f45.- Inbreker met vakantie 2 dagen Brussel &ol(& Sloan's Balsem Causerie: „De achtergrond van de mode door de eeuwen heen" Zwakte van oppositie helpt Labour Voor bouw sporthal le Zierikzee ruim 3 ton subsidie mogelijk HANDSCHOENEN Verhoging provinciaal subsidie ten behoeve van Zeeuws Studiefonds Afdelingen Schouwen en Noordgouwe Plattelandsvrouwen Advertentie ZIERIKZEE, 14-10. „Het begint by het vijgeblad en het eindigt bij de bikini". Zo kondigde mevrouw J. M. C. van Lanschot-Prins de lezing aan die zy maandagmiddag in de Mon- dragon-foyer hield voor de afdelin gen Schouwen en Noordgouwe van de Ned. Bond van Plattelandsvrou wen met als onderwerp: „De achter grond van de mode door de eeuwen heen". Tussen deze twee op het oog niet eens zulke grote uitersten ligt een ontwikkeling van eeuwen waar van mevrouw Van Lanschot boeiend wist te vertellen. Vele zijn de faktoren die invloed op de mode uitoefenen. Eén van de belangrijkste noemde zij de aantrek kingskracht tussen de sexen, wat meteen verklaart dat er altijd wel mensen zijn die de mode zedeloos vinden. De natuurlijke nieuwsgierig heid van de mens maakt hem be reid tot veranderen. Belangrijke ge beurtenissen in de filmwereld en showbusiness hebben invloed op de mode en de idolen van de tijd gaat men nabootsen. Voorts spelen de so ciale verschuivingen een rol: hele bevolkingsgroepen proberen zich van de rest te onderscheiden en het sterkst vindt men dat bij de jeugd. De historie spreekt niet in de laatste plaats een woordje mee: mode is ook een weerspiegeling van, de tijd. Verschillende mode-tijdperken Aan de hand van de dia's van schilderijen en oude prenten besprak zij de verschillende mode-tijdperken. De eerste duizend jaar van onze jaartelling was de mantel het voor naamste kledingstuk voor mannen en vrouwen. Er onder droeg men een tunica, voor de mannen kort, voor de vrouwen lang. Men kende toen nog geen schaamte voor het naakt en de kleding was kleurig. Om streeks 1100 ontstaat er bij de Fran se edelen een behoefte aan cultuur en beschaving en men gaat rijkere kleding dragen. Dit breidt zich over heel Europa uit. De gotische tijd vond ook in de kleding zijn weer slag. De modelijn is spits en lang. De erotiek gaat nu langzamerhand een rol spelen. Men ging ook zijn wel stand tonen in de kleding. De sna velschoenen bijv. met de lange pun ten toonden aan dat men niet be hoefde te werken. Door de grotere welvaart by de burgerü ontwikkelt zich in Italië de Renaissaneestyl. die weer in de kle ding werd gevolgd. In het Spanje tijdens Karei V kan1 men echter het eerst van mode spre ken. Het Spaanse hof was toen toon aangevend op het gebied vap de mo de en omdat het hof nauw bij de geestelijkheid was betrokken, was dezer mode erg zedig. Vrouwelijke rondingen werden bedekt met loden platen en de kleur was vaak zwart. De mode bestreek alleen nog de adel en de hogere kringen. Was men tot nu toe erg zindelijk geweest, sinds de vqpirische ziekten zich van Italië over ^Europa uitbreidden, werden de badhuizen gesloten en waste men zich 'zo min mogelijk. Het hemd moest de kleding tegen het vuil van het lichaam beschermen. Van Madrid naar Parijs Tijdens Lodewijk XIV werd het modecentrum verlegd van Madrid naar Parijs. Het volgende tijdperk was die van de enorme crinolines en de heel diep uitgesneden hals. Men wilde zich verre houden van het se rieuze en burgerlijke, vandaar die excessen. De Franse schrijver Rous seau had met zijn „terug naar de natuur-theorie" invloed op de mode en dat betekende reeds een voorlo per op de invloed die van de Franse revolutie zou uitgaan. Men was nu wars van elke