v 125 i y, jam V DE ZIERIKZEESCHE COURANT Twee schepen botsten bij lichtschip „Texel" in dichte mist Man '"J1 ase,lt iu been Het kankeronderzoek in Rusland MORRIS Gulden gaat niet mee met Duitse Mark Zeer brutale roofoverval in Londen Weer aardbeving in Zuid-Afrika Nu al sneeuw in Amerika i ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 6 oktober 1969 Nr. aoi'su WAARIN OPGENOMEN l\ 1797 - 18S9 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekker» 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. 8ij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) j 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusiel 4 °/o B.T.W. In dit nummer: Krediet voor turnzaal te Oosteriand 1 J 1 DEN HAAG. 5-10. De 22-iariee Brand op één der schepen DEN HELDER, 5-10. De wacht van het lichtschip „Texel" is zondagoch tend hevig geschrokken, toen h(j om streeks tien uur een schip uit de mist - het zicht was ongeveer 50 me ter - zag opdoemen en rakelings langs de „Texel" zag varen. Het schip verdween weer in de mist en toen even later een hevige klap weergalmde, wist de wacht van de „Texel" dat de voorbijvarende boot toch een slachtoffer had gevonden. Inderdaad kwamen korte tijd latei- enige bootjes in zicht met opvaren den van wat bleek de „Ruhrstein" te zijn, een 2.760 brt metende boot van de Norddeutsche Lloyd. De „Ruhr stein" had bij de aanvaring een groot gat in de bakboordzijde opgelopen, „waarin een auto kon binnenrijden" en was in brand geraakt. In totaal arriveerden met de reddingsbootjes van hun eigen schip 24 man; zes man werden door een kleine Duitse tanker uit zee opgepikt en de overi ge zes opvarenden werden door weer een ander schip, de „Colonia" gevon den. Zij werden allen aan boord ge bracht van de „Bodenstein", een 5.827 brt metend schip, eveneens van de Norddeutscher Lloyd. Blussingswerk Later bracht zij de kapitein en 9 bemanningsleden weer aan boord van de „Ruhrstein" om te helpen bij het blussingswerk, dat inmiddels ter hand was genomen door twee sleep boten: de „Holland" van de rederij Doeksen en de „Hector" van Wijs muller. Inmiddels werd er gezocht naar het andere schip. dat. bij de aanva ring was betrokken geweest. Dit schip, de Griek „Martha" (1.958 brt) van dc redery „International Development Corporation Ltd", werd tenslotte gevonden door een „Neptu ne" van het Marinevliegkamp „Val kenburg", die meldde, dat van deze boot het voorschip in brand stond. Twee marineschepen zijn uitgeva ren en het is deze schepen, het fregat „Vos" en de sleepboot „Westgat" in de loop van de dag gelukt de brand aan boord van de „Martha" te blus- OUflLITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosteriand Telefoon (01114)495 sen. Van de Martha was de neus flink gehavend. Met 'n snelheid van 2 knopen, heel voorzichtig, en onder geleide van de marinesleepboot „Westgat" kon de „Martha" in het begin van de avond de reis naar IJ- muiden aanvaarden. Het schip zal bij de A.D.M. in Amsterdam worden gerepareerd. Oorzaak onbekend De brand op de „Ruhrstein" was tegen middernacht nog niet geblust, maar in de loop van de avond was men wel zover gevorderd, dat be gonnen kon worden het schip naai de rede van Den Helder te slepen om daar het blussingswerk voort te zetten. De „Bodenstein" ging met een aantal opvarenden van de „Ruhr stein" op weg naar IJmuiden om hen daar aan wal te zetten. De „Ruhr stein" zal, als de brand is geblust en het schip nog voldoende zeewaardig is, koers zetten naar de Eems. De oorzaak van de aanvaring is onbekend. Er was wel een vrij dikke mist, maar beide schepen waren uit gerust met radar. Financiën cn economie