Inbreker met vakantie Zelfs bij de beroemde sherry-kuur moet je tussendoor 'kaas uit het vuistje' eten. mijfiHRRDrs Lamllmuwers van Schouwen-Duiveland hebben een goede oogst Aardbeving in Griekenland Arabieren houden Complot van negergroep in Philadelphia been stijf ZIERÏKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 oktober 1%9 Nr. 20285 Het laatste Ixierenwerk r r SCHOUWEN-DUIVELAND, 13-10. Op de akkers van Schouwen-Duive land wordt de ploeg de laatste we ken, weer een steeds meer voorko mend werktuig, dat wil zeggen dat de laatste fase van de iandbouw- werk/aamheden is begonnen, het ploegen van het land en overal ziet men de ploegers de voren trekken. Of m enziet anderen bezig de gladio len te rooien, ook één der werkzaam heden die het najaarseizoen afslui ten. Hier en daar ook nog een perceel bieten, reeds aangevreten door de rooier, voor de eerste leveringen die intussen hebben plaats gehad en nog enkele weken of alle bieten zullen liggen te wachten, tot de auto langs komt om hen op te laden. Het rooien ging enerzijds wel vlot, maar men ziet dat de staarten bij het rooien zijn afgebroken vanwege de harde droge grond. De aardappelen kwamen evenals de uien, dit jaar wel zeer vroeg bin nen, wel een maand vroeger dan vo rig jaar toen de nattigheid het rooi en stagneerde. En wat voor de land bouwer wel het belangrijkste is, aardappelen en uien doen ook een behoorlijke prijs. Al hoopt men natuurlijk wel dat de prijs voor de bintjes nog wat zal aantrekken tot 20-25 cent per kg; de nu te maken prijs van 16 cent noopt ook al om te verkopen. Bij de uren komt daar nog bij, dat de opbrengst per ha behoorlijk was, omdat de uien zo droog konden wor den geoogst, hoopt men dat het uit valpercentage voor koprot en andere ziekten uiterst miniem zal zijn. En 15 cent per kg is geen prijs om over in de krant te schrijven, maar wel om behoorlijk financieel uit te ko men met de uien dit jaar. Minder rooikosten Tegenover een grotere opbrengst van de uien per ha in 1968 staat een mindere opbrengst p<*r ha voor 1969, maar de gemakkelijkheid waarmee kon worden gerooid, zal de kosten voor het rooien ongetwijfeld ook hebben gedrukt. De loonwerker heeft ongetwijfeld ook kosten spa rend kunnen werken, omdat de ma chines veel minder stuk gingen dan anders, van mensen en machines moest minder worden gevergd, dan bij nat weer en drassig land. Bintje is op Schouwen-Duiveland nog steeds favoriet, in tegenstelling met Flakkee, waar men in veel ge vallen op de Eigenheimer is overge gaan en waar het prijsverschil bint je-eigenheimer zeker het mindere beschot van de Eigenheimer, over treft. Al met al, de landbouwer in hart en nieren kan de laatste weken op gewekt door het leven gaan. Een goede oogst, gemakkelijk gerooid, met behoorlijke export en dus be hoorlijke prijs voor aardappelen en uien, dat is toch wel het maximum van wat men tegenwoordig kan ver langen. Het is een van de meest toekende diëten ter wereld. Een 3-daags superdieet waar je vier kilo van kunt afvallen (maar je mag het maar eens in de 6 weken doen). Kaas uit het vuistje als 'tussendoortje' hóórt erbij. Kijk maar: 8 uur een hardgekookt ei, 11 uur een ons kaas uit het vuistje, 1 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 4 uur een ons kaas uit het vuistje, 7 uur een glas sherry en een ons biefstuk, 11 uur een hardgekookt ei. Koffie en thee zonder suiker mag. Kijk, we staan er niet op dat de naam veranderd wordt in 'kaas uit het vuistje dieet'. Maar het is toch leuk dat je met die smakelijke gewoonte nog kunt vermageren ook. Vraag 't wel even uw arts. Jeugdvogelwachtleden ontdekten tekenen van de herfst SCHOUWEN-DUIVELAND. 