DE ZIERIKZEESCHE COURANT Schandaal ontdekt in Amerikaanse leger Lak Jacks bont gevoerd ëlegmit I Drie doden bij frontale botsing 5 J I t Wijzigingen A.O.W., ziekenfondswet en kinderbijslagwet Banklopers missen tas met f 285.000,- Militair ging met ziekenauto uit rijden Zonnig en vrolijk bezoek van maanreizigers aan Amsterdam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 10 oktober 1969 20283 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, Poslbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling j 7,80; per maand J 2,60. Losse na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (ma*. 4 regels) 1,75 In dit nummer: UC VOOl JJVdtllWV^Vl lll£ VOO V J rillflViCrS Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. mum inkomensgrens voor het recht op kinderbijslag voor het eerste en tweede kind wordt een overeenkom stige verhoging voorgesteld. De inkomensgrens waaronder men recht op kinderbijslag heeft voor het tweede kind, wordt dan volgens de nu ter beschikking staande gegevens verhoogd van ruim 6.300 tot 7.950 gulden en de inkomensgrens waar ender men recht heeft op kinderbij slag voor het eerste en tweede kind \an 5.900 tot 7.450. Hierdoor zullen de inkomsten van kleine zelfstandi gen met een inkomen tussen 5.900 en 7.400 gulden per jaar met circa 1000 gulden werden verhoogd. De aan de ze maatregel verbonden kosten be dragen ongeveer 26 miljoen gulden. Er wordt voorgesteld deze maat regelen op 1 januari 1970 te laten in gaan. WASHINGTON, 9-10. In het Ame rikaanse leger is een schandaal ont dekt, waarbij indirect betrokken is de voormalige stafchef van de land strijdkrachten, generaal Johnson, en rechtstreeks de voormalige bevel hebber van de Amerikaanse militai re politie, generaal Carl Turner. Een ondercommissie van onder zoek van de Amerikaanse senaat heeft een „Maffia" van vier onder officieren ontdekt, die zich sinds 1970 heeft schuldig gemaakt aan een aantal oplichterijen in West-Duits- land en in Vietnam. Deze onderoffi cieren hadden vanaf 1967 automaten voor militairen in het gebied van Augsburg geledigd en op deze ma nier meer. dan 350.000 dollar per jaar gestolen. Toen zij naar Vietnam wer den overgeplaatst, stalen zij als ra ven in manschappen- en officiers- verblijven van de eerste divisie in fanterie. Hun aanzienlijke „verdien sten" deponeerden zij onder valse namen op Zwitserse en Duitse ban ken. Zij waren er ook in ge geslaagd de organisatie van vermakelijkhe den in het leger aan zich te- trekken? bij de tijd I ZIERIKZEE, HAVENRLEm 11. TEL 01110-23» waarbij zij zich door dankbare ar tiesten flinke „fooien" lieten welge vallen. EINDHOVEN, 9-10. Drie doden vielen er gisternacht te betreuren teen cm plm. drie uur op de Oir- schotsedyk in Eindhoven een fron tale botsing ontstond tussen twee personenauto's. In de ene erbij betrokken auto za ten twee dpi. sergeants van de Kon. Luchtmacht, de heren M. Stoots uit Heerlen en H. den Hollander uit Driebergen, beiden 22 jaar oud. De andere auto werd bestuurd door de eveneens 22-jarige lteer G. O ver berg uit Nünen. Bij aankomst in een ziekenhuis bleken alle drie de slachtoffers te zijn overleden. Ver moed wordt dat het derde genoemde slachtoffer iets te veel links heeft gereden, aldus de politie te Eindho ven, want de botsing vond op de lin kerkant van de weg plaats. Anti-Vietnani-betogingen op komst in Amerika WASHINGTON, 10-10. De voor volgende week aangekondigde lan delijke protestactie in Amerika te gen de oorlog in Vietnam - met mas sa-bijeenkomsten, marsen en gebeds diensten - krijgt steeds meer steun. Een lid van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, de democraat Benjamin Rosenthal uit New York, deelde donderdag mee dat gepro beerd zal worden de kamer de hele nacht van 14 op 15 oktober in zit ting te houden. „Wij zijn met genoeg mensen om de hele nacht een anti- oorlogsdebat te houden", zei hij op een persconferentie. De lichten van het congresgebouw zouden een „dra matisch symbool" vormen. De organisatoren van „morato rium-dag", zoals de 15de oktober zal worden betiteld, hebben meegedeeld dat één van de hoogtepunten een op tocht met brandende kaarsen om het Witte Huis wordt. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Het gebrek mist veel, de gle- righeid mist alles. i Rustig weer Verwachting tot zaterdagavond: In de nacht en ochtend op vele plaat sen mist; overigens droog en zonnig weer met weinig wind; ongeveer de zelfde temperaturen als vandaag. Voor zondag: Aantal uren zon: 0 tot 6. Min.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 5 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 11 okt. Zon op 6.57, onder 17.55. Maan op 7.01, onder 17.38. 12 okt. Zon op 6.59, onder 17.53. Maan op 8.24, onder 17.51. 13 okt. Zon op 7.01, onder 17.51. Maan op 9.51, onder 18.10. Nieuwe maan: 11 okt. te 10.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 11 okt. 3.14 v.m. 15.20 n.m. 12 okt. 3.47 v.m. 15.55 n.m. 13 okt. 4.20 v.m. 16.30 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 okt. 2.50 v.m. 15.06 n.m. 12 okt. 3.22 v.m. 15.40 n.m. 13 okt. 3.56 v.m. 16.14 n.m. Springtij: 13 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 10-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk hogedrukge- bied, waarvan het centrum boven de noordelijke Balkan ligt, heeft nog een verdere uitbreiding ondergaan in westelijke richting, en reikt nu tot boven de Britse eilanden. In west Europa zijn hierbij de luchtdrukver- schillen zeer klein geworden, zodat bij weinig wind een flinke daling van temperatuur optrad, en op veel plaatsen mist is ontstaan. Aan de westkant van het hogedrukgebied bevindt zich tussen de Azoren en de Golf van Biscaje een depressie, die weinig van plaats verandert. Een an dere depressie trekt over de zuid punt van Groenland naar IJsland. In onze omgeving blijft het conti nentale hogedrukgebied bepalend voor het weer. Het ziet er naar uit dat zich vanavond en vannacht op nieuw op uitgebreide schaal mist zal vormen, die morgen in de loop van de ochtend op de meeste plaatsen weer zal optrekken. Bij zonnig weer zullen in de middag ongeveer dezelf de temperaturen worden bereikt als vandaag. Spaanse vloot weer weg bij Gibraltar GIBRALTAR, 9-10. Een vloot Spaanse oorlogsschepen die bij Gi braltar voor anker ging is donder dagmorgen weer weggegaan. De vloot bestond uit de kruiser Cana- rias, de grootste van de Spaanse ma rine, het vliegdekschip Dedalo en vier torpedoboten. Zoals bekend is Spanje verbolgen over het feit dat Engeland Gibraltar niet wil overdragen, een maatregel die ook door de Verenigde Naties was aanbevolen. Engeland zegt ech ter dat het niets wil ondernemen te gen de zin van de bevolking van Gi braltar die herhaaldelijk heeft ge zegd Brits te willen blijven. BOEJOEMBOERA. De president van Boeroendi, Micombero, heeft verklaard, dat een groep militairen en burgers getracht hebben de rege ring omver te werpen. GENEVE. Canada en Italië vinden het deze week op de ontwapenings conferentie in Genève ingediende Amerikaans-Russische ontwerpver drag voor een verbod van kernwa pens op de zeebodem niet vergaand genoeg. Zij hebben vooral bezwaar tegen de huns inziens ontoereikende controle op de naleving van het ver bod. DEN HAAG, 9-10. De minister en de staatssecretaris van sociale zaken en volksgezondheid de heren B. Roolvink en dr. R. J. H. Kruisinga, hebben b(j de Tweede Kamer de in diening bevorderd van een wetsont werp tot wüziging van de algemene ouderdomswet, de ziekenfondswet en de kinderbijslagwet. Dit wetsontwerp heeft ten doel verbetering te brengen in de financiële positie van enkele groepen minder draagkrachtigcn. In de eerste plaats wordt voorge steld de inkomensgrens van de zie kenfondsverzekeringen voor bejaar den te verhogen, tot 10.395 gulden. Deze grens, die volgens het wette lijke aanpassingssysteem per 1 janu ari 1970 op 7.364 gulden zou moeten worden gesteld, bedraagt nu 7.268 gulden. Door de