Inbreker met vakantie DE RAIFFEISENBANK SCHOUWEN OPENT EEN NIEUW KANTOOR OP 24 OKTOBER 1009 ie smaakt nu eenmaal ndersdan ndere Raad van leraren stuurt onderwijscommissie prioriteitenlijst z'jn perspectief biedende fruitbedrijyen? Lauwersmeer wordt groot visparadijs (assette Straks filosofie op middelbare school? Melktoevoer in het westen is in gevaar Middelburgers denken goed over de politie WAAR...? Advertentie DEN HAAG, 17-10. De Raad van leraren bij het voorbereidend weten schappelijk en algemeen voortgezet onderwijs heeft in een nota aan de Vaste commissie van onderwijs en wetenschappen van de Tweede Ka mer, een opsomming gegeven van „de meest urgente wensen van de leraren bij het V.W.O./H.A.V.O." De Raad van leraren heeft boven aan zijn prioriteitenlijst staan, dat nog vóór dit begrotingsjaar extra le- rarenlessen ter beschikking worden gesteld voor zittenblijvers in het tweede leerjaar van het V.W.O.-H.A. V.O.-M.A.V.O. Een andere dringende wens van de raad is dat nü de toe zegging zal worden verkregen van de minister van onderwijs en weten schappen, dat met ingang van de nieuwe cursus het aantal taakuren gebracht zal worden van anderhalf keer op tenminste twee-en-een-half keer het aantal lessen. In de sector V.W.O. en H.A.V.O. zou een derge lijke vermeerdering van het aantal taakuren rond 3,5 miljoen gulden per leerjaar gaan kosten. De Raad van leraren, „waarbij 90 procent van alle leraren aan scholen voor V.W.O. en H.A.V.O. zijn aange sloten" .schrijft de kamercommissie dat het de raad tot nu toe goeddeels is gelukt de docenten af te houden van het voeren van collectieve ac ties, maar dat hij de vaste overtui ging heeft dat hij dit niet lang meer zal kunnen volhouden. Veel leraren zouden de raad heb ben laten blijken niet tevreden te zijn over de wijze waarop tot nu toe het overleg werd gepleegd tussen de partement en de leraren. Mocht on verhoopt blijken dat het met de mi nister overeengekomen nieuwe over leg geen uitzicht biedt op volkomen openheid, of dat men moet vrezen dat het overleg „inhoudelijk" niet aan de door de raad gekoesterde ver langens zal voldoen, dan wenst de raad „reeds bij voorbaat te verkla ren dat hij het overleg als weinig zinvol beschouwt en dat hij geen ar gumenten meer heeft om de docen ten het voeren van collectieve acties te ontraden, zo zegt de raad in de nota. De raad kondigt aan het „dan als zijn eerste taak te zien in dat ge val aan dergelijke acties leiding te geven". „Als niet op korte termyn bij het departement de bereidheid wordt ge toond de oorzaken van de grieven over de uitvoering van de mammoet wet weg te nemen, vreest de raad dat het voortgezet onderwijs in ern stige mate zal worden geschaad, een schade waarvan het Nederlandse kind de dupe zal worden", aldus de raad. ZVVAGERVEEN, 18-10. Hoe snel de verzoeting van de in mei afge sloten Lauwerszee zich heeft ont wikkeld, is duidelijk gebleken tij dens een in de afgelopen week, on der leiding van ir. F. H. Kolb van de afdeling sport- en beroepsbinnen visserij van de directie visserijen in Utrecht, gehouden inventarisatie-on derzoek in de 2.000 ha grote volle dig „zoet" plas. Deze „driedaagse expeditie" werd ondernomen op verzoek van de overkoepelende visorganisaties in de noordelijke provincies. Het rapport, dat te zijner tijd door de groep on derzoekers zal worden uitgebracht, schijnt al bij voorbaat gunstig te worden. Uit de vangsten met o.a. een kuilnet is gebleken, dat de populatie van zoetwatervis nu al extreem goed is te noemen. Behalve veel bot spiering en vooral krabben, bevin den zich vijf maanden na de defini tieve afsluiting van de Lauwerszee reeds bijzonder veel jonge snoek- baarsjes, baarzen en brasem in het meer. Deze zijn vermoedelijk via de Friese en Groningse