Inbreker met vakantie Samen op reis? Neem een 2-pluskaart! OVERWINNING MET PUZZELS De veilige manier van sparen istspaarbank altijd safe! Jachten Watersportvereniging Zierikzee buiten bij hoge zee BLIK DOOR HET WERELD De geschillen tussen Moskou en Peking De EI Aksa-moskee ■IR ZIER1KZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 oktober 1969 Nr. 20278 Bezoek aan werkeiluiu! in Oo» terschei tie ZlfcKIKZEE, 28-9. „Langs de kust van Holland en Zeeland krachtige, later mogelijk tot stormachtig toene mende zuidwestelijke wind", aldus het K.N.ÜVl.I. in het weerbericht van zondagmorgen 28 september. On danks het matige briesje van die be wuste morgen, bleek deze melding vele watersporters tot het besluit te brengen, de trossen maar liever niet los te gooien voor de traditionele herfsttocht van de Zierikzeesche Wa tersportvereniging. Maar de thuis blijvers kregen wel heel erg ongelijk. Het was ditmaal niet het ver trouwde voorzitters jacht „Willy" dat zich per traditie, als eerste van de steiger losmaakte, maar de „Isis" van de secretaris, de heer Den Boer, met aan boord o.a. de organisator van de ze tocht, de heer Van Duivendijk. Daar het havenkanaal „recht in de wind lag" werd tot aan de zwaaikom op de motor gevaren. Daarna gingen de zeilen klapperend langs de mast omhoog, de schoten werden aange haald, de krachtiger wordende wind deed de zeilen bollen en drukte de schepen „op één oor". In een baaierd van opspattend wit schuim stoven de schepen zwaar overhellend dooi de korte, knobbelige golven voor het havenhoofd en zetten koers naar het werkeiland in de Oosterschelde. Met de krachtige wind schuin achter lie pen de schepen een mooie snelheid en Kesteloo's „Polka" deed er nog een schepje bovenop door de storm- spinnaker te hijsen, dit ondanks het feit dat de schipper alleen vergezeld werd door zijn zoontjp. Al deze fraaie beelden werden intussen op de film vastgelegd vanaf de „Johanna- Maria" van de heer Burcksen, een, door zijn stabiele ligging voor dit doel uitstekend geschikt „filmschip". Buiswater De wind was inmiddels nog iets in kracht toegenomen, en toen de klei ne vloot „Schelphoek' naderde en het „hoog aan de wind" werd. kre gen vooral het slanke draakjacht „De Mooie Nel" van de heer Heil, en de kleine „Krukel" van de heer Quartel het zwaar te verduren. Voortdurend vloog het buiswater over de vrij laag liggende scheepjes heen, en oliegoed was dan ook een absolute noodzaak. Tegen elf uur ging de „Polka" als eerste overstag en liep aan de oost zijde langs het werkeiland de haven binnen. Achtereenvolgens kwamen kort na elkaar de „Isis", de „Mooie Nel", de „Krukel" en de drie motor jachten, de haven binnengelopen en meerden af langszij van een zolder- bak. In de kajuit van het motorjacht van de heer Timmerman werd de „kantine" ingericht. Het werkeiland werd aan alle kan ten bekeken, o.a. door een rondvaart op het motorjacht van de heer Sa- man. Tegen 1 uur was men uitgekeken. De zeilen gingen weer omhoog en de boegen wezen weer naar het westen, om via de Schaar van Roggenplaat op huis aan te gaan. Twee uur voor het tijdschema la gen de schepen weer afgemeerd aan de steiger van de vereniging. Eén van de sportiefste en fascinerendste tochten uit de reeks was ten einde. een dag onbeperkt reizen 2 personen f 30.- 3 personen 35.- 4 personen f 40.- 5 personen ƒ45.- Profiteer ervan. Neem een pasfoto mee! voordelig uit met NS WASHINGTON, 30-9. De Verenig de Staten zullen voor juli volgend jaar 6000 militairen uit Thailand te rugtrekken. Dit is meegedeeld door president Nixon. BURGERLIJKE STAND ZIERIKZEE Geboren. 