Het komende eeuwfeest van de middelbare school te Zierikzee Voor Gibraltar arriveerden nieuwe Spaanse oorlogsbodems Gouden jubileumviering van de K.L.M. Zeer grote produktie van goede uien LAATSTE NIEUWS LAATSTE NIEUWS AGENDA Opsporingsactie in Columbia Het vergaan van de kustvaarder „Donau" Brand te Tilburg Wordt zitten blijven straks onmogelijk? Winterwetenswaardigheid nummer één: Verkoudheid l-T-NTIrJM STREEKNIEUWS Voorbereidingen in gevorderd stadium ZIERIKZEE, 8-10. De laatste hand wordt gelegd aan de uitgebreide voorbereidingen tot de viering van het honderdjarig bestaan van de middelbare school te Zierikzee, de vroegere Rijks H.B.S., thans Rijks scholengemeenschap „Professor Zee man". Het feestelijke rëunie zal - ge lijk reeds gemeld - gehouden worden op vrijdag 17 en zaterdag 18 okto ber. Feitelijk beginnen de feestelijkhe den reeds op donderdag 16 oktober, de dag waarop met name de leer lingen hun feestkansen krijgen. Een enthousiaste groep heeft een musical ingestudeerd, die in de avonduren wordt gebracht in de grote zaal van „De Ark" te Renesse. Op vrijdag avond zal deze musical worden op gevoerd voor de oud-leerlingen. Op beide avonden zullen bands zorgen voor een aansluitend gezel lig samenzijn. De zaterdag krijgt het duidelijkste accent. In de morgenuren vindt een instuif plaats in het schoolgebouw van oud leerlingen. Het gebouw krijgt een passende versiering. Geprogrammeerd is verder een mosselmaaltyd. terwijl in de middag uren de plechtige herdenkingsbijeen komst plaats vindt in de Gasthuis- kerk. Deze zal o.m. worden bijgewoond door de staatssecretaris van Onder wijs en Wetenschappen mr. Gros heide. Nadien volgt een receptie in het schoolgebouw. Honderden re ünisten hebben zich reeds aangemeld en er is reeds flink gestort voor het jubileumgeschenk, dat de school zal worden aangeboden. Inmiddels is ook de verkoop van het boek: „Honderd jaar blokken" van start gegaan en alle tekenen wijzen er op. dat het eeuwfeest van de school een bijzon dere gebeurtenis gaat worden. GIBRALTAR, 8-10. Voor dc kust van Gibraltar zjjn woensdagavond weer nieuwe Spaanse oorlogsschepen verschenen. Van de vrij omvangrijke vloot maakten onder meer Spanje's groot ste kruiser „Canarias" het helicop- termoederschip „Dcdalo" en vier duikbootjagers deel uit. Zij kozen ligplaats in de buurt van de andere Spaanse schepen die eerder deze maand voor do kust van Gibraltar voor anker gingen. Waarnemers hou den het op een nieuw machtsvertoon SCHIPHOL, 7-10. Dinsdag is de K.L.M. 50 jaar oud geworden. Voor zever de dienst het toeliet heeft het personeel ter gelegenheid van dit halve eeuwfeest dinsdag vrjjaf ge kregen. Bovendien ontvingen alle employees veor elk vol dienstjaar een jubileumuitkering van 50 gulden. Aan de vele honderden personeels leden in het buitenland werd een herinneringspenning uitgereikt en een speciaal voor het jubileum ver vaardigde schrijfset. De viering was maandagmiddag ingezet met een bijeenkomst van eni ge duizenden K.L.M.-ers in de fees telijk versierde hangar 9 op het oude Schiphol. Waar president-directeur dr. G. van der Wal een toespraak hield. Hij zwaaide Nederlands lucht vaartpioniers Fokker en Plesman grote lof toe en zei over Plesman, wiens echtgenote tot de aanwezigen behoorde: „zijn geloof in hot nut van de luchtvaart in de toekomst is een van de grootste factoren voor het slagen van de K.L.M. geweest". Dr. Van der Wal reikte daarna de tien hoofdprijzen uit van een prijs vraag, waaraan in de afgelopen maanden al het K.L.M.