Rente tot 7% Rijkspost spaarbank altijd safe! Vraag uw Mercedes-Benz dealer om zelf-bestuur Fa. W. Gilijamse TEELT VAN KORRELMAIS Dankbaarheid over totstandkoming van nieuwe Jarino-sehool Willy Brandt, de onduitse kanselier Oiiili rav oihI o.l.-l>attis>cliool Smulstud BROUWERSHAVEN, 11-10. De openbare lagere school te Brouwers haven hield de jaarlijkse ouderavond in het hervormd jeugdgebouw. In zijn welkomstwoord verwelkomde de voorzitter, de heer J. C. Hanse bur gemeester mr. J. 1*. Boersraa, de scheidende onderwijzer, de heer B. I*. de Jong met verloofde, het hoofd der kleuterschool mej. K. Quant, waarnemend onderwijzer, de heer Visser en bestuursleden van de Ver. Volksonderwijs. In zijn openingswoord stelde de voorzitter, dat op deze vergadering gelukkig niet behoeft te worden ge debatteerd over de bouw van een nieuwe school. Slechts weinigen zul len op de laatste vergadering in mei gedroomd hebben dat reeds in au gustus een nieuwe Jarinoschool in de gemeente zou prijken. Een dank woord aldus de heer Hanse aan het adres van het gemeentebestuur voor de vlotte en efficiënte wijze van de totstandkoming is hier zeker op zijn plaats. Wegens de financiële positie der gemeente is de school niet offi cieel geopend kunnen worden maai de ouders zijn in de gelegenheid ge steld het gebouw te komen bezichti gen. Dankbaar was de heer Hanse eveneens voor de vele giften der ou ders, waardoor een school-t.v. aan geschaft kon worden. Hij prees ten slotte het gemeentebestuur voor de aanschaf van nieuwe leermiddelen. Goedgekeurd werd vervolgens het financieel verslag, dat een batig sal do liet zien van f 268,26. De penningmeesteresse, mevrouw J. Bokelaar-v. d. Velde gaf nog een nadere toelichting op de post school reizen. Dienaangaande werd besloten het spaargeld voor de schoolreis dei- eerste en tweedeklas te verhogen tot f 2,- per maand, om dat tekort te dekken. Bij monde van mevrouw Van Rossum-de Moor werd geadvi seerd de financiën goed te keuren. Burgemeester Boersma gaf de ou dercommissie in overweging in de toekomst uit te zien naar de moge lijkheid de ouderavonden in de gro te zaal der school te houden teneinde de huidige post van f 307,- te be sparen. Het hoofd der school, de heer R. van Snippenburg gaf hierna een uit gebreid jaaroverzicht. Momenteel bezoeken 90 leerlingen de school. De jaarlijks feestavond en het Sint Nicolaasfeest zijn weer ten volle ge slaagd. Deelgenomen werd door de leerlingen aan de wandeltocht dei- sportvereniging Brouwershaven, de Avondvierdaagse te Zierikzee, wan deltocht Rode Kruis en wandeltocht te Nieuwerkerk. Deelgenomen werd eveneens aan het Paasvoetbaltour- nooi terwijl op de sportdag in Brou wershaven uitstekende resultaten werden geboekt. Alle 12 leerlingen slaagden voor het verkeersexamen. De schoolrei zen werden weer een groot succes. Klasse 1 en 2 gingen een dagtocht maken naar Scheveningen, Maduro- dam enz. De klassen 3 t m 6 hadden een vierdaagsverblijf in Klavervel den te Bergen op Zoom. De kinderpostzegelactie leverde 1' 250 meer op dan vorig jaar en steeg zodoende tot het recordbedrag van f 762,50. De heer V. Snippenburg dankte voor de ontvangen school tv, het schilderij namens de oudercom missie en dankte tevens het gemeen te bestuur. Hij memoreerde het vertrek van de onderwijzer de heer De Jong, het huwelijk van mej. Cashoek en de komst van de heer Visser. Bestuursverkiezing Bij de bestuursverkiezing werd in de vakature van de heer De Korte gekozen de heer A. P. Drijgers ter wijl de heer J. v. d. Weele werd her kozen. Tot leden der kascommissie werden benoemd de heren Emk en Janse. Na ampele besprekingen werd besloten dat a.s. jaar de schoolreizen als volgt plaats zullen vinden. Klas se 1 en 2 maken een dachtocht naar de Beekse Bergen. De klassen 3 en 4 gaan voor