uitwaterings sluizen in resp. Dokkumernieuwe Zijlen en Zoutkamp massaal naar het Lauwersmeer getrokken. Neg meer verscheidenheid Men verwacht, dat er zich in de komende jaren een nog veel grotere verscheidenheid aan zoetwatervis sen zal manifesteren. Ir. Kolb is zelfs van mening, dat er laat in de zomer van 1971 met succes op maatse snoekbaars gehengeld kan worden. De afmetingen van dit jonge grut bedraagt thans ongeveer 15 centi meter. Het Lauwersmeer, zo vervolgt ir. Kolb, zal daarom veranderen in een waar visparadijs. Hij ziet in het Lauwersmeer dan ook een ideaal water om forel in uit te zetten, zoals dat tw ee jaar geleden op experi mentele basis, doch met succes in het Veerse meer is geschied. Dit gunstige toekomstbeeld impliceert nu al min of meer, dat binnenkort het initiatief zal worden genomen uit de overkoepelende visorganisa ties van hengelsport verenigingen in Friesland, Groningen en Drente een interprovinciale commissie te vor men. alles voor Baby's huidje STOFVRIJ AFGESLOTEN o NEW YORK. Militaire adviseurs van het Witte Huis dringen er by piesident Nixon op aan, onverwyld een eenzydig bestand in Vietnam af te kondigen. Dit meldt het Ameri kaanse weekblad Newsweek in zijn jongste nummer. ENS. Bij Ens in de Noordoostpol der is zaterdagavond een bloembol- lenkweekbedrijf, bewoond door de heer J. J. Koomen, afgebrand. De pasgebouwde schuur die nog niet geheel gereed was, alsmede een grote hoeveelheid bloembollen gingen ver loren. UTRECHT, 18-10. De landelyke federatie van verenigingen in de fi losofie stelt momenteel een schrifte lijk onderzoek in onder de rectoren en directeuren van alle scholen voor V.W.O. en H.A.V.O. naar hun me ning over de integratie van de filo sofie binnen deze onderwijsinstel lingen. In een bij de vragenlijst gevoegde nota geeft de landelijke federatie aan waarom zij filosofieonderwijs op deze middelbare scholen uiter mate gewenst acht en op welke wij ze zij zich de intergratie voorstelt. In het filosofieonderwijs zouden onder meer de waarde, het nut en de samenhang van de studie- en vormingsvakken, de verheldering van basisbegrippen uit deze vakken en de kunst van het redeneren (de- logica) aan de orde kunnen worden gesteld. Verder worden in de nota vraag stukken genoemd die de intermense lijke verhoudingen op de school be treffen en de plaats van de school in de samenleving. De leiding van het onderzoek be rust bij de heren C. Schavemaker, voorzitter van de landelijke federa tie van de verenigingen van studen ten in de filosofie, en drs. T. J. Kamphorst, wetenschappelijk mede werker aan het sociologisch instituut mijn volgen pakje is weei DEN HAAG, 17-10. Het ministerie van landbouw heeft een nadere om schrijving gegeven van de categorie „perspectief biedende fruitteeltbe- drijven", die in aanmerking kan ko men voor de door minister Lardinois bekendgemaakte speciale krediet- en bjjstandregeling. Deze regeling beoogt - zoals be kend - voor perspectief biedende doch thans in moeilijkheden verke rende bedrijven de moeilijke jaren te overbruggen. Iedere aanvraag zal per geval wor den beoordeeld, maar blijkens de nu gegeven omschrijving zullen als ..perspectief biedend" worden be schouwd de naar verhouding grotere bedrijven met in het algemeen een benedengrens van vijf hectare ap pels en peren. Naar structuur, leef tijdsopbouw van de fruitopstand, ras- sensortiment, kwaliteit van het gele verde produkt, grond, ligging, onder nemerschap van de teler, moeten ze een goede uitgangspositie hebben voor de toekomst. Met deze omschrijving is aanslui ting gezocht bij het rapport van de uit het bedrijfsleven zelf voortgeko men werkgroep „Toekomstperspec tief Nederlandse fruitteelt". OOSTERBIERUM. De 15-jarige Ali Dijkstra in Oosterbierum werd gedood toen