-personeel heel' tkunnen deelnemen. De eerste en dc tweede prijs bestonden uit een auto. Lieftallige meisjes uit Japan, Mexico, Spanje. Zweden, India, Co lombia, Kongo Brazaville, Indonesië en Nederland allen in nationaal kostuum gestoken, assisteerden de president-directeur bij dit werk. Op vertoon van het loonstrobkje van. september konden alle employ ees tenslotte hel door Leonard de Vries samengestelde gedenkboek „Vlucht KL 50" en een herinnerings penning in ontvangst nemen. HAMBURG, 8-10. De 42-jarige J. Klootzema. de geredde stuurman van het Nederlandse kustvaartschip „Do- nau", dat na een aanvaring met het VVestduitse schip „Kariba" in dc monding van de Ecms is vergaan, heeft in een interview verklaard dat de „Donau" na de aanvaring omge slagen en zeer snel gezonken is. De gezagvoerder/eigenaar van het schip F. Drijfhout was weinige se conden voor de aanvaring naar het achterschip gelopen om de beman ning te waarschuwen. De heer Klootzema werd volgens zijn eigen DEN HAAG, 8-10. Over de oorza ken en achtergronden van het zitten blijven en over mogelijke oplossin gen is voldoende bekend om op korte termijn te besluiten het zittenblijven af te schaffen. Het euvel kan worden uitgebannen door interne reorgani satie van het onderwijs. In het ba sisonderwijs dient dan een blokken- stelsel te worden ingevoerd in plaats van het klassikale stelsel. In het voortgezet onderwijs behoort het zittenblijven tot het verleden als ni veau-differentiatie per vak wordt ingevoerd. DEN HAAG, 8-10. De Nederlandse uienproduktic zal dit jaar een record omvang bereiken. De uienzaai van uien in ons land is zeven procent meer geweest dan het vorig jaar en heeft 6800 ha be dragen en verwacht wordt dat de produktie 9 procent hoger zal zijn dan het vorig jaar, wat betekent dat de Nederlandse uienproduktie dit jaar een record omvang van 254 mil joen kg kan bereiken. Een dergelijke omvang werd in het verleden zelfs bij benadering nog niet bereikt. Dit zegt het produktschap voor groenten en fruit in een marktover- zicht voor uien. Door het aanhoudende droge en zonnige weer is de oogst van uien Kolf'ii(lani|>ver«if liging BEDUM, 8-10. Woensdagmorgen hebben buren de 70-jarige mevrouw Stulp uit Bedum levenloos op de vloer van haar huiskamer aange troffen. De vrouw bleek door kolen dampvergiftiging om het leven te zijn gekomen. De 78-jarige heer C. D.. bij wie de vrouw inwoonde, lag bewusteloos in een stoel. Hij is over gebracht naar het Academisch zie kenhuis in Groningen. Zijn toestand is ernstig. dit jaar zeer vlot verlopen cn de kwaliteit van het opgeslagen pro- dukt is niet dikwijls zo goed geweest als op dit ogenblik. Verwacht wordt dat er hierdoor aanzienlijk minder bewaarverliezen zullen ontstaan dan in andere jaren. Het produktschap zegt dat, daar de produktie plm 40 miljoen kg hoger zal zijn dan het vorig jaar en de bewaarverliezen plm 10 miljoen kleiner, er 50 mil joen kg uien of wel 20 tot 25 procent extra geëxporteerd moeten worden. Zware personeelsnood in ziekenhuizen UTRECHT. 8-10. „Hot kostonpro- bleem van de ziekenhuizen staal sterk in dc belangstelling, van het probleem van de krachten mag ech ter worden betwijfeld ,of wij ons er voldoende van bewust zijn. Met ge bouwen cn apparatuur zonder vol doende bekwame medewerkers, zijn de zieken niet geholpen. In dit op zicht ziet de hemel er zwaar bewolkt uit". Prof. mr. Th. M. de Vreeze, voor zitter van de Nationale Ziekenhuis raad, verklaarde dit in Utrecht waar hij dc internationale tentoonstelling voor ziekenhuizen en instellingen, „Medica", opende. Een week geleden sneed Spanje alle telefoon- en telegraafverbindingen tussen het Spaanse vasteland en Gi braltar door. De algemene vergadering van de V.N. heeft Engeland aanbevolen de rots uiterlijk 1 oktober aan Spanje over te dragen. Engeland heeft her haaldelijk laten weten dat het niets zal doen wat indruist tegen de ver langens van de inwoners van Gibral tar. De bewoners van de rots hebben verschillende malen te kennen ge geven dat zij Brits onderdaan willen blijven. Tot deze bevinding komt de stich ting voor onderzoek van het onder wijs S.V.Oin haar advies aan de staatssecretaris van onderwijs en wetenschappen over de actuele on derwijsproblemen: zittenblijven en klassegrootte. In het advies wordt de regering uitgenodigd het initiatief te nemen om tot afschaffing van het zittenblijven te komen, de nodige fi nanciële middelen ter beschikking te stellen