STREEKNIEUWS TWEEDAAGS FEEST KENDE LOUTER HOOGTEPUNTEN barder is e* ZIElïlKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 20 oktober 1909 Nr. 20288 Advertentie SPORT K.N.V.B. Zuid I. Beker. R.C.S.-Zeel. Sport 1-1; R.C.S., win naar na strafschoten)Goes-Vlissin- gen 4-2; Hansw. Boys-Hontenisse 1-4; Sluiskil-Vogelwaarde 3-1; Bier- vliet-Terneuzen 1-0; Corn Boys- H.V.V.'24 0-0 (gest.). Afdeling Zeeland Zondagcompetitie le klas. D.F.S.-Domburg 2-2; Luctor-Iiul- sterloo 1-5; Aardenburg-Robur 2-1; Lewed. Boys-Zeelandia 1-1; IJzen- dijke-Philippine 0-3; Schoondijke- Hoofdplaat 0-2. 2e klas B. Renesse II-Domburg II 2-1; Zop- nemaire-Volharding 5-4; Kwaden- damme-Dreischor 1-2; Cortgene- D.F.S. II 4-1; Hansw. Boys II-Luc- tor II 2-2; 's H. Arendskerke Il-Pa- trijzen 0-5. 3e klas C. Dreischor II-Kwadendamme II 3-3; Hansw. Boys III-Zonnemaire II 5-0; Robur II-Cortgene II 8-0; Robür III- Goes IV 0-2; Volharding III-S.V.O. W.K. 1-2. Zaterdagcompetitie. Ie klas. Arnemuiden II-M.E.V.O. 1-2; 's H. Arendskerke-Bevelanders 2-1; Hein- kenszand-Meeuwen II 5-2; V.C.K.- Nieuwland 1-2; Wolfaartsdijk-We- meldinge 1-0; Zeeland Sport V-Mid delburg V 2-3. 2e klas A. Brouwershaven-Kloetinge II 1-7; Bruse Boys-D.F.S. III 4-1; Duive- land-Kapelle II 9-2; W.I.K.-Kruinin- gen 1-2; Rillandia II-S.K.N.W.K. 6-0; Waarde-Wemeldinge II 2-1. 3e klas A. Z.S.C.-Duiveland II 5-1; Apollo II- W.I.K. II 0-2; G.P.C.-Arnemuiden III 0-1; Middelburg VI-V.C.K. II 2-1; Schore-Nieuland II 0-5. 4e klas A. D.F.S. IV-Bruse Boys II 2-5: M.E.V.O. II-Bevelanders II 2-1; S.K.N.W.K. II-W.I.K. III 5-1; Colpl. Boys II-Br.haven III 7-0; Wissen- kerke II-Br.haven II 3-1. Junioren. Groep A I. Zeeland Sport A I-Zierikzee A I 8-3; Arnemuiden A I- Vlissmgen A I 0-2; Steen A I-Tern. Boys A I 7-2; Middelburg A I-Vogelwaarde A 1-3; Terneuzen A I-Kapelle A I 2-1. Groep A VII. Zierikzee A II-Renesse A I 0-3; W.I.K. A I-Bruse Boys A I 0-5; D.F.S. A I-M.E.V.O. A I 2-1. Groep B XI. M.E.V.O. B I-Duiveland B I 2-1; Colpl.Boys B I-Zierikzee B I 5-1. Groep B XII. M.E.V.O. B II-Renesse B I 0-11; D.F.S. B I-Bruse Boys B I 1-2; Drei schor B I-Zierikzee B II 7-1; Z.S.C. B I-Brouwershaven B I 5-0. Korfbal Zeeuwse competitie. 2e klas. All Ready-Olympia 2-1. 3e klas A. Atlas II-A11 Ready II 3-5. ZIERIKZEE Herfstkrant Beatrixschool Eind vorige week verscheen het herfstnummer van de schoolkrant van de Beatrixschool, rijkelijk voor zien van bijdragen van de leerlin gen, gedichtjes, opstellen en plezie rige ..uitspraken" van de kinderen, het geheel afgewisseld met leuke tekeningen. NOORDWELLE Bijeenkomst Plattelandsvrouwen Op dinsdag 21 oktober a.s. houdt de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen afdeling Noordwèlle en omge ving een bijeenkomts in de zaal van mevr. L. Lokker-van der Zande te Noordwelle. De heer F. Jilleba uit Middelburg zal deze avond voor de dames ver zorgen met een inleiding getiteld „Antiek, namaak, vals of echt". De dames kunnen zelf allerlei voorwer pen meebrengen welke dan bespro ken kunnen worden. De handwerk- club is ook weer gestart en de vol gende bijeenkomst vindt plaats op woensdag 29 oktober a.s., bij mevr. C. Dalebout-Koster te Noordwelle. De heer T. Ragas heeft zich genood zaakt gezien om als leider van de gymnastiekafdeling te bedanken. De leiding berust nu bij de heer Jones uit Renesse, welke reeds op 13 okto ber met zijn werkzaamheden is ge start. Tien nieuwe leden zijn de laat ste maanden tot de afdeling toege treden. OUWERKERK Zeeuwse collecte De Zeeuwse collecte heeft dit jaar opgebracht f 291,50. De cui*ve van deze collecte vertoont een flinke stij gende lijn: in 1967 werd f 240 