Inbreker met vakantie TEELT VAN KORRELMAIS Prins Bernhard opende Flevo-centrale Verklaring van Eban „Periode van losmaking in Midden-Oosten" Aardgasvoorziening in Zeeland iWSftfiHL *qr"Wa Fraaie demonstratie in Duiveiand ziet er veelbelovend uit. (I) Al is de E.E.G. dan uok wat de landbouw betreft in drie stukken uiteengevallen, zü is er nog steeds. Algemeen verwacht men dat de drie prijsniveaus (Duitsland, Frank rijk en Italië - Benelux) elkaar over een jaar wel weer gevonden zullen hebben. Dat het intussen slechts gaat om verschil in prijspeil maar dat het gemeenschappelijke beleid in de landbouw gewoon dóórgaat blijkt velen nog niet duidelijk te zijn. Diezelfde E.E.G. echter zit met een geweldige overschot aan zachte tar we. Eén ha van dit gewas kost 700 tot 900 gulden toeslag. En ook aan rogge is bepaald geen gebrek. De E.E.G. voert echter jaarlijks 12 mil joen ton mais in, Nederland ruim twee miljoen ton. Kan een flink deel van die invoer niet door eigen pro- duktie vervangen worden? Dit zou zowel deviezen als subsidie bespa ren. Schouwen teelde reeds 35 ha Men kent de geschiedenis van de korrelmaisteelt in Nederland. Zij begon al vóór de oorlog en bereikte in 1950 de 12.000 ha. Maar de mais- prijs duikelde wegens het ontbreken van iedere bescherming omlaag van f 45 per 100 kg tot de helft en de maisoogst was volledig handwerk: kolven plukken, ontbladeren, nadro- gen in rennen en dan in mandjes op de dorsmachine brengen: Daar kwam nog bij, dat de rassen van toen niet helemaal oogstzeker waren. In de hete zomer van 1947 werd al les rijp, maar in een koude en natte zomer viel de opbrengst wat tegen. Maar wij leven thans in 1969. Er zijn thans vroege en middenvroege hybriden. De eersten zijn oogstzeker, de laatste geven (als het meeloopt zoals deze zomer) wat meer kg kor rels. Dat de maisteelt terug zou ko men, stond al lang vast. De kweek- bedrijven hadden vrijwel onafgebro ken een goede uitvoer van zaaizaad naar Frankrijk en Duitsland. Met de teelt en de oogst van deze produkten deed men veel ervaring op. In janu ari van dit jaar sloten 18 Schouwse akkerbouwers zich aaneen tot een z.g. maiskern. Teder teelde voor ei gen risico, maar de oogst en de afzet nam men gezamenlijk ter hand. Op 1 oktober j.l. gaf men een oogstdemonstratie in Oosterland en deze slaagde voortreffelijk. Men mag verwachten dat nu ook elders wel maiskernen zullen volgen en dat de teelt opnieuw gaat bloeien. Voordelig gewas Op Schouwen had men één slecht perceel. Door vogelschade was daar nl. de stand dun. Toch kwam men daar nog vlot boven de 5 ton droge mais (op basis van 15 procent vocht) per ha. Andere percelen brachten 6.4 ton en méér op, tot boven de 7 ton toe. Het zaaien is precisiewerk ge worden. De chemische onkruidbe- KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Austerlitz: Chr. Petri, prcd. voor buitengewone werkzaam heden. stafdocent aan de academie De Horst te Driebergen; te Nieuw- Vennep: S. G. J. Goverts, Naaldwijk; te Soest: J. Noordmans, Tjamsweer (Gron.). Bedankt voor Emmer-Compas- cuum: M. J. Pool, Sloten (Fr.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Chatham (Ontario Canada. Reform Church): A. Kooij, Emmen. Bedankt v<?or Haarlem: T. J. Keegstra. Ermelo. Ger. Gemeenten Beroepen te Rijssen :A. Hooger- land, Werkendam; te Franklin Leeds V.S.: A. Vergunst, Rotterdam-C. Bedankt voor Scherpenisse: C. Wisse, Elspeet; voor Haarlem: W. Suyker, Lisse. Ter gelegenheid van de Erasmus- herdenking slaat Koninklijk Begeer deze penning naar een ontwerp van Joop Hekman. De voorzijde van de penning, die in muntgoud, zilver en brons geslagen werd, toont het por tret van Erasmus met de jaartallen 1469-1969 en de tekst Erasmus Ro- terodamus". Op de keerzijde is de schrijvende hand van Erasmus afge beeld naar een gravure van Hans Holbein, met een latijnse uitspraak van de grote Rotterdammer. strijding levert geen enkele moei