\7 Sloan's Liniment Gemeente hield zich publiekelijk buiten rappurt-diskussie BLIK DOOR HET WERELD De mark en de E.E.G.-spelregels De mosselwereld in september GOED PORSELEIN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 uktuber 1969 Nr. 20279 IV /.ierikïfcsf Middrnstaiid ZIERIKZEE, 1-10. De berg heeft (althans voorlopig) een muis gebaard, want tot een pittige diskussie over het in opdracht van de Zierikzeesche .Middenstandscentrale opgestelde rapport is het op de woensdagavond in het Huis van Nassau gehouden vergadering, onder voorzitterschap van de de heer A. Bakker, niet gekomen. De belangstelling was redelijk goed en kreeg bijzonder reliëf door de aanwezigheid van het voltallig college van b. en w., een aantal raadsleden en het lid van G.S. de heer A. L. van Geesbergen. In een korte toespraak evenwel deelde burgemeester D. W. Kastelein mee, wel te willen praten (de drempel van het stadhuis is niet te hoog), maar dan in besloten vergadering tussen de betrokken partijen: gemeente en middenstand. Hjj vond een publiek debat minder geschikt. Een rem op een flitsend debat was ook het feit dat niet alle middenstanders in het bezit waren van het rapport. Eén der opstellers ir J. C. Keiler verdedigde los uit de pols de ver schillende in het rapport gemaakte opmerkingen. Hij deed het met een souplesse, die niemand prikkelde en belangrijk was vooraf zijn motive ring van de opstelling. De bedoeling is geweest in het rapport eerlijk te zijn, maar beslist niet onaardig te gen wie dan ook. De welvaart cor releert sterk met de toeneming van industrie en deze heeft te Zierikzee maar een beperkte funktie. De sa menwerking tussen de middenstan ders is niet altijd duidelijk geweest en dat kan mede oorzaak zijn ge weest dat de gemeente niet hoort. Daar komt bij dat de overheid luis tert „naar de noden van allen" en niet louter van middenstanders. De formulering van het gemeentebe stuur kan ook wel zijn: „de kleine ondernemers redden het wel". Feitenanalyse Het verst komt men met een fei tenanalyse. Zierikzee ligt te ver van Rotterdam en de industriegebieden elders in de provincie. Verdere stel ling van ir Keiler: Zierikzee profi teert weinig van de Westhoek-re creatie en dat zal niet beter worden als de dammen er liggen. Hij zag in Zierikzee geen snel groeiende ge meente, getallenprognoses ten spijt. Huizen trekken wel mensen, maar het hangt er van af, waar de huizen komen te staan. In het algemeen ligt de provincie voor de industrialisatie gemakkelijker dan uitgerekend Zie rikzee. Als therapie valt aan te geven: de middenstand moet zich beter organi seren, nu al plannen maken voor straks en zich sterk richten op het dagtoerisme. De middenstand moet de plannen MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis Het prijsbeeld van de uien gaf na een week niet veel verandering te zien. Wel kan van een sterke vraag naa rdit product gesproken worden, die ook thans nog onverminderd voortduurt. Het totale aanbod was" dinsdagmorgen 28 ton, gespecificeerd in 4 ton grove, 17 ton middel, 4,5 ton drieling en 2,5 ton picklers, alles klasse I. De middel werd in één koop af gemijnd voor f 20 en waren hierdoor ongeveer driekwart cent per kg. duurder dan vorige week dinsdag. Met de grove lag het net zo, deze kwamen van f 19,50 op f 20,10. De drielingen deden het iets kalmer aan, de vorige notering was f 19,28 en nu werd dit f 19,50. De picklers liepen iets terug, zij kwamen van f 18,31 op f 18,10. De export blijft nog steeds bijzon der hoog. De laatste verslagweek gaf een totaal van 7810 ton, waarvan 4030 ton of ruim 50 pet. werd afge nomen door West-Duitsland. Tweede afnemer was Engeland met 1046 ton, op de voet gevolgd door Frankrijk en de Beneluxpartners met resp. 884 en 896 ton, verder ging er nog 409 ton naar Afrika, 243 ton naar West- Indië