onder- scheidingsvorm en ook in de kleding waren er geen rangen en standen. Er werd gebruik gemaakt van rag dunne stoffen. De Napoleontische tijd kenmerkt zich door de Empire- mode en de mode gaat dan sneller wisselen. In 1820 treedt de man te rug uit de mode. De man trekt zich terug in het zakenleven en de vrouw wordt het statussymbool. Het „zwakke" geslacht In die tijd wordt ook de mythe ge boren van het „zwakke geslacht. In 1867 lanceert Parijs de „queu de Pa ris", wat de vrouw een heel vreemd silhouet geeft. De eerste geëmanci peerde vrouwen duiken in die tijd op, de zg. „blauwkousen" en zij gaan zich anders, gemakkelijker kleden. Dat wekt weerzin op, ook bij andere vrouwen, die zich nog steeds inre gen en soms de onderste ribben lie ten weghalen om toch vooral maar een wespentaille te hebben. De fiets maakt andere kleding noodzakeiyk en ook de intrede van andere vrouweiyke sporten maakt de wat lossere kleding meer alge meen. Na de Eerste Wereldoorlog ontslaat het „garcon"-type, het beeld van de zelfstandige vrouw. Na 1930 komt weer de behoefte aan meer vrou welijkheid en begint de glorie van de confectie. De confectie heeft de mode voor iedereen mogelijk ge maakt en de publiciteitsmedia be vorderden de verbreiding er van. De vrouwenkleren zijn meer aangepast aan de tijd dan de herenkleding en ook veel efficiënter. „Het wordt dan ook tijd dat de mannen weer eens een beetje mee gaan doen op het ge bied van de mode", aldus mevrouw Van Lanschot, die haar lezing ein digde met de stelling dat er aan de mode geen eind komt, omdat het een uitdrukkingsmiddel van de maat schappij en een spiegel van de tijd Dankwoorden Mevrouw Van der Waarden, de presidente van de afdeling Noord gouwe, dankte mevrouw Van Lan schot voor haar interessante cause rie. Mevrouw J. Krips-Doeleman, presidente van de afdeling Schou wen, had de bijeenkomst geopend. Zij sprak de hoop uit dat er in de toekomst, nu er een Kring Schou- wen-Duiveland van de Plattelands vrouwenbond is gevormd, nog meer gezamenlijke bijeenkomsten zouden plaatsvinden. BLIK DOOR HET WERELD Pluimen uiteengezet in vergadering van Sportraad ZIERIKZEE, 15-10. TyUens de dins dagavond gehouden openbare verga dering van de Sportraad in het stad huis le Zierikzee, is het duidelijk uit de veif gekomen, dat veor het bou wen van een sporthal te Zierikzee op een rijksbydrage van maximaal 25" cfwcl tenheogste f 225.000 kan wor den gerekend. Vei der is de moge- lykheid aanwezig dat de Nederland se Sportfederatie (NSF) hier nog eens 1' 50.000 bij zcu willen leggen. Verder stelt de Provincie Zeeland minstens 100.000 gulden beschikbaar voor de realisering van een dergelijk object, zodat in totaal ruim 3 ton bëschik- baat kan worden gesteld. Op de prioriteitenlijst van Zeeland slaat Zierikzee vrijwel bovenaan en al met al is het zeer aanlokkelijk ge worden om de bouw binnen afzien bare tijd te realiseren. Het exploitatietekort Tijdens deze drukbezochte bijeen komst, waar praktisch alle leden van de sportraad aanwezig waren én die céder leiding stond van mr. K. A. Keuning, was de diskUssié over het onderwerp sporthal bepaald tot de leden van de sportraad. Nadat de heer Keuning een inleiding had ge houden over allerlei aspecten van de zaak. benadrukte hij, dat het college van B.,en W. hét cp prijs heeft ge steld he.t advies en het geluid van de spc.rtread te horen. Gezien het fi nanciële gewicht achtte het college het ook gewenst, dat dit nu zou ge beuren. De plannen tot realisering van een instruct iezwembad zijn lang zamerhand in de ijskast terechtge komen cn dit plan is door enkele gemeenten cp Schouwen-Duiveland weinig