lijkheid op en de oogst is volledig gemechaniseerd. Een maaidorser met maisvoorzetstuk werkt gemakkelijk 6 ha per dag af. Dat de maaidorser nu óók eind september - begin okto ber kan worden gebruikt is een voor deel. Ook de graandrogerijen willen in oktober graag wat droogwerk aannemen. Nadelen? Natuurlijk, die zijn er ook. Het gewas is enigzins gevoelig voor nachtvorst en men mist een na- tèelt van bijv, stoppelknollen. Men zal dus beslist niet alle rogge door mais kunnen vervangen, wèl een groot de^l. Men oogst geen stro, maar daar staat tegenover dat de veldhakselaar niet de minste moeite heeft om de maisresten fijn te slaan. Men brengt dan tot 8 ton droge, or ganische stof in de grond en dat is uiterst belangrijk. Tenslotte ligt de mais goed in de vruchtwisseling: men kan het na ieder ander graan gewas telen en zelfs is mais na mais geen bezwaar. LELYSTAD. 11-10. Prins Bern hard heeft de nieuwe Flevocentrale van de Provinciale Gelderse Electri- citeits Maatschappij gelegen op een kunstmatig eiland voor de IJssel- meerkust nabij Lelystad officieel in gebruik gesteld. Er kwam hieraan - tot grote hila riteit van de vele gasten - een echte zeemeermin te pas om de zee, waar- Wat biedt de BEELDBUIS? DINSDAG 14 OKTOBER. NED. I. In de „Dwaze wereld van Tommy Cooper" geeft de komiek een eigen interpretatie van Shakes- peares Hamlet. In Verslag op dins dag" mogen de leerlingen van de School voor Journalistiek hun kun nen demonstreren. Over de loop van het rechtis een documentaire van Ad Zonneveld, die de kijker con fronteert niet hei gevangeniswezen. Diverse strafWetsancties komen aan cle orde. Enkele oud-delinquenten werkten aan de totstandkoming van het programma mee. Ook familiele den van gevangenen komen aan het woord. Bewust is de documentaire eenzijdig gehouden. Een weerwoord van politie, justitie of andere over heidsinstantie is er niet in opgeno men. De aflevering van „De wre kers" is getiteld „De verborgen tij ger", en laat ons Emma Peel en John Steed zien bij hun speurtocht naar de maniak die een aantal mensen heeft gedood en hun lijken danig verminkte. Ter ondersteuning van de zondag te houden collecte voor de pauselijke missiewerken een kort filmpje over de kerk in Tanzania en Kenya. Teleac komt na het laatste nieuws nog met les twee uit de cur sus Schaken voor beginners. NED. II. De AVRO stopt het voor programma dicht met een aflevering van Peyton Place". In de na het nieuxvs volgende aflevering van „Sirange Reportwordt Adam Strange door Scotland Yard inge schakeld na een moordaanslag op de ambtenaar Canon Lewis. Lewis was aanwezig bij een protestbijeenkomst tegen de anti-negercampagne die po liticus Glyn Crowley voert. Willem Duys zal vervolgens „Voor de vuist weg" diverse gasten ontvangen, waarna het de beurt is aan Avro's Televizier. DINSDAG 14 OKTOBER. NED. I: Schooltelevisie: 10.45 Ver kennen en ontdekken; 11.35 Biologie in de brugklas; 12.00 Einde; 18.50 Fa beltjeskrant (kleur); 1S.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Ster; 19.07 De dwaze wereld van Tommy Cooper; 19.32 Verslag op dinsdag; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Over de loop van het recht; 21.00 Music, mu sic, music (kleur); 21.45 De wrekers (kleur); 22.30 Pmw: neem er nota van; 22.43 Journaal; 22.48 Schaken voor beginners (Teleac); 23.18 Einde. NED. II: 18.50 Fabeltjeskrant (in kleur); 1S.56 Ster; 19.00 Nieuws; 19.03 Scala; 19.30 Peyton Place; 19.56 Ster 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Strange report (kleur); 21.10 Voor de vuist weg; 22.10 Avro's Televizier; 23.00 Journaal. uit deze moderne centrale oprijst, te symboliseren. Maar dit was overi gens geen inbreuk op de ernst van het gebeuren, de inwijding van een nieuwe energiebron waarvan de bouw in maart 1964 was begonnen en waaraan 365 miljoen gulden ten koste zijn gelegd. Het verbruik van elektrische ener gie verdubbelt iedére negen