zilveren dak hoeft niet zo zwaar te wegen DAMES! Deze week ontvangen sparen.., verstandig en M handig „Dreischor zoals het was..." - een interessant fotoboek SP0RTT0T0 WITTE KRUIS Wat biedt de BEELDBUIS? Model 1970 Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE u.,.»uag 14 oktober 1960 Nr. 20285 Boekwerkje verschenen DREISCHOR, 13-10. „Dreischor zoals het wasis de titel van een inte ressant fotoboek, dat verscheen btf Uitgeverij Steengracht té Zierikzee. Het boek bevat een groot aantal foto's, die stuk voor stuk het „vroegere Dreischor" illustreren. Het werd geschreven en samengesteld door de heren J. L. Braber en C. P. Pols. Met name voor inwoners en oud-inwoners van „Dreister" (maar niet voor hen alleen) is het een boek, dat veel herinnerin gen en ook wel wat nostalgie zal opwekken, want ook in het nog alttfd mooie ringdorp veranderde veel in de loop der tijden, vooral door oorlog en ramp-inundatie en de herverkaveling. In een voorwoord wordt een knap overzicht gegeven van de historie van Dreischor, dat voor het eerst in de annalen wordt vermeld in 1206. De foto's zijn - zo blijkt op elke bladzijde - zorgvuldig geselecteerd en de - soms uitvoerige - onder schriften getuigen van grote kennis van zaken en liefde voor het verle den. Heel interessant voor ingewij den moet het zijn, dat de samenstel lers zich ook de moeite hebben ge gund de namen van op talrijke fo to's voorkomende personen te ach terhalen. Dat geeft een eigen intimi teit aan het boekje, dat in zijn vi suele dokumentatie vrij volledig is. Het oude Dreischor en omgeving zijn van alle kanten bekeken door de his torische bril en in de tekst proeft men wel de verzuchting: „wat is er veel veranderd en niet altijd ten goede". Variatie Inhoudelijk hebben de samenstel lers duidelijk op variatie gemikt en zo is er een scala van zaken uit het verleden, die de aandacht krijgen, als: koninklijk bezoek na de ramp, de figuur van wijlen „opa Kip", het slot Windenburg, de harmonie „Cres cendo", de vlasserij en de beroemde kerk. Het boek telt verschillende „ouwetjes", die zeldzaam zijn, als de Weststraat in 1896 en een foto van de kerk uit 1868. Een bijna Breitner- achtig plaatje van de Ring in de winter stamt uit 1876. Ook het „Plaesenuus" in vroeger tijd ont breekt uiteraard niet en zo is nog op verschillende objecten en onder werpen uit het verleden zichtbaar de aandacht gepriemd. Met deze foto's „in de hand" komen de samenstellers tot de conclusie, dat feitelijk aan ou de dorpskernen niets zou mogen worden veranderd. Wie ziet wat ook in het nog zo gave Dreischor, in de loop der tijden fs verknoeid, kan ge makkelijk hiermede instemmen. Andere plaatjes Herinneren aan vroegere pret doet een foto van de kermis in 1919 en van echte dorpsintimiteit een in KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND AMSTERDAM. Door het uitvallen van een 150.000 volt verbinding tus sen de centrale noord en het onder station hoogte Kadijk heeft een groot deel van Amsterdam het urenlang zonder elektriciteit moeten stellen EDE. Als gevolg van een verkeers ongeluk op de oude rijksweg bij Ede, in de 24-jarige Italiaanse gastarbei der Armando C. Ammazzagatti om het leven gekomen. De Italiaan zat met enkele vrienden in een door een 27-jarige landgenoot bestuurde auto die in volle vaart tegen een boom botste bij een mislukte inhaalma noeuvre. UTRECHT. Bij het oversteken van de Herenweg in Breukelerveen zijn twee bejaarde mensen, de 74-jarige man A. Geurtsen uit Breukelen en de 78-jarige weduwe M. Plooi-Dar- the uit Vleuten door een personen auto aangereden. De vrouw is in het Hilversumse ziekenhuis aan haar verwondingen bezweken. ASSEN. De officier van