t VUP# Ti DE ZIERIKZEESCHE COURANT Uitstel voorgenomen omzetbelastingverhoging tot 1971 Zelfmoord voor de vrede SPAANSE BROEKEN v.a. f37,50 fMegmit De mijnstaking in Engeland Vietcong wil met Amerika onderhandelen Tuinman Zoon Grote sterfte van zeevogels SOJOEZ-6 GELAND LAATSTE NIEUWS ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 17 ok toiler 1960 Nr. 2U287 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (OHIO) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer: jy R.H.B.S."-musical in „De Arkte Ren esse Vergadering Tweede Kamer DEN HAAG, 16-10. De regering is bereid de voorgenomen vrehoging van de omzetbelasting uit te stellen tot 1 januari 1971. Dit deelde premier De Jong mee tijdens de behandeling in de Tweede Kamer van de Rijks begroting 1970. De bewindsman deel de mee het oordeel van de kamer in deze zwaar te laten wegen. „Daar wij grote waarde hechten aan vrucht baar overleg met de Staten-Generaal en ook aan een goed klimaat met de betrekkingen met het bedrijfsle ven, is de regering tot dit besluit ge komen". Een belangrijk element vormt hierbij voor de regering dat ver scheidene fractievoorzitters onom wonden hebben toegezegd mee te zullen werken aan een verhoging van de omzetbelasting per 1 janua ri 19.71, die zowel de voorgenomen verhoging per 1 juli 1970 zal omvat ten als de dekking van de eventu ele tegenvallende structurele op brengst van de omzetbelasting in zijn totaliteit." Slechts 0,3 procent Over de sociaal-economische ont wikkeling sprekend zei de bewinds man het eveneens onbevredigend te achten, dat het reeële vrij besteed bare inkomen dit jaar met slechts 0,3 procent is gestegen. Een belangrijg punt vond hij het dat er een grote mate van overeensteming valt te constateren waar het gaat om het vaststellen van de noodzaak dat de ontwikkeling van 1969 op het ge bied van de lonen en de prijzen niet door mag gaan. Waarover de menin gen uiteenlopen is het samenstel van instrumenten dat er toe moet lei den dat die doelstelling wordt be reikt. Wat de regering by de samenstel ling van het pakket maatregelen van 1970 voor ogen heeft gestaan is niets anders dan het resultaat dat met het door de S.E.R. aanbevolen pakket zou kunnen worden bereikt. Het meest gevoelige punt in de re geringsvoorstellen is onmiskenbaar de voorgenomen verhoging van de omzetbelastingtarieven per 1 juli 1970. De regering heeft de bezwaren van die verhoging ernstig onder ogen gezien en alles in het werk gesteld om die verhoging zodanig op te bou wen dat de invloed ervan op de kos ten van levensonderhoud zo gering mogelijk zou zijn. Uit nagenoeg alle beschouwingen van de zijde van de kamer is thans komen vast te staan dat ernstige on gerustheid bestaat omtrent de geva ren die een omzetbelastingverhoging BLACKWOOD (New Jersey), 17- 10. Twee jongelui, de 17-jarige Craig Badiali en de even oude Joan Fox, hebben donderdag zelfmoord ge pleegd door de uitlaatgassen van hun auto naar binnen te laten lopen. Zij hebben 24 briefjes aan ouders en vrienden achtergelaten waarin zij zeggen voor de zaak van de vrede té zijn gestorven. NEW YORK. Vier van de vele dui zenden Amerikanen die woensdag - Moratorium Day - protesteerden te gen de oorlog in Vietnam. Links een Amerikaanse marinier op de schou ders van mede-demonstranten. - Rechts een meisje, dat het „Ban-de- bom"-teken op haar buik toont. in 1970 kan meebrengen. Van vele kanten is derhalve bepleit een uit stel van de verhoging tot 1 januari 1971. Ook het