12-10. Vanwege de stralende nazomer, die we nauwelijks „herfst" kunnen noe men, was het aantal paddestoelen zeer gering. Als er een flinke bui valt, zullen ze als „paddestoelen" uit de grond rjjzen, maar dat is nog niet geschied. In de Westhoek trokken ruim 30 kinderen de Domeinen in en vonden de kamperfoelie nog weldadig bloei en. Wat minder uitdagend, maar toch bloeiend werden hersthooi en jacobs- kruid aangetroffen. Aan paddestoe len vond men: de koningsmantel, spijkerzwam, roestvlekkenzwam, pa- relstuifzwam in verschillende stadia, splijtvezelkopje en braakrusula. De vele gekleurde bessen o.a. van gel- derse roos, bitterzoet, duindoorn en de vlierdoorn deden wel degelijk aan de herfst denken. Overtrekkende vinden vervolmaak ten dit beeld. Bij het natuurreservaat van Ouwer- kerk trokken ruim 50 kinderen het terrein in, om al direkt te genieten van een overdadige groei van de AMSTERDAM. Vorige week wercl Sonia Gaskell gehuldigd met een speciale voorstelling van het nieu we programma van het Nationaal Ballet. Deze fascinerende opname werd gemaakt tijdens de generale repetitie. oranje-rode bessen van de duin doorn. De olijf wilg met vrucht wei'd wat nader bekeken en verder zag men spaanse tak, de cardinaalsmut- sen, rozenbottels in allerlei vormen. De bloeiende honingklaver stond zoetig te geuren langs het pad. Een winterkoninkje werd bespied en be luisterd. Een elzenboom met drie proppen-stadia werd bestudeerd. Verschillende paddestoelen werden gevonden waaronder: de rodekool- zwam (gemakkelijk te herkennen aan zijn kleur). De bloeiende zeeasters stonden in de greppels. Aan een boom werd een mosgal gevonden. Dit is een verdikking aan een tak, waar een kevertje zijn eitje in legt, dat via het larvenstadium weer een beestje wordt. De pluimen van de paardebloemen werden door de lage zon (herfstig belicht), die wat vertroebeld werd door de dampige mist. Een geweldig gezicht. Met dit beeld nam de jeugd weer afscheid van een geslaagde ex cursie. TEL AVIV. Israëlische vliegtuigen hebben een aanval uitgevoerd op een guerrillabasis in Jordanië, enkele kilometers ten noorden van El Salt, zo heeft een woordvoeder in Tel Aviv bekendgemaakt. De actie duurde slechts enkele minuten. Alle vlieg tuigen waren teruggekeerd. Dt- maximale bedragen voor premieheffing DEN HAAG, 11-10. Binnenkort kan de publikatie van een Koninklijk Besluit worden verwacht tot verho ging van het bedrag, waarover inge volge de algemene ouderdomswet, de algemene weduwen- en wezenwet, de algemene kinderbijslagwet, de al gemene wet bijzondere ziektekosten en de kinderbijslagwet voor loon- trekkenden maximaal premie wordt geheven. Deze premie-inkomensgrens, wel ke thans f 16.200 bedraagt, wordt verhoogd tot f 17.450. Deze verho ging zal 1 januari 1970 ingaan. Voor de berekening van de pre mie ingevolge de wet op de arbeids ongeschiktheidsverzekering, de ziek tewet en de werkloosheidswet zal het maximum dagloon voor het jaar 1970 f 89 bedragen. Voor 1969 was dit f 83. Vissterfte door giftig afvalwater HITZACKER, 12-10. Duizenden dode, vergiftigde vissen drijven sinds zondag in de haven van Schnacken- burg aan de Elbe en stroomafwaarts in de richting van Hitzacker, de ge boorteplaats van prins Claus. Volgens de politie is het water ver giftigd door afvalwater van een sui kerfabriek in Oost-Duitsland.