en de rest in kleine hoeveel heden naar diverse bestemmingen. ter kennis brengen van de gemeente. Een volgende stap is inventarisatie van het potentieel door middel van een enquête. Dit potentieel is er en ook wel het inzicht. Het moet lei den tot iets verstandigs, dat bij de gemeente op tafel kan gelegd. Zo al leen raakt men klachten kwijt en ge voelt men zich niet gepasseerd. Vragen Tijdens de diskussie werden ver schillende vragen gesteld door het Lid van G.S. de heer A. L. van Gees bergen, die er op wees dat de provin ciale industrialisatie van een geheel andere orde is en zal zijn dan die van Zierikzee. Hij dacht vooral aan toeleveringsbedrijven. Ir Keiler: „de aandacht valt nu eenmaal op het nieuwe (industrie) gebied en de mid denstand heeft niets aan een goede situatie in 1980 voor de akute zorgen van vandaag". Op het punt van de recreatie pleit te de heer Van Geesbergen voor een - wat hij noemde - aquisitie per streek; van geheel Schouwen-Duive- land dus. Ir Keiler: „De recreatie hier kan niet zonder meer dobberen op de Westhoek". Voor de watersport was de heer Van Geesbergen optimistisch, maar ir Keiler niet. Eerstgenoemde sprak zelfs van een stormachtige ontwik keling; de andere op de afwezigheid van een - uit een oogpunt van „ver- kopelijkheid" - nodige jachthaven. Ontwikkelingsmaatschappij De heer L. Aronson, accountant, gaf een toelichting op de in het rap port genoemde Ontwikkelingsmaat schappij, waarvoor hij een stichtings vorm aanbeval, die mede saneringen verwezenlijkt, diverse projekten tot stand brengt en toezicht uitoefent op de samenstelling van winkels. Ter j sprake kwam verder nog de moge lijkheid van forensen vestiging, waar- in - althans nu nog niet - ir Keiler veel zag. De Duitse burger moet er wel even van opkijken: het kabinet van kan selier Kiesinger die zo tegen allé op waardering van de mark gekant was, laat nu de koers van deze munt vrij - voor enige tijd althans .En dat is niet veel anders dan een revaluatie gezien het feit dat geldbezitters die goed uitkijken wat men met eèn be paalde geldsoort kan doen al lang tot de conclusie waren gekomendat de mark tegen vaste prijs verkrijg baar de meeste waar voor zijn waar de bood. Wat Bonn nu invoert is systeem waarover bij het internationale mo netaire fonds al geruime tijd is ge discussieerd - een kruipende wissel koers, waarvan onder andere een voordeel is dat het speculeren er door wordt bemoeilijkt of althans onaantrekkelijker gemaakt. En ge zien het grote aantal crises om frank, pond en dollar door speculatie mag men dit een goed ding noemen. Wat de Duitse regering nu doet is het aan de marktoverlaten het per centage te bepalen van de opwaar dering van de mark, want niemand gelooft aan een terugkeer naar de oude koers, die inderdaad wat on werkelijk was. Dwaze situatie Een andere zaak is het gevolg van een en ander voor de E.E.G. De ge zamenlijke landbouwmarkt is geba seerd op dollar-rekeningen die na de Franse devaluatie en ook na deze Duitse semi-revaluatie niet meer op gaan. Frankrijk is daardoor al een tijdje feitelijk buiten de E.E.G.- landbouwmarkt geplaatst in een soort quarantaine en met Duitsland zal iets dergelijks moeten gebeuren wil men nog enigszins redelijk kun nen doorwerken. En net als in het Franse geval heeft Bonn zelfs niet de beleefdheid in acht genomen de E.E.G. eerder op de hoogte te stellen dan de kranten, laat staan de verplichting nageleefd over de maatregel overleg te plegen. Brussel moet maar zien hoe ze er een mouw aan past. Daarmee wordt opnieuw een zwakke plek in de Euromarkt aangetoond. De integratie is verwezenlijkt tot op zekere hoogte en komt maar niet verder. En eigenlijk is niet vrucht baar samen te werken als men ook op monetair gebied niet tot een gro tere integratie komt - wie aan deze uitspraak nog twijfelde moet na de ze twee gevallen van muntmanipu- latie wel overtuigd zijn. En een tweede punt is dat te ingrijpende be langen nu zonder meer geschaad kunnen worden door het eigenmach tig optreden van nationale regerin gen, zonder dat de E.E.G.