125 i DE ZIERIKZEESCHE COURANT Loon-politieke advies-commissie staat op punt van springen Roofoverval op spaarbank te Amsterdam De 25 miljoen van Verolme Boze lezer schiet 2 journalisten neer Fulbright: militairen spelen eerste viool in de buitenlandse politiek Vermoordde moeder haar kind? S.P.D. en F.D.P. zijn het eens Twintig doden bij aardbeving in Peru ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 3 oktober 1969 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v'h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand J 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit uummer: T(lf eltj<> l)('k J<>l(' Zi<>l iliZt'O Acties tej»en loonwet van Roolvink AMSTERDAM, 2-10. Twee leden van de loonpolitieke adviescommis sie drs D. Roemers en J. Middelhuis overwegen ontslag te nemen van de loonpolitieke adviescommissie als de loonwet van minister Roolvink ook door de Eerste Kamer wordt aan genomen, aldus verluidde donder dagavond op het N.V.V.-congres in Amsterdam. De heer Roemers is oud-voorzitter van het N.V.V. en de heer Middelhuis ex-voorzitter van het N.K.V. Zij zouclen hun mandaat eventueel beschikbaar willen stellen omdat N.V.V. en N.K.V. zich uit het loonpo litieke overleg hebben teruggetrok ken en een vertrouwensbasis is ver vallen. Vice-voorzitter van het N.V.V. de heer A. de Boon reageerde spontaan. „Ik hoop dat Roemers en Middelhuis na hun overwegen een verstandig besluit zullen nemen". Afgezien van dit besluit, heeft de heer De Boon toch al veel kritiek op de L.A.C. met name nam hij een lid van de adviescommissie kwalijk, dat hij de minister heeft geadviseerd de cao voor het streekvervoer onverbin dend te verklaren, terwijl de betrok ken man notabene president-com missaris van een autobusbedrijf en dus belanghebbende is. Niet gebonden aan SER-rapport Het N.V.V. en de aangesloten vak bonden zijn niet gebonden aan het veertiende halfjaarlijkse rapport van de Sociaal-Economische Raad, waar in aanbevelingen zijn gedaan voor het loonbeleid volgend jaar. Dit heeft de vice-voorzitter van het N.V.V., de heer A. de Boon, laten weten naar aanleiding van kritiek van enkele afgevaardigden op het N.V.V.-con- gres. De voorzitter van de N.V.V.- metaalbedrijfsbond, de heer M. Zon dervan, was het in grote trekken met het advies eens, maar niet met de cijfermatige opstelling, waardoor naar zijn mening sprake zou kunnen zijn van een autonome loonstijging De autonomie van de bonden moet in het oog worden gehouden. Zijn me ning werd gedeeld door de heer A. Buis, van de bouwbedrijfsbond, die liet doorschemeren, dat zijn bond met de bouw-cao in een moeilijke situatie komt als de prijsstijgingen boven de verwachtingen uitgaan. Het contract loopt per ultimo 1970 Buit: zes mille AMSTERDAM, 2-10. Donderdag middag omstreeks half drie is op het bijkantoor van de Spaarbank voor de Grote olievonrlst in Alaska AMSTERDAM, 2-10. Het bekende Amerikaanse expertisebureau De- golyer en Macnaughton heeft naar British Ptroleum Mij. Nederland N.V. meldt gegevens bestudeerd, die door B.P. Oil Corporation werden ver strekt, omtrent acht aangeboorde op haar concessiegebieden in de omge ving van Prudhoe Bay (Alaska). Het expertisebureau heeft gerap porteerd dat naar schatting in deze concessiegebieden van B.P. een aard olie-reserve van 700 miljoen ton aan wezig zal zijn. De olie is gevonden op een diepte van 2.591 meter. Agenten gingen uit stelen NEW ORLEANS, 2-10. In New Orleans zijn twaalf politie-agenten beschuldig van diefstal. Acht andere politiemannen worden daar ook van verdacht en zijn voorlopig geschorst. In dezelfde zaak zijn twee burgers