Inbreker met vakantie DE GROENE BARETTENZAAK Memorandum tot opcnhoudinü: zee-arm aan de Vaste commissie Meel trage post Overstromingen teisteren Tunesië Zeebodem vrij van kernwapens BLIK DOOR HET WERELD ZIERIKZEESCIIE NIEUWSBODE Donderdag 9 oktober 1969 Nr. 20282 Studiegroep „Oosterschelde" Advertentie VEERE. 8-10. De in Veere geves tigde „Studiegroep Oosterschelde" heeft zich met een memorandum, dat pleit voor het openhouden van de Oosterschelde, gewend tot de vaste commissie voor verkeer en wa terstaat van de Tweede Kamer. In een brochure van vijftig blad zijden worden veertien stellingen toegelicht, die pleiten tegen dc af sluiting van de Oosterschelde. In plaats van een dergelijke, door rijks waterstaat en regering beoogde af sluiting, wil de studiegroep verster king van de dijken tot op deltahoog te, zoals ook bij de Westerschei de geschiedt. De veertien stelingen zijn in maart van dit jaar reeds monde ling met de leden van de vaste ka mercommissie besproken en toen werd een memorandum toegezegd. Bezinning nodig Het minste wat gedaan kan wor den is zich te bezinnen op het onder- „Zeg liet met bloemen!" ROME, 8-10. Op een conferentie in Rome van de voedsel- en land bouworganisatie van de V.N., de F.A.O., is een statistiek gepubliceerd over het kopen van bloemen door de Europeanen. Hieruit blijkt, dat de Engelsen het mir.st uitgeven voor bloemen, d.w.z. ongeveer negen gulden per persoon per jaar. De Delen zijn in dit op zicht het gulst. Zij geven ongeveer 57 gulden per hoofd per jaar uit aan bloemen. Na de Denen komen de Noren, de Westduitsers, de Nederlanders (27 gulden), de Belgen, de Fransen en de Italianen. De belangrijkste bloemeninvoe- rende Europese landen zijn West- duitsland, met ongeveer 67 van het Westeuropese totaal gevolgd door Zwitserland en Zweden met elk ongeveer 9 Binnen Europa is Nederland het belangr ij kste bloemen-uitvoerende land met 60 °/o, gevolgd door Italië met 33 o. BERKHOUT. Door nog onbekende oorzaak is de boerderij van het Noordhollandse Boeren Partij-Sta tenlid B. Steur in Berkhout door een felle uitslaande brand grotendeels verwoest. Bij de brand gingen 3500 balen hooi en een aantal landbouw machines verloren. Een gezellig jeugdgroepje hier op een foto uit 1914 van Dreischor's centrum. Door de bomen was toen kennelijk juist de schaar gegaan. havige probleem. De commissie te kent hierbij aan of aan de Ooster schelde niet een geheel andere be stemming moet worden gegeven, die recht doet wedervaren aan de ont wikkelingen, die in ons land na de totstandkoming van het Deltaplan hebben plaatsgevonden. Een be stemming, die ook aan de bestaande bedrijven in en aan de Oosterschelde een bestaansrecht toekent, aldus de studiegz'oep, die tenslotte zegt een politiek initiatief van de zijde van TUNIS, 8-10. Een jongen is omge komen en grote materiële schade is aangericht door nieuwe overstro mingen in noord- en midden-Tunesië De enige grote weg die Tunis met de zuidelijke voorsteden en de kust plaatsen Hammamet en Sousse ver bindt, is maandagavond op tien ki lometer van de Tunesische hoofd stad overstroomd. Ook de spoorweg verbinding is verbroken. De