DE ZIERIKZEESCHE COURANT Het derde prinsje moest tijdelijk in couveuse opgenomen Doden bij ernstige ongeregeldheden in de Noordierse hoofdstad Belfast f Filmster en oud-ijskoningin Son ja Henie (58 jaar) overleden Weer bankoverval: buit UMIOO,- Drie doden Russen lanceerden succesvol ruimteschepen Sojoez-6 en -7 ^ij aut°kotsing Parachute Jacks ook gevoerd Kritiek van minister Luns op Ver. Naties De nota-Veringa Om aanleg van Rijnpoorthaven Protest tegen verhoging B.T.W. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muuiulag 13 oktober 1969 WAARIN OPGENOMEN 1797 -1919 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - I P l ït/ i i uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75. In dit nummer: LPe militaire OeteilUlg lil (Ie W eStllOeK Bij de Vaale, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. l'rins Claus doet morgen (dinsdag) aangifte te Utrecht DEN HAAG, 11-10. De Rijksvoor lichtingsdienst deelde zaterdag me de: „heden op 11 oktober 1969 heeft II.K.H. prinses Beatrix In het Aca demisch ziekenhuis te Utrecht het leven geschonken aan een flinke welgeschapen zoon. De bevalling, die langs operatieve weg heeft plaats gevonden, is geheel naar wens verlo pen. De toestand van moeder en kind is goed", w.g.: A. A. Haspels, J. Drukker, W. P. Plate. Later echter deelde de Rijksvoor lichtingsdienst mede, dat het in de loop van zaterdag, enkele uren na de geboorte, het wenselijk werd geacht de baby van prinses Beatrix tijdelijk in de couveuse op te nemen, wegens enigszins bemoeilijkte ademhaling, maar de toestand van de jonge prins is niet onbevredigend. Het geboren prinsje is de vierde in de lijn van troonsopvolging. Eerste is prinses Beatrix, tweede prins Wil- lem-Alexander, derde prins Johan Friso. Gewicht en lengte De Rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: het gewicht van de derde zoon van het prinselijk paar bedraagt 3240 gram. Zijn lengte is 49,5 cm. Koningin Juliana, die tijdens de bevalling van haar oudste dochter in het Academisch ziekenhuis was, heeft om half elf het ziekenhuis ver laten. De hofauto werd bij het ver laten van het ziekenhuisterrein om stuwd door ongeveer 50 enthousiaste jongeren, die de vorstin toezwaaiden en „hoera" en „leve de koningin" rie pen. De minister-president heeft ter ge legenheid van de geboorte van de derde zoon van prinses Beatrix en prins Claus een gelukwens uitge sproken. De geboorteaangiftc DEN HAAG. 13-10. Prins Claus zal op dinsdag 14 oktober 1969 des mor- BELFAST, 12-10. Ook zondag avond hebben zich in de Noordierse hoofdstad Belfast ongeregeldheden voorgedaan. Terwijl zwaar bewapende Britse militairen door de straten patrouil leerden verzamelden militante pro testanten in de omgeving van Sha- kill Road, waar de nacht tevoren drie dóden en zestig gewonden vielen - zich achter vers opgerichte barri caden, vanwaar nu en dan schoten uit vuurwapens klonken. Het voor naamste wapen van de protestanten was de middeleeuwse katapult, waarmee zij stenen naar de militai ren en hun pantservoertuigen lan ceerden. Laat op de avond waren er nog geen meldingen van slachtoffers. De Britse militairen in Noord-Ier- land krijgen versterking van drie compagnieën parachutisten, in totaal ongeveer 360 man. Zaterdagavond en de daaropvolgende nacht vielen drie doden: een politieagent en twee bur gers. Voor het eerst sinds hun komst naar Ulster openden Britse troepen het vuur op demonstranten, nadat vanuit een menigte protestanten schoten waren gelost. In een uren lang vuurgevecht liepen