23 sept. Gerrit Petrus Cornelis, z. van Cornelis de Graag én Johanna Maria Kern (Zierikzee); 26 sept. Jan Hubrecht, z. van Christi- aan Cornelis Lems en Neeltje Pieter- nella Schot (Zierikzee); 25 sept. Wil lem Cornelis, z. van Jan Marinus Hart en Wilhelmina Cornelia van Ocveren (Middenschouwen); 26 sept. Jan Adriaan Ronald, z. van Chris- toffel Johannes van de Sande en Willemina Janna Kooman (Duive- land); 28 sept. Henk Marcel, z. van Harm Dost en Pietertje Nelly Füllc- ner (Westerschouwen); 26 sept. Pie- ternella Martina, d. van Adriaan Cornelis Remeeus en, Marina Niko- lazina Klippel (Brouwershaven); 28 sept. Johan Gerard, z. van Adriaan Marinus Bom en Lena Hugorina Pol derman (Westerschouwen); 27 sept. Margaretha Victoria, d. van Marinus Pieter Moelker en Maria Pieternella Slager (Westerschouwen); 29 sept. Wolferinus Uicolaas, z. van Nicolaas Wolferinus de Jonge en Maatje Slab- bekoorn (Zierikzee); 29 sept. Jacobus Cornelis, z. van Jan Cornelis Panne- koek en Fransina Janna Peute (Zie rikzee). Overleden. 22 sept. Maatje Krista- lijn, 81 jr., ongehuwd (Brouwersha ven); 30 sept. Jozina Kraan. 95 jr.. geh. geweest met Albertus Beije (Zierikzee). De Duitse socialisten mogen zich beschouwen als de winnaars van de bondsdagverkiezingen - 22 zetels er bij - maar ook hun vreugde is iet wat getemperd. Immers: het is een overwinning waarmee niet zo heel veel te doen valt. De percentueel on geveer gelijk gebleven combinatie C.D.U.-C.S.U. raakt drie zetels kwijt en dat verheugt xiiteraard ook niet erg al is het verlies bepaald niet fataal. De grootste kater heeft de liberale F.D.P. die met negentien zetels ver lies het gelag betaalde. Het is een uitslag die de zaken niet makkelij ker maakt. De C.D.U. is nu nog min der dan vorige maal in een positie om alleen een regering te vormen, ze zon dus een partner moeten kiezen. Mei de F.D.P. zijn haar relaties niet al te best sinds verscheidene jaren. Met de S.D.P. in de grote coalitie is uileindelijk een toestand ontslaan co. vol interne spanningen dat een voortzetting daarvan voor de ene 'noch de andere partner aantrekke lijk is. Men moet-hierbij de weder zijdse beschimpingen door ministers niet al te zwaar laten wegen - dat hoort nog min of meer bij een ver kiezing - maar de geschillen zijn hoe langer hoe meer hoog gelopen door dat de opvattingen binnen het ver bond over kardinale zaken als mei name de revaluatie absoluut tegen overgesteld waren. Dan blijft'eigenlijk alleen een coa litie tussen S.P.D. en F.P.D. over waarvan het onaantrekkelijke is dat de dertig overgebleven liberalen maar voor een deel linksgericht zijn - zelfs de kale meerderheid van twaalf stemmen die de combinatie op papier bereikt zal ze in de prak tijk niet halen. Ook dat is geen aan trekkelijke zaak. Een herinneringsplaatje aan de oude Chr. Ger. Kerk te Zierikzee. Geen fraai bouwwerk, dat in de twintiger jaren tol stand kwam, maar in onze tijd - bijna op dezelfde plaats - werd vervangen door een stilistisch beter ge slaagd geheel. Schouwen-Duivelandse Sportspiegel Z.S.C. kon Schore niet houden S.K.N.W.K. II kwam er tegen Bruse Boys II niet aan te pas M.E.V.O. II won met ruim verschil Zierikzeese A-junioren verloren. In de 3e klas A heeft ZSC het te Scharendijke tegen lijstaanvoerder Schore niet kunnen klaren (0-2). De reserves van WIK moesten de punt jes aan GPC afstaan (1-3), terwyl ook Duiveland II, tegen Wolfaarts dijk II, niet tol winst kon komen (5-1). Middelburg VI moest zich ter dege inspannen