aangehouden. Onder de gestolen goe deren zijn sieraden, elektrische ap paraten, vuurwapens en voedings middelen. Stad Amsterdam aan de Admiraal de Ruyterweg 154 een gewapende roof overval gepleegd op een kassier. De overvaller bedreigde de kassier met een wapen, mogelijk een afgezaagd geweer, dat hij onder zijn jas droeg. De. kassier heeft een klein bedrag van zijn kasgeld, in totaal 6000 gul den, aan de overvaller afgegeven. De overvaller, van wie nog ieder spoor ontbreekt, begaf zich lopend van het bijkantoor op de Admiraal de Ruyterweg naar de nabij gelegen Jan van Galenstraat, waar hij links af sloeg in de richting van de Admi- ralengracht. Daar werd hij uit het oog verloren door een bankbedien de, die de man was achternagegaan. af. „Maar als de fabrikanten met hun pi-ijzen net zo handelen als dit jaar, zullen we volgend jaar niet stil blijven zitten", zo kondigde de heer Buis aan. Over de loonwet van minister Roolvink zei de heer De Boon nog, dat de minister bij de kamerbehan deling ten onrechte heeft gesteld, dat hij via deze wet de laagst betaalde wil beschermen. De heer De Boon meent, dat het juist deze mensen zijn die onder cao's vallen en dus al vol doende worden beschermd. De be voegdheden, die de minister zich wil toemeten, zijn volgens hem alleen gericht tegen de werknemers en de hoge inkomenstrekkers blijven bui ten schot. Enorm tekort hij R.E.T. ROTTERDAM, 2-10. Het tekort op de begroting 1970 van de Rotterdam se Electrische Tram (R.E.T.), het ge meentelijk vervoerbedrijf in de Maasstad, wordt geschat op bijna 46 miljoen gulden. Dit is ruim 3 mil joen gulden meer dan het geraamde tekort over het lopende jaar. Voor 1969 werd aanvankelijk een tekort van 39,9 miljoen geraamd, maar vol gens de laatste gegevens zal dit de- ficiet - ondanks tariefsverhogingen - nog stijgen tot 43 miljoen gulden. De Rotterdamse wethouder voor de openbare nutsbedrijven, schreef dit in zijn woensdagavond verschenen beleidsnota. DEN HAAG. 2-10. De minister- van./ economische zaken heeft aan de na tionale investeringsbank en de heer Verolme bericht dat de staat zich garant zal stellen voor rente en af lossing op een krediet van f 25 mil joen aan het Verolme-concern ter ovei'brugging van de huidige liquidi teitsspanningen. Deze spanningen vormden een bedx-eiging van de werkgelegenheid bij de tot hel con cern behox-ende bedrijven. ISTANBUL, 2-10. Een boze lezer van het Turkse blad „Gunaydin" heeft donderdag uit woede om een artikel de hoofdredacteur en een redacteur neergeschoten. Het blad had een verhaal gepubli ceerd over een buikdansex-es die Zeelands commissaris WASHINGTON, 2-10. Senator Ful bright, voorzitter van de commissie voor buitenlandse betx-ekkingen van de Amerikaanse senaat, heeft don- dex-dag vei-klaax-d, dat de luchtmacht van plan is geweest haar sterkte in Spanje te vex-groten, zonder dat het ministerie van buitenlandse zaken daax-van op de hoogte was. Volgens de senator gebeurde dit ondanks de recente tegenstellingen tussen beide landen over de continuatie van het vei'dragdat de aanwezigheid van Amerikaanse bases in Spanje x-egelt. Fulbright noemde dit opnieuw een bewijs van het feit, dat de militairen de eei-ste viool spelen bij het voeren van de buitenlandse politiek der Vex-enigde Staten. Drie-en-twintig doden in Noorwegen MIDDELBURG. 