varkenshaasjes met pruimen DE ZIERIKZEESCHE COURANT Zeven Russische kosmonauten in drie „schepen" om de aarde Bedreiging met pistool Overval op N.S.-halte in Rotterdam-zuid ■V Gevecht in Parijs Minister neemt hulpmaatregelen voor de fruitteeltbedrijven DISCO SHIRTS getailleerd 5j Pak-Zeeland zonder D'66 en PS.P. Harttransplantatie in Zuid-Afrika LAATSTE NIEUWS Groot tekort aan revalidatie-artsen i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 14 oktober 1969 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: 99. Dreischor zoals hel tvas Dit nummer bestaat uit 10 pagina's MOSKOU, 13-10. Alle zeven ruim tevaarders aan boord van de Sojoez- 6, -7 en -8, die respectievelijk zater dag, zondag en maandag zijn gelan ceerd, maken het goed. Dit meldde maandagmiddag het Russische pers bureau „Tass". De Sojoez-8 had maandag om 14.30 (Ned. tijd) twee omlopen om de aarde gemaakt. Het ruimteschip bevindt zich op een hoogte van 205 tot 223 kilometer en zijn baan ligt in een hoek van 51.7 graden ten opzichte van de evpnaar, In 88,6 minuten draait de Sojoez-8 om de aarde. De gegevens van de Sojoez-6 en -7 zijn identiek of on geveer gelijk. Om 14.30 hadden zij respectievelijk 31 en 18 omlopen om de aarde gemaakt. Het is de eerste maal in de ge schiedenis dat drie bemande ruimte schepen met zeven kosmonauten om de aarde cirkelen. Waarnemers zien in de aanwezigheid van twee erva ren kosmonauten aan boord van de Sojoez-8 (de 41-jarige kolonel Sja- talow en de 35-jarige burger-inge nieur Alexej Jclissejew) een beves tiging van het vermoeden dat de Russen een voor langere tijd bruik baar ruimtestation willen bouwen. Het station zou dan moeten worden gevormd door de Sojoez-7 en de Sojoez-8 omdat deze twee ruimte schepen over koppelingsapparatuur beschikken, hetgeen niet het geval is met de Sojoez-6. Dit laatste ruim teschip zou dan moeten dienen om de zeven ruimtevaarders na het vol brengen van hun taak, vermoedelijk op of omstreeks 18 oktober, naar de aarde terug te brengen. Comman dant van de gehele vlucht is kolonel Sjatalow. Volgen shet persbureau „Tass" omvat het programma van de groepsvlucht een reeks belang rijke wetenschappelijk-technische taken. Daartoe behoren een omvang- Pleegouders voor kinderen uit West-Irian DJAKARTA. 13-10. President Su harto heeft voorgesteld pleegouders te zoeken om 200.000 Papoea-kinde ren tussen 9 en 15 jaar uit West- Irian in een beschaafde omgeving groot te brengen. Dit is maandag meegedeeld na een zitting van het Indonesische kabinet. De minister van voorlichting, vice-admiraal Bu- diardjo, heeft meegedeeld, dat de president het ministerie van sociale zaken heeft opgedragen de prakti sche uitvoering van zijn voorstel te onderzoeken. Menselijk lichaam in geld PARIJS. 12-10. Het menselij ke lichaam beva tgrondstoffen die in totaal 121 gulden waard zijn. Dit blijkt uit een Franse medische publikatie. Tot deze grondstoffen behoren zuurstof, waterstof, stikstof en heel kleine spoortjes goud en zil ver. MOSKOU. Dit zijn de drie Russische astronauten, die in hun ruimtesche pen rond de aarde cirkelen. V.l.n.r.: V. Gorbatko. A. Filptsjenko en V. Volkov. De foto werd gemaakt tij dens een recente persconferentie voor de vlucht. rijke vluchtcontrole en wetenschap pelijk ruimte-onderzoek. Ingenieur Jelissejew stapte in ja nuari samen met kolonel Chroenow via een ruimtewandeling over van de Sojoez-5 in de Sojoez-4 waar ko lonel Sjatalow ook toen comman dant was. De „overstap" geschiedde na een koppelingsmanoeuvre. Na dit experiment weiden Jelissejew en de anderen onderscheiden met de titel „Held van de Sowjet-Unie". Het Russische persbureau heeft in middels gemeld dat de Sojoez-6 tij dens de 32ste omwenteling in een nieuwe baan is gebracht. De Russische televisie toonde gis teravond televisiebeelden uit de drie ruimtevoertuigen. De kwaliteit van de beelden van de Sojoez-7 en de -8 waren goed. Die uit de Sojoez-6 wa ren van slechte kwaliteit. In de Verenigde Staten is men te rughoudend in zijn commentaar over het nieuwe Russische ruimte-expe riment. De kranten spreken welis waar van een record, maar ruimte vaartdeskundigen