en in 1968 f 273 ingezameld. Een dank woord aan de dames-collectanten en gevers mag zeker niet uitblijven. OOSTERLAND Bij het aan de Rijksopleidings school voor kleuterleidsters te Mid delburg gehouden examen voor de acte B (hoofdleidster) slaagde o.m. onze dox-psgenote mej. M. Schoof Ad. Zij is momenteel werkzaam aan de Nutskleutei-school te Zierikzee, hoofd mevr. Brouwer. Leesbibliotheek weer open Op woensdagavond 22 oktober a.s. zal de leesbibliotheek, uitgaande van de Ger. Gemeente alhiex-, weer wor den opengesteld tot uitgifte van boe ken, en vervolgens elke week van half acht tot half negen in de con- sistoi'ie van de kerk aan de Sint Joostdijk. Er zijn wee rtal van nieu we boeken aangeschaft, zodat diege nen, die goede en verantwoorde lec tuur willen lezen, hiex-op volop aan hun trekken kunnen komen. Er is voor de jeugd en voor d eoudex'en lectuur te vinden. Collectes De collectes in de Ned. Herv. Kerk alhier brachten in de maand septem ber op: voor de kerkvoogdij f710,82; voor de diaconie f 203,60; voor de centrale verwarming f 158,36; voor d emedische zending f 161,33 en voor de NOVIB f 93.35. De opbrengst van de vei"jaardagsbussen was in het derde kwartaal f 344.40 en die van de zendingsbussen f 249,28. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 20-10. Aangevoerd: 1661 dieren, t.w. 1251 runderen en 410 varkens. Prijzen per kilogi-am: slacht runde- ren extra f 5,00-5,20. le f 4,10-4,60, 2e f 3,55-3,85, 3e f 3,35-3,45; stieren: f 4,50-5,25; worstkoeien i' 3,25*-3,45; slachtvarkens le f 2,73-2,75, 2e f2,70- 2,73, 3e f 2,60-2,67; slachtzeugen f 2,20-2,27; zware varkens f 2,25-2,50. Runderen: aanvoer groter; handel kalm; prijzen lager. Varkens: aan voer korter; handel vlug; prijzen iels stijver; enkele prima's boven note ring. OUWERKERK Culturele vereniging Dinsdagavond 21 dezer e.k. zal de culturele vex-eniging Ouwerkerk ver- gadex-en in zaal Vijverbex-g. Aan de orde komt o.m.: bespx-eking winter- pi-ogramma 1969-1970. DEN HAAG. De dienst met lucht kussenvoertuigen, die in de afgelo pen zomer 'over het Kanaal is uit gevoerd door de Britse maatschappij Hovcrlloyd, heeft ruim 36.000 auto's en 275.000 passagiers vervoerd tussen april en september. Als streefgetal len respt. had men 34.500 en 272.00 gesteld, aldus een mededeling van Iioverlloyd in Londen. DE Sl'ORTTOTO DEN HAAG. 19-10. Dc cijfers vun sporttoto elf zijn: Aantal deelnemers: 816.564. Inleg: f 1.727.034. Prjjzenbedrag: f 777.166. le en derde prijs: f 233.150. 2e extra prijs: f 155.433. Zondagavond hadden zich vijf deelnemers gemeld met alle dertien uitslagen goed. ge-animeex-de receptie, eveneens in het schoolgebouw, waar een zeer on gedwongen sfeer heex'ste. De x-eceptie kx-eeg een bijzonder cachet door het optreden van de Kon. Harmonie „Kunst en Eer", onder leiding van de heer E. A. de Looff, die de 100- jax-ige een fraai geciseleex"de muzi kale hulde toeblies. Sluitstuk van het feest was in de avondui-en opnieuw een bijeenkomst in „De Ax-k" te Renesse, waar een zeer vei"zox"gd „lopend buffet" werd geserveerd en de voeten wai'en ge schoeid ten dans, cp het altijd uit nodigende ritme van een uitstekende Dixieland-band. „Moe en gelukkig" was ieder toen het er weer opzat. Het hondex*djarig jubileum van de stedelijke middel- bai*e school blijft onvei-getelijk voor allen, die hierbij aanwezig konden en mochten zijn! Financiële geschenken Spreekbuis van de oud-leerlingen was de voorzitter van de Jubileum commissie, de heer A. Kesteloo, arts te Breda, vroeger te Oosteiland, die een warm dankwoord sprak aan het adres van de redaktiecommissie van het boek „Hondex-d jaar blokken" (Het