enthousiast ontvangen In feite is van samenwerking op dit terrein geen sprake meer. In de ge meenteraad is reeds jarenlang ge pleit om tot de bouw van een sport hal in Zierikzee te geraken, hetgeen uiteraard handen vol geld kost. Als voorbeeld moge dienen dat b.v. Goes een jaarlijkse exploitatielast kent van een ton. De vooi-zitler rekende de aanwezigen ruwweg voor, dat als dit tekort voor Zierikzee 75 mille zcu bedragen, dit voor deze stad niet op te brengen zou zijn. Als de gym nastiekzaal in de sporthal geheel bezel zou worden, zou dat maximaal 1 50.000 per jaar kunnen opleveren en een feit is, dat men beslist afhan kelijk is van de gymnastiekvergoe- ding. Met de bouw van een dergelij ke hal in Zierikzee is een bedrag van f 850.000 gemoeid, waarin de volledi ge uitrusting is begrepen, daar de stichtingskosten van de. aannemer f 465.000 bedragen. Met andere bij komende kesten en de inrichting is dus een behoorlijke som gemoeid. Stichting zwembad niet haalbaar Vclgens de woorden van de voor zitter, is naar de mening van B. en W. het stichten van een zwembad niet haalbaar, omdat op een te groot exploitatietekort moet worden ge rekend. Anders had een zwembad zeker prioriteit boven een sporthal. Hoewel de heer Keuning het nut van een zwembad groter vond dan een sporthal, was hij toch bang dat er niets van zou komen, waarop ook eerder in de avond de heer J. H. van de Zande al had geattendeerd. Na dat spreker nog had gewezen op het feit. dat op een of andere wijze aan goedkoop geld te komen zou zijn vcor het dekken van het exploitatie tekort zou het verschil na aftrek van de vergoeding voor gymnastiekon- derricht nog slechts 35 mille bedra gen. Getracht moet worden dit op te vangen. Wanneer men er echter niet in zou slagen om het exploita tietekort praktisch sluitend te maken is realisatie van een sporthal niet mogelijk. Op sportpark Bannink Voor de bouw van een sporthal is een flink stuk bouwgrond nodig met een flink parkeerterrein. Vestiging op het bestaande sportpark Bannink betekent verlies van ruimte, maar toch veelt men er van gemeentewege wel iets voor om het oostelijk gele gen voetbalveld hiervoor in aanmer king te laten komen. Dit laatste is evenwel alleen nog maar een ge dachte. Als de hal geheel zou kunnen worden omgezet in gymnastiekuren zou dat dus maximaal een halve ton aan huur kunnen opleveren want een feit is, dat men beslist afhanke lijk is van deze gymnastiekvergoe- ding. Vandaar dat men ook aan planning denkt in een gedeelte van de stad, dicht gelegen bij scholen, dié daaraan behoefte hebben. De Theo Thijssenschool heeft in de di recte omgeving geen gymnastiekzaal beschikbaar en de kleine kinderen van deze school moeten nu nog dwars door de stad om aan gymna stiek te kunnen doen. Ook de Chris telijk Nationale School in het Vrije heeft straks na het gereedkomen van het schoolgebouw behoefte aan een gymnastiekgelegenheid en hetzelfde geldt voor de R.K. lagere-school. De ze drie scholen leveren echter geen optimale bezetting op. Het zwembad Van de aanwezige sportraadleden tcorde de heer G. van der Tholen zich wat verbaasd over het feit, dat het plan iet stichten van een instruc- tiezvpembad weggeschoven wordt. Hij was voor een referendum onder de bevolking want hij is de mening toegedaan, dat een zwembad een grotere functie vervuil dan een spcrthal. De heer G, J. Dijkstra was het met hem eens en memoreerde dat het met de resultaten van het schoolzwemmen in Zeeland droevig gestemd is. Zierikzee valt echter in dit opzicht wel iets beters uit de bus. De heer H. M. van der Post hoopte, dat ook de gemeente Westerschou- wen neg eens