- IOANNINA, 13-10. Een krachtige aardbeving deed maandagmorgen vroeg in de stad Ioannina in noord west-Griekenland de mensen in pa niek de straat op vluchten. Er waren vijf lichtere schokken aan voorafge gaan. Volgens de eerste berichten is de schade betrekkelijk gering. Er stortte een bejaardenhuis in, waar bij een vrouw gewond raakte, en een aantal, meest oude, huizen liepen scheuren op. De beving, waarvan hel epicentrum circa 340 km ten noord westen van Athene lag, had een kracht van zes op de Richterschaal. Zondag waren bij een middelzwa re beving in zes dorpen bij Ioannina ongeveer vijftig huizen zwaar be schadigd. Een 18-jarige jongen werd ernstig gewond. Advertentie <4^9 Wie beweert, dat hij de grootste vissen vangt omdat hij rookt, spreekt natuurlijk visserslatijn Wie echter beweert, dat een prima halfzware shag is,heeft gelijk! Of u nu kanjers of alleen maar onder-de-maatjes vangt, steek er een hij op, dan rookt u in ieder geval voortreffelijk! PHILADELPHIA, 10-11. De poli tie in de Amerikaanse stad Philadel phia zegt een komplot van een mi litante negergroep te hebben ont dekt, dat aanslagen op politie-eigen- dommen en zaken van blanken be helsde. Het afgelopen etmaal waren meer dan een dozijn mensen gearresteerd. In hun woningen waren 55 granaten gevonden. Deze zouden tenminste voor een deel gestolen zijn uit een arsenaal van Fort Dix. Tot de arres tanten behoort een militair uit Fort Dix. Tevens zijn pamfletten van de Scheepvaartberichten Attis, 10-10. 35 m N.W. Bone ACmaea, 10-10. 360 m Z.W. Bombay Aludra, 10-10. 110 m N.O. Salvador Ameland, 10-10. 275 m Z. Abidjan Kara, 11-10 te Tripoli Zafra, 10-10. 190 m N. Mona. De onlusten in Montreal MONTREAL, 13-10. De autoritei ten van de Canadese stad Montreal hebben van de federale regering een officieel onderzoek geëist naar de onlusten van de afgelopen week, die volgden op een staking van politie en brandweer. Het gemeentebestuur spreekt van „ondermijnende activiteit van per sonen en groepen die actief werken aan de uitvoering van een plan, dat vernietiging van alle vrijheid en van het democratisch bestuur beoogt". Volgens burgemeester Lucien Saul- nier wordt deze activiteit in sommige gevallen „geinspireerd en gefinan cierd door buitenlandse politieke re gimes die gekoppeld zijn aan een in ternationale, die niet dezelfde op vattingen als wij heeft over de fun damentele vi'ijheden van de mens". In andex-e gevallen, zei hij, „wox:den dezelfde ideeën enhetzelfde actie plan ondersteund door de regering van Canada". CAIRO, 11-10. „Isi'aël volhardt in het eisen van dii'ecte onderhande- lingen met de Arabieren om hun zijn voorwaarden te kunnen dicteren. Isi-aël eist in feite de capitulatie van de Arabiex'en. Wij hebben al vei'scheidene malen vei'klaax'd dat rechtsti-eeks ondei'handelingen over- gave zouden betekenen. En dat kun nen wij niet accëpteren". Dit ver klaarde de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Riad, bij zijn te rugkeer in Caii'o uit New Yoi'k, waar hij de algemene vergadei'ing dei- Verenigde Naties "heeft bijgewoond. Volgens hem moeten de contacten wox-den gelegd via V.N.