georganiseerde be drijfsleven is die mening toegedaan. De grenzen van de wet De minister-president heeft, toen hij sprak over buitenparlementaire acties, gesteld dat de regering als hoedster van het algemeen belang „nimmer acties kan dulden die de grenzen van de wet overschrijden en anti-parlementaire vormen aanne men". De premier sprak bij de voort zetting van de algemene politieke en financiële beschouwingen in de Tweede Kamer. De premier verklaarde buiten-par lementaire actie „in beginsel" geens- bij de lijd Griekse schoolkinderen igen andere nieuwe geschiedenis" 9? ATHENE, 17-10. De Griekse schoolkinderen leren nu dat koning Konstantijn, die zelf in ballingschap ging, onervaren was, wijsheid en moed miste en dat hy zijn land by- na in het verderf stortte. Tenminste dat blijkt uit een offi cieel schoolboek „De Griekse ge schiedenis van de moderne tijd"., ge schreven door Konstantijn Sakkadis en zojuist verschenen voor de lagere scholen in het gehele land. Volgens de schrijver is Grieken land gered door een handjevol leger officieren, die onder aanvoering van de huidige eerste minister George Papadopoulos op een vroege lente morgen in 1967 de macht grepen. Papadopoulos, ten tijde van de staatsgreep nog een kolonel van de artillerie, bleek de sterke man en wei'd eerste minister, na de mislukte poging van de koning de door het leger gesteunde regering in decem ber 1967 omver te werpen. De dertigjarige vorst vluchtte met zijn gezin naar Rome, toen zijn po ging om Griekse troepen in het noor den van het land achter zich te krij gen, mislukt was. zins onverenigbaar te vinden met de parlementaire democratie. Echter, zo vervolgde hij, de moeilijkheden lig gen bij de vormen die de acties soms aannemen. Veelal gaat het hierbij om activisten of minderheden bin nen de agerende groepen, die bin nen de groep die zij zeggen te ver tegenwoordigen, het democratisch beginsel geweld aan doen en voorts misbruik mak envan de verdraag zaamheid van onze democratische samenleving. Studenten verstoren begin van concert TILBURG, 16-10. Donderdagavond heeft een 20-tal studenten van het Brabants Conservatorium de aan vang van het concert door de Bra bants Orkest in de stadsschouwburg in Tilburg verstoord. Toen Hein Jor- dans het podium betrad, werd hom geen gelegenheid geboden het con cert te beginnen. Na driemaal ge tracht te hebben de demonstranten rustig te krijgen verliet het orkest onder leiding van de heer Jordans het podium. Nadat de directeur van de stadsschouwburg met de groep opposanten had afgesproken dat na het concert gelegenheid was om met de dirigent en het orkest te discussi- eren over het programma, werd op handslag overeengekomen dat hel concert niet meer zou worden ver stoord. LONDEN, 17-10. De staking van de mijnwerkers die maandag in Yorkshire was uitgebroken, heeft zich tot Schel land en Wales uitge breid. In Yorkshire staken 77.000 mijn werkers, in Schotland 13.000 en in Wales 7.000. Naar schatting heeft de staking al tot een produktieverlaging van 700.000 ton steenkool geleid. Verwacht wordt dat de twee mijnen in Cumberland vrijdag stil zullen kernen te liggen. De mijnwerkers van Kent hebben donderdag besloten ook te gaan staken wanneer de eisen van hun kameraden in Yirkshire niet worden ingewilligd. De staking in Yorkshire is onstaan uit solidariteit met de bovengrondse arbeiders, die een veertigurige werkweek met in begrip van schafttijd eisen. Trein stond stil om passagier te zoeken UTRECHT, 