ii 0LGA pluim voor ^Tpinocchio Heup slips DE ZIERIKZEESCHE COURANT OURA Sovvjet-Unie heeft stevig steunpunt in het Midden-Oosten ook in rood en bleu Aanvaringen voor de Nederlandse kust Gemeentebestuur Noordoostpolder verontwaardigd over kappen Kuinderbos Railfeisen-Spaarweek 27 t/m 31 oktober Uitbreiding militaire oefenterreinen „Moratorium"-dag Verton's schoenen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Diiisdu" 21 oktober 1969 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, nd 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: 55 Kippenfarmte Nieuwerkerk Zeggenschap in Arabische wereld onduidelijk LONDEN, 20-10. De Sow jet-Unie is erin geslaagd in het IVIidden-Oos- ten een stevig steunpunt te vestigen, maar ztf vindt het waarschijnlijk moeilijk de loop van de gebeurtenis sen in dat gebied onder controle te houden. Dit staat te lezen in een ver slag van het instituut voor strategi sche studie in Londen, een westerse organisatie die zich bezig houdt met het bestuderen van het machtseven wicht in de wereld. In het verslag, dat is geschreven door Robert E. Hunter, een aan het instituut verbonden Amerikaanse deskundige voor het Midden-Oosten, wordt verder nog gezegd: „voor de Sowjet-Unie heeft het meer dan veertien jaar betrokken zijn bij het geschil tussen de Arabische landen en Israël haar positie in het Midden- Oosten veranderd". De Russische mi litaire en economische hulp plus de Russische aanwezigheid in de Mid dellandse Zee heeft Moskou tot een grote macht in dat gebied gemaakt. In de toekomst zal zij misschien daal de overheersende mogendheid zijn, aldus het verslag. „Het is echter minder duidelijk hoeveel zeggenschap de Sowjet-Unie door de toenemende inmenging heeft gekregen in de Arabische regerin gen". „De aanwezigheid van Rusland", aldus het verslag, „brengt voor dat Advertentie bij de tijd élégant E. WHVCWtEM tl. Tg. atltfl-JBO Mislukte landing op Japans vliegveld TOKIO.20-10. Bij de landing op het vliegveld van Miyazaki op het Japanse eiland Kioesjoe is maandag middag een passagiersvliegtuig door een rukwind van de baan geschoven. De tweede piloot en 39 passagiers raakten gewond. DEN HAAG- In de Tweede Kamer werd een nota betreffende de stand puntsbepaling, ten aanzien van het rapport in het jeugdbeleid behan deld. De vergadering werd voorge zeten door freule Wtlewaal van Stoetwegen. Links naast haar de minister van C.R.M. mej. mr. M. A. M. Klompé. land verantwoordelijkheid met zich mee, maar nog geen macht en auto riteit. De zesdaagse oorlog heeft la ten zien, dat de Russische activiteit in de Arabdische landen die tegen over Israël staan, ook het risico kan inhouden van een confrontatie tus sen Rusland en Amerika. Dit risico kan klein zijn, maar in een tijd van voorzichtigheid bij supranationale betrekkingen, kan dit risico moeilijk worden onderschept". Dilemma's „Verschillende aspecten van de Russische politiek in dit deel van het Midden-Oosten komen met elkaar in conflict en scheppen een reeks van dilemma's". „De Sowjet-Unie zal misschien proberen de omvang van het conflict tussen de Arabieren en Israël te be perken teneinde haar betrekkingen met de V.S. te stabiliseren. Maar dit zal haar positie in de Arabische lan den in gevaar brengen. Als het con flict is geregeld zal er voor de Ara bische landen minder reden zijn om bij Moskou aan te kloppen voor wa- pens en diplomatieke steun". Commandogroepen Volgens het verslag van het insti tuut voor strategische studie verke ren de Russen ook in een dilemma over de zaak van de Arabische com mandogroepen. Door ze te steunen wordt het gevaar op een oorlog gro ter. Door ze te negeren krijgen meer radicale mogendheden als China meer kans, aldus het verslag. Dichte mist op Noordzee DEN HAAG. 20-10. Op een drietal plaatsen voor de Nederlandse kust zyn als gevolg van dichte mist sche pen met elkaar in aanvaring geko men. De materiële schade was in enkele gevallen groot. Persoonlijke ongelukken deden zich in geen van de gevallen voor. Om half zes 's morgens kwamen ten noorden van Ameland het 3256 brt metende Griekse vrachtschip „Sea Breeze" en de Deense kustvaar der „Costas" (299 ton) met elkaar in botsing. Het zicht bedroeg op dat moment niet meer dan vijftig meter. Omdat er gevaar bestond dat de „Griek" zou zinken werd het schip met de neus vastgezet op het noor delijke strand van Ameland. Enkele ruimen van het schip, dat geladen met vaten pek onderweg was van Albanië naar Polen; stonden onder water. Een viertal sleepboten begaf zich. naar het schip. Het Griekse schip koos, nadat het kort na het middaguur weer