met de streekzwem- badplannen in zee zou willen gaan. Be heer Van der Post was sterk voor het stichten van sportgelegenheden in de omgeving van scholen en noemde in dit verband de Mossel- Advertentie Lederen handschoenen /■VWr/fr In alle 1^'/^ modekleuren /V DEN HAAG. De befaamde zangeres Joan Sutherland heeft in het Haagse Congresgebouw een gala-avond gegeven. Op de foto zien we haar na de voorstelling in haar kleedkamer, samen met Theo Oio/, die een gesigneerde foto van haar krijgt. boomgaard. De heer J. Th. Brouwer vond het jammer dat men bij de becijferingen van de subsidies uitge gaan was van een plaatselijke sport hal en dacht aan mogelijkheden van een streeksporthal. In zo'n streek sporthal zag de heer Brouwer meer mogelijkheden en hij wilde zeker geen referendum onder de bevolking gaan houden. De behoefte aan een zwembad vond spreker echt niet zo groot en hij gebruikte in dit verband het woord „overtild". De zalen mo gen dan goed zijn; voor zaalsporten kan rpen op. het gehele eiland niet terecht en dat is toch een droevige zaak. Voor micrckorfbal en zaal handbal is men petabene op Oudé- Tonge aangewezen. De heer M. C. Verheijen vond de exploitatie van een sporthal en een zwembad niet vergelijkbaar en-be twijfelde het zelfs of de rijksover heid wel enige subsidie -wil verstrek ken vcor een zwembad. De heer Dijkstra wilde tenslotte graag twee uitgewerkte plannen naast elkaarop tafel zien en bleef bij zijn inspraak onder de bevolking, hetgeen ook de heer T. G. Hekman benadrukte. De bouw van twee gymnastiekzalen voor de Z.L.M. zal waarschijnlijk werden veranderd in' één zaal ter wijl bij dè Realisering ;'van een sport hal de bouw van een; gymzaal in de Mcsselboomgaard geeh doorgang zal vinden. Deze zal dan. opgaan in de sporthal. De uitgew'èrkte plannen zowel voor een spcrthal als een zwembad zullen in overweging wor den genomen om voor te leggen aan B. en W. Een feit blijft echter, dat de subsidies voor een zwembad la ger zijn als voor eeh spcrthal. Voor sporthallen liggen deze nu eenmaal vast en zijn uitermate gunstig zodat de bouw van een sporthal eenvoudi ger zou zijn. Punt blijft dan nog een verantwoorde exploitatie te krijgen. Ervaringen op Goeree-Overflakkee vallen erg mee want ook de inbreng van sportverenigingen is daar zeker niet gering. Uiteindelijk wordt het een afwegen van verschillende be langen. WASHINGTON, 13-10. President Nixon zal het Amerikaanse volk op 3 november in een Iandelyke televi sie-uitzending verslag uitbrengen over de toestand rond Vietnam. Dit heeft het Witte Huis maandagavond meegedeeld. De regering-W'ilson lyerriclit nu niet bepaald prestaties waarvoor de Britse massa warm kan lopen - kri tiek is er alyemeen, ook in de eigen kring. Daarvan zou de conservatieve oppositie moeien profileren, maar dat blijkt niet het geval. Ze heeft wel een aantal stembusoverwinnin gen geboekt bij plaatselijke verkie zingen, maar ze kan daaruit meer opmaken dal men over Labour ont goocheld is dan dat men verrukt is van de verrichtingen der conserva tieven. Op hel ogenblik is het bij opinie peilingen al weer zo dat de conser vatieve voorsprong op Labour al u eer sterk is gekrompen. Als Wilson tut verkiezingen zon besluiten vol gend jaar dan staat zijn nederlaag geenszins bij voorbaat vast. De zwakte van de conservatieven is voornamelijk hun voorman Ed ward IJealh, een man die niet erg tot de verbeelding spreekt en die ook niet de vechter is die het Wilson goed lastig maakt - iets wat Wilsons tegenstanders hem van harte gegund zouden hebben: ook al verbetert er dan niets dan steekt er toch een vol doening in dat men althans