Mist bemoeilijkte militaire oefening in Schouwse Westhoek Loopt de Vietnam-oorlog langzaam af STREEKNIEUWS Stakingsdreiging in Engeland Nazi's schuldig aan Rijksdagbrand Hormoon tegen onvruchtbaarheid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE >u„„dag n im Nr. 20m Lauding van parachutisten kon niet doorgaan HAAMSTEDE BURG. Voor de meeste militairen, mariniers of Bel gische luchtlandingstroepen zit de oefening „Witte Raaf 3" er weer op. Zaterdag kwam de hoofdmacht met diverse amphibie-vaartuigen op ver schillende plaatsen van strand en dijk aan de Schouwse wal en werd daar door in stelling gelegen „blau we" verdedigers met geweervuur en zwaar afweer geschut ontvangen. Het was vooral de Burghse Polder die vol met verdedigers zat, doch het echte strijdelement werd niet be reikt omdat de mist de oefening be moeilijkte. Trouwens ook de voor gaande dagen speelde de soms dikke mist de verschillende eenheden par ten. Zo kwam er van de parachutis ten die vrijdag uit de lucht op het vliegveld Haamstede zouden worden neergelaten om dat te bezetten, niets terecht. Het was voor de „drop pings"-vliegtuigen onmogelijk om het vliegveld te vinden. Ook de steun van straaljagers voor de ver dedigende en aanvallende partijen bleef uit. Slechts enkele helicopters, BROUWERSHAVEN, 11-10. De bejaardensociëteit te Brouwershaven is weer van start gegaan met een succesvolle bijeenkomst. Een welkomstwoord werd gespro ken door de presidente, mevr. Boer- sma, die de aanwezigen verzocht 1 minuut stilte in acht te nemen ter gedachtenis aan hen, die de sociëteit ontvielen tijdens de zomermaanden. Er waren deze middag weer diverse tractaties, van het bruidspaar Van 't Hof-de Jonge voor het verzetten van de bijeenkomst van dinsdag naar donderdag voor hun huwelijk, van mevr. v. Beveren-v. d. Velde voor haar thuiskomst uit het ziekenhuis, en de heer L. Heijboer. Namens de ploeg „oud-papier-ophalers" over handigde de heer J. Koopman een nieuwe sjoelbak voor de dames van de soos. De heren hebben reeds de beschikking over een prima biljart. Mevr. Boersma dankte de heren voor hun aktiviteiten waardoor deze schenkingen gerealiseerd kunnen worden. De heer W. Jansen vroeg de aanwezigen voor de eerstvolgende vergadering van de Bond van Ouden van dagen kandidaten te leveren, daar er twee vakatures zijn. Dia-serie Na dit huishoudelijke gedeelte volgde een programma van dia's, be trekking hebbende op de kleder drachten van geheel Zeeland. Op zeer vlotte en duidelijke wijze wist mevr. Jansen-Glas de aanwezigen te boeien en kundige uitleg te geven. Interessant was het voor mevrouw Duinhouwer-de Meulmeester (Arne- KERKNIEUWS Oud Ger. Gemeente BRUINISSE. Woensdag 15 oktober, 7.30 uur, ds. H. Wiltink, Doetinchem. Bromfietsplaalje in 1970 blauw DEN HAAG, 11-10. Het zogenaam- de bromfietsplaatje - noodzakelijk voor een snelle controle op de W.A.- verzekering - zal volgend jaar in blauwe kleur worden uitgevoerd. De kleuren waarin dit plaatje wordt ge leverd wisselen ieder jaar. Een „schoonheids koningin" PHILADELPHIA, 10-10. Mar- (i go Frantz, een 19-jarige blonde ,i student met een snor en een (i sikje, is aan de universiteit (i van Philadelphia gekozen tot ,1 ..schoonheidskoningin". Margo i is maar een bijnaam. De nieu- <i we „schoonheidskoningin" heet ,i in werkelijkheid Mare Frantz, {I de eerste man die ooit aan <1 leze schoonheidswedstrijden deelnam. In de strijd tegen j neg enmeisjes verwierf Marc i 606 van de 1098 stemmen. Zijn commentaar: „Ik beschouw het als een geweldige eer". met kennelijk de leidinggevende fi guren, scheerden vooral zaterdag omstreeks het middaguur rakelings over Burgh en Haamstede. Een spec taculair gezicht en geluid, deze wen telwieken. De nog aanwezige, bui tenlopende kippen zochten haastig het nachthok Het dorpsbeeld werd herhaaldelijk beheerst door militaire voertuigen. Vooral de jeeps, waarvan velen met zwiepende lange antennes, waren weer in grote getale aanwezig. Op vallend waren de rode baretten van de Belgische parachutisten in hun camouflagepakken. „Oorlogshaven" Burghsluis was een tijdje „oor logshaven". Een afdeling amphibie- vaartuigen, afkomstig van Texel, had hier tijdelijk ligplaats gekozen. De 9 L.C.A.'s of landingsvaartuigen lagen keurig in het gelid afgemeerd. Ook een achttal rubberboten met buiten boord-motoren hadden een plaatsje in de haven gevonden. De L.C.A.'s vertrokken zaterdagmiddag om streeks drie uur weer naar buiten. muidse van geboorte) dat ze op een der plaatjes nog haar ouders, groot ouders enz. herkende waarbij ze en thousiast even het commentaar bij deze dia voor haar rekening nam. Al met al een boeiende diaserie, die zeker nog eens om een herhaling vraagt. Een hartelijk dankwoord en boterbabbelaars onderstreepte de dank van de presidente namens al len. Ter bestrijding van de kosten werd weer de gebruikelijke collecte gehouden, welke f 30 opleverde, ter wijl nog een extra gift van f 15 een welkome verrassing was. Aan de opleidingsschool voor chr. kleuteronderwijs te Middelburg slaagden voor het hoofdleidstersexa- men (akte B), de dames T. Vaane te Scharendijke en B. de Harder te Zierikzee. Hogere subsidies voor Zeeuwse Museum-Stichting MIDDELBURG, 10-10. Ged. Staten hebben Provinciale Staten een voor stel doen toekomen om het aan de Zeeuwse Museumstichting te Mid delburg toegekende subsidie van f 45.775 per jaar met ingang van het jaar 1970 te verhogen tot f 52.968 per jaar. Een en ander hangt samen met verhoging van de exploitatiekosten, voornamelijk in de personeelssfeer. Op de post „museumactiviteiten" is verder ook het onderdeel „tentoon stellingen" verhoogd. SEROOSKERKE Aanrijding door mist Zaterdagmorgen te omstreeks 8.15 uur had, tengevolge van de dichte mist, bij de bushalte aan de Seroos- kerkseweg een aanrijding plaats tus sen een personenauto bestuurd door N. F. wonende te Haamstede met een stilstaande autobus van de fir ma Van Oeveren uit Zierikzee. De bestuurder van de autobus, A. B. wonende te Scharendijke had de autobus deels in de berm deels op de rijbaan tot stilstand gebracht om een passagiere te laten instappen. Op hetzelfde moment naderde van ach teren de personenauto, waarvan de bestuurder door de dichte mist de stilstaande autobus te laat opmerkte. Alhoewel de bestuurder van de per sonenauto naar links uitweek om een kop-staart botsing met de auto bus te voorkomen kon deze echter niet meer verhinderen dat de auto bus aan de linker achterzijde werd geramd. De personenauto liep ern stige schade op. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De autobus kon na enige vertraging de reis in de richting Zierikzee voort zetten. Zeeuwse kollekte De Zeeuwse kollekte heeft ter plaatse f 60,50 opgebracht. HAAMSTEDE De Rode Kruis-campagnc 1969 Evenals in 1968 is de Rode Kruis campagne voor dit jaar opnieuw een éclatant succes geworden. Bedroeg de opbrengst vorig jaar f 3804,87; dit jaar lag het bedrag nog beduidend hoger en na de laatste telling was het totaal f 4410,66 geworden. Een De 200 pk Rolls Royce motoren joe gen de boten snel naar de richting Westgat. Het grote centrum van de oefening was het vliegveld Haamstede waar een wachtpost de toegang afsloot. Talloze tenten, grotere en kleinere hadden hier een plaats gevonden met de even noodzakelijke voertuigen. Ontspanningsavond Zaterdagavond was er voor de on geveer 1000 militairen een grote ont spanningsavond in „De Ark" te Re- nesse. Er werd een gevarieerd pro gramma afgewerkt waaraan o.a. werd meegewerkt door Han Bakker, conferences, Henny Langeveld, ac cordeon, Mini en Maxi, act van lied jes, Al Preston en Valerie, illusionis ten, Saskia en Serge, zang, The Reth- lems, acrobatiek en de bekende Kili- ma Hawaians, die een eigen show brachten. Vloot van landingsvaartuigen in het haventje van Burgsluis. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). bedrag waarmede de afdeling Schou wen Westhoek weer een grote gooi doet naar een der provinciale prij zen. In 1968 won de Westhoekse af deling de tweede prijs achter Sint Philipsland. De f 4410,66 werd als volgt ver kregen: Burgh f 842,29, Haamstede f 1233,89, Renesse f 1057,15, Noord- welle f 252,68, Serooskerke f 75, El- lemeet f 265, Scharendijke f 500. Van de bankinstellingen werd nog f 50 verkregen, terwijl de voetbal wedstrijden die door het gemeente- personeel werden georganiseerd nog f 134,65 opleverden. Een prachtig bedrag, waarvoor het bestuur der af deling iedereen die er aan bijdroeg, zeer dankbaar is. Kinderpostzegels Ook de leerlingen van klasse 5 en 6 van de Chr. Nat. School te Haam stede lieten zich niet onbetuigd voor de kinderpostzegelactie. Voor dit prachtige doel verkochten zij voor f 1107 aan zegels. Openbare les Dinsdagmiddag 7 oktober en de daarop volgende woensdagavond werd in de Chr. Nat. School weer een openbare les gegeven in de speelleerklas. Het doel was de ouders in de praktijk te laten kennis maken met de speelse activiteiten in deze eerste klas. Dat een en ander ten zeerste op prijs werd gesteld bleek wel uit de grote belangstel ling. BURGH Vermisten terecht De heer J. A. K. uit de W. G. Boot laan, 80 jaar oud, heeft donderdag tezamen met zijn 77-jarige schoon moeder heel wat ontsteltenis teweeg gebracht. Zij waren reeds om 9 uur gaan wandelen en toen zij op het middaguur nog niet terug waren maakte mevr. K. alarm. Het Domein -personeel o.l.v. de heer N. Lysen kamde het Domeingebied uit zonder succes. Des avonds om 19 uur, net nadat een reddingsactie op touw was gezet door burgemeester Everwijn met gemeentewerkmensen, brand weer en Domeinpersoneel, keerden beiden terug. Ze hadden een heel lange wandeling door de duinen en over het strand gemaakt. NIEUWERKERK Aardappelen voor „Kinderzorg" Door tussenkomst van de diakonie der Nederlands Hervormde Kerk te Nieuwerkerk, worden ieder jaar (na jaar) aardappelen ingezameld voor „Kinderzorg". Gemeenteleden die ook nu weer aan deze aktie willen bijdragen, worden verzocht dit op te geven aan diaken J. J. A. v. d. Velde, Oude Polderdijk 6. Geslaagd De heer J. Goedegebure, ouderling bij de Nederlands Hervormde Ge meente te Nieuwerkerk is dezer da gen geslaagd voor het eerste deel „catechetencursus". Heropening bibliotheek De leesbibliotheek van de Gere formeerde Gemeenten te Nieuwer kerk is zaterdag 11 oktober 1.1. weer opengesteld. Gelegenheid tot ruilen van boeken, iedere zaterdagavond van 6.30-7.30 uur. OOSTERLAND Eerste bijeenkomst bejaardensociëteit Vorige week had weer de eerste