-bemiddelaar Gunnar JaiTing, opdat de resolutie van de veiligheidsraad van 22 no vember 1967 ten uitvoer kan woi'den gelegd. Russische beschuldiging MOSKOU, 13-10. Het Russische partijblad „Prawda" heeft, zich be- i-oepend op buitenlandse bi*onnen, de Verenigde Staten en Engeland ervan beschuldigd, een geheime overeen- komst te hebben gesloten over geza menlijk gebruik van militaire bases in het Middelandse Zeegebied. De betrekken kuststaten zouden hier niet in zijn gekend. Engelen' vechten met gastarbeiders in Kopenhagen KOPENHAGEN, 13-10. In het cen trum van Kopenhagen hebben zon dagavond ongeveer tachtig gastar beiders, onder wie Israëli's en Ara bieren, met vereende krachten ge vochten tegen een twaalftal jongeren uit de Deense hoofdstad, die zichzelf „de wilde engelen" noemen. De „engelen" werden ervan be schuldigd, de laatste maanden enke le malen gastarbeiders te hebben aangevallen. Dit gevecht was het ernstigste tot dusver. Verleden week hadden de „engelen" in een café in het centrum van Kopenhagen de daar zittende gastarbeiders bevolen hun drankje op te drinken en ver volgens op te stappen of nog iets te eten te bestellen. Dit incident is zaterdagavond ge volgd door een gevecht tussen „enge len" en gastax-beiders, waarvan al leen gehelmde politie een einde kon maken. „Zwai'te Panters" gevondgn over de oi'ganisatie van de guerrilla, en por tretten van Che Guevax-a en Mao Tse Toeng. De -rresiaties volgden op granaat explosies op een parkeerterx-ein eer der vorige week, waarbij vijftien wagens van de gemeente - twaalf daarvan politieauto's - beschadigd waren. Pleidooi voor snellere beëindiging van Vietnain-oorlog NEW YORK, 13-10. De hoofden van 79 Amerikaanse universiteiten en andei'e instellingen voor hoger ondei'wijs hebben als particulier een bei'oep op president Nixon en het Amerikaanse congx-es gedaan om een „korter tijdschema voor de terug trekking van de Amerikaanse troe pen uit Vietnam". De 79 leiders zeggen in een ver klaring dat er een tijd is om te zwijgen en een tijd is om te spi'eken, en dat nu het tijdstip van spreken is aangebi'oken". Onze militaire verplichtingen in Vietnam, zo gaat de vei'klai'ing ver dei', zijn in strijd met veel wat tot het beste van onze maatschappij be hoort. Als er een einde komt aan de oorlog in Vietnam zullen wij, Ame rikanen, doeltreffender kunnen wer ken voor zaken met een vreedzaam karakter. Advertentie HOOFDPIJN poedem FEUILLETON door B. J. ien Wesepe Mia knikt begrijpend. „Ik heb er, tijdens de reis met papa, ook over na gedacht. En ik ben aan mezelf gaan twijfelen. Telkens weer heb ik me afgevraagd, of ik wel genoeg van je houd om met je te trouwen. Ik weet het niet". Hij schudt zijn hoofd. „Onzin, Mia, je weet zelf wel beter. Misschien heb ik niet zo'n uitstekende opvoe ding gehad als jij. Daar zullen maar weinig jongemensen aan kunnen tip pen. Maar ik heb me tegenover jou altijd behoorlijk gedragen. Al brand de er wel eens wat in me. Omdat ik weet, dat je een hekel hebt aan al te uitbundige uitingen van mijn lief de voor jou, hield ik me al die tijd in. En jij bent zo opgevoed. Daar heb ik respect voor en dat heb ik je in al die tijd, dat we elkaar kennen, duidelijk laten merken. Een enkele uitzondering misschien daar gelaten. Tenslotte ben ik gemaakt van vlees en bloed. Onder andere. Doch om te beweren, dat jij niet genoeg van me houdt om met me te trouwen, dat is zelfbedrog. Jij houdt van mij en ik van jou. Jij misschien qp een an dere, rustiger wijze dan ik, maar hel komt op hetzelfde neer". Hij neemt opeens de half opge rookte sigaret uit haar mond en legt die in .het asbakje. Meteen trekt hij het meisje naar zich toe en bedekt haar gezicht met "kussen. „Ik zal