16-10. Een waarschu wing van een passagier dat een me dereiziger kort tevoren uit de rijden de trein was gesprongen, is er don derdagavond om even na tien uur oorzaak van geweest dat de trein die om 22.05 uur van het station Zutphen naar Zwolle vertrok ruim 40 minu ten werd vertraagd. De conducteur die de mededeling kreeg, liet de trein, die zich nog op het emplacement van Zutphen be vond stoppen om naar de vermiste passagier te zoeken. De man werd echter niet gevonden. Door deze on verwachte stilstand - de trein was al tot circa 40 km per uur opgetrok ken - werden ook op de baanvakken Leeuwarden-Deventer-Apeldoorn en Zutphen-Winters wijk aanzienlijke vertragingen genoteerd. PARIJS, 16-10. Op de vergadering van donderdag van de Par ij se vre- descndei handelaars heeft de Viet- cong Amerika uitgenodigd tot pri- vé-onderhandelingcn over een op lossing van de Vietnamese kweste, zo heeft de Amerkaanse onderhan delaar Henry Cabot Ledge meege deeld. HAIFA. In de twee belangrijkste havens van Israel, Haifa en Asjdod, ligt het werk vrijwel geheel stil als gevolg van een staking van ongeveer 1.200 arbeiders die hoge lonen en an dere verbeteringen eisen. Actie Wereldnatuurfonds gestart RIJSWIJK. 16-10. Minister dr. M. A. M. Klompé van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk heeft don derdag bij het departement in Rijs wijk de eerste knipriks gekocht bij de Noodbank-voor-Galapagos. Daar mee startte zij de actie van het We reldnatuurfonds om in Nederland f 300.000 bijeen te garen om de flo ra en fauna van de Galapagoseilan- den te behouden. Advertentie. U koopt prettig én voordelig meubelen woningtextiel overgordijnen vitrage bij Mol 19 Zierikzee Telef. 2887 De nabetaling van inval iditeitsrente DEN HAAG. 16-10. Zij die dil jaar een nabetaling van meer dan 1.500 gulden hebben ontvangen op hen in 1967 en 1968 te weinig uitgekeerde gelden, kunen om een tegemoet ko ming verzoeken indien zij, ten ge volge van de progressie in het tarief van de inkomstenbelasting, meer be lasting moeten betalen dan wanneer zij de gelden niet in de vorm van een uitkering ineens hadden ontvan gen. Bij nabetalingen die niet groter zijn geweest dan 1.000 a 1.500 gulden zijn de verschillen tussen de wette lijk verschuldigde belasting en de belasting die bij het tijdige uitbeta len zou zijn geheven te gering om een bijzondere maatregel te recht vaardigen, aldus de staatssecretaris van financiën, dr. Grapperhaus, in antwoord op vragen van het Tewede Kamerlid Geurtsen (V.V.D.). Hij had geantwoord dat Amerika bereid was tot privè-onderhandelin- gen waarbij alle betrokken partijen zijn. Op de vraag" of dit betekent dat Amerika overleg met alleen de Viet- cong uitsluit, bleven de Amerikanen in Parijs het antwoord schuldig. LONDEN, 16-10. Aan de westkust van Engeland en Ierland spoelen sinds enkele weken duizenden dode zeevogels aan. Tot dusver heeft men op de zuidwestkust van Schotland ongeveer achtduizend dode vogels van verschillende soorten geteld op het eiland Angelsey duizend. Deskundigen kunnen de oorzaak van deze vogelsterfte op grote schaal niet verklaren. Aan de kadavers is wel te zien, dat olieverontreiniging niet de oorzaak is. Een van de the orieën luidt, dat de vogels van hon ger zijn omgekomen doordat om on bekende reden de vis in hun jacht gebied schaars is geworden. Een aan wijzing hiervoor is, dat de dode vo gels er sterk vermagerd uitzien. Een vogelexpert noemde de vogel sterfte daarom zo verontrustend