justitie, mr. C. J. van Oldenbeek heeft voor de economische politierechter in As sen een boete van f 10.000 of hon derd dagen hechtenis geëist tegen de 56-jarige hotellier L. K. uit Norg. BEST. De N.V. Internationale Bouw Companige (I.B.C.) te Best, heeft de licentie verworven voor de vervaardiging en levering van ge prefabriceerde zwembaden. DEN HAAG. Groot was de deel name aan de stille gang langs de ge wijde dodencel 601 in de Scheve- ningse gevangenis, die in de laatste wereldoorlog het Oranjehotel werd genoemd. AMSTERDAM. Op 81-jarige leef tijd is in Amsterdam overleden de opperrabijn der Portugees-Israëli sche gemeente, drs. S. Rodrigues Pe- reira. De heer Pereira, die onder an dere ereburger van Hilversum was, diende tijdens de Tweede Wereld oorlog als legerrabjjijn in de prinses Irenebrigade. DEN HAAG. Van de vliegbasis Valkenburg is een Neptune-vliegtuig van de Marine opgestegen om te zoe ken naar een opvarende van een Fins schip, die vannacht tussen het licht schip Texel en Noordhinder over boord was geslagen. UTRECHT. Uit het huis van be waring aan het Wolvenplein is een gedetineerde ontsnapt. Het is de uit Suriname afkomstige W. C. uit Am sterdam, die, zo is later gebleken, door een tralie door te zagen, zich zelf in vrijheid heeft gesteld. OPHEUSDEN. Een 100-tal jongelui heeft in het Betuwse dorp Opheus- den relletjes veroorzaakt. De politie moest met gummiknuppels optreden. Tegen twee oproerkraaiers werd proces-verba al opgemaakt. AMSTERDAM. De rijksrecherche heeft opnieuw een cipier van het huis van bewaring in Amsterdam waaruit vorige week vrijdagnacht de beruchte misdadiger Gerhard Schutte ontsnapte. 1929 genomen foto van zeven Drei- schorse dames in klederdracht. Tot slot dia ven in het boekje op: de mo len en het vroegere stoomgemaal, de verdwenen haven van Beldert en plaatjes uit de ijzige winter van 1929. Het boekje ziet er verzorgd uit, al hadden sommige foto's wat scherper gekund en had iets meer variatie in de formaten niet misstaan. Niettemin een boek om te hebben, om er tel kens weer eens in te bladeren, want naarmate de tijd verstrijkt wordt de dokumentatieve waarde er van gro ter, zoals de ervaring met soortgelij ke fotowerkjes heeft geleerd. Dreischofs onvolprezen dorpsring kende vroeger een flink aantal trap- geveltjes, welke het dorp een fraai aanzien gaven. Het geveltje op deze vooroorlogse foto - met in de deuropening Oma Amelunxen - werd reeds lang geleden gesloopt en vervangen door een stijlloos bouwwerk. Viswedstrijden H.S.V. BRUINISSE, 13-10. De organisato ren van de viswedstrijden van de hengelsportvereniging „De Grevelin- gen" zullen ongetwijfeld, met ver langen uitzien naar de verbinding van Schouwen-Duiveland met Noord-Brabant via de Volkerakdam by Willemstad (Hellegatsplein), want het is nu reeds de derde keer, dat vele visliefhebbers uit Noord-Bra bant, lid van genoemde vereniging de weersomstandigheden tegen had den of door grote drukte geen ge bruik konden maken van de veer pont Zijpe-Anna Jacobapolder. Zaterdagmorgen was het mistig en vele Brabanders zaten op Anna Ja cobapolder drie uur lang te wachten tot het op zou klaren en de pont zou varen. Doch dit gebeurde niet eri men ging toen maar weer naar huis. Zodoende beperkte de deelneming aan de onderlinge competitie zich tot 55 seniorleden en 13 junior-leden, die om 11 uur de haven van Brui- nisse uitvoeren en in 3 uur vissen 19305 gram vis vingen. De uitslag was als volgt: Adspiranten: 1. J. Konings, Roosen daal, 480 punten; 2. R. Berman, Brui- nisse, 455 p.; 3. A. Gabriels, Wouw, 455 p.; 4. I. Bergman, Bruinisse, 440 p.; 5. A. Christiaens, Prinsebeek, 175 p.; 6. R. Polderman, Rotterdam, 115 p.; 7. D. Bokhout, Brielle. Junioren: 