Meubelen Sloan's Balsem W erk noordzijde St. Lievens Monstertoren nu geheel voltooid Patiënten en oud-patiënten bedachten scheidende dr. H. Ezendam Mosselcontactdag op Texel Model 1970 Vier doden bij frontale botsing Minister Luns in Algemene Vergadering der Verenigde Naties over West-Irian „West-Irian... geen kolonie" STREEKNIEUWS BronchiSetten Eind mei 1070 zal de „dikke toren" prijken niet een nieuwe kaj» Zaak „groene baretten' geseponeerd ZIIKIKZKK. 1-1(1. Na ren arbcids- intensieve werkperiode van drie jaar kon dezer dagen opnieuw een be langrijke fase in de restauratie van de St. Lievens Monstertoren worden afgesloten. Gereed kwam namelijk de noordzijde, waarvan het bovenste stuk, gerekend van ongeveer 10 me ter van de steunberen, geheel ver nieuwd werd en recht opgetrokken. Overigens was de noordzijde van de toren - de zijde dus aan de Meel- straat - niet zo slecht als de eerder gerestaureerde west- en zuidzijde. In de middelste steunbeer van de noordzijde bevindt zich een trap- opgang maar bij de aanvang van de restauratie ontbraken de bovenste zeven meter van deze trap. Daarom werden 36 nieuwe traptreden inge metseld. De binnen-rondte van de trap werd gerestaureerd met o.a. kloostermoppen afkomstig van sloop werken te Middelburg en Zierikzee. Als beëindiging van de trap werd een trap-torentje gemaakt. Thans is het mogelijk om via de trap in de noordelijke steunbeer omhoog te klimmen en langs de trap in de zui delijke steunbeer weer omlaag te gaan. Do raamopeningen werden voor zien van nieuwe raamstijlen en tra ceringen. IJzeren raamstaven wer den verwijderd en nieuwe bronzen staven werden aangebracht. Verder werd onder de kap een nieuwe zolder aangebracht, waarbij de oude kapconstructie werd ge sloopt. Aangebracht werd een nieu we borstwering, ongeveer één meter hoger dan de oude. De borstwering kreeg daardoor een hoogte van twee -en-een-halve meter en werd voor zien van een viertal raampjes. Nieuwe trap In de komende wintermaanden zal de toren worden voorzien van een nieuwe kap. Deze zal ongeveer vijf meter hoger worden dan de oude en ook spitser. Het hoogste punt van de „dikke toren" zal dan op ongeveer 63 meter komen te liggen en dat be- DODELIJKE ONGELUKKEN HARDINXVELD - GIESSENDAM. De zes-jarige Hendrik van der Walle uit Hardinxveld-Giessendam is om het leven gekomen, toen hij vanaf het trottoir, waarop hij met een vriendje liep, plotseling de rijweg opliep en door een aankomende au to werd geraakt. Het kind overleed ter plaatse aan zijn verwondingen. TILBURG. In een ziekenhuis te Tilburg is vorige nacht overleden de tweejarige Peter van Dorst uit Til burg. Maandagmiddag kwam hij door onbekende oorzaak in de Lijs terstraat in zijn woonplaats onder een bestelauto en werd hij overre den. Met ernstige inwendige ver wondingen werd het kind naar het ziekenhuis overgebracht. NEDER WEERT. De 44-jarige land bouwer Piet Willekens uit Weert is doodgebloed nadat een been groten deels was afgerukt, toen hij tijdens het mest strooien op zijn land van de machine viel en tussen de walsen terecht kwam. Zijn 11-jarige zoon sloeg alarm, doch de man overleed binnen een uur ten gevolge van bloedverlies. WEERT. De 11-jarige Corrie Cre- mers uit Weert is onder een hoop zand gestikt uit een silo aan de ha ven te Weert. Hij had met een vriendje spelenderwijs de klep van een zandauto losgemaakt, waardooi» de inhoud op hem stortte. Hoewel de jongen vrij vlug kon worden bevrijd, bleek hij toch te zijn overleden. VOLKEL. In Volkel is een perso nenauto met vier dienstplichtige mi litairen van de vliegbasis in die plaats tegen een met knipperlichten beveiligde aanhangwagen gereden. De 23-jarige W. J. G. Withagen uit Bergen op Zoom is daarbij om het