\7 'fetnrna GOED cArfifrwpl Krediet voor houwrijp-maken van gronden in plan-West nieuws...veelnieuws op de gezellige voor iedereen GEBOUW ONZE PUZZELRUBRIEK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 oktober 1969 Nr. 20279 Dader steekpartij gepakt ROTTERDAM, 2-10. De Rotterü da rose recherche is er ia geslaagd de dader op te sporen van een geheim zinnige steekpartij, die in de nacht van 31 juli op 1 augustus van dit jaar het leven kostte aan de 57-jarige schilder T. Schmitt uit de Maasstad. Die nacht werd de schilder met steekwonden in de rug gevonden op het trottoir van de Jonkerfransstraat in Rotterdam. De man overleed la ter in een ziekenhuis aan deze ver wondingen. De thans gearresteerde dader maakte die nacht, eveneens in de Jonkerfransstraat, bijna een tweede slachtoffer. Kort na de fatale steek partij viel hij met zijn mes een 59- jarige Rotterdammer aan, die twee steekwonden in de rug kreeg. Nadat de aanvaller was gevlucht strompel de de man, hevig bloedend, een café aan de Goudserijweg binnen. Hij is later van zijn verwondingen hersteld. De dader is de 25-jarige Rotterdam se havenarbeider J. van den B., hij heeft een volledige bekentenis afge legd. Bus botst tegen trein 19 doden MEXICO STAD, 2-10. Negentien personen hebben het leven verloren toen vrijdag op een spoorwegover gang in het Mexicaanse Xala, bij Mexicostad, een bus door een trein werd gegrepen. Er waren dertien ge wonden. BARENDRECHT. Tijdens de sloop werkzaamheden aan de Baren- drechtse brug is de 51-jarige hijser J. Jansen uit Zaltbommel in het wa ter gevallen en waarschijnlijk ver dronken. verpakking:1440 en 210 tabletten KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Heerde: P. Holst, Den Haag; te Nijverdal: S. v. d. Bos, Rotterdam-Hillegersberg. Aangenomen, naar Biezelinge: H. Nobel, Veldhoven. Ger. Kerken Beroepen te Valkenburg (Z.H.): M. v. d. Heide, Numansdorp. Benoemd tot hulppred. te Badhoe vedorp: A. Langere, a.s. em.pred. te Valkenburg (Z.H.). Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Leens: M. van Doo- ren, Vlaardingen. Ger. Gemeenten Bedankt voor Barneveld: P. Blok, Dirksland. Vrije Evang. Gem. Aangenomen de benoeming tot le raar aan de chr. school voor maat schappelijke vorming te Zwolle: P. C. Tönjes, Zwolle. Bapt. Gem. Bedankt voor Apeldoorn: J. Bou- ritius, Emmen. Uw salaris via de Nutsspaarbank biedt vele voordelen Vraagt inlichtingen NUTSSPAARBANK ZIERIKZEE Een markante bijzonderheid van de nieuwe zaak van de heer A. D. van den Berge is de in oorspronkelijke staat gerestaureerde oude eikenhouten spil- trap. Foto: een apart hoekje in de zaak, met op de achtergrond een gedeelte van de trap. Deze week werd de nieuwe zaak, zoals gemeld, aan de Melk markt 6-8, geopend. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). KERKNIEUWS ZIERIKZEE, 2-10. De classicalc vergadering van Zierikzee der Ne derlandse Hervormde Kerk in Zie rikzee gehouden, stond onder leiding van de praeses ds. N. J. Flink, die een openingswoord sprak naar aan leiding van Hosea 2 en Lukas 13. Als ouderling naar de verdubbel de Synode die moet worden gehou den cm een nieuw artikel toe te vcegen aan de Kerkorde (Art. XXX) werd benoemd ouderling C. Fiere Zierikzee. In de vakature ontstaan door het bedanken van ds. Assendorp Zierik zee, als afgevaax'digde naar de P.K. V. voor Zeeland, werd benoemd ds. L. de Wit Renesse. Secundus werd ds. J. Feunekes Zonnemaire, tertius ds. J. van der Schee Zierikzee. De commissie Vormingswerk op Schouwen-Duiveland werd aange vuld met de volgende ledenc ds. J. van den Berg, Scharendijke, G. J. Wirtz Bruinisse en A. van Tiggelho- ven Scharendijke. Van deze commis sie zijn reeds lid de heren Van der Kreeke Zierikzee en W. A. Jumelet Bruinisse. Er bleek nogal wat bezwaar te bestaan tegen de verhoging van de bijdrage aan de Generale Kas van f 5 op f 10, maar er was juist dezlfde dag bericht gekomen, dat de classi cal vergaderingen