morgen heerlijk kalfsgehakt DE ZIERIKZEESCHE COURANT „Liever geen verdere concentratie activiteiten bij Waterweg" Politie en brandweer in Montreal na staking weer aan het werk gegaan Amsterdamse cipier werd gearresteerd Er komt gesprek China-Sowj et-Unie hoogwaterstanden Het weekoverzicht Echtpaar mishandelde 17-jarig meisje nachtrust Minister Lardinois brengt werkbezoek aan fruitteeltgebieden ZIERIKZEESCHEÜ NIEUWSBODE Donderdag 9 oktober 1909 Nr.,20282 '■O AD. WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand j 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzenl De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Militaire oefening op Sclwuiven-Dniveland Mening van minister Scluil op Drltailag in Breda: BREDA, 9-10. De minister van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Or dening, ir. W. F. Schut, zegt heel erg op te zien tegen een sterke verdere concentratie van activiteiten in het Waterweggebied, en met name wan neer deze met een aanzienlijke uit breiding van het aantal arbeids plaatsen gepaard zou. gaan. De Rot terdamse rapporten gaan hier wel van uit en indien de ramingen daar omtrent in het rapport-van Tilburg juist zouden zijn, zou de bevolking in het Waterweggebied tussen nu en 1990 met 75 procent toenemen. Stelt men het landelijk groeiper centage van 30 procent daarnaast, dan behoeft het geen beloog, dat de ze consequentie van de Rotterdamse plannen duidelijk in strijd is met één der hoofdlijnen van het nationa le ruimtelijke beleid, te weten een betere spreiding van bevolking en werkgelegenheid over ons land. De bewindsman heeft dit heden donderdagochtend in Breda gezegd, waar georganiseerd door de afdeling Zuid-Holland, Zeeland en Noord- Brabant van de Verenigingen van Nederlandse Gemeenten, een zg. Del tadag is gehouden. De minister heeft op deze bijeen komst de balans opgemaakt van de huidige stand van zaken en vervol gens getracht de aanwezigen te be trekken in de problemen, waarvoor de regering thans staat, maar waar voor de oplossing nog niet is gevon den. De minister heeft verder verklaard dat uit zyn uitspraken niet de con clusie behoeft te worden getrokken dat geen enkele verdere uitbreiding van de zcehavcnactiviteitcn en zee- havenindustrieën in het Waterweg gebied aanvaardbaar zou zyn. Van de unieke positie, die Rotter dam in de rij der nationale en inter nationale zeehavens bezit, zal ook in de toekomst profijt moeten worden getrokken, vooral voor wat betreft de ontvangst van schepen met grote diepgang, de overslagcapaciteit en de grote agglomeratiegebonden indu strieën. Zeehavenactiviteiten en in dustriële ontwikkelingen, die niet aan een zeer diep vaarwater en/of agglomeraties gebonden zijn, zullen echter in de regel naar andere ha vens moeten worden afgeleid. Zouden de prognoses van het rap port-van Tilburg waar blijken, dan stelt ons dit voor de vraag hoe deze groei moet wox-den opgevangen: door werknemers aan andere sectoren te onttrekken - met als gevolg een ver dere vergroting van regionale ver schillen in welvaart - dan wel door het op grote schaal aantrekken van buitenlandse werknemers. Tenslotte rijst volgens de minister de vraag of een verdere concentratie van activiteiten in het Waterwegge bied niet een te ernstige ingreep zal vormen in de ruimtelijke structuur en een zodanige belasting van hel milieu, dat de grens van het aan vaardbare zal worden overschreden, waarbij de minister dacht aan het woonklimaat als aan het natuurlijke milieu. Met het oog op de bescher