overstromingen zijn veroor zaakt door stortregens die sinds zon dag vrijwel onafgebroken hebben voortgeduurd. de vaste commissie te zullen toejui chen. Het memorandum is ondertekend door de volgende afgevaardigden van de studiegroep: dr. H. A. H. Boel- mans Kranenburg, Scheveningen; ir. J. van der Linden. Bergsenhoek; A. L. S. Lockefeer, Hulst; ir. J. Loeff, Veere en dr. J. A. van de Poel, Bre da. Advertentie Geld nodig om meubelen te kopen Wij helpen u zonder enige rente of kosten. Oók in elke meubeltoonzaal in Nederland kunt u voor ons te recht. Informeert bij uw MEUBEL-SPECIAALZAAK Meelstraat 31 Zierikzee Telefoon (01110) 2946 Schouiven-Duivelandse Sportspiegel J S.K.N.VV.K. bracht W.I.K. een verrassende en afgetekende neder- f laag toe Duiveland klopte Brouwershaven Bruse Boys II bleef j aan de leiding M.E.V.O. II won Zierikzee II verbeterde haar 4 positie niet Bruse Boys B I produceerde dozijn doelpunten tegen 4 M.E.V.O. B II. 4 In de 2e klas A zorgde het Nieu- werkerkse SKNWK voor een dave rende verrassing doof WIK een af getekende 4-1 nederlaag te bezorgen. Duiveland zag kans om Brouwers haven in eigen huis met 3-2 te klop pen, terwijl Bruse Boys voor eigen publiek met 3-2 de baas bleef over Kapelle II. DFS III boekte in de Westhoek een verdienstelijk 1-1 ge lijk spel tegen Kloetxnge II. Waarde verloor een kostbaar puntje tegen Kruiningen (2-2), terwijl Wemeldin- ge II en Rillandia II ook al tot een puntenverdeling kwamen (I-I). Wissenkerke 11 6 3 1 2 18- 9 7 SKNWK II 6 3 0 3 14-15 6 DFS IV 6 3 0 3 17-19 6 Br.haven 11 6 2 0 4 16-18 4 Colpl. Boys II 6 1 0 5 16-35 2 WIK III 6 1 0 5 9-30 2 Br.haven III 6 0 0 6 7-27 2 Waarde Kloetinge II DFS III Rillandia 11 Bruse Boys 11 Kapelle II WIK Kruiningen SKNWK Duiveland Wemeldinge II Brouwershaven 6 4 2 0 12- 4 6 3 2 1 15-10 5 3 1 1 14- 9 6 2 3 1 11- 8 6 2 3 1 13-10 6 3 0 3 1S-11 5 2 12 23-10 6 2 13 10-15 6 2 13 12-19 6 2 0 4 13-22 6 114 12-25 6 114 5-15 In de 3e klas A kon WIK II door te Kerkwerve met 4-2 van Wolf- aartsdijk II te winnen haar positie wat verbeteren. Duiveland II kwam te Oosterland net iets tekort tegen CPC (2-3). Koploper Schore gaf VCK II een stevig pak voor de broek (8-1) terwijl Nieuwland II een verrassen de 3-2 zege op Middelburg VI boekte (2-3). Apollo 11 zag Arnemuiden III met de volle winst naar huis gaan (2-4). Schore 5 5 0 0 28- 5 10 GPC 5 4 0 1 16- 7 8 Arnemuiden 111 4 3 1 0 8- 4 7 Middelburg VI 5 3 1 1 11- 9 7 ZSC 5 3 0 2 10- 7 6 Wolfaartsdijk II 6 3 0 3 16-14 6 WIK II 6 2 1 3 15-17 5 Nieuwland II 5 1 1 3 6-14 3 VCK 11 5 1 0 4 7-1S 2 Apollo II 6 1 0 5 11-15 2 Duiveland II 6 1 0 5 11-29 2 JUNIOREN. In groep A I liet Zie rikzee A 1 in de thuiswedstrijd tegen Kapelle A I de kans voorbij gaan om haar positie wat te verbetereu (1-1). Middelburg A I maakte korte metten met Axel A I (10-0), terwijl Vogelwaarde op overtuigende wijze met Steen A 1 afrekende (9-1). Arne muiden A 1 kwam thuis tot een 3-2 zege op HVV '24 A I, terwijl Ter- neuzen A I zich met 3-2 door Zee land Sport A I zag geklopt. Middelburg AI 6 5 0 1 26- 8 10 Zeel. Sport Al 6 4 2 0 17- 9 10 Vlissingen AI 5 4 0.1 21- 6 8_ Vogelwaarde