ze uit de bus stapte en de weg wilde oversteken en werd aangereden door een personenauto. van de Utrechtse universiteit. Het onderzoek wordt uitgevoerd onder auspiciën van het bestuur van de sectie wijsbegeerte van de academi sche raad en is mede mogelijk ge maakt door een financiële bijdrage van het prins Bernhard fonds. De x-esultaten van de enquette zullen medio maart 1970 in rapportvorm worden gepubliceerd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Amsterdam-Water- graafsmeer: G. C. Vijzelaar, Veenen- daal; te Oudshoorn: N. J. M. Hoo- gendijk, Winterswijk. Geref. Kerken Aangenomen naar Murmerwoude: J. P. Rozendal, Wilnis. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Zuidbroek-Veendam: K. D. van Dijk, Terneuzen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Enschedé: C. Wisse, Elspeet. Ger. Gemeente OOSTERLAND. Donderdag 23 ok tober: ds. H. Venema, Chr. Ger. pre dikant te Zwijndrecht (tijdrede: 7.30 uur). DEN HAAG, 18-10. De in Den Haag gevestigde Algemene Melkry- dersvereniging wil onmiddellijk een verhoging met twintig procent van de tarieven voor het vervoer van melk van de boerderij naar de fa briek. Wordt deze eis niet ingewil ligd, dan is naar haar mening voort zetting van dit vervoer niet meer verantwoord en komt de melkvoor- ziening in gevaar. Zij heeft dit vrijdag laten weten in telegrammen aan de ministers van economische zaken, van landbouw en DODELIJKE ONGELUKKEN STEENBERGEN. - Zondagavond stak het 6-jarig zoontje van de fa milie Piasmans uit Notendaal, ge meente Steenbergen, op de fiets de weg over waarbij hij door een auto werd gegrepen en op slag gedood. UDEN. Zondagmiddag is op de provinciale weg Uden-Nistelrode on der Uden de 19-jarige tegelzetter J. Kemps uit Erp verongelukt. Hij kon bij een kettingbotsing als derde in de rij zijn wagen niet tijdig tot stilstand brengen. Onderweg naar een zieken huis overleed het slachtoffer. SOMEREN. In de nacht van zater dag op zondag werd langs de weg Weert-Helmond bij het dag worden in de Willemsvaart een personen auto ondersteboven aangetroffen. Vermoedelijk is de bestuurder, aldus de politie, door de mist misleid en in een bocht rechtdoor gereden en via de vangrail in het kanaal terechtge komen. Beide inzittenden verdron ken. Het zijn de 24-jarige A. F. A. van Veghel en de 26-jarige M. J. F. H. Vliegenberg, beiden uit Helmond. van sociale zaken en aan de staats secretaris van verkeer en waterstaat. Afschriften van het telegram zijn ge gaan naar de verschillende fracties in de Tweede Kamer en naar de C.M.C. Het gaat hier om het melkvervoer en de melkvoorziening in Noord- en Zuid-Holland en Utrecht. De vereni ging heeft als leden 180 van de 290 melkrijders, die melk vervoeren voor de Coöperatieve Melkcentrale in Den Haag. Deze 290 vervoeren per jaar 670 miljoen kilo melk, dat is negen tig procent van de melk die in de drie genoemde provincies als con- sumptiemelk wordt gebruikt. Een Israëlische krijgsraad heeft zondag vier jonge Arabische gueril- lastrijders tot levenslange gevange- nesstraf veroordeeld. Kabellegging door Nieuwe Waterweg MAASSLUIS, 18-10. Onder leiding van de dienst gemeentewerken Rot terdam zullen drie bundels kabels tussen Hoek van Holland en Maas sluis in de bodem van de nieuwe Rotterdamse Waterweg worden ge legd. Ze zijn bestemd voor hoogspan- nings-, telegraaf- en telefoonverbin dingen tussen Zuid-Holland en het Europoortgebied. Elke bundel be staat uit zestien kabels. De geul waarin de kabels zullen komen te liggen, wordt met behulp van een spuitlans in de bodem van de water weg gespoten. Het scheepvaartverkeer op de Wa terweg is gewaarschuwd om tijdens de werkzaamheden de nodige voor zichtigheid in acht te nemen. Het an keren of oplopen van schepen is ter plaatse 'verboden. DEN