boek „liep lekker" tijdens de feestdagen, tot vreugde van de pen ningmeester, de heer A. Boogert, di recteur van de Raiffeisenbank en de samenstellers, o.w. ook de heer L. van Vessem, die de lay-out voor dit „zinvolle historische werk" verzorg de. De heer Kesteloo wees op het grote voorrecht, dat een dei-gelijk school - jubileum in volle vrijheid kan wor-- den gevierd. Hy overhandigde de rector drs. P. Vis - namens de oud-leerlingen - een cheque van f 4000, bestemd voor de aanschaf van een electronisch co- pieerapparaat en enkele naslagwer ken voor de schoolbibliotheek. De vx-oege 5 decembei--sfeer weid neg meer manifest door de heer F. J. van Hoofstad, voorzitter van de Oudei-commissie, die met een toepas selijke speech een cheque van f 2000 overhandigde, bestemd voor uitbrei ding van de bibliotheek. Een dank bare rector Vis nam „de centjes" in ontvangst en diepte het thema van de scholengemeenschap, zoals deze thans te Ziex-ikzee is ontstaan, uit, wijzend op de noodzaak dat in de toekomst wordt gedacht aan de be huizing van de school. De school is thans over 2 a 3 gebouwen vex-deeld. Een tijdelijke oplossing wordt de op richting van een noodgebouw, waai-- van de rector hoopte dat het geen zestien jaar zal staan, zoals de ba- x-akken in de dertiger jai-en. Middenschool Hij geloofde in het ontstaan van een brugpex-iode (middenschool) en merkte op dat de opdrachten die de school woi'den verstx-ekt, in het ka der van de onderwijsvei-nieuwing, Honderd jaar „Rijk» H.B.S." De viering van liet 100-jarig bestaan van de R.H.B.S., thans Rijksscholengemeenschap „Professor Zeeman", is uitgelopen op een uitbundig feest, dal louter hoogte punten heeft gekend. ZIERIKZEE, 18-10. Allen betrokken by dit feest - leraren, leerlingen, oud-leerlingen en ouders - hebben de vreugdevolle essentie geproefd van een sfeer van ontmoeting en herkenning, van een elkaar moeiteloos vinden in de vreugdevolle roes, die twee dagen duurde en tevens de beloning vormde voor de velen die een jaar lang aan de voorbereidingen - ieder in z'n eigen vakje - hebben gewerkt of gezwoegd, mag men ook zeggen. Aan de journalist de „onmogelijke" taak iets van deze sfeer over te brengen op het lezerspubliek, gestimuleerd echter door die uitspraak van een oud-leerlinge (we waren haar al vyf keer tegengekomen in de woelige in een kader van vlotte Dixieland-muziek geplaatste grote zaal van „De Ark" te Renesse: „O, wat voel ik me gelukkig!" Een zeldzame exclamatie in deze tyd van dofheid en soms geresigneerd consumeren van „de dingen". Vrijdagavond de tweede uitvoering van de musical: „Pak de dictaten"; het „generatieconflict" verpakt in de speelse vormen van muziek, spel en dans. Een lichtvoetige relativering van de loodzware problematiek, die teveel en te indringend onze aan dacht vraagt. Een volle zaal, allen met een lijntje vastgehaakt aan het H.B.S.-vroegex-, verbonden door een vreemde onderstroom van weten en een bx-okje eender verleden. Een voorstelling, gelardeerd met applaus dat de speelstexs en spelers gold en de makers, de heren drs. J. C. Er- brink, E. Leeflang, R. Soesman en Jac. M. Luykenaar en allen, die hen terzijde stonden. Herdenkingsbijeenkomst In het feestmozaïek van de zater dag, de plechtige herdenkingsbijeen komst in een stampvolle Gasthuis- kerk, maar niet zo plechtig of de or ganist, de geestelijke vader van de musicalliederen, de heer Luykenaar kon zijn romantische scheppinkjes op het ox-gel ten gehox-e bi-engen. Hooggeleerd en erudiet spreker op deze bijeenkomst, was oud-leerling pref. H. J. Prakke, die zyn „futuro logische causerie": „Schoolgaan in het hart van de Gouden