ming daarvan zullen ook zonder ex tra impulsen scherpe eisen moeten worden gesteld ten aanzien van de beperking van water-, bodem- en luchtverontreiniging. Sprekende over het fysische milieu van zuidwest Nederland kwam de minister te spreken over de water huishouding, daarby opmerkend dat in toenemende mate een tussenscha keling van spaarbekkens nodig zal zijn. Naast het geprojecteerde grote spaarbekkencomplex in de Biesbosch zal zich voor het jaar 2000 nog de behoefte aan de tweede spaarbekken van formaat voordoen. De nieuwe industriegebieden zul len zo moeten worden geprojecteerd, dat geen bestaande dorpen worden ingesloten, anderzijds zullen nieuwe woonkernen op voldoende afstand van de industrie moeten worden ge legd, dit laatste is ook nog om de risico's van de technologische evo lutie (explosie, brand, defecten enz.) zo klein mogelijk te houden. een goed stuk vlees hoort erbij vul paprika's (mmm!) met koken in tomatensaus. Opdienen met aardappelen. MONTREAL, 8-10. In de Canadese s*ad Montreal zijn politie en brand weer woensdag weer aan het werk gegaan na een staking .van 16 uur die een avond van gewelddaden tot gevolg had, waarby twee doden vie len. Belangrijke gebouwen, zoals hel stadhuis, het hoofdbureau van poli tic. het gerechtshof en het televisie station, stonden onder militaire be waking. Tijdens de staking om kracht bij te zetten aan looneisen, stond het Dit nummer bcseaat uit 14 pagiua's sein voor de onderwereld op groen. Er werden talrijke overvallen ge pleegd, en een inbreker werd gedood Voorts kwam een lid van de provin ciale politie om het leven tijdens een vuurgevecht tussen elkaar becon currerende taxichauffeurs. Twee an dere politiemannen werden ernstig gewend toen een menigte hen op een kruispunt in het centrum uit hun auto sleurde en afranselden. In de chaos zijn tientallen gewonden ge vallen. De stakende politiemannen en brandweerlieden hervatten het wekr op last van de provinciale re gering van Quebec, die daartoe een speciale noodwet aannam. De ge meentepolitie blijft voorlopig onder toezicht van de provinciale autori teiten. Babylijkje in vuilnisbak AMSTERDAM, 8-10. De politie in Amsterdam stelt een onderzoek in naar herkomst van een lijkje van een pasgeboren baby, dat gisteren avond laat in een vuilnisbak op de Jacob Catskade werd aangetroffen. De doodsoorzaak is nog niet komen vast te staan. Vanmiddag zal sectie worden verricht. Twee mannen van 15 111 hoogte omlaag gestort ROTTERDAM, 8-10. Twee schil ders. de 20-jarige J. Vermolen uit Breda en de eveneens 20-jarige M. J. van der Tooren uil Rotterdam, zijn v anmorgen van een hoogte van vijf tien meter omlaag gestort. Zij zijn met inwendig letsel in het Dijkzigt- ziekenhuis opgenomen. Het ongeluk gebeurde bij de Rot- terdamsche Droogdok Maatschappij aan de Heyplaat waar zij de tanker Racle-Konear aan hel schilderen wa ren. De bak waarin zij zich bevonden is vermoedelijk door een draadbrcuk naar beneden gestort. PEKING/MOSKOU, 8-10. China en de Sowjet-Unie hebben besloten besprekingen te gaan voeren ter op lossing van hun grensconflicten deze besprekingen zullen op een nog over een te komen tijdstip in Peking be ginnen op het niveau van vice-mi nisters van buitenlandse zaken. Dit heeft de Chinese regering bekendge maakt. De grensconflicten moeten, naar Peking verklaarde, op vreedzame wijze worden opgelost. Toegegeven Na ontvluchting van Schutte AMSTERDAM, 8-10. De Amster damse officier van justitie, mr. J. F. Hartsuiker, heeft medegedeeld dat