Inbreker met vakantie Sloan's Liniment NIXON ALS TWEEDE JOHNSON GARAGE LEGEMAATE Première musical „Pak de dictaten" in „De Ark" te Renesse De kleine scholen hebben het moeilijk BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 uktuber 1969 Nr. 26287 Eeuwfeest „Rijks H.B.S." - Zierikzee Advertentie (Van onze redakteur) RENESSE, 16-10. De grote zaal van „De Ark" heeft donderdagavond geda verd van het applaus voor speelsters en spelers van de musical „Pak de dic taten - VVU moeten eens praten", 'n bijzonder pittig, charmant, biü en vrolijk spel va nmuziek, zang en dans, doortrokken van een zweempje weemoed, sa mengesteld en gecomponeerd bij gelegenheid van de feestelijke viering van het eeuwfeest van de Rijksscholengemeenschap „Professor Zeeman" te Zierikzee. Donderdag ging de musical voor de leerlingen. Heden (vrjjdag)-avond vullen de oud-leerlingen de zaal. Zy zullen - ieder in het vakje van de eigen schoolperiode - zichzelf een beetje kunnen herkennen in dit ge heel van charmante, lichtvoetige me lodieën en spitse teksten, ook al do mineert het heden, met zijn typische .Jeugdproblemen" en het scala van paedagogische conflicten, waarmee de ouders worstelen. Maar er is nu eenmaal veel veranderd, sinds de moeders nog onderkleding droegen en de vaders nog streng waren. Bijna „koningskinderen" Het gegeven van de musical speelt rond do hoofdfiguren Wiska (Tony Giljam) en Talus (Rob de Raat), die - tegen de achtergrond van streng schoolgezag - het ongeluk hebben zich in elkaar te verlieven. Men krijgt bijna Romeo-Julia-gedachten bij dit thema en acht bij het liedje (een schatje) „Men heeft ons geschei den", het water te diep, dat de „ko ningskinderen" belet elkaar te be reiken, maar het blijkt toch nog nipt doorwaadbaar tot vreugde uiteraard van de gelieven, die de marge van groeiende tolerantie zinvol benutten. Kostelijke scenes Binnen het raam van dit gegeven zijn er kostelijke scènes, die beurte lings de leraren en de ouders voor hun rekening nemen: gesprek kinde- ren-ouders, de leraarsvergadering, telefonnades van de ouders onderling en de concierge, die zijn wat belegen wijsheid over de situatie rond „die twee" vrijmoedig opbiecht. Het slot stuk is een trouvaille, die als „trap- penscene" de schoolhistorie ingaat, een zonnige apotheose van een vro lijke musical, die zo duidelijk een romantische inslag heeft, mede dank zij de voortreffelijke muziek, die de heer Jac. M. Luykenaar (zelf ver zorgt hij de pianobegeleiding) er voor componeerde. Wiska en Talus bij „de mens". (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). brief-hun zorgen uiteen over <de fi nanciering van hj2t onderwijs,' met name 'in de' kleine ^efneéhten. Zij tonen aan dat ér een'toenemend ver schil is tussen dé nprmbédrageii per lokaal bij kleine gemeenten en die bij de grote gemeenten. Deze toena me wordt veroorzaakt door de wijze waarop de vergoeding wordt bere kend,- aldus de vier organisaties. DÉN HAAG, 15-10. De gemeente- en schoolbesturen zien zich geplaatst voor de byna onmogelijke taak om met ontoereikende financiële mid- delen het hiV:èau van het onderwijs te verbeteren. Zelfs het handhaven van het reeds lage verzorgingspeil bij het onderwijs op het platteland is moeilijk. Aldus schrijven het convent pro testants christelijk onderwijs, de Ne derlandse katholieke schoolraad, de stichting algemene bonden van scho len en de vereniging van Nederland se gemeenten als overkoepelende organisatie van gemeente en school besturen in een brief aan de vaste commissies voor binnenlandse zaken, voor financiën en voor onderwijs en wetenschappen van de Tweede Ka mer. De 4 organisaties zetten in de SAIGON. De betogingen in het ka der van Moratorium-dag tegen de