3-10. De commis saris der koningin in de provincie Zeeland, mr. J. van Aartsen, en zijn echtgenote zullen in Bergen (Noor wegen) cp 4 en 5 oktober a.s. als of ficiële Nederlandse gasten aanwe zig zijn bij de plechtigheden ter her denking van het feit dat 25 jaar ge leden Noorse commando's op Wal cheren landden. Zij zijn daartoe uitgenodigd door de organisatie van Noorse oud-com mando's, Commandoklubben, die met de leden in Bergen een rëunie zal houden. In de afgelopen 25 jaar zijn vertegenwoordigers van de Noorse ex-commando's verschillende keren naar Walcheren gekomen om daar deel te nemen aan herdeninkgsplech- tigheden. Vijf jaar geleden hielden zij hun laatste rëunie in Trondhexm. De heer en mevrouw Aartsen zullen op 4 oktober aanzitten aan een ban ket in de Hakonshallen te Bergen. bij verkeersongeluk Mijnwerkers ingesloten J c nsoo-cvm >->_in nnnr Hp miinstortil OLDENZAAL, 2-10. De recherche in Oldexxzaai heeft een beroep ge daan cp alle inwoners uit die plaats cm behulpzaam te zyn bij de opspo ring van de 31-jarige mevrouw A. G. B. uit Weerselo, die ervan wordt verdacht veertien dagen geleden haar 3 jarig zoontje te hebben ver moord. De politie vermoedt, dat de vrouw zich ophoudt in Oldenzaal of directe omgeving. Inspecteur G. de Bruijn, korpschef van de gemeentepolitie, meent dat de vrouw een totaal ver waarloosde indx-uk maakt, want zc schuwt ieder contact met andei-e mensen. Haar kleding, een blauwe jurk en een beige regenjas, zijn sterk ver vuild en haar haren onverzorgd De kox-pschef zegt dat de vrouw nu en Omzet kinder- en jeugdlectuur AMSTERDAM, 2-10. De directeur van de Commissie voor de Collectie ve Propaganda van het Nederlandse Boek, F. de Smit, schat dat de omzet van kinder- en jeugdlectuur, die in 1967 17,1 miljoen gulden bedroeg, dit jaar rond de 20 miljoen zal liggen. In 1967 bedroeg het totaal aantal verschenen boekentitels 11.262, waar van 1.023 kinder- en jeugdlectuur, dat is 9,08 procent. Voor 1968 waren deze cijfers; 11.174 en 980, dat is 8,77 procent. Het aantal nieuw versche nen titels van kinder- en jeugdlec tuur daalde in 1967 tot 5527, een gun stig verschijnsel, aldus de C.P.N.B.- directeur. Het aantal titels van Ne derlandse auteurs steeg van 623 in 1967 tot 685 vorig jaar en het aantal vertaalde daalde van 396 tot 292. dan snel een winkel of cafetaria in duikt, om iets eetbaax-s te kopen, om dan weer snel te verdwijnen. De vrouw moet overspannen zijn en dient tegen zichzelf in beschex-ming te worden genomen, aldus de politic. Twee weken geleden vluchtte zij, nadat zij slapend was aangeti'offen in de buurt van het lijkje van haar dode kind, dat langs een spooxTijn werd gevonden. Vermoedelijk bx-engt de vi-ouw de nachten door in leeg staande of in aanbouw zijnde huizen. BONN, 3-10. De SDP en dc FDP zijn het eens geworden over de vor ming van een regering. De parlementsfrakties van de twee partijen moeten het akkoord nog goedkeuren. Willy Brandt heeft mee gedeeld dat overeenstemming is be reikt over de grote lijnen van een re- geringspolitiek en over de structuur van een coalitieregering. Veel waardering voor beleid van IN V V-bes tuur AMSTERDAM. 2-10. Grote waar- dering is donderdag op het congx-es van het N.V.V. in Amsterdam uitge- spx*oken voor het door het vei'bonds- bestuur van het N.V.V. in de afge lopen drie jaren gevoex-de beleid. Met name werd de loftx-ompet gesto ken over vooi-zitter A. H. Kloos, die door een vrouwelijke afgevaardigde zelfs de parel van de Nederlandse vakbeweging werd genoemd. LIMA, 2-10. Bij een botsing tus sen een tjokvolle bus en een vracht auto zijn dondei-dag op een ver keersweg ten noox'den van Lima (Pe ru) 23 mensen om het leven geko men. Bij het ongeluk liepen voorts vijftien mensen zwax-e vex-wondingen op. Amerikaans militair vliegtuig verongelukt TOKIO, 2-10. Een transportvlieg tuig van de Amerikaanse marine met 26 militairen aan boord is in de Golf van