-commissie (of de E.E.G.-ministerraad bijvoor beeld) daartegen maatregelen kun nen nemen. Het is de ietwaf dwaze situatie dat men aan Brussel wel taken en ver antwoordelijkheden toebedeeld heeft, zonder daarbij ook de middelen te verschaffen om naleving van de spelregels af te dwingen. Een situ atie die ongeveer zo dwaas is als links houden in het verkeer te ver bieden maar de polit ieniet toe te staan overtreders te bekeuren. Advertentie. Advertentie Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. SPORTBERICHTEN KORFBAL All-Ready I naar Togo II (Goes) In de 2e klasse van het Zeeuwse winterkorfbal speelt All Ready I za terdagmiddag tegen TOGO II te Goes. Nu de Zierikzeeënaren niet compleet kunnen aantreden, zal het lang niet meevallen om de beide punten in de Ganzestad weg te ha len. Wanneer dit echter wel zou luk ken, blijft All Ready lijstaanvoerder en als de rood-zwarten alles op alles zetten blijft dit toch wel tot de mo gelijkheden behoren.In de 3e klasse heeft All Ready II opnieuw een vrije wedstrijddag. ACHTKARSPELEN. De 49-jarige fabrikant M. van der Sluis uit Sur- huisterveen is op de Lauwhuister- weg te Achtkarspelen (Fr.) met zijn personenauto in een slip geraakt en tegen een boom gereden. De man overleed ter plaatse. ZIERIKZEE - BRUINISSE, 3-10 September is de eerste maand waar in een r voorkomt en er is 'n zegswij ze die wil dat dan de mosselen goed zijn. Nu de aangevcerde mosselen zijn van uitstekende kwaliteit dat mag gezegd worden, al weet de insider dat men niet tot september hehoclt te wachten, voor men van een goede kwaliteit mosselen kan genieten. Juli en augustus zijn daarvoor ook uit stekend geschikt. Intussen was september voor de mosselkwekers en voor de expor teurs zeker een maand vol verras singen aangename en minder aan gename. De temperatuur, was voor de mos sel export eigenlijk wel iets le hoog en dat remde' begin september som mige weken de uitvoer wel. Maar de export kwam uiteindelijk toch goed op gang, zij het dan dat menig ex porteur sommige dagen en nachten wel eens gepiekerd heeft, hoe^et nu toch uiteindelijk zou gaan. De strijd tussen het RIVO en het Product schap ging de gehele maand achter de schermen voort en kwam voor het voetlicht toen België en Frank rijk opnieuw andere uitvoerscertifi- caten eisten en de export op het scherp van de schede kwam te staan De staking in de strokartonindustrie UTRECHT, 1-10. De drie industri ële bonden (de Algemene en Chris telijke Bedrijfsgroepen Centrale en de Katholieke Bond St. Willibror- dus) hebben in Oude-Pekela met de werkgevers in de strokartonindus trie gesproken over de in deze be drijfstak gerezen moeilijkheden ten aanzien van de lonen. Beide partijen zijn niet tot over eenstemming kunnen komen, waar door het niet uitgesloten wordt ge acht dat a.s. maandag wederom een groot deel van de werknemers in de strokartonindustrie 24 uur lang het werk zal neerleggen. De vakbonden staan echter niet achter de stakers. Trein reed tegen gevallen telefoonpaal UTRECHT, 2-10. Een door felle rukwinden over de spoorbaan geval len telefoonpaal, die door de afrem mende trein (van Zwolle naar Em- men) niet kon worden vermeden, heeft tot gevolg gehad dat brokken versplinterd hout de ruiten van de bestuurderscabine en eersteklas compartimenten binnendrongen en de diesel vlak bij Coevorden vertra ging opleverden. Een treinpassagier ,de heer A. A. Jansen uit Enschedé, werd door een stuk hout aan het hoofd gewond. De man liep ook een bloeduitstorting op en is naar een arts in Coevorden ge gaan om te laten nagaan of zijn oog