drie dagen naar de Koe bel te Burgh terwijl de twee hoogste klassen vcor drie dagen Rotterdam bezoeken en in een jeugdherberg al daar overnachten. Tijdens de rondvraag kwamen nog enkele punten tersprake zoals de schooltijden, schoolmelk, verzoek om betere ccmmunicatie tussen onder wijzend personeel en ouders, betere beveiliging bij de school m.b.t. het verkeer enz. Scheidende onderwijzer De heer Hanse dankte de aanwe zigen voor de prettige vergadering en de aangename discussies waarna hij zich tot de scheidende onderwij zer de heer De Jong richtte. „We vinden het spijtig dat U na 3^ jaar vertrekt maar we weten dat u aan de MAVO te Goes promotie maakt waarmede we u van harte felicite ren. U hebt het zeer goed gedaan in Brouwershaven en met veel ijver". Namens de oudercommissie bood hij de heer De Jong een fraaie gravure aan van oud-Brouwershaven, terwijl zijn verloofde een fraaie ruiker in ontvangst mocht nemen. In zijn dankwoord zei de heer De Jong hier met veel plezier te hebben gewerkt. „Ik ben hier van Fries een echte Zeeuw geworden. Hij dankte zowel de ouders als de kinderen voor de fraaie geschenken. Aan het slot van de vergadering namen de ouders af scheid van de heer De Jong. Advertentie. DODELIJKE ONGELUKKEN AMSTERDAM. De 18-jarige brom fietser H. G A Willemse is om het leven gekomen, toen hij op de krui sing Radioweg-Kruislaan in Am sterdam in botsing kwam met een auto Het slachtoffer zou geen voor rang hebben verleend. SOMEREN. Op de Kerkendijk in Someren (N.B.) is om halfnegen de 89-jarige M. Bommel verongelukt. Hij reed op de fiets een trekker met daarachter een aardappelrooier ach terop. Toen hij de combinatie wilde passeren werd hij gegrepen door een tegemoet komende personenauto de heer Bommel overleed ter plaatse. FRANEKER In het ziekenhuis te Leeuwarden, is de 12-jarige Johun Veersma uit Fruneker aan de ver wondingen overleden die hij zater dagmiddag had opgelopen. De jon gen mocht voor op een draaiorgel meerijden dat door een auto werd voortgetrokken. Omstreeks half drie op de prins Bernhardlaan, ter hoogte van het viaduct Ringweg, viel hij voorover juist onder het linker voor wiel van het orgel. HOOGEVEEN. De 31-jarige onge huwde timmerman R. Kleine uit Tiendeveen, gemeente Beilen, is in de dichte mist met zijn bromfiets in Googeveen tegen een boom gebotst en aan de gevolgen daarvan overle den. Ongeveer een uur na het onge luk werd hij gevonden door een pas serende landbouwer. Hij leefde toen r.og maar overleed kort daarop. MEPPEL. De 23-jarige J. Jonkers uit Havelte is bij een verkeersonge val cp slag gedood. Dp auto waarin hij zat reed op de weg Steenwijk- Meppel onder Nijeveen tegen een boom. De bestuurder bleef onge deerd. Bij het ongeluk waren nog twee auto's betrokken, die enige schade opliepen. De ooi-zaak van het ongeval is niet bekend. WISCH. Ir, Silvolde, gemeente Wisch, is de 79-jarige J. W. Miggel- brir.k bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. De man, die op zijn fiets linksaf wilde slaan, werd door een hem tegemöelkomende per sonenauto aangereden. Zwaargewond moest hij in het ziekenhuis in Doe- tinchem worden opgenomen, waar hij korte tijd later is overleden. HEEL EN PANHEEL. Op de Heel- derweg in de gemeente Heel en Pan heel (L.) is de 7-jarige M. H. S. Coe- nen bij het oversteken van de weg door een passerende personen uto gegrepen en later in het ziekenhuis te Roermond aan zijn verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde vlak voor de woning van de familie Ccenen. Advertentie MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 13-10. Op de paarden markt in Utrecht werden maandag 465 dieren aangevoerd. De prijzen waren voor: luxe paarden f 1250- 1600; werkpaarden f 1200-1550; oude paarden f 800-1400; 3-jarige paarden f 900-1100; 2-jarige paarden f 700- 925; veulens f 300-600; hitten f 700- 720; slachtpaarden per kg geslacht gewicht f 2,70-3,80; jonge slachtpaar den per kg geslacht gewicht f 3,80- 4,15. De handel was willig. DIKKE KRANT BRUSSEL. 