jaar. Reden waarom bij de bouw van de nieuwe Flevocentrale al direct reke ning is gehouden met grote uitbrei dingsmogelijkheden. Zelfs zal het mogelijk zijn deze centrale, die voor het ogenblik aardgas gebruikt, afge wisseld met zware stookolie, op een eenvoudige wijze om te bouwen -op een centrale met kernenergie. Zo ver is het echter nog niet. Die primeur is gereserveerd voor de nieuwe in aanbouw zijnde centrale in Zeeland. De 150 meter hoge schoorsteen, een duidelijk baken in het vlakke land van de Flevopolder,, is zodanig ge bouwd dat luchtverontreiniging ook bij gebruik van stookolie vermeden is. Advertentie Contante betalingen elders? DE CHEQUE biedt uitkomst! NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE MARKTBERICHTEN Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 1.047.930 stuks, stemming vlot. Prijzen per 100 stuks: eieren van 52-53 gram f 8,50-9,49; van 56-57 gram f 10,30-10,41; van 60-61 gram f 10,91-11,33; van 64-65 gram f 11,57 -12,16. Eierveiling Barneveld Aanvoer 583.960 stuks, stemming redelijk. Prijzen per 100 stuks: eieren van 51-52 gram f 8.30-8,93; van 56-57 gram f 10.17-10.90; van 61-62 gram f 11,12-11,66; van 66-67 gram f 12,10 -12,43. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca. 1.850.000 stuks, handel vlug. Prijzen per 100 stuks: eieren van 50-58 gram f 9,80-11,50, kg. prijs f 1,96-1,98;. van 59-65 gram f 11,75- 12,90, kg. prijs f 1,99-1,98. Witte eieren 35 tot 50 cent per 100 stuks lager. VLIEGBASIS CASTLE. Een Ame rikaanse reuzenbommenwerper van het type B-52 is donderdag bij een oefenstart op de vliegbasis Castle in Californië neergestort. De zes inzit tenden kwamen om het leven. Het toestel explodeerde en vloog in brand. JERUZALEM, 11-10. De interna tionale gemeenschap bevindt zich in „een periode van losmaking" ten aanzien van het midden-oosten, waar zij niet langer in staat is haar verantwoordelijkheden uit te oefe nen, en zou graag zien dat de recht streeks betrokken partijen hun eigen zaken regelen. Dit heeft de Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban op een persconferentie in Jeruzalem verklaard na zijn bezoek aan de Verenigde Staten - dat samenviel met de besprekingen van premier Golda Meir in Washington - en zijn deelneming aan het algeméne debat in de V.N.-assemblee. Volgens mi nister Eban komt de houding van de internationale gemeenschap on getwijfeld voort uit de indruk'die men heeft, dat het gebied niet lan ger „een kruitvat" is en dat er geen onmiddellijk gevaar voor oorlog be staat. Speciaal bevolkingsonderzoek te Vlaardingen VLAARDINGEN, 11-10. Half okto- ber zullen ruim 2000 inwoners van Vlaardingen in de leeftijdsgroep van 15 tot 40 jaar een oproep ontvangen waarin hun verzocht wordt mee te werken aan epidemiologisch bevol kingsonderzoek naar het voorkomen van cara (chronische a-specifieke respiratoire aandoeningen) zoals ast ma of chronische bronchitis. Dit on derzoek is een onderdeel van het meerjarenplan voor onderzoek naar de problematiek van cara in ver band met de volksgezondheid dat een aantal jaren geleden door een gezondheidsorganisatie T.N.O. is op gesteld. Op grond van dit plan heeft men in 1965 in Vlaardingen en in de gemeente Vlagtwedde in het oosten van Groningen een epidemiologisch onderzoek verricht voor de leeftijds groep van 40 tot 65 jaar. In 1967 is er in Vlagtwedde een tweede onder zoek verricht, dit keer bij 15 tot 40 jarigen. Thans staan dergelijke on derzoeken in Vlaardingen op stapel. FEUILLETON door B. J. ten Wesepe Sjaak knikt ernstig. „Nou, en of. Zo'n grote!" Hij breidt zijn grove, harige armen zo wijd uit als maar mogelijk is. „Hij zat in een zandkuil en keek me verschrikt aan. „Je doe me toch niks? vroeg-ie. Ik zal van je kinderen afblijven. Ik zei: Dat is je maar geraje, tijger, want anders maakte ik een haardkleedje van je. Toen zei-die: Ik zal hier stil blijven zitten, tot jullie weer weg bennen. Nou