om dat deze in een zeer uitgesti-ekt ge bied voox'komt. MOSKOU, 16-10. Het Russische ruimteschip Sojoez-6 is donderdag om 12.12 Moskouse tyd op 180 km ten noord-westen van Karanganda in de Sowjet-Unïe geland. De So joez-6 heeft een zachte landing ge maakt. De twee kosmonauten, die de bemanning van de Sojoez-6 uitma ken, maken het goed. De beide Russische ruimteschepen Sojoez-7 en Sojoez-8 zetten ook van daag hun vlucht om de aarde vooi-t. Het eerste Tass-bericht van van daag (vrijdag) over de Russische ruimtevlucht bevat geen aanwijzin gen, of de beide ruimteschepen, evenals de Sojoez-6 gisteren, spoedig eveneens naar de aai'de zullen terug- kei-en. De gezagvoei'ders van de Sojoez-7 en -8 hebben gemeld, dat de beman ningen goed uitgerust zijn. Nadat zij waren opgestaan hadden zij ochtend gymnastiek gedaan en daarna ontbe ten. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe oceaandepi'essie is ten zuiden van IJsland aangekomen maar verandert thans weinig van plaats. Het grote hogedrukgebied dat al enige tijd boven het Eui-opese vasteland ligt wox-dt er dan ook nauwelijks door aangetast. Een oude frontale stox-ing zal komend etmaal het Iberisch schiei-eiland binnendrin gen en de luchtdruk boven Frank- rijk wat. doen dalen. Bij ons kan daardoor de zuidoostelijke wind iels toenemen maar verder verandert er weinig in het weertype. De tempe ra tui'en blijven hoog voor de tijd van het jaar. Dit is trouwens in gro te delen van Europa het geval. In het Middellandse zeegebied wordt het op verschillende plaatsen nog 25 graden. In Scandinavië, Ierland en Schotland liggen de maxima rond 15 graden. In het centrum van het hogedrukgebied boven Polen blijft plaatselijk de mist overdag hangen en dan wordt het niet meer dan om streeks 10 graden. DEN HAAG. Minister Witteveen van financiën tijdens zijn antwoord tot de Tweede Kamer, na het eerste deel van de begrotingsdebatten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Wie gelijk heeft schreeuwt niet. Minder hoge temperaturen Verwachting tot zaterdagavond: In de nacht en ochtend op enkele plaatsen mist; morgen overdag droog en zonnig weer met'iets lagere tem- pex-atux-en dan vandaag; zwakke tot matige wind tussen oost en zuid oost. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-tempex-aturen: omsti'eeks nor maal. Max.-tempex*aturen: van ongeveer normaal tot 4 gx-aden boven normaal. Kans op een droge pex'iode van min stens 12 uur: 95 px'ocent. Kans op een geheel dx-oog etmaal: 90 procent. 18 okt. Zon op 7.09, onder 17.40. Maan op 15.22, onder 23.01. 19 okt. Zon op 7.11, onder 17.38. Maan op 15.46, onder 20 okt. Zon op 7.13, onder 17.36. Maan op 16.02, onder 0.32. Eerste kwartier: 18 okt. te 9.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 18 okt. 7.37 v.m. 20.14 n.m. 19 okt. 8.45 v.m. 21.43 n.m. 20 okt. 10.23 v.m. 23.12 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 okt. 7.35 v.m. 20.05 n.m. 19 okt. 8.46 v.m. 21.35 n.m. 20 okt. 10.26 v.m. 23.t)4 n.m. Doodtij: 20 okt. Prinses en prinsje inaken liet goed DEN HAAG, 17-10. „De genees- hei'en deelden vanmorgen mee, dal het herstel van prinses Beatrix bij zonder goed verloopt. Zij is gisteren naar de couveuse gelopen om haar zoon te zien. Prins Cónstantijn heeft wederom een goede nacht gehad. Zijn gezondheidstoestand is zoveel verbeterd, dat van nu af met één communiqué per dag kan worden volstaan", aldus de rijksvoorlich tingsdienst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1