ii 0LGA itz- nL DE ZIERIKZEESCHE COURANT Hakenkruizen Toch Duitse heffing bij de invoer van landbouwprodukten op nijlpaarden „Neergeslagen" verkoper zelf dader van gelddiefstal te Amsterdam Verkeersactie „Help de kleuter" Begroting 1970 provincie Zeeland toont een vrij gunstig beeld Overstromingen in Algerije Partij van de Arbeid verontrust over financiële positie der gemeenten ROHAN BEKENT Vrouw in mishandelde toestand gevonden ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 7 oktober 196*) WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman 6 Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. in dit nummer: Z.L.M. ongerust over fruitteelt E.E.G.-compromis in Luxemburg LUXEMBURG, 6-10. De Europese ministerraad heeft maandag op een spoedvergadering in Luxemburg in gestemd met een compromis dat de Duitse regering toch in staat stelt heffingen in te voeren op ingevoerde landbouwprodukten ter bescherming van de Duitse boeren tegen de ge volgen van de vlottende koers van de Duitse Mark. De Europese Com missie had de vorige week eenzijdige Duitse maatregelen afgekeurd, waar bij een invoerheffing van 5,5 pro cent op ingevoerde landbouwpro ducten werd ingesteld, en alleen de mogelijkheid opengelaten van een invoerstop voor bepaalde landbouw produkten. Een Duits beroep tegen deze be slissing bij het Europese hof in Lu xemburg is zondag verworpen, doch discussies in de Europese Minister raad hebben maandag onder leiding van de Nederlandse minister van fi nanciën prof. Witteveen tot de con clusie geleid dat er onder huidige omstandigheden geen andere nood maatregelen dan heffingen mogelijk zijn. De Europese Commissie zal ech ter haar beslissingen van vorige week woensdag herzien en de Bonds republiek machtigen om voor de in voer van een beperkt aantal land bouwprodukten een heffing in te stellen van vijf procent. De beper king van de produkten waarvoor een invoerheffing mag worden toegepast zal tot gevolg hebben dat circa 80 procent van de Nederlandse land- bouwexport naar Duitsland erbuiten valt. Met name zullen de zogenaam de dierlijke verdelingsprodukten zo als eieren, slachtpluimvee en var kensvlees, met de produkten uit de sector groenten en fruit, niet dooi de Duitse heffing worden getroffen. De Duitse invoerheffingen zullen overigens slechts mogen worden toe gepast tot het ogenblik waarop de nieuwe Bondsregering beslist de Duitse Mark weer aan een vaste koers te binden. Conclusies De vergadering van de Europese ministerraad was maandagochtend in het Europa-Centrum op de Lu xemburgse Kirschberg begonnen met een algemene discussie over de Duit se monetaire politiek die tot een vijf tal conclusies leidde. Deze conclusies, zoals minister Witteveen die aan het slot van het algemene debat van twee uur trok, luiden: de partners van Duitsland in de Europese Gemeenschap en ook de Europese Commissie hebben begrip voor de Duitse monetaire politiek van dit ogenblik (d.w.z. de vlotten de koers van de Duitse Mark in af wachting van de vaststelling van een nieuwe officiële wisselkoers door de nieuwe Bondsregering) als de minst kwade oplossing voor het probleem van de speculaties op de Duitse Mark. de periode waarin de koers van de Mark vrij wordt gelaten moet zo kort mogelijk worden gehouden, want deze politiek is niet verenig baar met de gemeenschappelijke AMSTERDAM, 6-10. De 22-jarige eerste verkoper W. F. de M., die maandagochtend de politie alarm eerde met de mededeling dat er in het De Gruyterfiliaal aan de Am sterdamse Hoofddorpweg een roof overval op hem was gepleegd, heeft intussen