leven gekomen. Twee andere inzit tenden werden niet levensgevaarlijk gewond. HILVERSUM. In de studio begonnen de eerste opnamen voor de nieuwe avonturen van Swiebertje. Alle oude bekenden zijn weer present, als Malle Pietje, Bromsnor en ook juf frouw Saartje, die we hier in een scène zien. tekent dat dit merkwaardige bouw werk het hoogste van Schouwen- Duiveland zal worden. De toren is namelijk nog hoger dan de vuurto ren te Haamstede al mag die met 58 meter en nog twee meter „licht" bepaald ook wel „gezien" worden. Het ligt in de bedoeling dat eind mei 1970 de toren met de nieuwe kap zal zijn gekroond. Voor deze kap zal een zeer zware constructie moeten worden toegepast met balkmaat- spanten van 25 bij 25. D ekap zal worden gemaakt van eiken- en gre nenhout. Het beeldhouwwerk voor de ge reedgekomen noordzijde werd ver richt door de onlangs overleden beeldhouwer Philip ten Klooster uit Veere, die bij zijn werk werd ge assisteerd door mej. Van Citters te Burgh. De heer G. Kemperman te Bergen op Zoom hakte o.a. de beno digde pinakels en kruisbloemen. De oostzijde Als sluitstuk van de ingrijpende restauratie van de St. Lievens Mon stertoren volgt nu de restauratie van de oostelijke zijde. Daarbij wordt men geconfronteerd met een scheur in het bouwwerk die diep in de fun dering begint en doorloopt tot onge veer 35 meter hoogte. Verwacht kan worden dat de algehele voltooiing van de restauratiewerkzaamheden in de zomer van 1972 zal kunnen plaats vinden. Bij de werkzaamheden zijn twaalf man betrokken, allen uit Zie rikzee, die bij de restauratie van de noordzijde in totaal 120 kub. meter basalt-lava (natuursteen) hebben verwerkt. Advertentie Voor onmiddellijke verlichting Helpt direct bij spierpijn, reumatische pijnen, zenuwpijnen, spit. Even aanbrengen op de pijnlijke plek en de weldadige warmte brengt onmiddellijke verlichting. De pijnverdrijver met onmiddellijke werking. ZIERIKZEE, 30-9. Patiënten en oud-patiënten namen dinsdagavond afscheid van de scheidende genees heer-directeur dr. H. Ezendam. De heer J. L. Legemaate, die sa men met de heren A. C. Hartog en J. Straayer een huldigingscomité ge vormd had, overhandigde hem een cadeau-,.pakket", bestaandeuit een stereo-installatie, platenbon, verre kijker, een fraai ingelijste foto van het ziekenhuis en een album met de namen van de gevers. „Mocht u ooit getwijfeld hebben aan het kontakt dat u met de patiënten had, dan zul len de vele reacties op de oproep van ons comité u iets aan te bieden wel alle twijfels wegnemen", aldus de heer Legemaate. Mevr. Ezendam kreeg een fraai bloemstuk overhan digd. In zijn dankwoord zei dr. Ezen dam dat bij de vele goede woorden die hij de afgelopen dagen tot zich heeft horen spreken, dit gebaar hem wel bijzonder goed deed. Hij meende uit deze reactie te mogen opmaken dat hij vele malen geslaagd was om de afstand tussen arts en patiënt te overbruggen, een taak die hij tot de plicht van de medicus re kende. „Ik dank u voor het vertrou wen dat u in mij gesteld hebt en voor de blijken van waardering die u nu in zo'n overweldigende hoe veelheid hebt aangeboden". Voor de ze huldiging waren vele patiënten en oud-patiënten naar het Zweedse Ro de Kruis ziekenhuis gekomen, die na de officiële aanbieding nog enige tijd gezellig bijeen bleven. Advertentie. DAMESTASSEN Invasie van filatelisten BRECQUHOU (Kanaal-eiland) 1-10. Het kleine Kanaal-eiland Brecquhou heeft gisteren een invasie beleefd van filatelisten, die per schip of hefschroef- vliegtuig arriveerden om dui zenden postzegels te kopen, die zijn uitgegeven door de miljo nair Leonard Matcham. Deze uitgifte duurde slechts één dag. Matcham is de eigenaar van het 65 ha. grote eiland met een permanente bevolking