13-10. Het Belgi sche bland „La Wallonië" is ter gelegenheid van zijn 50- jarig bestaan met een extra editie verschenen, die niet minder dan 24S pagina's telt en 1.650 gram weegt. Het blad is, in plastic verpakt, voor de gewone prijs verkocht. BENEDENLEEUWEN. In het Maas en Waalse Benedenleeuwen werden de 436 gesneuvelden van het regi ment stoottroepen herdacht. In ver band met het feit dat het dit jaar 25 jaar was geleden dat het regiment stoottroepen onder leiding van prins Bernhard werd opgericht, was de prins bij deze herdenking aanwezig. Fraaie demonstratie in Duiveland ziet er veelbelovend uit. (Slot). Klinkt dit alles te optimistisch? Moet men er niet terdege rekening mee houden dat Van der Have (die de zaak op Schouwen organiseerde) dit jaar de wind wel bijzonder mee had, tot en met de oogstdagen toe? Ja en neen. Men zaaide op 19 april, wat voor mais in Zeeland normaal is. Maar de meimaand was veel te koud. Ook de laatste 14 dagen van augustus waren niet florissant voor het gewas. Een zomerstorm in juli teisterde de akkers. Wanneer deson danks een formidabel goed gewas geoogst wordt mag men zeggen dat de warme zomer gunstig was, maar dat het zelfde toch ook in normale jaren bereikt kan worden. Want aan 1969 gingen vele jaren vooraf met natte zomers. En ook tóén teelde men korrelmais, zij het voor de uitvoer van zaaizaad. Op Schouwen ging men dus echt niet over ijs van één nacht. Zuiden en oosten Voorlopig mikt men op maisker- nen in Limburg, Brabant, Zeeland, de Veluwe en de Achterhoek, dus niet op de IJsselmeerpolders, Fries land en Groningen. Dat getuigt van voorzichtigheid. Maar niemand be- Advertentie weert, dat de teelt van vroegrijpe hybriden daar absoluut onmogelijk is. Want als wij naar west-Duits- land kijken zien wij iets heel merk waardigs. In Rijnland teelt men al duizenden ha. in korrelmais en dat gaat heel goed. Maar daar zijn de bouwboeren uit noord-Duitsland, tot uit Slees wij k-Holstein, gaan kijken. De kwestie is, dat zij grote moei lijkheden hebben met hun aardap pelen. Duitsland kent ril. vrijwel geen aardappelmeelfabrieken. Zij gaan proefsgewijs de maisteelt in voeren omdat zij behoefte hebben aan meer vruchtwisseling. Wanneer nu de maisteelt in noord-Duitsland mogelijk is, is zij natuurlijk even goed in Groningen en Friesland mo gelijk, om over de IJsselmeerpolders maar te zwijgen. Nogmaals: dit alles betreft nog maar proefnemingen. Het is best mo gelijk dat men na een paar jaar tot de conclusie komt, dat men boven Zwolle niet met korrelmais moet ko men. Maar om dat zeker te weten zou men eerste een paar jaar proe ven op kleine schaal moeten nemen. De moeilijkheid is natuurlijk dat het niet loont om voor een halve ha. mais de loonwerker te laten komen of zelf een maisvoorzetstuk voor de maaidoi-ser te kopen. Wil men dus proeven nemen, dan is het het beste dat georganiseerd te doen en het ri sico samen te dragen. Voor de stre ken beneden Zwolle mag men uit gaan van maiskernen met een geza menlijke teelt van 40 ha. Die kan één maaidorser nl. goed aan. Kijkje in E.E.G. Overal in de E.E.G. neemt de kor- relmaisteelt toe, vooral in Frankrijk en Italië. België en Duitsland doen echter ook mee. Nederland behoeft niet achter te blijven. Dankzij het Franse programma bestaat er een buitenheffing van f 14 op ingevoeg de mais en dit, kan de prijs aantrek kelijk houden. Men zal opmerken dat Europese maisteelt door de V.S. niet in dank zal worden afgenomen. Daarover be hoeft men zich voorlopig echter geen zorgen te maken, omdat de invoer in de E.E.G. jaarlijks 12 miljoen