AI 5 3 1 1 22- 6 7 Tem. Boys AI 6 2 13 11-13 5 Axel Al 6 2 13 15-19 5 HVV '24 A I 6 2 0 4 22-18 4 Arnemuiden AI 5 1 2 2 10-23 4 Steen Al 6 1 1 4 8-27 3 Zierikzee Al 6 114 9-21 3 Kapelle AI 6 1 1 4 8-24 3 In groep B XI kon Colijnsplaatse Boys A I door een 6-2 overwinning op MEVO B 1 de leiding in handen houden. Zierikzee B I kwam thuis tegen Corigene B I ntet verder dan een 2-2 gelijk spel. WIK B I bleef te Kerkwerve met 2-1 de baas over Duiveland B 1, terwijl SKNWK B 1 een verdienstelijke 2-0 zege bij Wis senkerke B I boekte. Colpl. Boys B I SKNWK B 1 Cortgene B I Duiveland B 1 WIK B I Wissenkerke B I Zierikzee B I MEVO B I In de 4e klas A bleef Bruse Boys II zonder verliespunten aan de lei ding door met 4-1 van WIK II te winnen. SKNWK II haalde beide puntjes binnen tegen Brouwershaven II (2-1), terwijl MEVO II met een 4-2 overwinning naar Zierikzee te rugkeerde van het bezoek aan Brou wershaven III. DFS IV verloor met 5-4 bij Colijnsplaatse Boys II, terwijl Wissenkerke II en Bevelanders II de puntjes broederlijk deelden (1-1). In groep B XII behaalde ZSC B I in de thuiswedstrijd tegen Renesse B I zijn achtste overwinning (3-1). DFS B I won te Zierikzee met 4-0 van Zierikzee B I, terwijl Bruse Boys B I een dozijn doelpunten (12-0) pro duceerde tegen MEVO B II. Drei- schor B I bleef baas in eigen huis tegen Brouwershaven B I (3-1). Bruse Boys II Bevelanders II MEVO II 6 6 0 0 45- 9 12 6 5 1 0 27- 7 11 6 5 0 1 19- 9 10 ZSC B 1 DFS B 1 Bruse Boys B I Dreischor B I Br.haven B I Renesse B I Zierikzee B II MEVO B II 8 8 0 0 44- 4 16 8 5 12 40-14 11 5 4 1 0 28- 2 9 7 4 0 3 45-42 8 6 2 0 4 19-18 4 6 2 0 4 21-27 4 7 2 0 5 '13-50 4 7 0 0 7 2-82 0 STRAATSBURG. 8-10. De Ne derlandse socialist ir. H. Vredeling (lid van de Tweede Kamer en hel Europese parlement) heeft de Euro pese commissie schriftelijk gevraagd of het juist is dat postpakketten van Duitsland naar Italië 90 tot 200 du- gen onderweg zijn naar hun bestem ming. Het schijnt dat deze onvoor stelbare lange tijden geweten moe ten worden aan de uiterst trage af wikkeling van formaliteiten door de Italiaanse douane. Bseprekingen tus sen de Wsetduitse P.T.T. en d elta- liaanse autoriteiten schijnen tot nu toe geen enkel resultaat te hebben opgeleverd. GENEVE, 8-10. De Sowjet-Unie en de Verenigde Staten hebben dins dag gezamenlijk het ontwerp inge diend van een verdrag, dat beoogt de zeebodem vrij van kernwapens te houden. Zij brachten het document op de ontwapeningsconferentie in Genève ter tafel. Het stelt voor de plaatsing op de bodems van oceanen van alle wapens die voor massale vernietiging zijn bestemd te verbie den. Het is een compromis tussen eerdere afzonderlijke voorstellen van Rusland en Amerika. Het ontwerp gaat na behandeling door de ontwa peningsconferentie naar de algemene vergadering der Verenigde Naties. Griekse gevangenen vragen Rode-Kruishulp ATHENE, 8-10. Vijf politieke ge- vaneenen die in de Averoffgevange- nis verblijven hebben vandaag een beroep gedaan op het Internationale Rode Kruis het kolonelsregime er tce te bewegen hun een betere be handeling te geven. De vijf, allen leidende figuren van de