om bij Apollo 11 de puntjes te bemachtigen (1-2). Arne- muiden III en Nieuwland II kwa men niet aan scoren toe, wat voor Nieuwland het eerste winstpuntje betekende. In groep A I bij de juuiore» kon Zierikzee A l het tegen HVV '24 A I niet bolwerken (1-4). Vogelwaarde A I schoot er lustig op los tegen Ka- pelle A 1 (0-7). Middelburg A I won met 3-1 van Tem. Boys A 1, Vlis- singen A I met 3-0 van Terneuzen A I, terwijl de ontmoetingen Arne- muiden A I-Steen A I (2-2) en Zee land Sport A I-Axel A 1 (1-1) in een puntenverdeling eindigden. HONGKONG. 1-10. China heeft laten weten dat het bereid is zijn grensgeschillen met de Sowjet-Unie door onderhandelingen te regelen. In een gemeenschappelijk hoofd artikel in het „Volksdagblad", „Rode Vlag" en het „Dagblad van het Le ger" wordt gezegd dat China de aan val niet zal openen. Maar als het wordt aangevallen, zal het zeker te rugslaan. De auteur zegt dat de po gingen van de Sowjet-Unie om op standen in de grensgebieden te ont ketenen, vergeefs zijn. Ook de „chantage op kernwapengebied" van de Russen samen met de Ameri kaanse imperialisten zal niets uil halen. Schore 4 4 0 0 20- 4 8 Middelburg VI 4 3 1 0 9- 6 7 GPC 4 3 0 1 13- 5 6 ZSC 5 3 0 2 10- 7 6 Wolfaartsdijk 11 5 3 0 2 14-10 6 Arnemuiden III J 9 1 4- 2 5 WIK II 5 1 1 3 11-15 3 Apollo II 5 1 0 4 9-11 2 VCK 11 4 1 0 3 6-10 Duiveland 11 5 1 0 4 9-26 2 Nieuwland II 4 0 1 3 3-12 1 Vlissingen A I 5 4 0 1 21- 6 8 Middelburg A I 5 4 0 1 16- 8 8 Zld. Sport A 1 5 3 2 0 14- 7 8 DJAKARTA. De Indonesische pre Tern. Boys A I 5 3 0 9 19- 9 6 sident, Soeharto, heeft voor het eerst Terneuzen A 1 5 3 0 2 15-11 6 via een kunstmaan getelefoneerd met Vogelwaarde A 1 4 2 1 1 13- 5 5 ambassadeurs in Washington, Tokio Axel A 1 5 2 1 2 15- 9 5 en Londen. Dit is mogelijk gewor HVV '24 A 1 5 2 0 3 20-15 4 den door de oprichting van een Steen A I 5 1 J 3 6-17 3 grondstation door de Indonesische Arnemuiden A I 4 0 2 2 7-21 2 regering samen met de International Zierikzee A I 5 1 0 4 7-19 2 Telephone and Telegraph Corpora Kapelie A I 5 1 0 4 6-22 2 tion. In de 4e klas A kwam SKNWK II er in de ontmoeting tegen Bruse Boys II niet aan te pas (12-1). MEVO II ivon met 4-0 van WIK III, terwijl Brouwershaven II maar net met de hakken over de sloot kwam tegen Brouwershaven III (2-1). DFS IV moest de eer aan Wissenkerke II la ten (0-3), terwijl Bevelanders II met een 3-2 zege naar huis keerde van t bezoek aan Colijnsplaatse Boys II. Nuchtere keuze Zijn voor de ogenblikkelijke prak tijk de uitslagen niet zo bijzonder gemakkelijk, op de langere baan zien cle zaken er plezieriger uit. Onmis kenbaar ziet men dat de stemmerij uit traditie verdwenen is: meer Duit sers dan men had verwacht blijken aan de stembus nuchter hun keus te bepalen op groncl van de ideeën der partijen die er toe doen. Er kristal liseert zich een tweepartijensysteem, ongeveer zoals de V.S. en Engeland het hebben, waarbij daar dan een districtenstelsel helpt duidelijke meerderheden te vormen - de Duit sers denken ook al over zo'n distric tenstelsel. Een historisch gegroeid besef bij vele Duitsers dat de S.P.D. toch eigenlijk een soort partij was waar op men niet kon stemmen om aller lei nogal vage emotionele en abso luut niets met de praktijk te maken hebbende redenen is dit keer wel to taal verdwenen. Geeft dit al een voor de buiten wereld (die altijd ietwat wantrouwig toekijkt) verheugend beeld hoe in twintig jaar zich een Duitse demo cratie heeft ontwikkeld: dat Von Thuddens in nazi-geest gedrenkte N.P.D. het zelfs niet tot vijf procent