daarover nu juist niet moesten besluiten. Terwijl een aantal veranderingen in de kerkorde met algemene stem men werden goedgekeurd, bleken de meningen verdeeld, over aanvulling met een nieuw artikel 30 (met kleine meerderheid aangenomen) en over de veranderingen t.o.v. het z.g. leer- vicariaat (met kleine meerderheid verworpen). Vrede had men wel met de uitbreiding van het aantal recto ren aan het theologisch seminarium. „Open brief" Na de pauze sprak ds. J. P. van Roon uit Katwijk aan Zee over de Open Brief van de 24 predikanten, BRUSSEL. Het jongste verslag van de Europese commissie over con- junctuurenqètes (in de maanden fe bruari tot en met juli) bij het be drijfsleven in de E.E.G. constateert, dat de gemeenschap als geheel een uitgesproken hausseperiode beleeft. 2 jaar geleden tot de synode gericht. Spreker ging de voorgeschiedenis na, terwijl hij in een zestal punten aan toonde, waarom de ondertekenaars van de „Open brief" waren veront rust en waarover zij waren veront rust. De huidige koers in de top en de leiding van de Hervormde Kerk legde volgens ds. van Roon teveel nadruk op bepaalde aspecten, waar door anderen verwaarloosd werden geheel anders geïnterpreteerd dan in de Belijdenisgeschriften. Op de stel lingen van ds. Van Roon volgde een levendige discussie, voornamelijk van predikanten die het met de in leider oneens waren. Ds. D. Hei koop van Stavenisse sloot de verga dering met gebed. Advertentie PORSELEIN het antwoord is Een servies dat jarenlang wordt gebrJIkt mag niet aan "mode" onderworpen zijn; juiste keus is zeer belangrijk. Arzberg porselein: bekroond met goud voorvorm en afwer king is in goede zaken verkrijgbaar. JOH. DE VRIES ITRI ES Havenplcin 8-10 - Zierikzee Een uit 1909 stammend plaatje van de Verrenieuwstraat, toen nog ge deeltelijk voorzien van bomen. Ho tel Van Oppen ivas ook toen al do minerend in deze straat. De nieuwe puzzel luidt: Horizontaal: 1. plant waarvan de gemalen wortel als koffiesurrogaat dient; 7. deel van Europa; 14. my thologisch tovenaarster; 16. uiterst fijne huidopening; 17. laatstleden (afk.); 19. dwaas; 20. godin van de aarde; 22. doortochtgeld; 23. mu ziek noot; 24. water doorlatende; 26. atmosferisch verschijnsel; ,29. met andere woorden (afk.); 30. bezield heid. vuur; 32. voortreffelijkheid (fi guurlijk); 33. meerstemmig muziek stuk; 34. snaarinstrument; 36. inslui ting v.e. stad; 37. voorzetsel; 38. hoogste punt; 39. tweewielig voer tuig; 41. plechtige verklaring; 42. muzieknoot; 43. honingdrank; 44. verouderde benaming voor salon; 46. Europeaan; 48. opgerolde halve ha ring, met kruidenazijn gemarineerd; 49. kleurlinge; 51. plaats op de Ve- luwe; 52. toevluchtsoord; 54. bittere vloeistof; 56. chemisch symbool; 58. sterk ijzerhoudende grond; 59. arti kel (afk.); 60. samenstel van gelden de rechtsvoorschriften; 61. onder an dere (afk.); 62. stad in Duitsland; 66. stad in Frankrijk; 68. stuk hout als steun bij het lopen; 69. knaagdier; 73. officiële benaming voor Ierland; 74. mak, gedwee; 75. duizelig; 77. klein besteend rijshoofd bij zeewe ringen; 78. Amsterdams peil (afk.); 79. sierlijk dier; 80. al te goed mens; 81. snavel v.e. vogel; 83. muzieknoot; Gemeenteraad Brouwershaven Verticaal: 1. geldinzameling; 2. 0.01 meter (afk.); 3. tuinhaag; 4. rivier in Duitsland; 5. kwajongen, deugniet; 6. en andere (afk.); 8. voorzetsel; 9. deel v.e. dynamo; 10. etensbak voor de varkens; 11. nachtroofvogel; 12. persoonlijk voornaamwoord; 13. be zem aan een lange steel; 15. aantal renpaarden die iemand houdt; 18. fraaie bloem; 20. bepaald scheeps touw; 21. kloosteroverste; 23. niet vet 25. huisdier; 27. vrijgevig; 28. uitroep 29. katoenen weefsel; 31. fijn weef sel; 33. bond van samenwerkende verenigingen; 35. Europeaan; 36. lan ge tijd gelegen hebbende; 39. plaats- kaartenloket; 40. appelsoort; 43. af gemat; 44. graaf werktuig; 45. korte tijdsduur; 47. duivenhok; 50. hoofd pijp v.e. orgel; 53. zilverwit