pro-commu nistische democratische Eda-partij, zeggen in een verklaring aan bui tenlandse persbureaus dat vier per sonen die in de Averoff-gevangenis zitten ernstig ziek zijn, zij eisen dan ook dat de betreffende personen worden vrijgelaten. De verklaring is ondertekend door Leonidas Kyr- kos en Pavlos Nefeloedis, beiden voorheen vertegëmvoördiger van de Eda-partij in het Griekse parlement. RECHTSZAKEN Man (loodde echtgenote op haar verzoek AMSTERDAM, 8-10. Tegen de 60- jarige ex-barkeeper H. F. H. uit de hoofdstad, die op 10 april jl. zijn 55- jarige invalide Engelse vrouw Marie Ethel op haar uitdrukkelijk en ern stig verlangen om het leven heeft geljreeMr-heeft-de-offieier v-a-n justi tie bij de Amsterdamse rechtbank vandaèg wegens doodslag tien maan den gevangenisstraf waarvan drie voorwaardelijk en aftrek van het voorarrest geëist. Met daarnaast als voorwaarde dat H. zich eventueel zal laten opnemen in een inrichting, aan te wijzen door het medisch consulta tiebureau voor alcoholisme, aan welk bureau de officier het toezicht ge durende de proeftijd van drie jaar wil zien opgedragen. 8 4 3 1 29-21 11 7 5 0 2 22-12 10 7 4 2 1 23-13 10 8 3 14 26-26 7 8 3 14 15-17 7 8 3 0 5 19-24 6 7 2 14 17-24 5 7 2 0 5 13-27 4 Planten brengen gezelligheid in huis. Met hun kleuren. Hun vele, aparte vormen. Dus: een plantje hier. En een plantje daar. 't Staat leuk. En 't geeft uw kamer een persoonlijk tintje. De weduwe van de Zuidvietna- mees Thai Khac Chuyen heeft uit Washington een cheque ontvangen van enige duizenden dollars en dat zal dan het eind moeten zijn - hoopt president Nixon - van de zaak van de groene baretten. Maar het is de vraag of die hoop in vervulling gaat. Een maand of zes geleden ver dween Chuyen, naar men aannam in een met beton verzwaarde zak in de Zuidchinese zee. Hij zou zijn ge dood door een achttal Amerikaanse militairen van een half-autonome eenheid die naar hun hoofddeksels de groene baretten worden genoemd. De man zou spion voor die eenheid zijn geweest, maar als bijverdienste ook voor de Vietcong hebben gespi oneerd. Volgens anderen zou hij zelfs een driedubbele agent zijn geweest: ook nog voor de Zuidvietnamese inlich tingendienst, die ook graag op de hoogte is van wat zowel Vietcong als Amerikaans leger van plan is. Het is ook mogelijk dat de man helemaal geen dubbelspion was, dat zijn alle maal raadsels die wellicht opgelost zouden zijn tijdens een proces dat het opperbevel in Saigon voorne mens was te beginnen en dat eigen lijk het eerste echte oorlogsmisda- denproces sinds Neurenberg in 1945 geweest zou zijn. Dit proces nu zal niet plaatsvin den en wel omdat de Amerikaanse inlichtingendienst C.I.A. - zo onge veer de baas van de groene baretten - meent dat getuigenissen over haar werk teveel geheimen zouden open baren op een gevaarlijke manier. Een opinie die uiteindelijk niet door gezet had kunnen worden als presi dent Nixon er niet mee had inge stemd. Maar dat deed hij wel Verborgen ongerechtigheden Nixons redenering is niet dom. Het proces, dat beloofden de advocaten van de acht beklaagden, zou door gevochten worden tot het opperste gerechtshof. Dat