bejaardenbijeenkomst plaats in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk alhier. Er bestond goede belangstelling van de zijde van de bejaarden en vele oude be kenden gaven weer acte de precence. Ook was aanwezig het damescomité, en ds. H. Ommering, herv. predikant alhier. De leiding van deze eerste bijeenkomst berustte bij mevrouw M. Stoutjesdijk- van 't Hoff. Ds. Ommering riep allereerst de bejaar den een welkom toe, en hoopte dat zij ook in dit seizoen weer trouw de „soos" zullen bezoeken en wenste hen allen veel genoegen toe op de middagen. Verder werd de middag als naar gewoonte doorgebracht met verschil lende spelen en een gezellige kout, waartussendoor door de serveersters thee en koffie werd geschonken. Aan het slot van deze middag werden nog enige geestelijke liederen aangehe ven met orgelbegeleiding van mevr. D. Capelle-de Ronde. Het weid al met al een zeer geslaagde middag voor de bejaarden. Damescomité bejaardenbijeenkomst De vacature, ontstaan in het alge meen damescomité voor de bejaar denbijeenkomsten door het vertrek van mevr. A. Hoekman-Jumelet naar Nisse, is vervuld door de be noeming van mevr. H. van der Werf -Nou wen. Begin bouw turnzaal Woensdagmiddag 8 oktober werd de eerste activiteit waargenomen op de plaats waar de turnzaal zal wor den gebouwd, op een terrein aan de Van den Abeelestraat alhier. Het ge bouw werd toen namelijk „uitgezet", d.w.z. met planken en palen en pro fielen de plaats gemarkeerd, waar het gebouw komen zal, waarbij te vens de hoogte van het peil wordt bepaald. Dit geschiedde in tegen woordigheid van de techn. dienst van gemeentewerken van Duiveland door personeel van Bouwbedrijf Boogert alhier. Het werk is aangeno men door de Gebouwen en Installatie Maatschappij P.V.B.A. uit Deurle bij Gent, in België, terwijl de onder bouw zal worden uitgevoerd door het plaatselijk Bouwbedrijf L. W. Boo gert. Zodoende kan er nu met de bouw van deze grote zaal worden begonnen. Als streefdatum is gesteld om een en ander gereed te hebben: 1 januari 1970. Hel zal echter van verschillende factoren afhangen of dit te bereiken zal zijn. In elk geval het begin is er. BRUINISSE Tragisch ongeval Mevrouw H. Bastiaanse-Boon, die gedurende ongeveer 15 jaar te Brui- nisse woonde, maar vorig jaar naar Vlaardingen verhuisde, is op tragi sche wijze in deze plaats om het le ven gekomen. Zij aarzelde met het oversteken van een weg, omdat ze een auto zag aankomen. De automo bilist stopte voor haar, beiden, de automobilist zowel als mevr. Basti- aanse, dachten toen dat de een de ander wel voorrang zou geven. Me vrouw B. vervolgde haar oversteek en de automobilist gaf gas, omdat hij dacht dat ze wel zou wachten. Zij werd dodelijk verwond en overleed ter plaatse. Dubbel tragisch was wel dat men niet in staat, was haar te identificeren en haar dochter uit de krant moest concluderen, dat haar moeder was omgekomen. Dankbetuiging van Prinses Margriet Schipper C. de Keizer van de Bru 19 ontving deze week een schrijven namens prinses Margriet, waarin hij werd bedankt voor de mosselen, die zij, door bemiddeling van opper wachtmeester Bruggeman mocht ontvangen, op haar tocht door Zee land enkele weken geleden. Verkoping zeewering In het zuiden van de polder Brui- nisse is men, evenals aan de polder Oosterland, druk bezig met het op Deltahoogte brengen van de zeewe ring, gedeeltelijk door ophoging met grond, gedeeltelijk ook straks door middel van een kistdam. Deze verhoging, ongeveer ter hoog