oorlog in Vietnam, zijn woensdag in Saigon begonnen, 12 uur voor die welke in de Ver. Staten worden ver wacht. Een groep pacifisten nam een minuut stilte „voor de gesneuvelde Amerikanen" in acht, waarbij de Amerikaanse ambassadeur. Ells worth Bunker, zich aansloot. Toon Hermans, Rinus van Galen en Henk Westers (v.l.n.r.) genieten even van een ontspannend kop kof fie tijdens de repetities voor de nieu we One Man-Show van Toon, die op 20 oktober a.s. in Gent in premiè re gaat. Het is de eerste show van Toon Hermans, waarin hij door twee pianisten terzijde wordt gestaan. Goede zang Voor het merendeel der teksten is dhr. E. Leeflang verantwoordelijk, geholpen door de heren J. C. Erbrink en R. Soesman. Laatstgenoemde deed veel aan de regie en de mise-en-scè- ne. Voortreffelijk vaak wordt er ge zongen in deze musical, gespeeld te gen een open décor, ontworpen dooi de heren H. A. de Looff en W. C. de Vos. Wim Kan's wijsheid „namen noemen we (verder) niet" is bij een bespre king nuttig, maar Wiska en Talus doen het voortreffelijk. Zij schijnen buiten de Bühne trouwens vriend schap te hebben gesloten en dat is altijd goed voor de inspiratie. „Pak de dictaten" is de 100-jarige school waardig. De vonken spatten er af. Heerlijk om er tussen te mo gen staan! SEOUL. Een Noordkoreaans spio- nagenet. dat uit 19 man bestond, is in Seoul opgerold, zo is door de Zuidkoreaanse inlichtingendienst be kendgemaakt. Na een vuui-gevecht is woensdag de chef van het spionage- net, Han Yoeng Sik, die Zuid-Korea in het begin van deze maand is bin nengekomen, aangehouden. De ontwikkelingshulp DEN HAAG, 16-10. In het kader van het zgn. drempelprojectenpro- gramma zijn tot nu toe 35 projecten goedgekeurd, waarmee een totale overheidsbijdrage is gemoeid van 24,3-miljoen gulden, waarvan 21 mil joen in de vorm van leningen en 3,3 miljoen in de vorm van schenkingen. Dit hebben de ministers van finan ciën en van buitenlandse zaken, én de minister zonder portefeuille voor ontwikkelingshulp, meegedeeld in antwoord op opmerkingen van ka merleden over het wetsontwerp dat voorziet in de oprichting van een Nederlandse financieringsmaat schappij voor ontwikkelingshulp. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Nieuw-Stadskanaal: G. Koerselman, Bleiswijk; te Maar- tensdijk-Hollandsche Rading: J. W. van der Heide, Wieringerwerf; te Warder: C. Treure, Hasselt. Bedankt voor Berkhout c.a.: A. K. Ploeger, kand., Wijchen; voor Schoon- rewoerd: J. H. Vlijm, Krimpen aan de IJssel. Geref. Kerken Beroepen te Krimpen aan de IJs sel: J. W. Bats, Marknesse; te Sloot- dorp: G. Kalksma, kan. aldaar, die dit beroep heeft aangenomen. Aangenomen het beroep door de Javaanse en Ind. Chr. Kerken in Se- marang als kadervormingspredikant: J. van de Ree, Fijnaart. Nog dit jaar hoopt hij in opleiding te komen aan het zendingsseminarie in Baarn. Geref. Gemeenten Beroepen te Zeist: J. C. Wéststrate, Meliskerke; te Oostkapelle: L. Huis man, Vlaardingen; te Veen: H. Lig- tenberg, Genemuiden. Bedankt voor Boskoop: H. Rijksen, Gouda. Geref. Gemeenten in Nederland Beroepen te Rotterdam-west: M. van Beek, Opheusden. Vernietiging plantages verdovende middelen MEXICO, 16-10. De Mexicaanse luchtmacht bedient zich thans van brandbommen ter vernietiging van plantages, waarvan de oogst bestemd is voor de vervaardiging van verdo vende middelen. Alleen al gisteren hebben het Mexicaanse leger en de luchtmacht 16 velden' met in totaal vier" miljoen papavers en marih'uana-planten met vlammenwerpers en brandbommen vernietigd. Er zijn acht arrestaties verricht. Belgische leprabestrijder overleden BRUSSEL, 16-10. Dr. Frans Hc- merijeks, een bekende Belgische lc- proloog, is op 67-jarige leeftijd in Leuven