bekend, dat hij zelf de ver miste f 6.000 uit de brandkast heeft gestolen. Het verhaal van de over val had hij verzonnen om het ver dwijnen van het in zijn ouderlijke woning teruggevonden geld te ver klaren. Ondanks een urenlang verhoor slaagde de recherche, die de zaak di rect al niet vertrouwde, er aanvan kelijk niet in het verhaal van de jon geman te ontzenuwen. Hij begaf zich toen naar zijn ouderlijke woning, waar rechercheurs inmiddels met huiszoeking waren begonnen. Eerst ROTTERDAM, 6-10. Burgemees ters van een groot aantal steden en dorpen zjjn maandag met een kleu ter aan de hand een verkeersweg overgestoken volgens de regels van de kunst, eerst naar links kijken, dan naar rechts en dan nog een keer naar links. Minister Bakker van verkeer en waterstaat, deed maandagmiddag hetzelfde in Rotterdam en opende daarmee de nationale verkeersweek „Help de Kleuter". Het verbond van veilig verkeer vindt deze aktie noodzakelijk nu is gebleken dat in een jaar tijd 200 kleuters in het verkeer zijn omgeko men en 3000 min of meer ernstig ge wond raakten. Het resultaat van de aktie moet zijn: bezinning op de vei ligheid van de Nederlandse kleuters, waardoor misschien voorkomen kan worden dat jaarlijks een komplete kleuterschool in het verkeer wordt uitgeroeid. nadat de zesduizend gulden uit een kast op zijn kamer tevoorschijn was gekomen, legde hij een bekentenis af. Het geld, dat hij reeds zaterdag avond na sluitingstijd uit de brand kast had genomen, wilde hij volgens zijn verklaring gebruiken om een postorderbedrijf in kantoorbehoeften te beginnen. landbouwpolitiek van de E.E.G., die op Europese prijzen op basis van vaste wisselkoersen van de nationale munten en hun verhouding tot de Dollar is gebaseerd. de ervaring met de Duitse Mark (en ook die met de devaluatie van de Franse frank deze zomer) leert dat het wenselijk is tot een betere coördinatie van de monetaire econo mische en sociale politiek in de E.E.G. te komen. voor de vaststelling van een nieu we koers van de Duitse Mark zal degelijk vooroverleg binnen de E.E.G. moeten plaatsvinden. het monetair comité van de Eu ropese Gemeenschap zal intussen de problemen bestuderen die voor de gemeenschap voortvloeien uit een eventuele politiek van grotere flexi biliteit van de wisselkoersen, zoals die ook door het Internationale Mo netair Fonds zal worden onderzocht. Advertentie. PERFOLATEX matras super aktiverende nachtrust Kritiek van N.K.V. op K.V.P.-Kamerfractie UTRECHT, 6-10. Het Nederlands Katholiek Vakverbond neemt het de K.V.P.-fractie in de Tweede Kamer kwalijk, dat zij bij de behandeling van de loonwet is gezwicht voor het dreigement van de regering, dat zij zou aftreden bij verwerping van ar tikel acht van de loonwet. „De frac tie die de doorslag had kunnen ge ven en waarin veel leden gevoelig waren voor de argumentatie van C. N.V. en N.K.V., is toch bijna una niem achter minister Roolvink en het kabinet gaan staan", aldus het N.K.V. in zijn officiële publikatie „Ruim Zicht". ZIERIKZEE, 6-10. Als gevolg van het feit, aldus wordt medegedeeld door Ged. Staten, dat de uitkering uit het provinciefonds voor 1970 on geveer 15 procent hoger ligt dan die voor 1969, vertoont de begroting 1970 van de provincie Zeeland een vry gunstig beeld. Daardoor zijn G.S. in staat de in dit jaar begonnen afschrijving met vijf ton voor het krediet voor riole ringswerken voort te zetten. Boven dien kan een ton (nu twee ton) als extra-afschrijving op de bouw kos ten van het provinciehuis worden opgenomen. De toenemende stijging van de kosten van de wegen vervult G.S. met