metaal; 55. vetachtige stof; 57. tap waarmee een as in het asleger rust; 61. wild rund dat vroeger in Europa leefde; 63. rekenkundig vraagstuk; 64. bij belse persoonsnaam; 65. mannetjes bij; 67. laag, verachtelijk; 69. tegen stelling van oorlog; 70. ingezetstuk; 71. kwaadwillige actie; 72. hoogste deel; 75. dorsvloer; 76. stad in België 79. landmaat; 82. vogel die gemak kelijk leert praten; 84. aardrijkskun dige aanduiding (afk.); 85. voeg woord; 86. paardeslee; 87. de onbe kende (afk. Latijn). PARIJS. Het Franse kabinet heeft een verhoging van het minimumloon met 3,8 procent goedgekeurd. Dit is daarmee gekomen op 3,27 frank per uur. Meer dan een miljoen Fransen zullen ervan profiteren. Het burger lijke en militaire overheidspersoneel heeft een salarisverhoging van 3 pet. gekregen. 84. hevige gramschap; 86. plaats in Drente; 88. lens of lenzenstelsel voor de telefotografie; 89. katoenen stof. BROUWERSHAVEN, 2-10. In de woensdagavond gehouden vergade ring der gemeenteraad Brouwersha ven welke een spoedeisend karakter droeg, ging de raad akkoord met verkoop van een stuk grond, groot 1000 m- aan de heer I*. H. J. Ever- wijn te Emmeloord. De grondprijs bedraagt f 29,90 per m^. Betrokkene is voornemens op deze grond, gele gen tussen de Kromwal en Burg. Gaststraat een bungalow te bouwen. Aan de te Rotterdam gevestigde L.T.R. Bouw- en Handelsonderne ming N.V. wordt een stuk grond van 2.12.74 ha verkocht, gelegen in het bestemmingsplan-West te Brouwers haven. Deze N.V. is voornemens op deze grond 44 woningen van diverse bouwtypen te stichten. De opbrengst van deze grond kan worden ge raamd op f 515.585,80. De heer Mat- thijsse (p. v. d. a.) merkte op dat de raad zich veel moeite heeft getroost en geld uitgegeven om bouwgrond' te verwerven en nu gaan we het weer verkopen. De mogelijkheid bestaat dat de uitbreiding in plan-West hierdoor in het gedrang zal komen. Burgemeester mr. J. P. Boersma zei dat de gemeente op deze manier de bouwgrond wc-1 kwijtraakt, maar er wordt degelijk op gebouwd. „We hebben echter grond beschikbaar voor de bouw van woningwetwonin gen en bejaardenwoningen en het heeft ook voor de toekomst de volle aandacht van het college.. Met de stedebouwkundige zal een bespre king worden gehouden voor nieuwe bestemmingsplannen en grondaan kopen in Brouwershaven." „Grondoverschot" De heer J. A. v. d. Bijl wilde na dere precisering over het punt van „grondoverschot" en vroeg hoeveel woningen er hierop gerealiseerd kunnen worden. Desgevraagd gaf het hoofd Gemeentewerken een na dere toelichting. Het betreft plm. 40 woningen. De heer J. v. d. Bijl in formeerde verder naar de uitgifte prijs van de grond, daar die voor een bepaald object z.i. te laag is en geba seerd op de prijs van 3 4 jaar ge leden. De voorzitter antwoordde, dat de prijzen van de grond in de Krom wal en Burg. Gaststraat van een toe slag zijn voorzien. Gezien de grond prijs in het totaal project mag ik concluderen dat we met deze prijzen behoorlijk uit de voeten kunnen. De heer V. d. Bijl wees op het flinke bedrag dat de verkoop ople vert en vroeg of er al een bestem ming voor is. De voorzitter atten deerde spreker erop, dat tegenover dit bedrag ook hoge uitgaven be staan. Er is geen mogelijkheid om dit bedrag te reserveren, daar het alleen een financieringsmiddel ople vert en niet zoals ten onrechte wordt verondersteld een nieuw stuk inko men. Na diverse vragen door de heren Gast en Braber over het bouwtype enz. (wordt eenvoudige bungalow) ging de raad tenslotte akkoord met het verstrekken van een krediet voor het bouwrijp maken van gron den in het bestemmingsplan Brou wershaven-West. Advertentie ROTTERDAM Zendingsverkoop Oosterland bracht groot bedrag op OOSTERLAND, 1-19. De verko ping van de gemaakte goederen, breiwerk, handwerken etc, welke door de Zendingskrans „Bid en Werk" van de Ger. Gemeente alhier, in het Hervormd Verenigingsgebouw plaats vond, is een volledig