DE ZIERIKZEESCHE COURANT Twee jonge Oostduitsers kaapten Pools passagiersvliegtuig Horde op de Dam wierp zich op agenten Premier De Jong over buitenlands beleid C0LL PULLS getailleerd v.a. f24,50 Felle aanval N.CG.B.-voorzitter op N.V.V. Dode en vermiste van douanevlet bij aanvaring in mist op Westerschelde MORRIS Dodelijke steekpartij in Den Haag Man poogde gewezen echtgenote te wurgen Eerste kerncentrale komt op de maan ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken II, Zierikzee, Postbus 1, lel. (OHIO) 22SS, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h lakenman 6> Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Lósse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. Musimtai! 20 oktober 1969 Nr. 20288 h, i WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 In dit nummer: Eeuwfeestviering R.S.G. „Prof. Zeeman" Gedwongen landing in West-Berlijn BEKLIJN. 19-10. Twee passagiers hebben een vliegtuig van de Poolse maatschappij L.O.T. zondagmiddag gedwongen in West-Berlijn te lan den. Het toestel, een viermotorige Turbopiop van het type 11-18. maak te een lijnvlucht van Warschau naar Oost-Bellijn. Het 1 andde om 19.55 uui cp het vliegveld Tegel in de Franse sector van de stad. De twee ontvoerders zijn waar schijnlijk Oostberlijners. Zij spraken Berlijns dialect. Zij zouden de piloot met een pistool op het hoofd hebben geslagen. Volgens ooggetuigen is het toestel door twee Mig-jachtvliegtui gen achtervolgd. Eén ervan hinderde het lijnvliegtuig zodanig, dat een eerste landingspoging mislukte. Er waren 63 passagiers en een beman ning van negen koppen aan boord. Aan boord van het vliegtuig wa ren 20 oudere Oostberlijners. Direct na de landing" zorgden Franse offi cieren en vliegveldpolitie er voor, dat de twee ontvoerders en een deel van de bemanning het vliegtuig ver lieten. De twee Oostduitsers die de machine tot landen hadden gedwon gen hebben in West-Berlijn om poli tiek asiel verzocht, zo is officieel van Franse zijde meegedeeld. Aan dit verzoek zou zijn voldaan en de twee zouden spoedig worden vrijgelaten. De overige passagiers kond enmet het vliegtuig de reis naar Oost-Ber- Berlijn hervatten. Het vliegveld Tegel in de Franse sector in het noorden van West-Ber lijn werd tijdens de blokkade van Berlijn (juni 1948-mei 1949) uitge breid. Momenteel wordt er de lang ste landingsbaan van de stad aange legd, waarop in de toekomst naar de wens van het stadsbestuur het vlieg verkeer met West-Duitsland zal worden geconcentreerd. Het vlieg veld wordt nu nog door de Franse luchtvaartmaatschappij Air France gebruikt en door de vliegtuigen van de Amerikaanse luchtvaartmaat schappij Panam die direct naar New York vliegen. Tegel wikkelt ook een deel af van het charterverkeer. Het grootste deel van de vliegtui gen voor West-Berlijn landen nog steeds op het midden in de stad ge legen vliegveld Tempelhof. Daar is een gedeelte voor militaire doelein den door de Amerikanen in gebruik, zcals de Fransen een deel van het vliegveld Tegel voor militaire doel einden hebben. De twee jonge Oostduitsers blijken zich dcor dreigen met plastic water- pistooltjes toegang te hebben ver- schalt tot de stuurhut. De jongelui zyn 19 en 20 jaar oud. Zij zouden monteurs zijn. AMSTERDAM, 19-10. Zondagmid- weg kon rijden is deze door nog on- AMSTERDAM, 19-10. Zondagmid dag omstreeks kwart over twee heeft zich op de Dam te Amsterdam een nogal ernstige rel voorgedaan. Drie politiemannen waren naar het monument gegaan, omdat hun bekend was dat zich daar een 25-ja- rige kelner bevond, H. A. H. K. ge heten, die zich schuldig maakte aan het overtreden van de opiumwet. Zij troffen de man daar inderdaad aan. maar toen zij hem wilden arresteren verzette hij zich hevig en riep naar andere aanwezigen bij het monu ment: „Laat niet toe dat ze mij mee nemen, trap ze liever in elkaar". Hierop wierp een hele horde zich op de drie agenten die de grootste moeite hadden om hun arrestant in de auto te krijgen. Voordat de auto weg kon rijden is deze door nog on bekende daders o.a. met een ijzeren staaf ernstig beschadigd. Zo werd ook de voox-ruit ingeslagen, met ge volg dat één van de agenten glas- splinters in een oog kreeg en in ec^" i ziekenhuis moest worden behandeld. Op