iets te rug heeft gedaan. Op het laatste partijcongres is het weer eens geble ken. De voornaamste verdedigingen tegen aanvallen van bijvoorbeeld de rechtervleugel van Enoch Powell werd niet geleid door Heath, maar door mannen als Duncan Sandys en de van stal gehaalde oud-premier Sir Alec Douglas-Home. Die overi gens ook meer opereerden uit ijver om eenheid aan de top te bewaren dan om de partij aantrekkelijk te maken voor de massa. Minder geestdrift voor E.E.G. Het is ongetwijfeld zo dat bij de geioone Britten de geestdrift voor toetreding tot de E.E.G. aardig is ge taand - ook al is dat dan op vrij du bieuze gronden zoals de mogelijk heid dat de boter aanzienlijk duur der kan worden. Home en Sandys hebben dit soort aanvallen aardig gepareerd met goede economische argumenten waarbij de overweging dat toekomstig voordeel een hoge toegangsprijs kan rechtvaardigen een rol speelde. Het ging in dit opzicht ongeveer als op hei labourcongres, maar er is dit verschil dat het daar om een on middellijk stuk regeringspolitic/: ging da: men zelf moest zien uit te voeren, ten oppositie kan zich per mitteren zich minder op dit soort zaken te concentreren en meer na druk te leggen op de methoden die men toepast om terug te keren in de regeringsbanken. Maar dat élan ontbreekt zeer duidelijk. Bovendien blijkt onderlinge ver deeldheid die men juist niet zou moeten etaleren .Labour staat dan wel niet sterk, maar wat haar zou moeten bedreigen toor.t zich nog zwakker. Geen wonder dat de heer Wilson zich alom kan vertonen met goed humeur en zonder dat de zor gen hem van het gezicht stralen. Advertentie. Uitgaan, winkelen, eten en drinken in hot Parijs van België! Volledig verzorgd. van elk station Alle informatie in de NS-reiskrant op de stations. jg\A voordelig urt met NS MIDDELBURG, 14-10. Het bestuur van de stichting eeuws studiefonds te Middelburg heeft zich gericht tot het ccliège van Ged. Staten met het ver zeek te willen bevcrdei'eil, dat het maximum van het van provijn- ciewege iri rekening-courant te ver strekken krediet wordt verhoogd tot f 450.000. en het provinciaal subsidie ingaande 1970 wórdt vastgesteld ep 1' 25.000 per jaar. Dit verzoek impliceert een verho ging van het kiediet met f 100.000 per jaar. Ged. Staten stellen provin ciale staten voor het verzoek ven het studiefonds in te willigen. Ir. hun desbetreflend voorstel wij zen G.S. op het feit dal de stichting in een behoefte voorziet en het col lege brengt tot uitdrukking-.grote waarde te hechten aan de werk zaamheden die döor dé 'stichting worden verrricht. Behalve een per soonlijk belang meent het college verdér dat zeker een algemeen be lang wordt gediend, wanneer jonge begaafde mensen in de gelegenheid worden gesteld zich verder te ont- plcoiïen Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. FEUILLETON DAM 9 Lenckeek lederwaren ZIERIKZEE door B. J. ten Wesepe Truusje van Duinkerken bestaat niet meer voor Frans Vlasma. Ge dachtig aan de waarschuwing van schoonpapa in spé, blijft hij ver weg van Heidenrijk. Trouwens zijn werk ligt in een geheel ander deel van het land. De Achterhoek is zijn domein niet. Een paar dagen later weet ook pa Van Oorschot, dat Mia hel; eerst nog een paar maanden wil aanzien. En fin, twee maanden zijn ook geen mensenleven. Als ze na deze zomer weet, wat ze wil, kan hel huwelijk altijd neg eind oktober worden vol trokken. Dus heeft hij er vrede mee. Mia is een voorzichtige jongevrouw en nu hij weet, welk slippertje zijn aanstaande schoonzoon onlangs maakte, kan hij haar eigenlijk geen ongelijk geven. In die tijd kan Frans meteen bewijzen, dat het hem ernst