van acht man, De kortstondige uit gifte hield verband met de goedkeuring van een wetsont werp door het Kanaal-eiland Guernsey - waaronder Brec quhou ressorteert - op grond waarvan de eilanden behoren tot het rechtsgebied van Guernsey, met ingang van af gelopen middernacht particu liere postdiensten te onder houden. ROTTERDAM. Bij een brand aan boord van het Nederlandse binnen schip „Viking" is de 4-jarige Johnny Pedersen, het jongste zoontje van de schipper, om het leven gekomen. Elegant, toonaangevend en ruime keus DAM 9 LENGKEEK LEDERWAREN ZIERIKZEE Echtpaar omgekomen NOORDWIJKERHOUT, 1-10. Op een kruispunt in Noordwijkerhout is het echtpaar J. C. van Hameren- Geel uit Leidschendam, resp. 63 en 60 jaar, bij een autobotsing om het leven gekomen. Bij het afbuigen naar de Ruigen- hoekerweg kwamen zij met hun personenauto in botsing met de hen tegemoetkomende vrachtwagen van de firma Van Dooren uit Hillegom, bestuurd door de 23-jarige L. J. C. D. uit Noordwijkerhout. De heer en mevrouw van Hameren waren op slag dood. Gezin van 10 personen dakloos door brand ROTTERDAM, 1-10. Een gezin.be- staande uit vrouw ,man en 8 jonge kinderen, is dakloos geworden door dat er een korte felle brand hun huis aan de Kerkedijk in Rotterdam-IJs- selmonde vrijwel helemaal vernielde. De vx-ouw en de kinderen - de man was niet thuis - konden zich zonder veel moeite in veiligheid brengen. De brand is vermoedelijk ontstaan in de kelder van het huis, tijdens schoonmaakwerkzaamheden, waarbij benzine werd gebruikt. WASHINGTON, 1-10. Kritieken tegen het seponeren van de affaire rond de groene baretten hebben zich nu ook uitgebreid tot in Amerikaan se regeringskringen. In het Huis van Afgevaarigden stelde de democraat Jonathan Bing ham een resolutie voor .waarin het Congres wordt opgeroepen een on derzoek in te stellen naar de handel wijze van de Amerikaanse legerlei ding in de affaire. De eveneens de mocratische vertegenwoordiger Pe ter Rodino, een lid van het gerech telijk comité van het Huis van Af gevaardigden, zei dat hij van plan was de code van het militaire recht „met een fijne kam" door te lichten. Zoals bekend maakte minister voor het leger Stanley Resor gisteren be kend dat de beschuldigingen van moord of medeplichtigheid aan moord tegen zes leden van de groe ne baretten waren ingetrokken om dat de C.I.A. weigerde in het proces te getuigen. DEN BURG, 1-10. In Den Burg (Texel) wordt op vrijdag 3 oktober een mosseleontactdag gehouden om de aandacht te vestigen op Texel als mogelijke vestigingsplaats voor de mosselindustrie, die in verband met de afsluiting van de Oosterschelde uit Zeeland moet verdwijnen. Zoals bekend heeft de overheid onlangs besloten op Texel een kunst matig experimentele mosselverwa- terplaats aan te leggen, om te kun nen vaststellen aan welke voorwaar- den een nieuwe verwaterplaats moet voldoen. Dit miljoenenprojekt, dat onlangs door de koningin werd be zocht, is inmiddels vrijwel gereed. De contactdag wordt georganiseerd door de zogenaamde mosselencom missie. Indien de mosselvissers in derdaad naar Texel komen, zal de kottervloot met tenminste 60 vaar tuigen worden uitgebreid. Bijzonder mooi klassiek bankstel, bekleed met een prima bekleding. Echt iets bijzonders. Tevens prachtig bijpassend salonmeubel. Alles speciaal voor U ontworpen door INTERMEUBEL. Met 5 jaar garantie en een speciale INTERMEUBEL-prijs Dit moet U gezien hebben Bekijk de etalage in de Meelstraat 31 en U weet meteen waarom zoveel mensen hun meubelen bij Deurloo kopen. (Donderdag en zaterdag speciale kijkdagen). EMMELOORD, 2-10. Bü een fron tale botsing tussen twee personen auto's op de Kamperweg nabij Em- mcloord (N.O.P.) zijn woensdagnacht omstreeks hall' een vier