HAAG, 17-10. De bevolking van Middelburg denkt gunstig over de politie, aldus heeft de burge meester van de Zeeuwse hoofdstad, mr. J. Drijber, op een persconferen tie in Den Haag gezegd. Hij zei dit na een enquête, uitge voerd door de Rijkspsychologische dienst, naar de mening van het Mid delburgs publiek over zijn politie korps. Voor die enquête werden in fe bruari 500 willekeurige adressen uit het bevolkingsregister van Middel burg gelicht. In totaal werden 350 enquêteformulieren ingevuld terug ontvangen, waarvan 31 niet gebruikt konden worden wegens onvolledige invulling of te late inzending. Blijkens de enquête blijkt dat slechts vier procent van de bevol king meent dat de Middelburgse po litie de orde „niet zo best hand haaft", maar 36 procent vindt zij dat „heel goed" doet en 44 procent meent dat het op „normale wijze" gebeurt. Geen heeft ingevuld dat het „slecht" wordt gedaan en 15 procent heeft geen mening. Op een aantal negatief gerichte vragen - zoals de politie in Middel burg is star en werkt alleen maar volgens het boekje, de Middelburgse politie is lui, de Middelburgse politie treedt te bruut op en de Middelburg se politie is kleinzielig en legt op alle slakken zout - werd vrij extreem negatief gereageerd, aldus de hoofd commissaris van politie, dr. T. van Ooijen. Ten aanzien van het resultaat van de enquête merkte burgemeester Drijber op dat er in Middelburg min der demonstratiemogelijkheden zijn geweest dan bijvoorbeeld in Amster dam. Loongrens van de vrijwillige ziekenfondsverzekering DEN HAAG, 18-10. De minister en de staatssecretaris van sociale zaken én volksgezondheid, de heren B. Rcolvink en dr. R. J. II. Kruisinga, hebben aan de sociaal economische raad op korte termyn advies ge vraagd over het voorstel van de zie kenfondsraad om de loongrens van de verplichte - en dus ook vrijwilli ge - ziekenfondsverzekering voor 1970 een bijzondere verhoging te doen ondergaan van f 13.800 tot f 16.000. De normale verhoging op basis yan de „gemengde indexering" (aan de hand van de ontwikkeling van lonen en prijzen) zou leiden tot een .loongrens van f 14.850. Indien men uitsluitend de loonontwikkeling als norm had toegepast op de in juli 1952 ingevoerde grens van f 5.025 zou deze "*h\i'het peil van f 16.000 hebben be reikt. De ziekenfondsraad stelt de bewindslieden voor het verschil van f 1.150 als autonome verhoging in de .loongrens per 1 januari 1970 in te bouwen en komt zo op zijn voorstel van f 16.000. Deze verhoging zal een uitbreiding van de kring der verze kerden tot gevolg hebben. Het bijbehorende maximum pre miedagloon zal bij dit voorstel op f 52 moeten worden gesteld. De mi nister en staatssecretaris hebben over deze materie ook de zienswijze van de centrale raad voor de volks gezondheid gevraagd. LIMBRICHT. In Limbricht is de 73-jarige emeritus-pastoor F. H. Bas tin uit Einighausen met zijn brom fiets tegen een personenauto gebotst, die bestuurd werd door een inwoner uit Limbricht. Pastoor Bastin over leed ter plaatse. FEUILLETON n door B. J. ten Wesepe Bep schudt haar hoofd over zoveel onzin. „Hou op, Sjaak; de kinderen weten niet meer, wat ze geloven moeten". „Geloven doe je in de kerk", ver klaart Sjaak wijsgerig. „En in het Leger. Nou, hou jullie je snuiten dicht. Als het nog es op een zaterdag mooi weer is, gaan we een daggie naar Wijk aan Zee". „Hoi ,hoi, hoi! Volgende week?" „Zullen we wel zien". Welgemoed stapt Sjaak maandag morgen weer op zijn fietsje, de bak met gereedschap achterop. Als hij het raam van de buren passeert, ziet hij Rienie in kimono in de kamer staan. Hij zwaait vriendelijk-grijn- zend naar de vrouw, die zich schie lijk terugtrekt. „Lammeling", mop pert ze geschokt. „Als je toch mijn kerel was.Maar wat ze dan van plan was, bleef