heeft gebracht - en daardoor uit de bondsdag bleef - is daarbij helemaal met voldoening te noteren. JERUZALEM, 1-10. Woensdag is begonnen met de herstelwerkzaam heden aan de El-Aksa-moskee in Je ruzalem, die vorige maand gedeelte lijk door brand is verwoest. Men schat dat het herstel ongeveer twee weken zal duren. De mohammedaanse raad die de moskee beheert, heeft besloten de toegang aan niet-mohammedanen te ontzeggen. Bevelanders II Bruse Boys II MEVO II Wissenkerke II DFS IV Br.haven II SKNWK II WIK III Colpl. Boys II Br.haven III 5 5 0 0 26- 5 5 0 0 41- 5 4 0 1 15- 5 3 0 2 17- 5 3 0 2 13- 5 2 0 3 25- 5 2 0 3 12- 5 1 0 4 8- 5 0 0 5 11- 5 0 0 5 5- 6 10 8 10 7 8 6 6 4 4 PRETORIA. De eerste secretaris voor handelszaken van de Italiaanse ambassade in Zuid-Afrika is dood in zijn woning aangetroffen. Een be diende vond hem met een kogel- wond in het hoofd en een revolver in zijn hand. Naast het lijk lag een briefje. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Ermèlo (toez.): J. Noordmans, Tjamsweer (Gr.); te Tholen, Moerkapelle, Haaften en Waddinxveen: D. van Vliet, Zetten- Andelst; te Oud-Loosdrecht (toez.): drs. H. W. de Jong, Maarn-Mnars- bergen; te Emmen (toez.): G. D. Harmsen, Raalte. Aangenomen naar Wezep: P. Koe man, Bruchem-Kerkwijk, die be dankte voor Kamerik, Kampen, Oud dorp, Stolwijk, Wiërden en IJssel- muiden. Bedankt voor Baambrugge: P. L. M. Sterrenburg, Broek op Langedijk; voor Wolfaartsdijk: N. Warns, Gen- dringen. Ger. Kerken Aangenomen naar Utrecht-W.: R. Valkhoff, Nijmegen. Ger. Kei-ken (vrijgemaakt) Beroepen te Nijkerk: J. Poutsma, Nijega-Opeinde. Bedankt voor Middelstum: C. v. d. Jagt, Doesburg-Doetinchem; voor Hoogkerk: Joh. Strating, Hattem. SPAARBANK sim- in volg 999-123 L'iv ipiawekcning >v bekend o ■er.e- en volgnummer. er met, op de formulieren voor inleg en brieven, die u ajn de Centrale de R'jkvposivpaarbanV eendi. DeSTAAT wbo'ttdr >o!l <hur th Riikïpmtipao'bonK v hnftn hoar doot ofktachtci' touwt» HP.\ - 1»»» mm dèaivan zelfs ook op viijdacjevood <s' kt de plaatselijke koopavond geopend. Ifgpêj? postagentschappen galden aparte upc-ningstijden FEUILLETON door B. J. ten Wesepe „Ga nu vandaag niet te ver uit de buurt, zorg er voor tijdig thuis te zijn, verkleed je en kom bij ons eten. Na het eten praat je maar met Mia. Je bent vertegenwoordiger, dus je kunt je woordje wel doen. En spij kers met koppen alsjeblieft. Jullie zijn nu lang genoeg verloofd. Stel maar een datum voor: niet al te laat in het najaar. Dan houd je op met reizen en neemt Kiezebrink jouw rayon over. Na jullie huwelijksreis kom je hier te zitten en kun je je zelf inwerken. Ik wil er volgend jaar mee stoppen. Vertel dit alle maal aan Mia en dan moet zij maar beslissen. Geen flauwekul van: wp zullen nog wel eens zien. Spijkers met koppen. Mijn zegen heb je, dat weet je. En als Mia „ja" zegt, zegt haar moeder geen „nee". Enneo jadat gescharrel met een ander moet afgelopen zijn, begrepen? Voor eens en voor altijd. Pas op, dat ik na jullie huwelijk er niets meer over hoor, want dan schop ik je alsnog er uit: schoonzoon of niet. Moet je maar op een andere manier je kostje zien op te scharrelen, al is Mia hon derd keer mijn dochter. Blijf ver van Heidenrijk vandaan; ik zal je kilo meters nauwkeurig laten controleren jongen. Aproposwaar bleef je gisteren? Josje vertelde me, dat je om half zeven aan de deur was. Had je zolang werk?" „Ik had pech, meneer. Eerst een lekke band en toen gezanik met de ontsteking. Èn geen garage te vin den, die open was. Tenslotte heb ik het