te waar vroeger de weel De Buis lag, (over enkele honderden meters), is nodig omdat de waterverhoging in verband met de afsluiting van het Volkerak soms reden tot ongerust heid geeft en enkele honderden me ters van de Bruinisser zeewering nog niet op zg. Deltahoogte waren ge bracht. Als het werk voltooid is, be hoeft er geen reden voor ongerust heid meer te bestaan. Het werk wordt uigevoerd door de firma P. van Dongen uit Haamstede. ANNA-JACOBAPOLDER Vergadering N.C.V.B. Vorige week hield de afdeling An na Jacobapolder van de N.C.V.B. haar vergadering onder leiding van mejuffrouw J. W. C. van Strien. Me vrouw Verkerke-Timmermans de- klameerde „Kaïn" van Rogier van Aarden. Met veel aandacht werd er naar geluisterd. Op 12 november zal de jaarverga dering worden gehouden. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 13-10. Aangevoerd 1672 dieren, t.w. 1211 runderen en 461 varkens. Prijzen per kilogram: slachtrundc- ren extra f 5,05-5,25, le f 4,15-4,70, 2e f 3,60-3,95, 3e f 3,40-3,50; stieren f 4,50-5,25; worstkoeien f 3,35-3,50; slachtvarkens le f 2,70-2,73, 2e f 2,68- 2,70, 3e f 2,53-2,63; slachtzeugen f 2,20-2,27; zware varkens f 2,25-2,50. Runderen: aanvoer korter, handel willig, prijzen iets stijver. Varkens: aanvoer groter, handel vlug, prijzen fijne varkens iets lager, slachtzeugen prijshoudend, enkele prima's boven notering. WAS1HNTON, 12-10. Volgens de Amerikaanse minister van buiten landse zaken, William P. Rogers, beeft ook Noord-Vietnam *(jn troe pensterkte verminderd. In een televisie-uitzending noem de Rogers zondag het aantal van 25.000 tot 30.000 Noordvietnamese mi litairen die in de afgelopen zes a ze ven maanden niet waren vervangen. De minister onderstreepte de opvat ting van zijn regering, dat de oorlog in Vietnam zich op het ogenblik in een fase van de-escalatie bevindt. Volgens de minister was er enige voortgang gemaakt naar een einde van de oorlog in Vietnam en het zou volgens hem heel goed mogelijk zijn dat de oorlog geleidelijk zou aflopen. De minister wees er echter op, dat bij het vredesgesprek in Parijs geen enkele vordering is gemaakt en hij betwijfelde of dit ook wel zal gebeu ren als het Hanoi niet duidelijk wordt, dat president Nixon de steun heeft van het Amerikaanse volk voor LONDEN, 12-10. Leiders van de Britse mijnwerkers hebben zondag gewaarschuwd, dat een onofficiële staking van 70.000 mijnwerkers in Yorkshire, die maandag begint, kan uitlopen op een staking die geza menlijk ongeveer een kwart van het Britse steenkool leveren, is een pro test tegen een uitstel van de invoe ring van een kortere werkdag. Er is „polywater" LONDEN, 11-10. De Amerikaanse hoogleraar F. J. Donahoe uit Pcnn- sylvanië zegt in een brief aan het Engelse wetenschappelijke blad „Na ture", dat een stof, polywater gehe ten, in microscopisch kleine hoeveel heden voorhanden is in Engeland, de V.S. en de SowjetrUnie. Dit polywa ter werd in 1962 ontdekt door een Russische geleerde. Volgens Donahoe zou bij vrijko men van polywater. dit zich met ge woon water kunnen verenigen waar door er meer polywater zou ont staan. De aarde zou dan een hete, dode wereld worden zoals Venus. De mening van dr. Donahoe is evenwel tegengesproken door een woordvoerder van Unilever. Nieuwe Nederlandse ambassadeur in de V.S. WASHINGTON, 11-10. De nieuwe Nederlandse ambassadeur in de Ver enigde Staten, mr. R. B. baron van Lynden heeft op het Witte Huis zijn geloofsbrieven aangeboden aan pré sident Nixon. De ambassadeur