zeggen niet te weten waar nu commentaar op te geven. De Russische geheimhouding van wat staat te gebeuren maakt een ernstige beoordeling van het ex periment vooralsnog onmogelijk. lekker eten tips Varkenshaasjes open snijden Licht zouten, snuifje peper, en deze met de pruimen vullen. Daarna braden. een goed stuk Mees hoort erbij UTRECHT, 14-10. Twee Duits sprekende mannen, waarvan een in het bezit was van een pistool, heb ben heden dinsdagmorgen omstreeks- vijf uur een overval gepleegd op de halte Rotterdam-Zuid van de Ne derlandse Spoorwegen en ongeveer 1350 gulden geroofd. Het tweetal dwong de heer J. Markus, de lokettist die net tevoren als. eerste en enige het stationskan toor binnen was gegaan, de brand kast open te maken. Onder bedrei ging van het pistool voldeed hij aan het bevel. Terwijl een van de rovers de heer Marcus onder schot hield greep de ander vijf geldkistjes uit de brandkast. Hierop verdween het tweetal schielijk. Volgens de N.S. zijn de overvallers „amateurs" om dat ze toevallig aanwezige envelop pen met geld en rollen klein geld over PARIJS, 13-10. Enige honderden winkeliers en andere kleine zelf standigen zijn maandagmiddag in Parijs slaags geweest met de politie. Er vielen volgens de eerste berich ten een 15-tal gewonden en er zijn wat ruiten gesneuveld. De mannen waren weggelopen van een bijeenkomst van 20.000 kleine zelfstandigen in het Pare des Prin ces, omdat zij vonden dat de orga nisatoren niet strijdbaar genoeg zijn. Men wil veranderingen in de belas tingheffing en de sociale verzekerin gen. het hoofd hebben gezien. Hel on derzoek wordt verricht door de Rotterdamse politie iii samenwer king met de Spoorwegrecherche. Gevlucht naar het Westen BRAUNSCHWEIG, 13-10. Vier Oostduitse jongelui - twee leerlingen van 17 en 18 jaar met hun 16-jarige vriendinnen - zijn maandag uit de D.D.R. naar de Westduitse deelstaat Neder-Saksen gevlucht. Een 65-jari- ge timmerman is in de nacht van zaterdag op zondag met zijn drie kinderen van respectievelijk 15, 17 en 22 jaar naar de deelstaat Hessen ontkomen. Dankzij de dichte mist konden zij ongemerkt de versper ringen in het grensgebied passeren.. Weer Britse journalist door China vrijgelaten HONGKONG. 14-10. De Britse journalist Eric Gordon, die sinds no vember 1967 in Peking onder huis arrest stond, is vrijgelaten. Hij kwam dinsdag met vrouw en kind in Hong kong aan. Gordon werd twee jaar gelëden gearresteerd toen hij op het punt stond China te verlaten. Om trent de motieven van de maatrege len tegen hem hebben de Chinese autoriteiten nooit iets meegedeeld. BILTHOVEN, 13-10. Dc ministeries van Landbouw en Visserij en Cul tuur, Recreatie en Maatschappelijk werk hebben in overleg met elkaar besloten tot een aantal maatregelen die beogen hulp te bieden aan fruit- tèeltbcdryven, die op het ogenblik in moeilijkheden verkeren, maar die, gezien hun structuur en hun om vang, onder normale omstandigheden voldoende perspectief bieden voor een rendabele exploitatie. Om deze bedrijven de nodige middelen voor bedryfscrediet en levensonderhoud te kunnen verstrekken, is een sociale regeling ontworpen die berust op de werking van het borgstellingsfonds voor de landbouw en de rijksgroeps regeling zelfstandigen krachtens de Algemene Bijstandswet. Minister Lardinois vertelde dit maandagavond in Bilthoven aan de pers, nadat hij zich een dag lang op een drietal fruitteeltbedrijven op de hoogte had gesteld van de daar heer sende moeilijkheden, en vervolgens de problemen van de fruitteelt in het algemeen besproken had met 70 a 80 vertegenwoordigers van de Neder landse Fruittelers Organisatie, het Centraal Bureau van de Tuinbouw veilingen en de drie Centrale Land bouw Organisaties. De drie bedrijven die de bewindsman heeft bezocht, liggen in de Hoeksche Waard in de Betuwe en bij Bunnik. De sociale regeling die de minister nu bekend maakte, houdt o.a. het volgende in: 1. Aan ondernemers in de fruit teelt die perspectief biedende bedrij ven exploiteren, zal geldelijke mede werking worden verleend ter over brugging van de huidige moeilijkhe den. Om hen in staat te stellen de noodzakelijke uitgaven te doen