en dat vond ik goed". „Haaa!" Sjaaks zoon lacht hem uit. „Je neemt ons in de veiling: tijgei-s kunnen niet eens praten, die brullen alleen". „Nou ja", geeft Sjaak nadenkend toe, „hij brulde overzacht, zal ik maar zeggen. Maar ik verstond hem wel. Hij kneep 'm als een ouwe dief" „Ik geloof er niks van". Sjakies zoon is ditmaal niet van plafi vaders verhaaltje als zoete koek op te ne men. „Jij kneep 'm, want je was zo weer terug". „Zeur niet, we gaan hier een poos je spelen. Wie 't eerst bij het prik keldraad is, krijgt een ijssie van me" „Er is helemaal geen ijskar", teemt Michieltje. Maar de andere kinderen rennen al en Sjaaks oudste is de winnaar. Het beloofde ijsje zal hij straks krijgen. Ze spelen nog een beetje in de duinen, maar hoe Sjaak kijkt en tuurt en rondspiedt, er is geen mens te zien. Allemaal flauwekul, denkt hij. Ik zou het best overdag kunnen doen en de kinderen aan de water kant laten spelen. Es bedenken, hoe ik dat dan fiks. Na een paar uur zijn ze terug aan het drukke strand, moe en dorstig. Sjaak is in een goeie bui en trak teert de hele bende op limonade en ijs, waarna hij, gewapend met een gekoelde fles naar de stoel van zijn vrouw loopt. Ze is zo verdiept in de Eban verklaarde, de Arabieren niet Deze ontwikkeling behoeft, naar te verheugen. Zij hebben de meeste van hun pleitbezorgers verloren als gevolg van hun daden van luchtpi- raterij, ontvoeringen en excessen als de poging tot ophitsing tot rassen haat na de brand in de El Aksa- moskee, aldus de Israëlische minis ter. Hij sprak zijn voldoening uit over het feit dat paus Paulus hem in audiëntie had ontvangen. Hieruit bleek, zei hij, hoeveel waarde te hechten valt aan de Arabische bewe ringen, volgens welke Israël de vij and van het christendom zou zijn. In de geleidebrief bij de prov. be groting 1970 stellen Ged, Staten vast dat de ontwikkeling van de aardgas voorziening spectaculair wordt ge noemd. In 1968 werd 55.000.000 ku bieke meter ingekocht. Voor 1969 heeft de ZEGAM een hoeveelheid van 75.000.000 kub. meter geraamd, maar de gasafgifle tot nu toe wijst op een toename tot 100.000.000 kub. meter voor dit jaar. Voor 1970 is een inkoop van 150.000.000 kub. meter geraamd. Ged. Staten delen mede, dat 50 procent van de aangeslotenen op het Zeeuwse aardgasnet het gas gebruikt voor ruimteverwarming. In de geleidebrief wordt een gedetail leerd overzicht gegeven van de stel selmatige aansluiting der zg. „witte gebieden" in de provincie Zeeland. NIEUW BUINEN. De Rijkspolitie van Nieuw-Buinen heeft uit het Zuiderdiep het stoffelijk overschot van de 81-jarige D. Pietersen uit Nieuw-Buinen opgehaald. Vermoe delijk is de man door de mist mis leid en te water geraakt. ST. MAARTENSBRUG. De 3-jari- ge Peter Kok uit St. Maartensbrug (gem. Zijpe N.H.), is door verdrinkig om het leven gekomen. De kleuter was aan de aandacht van zijn ouders ontsnapt en in een sloot terechtge komen. lektuur, dat ze hem niet heeft op gemerkt en pas, als Sjaak lachend een paar druppels van de ijskoude drank in haar hals laat vallen, slaakt ze een gil van schrik en kijkt in de pretogen van de grote kerel. „Weet je niks leukers?" moppert ze, hem verwijtend aankijkend. „Jawel, schat, een hele fles vol. Zeg niet, dat je er geen trek in hebt, want dan giet ik hem in je bloes leeg". Ze neemt de fles aan en trekt Sjaak naar zich toe, waarna ze een zoen op zijn lippen drukt. „Dank je, fijne vent van me. Ben je niet moe?" Hij lacht, maar zakt toch naast haar neer in de andere strandstoel. „Ben ik ooit moe? Ga nou, ik heb vakantie. Ik zou maar lui worden, als ik deed als jij". Ze drinkt met volle teugen. „Hè, is dat heerlijk. Zat ik net naar te ver langen, maar ik was. „Je was te lui om overeind te ko men", vult hij lachend aan. „Wat moet dat volgende week, meid? Dan is het weer aanpakken geblazen". „Jawel, dat weet ik. Maar dan zal ik herinneringen hebben aan een fijne vakantie met