DE ZIERIKZEESCHE Tsjechoslowaakse politici Dubcek en Smrkovsky 'weggezuiverd' MAIGRET REGENJASSEN Verhoging inkomensgrenzen bejaarden-ziekenfondsverzekering Schandaal rond Scala van Milaan k±"dr,r.ergiftiging Shell-raffinaderij grootste ter wereld Nood in Tunesië vraagt om veel hulp President Somalië vermoord „Duidelijk alternatief ontbreekt" Voortvluchtige misdadiger gearresteerd ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Domb-rdu" 16 oktoln-r 1969 k '2i i WAARIN OPGENOMEN JAAR V797 - 188 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 13.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: De stadliuisrestaiiralie Ie Br omver sluiven I'll A AG, 15-10. In een ingrijpende wijziging van het Tsjechoslowaakse parlement hebben woensdag de twee bekendste hervormingspolitici, van Tsjecho-Slowakije. Alexander Dub cek en Josef Smrkovsky, de laatste hoge posten verloren die hun nog waren overgebleven. Achter de gesloten deuren van de Spaanse zaal in het kasteel van Praag - ook de Tsjechoslowaakse pers was niet toegelaten - keurden de vertegenwoordigers van de twee kamers van het parlement de door het centrale comité van de commu nistische partij geëiste veranderin gen zonder debat goed. De beide politici, van wie niet be kend is of zij de vergadering bij woonden, hadden al schriftelijk la ten weten dat zij met het besluit ak koord zouden gaan. Zo moest Dubcek zijn functie van voorzitter van het federale parle ment afstaan aan de Slowaak dr. Dalibor Hanes. In de Volkskamer stemden 235 afgevaardigden voor Hanes, zes waxen tegen en drie ont hielden zich. In de Kamer der na tionaliteiten was cle stemverhouding 122 voor, twee tegen en twee ont- bij de tijd folegmit HKVEVPIPN tl. TEL 91110-281 houdingen. Hanes vervulde tot dus ver het ambt van voorzitter van de Nationaliteitenkamer. Deze functie viel nu toe aan de voorzitter van het Slowaakse verbond van schrijvers, Vojtech Mihalik. Smrkovsky is als voorzitter van de Volkskamer vervangen door de vrou welijke arts Sonja Penninger. Meer zuiveringen Het presidium van het parlement onderging nog meer wijzigingen. An- tonin Bichler, Josef Buruvka, Leo pold Hofman, Viktor Knapp, Jiri Lacina, Alis Polednak en mevrouw Marie Mikova, allen liberaal gezind, moesten hun plaatsen afstaan. Voor hen in de plaats zijn gekozen: mevr. Sonia Pennigerova, Vasil Biiak, Alois India, Vilem Novy, Eduard Mandak, Oldrich Bolenik, Josef Kor- cak en Miroslav Zavadil. De kamer van de Naties heeft op zijn beurt Bo- huslav Ungrad, Frantisek Cervenka en zijn nieuwe voorzitter, Vojtech Mihalik, op andere opengevalion plaatsen in het presidium gekozen. DEN HAAG, 15-10. Als gevolg van de verhoging van de pensioenbedra gen ingevolge de Algemene Ouder domswet, zullen met ingang van 1 augustus 1969 ook de toelatingsgrens en de premie-inkomensgrenzen van de bejaardenziekenfondsverzekcring worden opgetrokken. Binnenkort is de publicatie te ver wachten van een Koninklijk Besluit waarbij de toelatingsgrens met in gang van 1 augustus 1969 wordt ver hoogd van f 7,268,- tot f 7.364,-. De premie-inkomensgrenzen van f 5.574,- en f 6.584,- worden ver hoogd tot f 5.670,- onderscheidenlijk 1' 6.680,-. Vanaf 1 augustus 1969 zal het volgende premietarief gelden: Inkomen f f 5.671,- f 6.681,- f 5.670,- f 6.680,- f 7.364,- Premie f 3,28 per week f 6,56 per week f 9,84 per week toestand prins Coiislautijn Lichte verbetering DEN HAAG, 15-10. Over dc ge zondheidstoestand van prins Con- stantijn deelden de behandelende ge neesheren woensdagavond mede, dat de lichte verbetering die zich woens dagmorgen aftekende, zich geduren de de dag heeft voortgezet, aldus de R.V.D. Drie doden door ROTTERDAM, 15-10. Minister Roolvink (sociale zaken en volksge zondheid) zal op 27 oktober op het terrein van Shell Nederland N.V. in Rotterdam (Pernis) de vjjfde aard- oliedestillaticfabrick officieel in ge bruik nemen. Deze fabriek met een verwerkings capaciteit van 7,5 miljoen ton ruwe olie per jaar, heeft Shell/Pernis tot de grootste raffinaderij ter wereld gemaakt. De z.g. primaire destillatie capaciteit van deze Shell-vestiging is nu 25 miljoen ton ruwe olie per