Tonkin ter hoogte van Zuid Vietnam gestort. Er zijn geen over levenden, zo deelt de Amerikaanse marine in Japan mee. Het toestel was op weg van de Philippijnen naar het vliegdekschip „Constellation". Zoon voor koningin Anne Marie ROME, 2-10. Koningin Anne Ma rie van Griekenland heeft in bal lingschap in Rome het leven ge schonken aan een zoon. Moeder en kind maken het uitstekend, aldus een woordvoerder van de Griekse ko ninklijke familie. Het is het dei-de kind van de 23-jai'ige koningin en koning Contantijn. Het echtpaar heeft nu twee zoons en een dochter. Spanje en Gibraltar GIBRALTAR, 2-10. Spanje heeft de telefoon- en telegx-aafvex-bindin- gen met Gibraltar verbroken. De stap wei'd genomen op het ogenblik waarop, volgens een aanbeveling van de Vexenigde Naties, de „rots" over gedragen had moeten worden aan Spanje. Het is de jongste van een anatal „verstoringsacties" door de Spaanse autoriteiten tegen het Engelse be stuur over Gibraltar. ESSEN, 2-10. Door de mijnstorting zijn donderdagmiddag in de Emil- Emschermijn in de Westduitse plaats Essen-Altenessen negen mijnwerkex-s op 650 meter diepte ingesloten ge raakt. Tot gisteravond was men ex- niet in geslaagd contact met hen te krijgen. LIMA, 3-10. De aardbeving, die woensdag Huancayo in Peru trof, heeft volgens de laatste berichten aan zeker 20 mensen het leven ge kost. Meer dan driehondei'd wonin gen zijn vex-nield. Aardbeving in San Francisco SAN FRANCISCO, 2-10. Het ge- bied van San Francisco is woensdag avond getroffen door een aardbeving die dertig seconden geduurd heeft. Vele gebouwen in San Franscisco trilden en de politie, brandweer en kranten wei'den ovex-stelpt door te lefoontjes. Een aantal mensen werd door giasschex-ven licht gewond. Nog geen B.T.W. voor België en Italië BRUSSEL, 2-10. De Europese Com missie is bex-eid aan België en Italië een uitstel van een jaar te vei'lenen voor de invoei-ing van de BTW, de belasting over de toegevoegde waar- de. De ministerrraad van de EEG had in 1967 als uitex-ste datum voor in- voex-ing van de BTW 1 januai'i 1970 vastgesteld, doch België en Italië hebben uitstel gevraagd. België met een jaar om conjunctui-ele en bud gettaire ï-edenen, Italië met twee jaar wegens een voox-ziene algehele fis cale hervorming. haar echtgenoot, een gangster, in de steek had gelaten toen hij in de ge vangenis zat. De schutter is een neef van de buikdansex-es en hij zei naai de x-edactie te zijn gekomen om de eer van de familie te vex*dedigen. Hij vuux-de zes kogels af en ver- wondde daarbij de twee journalisten alvorens hij kon worden overmees- tei*d. Twee keer „total loss" op één dag SASSENHEIM, 2-10. Niet vee] auto- mcbilisten zullen zich erop kunnen beroemen op één dag twee auto's to tal loss te hebben gereden. Sinds donderdag is de 20-jarige Liesbeth Pit uit Sassenheim waarschijnlijk houdster van dit niet te benijden re cord. Omstreeks half één reed zij in haar kleine pex-sonenauto op de pro vinciale weg in Sassenheim. toen zij vo'ox-gesox-teex-d stond om linksaf te slaan, reed een pex-sonenauto van achtei-en op haar wagen in haai1 au to werd zo zwaar beschadigd, dat hij als total los kan worden beschouwd. Toen zij 's avonds om ongeveer half negen in de auto van haar va der op de rijksweg ter hoogte van Oestgeest weer richting Sassenheim reed, werd zij voor de tweede maal van achteren door een personenauto aangereden. De van haar vader ge leende auto tolde enige malen in het rond, raakte de vangrails en liep zul ke beschadigingen op, dat ook dit vervoexTniddel als total loss kan worden beschouwd. De bestuurster kwam beide keren met de schrik viij. Wel