als gevolg van de ontvluchting van de levensgevaarlijke misdadiger Gei -, hard Schutte uit het huis van be waring aan het kleine Gartman- plantsoen een gevangenbewaarder daarvan, de 37-jarige L. J. J., is ge arresteerd. De man wordt er van verdacht in strijd met' zijn plicht te hebben gehandeld doordat hem geld zou zijn beloofd voor een bepaalde medewerking. Waaruit deze heeft be staan, of dit verband houdt met de spectaculaire ontvluchting van Veel zeggen en veel beloven Moet men niet geloven. ROME. Koningin Annemarie van Griekenland met haar echtgenoot koning Constantijn, bij het verlaten van de Claudia-kliniek, ivaar zij het leven schonk aan een zoon, het vierde kind van het paar. werd dat er tussen de twee landen ..onverzoenbare principeverschillen" bestaan die er ook nog lang zullen blijven. Maar dat mocht normale be trekkingen op basis van vreedzame coëxistentie niet verhinderen. Kon de grenskwestie momenteel geregeld worden, dan moet in ieder geval de status quo bewaard worden en „be - slist geen toevlucht tot geweld' worden genomen. „China en de Sow jet-Unie hebben totaal geen reden een oorlog over de grenskwestie te gaan voeren", aldus Peking. Schutte vrijdagnacht j.l., door wie en wanneer de cipier geld zou zijn toegezegd kon mr. Hartsuiker nog niet mededelen omdat het onderzoek van de rijksrecherche nog in volle gang is. De cipier heeft een gedeel telijke bekentenis afgelegd waarbij hij heeft toegegeven dat hem geld beloofd was, aldus mr. Hartsuiker. De man werd dinsdagmorgen vroeg in zijn woning aan Meer en Vaart in Osdorp gearresteerd. Voor vrydag Aantal uren zon: 2 tot 8 Minimum temp. van ongeveer nor- maal tot 4 graden boven normaal. Maximum temp. 1 tot 6 graden bo ven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 0 lot 6. Minimum temp. omstreeks normaal. Maximum temp. van ongeveer nor maal tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 10 okt. Zon op 6.56. onder 17.58. Maan op 5.42, onder 17.27. Nieuwe maan: 11 okt. te 10.39. ZIERIKZEE: 10 okt. 2.42 v.m. 14.46 n.m. BROUWERSHAVEN 10 okt. 2.20 v.m. 14.35 n.m. Springtij: 13 okt. DE BILT. 9-10. Het K.N.M.I. deelt Mede: Een gebied van hoge luchtdruk met centrum van 1037 mbs boven Roemenië heeft een uitloper tot bo ven Frankrijk en Spanje. Aan de noordflank wordt het geflankeerd door een depressie, die tussen Noor wegen en Spitsbergen oostwaarts trekt. Aan de westkant bevindt zich een depressie ten westen van Portu gal en nog een andere, die zich langs de Noorse kust naar het noordoosten verplaatst. Tussen deze beide storin gen komen flinke luchtdrukstijgin gen voor. die er op wijzen, dat een verbinding, tot stand komt tussen het Europese hogedrukgebied en een maximum tussen New Foundland en de Azoren. Hierdoor nemen de lucht- drukverschillen in onze streken af en wordt bij zwakke wind de kans op mist groter. Het ziet er evenwel naar uit, dat morgen op veel plaat sen de zon weer zal doorbreken, zo dat daar het rustige en warme na jaarsweer aanhoudt. NIJMEGEN, 8-10. Een 17-jarig Nymcegs meisje dat drie maanden geleden van huis wegliep omdat zy vond dat haar ouders haar niet be grepen, blykt langdurig ernstige mishandelingen te hebben onder gaan in het gezin waar zij haar toe vlucht had gezocht. Het meisje ontmoette in juni, toen zij pas van huis was weggegaan, een 22-jarige getrouwde vrouw die haar HELSINKI ln Finland heeft de dienstplichtige soldaat Bernt-Johan Far- Una een traangas-schuim ontwikkeld, dat gebruikt kan worden, bii rellen en