en een centraal coördinerend orgaan in het leven te roepen voor een actie tot reorganisatie van de in terne functionering van het onder wijs. Explosie aan hoorei van Brits»- tanker DEN HAAG, 9-10. Vanmorgen is op 15 mijl ten westen van de Maas- L.u'Ltei aan boord van ten tanker brand uitgebroken als gevclg van een explosie. Er zijn vier a vyf zwaar gewonden. Een Neptune van de marinelucht vaartdienst is opgestegen om de plaats van de ramp te lokaliseren. Een helikopter met aan boord een dokter en ziekenverplegers wordt door de Neptune naar het branden de schip geloodst. De helikopter zal de gewonden vervoeren naar het Academisch ziekenhuis in Leiden. Nader wordt bekend dal het hiel de Britse tanker „Rudderman" be treft. De explosie ontstond in de ma chinekamer. Een der pompkamers werd ernstig beschadigd. De sleep boot Indusbank is onderweg mei brandbestrijdingsmateriaal. Vanuit Hoek van Holland is een reddings boot onderweg. De eerste melding van de „Rudderman" werd om tien voor acht door Scheveningen Radio ontvangen. Het stopteken NEW YORK. 9-10. Her stop teken - op hel ogenblik een rode driehoek in een cirkel - zcl zowel in Europa als in de' V.S. achthoekig worden. Dit is besloten door deskundigen uir 22 landen, waaronder de V.S. eu de Sowjet-Unie, die deel uitmaken run de subcommis- s'e voor het wegvervoer van de economische commissie voor Europa ran de V.N. CALI, 8-10. In west-Columbia zijn vijf legei bataljons en circa tweedui zend pclitiemannen, benevens tien- uilen geheime agenten dinsdag in- gc chrkeld bij een grootscheepse op sporingsactie. waarbij huis voor huis weidt doorzocht naar een Zwitserse consulaire ambtenaar en de 17-jarige zoen an de Zwitserse consul in de stad Cali, die iwee dagen geleden dcor gewapende lieden zijn ontvoerd. De ontvoerders vragen een losprijs van bijna één miljoen gulden. De autoriteiten van Cali hebben voor ac- opsporing van de daders een belo ning van 130.00U gulden uitgeloofd. LAND- EN TUINBOUW De bedrijfsbeëindigingsregeling in de landbouw DEN HAAG, 8-10. De minister van Landbouw en Visserij heeft het be sluit goedgekeurd van het bestuur van de stichting Ontwikkelings- en Saneringsfonds voor de Landbouw, de beëindigingsrcgeling op enkele onderdelen te verbeteren. Op verzoek van de aavrager van de beëindigingsvergoeding kan thans het bestuur de maandelijkse vergoe ding vervangen door een gekapita liseerde uitkering ineens. Anderzijds kan, eveneens op gemotiveerd ver zoek van de aanvrager, voor de ca tegorie aanvragers van 50-65 jaar, de vergoeding ineens worden omgezet in een maandelijkse vergoeding tot en met de maand, waarin de 65-ja- rige leeftijd wordt bereikt. Tot deze wijziging is besloten om de uitbeta ling van de beëindigingsvergoeding meer te kunnen afstemmen op de bijzondere behoefte van de beëindi- ger. Een tweede wijziging betreft een correctie op het puntensysteem, aan de hand waarvan de bedrijfsom vang wordt gemeten. n In Argentinië zijn woensdag acht bomaanslagen gepleegd, gericht te gen de regering van president Onga- r.ia en de Verenigde Stalen. Doordat de rivier de Niger buiten haar oevers is getreden, zijn in een gebied ten zuiden van Onitsja mins tens vijf mensen om het leven geko men en duizenden dakloos geworden. q Het officiële disconto in Frank rijk is woensdag verhoogd van zeven tot acht procent. Portugal heeft van Guinea ge- eist, dat het 24 Portugezen terug zendt, die Guinea uit Portugees Gui nea zou hebben ontvoerd. ZEIST. Onder grete belangstelling heeft woensdagmiddag prins Claus in Zeist het geheel gerestaureerde uit 1686 daterende slot geopend. woorden „onder water getrokken, omdat hij verstrikt geraakt was in het antennedraad". Hij kon zich ech ter bevrijden en weer boven water komen. „Vel drijft" merkte hij iro nisch op (dc heer Klootzema weegt 121 kilo). Zijn horloge, dat waar schijnlijk in het water defect was geraakt, bleek nadat hij boven water gekomen was, op 03.17 uur te staan. De hoop op het terugvinden