zestig men sen, onder wie militairen en politie agenten, door kogels en stenen ver oorzaakte wonden op. Advertentie gens om 10.00 uur in het stadhuis te Utrecht aangifte doen van de ge boorte van zijn derde zoon, aldus een mededeling van de R.V.D. Als ambtenaar van de burgerlijke stand zal de burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz optreden. Als getuigen bij de aangif te zijn door prins Claus wederom aangezocht de vice-president van de Raad van State, dr. L. J. M. Beel en de minister-president, de heer P. J. S. de Jong. Volgens traditie zal prins Claus zijn zoon aan de ambtenaar van de burgelijke stand tonen in aan wezigheid van de beide getuigen. Dit zal plaatsvinden in het academisch ziekenhuis te Utrecht, voorafgaande aan de geboorte-aangifte in het stad huis. Kiml gewond door ontploffing in huisvuil DORDRECHT, U-10. In Dordrecht is de vijfjarige Ronald Snijders, ter wijl hij met een stok in een hoe veelheid brandend huisvuil zat te ra kelen, ernstig gewond aan hoofd, ar men en benen door een in het vuur ontstane ontploffing. Men vermoedt dat de ontploffing is ontstaan dooi de aanwezigheid van een oude spuit bus tussen het huisvuil. Het kind is in een ziekenhuis opgenomen. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Man dood onder trein Mexico geteisterd door wervelstorm eWHJTYRHST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 OSLO, 12-10. Filmster cn oud- ysknoingin Sonja Henie is zondag avond in Oslo overleden. Sonja Henie heeft tussen de jaren 1927 en 1936 een niet geëvenaarde reeks successen als kunstrijdster be haald. De Noorse schaatsster, gebo ren in 1911. werd tien keer achter elkaar wereldkampioene en behaalde van 1931 tot 1936 ook zes Europese titels in successie. Sonja Henie debuteerde bij de Olympische winterspelen van 1924 en veroverde bij de drie volgende winterspelen de gouden medaille. Haar meest bekende films waren „One in a million". „Thin ice", „My Lucky star" en „Sun valley sere nade". Sonja Henie verkreeg de Ameri kaanse nationaliteit in 1941. vijftien maanden nadat zij met miljonair Don Topping in het huwelijk was getreden. Het huwelijk hield vijf jaar stand en in 1949 hertrouwde zij met Winthrop Gardiner. De schei ding in haar tweede huwelijk werd uitgesproken in 1956 en nog in het zelfde jaar hertrouwde zij met de Noorse scheepsmagnaat Niels On stad. Kunstcollectie Met haar derde echtgenoot legde Sonja Henie een geweldige kunst collectie aan. die algemeen werd omschreven als de meest waarde volle. letterlijk en figuurlijk, van Hollywood. Honder stukken van de UTRECHT. 11-10. De Nutsspaar- bank in de Jan van Scorelstraat in Utrecht is beroofd door een man, die de chef van het kantoor, de heer P. A. G. Geyskes. onder bedreiging met een klein pistool dwong, hem geld te geven. De heer Geyskes gaf hem en kele pakjes bankbiljetten, ongeveer f 10.000 in totaal. De Utrechtse politie is direkt een intensieve speuractie begonnen. De overvaller is ongeveer dertig jaar oud en 1.75 meter lang. Hij heeft donker haar en een donkere snor. Tijdens de overval droeg hij oen blauw pak. verzameling Onstad-Henie zijn in 1960 tentoongesteld in Edinburgh (Schotland). De verzameling was toen verzekei'd voor iets meer dan tien miljoen gulden. Daarna besloot het echtpaar Onstad de collectie aan Noorwegen te schenken. UTRECHT, 11-10. Op het station van Boxtel is de 39-jarige drs. H. J. Sprock uit Curasao door een trein overreden. Hij was op slag dood. Vlak na het uitrijden uit het sta tion van de trein