jaar. De bouw van de nieuwe installa tie - investering ruim f 100 miljoen - heeft twee jaar geduurd. DEN HAAG. 15-10. Het Rode Kruis en de afdeling hulpverlening van de Wereldraad van Kerken hebben ter leniging van de nood, ontstaan dooi de overstromingen in Tunesië, reeds vele honderden tenten en lakens ge zonden. zo meldt het persbureau van de N.H. Kerk. Nog veel meer is ech ter nodig w.o. desinfectantia en an tibiotica en 20.000 dekens. In totaal wordt vanuit Genève om een bedrag van 25.000 dollar gevraagd voor hulpverlenings- en herbouwactivitei ten. De stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen te Utrecht heeft haar gironummer 5261 te Utrecht opengesteld voor bijdra gen ten behoeve van de slachtoffers van deze ramp. LONDEN. 15-10. Dc president van de republiek Somalië, dr. Ali Sher- marke, is woensdag volgens medede lingen van radio-Mogadisjoe dood geschoten tjjdens een bezoek aan het noorden van het land. De dader was een man in politie- uniform. De moord werd gepleegd in de stad Las Anod. Er is een arresta tie verricht. Dr. Ahermarke, om streeks 50 jaar oud, was president sinds 10 juni 1967. MILAAN, 15-10. Een bariton van dc.beroemde opera van Milaan, Gui- seppe Zecchillo, heeft in een brief aan de justitie van Milaan de direc teur van de Scala ervan beschuldigd, uit het theater de afgelopen jaren 190 stukken kostbare decors ter waarde van 19 miljard te hebben la ten „verdwijnen". Sommige decors bevinden zich momenteel in restau rants en nachtclubs van de stad, be weert hij. Hij heeft het ontslag van. de directeur. Antonio Giringhelli, ge- eist. Zecchillo zegt zijn beweringen met 24 foto-documenten te kunnen staven. ZEIST, 15-10. In een woning aan dc Constanten Huygenslaan te Zeist zijn drie bejaarden mensen dood aangetroffen Alle drie zijn het slachtoffer geworden van kolen dampvergiftiging. Om het leven zijn gekomen de 83- jarige heer S. Schrikenberg, zijn 86- jarige echtgenote mevrouw Schri- kenberg-Van der Kant en een buur vrouw van het echtpaar, de weduwe S. W. van Ochem-Roeterdink, oud 78 jaar. Een familielid van het echtpaar deed deze ontdekking. Gebleken is dat de buurvrouw dinsdag bij het echtpaar op bezoek is gegaan. Premier De Jong: DEN HAAG, 14-10. Minister-pre sident P. S. J. de Jong meent dat dc samenwerking tussen regering en parlement goed is. „Alle actuele problemen komen steeds aan de orde. Ik vind het na tuurlijk in z'n algemeenheid jammer dat er niet een of andere partij of combinatie van partijen is die een alternatief heeft. Dat maakt natuur lijk de oppositie beter. Dat maakt gewoon in democratische verhoudin gen de zaak gezonder. Omdat dat op het ogenblik niet duidelijk is, is er natuurlijk tot op zekere hoogte soms wat politieke bellenblazerij". Tegen uitstekende lading gereden EINDHOVEN. 15-10. In Eindhoven -Acht reed een uit Best komende personenauto in op de uitstekende lading van een bij het kruispunt Bosdijk-Rijnstraat op de tussenweg voor afslaand verkeer staande trek ker met oplegger. De lading, met rode vlag aange duid, stak over de rijbaan. De be stuurder van de personenauto, de 25- jarige L. van Heugten, uit de Ar- noudstraat in Geldrop, werd hierbij op slag gedood. Leerlingwezen voor gezinshelpsters DEN HAAG, 15-10. Staatsecreta ris mr. H. J. van de Poel van C.R.M. heeft aan de in Utrecht gevestigde stichting dienstverlenende en ver zorgende beroepen toestemming ver leend een opleiding te organiseren voor gezinshelpsters in het kader van het leerlingwezen. Met deze op leiding is er voor meisjes, die op on geveer 15-jarige leeftijd ophouden met het volgen van het gewone schoolonderwijs, een directe aanslui ting gecreëerd voor het in dienst stellen bij een instelling voor gezins verzorging. De duur van de opleiding is be paald op ongeveer een jaar. Per week ontvangen de leerlingen 12 uur les aan de huishoudschool, en zijn ze 28 uur werkzaam in gezinnen. De opleiding wordt verzorgd door scho len. die gevestigd zijn in 17 gemeen ten, verspreid over het hele land. De premier zei dat dinsdagmor gen op de dag van de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer in een radio-interview met een re dacteur van de Nederlandse Omroep Stichting (NOS). De bewindsman ging uitvoerig in op vragen over o.a. troonrede, mil joenennota, koninkrijkszaken en buitenlandse politiek. Foam de Luxe gezond, verkwikkend slapen Golfbaan voor Nixon van 7 miljoen gulden SYDNEY. 