je leren, wat liefhebben is, fijn vrouw tje van me, voor eens en voor altijd Tot zijn verwondering wringt ze zich met ongekende kracht los. „Niet op deze manier", zegt ze bits. „Dat jij veel van me houdt, weet ik heus wel. Het gaat er maar om: is mijn liefde voor jou groot genoeg? Een huwelijk is een onherroepelijke be slissing. Gestel nu eens, dat we na een paar jaar tot de ontdekking ko men, dat het een vergissing is, ons huwelijk. Wat dan?" „Waarom zou het een vergissing zijn? Ik ken jou en jij kent mij. Wij zijn tegenvoeters. Jij bent rustig, ge reserveerd, ik wat uitbundiger, mis schien vlotter. We zullen elkaar uit stekend aanvullen. Tegengestelde polen gaan goed samen, die trekken elkaar aan". „We zijn geen magneten!" Ze kijkt hem boos aan. „Voor mij ben jij er één. Je trekt me als het ware naar je toe". „Houd op met die onzin, Frans. Ik wil nog niet trouwen". „We hadden eigenlijk het komende najaar al als trouwdatum vastge steld". „Alleen maar geopperd. Op insti gatie van vader". „Zo je wilt. Om op je vader terug te komen, hij heeft me gevraagd, hoe de zaak er tussen ons voor staat. Zijn advies is: wacht niet te lang. Hij wil me inwerken in de zaak en zich geleidelijk aan terugtrekken". „Er is niet het minste bezwaar te gen, dat jij vader op kantoor gaat helpen". Frans is een ogenblik overbluft. „Datdat weet ik zo net nog niet. Je vader wil, dat wij trouwen, en als jij nee zegt, gaat het niet door. Blijf ik vertegenwoordiger". „Aha»... nou ben je tenminste eerlijk. Het belangrijkste is dus de promotie, hè? Mij wil je zeker wel op de koop toe nemen Hetzelfde moment schrikt ze, want zijn handen hebben haar armen ge grepen en omklemmen ze als ijzeren tangen. Het doet haar pijn, maar ze durft niet te schreeuwen, al kijkt ze ontzet naar zijn boze blik. „Het is, dat je een vrouw bent, Mia, en mijn verloofde bovendien, maar ik was één sekonde in staat om jou hier voor een pak rammel te geven". Hij laat haar los en draait zich naar het stuur. Terwijl hij de wagen start, zegt hij, zonder haar verder aan te kijken: „Als jij denkt, dat ik daarom graag met je wil trouwen, om je vaders opvolger te worden in de zaak, hebben wij elkaar niets meer te vertellen. Ik zal je thuis brengen". Ze legt haar hand op zijn rechter arm. Frans draait zijn hoofd om en ziet berouw in haar ogen. Het vol gende moment liggen ze in eikaars armen. „Dat was lelijk, Frans", hak kelt ze tussen hun kussen door, „ik meen het niet. Ik weet, dat het je niets kan schelen, dat je echt van me houdt. Wees alsjeblieft niet meer boos op me, Frans alsjeblieft Als Mia „alsjeblieft" zegt, bete kent dat heel wat voor haar. Frans weet het .„Oké, liefje, we praten er nooit meer over. Jij alleen bent voor mij belangrijk en niets anders. Maar als jij nog wat langer wilt wachten, om zekerder te zijn van jezelf, kan en wil ik je niet dwingen. Dit is iets, dat je met jezelf moet uitmaken. Alleenik zal maar tegen je va der zeggen, dat hij nog wat geduld moet hebben". „Waarom vader?" „Hij wil graag, dat we van 't na jaar trouwen. Ik zelf trouwens ook. Maar ik wil jou volmondig „ja" ho ren, als het zover is". Ze buigt zich nog eens naar hem toe en kust hem. „Dit zal het wel zijn, waarom ik je niet kan loslaten. Je bent zo zeldzaam lief voor me. Het verwarmt me, Toch, Frans, heus laten we nog een paar maanden wachten met onze beslissing". En daarmee moet Frans Vlasma het doen. (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7