de arrestant werd o.a. L.S.D. en andex-e vex-dovende middelen aan getroffen. Verkiezingen in Oostelijk Flevoland DRONTEN, 19-10. Ruim 1000 van 1 de 14500 inwoners van Oostelijk Fle- j voland zullen woensdag naar de stembus gaan. Gekozen moeten wor den een adviesraad voor de toekom stige gemeente Dronten (waaronder ook Biddinghuizen en Swifterband vallen) en een commissie van advies voor Lelystad en omgeving, Zuide- lijk Flevoland en Markerwaard. P.v.d.A., D '66, P.P.R. en enkele niet partijgebonden personen hebben zowel in Dronten als in Lelystad el kaar gevonden in het P.A.K. K.V.P.. C.H.U. en A.R. komen onder de naam Combinatie Christelijke Par-, tijen in Dronten met een lijst uit ter wijl A.R. en C.H.U. in Lelystad; eveneens samen optreden maar dan zonder K.V.P. Kind verdronken HAARLEM, 19-10. De 8-jarige' Andre van Viersen uit de Bjpmbai- ÉWraat is zondagavond om 18.00 uur ■een hij langs de kant van het Noor- dex-buitenspaarne speelde te water geraakt en verdronken. Een duiker van de bx-andweer heeft- het lichaam opgehaald. TWEEDE KAMER Advertentie bij de tijd foUffmU DEN HAAG, 16-10. Premier De Jong heeft naar aanleiding van de gehouden algemene beschouwingen in de Tweede Kamer weinig nieuws kunnen mededelen ten aanzien van Vietnam. Hjj prees een aantal initia tieven van president Nixon om het einde van de gewapende strijd na derbij te brengen. Zo heeft de president het proces van geleidelijke terugtrekking van de Ameiikanase troepen in beweging gebracht. Er is alle aanleiding om de hoop uit te spi-eken dat nu ook van de andere zijde een bijdrage zal worden gegeven tot de zo gewenste ontspanning, door meer bereidheid te tonen tot ondei*handelen, aldus premier De Jong. De regering houdt voeling met een aantal daarvoor in aanmex-king ko mende landen ten einde te zien wat eventueel gedaan kan worden als het resultaat van de naar Biafra ge zonden Rode Kruismissie bekend zal zijn. Het gaat hier om een poging van het internationale Rode Kruis Biafx-a te krijgen tot hervatting van de vluchten op Oeli, maar dan over dag. West-Irian Het resultaat van de volksraad pleging in West-Irian kan niet on gedaan worden gemaakt en evenmin kan zij worden ovex-gedaan. Dit neemt niet weg dat de regering zich LUNTEREN, 17-10. - De heer G. Jens, voorzitter van de Nederlandse Christelijke Grafische Bedrijfsbond, vindt dat het N.V.V. voor zijn doel stelling (één ongedeelde vakbewe ging) een slechte propaganda heeft gemaakt door zonder overleg met de beide andere vakcentrales vóór het debat over de loonwet in de Tweede Kamer, te dreigen met uittreding uit het overleg. Op de algemene vergadex-ing van de N.C.G.B. in Lunteren zei de .heer Jens. dat door het optreden van de Amerikaanse regering verbiedt kunstmatig zoetmiddel NEW YORK, 18-10. De Ameri kaanse regering heeft een verbod uitgevaardigd, dat geldt voor alle produkten die het kunstmatige zoet middel cyclamate bevat, zo is in een televisie-uitzending (NBC) bekend gemaakt. Vrijdagavond maakte Ca nada Dry Corporation, een van de grootste, fabrikanten van limonades ter wereld, bekend dat zij „in het •openbaar belang" besloten had haar produkten die dit zoetmiddel bevat ten, zowel in het binnen- als in het buitenland uit de verkoop te nemen. heer Kloos tevens is aangetoond hoe betrekkelijk de waarde is van ge meenschappelijke belijdenissen in progx-amma's van actie. Immers, in het laatste program van actie van de drie vakcentrales werd onder meer bepaald, dat de contracterende partijen in de eerste plaats verant woordelijk zijn voor de loonvorming, dat de overheid de mogelijkheid tot ingrijpen achteraf moet hebben en dat het inkomensbeleid één van de beleidsinstrumenten van de overheid is. De heer Kloos plaatste onder dat program ook zijn handtekening. tex-dege bewust is van de twijfel die hier te lande gerezen is over de wij ze waarop Indonesië heeft gemeend de volksraadpleging ten uitvoer te moeten leggen Met klem verklaarde premier De Jong het eens te zijn met de stelling van mr. Biesheuvel (ARP) dat thans minder van belang is het verleden dan wel de toekomst en met name de zo nodige samenwerking tussen Nederland en Indonesië in West- Irian, in het belang van het Papoea volk. Buit wel stropers niet gepakt