15-10. De Australische golfspeler Bruce Devlin heeft een contract getekend voor de aanleg van een golfbaan bij president Nixons buitenverblijf op het eiland Key Biscayne voor de kust van Flo rida. De baan gaat twee miljoen dol lar (7,2 miljoen gulden) kosten. Toen de president een huis had ge kocht met uitzicht over de Biscayne- baai, besloot de plaatselijke districts- raad op 400 meter afstand daarvan een golfbaan te laten aanleggen, ver telde Devlin. In januari wordt met het werk begonnen, en volgend jaar november gaat de baan open. Mislukte roofoverval ROTTERDAM, 15-10. De Rotter damse recherche is op zoek naar een man en een vrouw, die dinsdagavond rond zeven uur hebben geprobeerd een bejaarde sigarenwinkelier aan de Zaagmolendrift in de Maasstad met ether te bedwelmen om hem daarna te beroven. De overval had geen suc ces. omdat de sigarenwinkelier, de 74-jarige J. de Mey met een enkele vuistslag op het gezicht de man op de vlucht deed slaan. De vrouw vluchtte daarna mee. AMSTERDAM. 15-10. Na ruim tien dagen voortvluchtig te zgn geweest, is de misdadiger G. S., die in dc nacht van vrijdag op zaterdag 4 ok tober jl. op spectaculaire wijze uit het Huis van Bewaring in Amster dam wist te ontvluchten, door dc Amsterdamse recherche woensdag avond aangehouden en ingesloten. De voortvluchtige werd aangehou den in een auto in de Tweede Hel merstraat. Een vriend van hem, de 35-jarige W. A. L., antiquaii", bracht hem in zijn auto naar een ander adres. De politie had de antiquair al reeds enige tijd geschaduwd. De auto werd in de binnenstad gesig naleerd. De politie, die de achter volging inzette, raakte de auto op een gegeven ogenblik kwijt, maar zag hem even later opduiken in de Tweede Helmerstraat, dichtbij het hoofdbureau van politie. Bij zijn arrestatie bood de 45-ja- rigè S. geen verzet. Hij zat onderuit gezakt op de bank van de auto. Hij had 38 patronen op zak, maar de po litie heeft zijn pistool, die hij bij zijn Aanklacht voor niet naar kerk gaan GLOUCESTER, 15-10. Tegen drie inwoners van de Engelse stad Glou cester is een aanklacht ingediend omdat ze op zondagen niet ter kerke gaan. Woedend over een^recente be keuring wegens verkoop op zondag is daartoe een zekere Ken Smith, eigenaar van een cash-and-carrybe- drijf, overgegaan op grond van een uit de zeventiende eeuw daterende wet. „Ik ga ermee door tot die be lachelijke wet is geschrapt", zei hij maandag. Hoge onderscheiding voor Amerikaanse astronauten PARIJS, 15-10. De Guzman-prijs, in 1889 voor het eerst uitgereikt, is door de Franse academie van we tenschappen toegekend aan de drie astronauten van de Apollo-11: Ann- strong, Aldrin en Collins. De secre taris van de academie, Louis de Broglie, zal de prijs in de vorm van drie gouden medailles op 8 december overhandigen aan de Amerikaanse ambassadeur in Parijs, Sergent Sh river. Studenten en justitie AMSTERDAM, 15-10. De 66 V.U.- studenten die in de komende maand terecht zullen staan wegens lokaal vredebreuk in het provisorium van de V.U. schrijven in een open brief aan de officier van justitie dat zij zich blijven verzetten tegen-het feit dat de justitie zich mengt (of laat mengen) in politieke conflicten tus sen studenten en de universitaire overheid, en tegen objectieve partij digheid die de justitie hierin tentoon spreidt. Zij ontkennen dat de justitie neutraal is in dit conflict. Grijpwageiitopkraan voor lossen van bieten HAARLEM, 15-10. De machinefa briek Figee te Haarlem heeft een op dracht ontvangen voor de bouw van een grijperwagentopkraan met een hefkracht van 5 ton bij een max. vlucht van 20 meter. De kraan die snel zal kunnen wer ken zal bij de volgende bietencam pagne door de opdrachtgever de Verenigde Coöperatieve Suikerfa brieken Dinteloord" te Stampersgat worden ingezet, zegt een communi qué van het bedrijf. ontvluchting bij zich had, en waar mee hij zijn bewakers heeft