1. L. Plat, Rotterdam, 1190 p.; 2. Chr. Christiaens, Prinsen beek, 525 p.; 3. G. Kik, Bruinisse, 450 p.; 4. J. Matthijssen, Roosendaal, 270 p.; 5. Leo van Galen, Bruinisse; 6. K. Klink, Bruinisse. Senioren: 1. H. Karstens, Maas sluis, 1050 p.; 2. J. Boumans, Rotter dam, 885 p.; 3. A. Danen, Roosendaal, 800 p.; 4. C. Verbraak, Nispen, 785 p.; 5. J. Plat, Rotterdam, 745 p.; 6. F. „De Grevelingen" Matthijssen, Roosendaal, 595 p.; 7. P. van de Kasteel, Roosendaal, 555 p.; 8. J. Hartogh, Roosendaal, 495 p.; 9. F. Gabriels, Wouw, 475 p.; 10. F. van Nassau, Roosendaal, 475 p.; 11. J. Schults, Bruinisse, 475 p.; 12. J. van Moerkerk, Roosendaal, 465 p. Een woordvoerder van het Isra ëlische leger heeft op een perscon ferentie meegedeeld dat aan Israëli sche zijde na de zesdaagse oorlog 460 man zijn gesneuveld en 1634 ge wond zijn geraakt. In de Sinai is maandag een Isra ëlisch verbindingsvliegtuig neerge stort. De vijf inzittende militairen zijn omgekomen, aldus een Israëli sche militaire woordvoerder in Tel Aviv. Telstar-A.D.O. X D.W.S.-M.V.V. X N.A.C.-Go Ahead X Fcyenoord-Sparta X D.O.S.-N.E.C. X FC Tvvente-Ajax X Holl. Sport-Haarlcm X Volewijck-D.F.C. X Vitesse-Hcracles X Vceiidam-Willem II X Cambuur-Blauw-Wit X H.V.C.-Exclsior X A.G.O.V.V.-Wagening. X helpt maand. 5C J weer Poeders, tabletten, cachets. (Witte Kruis spaart bovendien vde maag.)X GEMEENTE ZIERIKZEE De burgemeester van Zierikzee brengt ter openbare kennis, dat het besluit van gedeputeerde staten van de provincie Zeeland van 19 augus tus 1969, 4e afd. bur. r.o., nr. 796/309, tot goedkeuring van het bij raadsbe sluit d.d. 28 januari 1969, nr. 4, vast gestelde bestemmingsplan „Scheeps- timmerdijk", onherroepelijk is ge worden. Dit plan ligt ter gemeentesecreta rie voor een ieder ter inzage. Zierikzee, 14 oktober 1969. De burgemeester voornoemd, D. W. KASTELEIN. WOENSDAG 15 OKTOBER. NED. I. „Kom er 's kijken" is een gevarieerd filmprogramma van de VARA voor de vrije middag van de schooljeugd. Te zien zijn een Tsje chisch poppenfilmpje, een slapstick met Harry Langdon en een film over het Russische circus. In „Scala" be halve een overzicht van de avond bladen en het parlementair verslag, aandacht voor sport en een overzicht van de weekbladen. Informatie over kerk en samenleving wordt gegeven in „Kenmerk". Na het journaal is de politieke zendtijd voor de CHU en toont Socutera een filmpje over het werk van het Prinses Beatrixfonds. „Blonde Onschuld" (oorspronkelijke titel van „Bom Yesterday") is een speelfilm van George Cuker, die in 1950 werd uitgebracht. De film is ge baseerd op het gelijknamige toneel stuk van Garson Kanin. In de hoofd rol de Joodse komedienne Judy Ho liday. Ze speelt de rol van het dom me blondje Dawn, dat zich a la Pig- malion van onnozel en doodgewoon kind gaat opwerken tot een echte dame. In Persoonlijkgaan twee hoofdredakteuren personen uit bin nen- en buitenland interviewen. NED. II. De VARA gaat eens in de drie maanden de woensdag op het tweede net gebruiken als thema avond. Vandaag is dat voor de eerste keer het geval. Deze eerste thema- avond is een groot opgezet program ma, dat de kijker getuige laat zijn van de simulatie van een versneld proces van internationale beslissin gen. In deze uitzending vormen zes landen, de wereld. Tegen de achter grond van reeds bestaande of groei ende spanningen beslissen zij over oorlog en vrede en bepalen ze in het licht van de internationale situatie, hoe (je verhoudingen dienen te zijn tussen bijv. de consumptiebehoeften, de noodzaak om te sparen en de de fensie-uitgaven. Elk land wordt ver tegenwoordigd door veertien mensen die bepaalde verlangens en interes sen hebben te