voorgestelde optrek king tot 10.395 gulden zullen meer bejaarden tot de bejaardenzieken fondsverzekeringen kunnen toetre den. Voor de vrijwillige verzekering ontstaat het bijkomende voordeel dat deze verschuiving tot een verlaging van de kostendekkende premie van de vrijwillige ziekenfondsverzeke ring leidt. Verder wordt voorgesteld de drie premietarief klassen in de be jaardenverzekering met een vierde klasse uit te breiden. Hierdoor kan de premiedruk in de derde enigzins worden verlaagd. Dc kosten van deze maatregelen bedragen ongeveer veertig miljoen gulden. Dc tweede voorgestelde maatregel komt er cp neer dat een bedrag van veertien miljoen gulden boven het thans ter beschikking zijnde bedrag extra zal worden besteed voor de vrijwillige ziekenfondsverzekering. Hierdoor zullen, naast degenen die nu al van een premiereductie profi teren. ook minder draagkrachtige echtparen, niet behorende tot de be jaarden, onder de premiereductiere- geling kunnen worden gebracht. Kinderbijslag De derde maatregel betreft de kin derbijslagregeling voor kleine zelf standigen. In het wetsontwerp wordt voorgesteld de maximum inkomens grens voor het recht op kinderbij slag voor het tweede kind op te trekken tot het minimumloon, ver meerderd met zes procent vakantie bijslag ten aanzien van de maxi- AMSTERDAM. 9-10. Twee bank lopers van Slavenburg's Bank in Amsterdam hebben er bij de politie aangifte van gedaan, dat uit de auto waarmee zij naar de bank op de Keizersgracht op weg waren, een ac- tetas met f 285.000 is gestolen. De employees hadden het geld donderdagochtend opgehaald bij de Nederlandsche Bank op het Frede- riksplein. Toen zij in de Marnixstraat bij het Raamplein reden kreeg de auto (een Volkswagen) een lekke band, waardoor zij genoodzaakt wa ren te stoppen en het wiel te ver wisselen. Nadat dit gebeurd was ont dekten de mannen dat de actetas was verdwenen. De politie stelt een uit gebreid onderzoek in. AMSTERDAM. Tijdens hun bliksem bezoek aan Amsterdam hebben de Amerikaanse astronauten Armstrong Aldrin en Collins een foto van de wandeling op de maan van Arm strong, aangeboden aan burgemees ter Samkalden van Amsterdam. NEW YORK. Een twintigtal Zuidmolukkers heeft voor het gebouw van de .Verenigde Naties, gedemonstreerd voor hun wens naar onafhankelijkheid. We zien hier drie van hun leiders in dè tuin van-de V.N., waar zij "officieel niet toegelaten worden. V.l.n.r. de heer N. Tatuhey, mej. S. A. Soumokil en de heer Isaac J. Tamaela, de president in ballingschap". DEN HAAG, 9-10. Een 25-jarige militair van de koninklijke lucht macht, gelegerd op de vliegbasis Gilze-Rijen, is donderdagavond om streeks kwart voor acht met een ziekenauto van de basis de poort uit gereden voor een rit naar eigen keuze. Nadat men op de basis zijn vermissing had ontdekt, werd de koninklijke marechaussee en de po litie te hulp geroepen voor de op sporing en aanhouding. Omstreeks half elf kwam op de basis een telefoontje uit Amsterdam, waaruit bleek dat de politie de mi litair daar met de ziekenauto had aangehouden. De jongeman gaf zich onmiddellijk gewonnen. De militair had in de loop van de dag tekenen van opgewondenheid vertoond en door onevenwichtig ge drag aanleiding gegeven voor een arts hem enige kalmeringstabletten te geven en voor observatie in het ziekenzaaltje van de medische dienst te laten opnemen. Men dacht dat hij, mede tengevolge van de werking van die tabletten, tot rust zou zijn geko men en dat slaap verder zou bij dragen aan het herstel. In die verwachting werd men te leurgesteld toen 's avonds bleek dat de zieke uit het ziekenzaaltje was verdwenen. Ook bleek dat de in de nabijheid van het ziekenzaaltje voor onmiddellijk gebruik altijd gereed staande ziekenauto - een witte dienst auto van de luchtmacht, voorzien van een rood kruis - was verdwenen. Nederlandse kustvaarder gestrand bij Portugal OPORTO, 10-10. Ter hoogte van de Portugese plaats Leixoes is don derdag de Nederlandse kustvaarder „Catharina" gestrand. Het schip, dat gevaarlijk slagzij maakt, schijnt niet te kunnen worden vlotgetrokken. Alle bemanningsleden zijn ongedeerd van boord gehaald. De lading (hout en diverse apparatuur) moet als vol ledig verloren worden beschouwd. Astronauten lieten zich „zien" AMSTERDAM, 9-10. Het bezoek van de drie Amerikaanse ruimte vaarders aan Amsterdam is een groot succes geworden. Het gezel schap kwam tien minuten te vroeg op de Dam aan, maar dat was juist bijzonder leuk voor de circa 1500 mensen, die stonden te wachten want nu hadden de drie ruimtevaar ders de tijd om zich met het publiek te bemoeien. Vriendelijk lachend schudden zij honderden handen van grote men sen, tieners en kleine kinderen en deelden zij handtekeningen uit. Het was een zeer spontane en gezellige ontmoeting tussen de nieuwsgierige Amsterdammers en de drie Ameri kaanse maanreizigers. Een van de politiemotoragenten, die de stoet van Schiphol af had begeleid, maakte van de gelegenheid gebruik om de drie ruimtevaarders te vragen op de witte manchet van zijn motorhand schoenen hun naam te schrijven, wat zij graag deden. Gedurende deze gehele begroeting bleven de drie echtgenoten van de ruimtevaarders stilletjes in de auto, die hen naar de Dam had gebracht, zitten. Om kwart voor elf arriveerden Armstrong, Aldrin en Collins met hun echtgenotes in de Burgerzaal van het koninklijk paleis op de Dam. In de aansluitende Mozes en Aaron- kamer werden zij door de koningin ontvangen. Bij deze ontvangst wa ren ook prinses Irene, prinses Mar griet en prins Claus aanwezig. Vijf minuten later verscheen de ietwat verlate prins Bernhard. die zich snel bij het gezelschap aansloot. Na het gebruik van een kop koffie in beslo ten gezelschap begaf de koninklijke familie zich met hun gasten naar de Burgerzaal. Hier bood Neil Arm strong de koningin twee geschenken aan. Het ene was een copy van de plaquette, getekend door president Nixon, die dex astronauten op de maan hebben achtergelaten. Het andere een microfilm van me taal, waarop de boodschappen staan van praktisch alle staatshoofden ter wereld ter gelegenheid van de eerste landing op de maan. Ook koningin Juliana heeft destijds een boodschap aan de astronauten meegegeven. Tot slot kreeg de koningin ook nog een foto van de maanlanding. „Met ingehouden adem heeft het Nederlandse volk elke minuut van uw grote avontuur gevolgd. De reis met de Apollo 11 markeert ongetwij feld een hoogtepunt in de ge schie- denis van de mensheid". „Het succes ervan is mede te dan ken aan het gehele Amerikaanse volk dat uw reis door de ruimte mo gelijk maakte met zijn visie, zijn en thousiasme en zijn technische kennis en door het beschikbaar stellen van de nodige fondsen". Met deze woorden verwelkomde minister-president P. S. J. de Jong de drie maanvaarders tijdens een bijeenkomst in het RAI-gebouw in Amsterdam. Na deze begroeting werd de ten toonstelling „Maanvaart '69" voor het publiek geopend, waarna de t.v.- verslaggever Henk Terlingen de as tronauten een kort interview afnam. De maanreizigers hebben ook de traditionele boottocht gemaakt dooi de Amsterdamse grachten ,als gasten van burgemeester en mevrouw Sam kalden en het gemeentebestuur van de hoofdstad. Overal langs de route stonden de mensen bij honderdtallen en vaak werden bloemen in de rond vaartboot geworpen. Burgemeester Samkalden bood ieder der astronau ten een speldje van de stad aan, ver sierd met diamanten. Het bezoek van deze drie ruimte vaarders aan Amsterdam is kort ge weest, maar door het prachtige zo merweer en het groot enthousiasme van de Amsterdammers bijzonder gezellig en spontaan. Tevoren was gezegd dat de ruimtevaarders naar Nederland waren gekomen om zich te laten „zien". Dat is ook in alle opzichten gebeurd. De televisie-uit zending. waarmee zij gedurende een groot deel van hun verblijf in Am sterdam constant in het beeld waren, heeft daar zeer toe bijgedragen. 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1