bedreigd, nog niet gevonden. Veertienjarig meisje dient klacht in hij V. N NEW YORK, 15-10. Een 14-jarig Australisch meisje heeft bij de V.N. een klacht ingediend over wal zij noemt de onrechtvaardige inbeslag neming door de Australische rege ring van land op het eiland Bou gainville dat tot Australisch Nieuw Guinea behoort. Fiona Osbeirne dringt er in haar verzoekschrift bij de volkerenorga nisatie op aan direct stappen te doen om die inbeslagneming tegen de wil van de eilandbewoners onge daan te maken. Rat beet zich vast in been METZ, 15-10. Een rat heeft zich vastgebeten in het been van een 18- jarig efietser, die in het centrum van Creutzwald (departement Moezel) reed. D ejongen, Bay geheten, moest afstappen om het knaagdier te ver wijderen. Dit lukte hem niet. Hij nam toen een ijzeren staaf om het dier te doden. De jonge man ligt in een ziekenhuis ter observatie, omdat de mogelijkheid bestaat, dat de -rat dol was. Interpol beschikt over uitgebreid kaartregister MEXICO, 15-10. Interpol heeft kaarten met gegevens over een 40 duizendtal internationale misdadi gers. Dit heeft een lid van het alge mene secretariaat van Interpol, die in Mexico in algemene vergadering bijeen is, meegedeeld. Vooral finan ciële misdrijven en in het bijzonder de geld vervalsing, zijn de laatste tijd sterk toegenomen. Engeland heeft zevenzijdige munt LONDEN, 15-10. Het bankbiljet van tien shilling, dat tijdens de eer ste wereldoorlog „tijdelijk" in Groot- Brittannië werd ingevoerd, is dins dag uit de circulatie genomen. Hiervoor komt een niéuwe zeven zijdige munt met een waarde van vijftig penny in de plaats. Er zijn nu ongeveer 120 miljoen nieuwe munten uitgegeven. De invoering van het nieuwe muntstuk is de jongste maat regel bij de omschakeling van Groot -Brittannië op het decimale stelsel. Koningin bij viering 50-jarig bestaan Christen-vrouwenbond AMSTERDAM. 15-10. Koningin Juliana is woensdagmiddag aanwe zig geweest bij de viering van het 50-jarig bestaan van de Nederlandse Christen-vrouwenbond in het Rai- congrescentrum in Amsterdam. Bij aankomst werd zij begroet door de commissaris der koningin in de pro vincie Noord-Holland, mr. F. J. Kranenburg, en kreeg zij een bos orchideeën van de 12-jarige doch ter van de voorzitster van de bond. Marjolein Strikwerda. Koningin Juliana woonde het ge hele programma bij. UTRECHT. Prins Willem-Alexan der (voorgrond) en prins Johan Friso brachten met' hun verzorgster mej. Swellengrebel een bezoek aan het nieuwe broertje, prins Constanlijn, in het academisch ziekenhuis te Utrecht. Dit nummer beslaat uil 12 pagina's 4 Men mist iels pas 4 J Als men het missen moet. f i 1 Droog en zonnig Verwachting tot vrijdagavond: Droog, zonnig en vrij warm weer, maar in de nacht en ochtend plaat selijk mist; zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: van 1 tot 6 gra den boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 17 okt. Zon op 7.08, onder 17.42. Maan op 14.47, onder 21.33. Eerste kwartier: 18 okt. te 9.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 17 okt. 6.45 v.m. 19.11 n.ro BROUWERSHAVEN: 17 okt. 6.38 v.m. 19.00 n.m. Doodtij: 20 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 16-10. Het K.N.M.I. meldt: Een krachtig gebied van ho ge luchtdruk blijft het weer boven het Europese continent beheersen en oceaanfronlen brengen alleen langs de westkust van de Britse ei landen en van Skandinavië bewol king en enige neerslag. Vanuit Frankrijk voert een zwakke zuide lijke wind vrij warme lucht naar ons land. waarin overdag bij zonnig weer de temperaturen tot meer dan vijf graden boven normaal kunnen oplopen. In de lange onbewolkte nacht daalt de temperatuur echter flink en ontstaat op vele plaatsen mist. In het oosten en zuiden van het land waren de minimum-tempe raturen donderdagochtend drie gra den. Er lijkt nog weinig verandering op komst in het fraaie herfstweer. LONDEN, 15-10. In veel steden in dc wereld hebben Amerikanen en anderen die tegen het Amerikaanse Victnam-belcid zqn woensdag bij dc ambassades gedemonstreerd ter ge legenheid van uMoratorium"-dag. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1