vroeg zij de politieman, die het verbaal maakte, vooral toch aan haar vader te zeg gen dat zij volkomen schudloos was. Kerkelijke luchtbrug Biafra kostte al 25 mensenlevens UTRECHT, 2-10. Met de dood van de uit vijf koppen bestaande beman ning van de stratofreighter van „Joint Church Aid", die onlangs vlak voor de landing op het vlieg veld Uli in Biafra neerstortte, is het aantal pei-sonen dat in het kader van de (nachtelijke) kerkelijke luchtbrug om het leven kwam, tot 25 gestegen. De afdeling Nederland van „Joint Church Aid" heeft meegedeeld, dat het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk nog niet is afgesloten, maar dat wel vaststaat, dat geen mi litaire actie in het spel is geweest. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 3-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Op de noordflank van een ho- gedrukgebied, dat zich nu van de Azoren over de Alpen naar zuidoost Europa uistrekt, stroomde in het af gelopen etmaal zachte en vochtige lucht van subti-opische oorsprong naar ons land. Het binnendringen van deze lucht ging op de meeste plaatsen met wat lichte regen ge paard. De minimumtemperatux-en waren aan de hoge kant: in Vlis- singen en Rotterdam kwamen ze zelfs niet onder de 15 gx-aden. Voor de verdex-e ontwikkeling is van be lang een depx-essie, die zich van het midden van de oceaan naar de om geving van IJsland verplaatst. Mede door deze ontwikkeling komt het centrum van het hogedx-ukgebied bo ven de Alpen te liggen. Hierdoor zal de wind in ons land geleidelijk krim pen naar richtingen tussen west en zuid, waax-bij er meer opklaringen zullen voorkomen. De ï-egenkansen zijn gering. - WILLEMSTAD. Gouverneur mr. Debrot (l.) feliciteert W. Godett', na dat hij de gelofte als lid der Staten van de Nederlandse Antillen had afgelegd. Na deze plechtigheid werd Godett weer naar de gevangenis ge bracht. Op de foto v.l.n.r.'gouverneur Debrot, mevr. Da Costa Gomez, Mat- theeuws, F. Janga en Godett. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's r i 4 Wij zijn geroepen om te die- f Snen, niet om te bevelen. i Vrij warm Verwachting tot zaterdagavond: Di-oog weer met zonnige pei-ioden en in de nacht hier en daar mist. Overwegend matige zuidwestelijke wind; vx-ij warm voor de tijd van het jaar. Voor zondag: Aantal uren zon: 3 tot 8 Minimum temp.: van ongeveer nor maal tot 4 gx-aden boven normaal. Maximum temp.: 0 tot 4 gx-aden bo ven noi-maal. Kans op een dx-oge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel dx-oog etmaal: 70 pi-ocent. 4 okt. Zon op 6.45, onder 18.11. Maan op' 23.25, onder 16.05. 5 okt. Zon op 6.47. onder 18,09. Maan op óndei-. 16.28. 6 okt. Zon op 6.49, onder 18.07. Maan op 0.40, onder 16.44. Laatste kwartier: 3 okt. te 12.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 4 okt. 8.34 v.m. 5 okt. 9.57 v.m. 6 okt. 11.30 v.m. BROUWERSHAVEN 4 okt. 8.35 v.m. 21.21 n.m. 22.50 n.m. n.m. 5 okt. 6 okt. 10.00 v.m. 11.33 v.m. 21.13 n.m. 22.42 n.m. n.m. Doodtij: 5 okt. „De landen van de E.E.G. hebben, vooral inzake tax-weprijzen, een po litiek gevoex-d die de gehele wereld handel heeft ontwricht", aldus pi-of. dr. Hendrik Houthakkei-, economisch adviseur van president Nixon. De woensdag in ballingschap in Rome geboren Griekse prins heet Nicholaos. Dit is door koning Con- stantijn en koningin Anne-Marie be kend gemaakt. EINDHOVEN. In het Binnenzie- kenhuis te Eindhoven is de 23-jari- ge C. van de Oetclaar uit Oirschol bezweken aan de verwondingen die hij had opgelopen bij een vechtpar tij die was voortgekomen uil een caféruzie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1