mensen om het leven gekomen en twee levens gevaarlijk gewond. Een auto uit Joure, waarin twee personen zaten, raakte een langs de weg staande vrachtwagencombina tie. De auto kwam daardoor op de linker weghelft in botsing met een pastoor A. G. Rientjes, 46 jaar, uit NEW YORK, 1-10. De Nederland se minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns; heeft in de al gemene vergadering van de Verenig de Naties gezegd dat het Nederland se volk twijfelt aan het stelsel dat de Indonesische regering heeft ge kozen voor de raadpleging van de Papoea's en aan de wijze Waarop het ten uitvoer werd toegepast. Hij zei mededeling hiervan in de assemblee als zijn plicht te beschou wen hoewel de officiële rapporten van de„daad van vrije keuze" in West-Irian nog niet beschikbaar zijn. Voor de toekomst hoopt de Neder landse regering echter oprecht „dat de Indonesische regering in-nauwe samenwerking met haar vrienden" wij rekenen ons daarbij - het ge bouw. in ontwikkeling zal brengen, terwijl zij daarbij rekening houdt met de eigen aard van de bevolking. De minister merkte op dat in de komende weken de Algemene Ver gadering geroepen zal worden dit Fotograaf beledigde Gina Lolobrigida MILAAN, 1-10. De Italiaanse foto graaf Angelo Bruscolotti is wegens de bewering, dat Gina Lollobrigida een zoon van een Duitse officier ter wereld zou hebben gebracht, veroor deeld tot tien maanden gevangenis straf, 235.000 pond boete, betaling van de proceskosten en van de nog niet vastgestelde schade die hij de filmster hiermee heeft berokkend. Hij had vorig jaar oktober aan een weekblad vervalste „bewijzen" (een vals geboortebewijs) verschaft, vol gens welk de filmster op 26 juni 1945 in Dusseldorp een zoon, Gott fried, ter wereld zou hebben ge bracht van wie de vader een nazi- officier zou zijn geweest. Dë filmster diende tegen de fotograaf een aan klacht in. Uit het onderzoek bleek dat de documenten vals waren. DEN HAAG, 1-10. Een comité „West-Irian - geen kolonie" is van daag een actie begonnen om een half miljoen handtekeningen bijeen te brengen voor een petitionnement aan de Nederlandse regering over de kwestie West-Irian. Aan de regering zal daarin worden gevraagd dat Ne derland in de komende algemene vergadering van de Verenigde Na ties het „resultaat van de daad van vrije keuze" der Papoeabevolking zal afwijzen en zal aandringen op een nieuwe, werkelijk vrije volks stemming op een later tijdstip onder afdoende garanties". Aan de hand tekeningenactie zal een actie zijn ge koppeld voor het verkrijgen van „di recte materiële steun". Kantooruren gemeentesecretarie Zierikzee Het gemeentebestuur van Zierik zee vestigt langs deze weg de aandacht van het publiek er op, dat de kantoren van de gemeen tesecretarie nog steeds des mid dags zijn GESLOTEN. Voor het vervolg zal hier weer de hand aan worden gehouden. punt, dat van onmiddellijk belang is vcor Nederland, in behandeling te nemen. Thans was het niet zijn be doeling er lang bij stil te staan. Clandestiene Chinese zender HONGKONG, 1-10. Een clandes tien radiostation dat zich „De stem van het bevrijdingslege!"" noemde heeft op bijna dezelfde frequentie als radio Peking het Chinese volk op geroepen tot omverwerping van de Chinese regering. Het station speelde het Chinese nationale volkslied en de mai"s der vrijwilligers. De uitzen ding duurde ongeveer een kwartier. Radio Peking werd er gedeeltelijk door gestoord tijdens een uitzending ter gelegenheid van de Chinese na tionale dag. Libanezen schoten op Britse diplomaat BEIROET, 1-10. Drie Libanezen, die gezocht werden in verband met het neerschieten op dinsdag van een secretaris van de Britse ambassade, hebben zich bij de politie gemeld en zijn beschuldigd van poging