onuitgesproken. Want Jan IJzenboom komt de trap af en die moet zijn ontbijt hebben, want om zeven-drie moet hij op een fo rensentrein staan en het is toch al tijd nog een kleine twintig minuten fietsen naar het Centraal. Als Sjaak bij zijn werk arriveert, ziet hij de bekende rechercheur staan, schijnbaar achteloos een pijp rokend. Sjaak groet hem grijnzend. „Zo, ben-ie m'n lijfwacht vandaag? Kom dan maar gezellig bij me, op de steiger. Kunnen we een babbeltje maken". Maar de rechercheur reageert niet. Hij doet net of hij niets gezien en niet gehoord heeft en rookt onver stoorbaar zijn pijp. Leuke job deze voormiddag: Houd Sjaak in de gaten. Eens kijken, of hij het werkelijk meent met dat werk van hem Als Sjaak op de steiger staat, is hij de rus al vergeten. Met z'n maats draait hij nog een sigaretje en bab belen ze over de fijn vakantie: geen drupje regen ditmaal. De goden zijn met ons geweest, mannen; ze wisten wat ons toekomt Iedereen is alweer ijverig aan het werk, als de opzichter de hoogste steiger betreedt en kritisch kijkt naar de timmer lieden, metselaars en betonstorters. Maar er is niets aan te merken. Blijkbaar heeft de va kantie hen goed gedaan. Wat hij niet weet en de spiedende rechercheur beneden niet, is, dat Sjaak al werkende een plannetje uitbroedt. Gedurende deze dag zoekt hij in z'n gedachten naar fouten, maar hij kan ze niet vinden. Er kan niets mis gaan. Zodra er ook maar één verdachte persoon zich vertoont, kijkt hij nergens naar om en gaat spelen met de kinderen. Flinke ke rel, die er dan wat achter kan zoe ken. En kalmpjes aan doen. Augus-t tus is nog lang. Niet meteen de ko mende zaterdag, of het moet goed heet zijn. Anders over veertien da gen. Eerst een beetje luieren en wat met de kinderen spelen. Daarna rus tig eten en een middagdutje doen in een strandstoel. Ean dan met de kin deren er op af. Bep zal wel tevreden zijn met een strandstoel en een paar blaadjes. Die laat hem nu z'n gang gaan. En als hij eenmaal bij de aap is, bedenkt hij wel iets om de kin deren af te leiden. Het kan ditmaal niet mis gaan. Het is een stil cafeetje, even buiten de stad, waar ze beiden zitten. In een hoekje onder de bomen, bijna onzichtbaar van de weg. De dienster heeft twee glazen, gebracht. Frans rookt een sigaret, terwijl hij met zijn vingers op het tafelblad trommelt. „Hoe ben je aan m'n adres geko men?" vraagt hij. Het meisje tegenover hem heeft gehuild. Er zijn nog sporen van te zien op haar blozende gezicht. Maar het staat ernstig. „Van Lazert na tuurlijk". Hij begrijpt haar niet. Die naam zegt hem niets. „Lazert? Wie is La zert?" „De chef van politie bij ons. Hij wist je adres. Ik kreeg het gister avond los, toen hij bij ons aan het kegelen was". Nu herinnert Frans zich de poli- tiecommandant van Heidenrijk: een stevige, gedrongen man met een streng uiterlijk. Hij heeft al z'n an tecedenten in die vermaledijde nacht opgeschreven. Het is een poos stil in de half ver laten tuin van het restaurant. Als die jongen blijft zwijgen, vervolgt het meisje: „Ik heb vandaag m'n vrije dag. Daarom ben ik hierheen ge reisd. Ik hoorde niets meer van je. Ik dacht: laat ik Frans een verras sen Dat is het inderdaad geworden: een verrassing, denkt Frans bitter. Ze had geen slechter moment om naar Utrecht te reizen kunnen uit zoeken. Nooit komt Mia in zijn flatje En uitgesproken moet ze op deze za terdagmiddag zo hoog nodig zijn ho me eens bekijken. Precies op het uur dat Truusje op de gedachte komt hem op te zoeken. Ondanks alle narigheid, die er door is ontstaan, komt toch even de humor van het geval om de hoek kijken. Dat gezicht van Mia. En haar reaktie: „Zo, houd jij er een tweede exemplaar op na? Of soms nog meer?" (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4