DEN HAAG. 4-10. Minister YVitte- vcen heeft meegedeeld, dat de gul den niet zal meegaan, wanneer de Duitse Mark officieel wordt gereva lueerd. Bij de vorige Duitse revalu atie gebeurde dit wel, zoals men zich zal heiinneren, maar de situatie is nu anders, zette de minister uiteen. Toen verkeerden beide landen in de situatie, dat zij een groot over schot op hun betalingsbalans had den, thans is dit alleen bij de Bonds republiek het geval. Het Nederland se betalingsovei-schot is nu aan de kleine kant. Bovendien zijn in Ne derland de kosten de laatste tijd sterk gestegen. Een revaluatie van de Duitse Mark zal volgens minister Witteveen voor Nederland geen voordelige zaak zijn. Dit staat in tegenstelling met het standpunt van de Belgen, die er voor hun land, voordeel van verwachten. Onze uitvoer naar West-Duitsland zal waarschijnlijk kunnen stijgen als gevolg van een revaluatie, maar on ze invoer zal .duurder .worden en dat kan gevolgen hebben voor het ni veau van de consumptieprijzen. In het algemeen ziet minister Witte veen slechts een ongunstig effect van een Duitse revaluatie voor Ne- dex-land. Okapi geboren ROTTERDAM, 4-10. In de diergaarde Blijdorp is een okapi geboren, een bijzondere gebeurtenis, omdat er thans in dierentuinen naar schatting nog slechts een 25 okapi's t voorkomen. Deze dieren leven in het t wild uitsluitend in het Ithuri- f woud in Kongo en worden f sinds het Belgische vangsta- f lion aldaar is gesloten niet f meer gevaingen. Het is verder f moeilijk jonge okapi's in die- J rentuinen in leven te houden, f In 1957 kwamen in Blijdorp twee okapi's uit de Kongo. Dochter Lindi van dit ouder paar is-de moeder van deze nieuwe okapi. Burgemeester van Ramallah gc-arrcsteerd RAM ALLAH, 4-10. De Israëlische palitie heeft Sadin Zaroe, burge meester van Ramallah in het door Israël bezette Jordaanse gebied ge arresteerd. Hij is ervan beschuldigd rechtstreeks deelgenomen te hebben aan vijandige activiteiten en steun te hebben verleend aan terroristen bij hun acties tegen het militaire be wind. AMSTERDAM. Het interieur van het bijkantoor van de Spaarbank voor de Stad Amsterdam, waar vo rige week een overval is gepleegd. De buit bedroeg 6000 gulden. LONDEN, 4-10. Drie gewapende bandieten hebben in Londen by de weduwe van een imperssiaro, mevr. Kathryn Miller, juwelen ter waarde van meer dan 860.000 gulden buit ge maakt. De gangsters waren erin geslaagd het huis. dat in de deftige wijk Kmayfir ligt, binnen te komen door zich uit te geven als de schilders die reeds enige dagen bezig waren het huis op te knappen. Eenmaal binnen, dwongen zij het kamermeisje van mevrouw Miller op de grond te gaan liggen en terwijl een de rept van het personeel in bedwang hield, drongen de beide andere gangsters de kamer van de weduwe binnen, die nog op bed lag. Nadat zij zich hadden mees ter gemaakt van de juwelen die op het nachtkastje lagen, dreigden de bandieten het personeel te doden als mevrouw Miller hun niet de sleutels van de brandkast gaf. De gangsters Instorting in Barcelona BARCELONA. 4-10. Zeker negen mensen, onder wie een moeder en haar drie kinderen, hebben vrijdag het leven verloren toen in Barcelo na een flatgebouw van vier verdie pingen instortte, terwijl arbeiders bezig waren onder het gebouw een garage te maken. Drie personen worden nog vermist. Men vreest, dat ook zij zijn omgekomen. verlieten de woning door de tuin en vluchtten weg in een gereedstaande bestelauto. De politie heeft de ban dieten nog niet opgespoord, wel de auto die zij hadden gebruikt. Er la gen nog een stuk of wat vergeten juwelen in. Ondergrondse Amerikaanse