is. Er gaan een paar weken voorbij, waarin hij dagelijks zijn klanten be zoekt en aan het eind van de dag of de week, al naar gelang hij dichter of verder van Utrecht af werkt, komt hij met grote orders thuis. Als ver tegenwoordiger is Vlasma zijn geld waard, weet de directeur. Nu ja, als hij een goeie opvolger vcor Frans kan vinden, zullen de orders blijven komen. Tenslotte is niemand persé onmisbaar. lussen hom en Mia groeit toch wat meer vertrouwelijkheid sinds die avond, dat ze het een beetje uit gepraat hebben. Ze gaan weer vaker samen uit. En op een middag geeft ze opeens de wens te kennen: „Ik wil jeu vrijgezellen-appartementen wel eens zien". Frans is een beetje overbluft. Juist omdat hij weet, hoe Mia ge steld is op conventies en goede ma nieren, heeft hij haar nooit durven uitnodigen. Maar nu ze het zelf vraagt, vindt hij het prettig. „Goed," antwoordt hij knikkend. „Wanneer wil je?" „O, dat doet er niet toe. Moet je soms eerst de rommel opruimen?" Ze kijkt hem ondeugend lachend aan. „Er is geen rommel bij mij op de kamers. Daar zorgt overigens m'n hospita wel voor. Nu?" Mia kijkt op haar horloge. Hel is zaterdagmiddag, ruim drie uur. „Best. Misschien heeft je hospita thee". „Vast en zeker." Ilij rijdt naar zijn hospita, waar hij binnen een kwar tiertje arriveert en opent de deur. Mia gaat binnen. Frans wijst naai de trap. „Boven zijn mijn kamers," zegt hij. „Ik zal even thee vragen. Ga alvast maar vooruit." Maar de hospita blijkt niet thuis te zijn. Overigens niet te verwonde ren. Het is zaterdagmiddag, dus er moet gefcurageerd worden; ze zal wel in de stad zijn, boodschappen halen. Enfin, dan moet de thee nog maar wat wachten. Frans loopt de trap op. In zijn woonkamer staat het meisje en kijkt rond. Als ze hem hoort binnenkomen draait zé zien even om en lacht. „Leuk. En gezellig. Wel ongeveer zo, als ik me had voorgesteld." Mia drentelt naar dc boekenkast, waar ze nieuwschierig dc titels be kijkt. Hij loopt naar haar toe én legt zijn arm om haar leest. „Aai-dige verzameling boeken heb je. Je houdt nog al van lezen, niet?" Hij knikt. „Precies als jij. In me nig opzicht harmoniëren we niet el kaar." Ze neemt een boek en bladert el even in. „Vindt je hospita het goed?" 51 „Wat?" „Dat ik hier ben? Op je kamer?" „Waarom niet?" vraagt hij lachend „In deze moderne tijd Hij kust haar vluchtig in haar hals, maar ze weert, hem af. „Niet doen. Als ze net zou binnen komen, zou ze er heel wat van kun nen denken." „Onzin, Mia. Als ik nou nog met je lag te scharrelen op m'n bank." Hij wijst naar de lange bank bij het raam. Resoluut legt ze het boek terug. Er schieten vlammen uit haar ogen, als ze hem aankijkt. „Als je zoiets met me zou probéren, keek ik je nooit meer aan." Frans lacht, smakelijk, helemaal niet geïmponeerd door haar ietwat heftige reaktie. „Doe toch niet zo mal, Mia. Wij zijn verloofd, houden van elkaar en zijn jong. Wat. zou er op tegen zijn als wij van tijd tot tijd een beetje met elkaar stoeien?" „Stoeien is neg iets anders dan scharrelen, zoals jij dat noemt. Dat is vulgair en daarvoor leen ik me vast niet. Overigens, ik zou nooit, misbruik willen maken van dc om- standghëden W.e gedragen ons hier derhalve als behoorlijke mensen." „O, juist. En straks, in de wagen? Mogen we dan handelen als onbe hoorlijke mensen?" Mia schudt haar hoofd. „Soms ben .ie onmogelijk Frans. Je begrijpt best, wat ik bedeel." Hij zucht. „Ik wou dat ik een mid deltje wist cm jou af en toe te ont dooien." „Je zult me moeten nemen, zoals ik ben. Ik meen, dat we er al eerder over gesproken hebben." (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 8