van het strand los getrokken was, als noodhaven Em- den, waarheen het op eigen gelegen heid koers zette. De Deense kust vaarder die ook schade had opgelo pen zette eveneens op eigen kracht koers naar Rotterdam. Omstreeks drie uur in de middag vond enkele zeemijlen ten oosten van Schiermon nikoog een tweede aanvaring plaats tussen het Oostduitsè schip „Rals- wiek" (298 brt) uit Rostock en het uit IJsland afkomstige schip „Hal- foerninn" (2462 brt). Na een melding Met halsband en ketting naar JNoordvietnamese vredesdelegatie NEW YORK, 21-10. Een 53-jarige Amerikaanse metaalarbeider, Louis Dlugosz. is maandag per vliegtuig uit New York vertrokken naar Pa rijs om daar de Noordvietnamese de legatie naar het Vietnamese vrédes- overleg een hondeketting en -hals band te overhandigen „als symbool voor de slavernij waarvoor Noord- Vietnam vecht". Voor zijn vertrek verklaarde Dlu gosz. dat hij uit de betogingen van vorige week tegen de oorlog in Viet nam de overtuiging had gekregen, dat men de mensen moet laten zien, waar slavernij heerst. Dit was vol gens hem in Noord-Vietnam het ge val. van Norddeich Radio steeg van het marinevliegkamp Valkenburg een Neptune op. Vanuit Oostmahorn ging de reddingsboot „Gebrs. Luden" naai de plaats van de aanvaring, terwijl ook de Westduitse zeeslepers „Hec tor" en „Georg Breusing" daarheen koers zetten. De Neptune moest we gens zeer slecht zicht bij de verdere actie af laten weten. De aan bak boordzijde aan de boeg aanzienlijk beschadigde „Ralswiek" die op weg was van Stettin naar Londen zette koers naar Emden. Het schip maak te water. Militair sehietterrein vertrouwd EMMELOORD, 20-10. Het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Noord-Oostpolder is bij zonder teleurgesteld over de aanwij zing van het Kuinderbos tot infan- terieschietkamp. Het Kuinderbos meet, aldus de nota van de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening die gisteren is verschenen, als schietkamp dienst gaan doen in plaats van het schietkamp in de Harskamp. Met verontwaardiging is kennis genomen van de plannen om 70 pet. van het Kuinderbos te gaan kappen. In praktijk betekent dat dat 630 ha bes zal worden vernietigd. De opper vlakte komt overeen met de opper vlakte van het Amsterdamse bos. B. DEN HAAG, 20-10. In een nota aan de Tweede Kamer heeft de re gering gezegd van mening te zijn, dat in de bestaande behoefte aan re gionale militaire oefenterreinen, die in principe 3000 ha groot moeten zijn, kan worden voorzien door aan passing van het militaire terrein „de Harskamp" op de Veluwe en ver plaatsing van het aldaar gevestigde infanterieschietkamp naar het Kuin derbos en naaste omgeving in de Noordoostpolder. EXCELSIOR mÊÊM Verder kan in de behoefte worden voorzien door uitbreiding van het aanwezige oefenterrein bij Oirschot en vestiging van een oefen- en' sehietterrein in het Lauwerszeege- bied. Tenslotte zal dan nog een vier de terrein moeten worden aangewe zen in de noordelijke provincies al dus de nota, die zegt, dat over de keuze, van dit vierde terrein, waar voor in eerste instantie geen aan vaardbare oplossing kon worden ge vonden, een aanvullend, nieuw ad vies (spoedig uit te brengen) aan de Rijksplanologische Commissie is ge vraagd. Daarbij zal tevens het „divi- sieproject Ter Apel" (het plan-Kik kert) worden betrokken. Moord op bejaarde man in de Jordaan opgelost AMSTERDAM, 19-10. De moord, die woensdag in de Anjelierstraat in de Amsterdamse Jordaan is ontdekt, is door de groep ernstige delicten van de Amsterdamse recherche snel opgelost. Goed 24 uur na het ont dekken van de 74-jarige C. W. Ro- sielle in zijn onttakeld huis in de Amsterdamse binnenstad begon hel verhoor van de dader, die m entoen nog alleen maar als getuige onder vroeg en tweemaal 24 uur later leg de de man een volledige bekentenis af. Rosielle is vermoord door zijn 31- jarige stiefzoon C. F. L„ metaalbe werker, wonende in Arnhem, zoon uit het eerste huwelijk van de derde echtgenote van het slachtoffer. De aanleiding tot deze moord is wraak. Waarschuwing aan Tsjechische rechters PRAAG. 