zelf verholpen". Van Oorschot leunt achterover, een sigaret aanstekend. „Nou zie je eens, hè? De straf volgt altijd op de zonde. Had je geen slippertje ge maakt met dat grietje in Heidenrijk, dan zou je ook nooit opgepakt zijn geworden voor die inbraakbuit. Ben je er hu helemaal van af, of wordt die zaak nog verder uitgeplozen?" „Ik weet het niet. Gistermorgen zei zo'n tuut in burger ineens tegen me, dat ik kon gaan. Dat was alles. Niet voldoende bewijzen.... zoiets zei-ie, geloof ik „Ik zal het m'n advokaat wel ver der laten uitzoeken. Dus je weet het: we dineren om zes uur". „Ik zal er zijn, meneer". Als Frans wegrijdt, naar zijn eer ste klant, zit hij te overwegen, wat hij vanavond tegen Mia zal zeggen. Natuurlijk moet hij een verklaring geven. Hij zal maar inhaken, op wat papa-in-spé thuis al heeft verklaard. Misschien dat deze methode wat ef fect sorteert. Maar om nu te zeggen: ik ben weg van Mia, nee, dat niet meer. Die periode was er indertijd wel. Hij is dol verliefd geweest op de knappe, gedistingeerde dochter van zijn baas. Vooral nadat ze ein delijk toestemde in een verloving. Maar sinds hij met Truusje uit is ge weest, weet hij het niet goed meer, of Mia wel de vrouw is voor de rest van zijn leven. Als hij beide vrou wen met elkaar vergelijkt, dan heeft Truusje ontegenzeggelijk een aantal pluspunten. Ze is spontaan, wal je van Mia niet kan zeggen. Want Mia denkt bij alles aan het decorum. Dat gaat bij haar voor alles. De schaarse uurtjes en halve uurtjes, dat ze sa men zijn gëwèest, geheel entre-nous - wat eigenlijk ook niet past, als je niet minstens verloofd bent - sprong ze maar een enkele keer uit de band. Hij kent haar tamelijk goed en weet, dat er een heftige gloed sluimert on der dat masker van zelfbeheersing. Ze kenden elkaar al maanden, voor ze toegaf aan zijn verzoek eens een avondje met. hem uit te gaan. In ge dachten ziet hij dat tijdvak weer voor zijn ogen voorbijgaan. Het is nu twee jaar geleden, dat hij haar tegenkwam op de trap in het hoofd gebouw. Ze kwam net van haar va der, die nog aan het werk was. Voor de rest waren de kantoren leeg. Zelf was hij die dag ook later dan ge woonlijk, maar wilde toch nog even de orders doorgeven, omdat hij wist. dat meneer Van Oorschot dat graag wilde. In de opwelling van het ogen blik had hij haar staande gehouden. Voor die avond hadden ze elkaar al verschillende malen gezien en hij had ook wel eens een praatje met haar gemaakt. Maar nu hield hij haar staande. Hij weet nog, dat ze haar wenkbrauwen fronste. Vond ze hem brutaal? Hij heeft het nooit geweten. Joviaal, zoals hij altijd was, had hij lachend gevraagd: „Mia, dat tref ik nu eens. Laat ik nu de gelegen heid. die zich zo mooi voordoet, met beide handen grijpen en je uitnodi gen, vanavond met me uil te gaan. We toeren wat en zoeken een ge zellige gelegenheid uit. om wat te drinken. Als je wilt, kunnen we ook ergens heen gaan. waar we kunnen dansen". De wenkbrauwen gingen nog ver der omhoog. Haar koele reaktie was: „Je durft wel. hè? Hoe kom je op de gedachte, dat ik met jou uit zou gaan?" Hij was helemaal niet uit het veld geslagen. Knipogend had hij geant woord: „Alleen vanwege het feit. dat jij en ik jong zijn. En dat we daar om recht hebben wat te genieten van het leven. Zeg eens een keer „ja", Mia. Je zult er geen spijt van heb ben. Ik zal er voor zorgen, dat ,ie met me voor de dag kan komen". Hij had op zijn horloge gekeken: „Het is nu kwart voor zeven.half negen ben ik bij het hek". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7