succes geworden. Er was niet alleen grote belang stelling van de zijde van het publiek doch er waren ook vele koopsters, die samen zorgden dat de opbrengst het enorme bedrag van f 5.521,77 haalde, waarbij inbegrepen de ont vangsten over het gehele jaar, om dat er regelmatig gemaakte goede ren en aangeklede poppen worden verkocht. De poppen in oud-Ooster- Uitstekende belangstelling weer voor de puzzel van vorige week, die - gelet op het vrij grote aantal goede inzendingen - voor de meeste inzen ders niet al te moeilijk bleek. De eerste prijs gaat ditmaal naar: De heer J. C. Baart Caustraat 50 ZIERIKZEE De tweede prijs is bestemd voor: De heer A. J. van 't Hof Meidoornstraat 11 NIEUWERKERK De oplossing van de puzzel is de volgende: Horizontaal: 1. zeeleeuw; 8. para nimf; 15. onder; 16. leven; 18. reder; 19. egel; 20. gelaten; 22. beta; 23. tel; '24. t.o.v.; 25 .mol; 27. een; 28. hl; 29. samen; 31. dinar; 33. R.-K.; 34. til; 35. lelie; 37. vijg; 39. unicum; 42. sok; 43. makelij; 45. tol; 46. dek; 48. zes; 49. wak; 50. B.B.C.; 51. dof; 52. hol; 53. het; 54. keu; 55. fee; 57. tip; 59. tijk; 61. alruin; 63. jus; 65. SABENA; 67. gul; 68. Hamar; 70. ton; 71. eb; 73. rebus; 75. rebel; 77. ka; 78. nis; 80. tam; 82. sir; 83. lam; 84. drop; 86. haastig; 89. kadi; 90. Emmen; 92. al tijd; 93. Namen; 94. raakpunt; 95. lunapark. Verticaal: 1. zoethout; 2. engel; 3. edel; 4. lel; 5. er; 6. ulevel; 7. wel; 8. pet; 9. anemie; 10. ar; 11. neb; 12. idee; 13. meter; 14. Frankrijk; 17. vak; 20. gom; 21. non; 24. talud; 26. lavas; 29. sic; 30. Nes; 31. dik; 32. rijk; 34. Tilburg; 36. los; 38. geweten; 40. nobel; 41. Meden; 43. melis; 44. Latijn; 47. koe; 48. zot; 54. kalender; 55. filet; 56. rum; 58. pater; 60. kala- mink; 62. uur; 63. jas; 64. sar; 66. bol; 68. humaan; 69. residu; 72. Bir ma; 74. bah; 76. big; 77. kader; 79. soma; 81. pst; 83. lama; 85. pek; 87. alt; 88. tijl; 89. kap; 91. N.P.; 93. na. De nieuwe puzzel landse klederdracht vonden gretig aftrek. Sinds men deze begon te ma ken zijn er al 160 verkocht terwijl er weer al 20 stuks in bestelling zijn. Dit is zeer begrijpelijk omdat deze klederdracht steeds zeldzamer wordt en straks helemaal zal verdwijnen. Al met al is de ijver van de zendings- kransleden, onder leiding van de presidente, mevr. E. van 't Hof- Blaak, wel beloond en kan een be langrijk bedrag worden overgemaakt ten bate van de zending der Ger. Gemeenten in Nigeria en West Irian. Voor 30 jaar DREISCHOR. In deze gemeente is een beweging gaande om voor hen die uit onze gemeente in militaire dienst zijn, warme wollen kleding stukken te breien, als bivakmutsen, wanten enz. KERKWERVE. Besloten werd tot de oprichting van de pluimveehou dersvereniging „Kippenbelang"Een 36-tal leden kon worden geboekt. OUWERKERK. De verbouwing van de openbare school is klaar. Het gebouw heeft een ware gedaantever wisseling ondergaan. HAAMSTEDE. Men is bezig om in Haamstede-Burgh te geraken tot op richting van een afdeling der Rij zende Kerk. Deelname staat open voor alle vrijzinnig christelijke jon gemannen van 17 tot 30 jaar. BROUWERSHAVEN. De loterij van de korfbalvereniging RODA is in verband met de tijdsomstandig heden voorlopig uitgesteld. ZIERIKZEE. De cementvoorzie- ning ondervindt momenteel al moei lijkheden. Het rijksbureau voor bouwmaterialen, waaraan de rege ling van deze voorziening is opge dragen, doet alle moeite om uit de impasse te geraken. KERKWERVE. Ieder gezinshoofd heeft een brochure ontvangen waar in aanwijzingen worden gegeven omtrent de gedragsregels enz. in een mogelijke toestand van luchtgevaar. ZIERIKZEE. (Adv.). Prijsverhogin gen door de internationale toestand. Deze week kwamen onderstaande berichten van cle fabrikanten: de zeep is weer verhoogd met f 2,50 per ton (120 kg.), havermout met f 1,75 per 100 kg., jams met 2 tot 5 ct. per pot. De gezamenlijke winkeliers en grossiers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 3