overleden. Dr. Hemerijcks heeft zijn gehele leven gewijd aan de bestrijding van de lepra. Hij vertrok in 1929 voor het eerst naar Kongo. In de jaren '50 bouwde hij ook in India een melaat sencentrum op. In 1961 kwam hij in dienst van de Wereldbevolkingsor ganisatie, tot hij in oktober 1965 om gezondheidsredenen naar België moest terugkeren. Breero schokt Brugge BRUSSEL, 16-10. Een deel van het publiek heeft bij de uitvoering van Bredero's „De Spaanse Brabander" de stadsschouwbui-g van Brugge verlaten, kennelijk geschokt door de tekst en de enscenering. Tijdens de pauze werd ook niet geapplaudiseerd voor de uitvoering, die de „Konin klijke Vlaamse Schouwburg" bracht onder leiding van Anton Peters. Het was overigens niet de eerste keer dat Brederode de Bruggelingen schokte: de vorige was dat, als men zich wel herinnert, in 1916 Voor onmiddellijk* verlichting: Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit Even aanbrengen op d# pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. Het aanzien van president Nixon bij zijn eigen burgerij heeft de laat ste weken ernstig geleden. De opi niepeilingen wijzen uit dat zijn aan hang is gedaald van de in de vijftig tot in de dertig, cijfers die ook John son indertijd haalde. En de voor naamste oorzaak is de majiier waar op hij de kwestie Vietnam behan delt. Wat daarbij onaangenamer valt dan iets anders is dat men de indruk krijgt of Nixon eigenlijk niets uit voert. Men leest sarcastische uitla tingen over zijn tweede Witte Huis aan de westkust, zijn herhaaldelijke uitstapjes naar Florida - niet hele maal faire verwijten, want ook al reist de president, dan kan hij toch echt wel wat uitvoeren. De reactie van de president is ge weest zijn parlementariërs in gebre ke te stellen: het congres laat de wetten maar onaf gehandeld liggen, wat voor een deel wel waar is maar dan niet op Vietnam slaat en dat is toch wat de mensen in grote meer derheid interesseert. Vandaar dat de moratorium-groep kans zag zo'n grote demonstratie te houden in Washington. Dat zijn de mensen die verlangen dat de V.S. zeer, zeer snel hun biezen pakken in Vietnam, om het aan de Vietnamezen over te laten hun boontjes te doppen. Het heeft bij velen kwaad bloed gezet dat Nixon een oproep heeft gedaan om enige tijd alle kritiek op zijn Vietnambeleid te staken. Rede nering: als de Noordvietnamezen zien dat de hele natie eensgezind achter zijn president staat zullen ze wel inzien dat we toch nooit opge ven en dan doen ze wel concessies aan de Parijse onderhandelingstafel. WEEKEINDE- ARTSENDIENST Zaterdag 18 cn zondag 19 oktober Dokter C. M. van Hoorn, Zierikzee, - tel. (01110) 2080, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van der Waarden. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger i en Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinissc, tel. (01113) 280, neemt waar voor dokter Speelman. Dokter E. E. Vleugels Schutter, Zie rikzee, tel. (01110) 2780, neemt waar voor dokter v. d. Zande Zr. W. C. Steutel, Haamstede, telef. (01115) 226, neemt waar voor zr. Van Beveren en zr. Werk man. DIERENARTS Dierenarts T. van Roon, Zierikzee, telef. (01110)2180, heeft dienst. De weekeindediensten vangen aan op zaterdagmorgen om half tien. Grote rede Het is moeilijk te geloven dat de keiharde onderhandelaars van Hanoi in Parijs zo snel door de knieën zul len gaan van wat - als het zou luk ken - toch in alle opzichten de te kenen draagt van een actie die weinig meer beoogt dan de buiten wereld te bedriegen over de eens gezindheid van de Amerikanen. Daar trapt niemand in, zeggen de morato rium-demonstranten en ze bewijzen het met hun betoging. Nixon krijgt merkwaardigerwijs dezelfde moeilijkheden die Johnson aan