voor de directe bedrijfskosten, het betalen van crediteuren en het bekostigen van de nodige investeringen - als mede in samenhang met de totale credietverlening in bepaalde gevallen voor levensonderhoud, zal het borg stellingsfonds voor de landbouw ga rant staan voor de daarvoor nodige geldleningen bij de banken. Alles in dien tenminste niet op andere wijze in de behoefte aan financiële midde len kan worden voorzien. Voor de betaling van de aan leningen ver bonden renteverplichtingen, kan een beroep worden gedaan op de Rijks groepsregeling Zelfstandigen van de Algemene Bijstandswet. De bij dit onderdeel van de regeling ingescha kelde banken zijn vooral de twee grote centrale landbouwcredietban- ken, maar die niet alleen. Op grond van de Rijksgroepsregeling Zelfstan digen te verlenen rente-subsidie kan afhankelijk van het individuële be drijf tussen 0 en 100 procent bedra gen. Zij wordt zo gesteld dat er voor de betrokkene een jaarinkomen tus sen de tien en twaalf duizend gulden overblijft. Naar de minister vertelt, komt dit overeen zowel met de wen sen van de georganiseerde fruitteelt als - ongeveer - met het minimum loon. Voor fruittelers wier bedrijven niet voldoende perspectief in de toekomst bieden, maar die, gezien hun leeftijd nog niet kunnen profiteren van de regeling voor bedrijfsbeëindiging biedt de Rijksgroepsregeling voor zelfstandigen mogelykheden voor periodieke uitkeringen voor levens onderhoud en/of bedrijfskapitaal, no dig voor een sociaal aanvaardbaar bedrijf. Hierbij gaf de directeur-generaal van de landbouw, ir. J. W. Wellen de toelichting, dat het hier gaat om een regeling van het ministerie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, die ook wordt toegepast bij middenstandsbedrijven. Als zo'n be drijf naar de mening van dit minis terie op den duur toch zal moeten verdwijnen, kan men niettemin de ondernemer, wanneer deze dit zelf- wenst, door een kleine tegemoetko ming in staat stellen zijn bedrijf voort te zetten tot hij in aanmerking komt voor A.O.W. Vorige week is reeds bekend ge maakt dat de minister zal bevorde ren dat het ontwikkelings- en sa neringsfonds de maximum premie voor het rooien van boomgaarden zal verhogen van f 1500,- tot f 2000,- per ha, terwijl de minister het fonds bestuur ook aanbeveelt bij volledige beëindiging van het fruitteeltbedrijf nog een extra premie te verstrekken. Een en ander voor het geval er op 1 januari 1970 nog geen E.E.G.-rooi- premieregeling zou werken. bij de lijd I «MPEC.IWWEHPtBMM.'TB-tmM >I»M» I DEN HAAG, 13-10. Het bestuur van het gewest Zeeland van de Par tij van de Arbeid besloot dezer da gen geen contact meer te zoeken met Democraten '66 daar deze partij niet bereid is voor de aanstaande staten verkiezingen samen te gaan met welke politieke groepering dan ook. Evenmin acht het bestuur samen werking met de Pacifistisch-socialis- tisch Partij opportuun, daar deze partij op haar laatste congres besloot voor een samenwerkingsverband als eis te stellen dat bij het verkrijgen van een meerderheid voor het Pak in een gemeenteraad of in een colle ge van Provinciale Staten de samen werkende, partijen alle wethouders zetels resp. alle statenzetels zou op eisen. Deze eis acht het P. v.d. A.- bestuur van het gewest Zeeland principieel onaanvaardbaar. Het ge sprek met. de Politieke Partij Radi- kalen zal worden voortgezet, mede met betrekking tot de a.s. statenver kiezingen. Aan Democraten '66, de DURBAN, 13-10. Artsen van het Wentworthziekcnhuis in Durban hebben maandagavond een hart transplantatie verricht, de zevende in Zuid-Afrika en de tweede buiten Kaapstad. Dr. W. Botha directeur van de ge neeskundige dienst in Natal maakte op een persconferentie bekend, dat een 44-jarige man het hart van een jongeman heeft gekregen. Beiden zijn blanken. Hij beschreef de ope ratie als een technisch succes. De tranplantatieploeg was dezelfde als die welke op 27 april van dit jaar een 36-jarige geoloog een ander hart gaf. De patient overleed na zes da gen. Van de vijf patiënten, die in het Groote-Schuurziekenhuis in Kaap stad een harttransplantatie onder gingen, leven er nog twee. Beleefdheid betaalt de reke- J ning niet. i Vrij warm Verwachting tot woensdagavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot ma tige wind tussen zuid en zuidwest; vrij warm. Voor donderdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 60 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 15 okt. Zon op 7.04, onder 17.47. Maan op 12.44, onder 19.16. 