van Eindhoven naar Utrecht vond men zijn-stoffe lijk overschot naast het perron op de spoorbaan. Vermoedelijk is hij op de rijdende trein gesprongen en daarbij komen te vallen. Drs, Sprock was werkzaam in het Prinses Eli zabeth hospitaal in Curasao en ver bleef tijdelijk in ons land. Volkswagen verhoogt (le prijzen fors AMERSFOORT, 11-10. De prijzen van alle Volkswagens zijn voor Ne derland met ingang van vandaag verhoogd met 9.4 pet. Dit heeft de heer M. Pon, directeur van de im portfirma in ons land, bekend ge maakt op een in Amersfoort gehou den persconferentie. Oorzaken voor deze ook door hem „fors" betitelde verhoging zijn onder meer de loonrondes in west-Duits- land van dit jaar (een algemene van elf pet. en later nog een bij Volks wagen van tien pet.), het feit dat de Duitse vier pet. exportbelasting van november 1968 nooit door Volkswa gen werd doorberekend en de situ atie rond de Duitse mark. MEXICO, 13-10. Een wervelstorm heeft zondag zware schade aange richt in de Mexicaanse havenstad Mazatlan. De storm, die gedurende vier uur Thet een snelheid van 140 km per uur over de stad raasde, rukte in grote aantallen de daken van de huizen. Ongeveer driekwart van alle gebou wen liep min of meer ernstige schade op. Doordat de bevolking was ge waarschuwd en de meesten een vei lig heenkomen hadden gezocht zijn er geen slachtoffers gevallen. Enkele dorpen in het achterland zijn door het natuurgeweld volslagen verwoest President Diaz Ordaz heeft de lucht macht opdracht gegeven een lucht- Man verdronken in zandput ZUID-LAREN, 12-10. Zaterdag middag heeft de rijkspolitie te Zuid- Laren in een zandput van het zand- zuigbedrijf aan de Tienelsweg aldaar het stoffelijk overschot gevonden van de 58-jarige J. Brouwer uit Ruiner- wold. Het blijkt, dat de man in deze zandput is verdronken. Het slacht offer was op 4 oktober uit de psy chiatrische inrichting Dennenoord in Zuid-Laren ontsnapt. Vandaag (maandag) nog MOSKOU, 12-10. Om 19.00 Ned. tijd hadden de zaterdag en zondag gelanceerde Russische ruimtesche pen Sojoez-6 en Sojoez-7 resp. 21 en 5 omlopen om de aarde voltooid. Volgens beide commandanten was de toestand aan boord uitstekend cn hadden de bemanningen alle opge dragen wetenschappelijke cn techni sche werkzaamheden volbracht. Beide ruimteschepen staan via de radio met elkaar in verbinding. Van zondagavond 21.00 uur tot maandag morgen 4.00 uur geldt voor de vijf kosmonauten een rustpauze. In deze Advertentie bij de tijd ëlwjanl een kunstmaan omhoog tijd is de radioverbinding met de Sowjet-Unie verbroken. De opdracht die de beide ruimte schepen hebben, is nog niet precies duidelijk. Men vermoed dat maan dag (vandaag) een derde Sojoez de ruimte zal ingaan. Volgens deskun digen zou dan een ruimtestation met een beperkte levensduur kunnen „gebouwd". De bijna gelijke omloop- banen van de Sojoez-6 en Sojoez-7 zouden hierop kunnen wijzen. De Sojocz-6 heeft sedert de lan cering enige malen zyn koers moe ten corrigeren. Het ruimteschip be schikt niet over de mogelykhcid tot het vastkoppelen aan een ander ruimteschip. Volgens Tass heeft de Sojoez-6 een groot aantal onderzoekingsinstru menten aan boord - waarvoor werd niet gezegd - en een aanzienlijke voorraad brandstof voor een „om vangrijke manoeuvre in de ruimte". Volgens deskundigen zou een van de taken van de Sojez-6 bestaan uit het smelten van metalen bij een laag va cuum en een toestand van gewichts loosheid. De bemanningen van beide ruim teschepen hebben de bevolkingen van Azië, Vietnam en Australië