opstootjes. Eventueel op te spuiten traangas-scchuimbarricades blvvett lil tot in uur in takt en zijn slechts te doorkruisen met beschermende uii- rustiny. Bovendien scheidt het schuim een kleur af. die de deiuonslranlen nog dagen tang herkenbaar maakt. i DEN HAAG, 8-10. Minister Lardi nois zal waarschynlyk maandag a.s. een werkbezoek brengen aan fruit teeltgebieden in het midden des lands, zo verneemt het A.N.P. Ter afsluiting van dit bezoek zal hij in besloten kring met bestuur ders van landbouw- en fruittelersor ganisaties van gedachten wisselen over de moeilijkheden waarin de Ne derlandse fruitteelt op het ogenblik verkeert. In zijn maandelijkse bespreking met het Landbouwschap, die deze keer bijna geheel aan de fruitteelt gewijd was, heeft de minister woens dag toegezegd te zullen bevorderen dat het ontwikkelings- en sanerings fonds voor de landbouw de rooipre- mieregeling voor boomgaarden uit breidt. Tot voor kort kwamen alleen boomgaarden, geplant voor 1950. voor een rooipremieregeling in aan merking, dit jaar is die grens al op geschoven tot 1955, maar nu staat de minister een regeling voor ogen die op voor 1965 geplante boomgaarden van toepassing is. In de praktijk wil dat zeggen: op vrijwel alle in pro- duklie zijnde boomgaarden, want het duurt drie a vier jaar voor een nieu we boomgaard begint te produceren. Verder wil de minister een verho ging van de rooipremie per hectare bevorderen. Tijdens het gesprek deed het Land bouwschap een zeer dringend beroep op de minister, de interventierege ling voor appelen te veranderen. Met name de voorzitter van de hoofdaf deling tuinbouw van hel schap, de heer M. Prins, drong hier op aan. Bij een „appelcrisis", zoals bedoeld in de E.E.G.-regeling en zoals doeld in de E.E.G.-regeling en zoals Nederland er pas nog een gekend heeft, mogen appelen van de kwali teitsklassen extra en I in ons land slechts op het prijsniveau van kwa liteitsklasse II uit de markt wor den genomen. Minister Lardinois heeft dat zo beschikt. België doet het op dezelfde manier, maar in Frank rijk wordt voor de hogere kwalitei ten wel de bijbehorende hogere ver goeding gegeven. Bij het Landbouw schap acht men dit verschil in be handeling nadelig voor de Neder landse fruittelers. in dienst nam als kindermeisje. Aan vankelijk leverde dat geen moeilijk heden op maar tien dagen geleden ontstonden ruzies toen de vrouw en haar werkloze echtgenoot vonden dot het meisje haar werk niet goed deed. De man en de vrouw zouden haar om beurten hebben afgeranseld met een hondenketting. De man kneep ook haar keel dicht, tot ze bewuste loos raakte, waarbij de vrouw de benen van het meisje vast hield toi zodat ze zich niet kon verweren, daarna werd zij met de ketting ge slagen tot ze weer bij bewustzijn kwam. Deze ernstige mishandelingen her haalden zich dagelijks. Zaterdag no een week vol afstraffingen, zag het meisje kans te ontsnapen, maar de man achterhaalde haar op straat en dreef haar met vuistslagen het huis weer in. De politie kwam de mishandelin gen op het spoor na een waarschu wing van een voorbijganger die hulpgeroep had gehoord. De man is door de politie ingeslo ten en voor de officier van justitie geleid. Aangezien bleek dat nog geen regeling voor de kinderen was ge troffen is de vrouw op vrije voeten gelaten. Het 17-jarig meisje, dat over het gehele lichaam sporen van grove mishandeling vertoonde, is na ge neeskundige hulp teruggebracht naar haar ouderlijke woning.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1