ver zekerde daarbij, dat voor de Neder landse regering het behoud en de ontwikkeling van de banden van bondgenootschap en samenwerking, beproefd in oorlogs- en verstrekt in vredestijd, een zaak van de eerste orde zijn. Het Noordatlantisch bond genootschap, bolwerk van het grote erfgoed van de westelijke wereld, al meer dan twintig jaar de zaak van de vi'ede dienend", zal de hoeksteen blijven vormen van de Nederlandse buitenlandse politiek. PARIJS, 12-10. De Nazi's zyn ver antwoordelijk voor de brand in de Duitse Rijksdag in 1933. Dit is de conclusie van een commissie van historici, criminologen en politici dié een onderzoek instelt naar de oor sprong en de gevolgen van de Twee de Wereldoorlog. De commissie, die in april j.l. werd ingesteld, zal komende week de bewijzen voor de schuld van de Nazi's publiceren. De brand in de Rijksdag, die door de Nazi's aan de communisten werd toegeschreven, was het begin van een terreurcampagne tegen Duitsers die tegen Hitier waren. De Neder lander Marinus van der Lubbe werd schuldig aan de brand bevonden en daarvoor opgehangen. Bommen in Newyorks warenhuis NEW YORK, 12-10. Agenten van de FBI en de stedelijke politie stel len een onderzoek in naar de ont ploffing van vier brandbommen za terdagavond in het grote warenhuis van Macy in New York. De bommen ontploften kort nadat de zaak was gesloten en veroorzaakten weinig schade. Enige minuten voor de ont ploffing had de politie een anoniem telefoontje gekregen, waarin de ex plosie werd aangekondigd. Het af gelopen jaar hebben dergelijke ont ploffingen zich ook voorgedaan in andere warenhuizen in New York. SANTIAGO (Chili), 12-10. Chi leense artsen beweren een hormoon te hebben ontdekt, dat onvruchtbare vrouwen in staat stelt toch kinderen te krijgen. Dr. Francisco Beas, leider van een researchgroep van de medische fa culteit van de universiteit van San tiago heeft meegedeeld, dat het hor moon, dat wordt vervaardigd uit de placenta die na een bevalling los komt, over enige maanden op vrou wen zal worden beproefd. Er zijn reeds met goed gevolg proeven met het nieuwe hormoon gedaan bij mui zen, konijnen en honden. Het hor moon bevordert de voor het krijgen van kinderen nodige ontwikkeling van de baarmoeder, aldus dr. Reas. zijn Vietnampolitiek. Minister Ro gers maakte duidelijk, dat de Ame rikaanse regering weinig voelt voor een terugtrekken van alle troepen cn een „eenzijdig" staakt-het-vuren. Demonstratie op St. Pietersplein te Rome VATICAANSTAD, 12-10. Op het Sint- Pietersplein in Vaticaanstad is zondag om 17.30 uur een demonstra tie begonnen, waaraan door ongeveer 300 personen, merendeels leken, wordt deelgenomen. De demonstra tie is georganiseerd door de „Mir", een organisatie van christen-pacifis ten, waartoe ook een aantal „solidai re" priesters behoort. Het doel van „Mir" is niet om tegen de synode te protesteren, maar om te bidden en te betreuren dat voor veel mensen de kerk „er niet in is geslaagd het goe de nieuws van de hoop en de recht vaardigheid te verkondigen door een duidelijke getuigenis van liefde en eenheid van alle gelovigen". Tegen- demonstranten van conservatieve katholieke organisaties hebben ge tracht dit „samenzijn van gebeden" te verstoren. Ongeveer 500 Romeinse politiemannen zijn samengetrokken op Italiaans grondgebied bij de gren zen van het vaticaan. „Flitsen" uit het buitenland BUENOS AIRES. Nieuwe bom aanslagen en demonstraties deden zich in Zuid-Amerika voor ter mar kering van het feit, dat