16 okt. Zon op 7.06, onder 17.44. Maan op 13.55, onder 20.15. Eerste*kwartier: 18 okt. te 9.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 okt. 5.25 v.m. 16 okt. 6.00 v.m. BROUWERSHAVEN: 15 okt. 5.07 v.m. 16 okt. 5.49 v.m. Doodtij: 20 okt. 17.38 n.m. 18.21 n.m. 17.23 n.m. 18.09 n.m. P.P.R. en de P.S.P. zal worden voor gesteld na de verkiezingen gemeen schappelijke gespreksgroepen te vor men ten einde eikaars achtergron den en politieke standpunten beter te leren kennen aldus een commu nique van het gewestelijk P. v. d. A. bestuur. Gepakt na achtervolging UTRECHT, 13-10. Na een wilde achtervolging die in het hart van dc stad begon, toen de Utrechtse politie zaterdag rond midder nacht een au to met ruim 100 kilometer snelheid voorby zag stuiven, is een negentien jarige stratenmaker B. korte tyd la ter in het noordelijkste puntje van Utrecht door politiemensen uit het struikgewas gehaald en gearresteerd. De stratenmaker, wiens rijbewijs op 22 september jongstleden wegens het rijden onder invloed van sterke drank door de politie is ingenomen, veroorzaakte tijdens zijn vlucht twee botsingen, waarbij, inclusief zijn ei gen auto, vier auto's zwaar werden beschadigd. Op de splitsing Adriaan van Bergenstraat-Burg. Tuyllkade botste B op een geparkeerde volks wagen 1600, eigendom van een 42- jarige vertegenwoordiger. Het gaat niet zo goed met prins Constantiju DEN HAAG, 14-10. De derde zoon van H.K.H. prinses Beatrix en prins Claus heeft de volgende namen ge kregen: Constanten, Christof, Frede- rik, Aschwin. Zyn roepnaam is Con stanten. Prins Constantijn heeft een onrus tige nacht gehad. De vooruitgang, die zich gisteren aftekende, heeft zich niet voortgezet. Prof. dr. J. I. de Bruijne, hoofd van de afdeling „pasgeborenen" van het „Wilhclmi- na Gasthuis" te Amsterdam is sinds zondagmorgen by dc behandeling betrokken. Het herstel van prinses Beatrix vordert goed, aldus is me degedeeld door de R.V.D. Arbeidsonrust in Italië ROME, 13-10. In Italië zijn maan dag weer nieuwe stakingen uitge broken. De arbeiders in de cement - industrie hebben het werk voor drie dagen neergelegd om op deze wijze kracht bij te zetten aan hun loon eisen. Watersnood in Tunesië - 100.000 daklozen TUNIS, 13-10. De enorme regen die de afgelopen twee weken in Tu nesië is gevallen heeft maandag weer plaats gemaakt voor de zon. Het door overstromingen geteisterde land kan zich daardoor weer enigs zins herstellen van de aangerichte schade. Meer dan 400 mensen zijn omgekomen bij deze overstromingen, die de ergste sedert een eeuw zijn geweest. Meer dan 100.000 daklozen, die huis en have hebben verloren, zijn ondergebracht in moskeeën, scholen, vliegtuighangars en tenten. UTRECHT, 13-10. Er is een groot tekort aan revalidatieartsen, dat meer voelbaar wordt nu revalidatie een steeds grotere plaats in dc ge zondheidszorg gaat innemen. Dc uni versiteiten zullen dc belangstelling van dc medische studenten voor dit „vak" moeten opwekken en vergro ten. Dit betoogde de heer A. C. Koot, assistent-arts aan de afdeling ortho- paedie van het Radboud ziekenhuis in Nijmegen, vanmorgen tijdens een lezing over de functie van de reva lidatie in het kader van de tentoon- stelling „Medica" in Utrecht. Per jaar worden meer dan één miljoen mensen in een ziekenhuis opgenomen. Het aantal patiënten dat revalidatie nodig heeft, is drie tot vijf procent van het aantal opnamen. Dat betekent, dat jaarlijks veertig duizend mensen voor revalidatie in aanmerking komen en dat er bij een gemiddelde behandelingsduur van een half jaar zo'n 20.000 tegelijk on der behandeling zouden moeten zijn. Daarvoor zijn 500 revalidatie-artsen nodig. Maar momenteel telt Neder land er nog maar ongeveer tachtig.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1