m'n grote vent. Voor 't eerst in m'n leven". „Doen we voortaan elk jaar, meid. Gaan we wat schaai inhalen. Wij sa men met de jongens". Ze kijkt hem verheerlijkt aan. Zo als hij nu is, zo houdt ze van hem. En ze zal maar niet laten merken, hoeveel. In deze dagen voelt ze zich volkomen gelukkig. Frons Vlasma weet, wat hij van avond zal zeggen tegen Mia. Al heeft hij haar in tien dagen niet gezien, hij zal haar nu op rustige manier aan het verstand brengen, dat hij zo niet wil doorgaan. Dat hij nu wel eens wil trouwen. Een oud havengezicht van Zierikzee. Interessant om de sfeer, maar vooral om de twee paarden op het jaagpad langs de oosthavendtjk, die een schip voortslepen. De foto dateert uit 1908. Vermist meisje terecht RIJSWIJK (Z.H.), 11-10. De vijf tienjarige Jennifer Hofman, uit Rijs wijk (Z.H.), die sinds 22 september werd vermist, is terecht. Het meisje was die dag 's morgens naar school gegaan, maar was daar niet aange komen. Haar ouders hadden daarna om haar opsporing verzocht. Toén een foto van het meisje op de beeldbuis verscheen, kwam een jong echtpaar in Amsterdam er ach ter wie het meisje was, dat het al enkele weken onderdak had ver leend. Zij brachten Jennifer, die on der valse voorwendselen bij hen in huis had weten te komen, direct naar haar ouders terug. Advertentie Behoud van Uw tanden na botsing UTRECHT, 11-10. Het heeft er op geleken dat in de omgeving van een door automatische halve bomen be veiligde overweg tussen Vorden en Zutphen de winter was begonnen. De bietenvelden en de overweg wa ren bedekt met een wit kleed, dat op het eerste gezicht de indruk van een plaatselijk sneeuwbuitje wekte. Bij nadere beschouwing bleek het een synthetische vezel te zijn, die kort daarvoor nog keurig verpakt werd vervoerd in een vrachtauto combinatie, die op de overweg tegen de dieselelektrische trein Winters wijk-Apeldoorn botste. De chauffeur heeft de gesloten overwegbomen waarschijnlijk niet gezien. Hij kwam overigens met de schrik vrij, omdat alleen de aanhanger werd gegrepen. De machinist ontliep letterlijk en fi guurlijk de dood. Nadat hij de nood rem in werking had gesteld, ont snapte hij via de vluchtgang. Zijn cabine werd totaal ontwricht. Het treinverkeer liep een uur vertraging op. 49 Mia is koel en er komt geen lach op haar gezicht, als hij haar begroet en kust. „Leuke reis gehad met va der?" informeert hij. Ze knikt enkel. „Waar was je za terdagavond en zondag?" Haar stem klinkt afgemeten. Frans strekt zijn arm en wijst naar buiten. „Kom mee, gaan we een eindje rijden. Kunnen we rustig met elkaar praten. Want we hebben Wat te bepraten, jongedame, dat zul je zeker wel met me eens zijn". Als Frans „jongedame" tegen haar zegt; weet Mia, dat het ernst is. Frans noemt haar zelden zo, maal ais hij het doet, is het menens. Iets in zijn blik belet haar te proteste ren. Ze wil helemaal niet weg met Frans, maar aan de andere kant heeft hij gelijk: er is inderdaad wat te bepraten. En daarom is het mis schien beter niet thuis te blijven. In de huiskamer zit mama en kan ze geen intiem gesprek voeren. Terwijl vader ook elk ogenblik kan komen. Enkele minuten later rijden ze weg. Zwijgend. De stad uit en ten slotte zoekt Frans een rustige zij weg, waar hij tenslotte de wagen neerzet. Hij geeft haar een sigaret en steekt er zelf ook een op. „Zo, en nu een antwoord op je vraag, Mia. Waarom ik zaterdag en zondag niet ben gekomen. Jij bent enkele dagen weg geweest. Nog geen enkel briefje heb ik van je gekregen, nog geen kaart. Zelfs geen telefoontje. Dat zat me dwars. Vandaar, dat ik eens rus tig moest nadenken, wie Mia van Oorschot eigenlijk is en wat ze voor me betekent. Dat ik dol op je ben, weet je, dat hoef ik niet nog eens te zeggen. Maar de liefde moet niet van één kant. komen, liefje. Ik zou bij jou ook wel eens een spontane uiting willen ondervinden". (wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4