beschadigd was. Dat laatste bleek niet het geval te zijn. De ravage in en achter de be stuurderscabine is aanzienlijk. DIPO, DE DONKERE DWERG 37.19 37. „Waar voert ge ons heen, Dipo?" vroeg Aram lachend, nadat ze een hele tijd in een fiks tempo hadden doorgereden. „Ik moet u eerlijk zeggen dat ik het landschap hier nauwelijks kan bewonderen!" Het drietal had de heuvels achter zich gelaten en reed nu al een poos door een onafzienbare zandvlakte, waar geen boom of struik de eentonigheid van het land schap verstoorde. „Ik begin een behoorijlke dorst te krij gen en ik denk dat het Kiruna niet anders zal vergaan!" voegde hij er aan toe. „Ik stel voor om terug te keren!" Doch de dwerg schudde zeer beslist het hoofd. „Bin nen weinige ogenblikken zult ge uw dox'st kunnen lessen!" verzekerde de dwerg. „En dan zult ge tevens een bron aanschouwen die zijns gelijke niet heeft!" Daarbij keek hij op een eigenaardige manier naar Aram en Kiruna. Zijn blik ontging de jonge krijger, doch Kiruna verschoot van kleur. Zij wilde een opmerking maken, doch Dipo legde snel zijn vinger op de lippen en dreef zijn paard tussen de beide anderen in. Geen van drieën bemerkten zij de aan de horizon verschenen zwarte stippen, die snel naderbij kwamen. „Snel, mannen!" spoorde Gallash zijn mannen aan. „Zij gaan naar de Bron der Eeuwige Ketenen! Wij moeten hen inhalen, vóór het te laat is!" wat betreft een nieuwe uitvoerstop. Maar het Productschap kwam ge lukkig weer als winnaar uit de strijd en zo bracht de dreigende uitvoer stop voor de exporteurs eigenlijk nog voordeel, want de prijzen die aan de kwekers werden betaald, maakten een val van verschillende guldens per ton. Zij herstelden zich na op klaring van de toestand maar be reikten toch voor de kweker niet meer die hoogte, als voor de fatale datum van de dreigende prijsstop half september. Een meevaller was de grote hoe veelheid mossel zaad die in Zeeland op, de Zeeuwse stromen viel. Men had de hoop dat er nog eens zaad in Zeeland zou vallen opgegeven, toen in 1969 alle prognoses werden omver geworpen. OVERDENKING Een vreemd oordeel Wanneer je aan het lezen bent in de bijbel, dan kan het gebeuren, dat je zomaar ineens een merkwaardig woord tegen komt. Het springt er uit. Het pakt je. Het werpt een fel licht op je leven. En het zet je aan het denken. Zo'n. woord vindt u midden in Handelingen 13 46. Daar zegt Pau- lus tegen Joden in het binnenland van Klein-Azië: Gij oordeelt u het eeuwige leven niet waardig. Paulus had- er-natuurlijk een reden voor om dat zo te zeggen. Toen hij op zijn zendingsreis in Antiochië kwam, was hij als gewoonlijk eerst naar de Joodse gemeente ter plaatse gegaan om daar het evangelie van Jezus Christus te brengen. Maar na een goed begin keerden de Joden zich plotseling van hem af en verwierpen ze het Woord van God. En dan zegt Paulus: Weet u wel wat u doet? U oordeelt uzelf het eeuwige leven niet waardig. Dat moet deze mensen uiterst vreemd in de oren hebben geklon ken. Ze dachten immers, dat juist het tegendeel waar was. Zij zijn van oordeel, dat zij juist bij uitstek het eeuwige leven waardig zijn. En ze hebben daar een keur van argumen ten voor. Zij zijn zo goed en ze zijn zo braaf, dat zij geen Jezus aan een kruis nodig hebben om het leven te ontvangen. En daar haalt Paulus nu een streep door. Hij zegt: Wie Jezus verwerpt, moet wel weten wat hij doet. Want daarmee zeg je: Ik ben er de man of de vrouw niet naar, om het eeuwige leven te ontvangen. Hebt u dat al doorgekregen? Als wij aan de gekruisigde Here Jezus voorbijlopen, dan zeggen we daar mee: Ik ben er de persoon niet naar om uit genade zalig te worden. Ik ben meer iemand, bij wie de eeuwige dood past. Dat oordeel geeft uzèlf dan. Is dat niet bijzonder vreemd? Er is maar één weg tot het leven. We moeten dit woord van Paulus