ton bedraagt en de E.E.G. nog maar 9 miljoen ton produceert. De dierlijke veredeling neemt toe en vooral pluimvee en varkens kunnen heel wat mais aan. Het kon wel eens zijn. dat de produktiestijging net vol doende was om verdere* invoerstij- ging te voorkomen. De mais heeft een tamelijk regel matige prijs van f 34 per 100 kg. Rekent men met een gemiddelde op brengst van 6 ton gedroogde mais per ha. dan ziet dat er aantrekkelijk uit. Nu de lucernesteelt praktisch op apegapen ligt verdient de mais daar om wel de aandacht. Dit is de alge mene gedachte, na de uitgebreide proef op Schouwen. Op waterfiets over Het Kanaal BRUSSEL, 13-10. Twee jonge Belgen, een 20-jarige student en een 21-jarige militair, zijn dit weekeinde op een water fiets hel Kanaal overgestoken. Zij vertrokken vrijdagavond uit Dover, doch werden zater dagochtend aan het einde van hun tocht nabij Calais in dich te mist door een tanker aan gevaren. Na twee uur met hun omgeslagen waterfiets te heb ben rondgedobberd, zijn ze door een Duitse vrachtboot ge red. Goed, elke Mercedes-Benz mag vol zitten met autotechnisch vernuft. Goed, u kunt daar uren over lezen of praten. Goed, u kunt op een bepaald moment inzien dat elke Mercedes-Benz qua totale conceptie zijn gelijke niet heeft. Maar een auto is om in te rijden. Dus: wat ervaart u nu eigenlijk als u in een Mercedes-Benz zit? Geef uzelf ook daarop het antwoord. Reserveer een zelfbestuur-auto. Bel ons en wij maken een afspraak met u. Voor een proefrit die alle verhalen doet verbleken. AUTOMOBIELBEDRIJF Renesse, Lange Reke 2, tel. 01116-370 35 BLIK DOOR HET WERELD Als de Bondsdag er mee instemt - wat zeker lijkt- wordt Willy Brandt (55) de vierde Westduitse bondskan selier. Waarmee dan de hoogste re geringspost van de Bondsrepubliek toevalt aan een man die eigenlijk alles scheen te missen wat men no dig achtte voor het bereiken van het kanselierschap. Adenauer, Erhardt, Kiesinger hadden alle drie wel een paar duidelijke karaktertrekken waarmee de doorsnee-Duitser zich vertrouwd kon voelen. Maar Brandt is voor zeer velen toch altijd een iet wat vreemde vogel gebleven. Bij de verkiezingsstrijd is wel voorzichtig af en toe er op gezin speeld dai hij een man is met twee namen - hij heet Herbert Frahm, zoon van een arm Lübecks winkel meisje dat niet getrouwd was toen ze van hem beviel. Maar dat is geen argument meer anno 1969. Maar welMgt het menige Duitser gevoelsmatig toch niet helemaal lek ker dat hij even voor Hitier aan de macht kwam in 1933 het land verliet en zelfs de Noorse nationaliteit aan nam, die hij pas in 1947 weer voor de Duitse inruilde. Zelfs wie alleen maar waardering had voor de fel heid waarmee hij als jongen al deel nam aan de .straatveldslagen tussen socialisten en de opkomende nazibe weging, vindt dat opgeven van de Duitse nationaliteit toch net even moeilijk verteerbaar: doet een echte goede Duitser dat nu wel? Ook dat hij de barre oorlogsjaren in exiel uitzat heeft onaangename gevoelens gewekt: een man die zich dan toch maar niet genoeg met zijn volk verbonden voelde om er mee te lijden zou er nu wel leiding aan moeten geven. Grote ervaring Het zijn gevoelsargumenten die men op papier makkelijk kan ver werpen, maar die wel degelijk leef den. En die zijn politieke carrière ernstig bemoeilijkten, voor hij de v vooroordelen uit de weg had ge ruimd. Dal gebeurde voornamelijk door zijn daden: met name zijn ener- giekoptreden als burgemeester van west-Berlijn, waar hij wel degelijk populair werd - maar deze Berlijners hebben geen stem. In de partij wekte hij waarschijn lijk de eerste jaren meer vijanden dan vrienden doordat hij onafgebro ken ijverde om eindelijk af te stap pen van de orthodoxe strakke par tijlijn en van arbeiderspartij volks partij te worden. De S.P.D. van