. De trein Den Bosch-Roosendaal is bij Etten-Leur op loslopend vee ingereden. Als ge volg van de botsing waarbij dieren wei-den gedood, bx-ak van de loco motief een kx-aan af. Toen de ma chinist met behulp van de kop van een bezemsteel de kraan had weten af te sluiten, was er een uur ver streken. Twee tx-einen, die van hetzelfde baanvak gebruik moesten maken, liepen eveneens meer dan een uur vei-traging op. [INGEZONDEN STUKKEN Aanrijding onder invloed De graven van de rampslachtoffers te Nieuwerkerk Mijnheer de redakteur. Het heeft mij goed gedaan en U verdient daarvoor dank van de na bestaanden, dat U in een hoofdarti kel in uw blad hebt gewezen op de „minimale" staat, waarin de graven van de rampslachtoffers op de be graafplaats te Nieuwerkerk zich be vinden. Ook het monument en de naaste omgeving daarvan geven een onver zorgde indruk. Ik vind het jammer - ik heb er al eens eerder op gewezen - dat voor dit overigens wel geslaagde gedenk teken niet een andere plaats is ge kozen. Zou het niet van meer piëteit getuigen, als het zou staan in het hart van ons dorp, op de daarvoor bij uitstek geschikte plaats in het plantsoen bij het gemeentehuis, op dat het dan, ook aan de komende geslachten de herinnering aan dat vreselijk gebeuren levend zou hou den. Zinvol vooral, als het geflan keerd zou kunnen worden door ste nen platen met de namen van de bijna driehonderd dorpsgenoten die omkwamen. Zou realisering hiervan nog niet mogelijk zijn? Zekei*, zo n herplaat sing en vooral de aanvulling als hier bedoeld zou aanmerkelijke kosten met zich meebrengen. Zouden die door vrijwillige bijdragen niet bij elkaar te brengen zijn? Of zou en dan denk ik aan onze tox-en, die in de ooi-log verwoest werd. Vlak na de bevrijding wendde een comité dat zich de wedex-opbouw ten doel stelde, zich met een mooi uitgevoer de en goed gedocumenteei-de folder tot belangstellenden om financiële steun daarvoor. Hoeveel is toen op gebracht? De koopkracht van dit be drag zal, al heeft het reeds bijna 25 jaar op de spaarbank gestaan, wel niet groter zijn geworden. En ik vrees, dal herbouw wel een fictie zal blijven. Al vraag ik me af, hoe het komt. dat deze toren de enige is van de vele tientallen in de oorlog ver woeste torens, die niet is wederop- gebouwd. Als dan herbouw niet mo gelijk is, hoe betreui-enswaardig dit ook moge zijn, ware aan het uit staande bedrag - of een deel er van - een bestemming te geven als bo venbedoeld, een bestemming, die on getwijfeld de goedkeuring der ge vers zou wegdragen. L. te G. BADHOEVEDORP. 20-10. De 15- jax-ige Amstei-damse scholier M. P. H. S. heeft gistei-nacht omstreeks één uur op de Akei-dijk in Badhoeve dorp een aanrijding veroorzaatk. De jongen bleek onder invloed te ver keren. De scholier had zondagavond ongevraagd de auto van zijn moeder meegenomen en was ermee gaan toe ren. Onderweg heeft hij vei-moede- lijk de nodige glaasjes bier gedi-on- ken. In Badhoevedorp reed hij tegen een gepai-keerd staande vrachtauto. Er ontstond alleen materiële schade. Later constateex-de de politie, dat de jongeman te veel had gedi-onken. Aardappelbcurs Rotterdam ROTTERDAM, 20-10. Klei-aardap- pelen voor het binnenland: Bintje 35 mm opwaarts f 20,50-22,00; Bintje 40 mm opwaarts f 21,00-22,50; Bintje 50 mm opwaarts f 21,50-22.50; Eigen heimers 40 mm opwaarts f 24,00- 27,00. Zand-aaxdappelen voor het bin nenland: Bintje 35 mm opwaarts f 16,00-17,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35-50 mm f 20,00-21,50; Bintje 50 mm opwaarts f 21,50-22,50. Zand-aax-dappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts f 16,00-17,00. Voer-aax-dappelen f 2,00-5,25. Stemming: binnenland en export goed prijshoudend. Prijzen (excl. omzetbelasting) vast gesteld per 100 kg af bedx-ijf op auto volgens kwaliteitseisen binnenland c.q. expox*t. Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 20-10. Op de paax-den- markt in Ut i-echt werden 516 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paar den f 1200-1600; werkpaax-den f 1225 -1525; oude paax-den f 800-1425; 3- jarige paarden f 900-1075; 2-jarige paax-den f 700-925; veulens f 300- 625; hitten f 700-925. Slachtpaarden per kg. geslacht ge wicht f 2,70-3,85; jonge slachtpaar den per kg. geslacht gewicht f 3,85- 4,20. - De handel was rustig. AMSTERDAM. Prins Kahlid Ibn Saoed, één der vijf zonen van de in februari jl. in ballingschap overleden koning Saoed van Saoedi Arabië, heeft zijn kort geding om opheffing te verkrijgen van het op zijn tegoed van 5 miljoen dollar bij de Algemene Bank Nedei-land gelegde conserva toir beslag ten dele verloren. Advertentie Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3£% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. iLliLs^J óók rente voorpostrekeninghouders

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4