bij het overvliegen boodschappen ge zonden. Evenals bij vorige lanceringen wa ren de televisiekijkers in de Sowjet- Unie niet in de gelegenheid de lan ceringen „live" te volgen. De Russi sche televisie gaf wel een reportage van de lancering, die op de band was opgenomen en later een rechtstreek se verbinding met de beide ruimte schepen. NEW YORK, 11-10. Minister Luns heeft vrydag in een tevoren opgenomen program van de „Voice of America" verklaard, weinig be wondering te hebben voor de rol die de Verenigde Naties hebben gespeeld by de overdracht van de soevereini teit over wcstclyk Nicuw-Guinca aan Indonesië. Ook had hij veel kritiek op het Amerikaanse aandeel in de gebeur tenissen en op wijlen Robert Kenne dy, die in die tijd minister van jus titie was. Mr. Luns verklaarde dat Nederland in 1962 onder zeer sterke Amerikaanse druk was komen le staan, nadat ambassadeur Ellsworth Bunker, die nu Amerikaans ambas sadeur in Saigon is, zijn visie op het geschil over Nieuw-Guinea ter ken nis van Washington had gebracht. De Nederlanders waren „gedwongen hun verantwoordelijkheden jegens het volk van Nieuw-Guinea te ver raden", aldus mr. Luns. Bijzondere arrestatie in Amsterdam AMSTERDAM, U-10, De recher- che van de rijkspolitie te water in Amsterdam heeft met de arrestatie van de 25-jarige Duitser K. P. B. de man te pakken die zich al enige tijd in Duitsland. Oostenrijk, Nederland en mogelijk ook andere Europese landen uitgeeft voor officier van de Amerikaanse luchtmacht. Hij zou zich hebben schuldig gemaakt aan een lange reeks oplichtingen, waar bij hij gebruik maakte van gestolen legitimatiebewijzen van Ameri kaanse officieren. Ook wordt hij ver dacht van diefstal van auto's. I Het gebrek mist veel, de gie- i rigkeld mist alles. 4 i brug in te stellen om de getroffen bevolking van het noodzakelijkste te voorzien. Door het slechte weer kon den echter nog geen vliegtuigen op stijgen. Doden bij treinbotsing bij Namen (België) BRUSSEL, 11-10. Een botsing tus sen de internationale trein van Pa- rys naar Keulen en een goederen trein heeft naby Namen in België vyf doden en verscheidene gewon den geëist. De internationale trein reed in dichte mist bij het verlaten van een tunnel te Sclaigneaux van achteren in op een goederentrein, die op het zelfde spoor reed. De locomotief van de D-trein ontspoorde, gleed van de spoordijk en kwam tegen een huis tot stilstand. De beide Belgische treinbestuurders kwamen om het le ven, evenals drie reizigers in de voorste wagon. Voorts werden nog vijf passagiers min of meer ernstig gewond, terwijl velen lichtere kneu zingen opliepen. WATERINGEN, 12-10. Om kwart voor zes zondagavond zyn op de Noord weg in Wateringen twee per sonenauto's frontaal met elkaar in botsing gekomen. Van een auto, waarin vier personen zaten, kwamen drie mensen om het leven cn werd er cén zwaar gewond. De bestuurder van de andere wa gen, die alleen in de auto zat, liep eveneens ernstig letsel op. Om het leven zijn gekomen de be stuurder van de auto, de 42-jarige plaatwerker H. Martijnse uit Schie dam, zijn 38-jarige echtgenote C. Martijnse-Landman en de heer W. Verboon, eveneens uit Schiedam. Diens 51-jarige echtgenote, mevrouw A. C. Verboon-Martijnse werd zwaar gewond. Zij is opgenomen in het Ou de en Nieuwe Gasthuis in Delft. Een ongeveer achtjarig zoontje van de familie Martijnse werd heel licht gewond. De bestuurder van de andere auto, de 21-jarige K. L. M. de Vries uit Honselersdijk, werd eveneens ern stig gewond. TWEEDE KAMER DEN HAAG, 