wil zeggen dal eni ge jaren lang massa's vuile was uit gehangen zouden worden. Alles ma teriaal dat het Amerikaanse publiek, dat toch al niet zo geestdriftig is over het Vietnamese avontuur, al leen maar kon sterken in zijn over tuiging dat hoe dan ook zo snel mo gelijk een eind moest komen aan die militaire expeditie. En als Nixon'op dit moment iets niet kan gebruiken dan is het een dergelijke grootscheepse anti-recla me voor het beleid in Vietnam waar hij uiteindelijk verantwoordelijk voor geacht moet worden. Dus gaat de zaak radicaal de doofpot in. Wel licht in de overtuiging dat een korte tijd van misnoegen te overleven is en dat zo de zaak het snelst is ver geten. Maar het zo ontwijken van een rechterlijke uitspraak betekent ook dat men. wel moet denken dat Was hington te veel ongerechtigheden te verbergen heeft. En in zekere zin is dit afgelasten van het proces een des te kernachtiger veroordeling niet al leen van de acht, maar van het hele militaire establishment. Amerikanen zijn toch al niet trots op hun Viet namese oorlog, maar als ze daar dan ook nog bij moeten bedenken dat die oorlog waarschijnlijk gevoerd wordt met methoden die hei daglicht niet verdragen, groeit de afkeer nog ster ker. Vietnam wordt meer en meer van Johnsons oorlog Nixons oorlog en dit vermeden proces zal daardoor toch een knauw geven aan de reputatie van de president. Advertentie. Dames- en heren- paraplu's in alle bekende merken CMJlAX* DAM9 Lengkeek lederwaren I ZIERIKZEE FEUILLETON door B. J. ten Wesepe Dus geen gekke dingen meer: de werkelijkheid met nuchtere ogen.be kijken. Vanavond met Mia praten over een trouwdatum. Maar hoe te beginnen? Het beste is misschien, als hij haar uitnodigt een eindje om te rijden. Dat hebben ze in lange tijd niet gedaan. Als hij op zijn rus tige manier uitlegt, zal ze het wel begrijpen. Van het najaar heeft pa Van Oorschot geadviseerd. En liefst niet al te laat. Uiterlijk begin okto ber. Het vooruitzicht Mia binnenkort als zijn vrouw te zullen bezitten, maakt hem vrolijk en zorgeloos. Dat zal vanavond best in orde komen. Sjaak Tal is inwendig spinnijdig, omdat zo'n stomme amateur op de een of andere wijze op het spoor is gekomen van de plastic zak met ju welen. Die is hij in elk geval kwijt. Wat er verder met die sufferd, die nota bene nog in de armen van de smerissen liep, gebeurt, intereseert hem niet. Hij vindt het erg, dat deze helft hem ontglipt is. Vandaar, dat hij heel omzichtig te werk moet gaan om de andere helft veilig bij tante Da binnen de deur te loodsen. Blijft er in elk geval nog wat over. Hij heeft geld nodig. Die paar cen ten, die hij wekelijks op de bouw verdient, zijn de moeite van het sjouwen en zweten ook niet waard. Maar hij moet voorlopig doorzetten. Net zo lang tot de hele prinsemarij van Amsterdam ervan overtuigd is, dat Sjakie z'n leven wil beteren. Geen gebbetjes meer, maar leven als een ordentelijk huisvader. Zaterdags vissen, zo lang het seizoen dit toelaat en wat met de kinderen wandelen. Op z'n tijd een biertje en een film. En zondags naar het Leger. Wat moet een mens nog meer doen om z'n leven te beteren? Nou? Nu