kernproef ANCHORAGE, 4-10. Dc Amerika nen hebben op het eiland Amchitka voor de kust van Alaska een onder grondse proef met een waterstofbom genomen. De bom was geplaatst op de bo dem van een 2,28 meter breed gat op een diepte van 1.280 meter. Door de ontploffing verdampten duizenden tonnen rotsgesteente. De proef die verband zou houden met de ontwik keling van anti-ballistische kernkop pen, was bedoeld om te kunnen vaststellen of het eiland Amchitka en omgeving geschikt zijn voor proe ven met nog zwaardere kernwapens. Amchitka ligt in een gebied waar zich nogal eens aardschokken voor doen en tegenstanders van de proef hebben dan ook de vrees geuit dat zij zou kunnen leiden tot een aard beving of springvloed. Andere critici zijn bang dat het voortbestaan van vele dieren in het gebied gevaar loopt. DEN HAAG, 5-1.0. De 22-jarige metselaar J. I. H. uit Den Haag ves tigde zaterdagavond in de Spuistraat in de residentie de aandacht van een hoofdagent op zich, doordat hij, staande op de rijbaan, het verkeer belemmerde. De politieman onder nam pogingen om de metselaar aan te houden, maar hij haalde zich daarmee de woede van de man op de hals. De metselaar stelde zich he vig te weer en besloot zijn verzet met een forse beet in het dijbeen van de hoofdagent. Het incident kwam de politiman te staan op een bloe dende wonde en de metselaar op een proces-verbaal wegens mishandeling. De Vietnambesprekingen in Parijs PARIJS. 4-10. Een lid van de Noorvietnamese delegatie in Parijs heeft gezegd dat Hanoi en de Viet- cong bereid zyn in te stemmen met een voorlopige coalitieregering in Zuid-Vietnam, waarin ook leden van de tegenwoordige Zuidvletnamëse regering zitten. Zulk een regering zou het toezicht moeten houden op algemene verkie zingen. In Zuid-Vietnam kunnen naar zijn mening verkiezingen wor den gehouden voordat alle Ameri kanen vertrokken zijn. President Thieu, vice-president Ky en premier Chiem zouden echter geen deel van een coalitie-regering mogen uitma ken. Moskou en Peking MOSKOU, 4-10. Een vooraan staand blad van het Russische mi nisterie van buitenlandse zaken heeft de Chinese leiders ervan beschuldigd een anti-Russische politiek te voe ren en het volk van China te ver giftigen met extreem nationalisme. Tïe aanval, vervat in een artikel in het weekblad Nieuwe Tijd ter gele genheid van de 20ste verjaardag van de stichting van de Chinese volksrepubliek, is de eerste sinds elf dagen. Sinds de ontmoeting op. 11 september tussen de Russische pre mier Kosygin en zijn Chinese ambt genoot Tsjoe en Lai waren de po lemieken tegen China in de Russi sche pers bijna volledig verdwenen. Vlucht van Poolse Joden WENEN, 4-10. Sinds begin sep tember komen ongeveer 250 Joodse vluchtelingen per week uit Polen in Wenen aan, heeft de algemeen di recteur van de Amerikaanse hulp organisatie „Joint", Horwitz, mee gedeeld. Verwacht wordt dat tegen het eind van het jaar ongeveer 4.000 Joden, Polen»hebben verlaten. Het aantal Joodse emigranten dat sihds de oor log van juni 1967 in het Midden- Oosten uit Oosteuropese landen, het Midden-Oosten en Noord-Afrika is geëmigreerd, becijfert Horwitz op meer dan 55.000. Alleen r in Roeme nië worden de joden betrekkelijk met rust gelaten, al is hun positie daar onzeker, zei hij. Sinds het voor jaar van 1967 heeft „Joint" openlijk in Roemenië kunnen werken. Er wo nen daar ongeveer 100.000 joden, van wie 15.000 oud of behoeftig zijn en door „Joint" financiëel zijn gehol pen. Vakbeweging en politiek SCHIPHOL, 4-10. Het zogen van kinderen, ook van veel kinderen, is gezond voor de moederborst. Wan neer dit lichaamsdeel niet voor zijn