overnemen en op onszelf toepassen. Dan gaan we buigen voor de Here en zeggen: Here ..ik ben het eeuwige leven niet waard. Maar juist daar om kom ik tot U. U bent immers een God van genade. Geef mij, onwaar dige, dat leven dan om Christus' wil. K. WESTERINK. Advertentie het antwoord is G4rfrfmp a Een servies dat Jarenlang wordt gebruikt mag niet aan "mode" onderworpen zijn juiste keus is zeer belangrijk. Arzberg porselein: bekroond met goud voorvorm en afwer king is In goede zaken verkrijgbaar. JOH. DE VRIES FRIES m DOORNENBURG. Een moment tij dens de opnamen voor dt* jeugdserie „Floris", een verhaal in,twaalf afle veringen, dat zich afspeelt rond 1500, waarvan de NOS-televisie op 5 ok tober de eerste aflevering op het scherm zal brengen. Havenplein 8-10 Zierikzee KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND RHENEN. De 27-jarige G. Gijs- bertsen uit Veenendaal is bij een verkeersongeval op de provinciale weg Rhenen-Veenendaal veronge lukt. Het slachtoffer reed met zijn personenauto in volle snelheid op een vrachtauto die met pech langs de weg geparkeerd stond, daarbij de voorgeschreven verlichting voerend. VENLO. Wegens verduistering in dienstbetx-ekking heeft de gemeente politie te Venlo de 20-jarige K. S. gearresteerd, die zijn patroon, de heer F. P. voor f 1.200 heeft bena deeld. Door met i-ekeningen te knoeien hield hij van de klanten ont vangen gelden achter. DRIEBERGEN. Op de hoek Hoog- sti-aat-Buntlaan in Driebergen is de 52-jarige mevrouw Zj. Wiei-inga uit Driebergen bij het ovei-steken door een auto gegrepen en op slag gedood. Het ongeluk |ebeui-de omsti-eeks een uur. De auto werd bestuui'd door een 56-jarige chef W. G. T. K. uit Doorn. DELFT. De 75-jainge weduwe C. van Bevei'en-Bi-onmeijeL-, is op de Stalpaart van de Wieleweg te Delft aangei-eden door een 25-jarige mo torrijder van de plaatselijke politie. De vi-ouw ovei-leed ter plaatse. ROTTERDAM. Op de kruising Pi-esident Rooseveldtweg-Marchall- weg in Rottei-dam-Ommoord is de 17-jarige leerling opticien A. Bakx uit de Maasstad bij een vei^keerson- geluk om het leven gekomen. De jongeman werd op zijn bi-omfiets gegrepen door een zandauto. Hij overleed later in een ziekenhuis. RUURLO. In de voi'ige nacht is in de gemeente Ruurlo een pei'sonen- auto met twee inzittenden uit de bocht gevlogen en in een sloot te- i-echtgekomen. De 32-jaxige mejuf- fi'ouw T. M. J. Beerten uit Mailën- velde, die naast de 25-jai'ige be stuurder D. B. H. uit Zelhem zat, was op slag dood. TIEL. De 16-jai'ige C. Clai-isse uit Aar-denbui-g (Z.) is in de rivier de Waal te water gei'aakt en vei-dron- ken. C. was aan booi'd van het duw- schip „Olivier van Noox't" en zou een sloep sti'ijken voor het aan de wal brengen van personeelsleden en is over boord geslagen. AMSTERDAM. Wei-kspoor - Am sterdam N.V. heeft twee opdrachten ontvangen voor de levering van in totaal viei- twee-assige industriële gastui'bines van het type Wei'kspooi-- Westinghouse W 72 Ms. Een ervan is bestemd voor de Ii'anian Oil Ope rating Companies, de overige voor Shell-B.P. Met deze ordei's is een bedi-ag van ongeveer acht miljoen gulden gemoeid, aldus een commu niqué. DEN HAAG. De wetenschappelij ke satelliet van 85 kg. ESRO-lb is woensdag om 23.29 uur gelanceei'd van de basis Vandenbei'g in Califor- nië. Hij is met een viei-ti-aps Scout raket in een bijna cirkelvormige baan om de aarde gebracht op een afstand van gemiddeld 415 km. De satelliet is Boreas gedoopt. ALEMELO. De 30-jarige A. H. Klifman in Almelo, is begonnen met een sladspostdienst. Per bromfiets brengt hij zijn postbestellingen weg voor de helft van het PT.T-tarief. De heer Klifman zegt er een volledige dagtaak aan te hebben. Hij heeft zijn functie bij een metaalbedrijf in De venter neei-gelegd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7