Delta" de Schmink van bestudeerde grondig heid en spitse humor opplakte. Futurologie is een moderne we tenschap en heel ingewikkeld ook, want niemand kan in de toekomst kijken of hij wordt van koffiedik- kijkerij verdacht en voox*al als het het cndei-wijs geit, onderworpen als het is aan een vernieuwing en her structurering. Zeven ecuwen Prof. Px-akke slaagde er niettemin in spitse opmerkingen te maken over de Ziex-ikzeese „H.B.S.", vooraf de stelling verdedigend dat „we voor een historische vast gefundeerde vie ring dit feest feitelijk zou moeten werden verdaagd tot het jaar 2004; tot de viering van „zeven eeuwen Schouwse Scholasterij", waarvan de eeuw H.B.S. immers maar een klein onderdeel is. Technologische trends Spitse scherts hanterend betoogde prof. Prakke, dat de toekomst van de H.B.S.-in-cognito, de R.S.G. „Pro fessor Zeeman-lyceum" in de toe komst zal staan in het teken Vissen (een astrologische verwijzing naar de naam van de rector). „In de Vis sen bevindt zich het Lentepunt", zo vex'volgde prof. Prakke, maar als men futurologie be-oefent, kemt men vooral tot een fundering daarvan op technologische trends (ruimtevaart), maar ga die maar eens toepassen op de vei'dere ontwikkelingsgang van „onze goede, oude H.B.S." Zestienhonderd „Zeemanianen" Intussen bezweek prof. Prakke toch voor de vex'leiding wat dieper in te gaan op de futurologische maat schappijverwachtingen, waarbij de moeilijkheid voox-al is te weten, wan neer men bezig is met toekomstkun- de en wanneer met „planning". Voor Zeeland geldt dan de ver wachting voor het jaar 2000 van één dubbelstad van ruim 150.000 inwo- nexs, twee kleinere steden en enkele stadjes - w.o. Zierikzee - van x-ond 25000 inwoners. Hoe dat dan alles ex- uit gaat zien, wordt wat duidelijker bij bestudex-ing van plannen ontwor- Een vrolijk groepje reünistèri op het school(mossel)plein. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). pen door jonge stedebouwkundigen van de Amsterdamse Academie voor Bouwkunst. Het gold ontwerpen in het kader van een prijsvraag „en de winnaar volbracht het kunstuk het moderne winkelapparaat onder te brengen in de oude binnenstad en voldoende verkoop- en parkeerruim te te creëren". Wordt het alles wer kelijkheid dan komen er - aldus prof. Prakke - niet 455, maar 1600 Zeema nianen. „Isola bclla" Pikant tegen de achtergrond van de wijzigingen die zich voltx-ekken en zullen voltrekken in het Zeeuwse patroon, werd niet onvermeld gela ten de vrees voor de aanstorm van „miljoenen x-ecreanten", die veel van de charme van het eenmaal „isola bella" (het mooie isolement) zullen doen verdwijnen. Vraag: „was het isolement van de „isola bella" wel zo verfoeilijk als het in sommige beschrijvingen nu lijkt?" Terug dan even naar de historie, om te bewijzen dat Jan Salie-Nedei-- land „ook van Ziex-ikzee" uit in de 19e eeuw werd wakker gepord dooi de Zierikzeesche Nieuwsbode, die toen ruimte bood aan de wilde publi cist Markies de Thouars, die mede een stoot gaf tot de doorvoering van een nieuw schooltype, de H.B.S.: „zo gezien mag de Zierikzeese H.B.S. gel den als een stukje meê zelf verover de onderwijsvernieuwing „Overigens geen De Thouars, zonder een De Looze", d.w.z. zonder een Zierikzee se autochtoon, die met anderen in zo belangrijke mate inspix-ex-end zijn ge weest. Intclligentiepil? En wat dan betreft die futurologie op onderwijsgebied, komt daar de max-ge in het lesprogramma voor kunstzinnige vox-ming en een „cx-ea- tief vrijetijdscentrum" voor Zierik zee, de toepassing van eenvoudige leerautomaten, die evolueren tot „automatische scholen op basis van de televisie" Verder: vertaalmachi