het eind van zijn regeertermijn had: gehannes over de benoeming van een wellicht niet integere jurist tot opperrechter, het proberen on aangename zaken voor de natie ver borgen te houden, zoals de groene- barettenaffaire, kortom allerlei za ken die zijn geloofwaardigheid aan tasten. Daarom heeft zijn jongste uil- spraak dat hij weet op de goede weg te zijn inzake Vietnam zo weinig effect. Hij zegt het en men moet het maar geloven. Maar waarom. Nixon zal er in november een grote rede over houden, maar niemand gelooft dat hij dan echt wat te zeggen zal hebben. Het vermoeden ligt voor de hand dat het alleen maar een poging is om de anti-Vietnamdemonstranten wind uit de zeilen te nemen. Dat hij dit poogt is zijn goed recht, vindt iedereen. Maar men is er niet mee ingenomen dat hij het doet met le vens een poging de Amerikanen met een kluitje het riet in te sturen. SPORT VOETBAL Duivelund-Kloetinge II 6-0 Hel na een zwak competitie begin zich uitstekend herstellend Duive- land heeft door beter voetbal op de grasmat te brengen een volkomen verdiende overwinning weten te be halen op het hoog op de ranglijst genoteerde Kloetinge II. Door doel punten van Henk Dorst en C. Steen- poorte namen de geel-zwarten in de le helft een 2-0 voorsprong. Ook na de rust bleef de thuisclub overwe gend het beste van het spel behou den. Henk Dorst, deze middag uit stekend op dreef, wist nog tweemaal de doelman van de gasten te ver schalken waaraan K. Hendrikse en C. Zwager ieder nog één doelpunt toevoegden 6-0. Kruiningen-Bruse Boys 2-4 Door beter spelinzicht zijn de be zoekers erin geslaagd deze lastige uitwedstrijd tot een goed einde te brengen. Wel slaagde de thuisclub erin om een 1-0 voorsprong te ne men maar Frans de Oude zorgde er voor dat de stand weer in evenwicht kwam 1-1. Uit een goed opgezette aanval bezorgde Henk Jonker de Boys een 2-1 voorsprong met welke stand ook de rust aanbrak. Na de rust wisten de bezoekers de zege al spoedig veilig te stellen. In de 10e min. werd het 1-3 door Adrie de Jonge 1-3 waarna Wim Geluk. 5 min. later, uit een strafschop de Boys op fluweel bracht 1-4. Drie min. voor tijd wist de thuisclub de achterstand nog lot 2-4 terug te brengen. SKNWK-Wemeldinge II 1-3 In deze wedstrijd was er geen schaduw meer over van de Nieuwer- kerkse ploeg van de wedstrijd van vorige week. De blauw-zwarten speelden zonder enige overtuiging waardoor zij een gewillig slachtoffer voo" de bezoekers werden. Door het benutten van een strafschop, in de 20e min. door Peter de Vlieger, brak de rust nog aan met een 1-0 voor sprong voor SKNWK. Na de hervat ting was het vrij snel met de thuis club gedaan. Al direct werd de stand op 1-1 gebracht waarna de bezoe kers met doelpunten in de 20e- en 30e min. de zege veilig stelden. SAIGON. „Slechts" 82 Amerikaan se soldaten zijn de vorige week in Zuidvietnam gesneuveld, achttien meer dan in de week daarvoor toen het laagste aantal slachtoffers sinds drie jaar genoteerd werd, zo is van daag door het Amerikaanse militaire commando in Saigon meegedeeld. BIJ 'N FINA-POMP KRIJGT U OOK EEN FABELACHTIGE SERVICE! Zierikzee - Calandweg 51 - Telefoon (01110) 2686 FEUILLETON door B. J. Ion Wesope Frans weet het. Hoewel niet met zoveel woorden, heeft ze hem een paar malen op discrete wijze laten doorschemeren, dat het verschil in stand tussen hem en haar af en toe merkbaar is. Maar Frans belieft dat niet te geloven. Jong is jong en ver liefd is verliefd. Als je van elkaar houdt, dan is het geoorloofd om een beetje gek te doen met elkaar. Of moet je daarvoor persé wachten tot je getrouwd bent? Zo ongeveer heeft hij daarop gere ageerd. Waarop Mia op effen toon heeft geantwoord: „Het gaat er dan maar om, wat jij onder „gek doen" verstaat. Misschien verschillen we hierover van mening." Mia is koel. Hij weet het. Ze lijkt als twee druppels water op haar moeder, de afgemeten vrouw van zeer goede afkomst, waarbij pa Van Oorschot vergeleken maar een ple bejer is. Die in ieder geval wat bre der van opvatting is. Getuige zijn tamelijk lakonieke reaktie, toen het slippertje met Truusje bekend was geworden. Mannen denken over zul ke dingen gelukkig heel anders. Als ma Van Oorschot het te weten was gekomen, zou ze hem zonder meer voor goed de deur hebben gewezen en Mia zou na kennisneming van zijn zijsprongetje, het er volkomen mee eens zijn. Misschien prikkelt het hem daar door. Misschien wil hij proberen te ontdekken, wat er achter de masker van afgemetenheid en terughoudend heid sluimert. Eén keer heeft hij ontdekt, dat ze vrouw kan zijn. Eén keer heeft Mia zich enigzins laten gaan. heel even. Waar na ze er zelf van geschrokken was. Om zich met een weer opnieuw in te kapselen. De persoon in kwestie drentelt nog wat door de kamer en gaat ten slotte in een der crapauds zitten, haar rok strak naar benden trek kend. „Leuke kamer." is haar eind conclusie. „In elk geval heb ie smaak." De bel gaat beneden en gelijk re aliseert Frans zich. dat de hospita er niet is. „Een ogenblik," zegt hij en loopt naar de gang, maar hij ziet de hospita naar de deur lopen. Ze is blijkbaar intussen thuisgekomen, dus keert hij terug naar de kamer, gaal op de rand van de stoel zitten en kust het meisje vluchtig. „Niet doen als dié vrouw bin nen komt „Ze is beneden, aan de voordeur." Maar Mia springt overeind en loopt naar het raam, waar ze naar bene den kijkt. Even later hoort hij voetstappen op de trap. Zeker voor hem. Er wordt geklopt. „Ja," zegt Frans. De hospita opent de deur. „Uw meisje staat beneden", zegt ze lachend. „Zal ik haar maar naar boven stu ren?" „M'n meisje?" herhaalt Frans ver baasd. Hij grinnikt. „Dat is een goeie mop. Ze is al een kwartiertje hier." Gelijk wijst hij naar Mia, die nog altijd voor het raam staat. Deze draait zich om en zegt met opgetrokken wenkbrauwen: „Er staat inderdaad een jongedame op de stoep." „Kan nooit voor mij zijn." lacht Frans bulderend. „Ik heb toch jou?" De hospita is verlegen met de si tuatie. „Nou, dan weet ik het niet. Die juffrouw zei: Frans kent me wel. Ik ben Truusje van Duinkerken Sjaaks vakantie is om. Zondags avonds zijn ze weer thuis in de stille straat aan de overkant van het IJ. Veetiendagen mooi weer gehad, wat kan een mens meer verlangen. Bep had een complete gedaante verwisseling ondergaan. Zag ze doorgaans bleek met weinig kleur, omdat ze altijd hard moest werken voor haar gezin en maar zelden bui ten kwam om van de weinige zon te profiteren; nu kwam ze bruinver brand thuis, vol levenslust en met een voldaan gevoel na een prettige vakantie in de bossen en aan zee. Maar de kinderen waren dreinerig. „Waarom kunnen we daar niet blij ven? Ik wil bij de zee wonen. Kun je daar niet werken, vader?" Sjaak lacht enkel. „Niet zaniken. Jullie zijn ook nooit tevreden. Denk maar eens aan die bleke negerkin- dertjes in Canada. Die hebben nooit vakantie." De oudste is niet achterlijk. „Er zijn geen negers in Canada en negers zijn evenmin bleek. Negers vind je in Afrika." „Weet jij het beter dan je vader?" „Nou? De meester zegt het toch? Negers hebben altijd zon. daarom zijn ze zo bruin". „Janklaasen," weerlegt Sjaak dood ernstig. „Dat komt. omdat ze zich wassen met chocola." „Haa!" Zijn zoon lacht hem vier kant uit. „Hoe kun je je daar nou mee wassen! Chocola eet je op." „Nou. ook goed. Dan eten ze iedere dag chocola. Brood van chocola en aardappels en zo." (wordt vervolgd) 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7