van nog overlevenden is opgegeven. Waar schijnlijk werd de rest van de be manning met het schip in de diepte getrokken. Vingertop grif oplossing NEW YORK, 9-10. De politie in New York is er in geslaagd met de top van een pink een vingerafdruk te maken die de juiste naam van een verdachte opleverde. De vingertop werd gebracht door mej. Harriet Neham die hem uit een ge vecht met een aanrander had overgehouden toen deze zijn hand voor haar mond had ge houden om haar het schreeu wen te beletten. De verdachte is later gearresteerd. Tamme kastanjes een gruwel RENEN, 8-10. In en naast Ouwe hands Dierenpark staan talrijke tam me kastanjebomen. Het is onbe schrijfelijk hoe de jeugd en ook wel ouderen tekeer gaat om de nu een maal geliefde vruchten te bemachti gen. Men is soms in staat hele bo men te vernielen en met wortel en lak uit te roeien. „Zodra men weel een volgeladen boom heeft ontdekt, ontziet men niks," zei een boze heer Ouwehand. De afrastering rond mijn park wordt zelfs in de vernieling be trokken. Op één plek blijft het rus tig. Maar daar wonen dan ook zes wolven onder de bomen!" Maunvaarders in !N»*»lerlaii«l SCHIPHOL, 9-10. De drie maun vaarders. Neil Armstrong, Edwin Al- drin en Michael Collins, zjjn geheel volgens het bezoekschema precies om tien uur in een presidentieel vlieg tuig uit Parijs op Schiphol geland. Zij wtiden daai vei welke.nd (leut dc Amerikaanse ambassadeur, de heer J. William Middendorf, premier De Jong, minister Veringa. staatssecre taris De Koster, de burgemeester van de Haarlemmermeer, mr. F. Th. Dijokmeester en nog vele andere ge nodigden. De drie maavaarders bevinden zich met hun echtgenoten op een rondreis over do gehele wereld waar bij zij aan 23 landen een bliksem bezoek brengen. De reis is op 29 sep tember in Mexico begonnen. Am sterdam vormt de achtste pleister plaats op deze tournee, die naar van ochtend op Schiphol werd gemom peld beslist vermoeiender zal zijn, den de tocht naar de maan. Vanochtend kwam. de grote pre sidentiële Bceing uit Parijs en nu een verblijf van nog geen vijf uur gaar de gasten vanmiddag tegen drie uur dcor naar Brussel. Dode door gevaarlijk spel BRUSSEL. 9-10. In het Belgische plaatsje Helchteren heeft de chauf feur van een vrachtwagen woens dagmiddag in een stille straat een grote kartonnen doos, die midden op de rijbaan lag, overreden zonder te weten dat er een kind in zat. Een jongetje van tien jaar was, spelend met zijn broertje, op een bepaald ogenblik in de doos gaan liggen ter wijl het broertje andere speelmak kers ging halen. Hel kind werd zo zwaar gewond dat het tijdens het overbrengen nam een ziekenhuis overleed. De chauffeur was, onwetend van het ongeval, doorgereden en kon pas later achterhaald worden. TILBURG, 9-10. De brand die gis teravond en vannacht heeft gewoed in de gebouwen van „Varopa" bak kerijen N.V. aan de Oude Lind in Tilburg heeft het nieuwe gedeelte, waarin de broodbakkerij en de koek jesfabriek zijn gevestigd, onaange tast gelalen. Het oude bcdrijfsgcdeel- te, waarin de beschuit- en toastbak- kerij waren ondergebracht werd vol komen vernield. De brand die onder massale en veelal hinderlijke belang stelling van het publiek met razende snelheid om zich heengreep, heeft een schade van zeker een miljoen gulden veroorzaakt. Persoonlijke ongelukken deden zich niel voor. Hel bedrijf is tegen brandschade verzekerd. lllll.-'lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll STEUNT de aktie Overdekt zwembad' 1 E Stort uw bijdrage op giro E 137677 t.n.v. Zierikzeesche S E Nieuwsbode met vermelding E E van het motto! Ook kasstor- E tingen zijn welkom! ii iiiii iiiiiiiiiiiiiniiiiiniiiiiii immuun ii Regenjassen, „Bontgevoerd" Kraag en voering afneembaar 69,- - 109,- - 159,- Donderdag 9 oktober Oosterland Hervormd Verenigingsgebouw, 2 uur bejaardensoeiëteit. Vrijdag 10 oktober Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur. aquarium vereniging Heloden. Advertentie. van neus. keel of borst, snuift