Schumacher hield hem ook ijverig van de hoge partij functies weg - zijn kansen kwamen pas toen in Godes- berg de S.P.D. inderdaad zijn marx istische herkomst afzwoer en veel meer een moderne, men kan zeggen sociologisch gerichte pragmatische partij werd. Maar hij verloor in de verkiezin gen van Erhard en zijn verdere car rière leek wel verkeken. Zelfs zijn eigen partij overwoog ernstig om maar liev.er voortaan met erkend po- pulairder mannen als Carlo Schmidt of zelfs Wehner in zee te gaan. Maar toen de grote coalitie gevormd moest worden kwam Brandt haast als auto matisch weer naar voren. Tenslotte had hij van zijn Berlijnse jaren als vrijwel enige S.P.D.'er een formida bele ervaring opgedaan zoivel in het politiek bedrijf, als in de relaties met vreemde mogendheden - twee kioa- lificaties die hem vóór het vice-kan- selierschap en het ministerie van buitenlandse zaken geknipt schenen te maken. En wal hij op die twee posten presteerde - inderdaad on vermoeibaar en vol clan - heeft hem dan misschien toch nog niet de ech te populariteit verschaft, maar in ieder geval wel het respect voor een man die zijn vak deskundig bedrijft. Realisme Kiesinger was de kanselier en als zodanig de echte heerser in het coa litiekabinet - wat hem de gelegen heid gaf bij tijd en wijle Brandt (en ook Schiller van economische zaken) de voet dwars te zetten. Maar dan maakte Kiesinger daarmee steeds de indruk zich - opgepord bijvoorbeeld door Strauss - op te moeten werken tot het leiderschap, terwijl hel Brandt glad afging zich te laten gelden. Het verschil tussen de twee was ook vaak dat Kiesinger zich soms nogal vraag uitdrukte, waarschijn lijk in een poging om niemand voor de schenen te schoppen. Brandt daarentegen was duidelijk in zijn uitspraken - men hoefde niet te ra den wat hij bedoelde, ook al was dat niet iedereen naar de zin, zoals zijn pogingen om betere betrekkingen met oost-Europa aan te knopen, zijn openbare tegenzin zich te verschan sen achter formaliteiten zoals de fic tie dat oost-Duitsland geen echte staat zou zijn: Brandt kon vaststel len dat de D.D.R. er was, of men dal nu leuk vond of niet. Dat is realisme, dat is zakelijke nuchterheid. En daarmee heeft Brandt kennelijk genoeg vertrouwen gewekt om het gebleven gebrek aan populariteit goed te maken. En zoals hij politiek zeer handig manoeu vreerde om de christen-democraten de kans te ontnemen een coalitie aaii te gaan met de liberalen, toonde hij nog eens een behendig realist te zijn. Het soort man dat Bonn nodig heeft, bijvoorbeeld om weer schot te bren gen in de langzamerhand versteende relaties met het oosten. VLAGTWEDDE. In de gemeente Vlagtwedde is een demonstratie ge houden tegen het plan-Kikkert om van Westerwolde een militair oefen terrein te maken waarvoor de gehele bevolking was opgeroepen. Er deden zich enkele ongeregeldheden voor, maar volgens het actie comité is de demonstratie geslaagd. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Alblasserdam (toez.) J. Th. W. Quak te Koudekerk a. d. Rijn. Aangenomen naar Dronten (O. Flevoland) P. H. Borgers te Warns- veld; naar Den Haag A. Krijger te Grijpskerke. Bedankt voor Waarder T. Lange- rak te Veenendaal; voor Nijverdal S. v. d. Bos te Hillegersberg. Geref, Kerken Beroepen te Uden-Grave H. J. Zeldenrust te Venlo ;te Bleiswijk A. M. de Hoogh te Dalfsen. Geref. Gemeenten. Beroepen te Amsterdam-C. J. Ka rens te Nieuwerkerk, te Zoetermeer J. C. Weststrate ^e Meliskerke. die bedankte voor Bodegraven en Woer den. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vineland (Ont. Can. Chr. Ref. Church) J. Westerink te Ha amstede-Kerkwerve. Bedankt voor Sneek W. van 't Spij ker te Utrecht-C.; voor Nunspeet P. op den Velde te Zierikzee. Advertentie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4