nes, ge-automatiseerde bibliotheken. Computex-s, „die op aarde de belang rijkste intelligenties worden. Zelfs wordt de vervaax-diging in het voor uitzicht gesteld van een pil, die de intelligentie verhoogt. Geen encyclopaedische vorming meer in de toekomst, met 17 vakken „meester-op-alle-wapens, maar in houd geven aan de leuze: „zinvol te leren leven", met een accent op de sociale en musische vorming. De keuze uit de twee mogelijkhe den: het alles maar over ons laten komen of ons er bewust mee bemoei en, kan alleen de laatste zijn met als uitgangspunt een zo duidelijk ini tiatief als de Mammoetwet-Cals, die het de leerlingen gemakkelijker zal maken naar aard en aanleg de eigen studiei'ichting te vinden en als prin cipiële nieuwigheid de ingebouwde studieleiding en verder: nieuwe leer- vormen, zelfwerkzaamheid, gi-oeps- werk, diskussie, toepassing van au- dio-visuele hulpmiddelen, creativiteit en expressie. Prof. Pi-akke hoopte dat alle betrokkenen er in zullen slagen de Schouwse scholastei'ij een eigen pxofiel te geven. „De wind blaast waarheen hij wil". Bidden wij om een gunstige wind voor de vei'dere vaart van onze goede, oude H.B.S., in het teken der Vissen". Het woord op deze bijeenkomst werd verder gevoei-d door de Staats- secretax-is van Ondex-wijs en Weten schappen mr. J. A. Grosheide, wiens toespraak elders in dit nummer - kort samengevat - is afgedrukt. graag worden aanvaard. Zijn dank ging uit naar de staatssecretaris, de inspekteux-, de vertegenwoordigers van het departement, de leden van de verschillende werkcommissies en de gemeentebesturen van Ziexikzee en Westerschouwen. In het algemeen trouwens is de medewerking voor deze jubeleum viering bijzonder groot geweest. Het betekende in de praktijk „samen wei-ken" en in die geest willen we ook de nieuwe eeuw instappen als scholengemeenschap". Marjan Keuning (viool), Exik Keu- ning (hobo) en de heer Jac. M. Luy kenaar speelden hiei-na het adagio uit het dubbelkwartet voor hobo en viool van J. S. Bach, een welluidende noot in een sfeervolle, maar nog al „praterige" bijeenkomst. De programma-onderdelen op de ze middag werden ingeleid door de heer L. J. Korstanje. Onmcetings jool Ontmoetingsjool van het zuivprste watex-, was aan de Gasthuiskerk- plechtigheid voox-af gegaan in het schoolgebouw aan de Manhuisstraat, zeer efficiënt ingericht voor deze ge legenheid, met dominant in de lo kalen de resultaten van uitmuntend geslaagde werkpi*ojecten van de leerlingen (biologie. Deltaplan, na tuurkunde en andere, aangevuld met tekeningen op het poi-tx-etthema pro fessor Zeeman). Boeiend voor de re- unisten was de fraaie en kostbare schoolfoto-vex-zameling, waarvoor talrijke mensen materiaal beschik baar hebben gesteld. Duidelijk ge- monteexd aan de mui-en en voorzien van toeligtende teksten, vox-mden zij een tweede topper op deze instuif, die de lokalen en gangen vulde met een feestelijk gei-oezemoes van dui delijk blije mensen. Mossclmaaltijd Later vei-zamelden allen zich aan de mosselmaaltijd, uitstekend ver zorgd door Auberge Mai-itime, die aan lange tafels werd geserveerd op het schoolplein en dat medio okto ber. De etex-s aan de zonnekant haal den er nog een warme rug bij. De mossel maakte heel wat los bij de aanwezigen, die iedere minuut schenen te willen gebruiken „om by te praten" en de oude contacten weer te herstellen. Dit herhaalde zich tijdens de zeer- In het schoolgebouw aan de Manhuisstraat speelde zich een groot deel der feestelijkheden af. De jeugd maakt duidelijk dat één „de klos" moet zijn, in de musical: „Pak de dictaten".

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3