21-10. „Wij willen de rechters geenszins beïnvloeden, maar wij moeten hen wel herinneren aan hun gelofte van trouw aan het so cialisme", zo heeft de Tsjechische minister van justitie. Jan Nemec, maandag voor de televisie verklaard. Naar aanleiding van het feit dat er honderden mensen terecht moeten staan in verband met de ongeregeld heden van '21 augustus jongstleden zei de bewindsman dat „elke rech ter instrument van de socialistische staat is en dat hij verplicht is, von nis te wijzen in de geest van de marxistisch-leninistische beginselen" en W. van de Noord-Oostpolder blij ven op het standpunt staan dat in de overige IJsselmeerpolders een ,.dui- delijk alternatief kan worden gevon den. In de polder Oostelij k-Flevo- land zal een gebied van 24.000 ha, dus groter dan de gehele polder Wie- ringermeer, niet van stedelijke be bouwing worden voorzien. De pach ters van boerderijen die in de toe komst in dat gebied hun bedrijven zullen moeten gaan uitoefenen, zul len niet meer bij hun bedrijf gaan wonen, doch gehuisvest worden in dorpen die elders in Oostelij k-Fle- voland zijn gebouwd. Het is onbegrij pelijk en onlogisch, aldus b. en w. van Noord-Oostpolder, dat een in fanterieschietkamp gerealiseerd moet worden in een gebied met 900 hec tare bos dat voor 70 procent vernie tigd moet worden, terwijl een groot en leeg gebied waarvan rèeds nu vasstaat dat er in de toekomst vrij wel niemand zal gaan wonen, als alternatief kan worden genoemd. NEW ORLEANS, 20-10. Vice-pre sident Spiro-Agnew heeft de vorige week in de Ver. Staten gehouden „Moratorium"-dag tegen de oorlog in Vietnam een „uitbarsting van na tionaal masochisme" genoemd. Op een diner om geld voor de republi keinse partij bijeen te brengen zei Agnew dat de betogingen waren aan gemoedigd door een „steriel korps schaamteloze „snobs" die zich als in tellectuelen karakteriseren. Agnew voorspelde dat de volgde moratori um-dag, op 15 november, een wilder en gewelddadiger karakter zal heb ben. Advertentie Om te voorkomen dat u dc indruk krijgt dat deze rubriek geschreven wordt door een nurkse-consument. wil ik deze keer eens beginnen met een pluim voor de fabrikanten van Pinocchio kinderschoenen. Ik moet u zeggen dat ik er geen flauw idee van heb wie de fabrikanten zijn, maar hun produkt is in dc meeste schoenwinkels wel te krijgen. En. ik durf het u met zeer veel nadruk aanbevelen wanneer u kinderen hebt van het type, die een paar schoenen per twee weken verslijten. De prijs is be slist niet aan de lage kant, maar aangezien er een paar onverslijtbare... en leuke schoenen voor geleverd worden heb ik de indruk dat u er toch voordeliger mee uit- bent dan met vele andere schoenen. Ik heb een aantal ervaringen gehoord van ouders, die hun kinderen deze schoenen lieten dragen, en zij waren onverdeeld enthou siast. Ik vond het leuk om u dat te vertellen. CONSUMENT UIT VRIJ NEDERLAND VAN 30 9'61 Havenplein 13 - Zierikzee Telefoon (01110) 2488 AMSTERDAM. - Koningin Juliana ontving een delegatie van lata op het paleis op de Dam. Op de foto (eerste van links), dr. G. van der Wal, president-directeur van de K. L.M.; (derde van rechts) prof. ir. Höltje, voorzitter lata; (vierde van rechts) koningin Juliana. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De laatste illusie is: geen illu- f sie meer te hebben. i MIST Verwachting tot woensdagavond; Overwegend droog weer met op vele plaatsen mist; morgen slechts enkele verspreid voorkomende opklai'ingen weinig wind en dezelfde temperatu ren als vandaag of iets lagere. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: van omstreeks normaal tot 4 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van omstreeks normaal tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 22 okt. Zon op 7.17, onder 17.32. Maan op 16.27, onder 3.26. 23 okt. Zon op 7.18, onder 17.30. Maan op 16.38, onder 4.49. Volle maan: 25 okt. te 9.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 22 okt. 0.34 v.m. 12.56 n.m. 23 okt. 1.32 v.m. 13.47 n.m. BROUWERSHAVEN: 22 okt. 0.22 v.m. 12.54 n.m. 23 okt. 1.14 v.m. 13.41 n.m. Springtij: 27 okt. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 21-10. Hel K.N.M.I. deelt mede: Boven onze omgeving waren gisteren de drukverschillen gering. Bij weinig wind en zonnig weer be reikten de temperaturen dan ook waarden van 19 tot 22 graden. Al leen in het noorden van het land, waar het lang mistig bleef, was het kouder. Tegen de avond drong met een zuidelijke bovenstroming bewol king ons land binnen, die in de afge lopen nacht en vanochtend plaatse lijk wat regen bracht. Dit hing sa men met een zwakke frontale sto- ring, die zich vanuit Frankrijk naar hel noorden uitbreidde. Voor het ko mende etmaal wordt weinig veran dering in de drukverdeling verwacht, en een voortzetting van het huidige rustige weertype. Vanavond en van nacht zal weer plaatselijk mist ont staan. terwijl er morgen zonnige pe rioden zullen voorkomen. De mid- dagtemperaturen zullen ongeveer de zelfde zijn als vandaag en dc kans op regen van betekenis blijft klein.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1