en wrijft U weg met Kernwapenontplofiing in Las Vegas LAS VEGAS, 9-10. Vele gebouwen in dc gokstad Las Vegas stonden vrndaag op hun grondvesten te schudden toen de Amerikaanse com missie vcor atoomenergie een kern wapen met een kracht van een mil joen ton TNT tot ontploffing bracht De explosie sloeg 5.5 punten aan op de schaal van Richter aan de uni versiteit van Californië. De picef zou oorspronkelijk op 30 september zijn genomen doch moest toen wegens technische moeilijkhe den worden uitgesteld. RENESSE Afd. Plattelandsvrouwenbond De afdeling Noordwellc e.o. van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, vergaderde in „Het wapen van Zee land" te Renesse. Een bijzonder wel komstwoord kregen de heren De Graaf en Verton, die de Vereniging van ouders en vrienden van het geestelijk gehandicapte kind, verte genwoordigden. De presidente herinnerde aan de actie, die de plattelandsvrouwen voor deze vereniging hebben gehou den. Met veel enthousiasme hebben dé dames zich voor het goede doel ingezet, hetgeen tot resultaat had, dat plm. f 1500 kon worden ingeza meld. Dit bedrag werd daarop aan de heren-vertegenwoordigers over handigd. De heer De Graaf sprak een dankwoord voor deze gift en deelde mede dal voorjaar 1970 reeds een dagverblijf van de vereniging kan worden geopend. 'Na de pauze vertoonde mevr. Krij ger fraai kleurendia's van Curasao en Bonaire, waarbij zij verleide over haar verblijf in de Wesl. Na afloop ontving zij een presentje voor het gebodene. De volgende vergadering werd vastgesteld op 21 oktober. E Kinderpostzegelactie De leerlingen van de hoogste klas van de openbare basisschool hebben dit jaar voor een bedrag van f695,50 aan bestellingen van kinderpostze gels en kaarten geboekt. Het bedrag is weer hoger dan verleden jaar. De zegels zullen vanaf 11 november op de postkantoren verkrijgbaar zijn. DUIVELAND Borculo nam afscheid van Zr. J. H. Menningh Op grootse wijze heeft de gemeen te Borculo, waar zij sinds 1946 werk zaam was, afscheid genomen van wijkzuster J. H. Menningh, die we gens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd, haar funktie heeft be-eindigd. Zuster Menningh kreeg ook op Schouwen-Duiveland grote bekendheid, daar zij van 1936 af wijkzuster was te Ouwerkerk en later ook van Nieuwerkerk, waar zij woonachtig was. Haar Duivelandse periode duurde tol 1946. Bij het af scheid van de Borculose gemeen schap, deelde burgemeester drs. H. I. de Haan mede dat zr. Menningh on derscheiden was met de ere-medail- le, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. Velen in Duiveland bewaren nog goede herinneringen aan de thans gepensioneerde wijk verpleegster, die uitmuntte door een stijlvol optreden en grote kennis van zaken. De Borculose bevolking schonk haar- als blijk van waardering voor haar grote verdiensten - een kleu rentelevisie. BRUTNISSF Machinefabriek P. Maaskant en Zonen Machinefabriek P. Maaskant en Zonen te Bruinisse-Stellendam is nog steeds goed van orders voorzien. Dezer dagen had op het Haring vliet de proefvaart plaats van de sleepboot ..Etna" van kapitein L. de Bruin uit Terneuzen. In deze sleep boot si door de firma Maaskant een G.M. motor geplaatst. De proefvaart had lot volle tevredenheid plaats. In het dok te Stellendam is de UK 45 van schipper Jac. Hakvoort uil Urk voorzien van een straalbuis. Dit toch wel omvangrijke karwei werd in acht dagen uitgevoerd. De trek kracht van de Noordzeekotter wordt door het aanbrengen van een straal buis verhoogd. De Texel 22 van de firma J. van der Knaap, werd voorzien van een verzwarende kiel van 5 ton, een en ander op last van de scheepvaart inspectie, teneinde de stabiliteit te verhogen. En ten slotte de Zeebrugge 424, de Belgische kotter „Zeepaard". Op de ze kotter werd een pneumatische winch geplaatst. Eigenaar is de heer Van Dierendonck uit Zeebrugge. In België worden steeds meer zee- kottors met Maaskant lieren en win ches uitgerust.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2