11-10. De nota-Ve- ringa is op een niet-opportuun ogenblik gekomen: binnen de uni versiteiten is de discussie over een gewenste bestuursvorm nog niet af gesloten. Dit is een van de voor naamste bezwaren die de weten schappelijke staf van de universiteit van Amsterdam koestert tegen mi nister Veringa's „nota bestuursher- vorming universiteiten en hogescho len". waaraan de Tweede Kamer commissie voor ónderwijs en weten schappen deze week een twee dagen durende hoorzitting heeft gewijd. De wetenschappelijke staf van „Amsterdam" kwam als eerste van het. op de tweede dag te horen, tien tal groeperingen aan het woord. Dezelfde temperaturen Verwachting tot dinsdagavond: Veranderlijke bewolking en plaatse lijk een bui; in de nacht en ochtend hier en daar mist; zwakke tot ma tige zuidelijke wind en ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 5. Min.-temperaturen: 1 tot 7 graden boven normaal. Max.-temperaturen: 1 tot 7 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 85 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. 14 okt. Zon op 7.03, onder 17.49. Maan op 11.19, onder 18.36. Eerste kwartier: 18 okt. te 9.32. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 14 okt. 4.52 v.m. 17.02 n.m. BROUWERSHAVEN 14 okt. 4.30 v.m. 16.47 n.m. Springtij: 13 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 13-10. Het K.N.M.I. meldt: Het centrum van een hoge- drukgebied verplaatste zich zondag van de Noordzee over Denemarken en Polen naar West-Rusland, terwijl een depressie van het zeegebied tus sen Portugal en de Azoren noord waarts trok. De kern van de depressie lag maandagmorgen ongeveer 800 km ten westen van Schotland. Boven onze omgeving stond in de ochtend een zuidelijke stroming, waarmee vochtige lucht werd aangevoerd. In deze lucht kwam hier en daar mist voor en viel plaatselijk ook wat mot regen. Het komende etmaal blijft ons land onder invloed van de de pressie op de oceaan. Daarbij houdt de aanvoer van vochtige lucht uit het zuiden aan en bestaat er kans op plaatselijk een bui. DEN HAAG, 13-10. Prof. Haspels en dr. Drukker hebben vanmorgen medegedeeld, dat prinses Beatrix het goed maakt, aldus een communiqué van de R.V.D. De jonge prins heeft een goede nacht gehad. DEN HAAG. 13-10. Hoewel de Raad van Waterstaat (een in 1950 in gesteld adviescollege van de minis ter) zich op het standpunt heeft ge steld dat in het algemeen de scheep- vaartbelangen met de aanleg van de Rijnpoorthaven (ten noorden van de Nieuwe Waterweg en tussen Hoek van Holland en Maassluis) worden gediend en de belangen van de wa- teruhuishouding zich niet doorslag gevend tegen de havenaanleg van de voorgestelde omvang (ongeveer 465 ha.) verzetten, meent de raad even wel dat het aanbeveling verdient de rijksplanologische commissie erbij te betrekken alvorens op grond van de rivierenwet en het baggerreglement de benodigde vergunning te geven en medewerking te verlenen aan te treffen bestuurlijke maatregelen. Deze vergunning is vereist om het nieuwe havencomplex op de Water weg te mogen aansluiten. DEN HAAG. 11-10. De federatie van het katholieke cn het christelij ke ondernemers verbond in het mid den- en kleinbedrijf heeft zich. in een adres aan de Tweede Kamer, op nieuw gekant tegen het voornemen van het kabinet de tarieven van de B.T.W. in 1970 te verhogen. De fe deratie verzond dit adres nadat de ledenraad in zyn eerste officiële bij eenkomst na het tot stand komen dei- federatie daartoe had besloten. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1