twee jaar geleden de Cubaanse revolutionair „Che" Guevara in Bolivia werd ge dood. NEW YORK. De Amerikaanse jazztrompettist Miles Davis is licht gewond geraakt, toen hij in New York in zijn auto werd beschoten. Een vrouw die bij hem in de wagen zat bleef ongedeerd. CHICAGO. De nationale garde van de Amerikaanse staat Illinois is vo rige week gemobiliseerd in verband met nieuwe botsingen tussen groe pen betogers teg ende oorlog in Viet nam en de politie in het centrum van Chicago. Bij dergelijke gevech ten zijn woensdag 35 mensen gewond geraakt, van wie het merendeel po litiemannen cn 83 arrestaties ver richt. PRAAG. Van welingelichte zijde wordt in Praag vernomen dat de overheid voornemens is vrijwel alle particuliere reizen naar het westen té verbieden teneinde de uittocht te stoppen. Ongeveer 50.000 mensen zijn al naar het westen uitgeweken. ROME. Jongeren hebben een rook bom geworpen in de Waldenzerbi- bliotheék te Rome, waar de „soli daire priesters" bijeen waren, die in deze 'stad deelnemen aan de confe rentie van Europese priesters. PRAAG. De Tsjechoslowaakse pre mier. Oldrich Cernik, die twee we ken geleden na de grootscheepse zuiveringen in de partij- en rege ringstop een nieuw kabinet heeft samengésteld, zal speciaal verant woordelijk zijn voor de buitenlandse politiek, defensie en binnenlandse zaken. PARIJS. Zesentwintig landen heb ben Israël beschuldigd van schen ding van de internationale overeen komst over de bescherming van ar cheologische schatten. HANOI. Het Noordvietnamese persbureau heeft officieel het be staan van „geheime contacten" tus sen de V.S. en Noord-Vietnam ont kend. ROME. De arbeidsonrust in Italië duurt voort. Ook 20.000 metaalbe werkers hebben een protestmars door Genua gehouden en in Napels is door een zitstaking van 500 staal- arbeiders het treinverkeer tegen ge houden. MOSKOU. De Franse president Georges Pompidou zal in 1970 een officieel bezoek aan Rusland bren gen. Dit is in officiële kringen in Moskou vernomen. WASHINGTON. De V.S. hebben er in toegestemd, de „onderscheppings operatie" in de strijd tegen het ge bruik en de handel in verdovende middelen te staken en met Mexico samen te werken bij de grenscon trole. CHICAGO. Bij een schietpartij op een bouwterrein in een negerwijk van Chicago zijn een dode en acht gewonden gevallen. Het geval had volgens de politie niets te maken met de gevechten van de afgelopen da gen tussen hippie-demonstranten en de politie, die tot de komst van troe pen van de nationale garde hebben geleid. MADRID. Voor het eerst heeft een lid van de Spaanse Cortes (het parle ment Jonder het bewind van Franco zijn ontslag aangeboden. Dat gebeur de door Eduardo Tarragona, destijds in Barcelona met meer dan 400.000 stemmen tot afgevaardigde gekozen. CAIRO. Volgens het semi-officiële Egyptische blad Al Ahram is een derde secretaris van de Egyptische ambassade in Hanoi naar west- Duitsland uitgeweken, nadat hij naar Mexico was ontboden. Het blad be schuldigt de Amerikaanse inlichtin gendienst (CIA) ervan daar de hand in te hebben gehad. NEW YORK. Als gevolg van de kernproeven die de afgelopen drie jaar in dc atmosfeer zijn genomen, is de radio-activiteit in de strato sfeer ongeveer verdubbeld. Tot deze conclusie is de V.N.-commissie inza ke de gevolgen van atoomstraling gekomen, waarin deskundigen uit vijftien landen zitting hebben. Bejaardensociëteit Brouwershaven hield eerste seizoensbijeenkomst

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3