tot moord. De officier van justitie heeft gezegd, dat een van de mannen be kend heeft de secretaris, Antony Bishop-Leggatt, wiens toestand thans kritiek is, geschoten te hebben. Bishop-Leggatt kreeg een kogel in het hoofd na een autoaanrijding in Beiroet. BRUINISSE Gevonden voorwerpen Op het bureau van de rijkspolitie zijn nader einlichtingen te bekomen over de navolgende in de maand september te Bruinisse gevonden voorwerpen: een hoofddoek; een zwart portemonneetje; een groen werkjasje; een kindervestje rood met blauw (wol). Auto sloot in Twee echtparen uit Yerseke, per auto op weg naar Bruinisse, reden op het kruispunt Vluchthavenweg- Molenweg in de sloot. De bestuur der J. B. v. N. bemerkte te laat dat de weg ter plaatse met de vlucht- haven meebuigt. -Geen der inzitten den werd bij het ongeluk gewond en de auto werd slechts licht bescha digd. Huizentransacties De heer T. Muller, die straks als sluisbeambte een der huizen bij de Grevelingensluis voor rijksambtena ren gaat betrekken, verkocht zijn eigen woning op de hoek Poststraat- Molenstraat aan de heer Jac. Stou ten, die zoals bekend zijn melkzaak overdeed aan de heer L. van de Vreede. Ook de heer Zwijnenburg heeft zijn woning onderhands verkocht cn wel aan mensen die eerst in zomer woningen met Bruinisse kennis maakten. Dit laatste komt meer voor want de heer I. Coppoolse uit de Steinstraat sloot een dergelijke transactie af, terwijl ook het pand Schipperslaan 10, dat lange tijd leeg stond en erg verwaarloosd was, op geknapt wordt en verbouwd om als permanente woning straks voor een vroegere bewoner van de zomerwo ningen te dienen. personenauto, afkomstig uit Emmel- oord, waarin zich vier mensen be vonden. Ter plaatse of in het ziekenhuis in Emmeloord zijn overleden: de 32- jarige J. J. H. van Streun uit Joure, Emmeloord, zijn huishoudster mej. H. Averes, leeftijd onbekend en oud pastoor J. B. F. Koopmans, 67 jaar cn afkomstig uit Emmeloord. Levensgevaarlijk gewond werden de 22-jarige studente G. J. S. uit Kampen en de huishoudster van pas toor Rientjes, mejuffrouw G. Wit kamp, leeftijd onbekend. Zij werden in het ziekenhuis in Emmeloord op genomen. Hoestdrank in tabletvorm. f 1.~ Ambtenaren namen steekpenningen aan AMSTERDAM, 1-10. De wegens het aannemen van steekpenningen aangehouden Amsterdamse huisves tingsambtenaar L. E. heeft tot dus ver bekend, dat hij in de afgelopen twee maanden in samenwerking met zijn eveneens gearresteerde chef H. O. negen woningzoekenden op ille gale wijze een huis heeft bezorgd. Onder hen bevonden zich ook en kele familieleden, die hij „kosteloos" zou hebben geholpen. In de overige gevallen zou hij voor zijn bemoeiin gen geld hebben aangenomen, waar van een deel in de zakken van com mies O. terecht zou zijn gekomen. O. blijft echter ontkennen zich aan omkoping te hebben schuldig ge maakt. Ongerustheid over prijsbeleid coiisuiii pt iemel k DEN HAAG, 1-10. Dc ledenraad van de Coöperatieve Melkcentrale C.M.C., die in Den Haag vergaderde, heeft in een telegram aan de minis ter van économische zaken zijn ver- ontx-usting uitgesproken over het prijsbeleid voor consumptiemelk. Na reeds enkele jaren van teleur stellende x-esultaten in de consump- tiemelksector als gevolg van over heidsmaatregelen. dreigt volgens het telegram opnieuw een grote mate van achtei'blijven van de x-esultaten uit die sector ten opzichte van an dere sectox*en in het zuivelbedi'ijfsle- ven. De ledenraad dringt er met de mees tmogelijke klem bij de xninis- ter op aan, dat op korte texTnijn maati"egelen genomen worden om „deze economisch onhoudbax-e en so ciaal oni'echtvaai'dige situatie" uit de wex-eld te helpen. Advertentie

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4