natuurlijke functie wordt benut zou dit volgens een voorlopige conclusie van een Russische geleerde het ont staan van borstkanker kunnen be vorderen. Ook abortus moet volgens hem worden beschouwd als een be vorderende factor voor het ontstaan van borstkanker, omdat de hormo nale klierenzwelling door abortus ontijdig wordt afgebroken. De betrokken Russische medicus is prof. Chaklin, plaatsvervangend di recteur van het Nationaal Kankerin- instituut te Moskou, die zich de af gelopen jaren heeft beziggehouden met een geografisch onderzoek in de uitgestrekte Sovjet Unie naar het voorkomen, van verschilllende vor men van kanker. Het onderzoek toonde aan, dat borst- en baarmoe- Het Nederlandse bezoek aaii Roemenië DEN HAAG, 4-10. Op uitnodiging van de regering van de socialistische republiek Roemenië zullen de Ne derlandse minister-president P. J. S. de Jong en de minister van buiten landse zaken, mr. J. M. A. H. Luns. een officieel bezoek aan Roemenië brengen van 27 tot 30 oktober 1969 tér beantwoording van het bezoek dat de Roemeense minister-president Ion Gheorghe Maurer en de minister van buitënlandse zaken Corneliu Manescu in juli 1967 aan Nederland hebben gebracht, aldus deelt het mi nisterie van buitenlandse zaken in Den Haag mee. Klacht over Sowjet-Unie NEW YORK, 4-10. Een woordvoer der van de V.N.. heeft in New York aan de pers meegedeeld dat op 26 en 29 septembér verscheidene Sow- jet-burgers naar het voorlichtings bureau van de V.N. in Moskou zijn gekomen met een verzoek aan de wereldorganisatie om de schending van de rtiènsenrechten in.de Sowjet- Unie te behandelen. Een Russische functionaris van dat bureau had de klagers verteld dat hij niet bevoegd was de klacht in ontvangst te ne men. Hij had hun in overweging ge geven haar als brief of telegram naar New York te verzenden. Daar is nog niets aangekomen. Alle voor lichtingsbureaus van de V.N. krijgen nu de instructie dat zij geen ver zoekschriften mogen aannemen zon der machtiging van het hoofdbureau. UTRECHT, 4-10. De voorzitter van het Nederlands Katholiek Vakver bond, de heer P. J. J. Mertens, 'meent dat de vakbeweging zich niet moet begeven op het terrein van de par tijpolitiek. In tegenstelling tot de heer A. H. Kloos, voorzitter van het Nederlands Verbond van Vakvere nigingen, die op het N.V.V.-congres in Amsterdam zei dat de vakbewe ging een voorkeur voor één of meer politieke partijen zou moeten uit spreken, vindt hij dat de regering en de politieke partijen door de vak beweging uitsluitend op hun daden mogen worden beoordeeld. Remkraiuttherdenkiiig te Amsterdam AMSTERDAM, 5-10. In de Wes- terkerk in Amsterdam, de plaats waar Rembrandt 300 jaar gèleden in alle eenzaamheid werd begraven, is door een maximaal aantal belang stellenden op plechtige wjjze zyn sterfdag herdacht. Een volle kerk, ruim duizend men sen, luisterde naar de uitvoering van „Clair Obscur" van dl*. Anthon van dei Horst, die dit componeerde in opdracht van de gemeente Amster dam in 1956 ter gelegenheid van de herdenking van Rembrandt's 350e geboortedag. De kunstkenner Pierre Jansen be sprak twee schilderijen van de 17e eeuwse meester. Ds. H. A. Visser gaf zijn visie op de in de laatste jaren van zijn leven vereenzaamde kunste naar onder de titel „Solitair of so lidair". Jacht naar eikels ALMELO, 4-10. Veertig ton eikels moet de Almelose land bouwerscoöperatie A.B.T.B. aan een Duitse opdrachtgever leveren, die de ejkels zal ge bruiken voor wintervoer voor een en ander boswild. De coöperatie heeft de plaat selijke jèügd ingeschakeld, ide thans de bossen rondom de stad afstroopt op zoek naar deze boomvruchten. De A.B. T.B. betaalt 12 cent per kilo voor rijpe, gave en droge ei kels. De belangstelling is zo groot, dat men al vreest veel meer dan 40 ton binnen te zul len krijgen. derkanker in de steden percentsge wijze meer voorkomt dan op het platteland. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Alleen in moeilijke taken a ligt onze verdienste. Baby gestikt in bed HORST, 5-10. De ouders van de 14-maanden oude Elisabeth Kuijpers uit Horst vonden het kind vanmor gen dood in haar bedje, het bleek te zijn gestikt. Ongelukken op spoorwegovergangen DEN HAAG, 4-10. Sinds het be gin van dit jaar zijn op spoorweg overgangen 38 ongelukken gebeurd, die 53 mensen het leven hebben ge kost, aldus heeft de staatssecretaris van verkeer en waterstaat, M. J. Keyzer, meegedeeld in antwoord op vragen van de Tweede Kamerleden Cornelissen (K.V.P.) en Assmann. „Mars tegen de dood" WASHINGTON, 4-10. Mevrouw Coretta King, weduwe van de ver moorde negerleider dr. Martin Lu ther King, zal volgende maand in de Verenigde Staten een tweedaagse protestmars leiden tegen de oorlog in Vietnam, „mars tegen de dood" genaamd. Het organiserend comité verwacht dat 45.000 mensen zullen meelopen in de mars die 14 en 15 november van het Nationale Erekerkhof Ar lington naar het Capitool in Was hington wordt gehouden. Hier en daar mist Verwachting tot dinsdagavond: Op de meeste plaatsen droog en ne velig weer met tijdelijk meer bewol king; ook enkele zonnige perioden; hier en daar mist; zwakke tot matige wind in hoofdzaak uit zuid tot zuid west; dezelfde temperaturen als van daag of iets lagere. Voor woensdag: Aantal uren zon: 3 tot 9. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 90 procent. 7 okt. Zon op 6.50, onder 18.04. Maan op 1.55, onder 16.57. Nieuwe maan: 11 okt. te 10.39. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 7 okt. 0.16 v.m. 12.42 n.m. BROUWERSHAVEN 7 okt. 0.05 v.m. 12.43 n.m. Springtij: 13 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 6-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde stond het weer in ons land geheel onder invloed van een krachtig en omvangrijk gebied van hoge lucht druk, waarvan het zwaartepunt zich boven midden- en oost-Europa be vindt. Een noordelijker uitloper van dit hogedrukgebied reikt tot aan noord-Scandinavië. Zuidoostelijke winden verdreven de vochtige lucht waarin ons land zich zaterdag bevonden en voerden drogere lucht aan, waarin vrijwel geen bewolking voorkwam. Zondag liepen de temperaturen bij zonnig weer op tot 18 a 21 graden. In Frank rijk werd het op de meeste plaatsen zelfs 21 tot 25 graden. Boven de Britse eilanden bevindt zich een weinig actief frontensys teem, waarvan verwacht wordt dat het het komende etmaal in ooste lijke richting over ons land zal trek ken en tijdelijk meer bewolking zal veroorzaken. KAAPSTAD, 5-10. In de omge ving van Kaapstad heeft zich zon dagochtend vroeg (Ned. tijd) weder om een sterke aardbeving voorge daan. Hierbij zouden volgens de eer ste berichten geen slachtoffers zijn gevallen, in tegenstelling tot de aard schokken van 29 september, waarbij elf mensen om het leven kwamen. Het gebied van het ook vorige maal zwaar gteroffen dorp Tulbagh, ligt op ongeveer 100 km afstand noorde lijk van Kaapstad. NEW YORK. 5-10. Grote delen van de Verenigde Staten zijn onder een dikke laag sneeuw bedekt na de vroegste sneeuwval sinds meer dan 25 jaar. De zwaarste sneeuwval werd gemeld vanuit de staten Wyoming. Colorado en Montana, waar dc sneeuw op sommige plaatsen 60 cm dik ligt. Enkele kleine vliegvelden zijn gesloten.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1