zorg. Kon vorig jaar door de inwerkingtreding van de verdelings verordening uitkeringen wegen de bijdi'age aan de wegendienst aan merkelijk worden verminderd, nu is de situatie zo, dat de bijdrage weer belangrijk moet worden verhoogd. De bijdrage voor 1970 is circa zeven ton of meer dan eenderde hoger dan die voor 1969. De vraag is, gezien de hoge bedragen voor wegenonder- houd, of op deze wijze kan worden voortgegaan zonder dat andere, even belangrijke onderdelen van het pro vinciaal bestuur, daardoor in het gedrang komen. De ontwerp-begroting voor 1970 >luit met een post voor onvoorzien van f 605.501,-. Uit het provincie fonds zal f 14.521.455,- worden ont vangen. Uitgegaan is (voor wat de post onvoorzien betreft) van de vol gende veronderstellingen: stijging personeelskosten f 375.000,-, prijsstijgingen f 50.000,-, verhoging van bestaande en toekenning van nieuwe subsidies f 100.000,-, nieuwe uitgaven f 80.501,-. Verwacht wordt dat de dienst 1968 een batig saldo zal opleveren van f 60.000,- tot f 70.000,-. Over de dienst 1969 is nog weinig te zeggen. Wèl is bekend, dat de post onvoorzien nog slechts een bedrag van f 35.000,- te zien geeft. NEURENBERG, 6-10. Onbekenden hebben bij het enige berijdbare nijl paard ter wereld, dat tegenwoordig in een circus in Neurenberg optreedt drie hakenkruizen in het vel gekrast. Volgens een mededeling van de di rectie van het cii'cus moet het voor val vandaag gebeurd zijn. De haken- ki*uizen zijn bij daglicht goed zicht baar, en moeten met een hard of scherp voorwerp zijn aangebracht. Daar het dier dagelijks kan wor den bekeken acht de directie het ook niet uitgesloten dat iemand uit het publiek deze „onzinnige daad" heeft begaan. El Fatali-commando's verantwoordelijk voor bomaanslag AMMAN, 6-10. El Fatah-comman- do's zijn vex-antwoordelijk geweest voor de bomaanslag op een markt in de Israëlische plaats Affula, zo heeft het „Palestijnse oppex-bevel voor de gewapende strijd" bekend gemaakt. Het deelde mee dat verscheidene Is- i*aëlische voei'tuigen door de explo sie waren vernietigd en dat er veel doden en gewonden waren gevallen. Dex actie was een wraakneming voor „de recente Israëlische aanval op ongewapende dorpelingen in Zuid -Libanon en een waai-schuwing aan de vijand, dat zijn burgers niet bui- ten bereik zijn (Zie verder Laatste nieuws). Kleuter omgekomen MEPPEL, 6-10. In het Meppeler Diakonessenhuis is overleden de 2V2 jarige Herman Fran kot uit de Wil- •ïè'm Barendstraat in Meppel. Het jongetje was dinsdag in een teil met kokend water gevallen en toen met ex-nstige brandwonden in het zieken huis opgenomen. Trekker gekanteld - man gedood BEDUM, 6-10. In Bedum is de 68- jarige landbouwer Ekko de Vries verongelukt. De man was op zijn land bezig met een trekker waarach ter een cultivator was bevestigd. Met de ti'ekker is hij waarschijnlijk te ver naar rechts gegaan, waardoor deze kantelde en in een één meter diepe sloot terecht kwam. De land bouwer is onder de trekker geko men en in de modder gestikt een kraanwagen moest eraan te pas ko men om de man te bevrijden. Een zoon van de heer De Vries, die hem op het land zou helpen, ontdekte het ongeval een half uur later. De hulp was toen reeds te laat. Aan dood door kolen- AMSTERDAM, 6-10. Het partijbe stuur van de Partij van de Arbeid heeft in zijn vergadering van maan dagavond besloten een brief te rich ten aan de fracties van de Partij van de Arbeid in gemeenteraden en pro vinciale staten. Een afschrift zal worden gezon den aan burgemeesters, lid van de P.v.d.A. en aan alle bestui-en van ge westen en