droomt hij weg in een strand stoel. Gelukkig is het lekker warm weer, want om aan zee te zitten met regen of wind.... mens, dat is een bezoeking. Dan zit hij net zo lief thuis. Door zijn oogwimpers heen ziet hij de kindei'en aan de waterlijn. En naast hem, in een andere stoel, zit Bep. Verdiept in een tijdschrift. Die geeft in deze dagen een kapitaal uit aan die lorredingen. Wat ze daar nou aan vindt. Die leest het ene blad na het andere uit. En als ze niets meer heeft, loopt ze de eerste beste tijdschriftenzaak, of boekhan del binnen en komt terug met een nieuwe voorraad. Allemaal flauwe kul, die verhaaltjes: ze krijgen el kaar altijd. Wat heb je daar nou aan? Het leven zelf is immers veel interessanter ?Spannender in elk ge val! Een soort sport, om de smeris- rissen van het lijf te houden en er toch voor te zorgen, dat je altijd ge noeg geld in je zak hebt. Enfin, nu had hij nog een paar pegulanten. Genoeg voor de rest van de vakantie. Als-ie nu een tikkeltje geluk had. zou-d-ie kunnen proberen de ande re plastic zak omhoog te halen. Maar ditmaal geen enkel risico nemen, Sjaak. Dat heb je gezien in Heiden rijk, de hele Prinsemarij was op de been om hem in z'n kladden te pak ken, als die slome sufferd niet voor hem de kastanjes uit het vuur had gehaald. Iedereen had elke minuut van zijn verblijf in dat verwenste snertdorp als het ware op z'n lip gezeten. Hier geen verkeerde gein tjes uithalen. Je weet immers niet. wie hier in al die badpakken russen zijn? En als het nu niet lukt, dan gaan we rustig zonder de poet terug naar Mokum. Wachten we gunstiger tij den af. De heren zullen er op de duur wel genoeg van krijgen om achter de vodden van Linke Sjaak aan te zitten. Er gebeuren zoveel dingen, waarvoor ze de russen nodig hebben. Er komt een tijd, dat de een of andere grote Piet zegt: Afgelopen met dat gejaag achter Sjakie, we hebben wel wat anders en beters te doen. Die man werkt als een paard op de bouw en zaterdags gaat hij vissen. Zondags zit-ie thuis, of maakt een wandeling met vrouw en kroost en gaat 's avonds naar het Leger. Sjakie heeft er klaarblijkelijk genoeg van gekregen en is bezig z'n leven te beteren. Zover komen ze een keer. Dan is Sjakie nog een poosje een heel net mens, daarna enkele uurtjes iets minder net. tot hij alles veilig en wel bij tante Da heeft en daarna is hij opnieuw weer een hele nette jongen. Om van de opbrengst af en toe wat extra's te kopen. Geen haan, die daar nog naar zal kraaien. De hele dag peinst Sjaak Tal, hoe hij eventuele gluurders om de tuin kan leiden. Zijn ze er wel op dil strand? De kansen zijn fity-fifty. Zo goed als hij weet, dat de plastic zak die ze in Heidenrijk te pakken kre gen, slechts de helft van de inbraak buit beVatte, zo goed zullen ze dat in Amsterdam weten. Misschien hebben ze zich daar al afgevraagd, waarom Sjaak nu halsoverkop weggetrokken is naar Wijk aan Zee. Misschien loe ren ze al vanaf de eerste minuut op hem. Maar Sjakie zal ze ditmaal geen schijn van kans geven. Liever laat hij de aap nog een half jaar zitten, waar ze nu zit. (wordt vervolgd) 4 j»

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 9