verdedigen. Twee da gen later wordt in de VARA-uit- zending een uitvoerige nabeschou wing aan de uitzending gewijd. DONDERDAG 16 OKTOBER. NED. I. De TROS-avond begint met de première van een nieuwe se rie televisiefilms. De films zijn ge baseerd op de boeken uit de Time/ Life natuur- en wetenschapsreeks. Deel 1 heet „De Winnaars" en gaat over insecten en insecticiden. Na het journaal de TROS-toto, het vragen- spel, waarbij tien vragen worden ge steld, waarop drie antwoorden moge lijk zijn en waarbij duizend gulden door de kijker kan worden gewon nen. „Toestand hoogst explosief" is de titel van de aflevering uit de se rie „De dief van Washington". Alex ander Mundy rekent af met een ge vaarlijke dievegge en een zakken roller. Vervolgens het tweewekelijk se TROS-interview met een bekend figuur. Wie die figuur is, zal afhan gen van de actualiteit. Dan een re portage van het National Star Fes tival, een nationaal gebeuren in het theater Orpheus te Apeldoorn, waar bekende Nederlandse artiesten be langeloos optreden voor de Vluchte lingenhulp. NED. II. Het programma van de vooravond is geheel voor de NOS, die behalve „Scala" ook „Van ge west tot gewest" op de buis brengt. Na het nieuws de VPRO met „Be richten uit de samenleving", een soort actualiteitenrubriek, die niet zozeer de actualiteiten, maar de structuele aspecten ervan belicht. Daarna een tijdens het optreden van de Amerikaanse actrice Vincie Bur rows in Nederland gemaakte repor tage. Vincie Burrows bracht in ons land de one-woman-show „Walk to gether children", een show geba seerd op de geschiedenis van de Amerikaanse negers. Vervolgens be handelt Leo Kool de strijd om vrij heid die de bevrijdingsbeweging in Guinee-Bissau voert tegen het Por tugese leger. Dat Portugal de oorlog nog niet heeft verloren, dankt zij uitsluitend aan de steun van het bui tenland. Leo Kool zal bij het behan delen van het probleem van Portu gees Guinee o.m. gebruik maken van de Franse film „Nossa Terra". Op names gemaakt tijdens een optreden van de Pakistaanse muziekgroep The Ali Brothers in Amsterdam worden na afloop van het program ma uitgezonden. De muziek die de groep ten gehore brengt, wordt ge ïmproviseerd op het moment zelf en is gebaseerd op eeuwenoude melo- diën. Tot besluit worden vragen aan kijkers naar aanleiding van de uit zendingen' Hemelwater en Gods evenbeeld beantwoord en uitvoerig besproken in het programma „Vra genreeks". WOENSDAG 15 OKTOBER. NED. I: Schooltelevisie: 11.10 De Sowjet-Unie; 11.35 Walter and Con nie; 12.00 Einde; 17.00 Kom er 's kij ken; 18.50 Fabeltjeskrant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 Scala; 19.31 Kenmerk; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 13-10. Klei-aard- appelen voor het binnenland: bintje 35 mm opwaarts f 19,50-20,50; bintje 40 mm opw. f 20,00-21,50; bintje 50 mm opw. f 20,00-21,00; eigenheimers 40 mm opw. f 24,00-26,00. Zandaardappelen voor het binnen land: bintje 35 mm opw. f 16,00-17,00. Klei-aardappclen voor de export: bintje 35-50 mm f 19,50-20,50; bintje 50 mm opw. f 20,00-21,00. Zand-aardappelen voor de export: bintje 35 mm opw. f 16,00-17,00. Voer-aardappelen f 2,00-5,25. Stemming binnenland en export, goed prijshoudend. Prijzen (excl. omzetbelasting) vast gesteld per 100 kg af bedrijf op au to volgens kwaliteitseisen binnen land cq export Advertentie Nieuw INTERMEUBEL bankstel, ook als hoekbankstel te ge bruiken. Met een geheel nieuw soort bekleding. Ronde salontafel. SPECIAAL voor INTERMEUBEL ontworpen: glazen blad, oranje lektuurmand - wit houten omlijsting. Een juweel. Wandmeubel met extra veel ruimte en een extra lage prijs. Alles in frisse, tintelende kleuren, iets voor jonge mensen met smaak. Komt U eens kijken bij DEURLOO, Meelstraat 31. „De meubelshowroom van Zierikzee" met de unieke 5-jaar garantie. Donderdag en vrijdag speciale kijkdagen. CHU; 20.30 Socutera; 20.35 Blonde onschuld; 22.15 Persoonlijk; 22.40 Journaal. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster19.00 Nieuws; 19.03 Ja wereld - nee wereld; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Ja wereld - nee wereld; 22.45 Levende filosofie (Teleac); 23.15 Einde. DONDERDAG 16 OKTOBER. NED. 1: Schooltelevisie: 11.10 No tre ville; 11.35 Einde; 14.00 De Sow jet-Unie; 14.25 Dieren in de dieren tuin; 14.50 Einde; 18.50 Fabeltjes krant (kleur); 18.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 De wereld waarin wij leven (kleur); 19.35 Vrou wen alléén (kleur); 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Tros-toto; 20.35 De dief van Washington (kleur) 21.25 Op de man af; 21.40 National star festival; 22.25 Journaal; 22.30 Organiseren en leiding geven (Te leac); 23.00 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 18.56 Ster; 19.00 Niéuws; 19.03 Scala; 19.30 Van gewest tot gewest; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster 20.20 Berichten uit de samenleving; 21.00 Vincie Burrows; 21.25 Portu gees Guinée; 21.50 Ali brothers; 22.10 Vragenreeks; 22.40 Journaal. TILBURG. Maandagavond is dp 60-jarige bromfietser J. den Bóer uit Oosterhout op de Dongenseweg in Tilburg op een onverlichte motor, die werd voortgeduwd door twee personen, gereden. De man kwam te vallen. Hij werd daarbij zodanig ge wond dat hij bij aankomst in het ziekenhuis bleek te zijn overleden. Euorme visssterfte in Zwarte Water ZWARTSLUIS, 12-10. Vun uil Zwartsluis wordt gemeld dat in het watergebied rondom deze stad cn in het bijzonder in het Zwarte Water een enormevissterfte is waargeno men. Tal van vissen drijven aan de oppervlakte. De brandweer is bezig die vlakte te bespuiten om mogelijk nog vissen te redden. Omtrent de oorzaak van dit verschijnsel tast men nog in het duister. De Franse president Georges Pompidou heeft de drie Russische leiders uitgenodigd voor een bezoek aan Frankrijk. Ondergronds record BELGRADO, 12-10. Een Zuid- Slavische amateur grotonder zoeker, de 35-jarige Mïlutin Velkovic, heeft het wereldre cord voor een ononderbroken verblijf onder de aarde zondag gebroken. Volgens het persbu reau Tanjug verblijft Velkovik nu 110 dagen in een grot bij het dorp Kopaj-Kossara in Servië. Hij daalde daar op 24 juni af en hoopt er 463 dagen te blijven. Met het oog op al lerlei proeven heeft hij een schaap, een kip, een kat en een wilde eend met zich meegeno men. Advertentie Het kopen van een eigen huis - met hypotheek - kan een stuk aantrekkelijker worden. Hoe? Door samen met uw vrouw via een der aangewezen instellingen deel te nemen aan het Premie Spaarplan. Stel dat u jaarlijks f 500,— aflost. Dan kunt u hierover een premie van 20% krijgen (maximaal f 100,—). Belastingvrij. Ideaal voor een extra aflossing. Aan het Premie Spaarplan kunnen deelnemen zij die in Nederland wonen, tot de leeftijdsgroep van 21 t/m 59 jaar behoren en in het vorige jaar een belastbaar in komen hadden van ten hoogste f 15.000,-. Het maximum spaarbedrag is f 250,— per deelnemer per jaar en f 500,— voor een echtpaar. Vraag morgen eens nadere inlichtingen. Bouwfondsen Banken, Boerenleenbanken, Hypotheekbanken, Levens- verzekeringmaatschappijen,Raiffeisenbanken en Spaar banken zullen u graag helpen. U kunt ook een brochure over alle spaarvormen van het Premie Spaar plan aanvragen bij het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting /5j5Xbezits- vorming. Postbus 51. Den Haag. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3