federaties van de partij. De brief betreft de financiële nood situatie waarin een groot aantal ge meenten in Nederland verkeert. Het partijbestuur heeft zich met deze kwestie beziggehouden n.a.v. een brief die de sectie gemeente en pro vincie van de Partij van de Arbeid, een instituut waarbij alle bestuur ders van gemeenten en provincies die lid zijn van de partij zijn aange sloten, de aandacht heeft gevi'aagd voor de zeer ernstige gevolgen die het beleid van het kabinet De Jong ten aanzien van de gemeentefinan- ciën heeft voor de mogelijkheden tot het voeren van een progressief gemeentelijk beleid. MONTREAL. Meer dan duizend jongeren hebben een betoging ge houden in Montreal en zijn daarna naar het consulaat-generaal van de Sowjet-Unie gemarcheerd, waar zij „wij zijn joden" riepen. ALGIERS, 6-10. Bij overstx'omin- gen in het gebied van Biskra zijn zondag en maandag als gevolg van noodweer 17 doden en 36 gewonden gevallen, zo meldt het Algerijnse pex-sbui*eau. Sinds de ovei-stx*omingen elf. dagen geleden begonnen zijn in het gehele land ca. 80.000 mensen dakloos geworden. Vandalen richtten grote schade aan in school DEN HAAG, 5-10. Onbekenden hebben dit weekeinde ingebroken in de „Maarten Lutherschool" aan de Genemuidenstraat in Den Haag en daar voor enkele duizenden guldens schade aangericht. Ze waren de school binnen geko men door het slot van een deur te verbreken. Op de begane grond zet ten ze de brandkraan open, waar door gangen en enkele kamers blank kwamen te staan. Op de eerste ver dieping werd een enorme ravage aangericht in de kamer van het schoolhoofd, de heer J. C. Bakker. Een stencilmachine, een schrijfma chine en het telefoontoestel werden vernield. Enkele repx'odukties en een aantal kostbare boeken werden met een scherp voorwerp bekrast en doorstoken. Ook in enkele leslokalen hebben de vandalen huis gehouden. Voor zover maandagmiddag kon worden nagegaan wordt er niets van waarde uit het schoolgebouw ver mist. In elke bewondering steekt een huivering. damp ontsnapt ROTTERDAM, 6-10. De 81-jarige B. v. d. Laan en zijn 80-jax'ige echt genote W. v. d. Laan-de Rijk uit Rott ex-dam zijn dit weekeinde aan de dood door koolmonoxyde ontko men door de opmerkzaamheid van hun buurvi'ouw. Deze buurvrouw, mevrouw Ottevangex-, zag zaterdag middag om een uur, dat de overgor dijnen bij de familie V. d. Laan nog dicht waren en waax-schuwde de po litie, die het echtpaar reeds bewus teloos aantrof. De koolmonoxyde ontsnapte uit een lekkende kachel aangesloten op een verstopt rook kanaal. Slachtoffers van aardbeving in Peru LIMA, 6-10. Het aantal slachtof- fers van de aai-dbeving van vorige week in midden-Pex-u is -gestegen tot 187. Vierentwintig steden en dorpen zijn gedeeltelijk vex-woest. Er doen zich nog lichte schokken voor in het centrale Andes-gebied en er bestaat oversti-omingsgevaar daar vei-schei- dene dammen door de aai'dbeving beschadigd zijn. AMSTERDAM. Het Griekse vrachtschip „Martha" dat bij een botsing in de mist zondagmorgen op zee bij het lichtschip Texel zware schade opliep, is gisteren bij de Westwearf van de Amsterdamse Droogdok Maatschappij ge arriveerd. De foto toont het zwaar beschadigde voorstuk van het schip. LAATSTE NIE XJWS nummer bestaat uil 12 pagina's JERUZALEM, 7-10. De verdediger van de Australiër Denis Michael Ro han heeft vandaag verklaard dat zijn cliënt toegeeft brand te hebben ge sticht in de El Aksa Moskee in Je ruzalem, maar dat h(j op dat ogen blik geestesziek was, zodat de daad hem niet kan worden toegerekend. De 28-jarige Rohan, een schapen scheerder, heeft gisteren, aan het be gin van het proces, gezegd niet schuldig te zijn. De brand is op 21 augustus ge sticht. Rohan geeft ook toe dat hij tien dagen tevoren ook al had geprobeerd de moskee in bi-and te steken. Waarnemers geloven dat de gewij zigde houding van de verdediging het proces zal bekorten. Aanvanke lijk verwachtte men dat het meer dan drie weken zou duren. De verdediger, Yitzak Toenik, vroeg vx-ijspraak. Hij wees de passa ge van de aanklacht, waarin gespi-o- ken wordt van kwaadwillige brand stichting, af. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Een krachtig gebied van hoge luchtdruk, dat de laatste dagen voor mooi weer zorgde in grote delen van Europa is geleidelijk naar het oosten getrokken en lag vanochtend boven west-Rusland. De afgelopen nacht kwam er opnieuw in ons land op vele plaatsen mist voox-, die in de loop van de ochtend weer oploste. Intussen heeft een frontensysteem behorende bij een diepe depressie ten zuiden van IJsland Ierland be- reikt. De komende vierentwintig uur trekt dit systeem over Engeland in de richting van ons land, maar neemt geleidelijk in betekenis af. Wel zal het meer wind brengen ter wijl er tijdelijk ook meer bewolking zal zijn. Dader gearresteerd DEN HAAG. 4-10. Dc 71-jarige weduwe T. T. V.-D. uit een hofjes woning aan de Falckstraat in Den Haag is op afschuwelijke wijze mis handeld. De politie heeft de dader, de 36-jarige gehuwde D. B., zonder beroep, een vluchtige kennis uit de omgeving van de bejaarde vrouw, gearresteerd. De vrouw, die met een mes was gestoken en een week lang zonder hulp en in hevige pijnen in haar woninkje lag, is thans in een zieken huis opgnomen. Zij is buiten levens gevaar. Bij het eerste verhoor door de po litie heeft de vrouw verklaard dat D. B. vorige week in de nacht van vrijdag op zatex*dag dronken haar woning binnendi-ong, de man eiste geld van haar, stompte haar linker oog dicht, trok haar de wenige nachtkledij van het lijf en dreigde haar te zullen doodslaan. Vei-volgens zou de man de bejaar de vx'ouw op haar bed in het ach terkamertje hebben gegooid en met een mattenklopper tot bloedens toe hebben geslagen. In de voorkamer haalde de man een kast overhoop. Hij vond geen geld, omdat er geen geld aanwezig was. Hij keei'de terug met een schaar, knipte een deel van de haren van de vrouw af en dreigde haar de ogen uit te steken. Tijdelijk meer bewolking Verwachting tot woensdagavond: Nevelig en op de meeste plaatsen droog weer met tijdelijk meer be wolking; meest matige wind tussen zuid en zuidwest; dezelfde tempera turen als vandaag of iets lagex-e. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Min.-temperaturenomstx-eeks noi-- maal. Max.-tempex-aturen: 0 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 8 okt. Zon op 6.52, onder 18.02. Maan op 3.11, onder 17.07. 9 okt. Zon op 6.54. onder 18.00. Maan op 4.26, onnder 17.17. Nieuwe maan: 11 okt. te 10.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 8 okt. 1.16 v.m. 9 okt. 2.03 v.m. BROUWERSHAVEN: 8 okt. 1.02 v.m. 9 okt. 1.45 v.m. Springtij: 13 okt. 13.32 n.m. 14.13 n.m. 13.30 n.m. 14.07 n.m. Vrouw stak man met mes MAASTRICHT, 6-10. In de nacht van zondag op maandag heeft de 27- jarige mevrouw M. F. T. in een ca fé aan de Bosstraat in Maastricht haar man, de 30-jarige K. F. met een mes in de borst gestoken. De man die zwaar bloedde moest naar een ziekenhuis worden overgebracht De vrouw werd ingesloten. Man en vrouw leefden gescheiden van el kaar. De aanleiding tot de steekpar tij is niet bekend. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1