KORTGENE, 18-10. Op de Schots- manplaat bij de Domaniale bossen te Kampei-land heeft de Noord-Beve- landse rijkspolitie in de vi'oege za terdagmorgen na een ingespannen jacht een pex-sonenauto in beslag ge nomen waarmee op wild werd ge stroopt. In de auto bevonden zich 47 konijnen, drie hazen en een lichtbak. De sti-opers ontkwamen op het laat ste moment. Vanuit het open dak werd de lichtbak bediend en meteen 6 mm. flobertgeweer wex-d het wild neei-gelegd. De auto voerde geen nummerplaten. Op zoek naar even tuele papieren opende men het dash boardkastje waaruit een springle vend konijn de onthutste politieman nen tegemoetsprong. Nieuw middel tegen olievervuiling ROTTERDAM, 19-10. British Pe- troleum heeft een middel tegen olie vervuiling op zee ontwikkeld, dat slechts zeer geringe vex'giftigings- verschijnselen bij zeedieren veroor zaakt. Het kan ook worden gebruikt voor het schoonmaken van stranden. Het nieuwe wapen tegen oliever vuiling is, aldus B.P., minstens even doeltreffend als de meer giftige mid delen, die tot nü toe wei-den ge bruikt. DEN HAAG. De Marva heeft een nieuw uniform. De kenmerken zijn: een enkele rij knopen; de revers sluiten gelijk aan en lopen iets rond. Een gladde rok, iets gerend met een Dior-plooi aan de achterzijde. DEN HAAG, 19-19. Op de Schelde, aan de Belgische kant van de gx-ens met Nedei-land, is zondagmoi-gen le gen acht uur bij Lillo een douane- vlet met twee man aan boox-d over varen door de Duitse kustvaax-der „Eland". Het ongeluk gebeurde tij dens dichte mist. De motoi-vlet kap seisde bij de botsing en kwam on- dex'steboven in het water te dx-ijven. Een uur na het ongeluk vond men bij het keren van het scheepje het stoffelijk overschot van de schipper Advertentie. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 van de vlet, de 46-jai'ige G. Lam- brecht uit Antwei-pen. De tweede op varende van de motorboot, een ma troos uit Antwei-pen, wox-dt vermist. Verdere inkrimping bij Amerikaanse defensie WASHINGTON, 18-10. Het mini- sterie van defensie in Washington heeft bekendgemaakt dat de strijd krachten vóór eind juni van het ko mend jaar met nog 23.700 man zul len worden ingekrompen tot een stex-kte van 3.235.100. Ook het bur gerpersoneel van defensie zal wor den beperkt en wel met 43.000 amb tenaren tot 1.166.400. Niet is bekend gemaakt welke sti'ijdmachtondei'de- len zullen worden ingekrompen. De vex-minderingen maken deel uit van het streven om op de» defensie uitgaven vóór het einde van het be- gi-otingsjaar dx-ie miljard dollar te hogere saldi konden worden geboekt, bezuinigen. over de vex-klax-ing van twee vx-ou- wen, die het zwaax-gewonde slacht offer dir-ect na het gebeux-de zouden hebben hox-en zeggen, dat F. haar ge stoken heeft. kamer binnendrong, mishandeld. De aangehoudene is als vex-dacht van poging tot doodslag en c.q. zware mishandeling, op het politiebureau te Venlo ingesloten en later naar Roer mond overgebracht, teneinde voor d'c officier van justitie te worden geleid. VENLO, 18-10. De gemeentepolitie te Venlo heeft vrijdag de 32-jarige Marokaan B. K. aangehouden, nadat hü gepoogd had zün echtgenote - waarvan hij pas gescheiden is- te wurgen. De man drong de woning, die bij de echtscheiding aan de vrouw wex*d toegewezen, binnen en bedx-eigde haar met een bijl. Later greep hij haar bij de keel om haar te wurgen. Twee Marokaanse gastarbeiders, die in de woning in pension waren, snel den de vrouw te hulp en wisten haar uit de handen van haar gewezen man te bevrijden. Eén van deze gastar beiders werd door K., die ook zijn Vier Amerikaanse soldaten zijn zaterdag bij de zuidgrens van de ge- demilitai'iseerde zone tussen Noord en Zuid-Korea in een hinderlaag ge vallen en gedood. Prostituee vermoord DEN HAAG, 19-10. In Den Haag is zaterdagnamiddag de 57-jarige prostituee Anna Christina Bloemers op een buitentrap naar haar woning in de Geleenstraat met een mes in de hartstreek gestoken. Kort daarna overleed zij in het ziekenhuis Zuid- wal. De politie heeft de benedenbui-en van de vi-ouw als vei-dachten in deze zaak aangehouden. Het zijn de 52- jarige prostituee A. R. en haar man de 42 jarige autowasser L. F., die de Marokkaanse nationaliteit bezit. Bei den ontkennen Anna Bloemers te hebben gestoken. De politie beschikt Enorme belangstelling voor „Maanvaart '69" AMSTERDAM, 19-10. Mei een to- taal bezoekersaantal van 90.824 sloot zondagmiddag de tentoonstelling Maanvaart '69 in de Rai in Amster dam. Opvallend was hierbij de be langstelling van de zijde van de jeugd. Niet minder dan 22.000 jon gelui bezochten n.l. in schoolverband déze maanvaax-texpositie. Zij wai*en daarover dermate enthousiast dat verschillende scholen met weer an- dei'ë klassen voor de dei-de maal te- rügkwamen, dankzij het opgetogen verhaal van de cerstbezoekenden. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Een slecht humeur is ver- J l koudheid der ziel. 1 t Twee doden bij verkeersongeval OEFELT, 20-10. Nabjj Oefclt in Noord-Brabant zyn zondagnacht twee personen bij een verkeersonge val om het leven gekomen. Een moterfiets, komende uit de richting Gennep, reed na een perso nen auto te hebben ingehaald door onbekende ooi-zaak tegen een bx-ug- leuning aan. De bestuurder, de 21- jarige J. Th. Rieken uit Gi'oesbeek, en de duopassagiex-e, de ongeveer even oude mej. A. Petex-s uit Beu gen, werden dodelijk gewond. Verwachting tot dinsdagavond: Tijdelijk mist Voor woensdag: Vanavond en vannacht vorming van mist; morgenmiddag op vele plaat sen zonnig; overwegend di'oog; wei nig wind en ongeveer dezelfde tem peraturen als vandaag. 21 okt. Zon op 7.15, onder 17.34. Maan op 16.16, onder 2.01. Volle maan: 25 okt. te 9.44. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 21 okt. 11.52 v.m. n.m. BROUWERSHAVEN: 21 okt. 11.54 v.m. n.m. Doodtij: 20 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 20-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde be vond ons land zich tussen een hoge- drukgebied boven west-Rusland en een depressie bov ende Golf van Bis- caje. Tussen beide druksystemen heexste een zwakke zuidoostelijke stroming. In de hiermee aangevoerde lucht werden de middagtemperatu- ren, dankzij de zon, 17 tot 20 graden. In de langer wordende nachten daalt het kwik echter flink, in de nacht van zondag op maandag werd dicht bij de grond op het vliegveld Twente een minimum temperatuur van een graad onder het vriespunt geregistreerd. Door de afkoeling ont stond op vele plaatsen mist, die zich zondag in het noorden van het land vrijwel de gehele dag wist te hand haven, daar werden de middagtem- peraturen dan ook niet hoger dan IQ tot 14 graden. In de geschetste druk- verdeling komt het komende etmaal weinig verandering. Het blijft dan ook op de meeste plaatsen droog weer met in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist, die hier en daar hardnekkig kan zijn. Waar de mist oplost, zal de temperatuur weel waard enbereiken, die hoog zijn voor de tijd van het jaar-. Aanvaring op de Nieuwe Waterweg ROTTERDAM, 18-10. Drie zeesche pen zijn vrijdagavond op de Nieuwe Waterweg bij Schiedam met elkaar in aanvaring gekomen, waarbij de 2370 brutoton metende Venezulaanse „Pex-ya" bij de waterlijn aan bak boordzijde een scheur ter lengte van ruim twintig meter opliep. Dit schip, gedeeltelijk met chemische stoffen geladen, zonk vi'ij snel, doch kon nog juist voor de werf van de Nieuwe Waterweg aan de gi'ond worden ge zet, zodat de vaargeul geheel vrii bleef. Ernstig beschadigd werd ook hel Nederlandse stoomschip „Ouwekerk" van de V.N.S., welk schip op weg was naar de werf van Wilton-Feijen- oord voor een reparatie. De eveneens uitgaande 9000 ton metende „Anvers" uit Antwei-pen, dat met de „Perya" het meest in aanvaring kwam, kon nabij de scheepswex-f Hensen op de boeien worden gelegd. HOUSTON. 17-10. - Wanneer de ruimtevaarders van de Apollo-12 in november hun eerste maanwande- ling gaan ondernemen, is één van hun eerste handelingen het in be drijf stellen, van een kerncentx-ale, die de elektrische enex-gie moet le- vex-en voor de vijf wetenschappelijke experimenten, aldus de Amerikaanse vooiiicht ingsdienst. De energiebron van de centrale is een staaf plutonium-238, die ver voerd wox-dt in een gx-afieten vat. De staaf wox-dt ongeveer 800 graden Celsius heet wanneer zij uit het vat wordt gehaald, maar is in het gra fiet onschadelijk. De ruimtevaax-ders hebben het laden van de reactor al hei-haaldelijk geoefend. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1