V 125 i DE ZIERIKZEESCHE COURANT :o lm; Grenzen van Bonn mogen even dichl voor andere produkten Belangrijke kledingverkoop Zware aardbeving in zuidoostelijk kustgebied van Zuid-Afrika Geen gratie voor Bredase „drie" KWART EEUW BENELUX De terugtrekking van de Amerikaanse troepen uit Thailand De Westduitse coalitiebesprekingen BILT ft ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 2 oktober 1969 Nr. 2027* WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN AOMINISTRATIE: Jonnewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110)'2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand J 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: G.V. Rust Roest" vierde jubileum De landbouw in Europa BRUSSEL, 1-10. De Europese Commissie gaat niet akkoord met Duitse plannen om heffingen in te stellen op de invoer van landbousvprodukten, en subsidies by uitvoer, om de Duitse boeren te beschermen tegen de ge volgen van de „vlottende Mark". Wel heeft de commissie de Bondsrepubliek gemachtigd de grenzen tijdelijk te sluiten voor invoer van bepaalde pro dukten uit de E.E.G. en derde landen. Voorts heeft zy gevraagd om een spoedvergadering van de Europese Ministerraad om de problemen die uit de Duitse monetaire politiek voortvloeien, te bespreken. Na uitgebreide beraadslagingen over een Duits verzoek om, op basis van artikel 226 van het E.E.G.-ver drag, noodmaatregelen aan de gren zen te mogen treffen, is de commis sie tot de conclusie gekomen dat voor alles het systeem van de ge meenschappelijke markt (zonder hef fingen aan de onderlinge grenzen) onaangetast moet blijven. Daarom heeft zij de bondsregering alleen willen machtigen de invoer stop te zetten van landbouwproduk- ten waarvoor Europese interventie- oC aankoopprijzen (vastgesteld in dollars) in de bondsrepubliek gelden, en op voorwaarde dat een invocr- stop dan ook geldt voor dezelfde produkten uit derde landen. Alle an dere maatregelen die van de E.E.G.- regels afwijken (zoals heffingen) zijn uitgesloten. De machtiging heeft voorts een tijdelijk karakter en is bedoeld voor een periode die net zo lang duurt als de, als tijdelijk aan gekondigde, vlottende positie van de Duitse mark. De invoerstop geldt ook voor pro dukten die zijn afgeleid van pro dukten waarvoor in de bondsrepu bliek interventieregelingen gelden, zoals graan- en zuivelprodukten. Dit betekent .aldus de E.E.G.- woordvoerder, dat de invoerstop niet mag gelden- voor - produkten wtiar- - voor op het ogenblik géén interven tieregeling in Duitsland bestaat, zo als eieren, gevogelte, varkensvlees, rundvlees, groente en fruit. Uitvoeringsmaatregelen De Europese Commissie zal in de komende dagen, in overleg met de beheerscomité's van nationale des kundigen. de nodige uitvoerings maatregelen voor de noodsituatie treffen. In de overwegingen van haar be sluit verklaart de commissie, dat de huidige monetaire politiek van de bondsregering het gevaar met zich mee brengt van een volledige des organisatie van het interventiesys teem en daardoor consequenties kan hebben die van veel langere duur zijn dan de als tijdelijk bedoelde vlottende positie van de mark. Voorts merkte de commissie nog op, dat hét loslaten van de vaste koers van de mark een goed functi oneren van de gemeenschappelijke landbouwmarkt onmogelijk maakt, aangezien in het handelsverkeer prijzen kunnen optreden op basis van dagkoersen die lager zijn dan de officiële interventieprijzen, die in dollars zijn uitgedrukt met een vaste relatie tot de nationale munt. In Brussel verwachtte men woens dagavond tenslotte, dat voor de spe ciale vergadering van de minister raad van de gemeenschap maandag a.s. niet alleen de ministers van landbouw naar Luxemburg zullen komen, doch mogelijk ook ministers van economische zaken en financiën. DE WEKKENDE JONGEREN UTRECHT. 1-10. Zaterdag 1 nu- vember, de dag die is uitgeroepen als de dag van de werkende jonge ren, gaan jonge werknemers uit alle delen van Nedeland naar Den Haag om vertegenwoordigers van belang rijke maatschappelijke groeperingen met name regering, parlement en po litieke partijen „nog eens concreet en duidelijk te wijzen op de achter stelling van de werkende jongeren". Advertentie Zie advertentie elders in dit blad Paniek onder de bevolking in Kaapstad KAAPSTAD, 30-9. Het zuidooste lijk kustgebied van Zuid-Afrika is maandagavond geteisterd door een serie zeer krachtige aardschokken, die volgens de laatste cijfers aan ten minste tien personen het leven heb ben gekost. Het aantal gewonden is nog niet bekend. De aardschokken, die enige minu ten duurden, troffen gebieden van verscheidene honderden vierkante kilometers tussen Kaapstad en Dur ban. Een registratiekantoor in Kaap stad berichtte dat een van de schok ken zo hevig was dat de seismome ters uit hun stiften werden geslagen. Met name in Kaapstad ontstond gro te paniek onder de bevolking. Vele mensen vluchtten, hysterische kre ten uitend, uit hun huizen en gin gen in het midden van de straten zitten. Moeders in nachtgewaden renden radeloos met hun kinderen op de arm door de straten. Een ver slaggever in Kaapstad zei: „We hoor den een lawaai alsof er een expres- trein door de straten vloog. Schilde rijen vielen van de muren en aller lei glaswerk en ruiten vlogen aan diggelen door de hevige schokken". Een ooggetuige in Port Elizabeth, die op de tiende etage van de veertien verdiepingen tellend flatgebouw woont zei: „Ik voelde de hele ka mer beven. De voordeuren van de vijf appartementen op deze verdie ping klapten tegelijk open". Het zwaartst getroffen gebied is het schiereiland ten zuiden van Kaap stad, met zijn kleine boerendorpjes. Hier werd grote schade aangericht en ontstonden ook diverse branden. KAAPSTAD, 30-9. Dinsdag zijn nieuwe aardbevingen opgetreden in de Kaapprovincie, die de vorige avond al door trillingen was getrof fen, waarbij tien doden waren ge vallen en ernstige schade was ver oorzaakt. De nieuwe aardschokken deden zich voor rond het stadje Tulbagh, op ongeveer 112 km. ten noordoosten van Kaapstad, waar veel huizen zijn ingestort. Het ernstigst zijn Tulbagh en de nabijgelegen plaatsen Wolse- ley en Ceres getroffen, maar de tril lingen werden gevoeld tot in Bloem fontein. op 960 km. afstand, en langs de kust van Kaapstad tot Durban, welke plaats 1440 km. van Tulbagh is verwijderd. Protest tegen trage woningbouw in Italië AVELLINO, 2-10. Vijftig Italianen hebben woensdagochtend het stad huis bezet van Grottaminarda, onge veer dertig km. van Avellino, om te protesteren tegen de trage herbouw van de huizen die in augustus 1962 door een aardbeving waren ver woest. Driehonderd anderen richtten een wegversperring op die de weg van Avellino naar Roggia blokkeer de, waardoor het verkeer in de streek in de war liep. De betogers willen onmiddellijk bouwvergunnin gen. DN HAAG, 1-10. De minister van justitie, mr C. M. F. Polak, heeft in een televisie-interview over de afwijzing van het gratieverzoek van de Duitse oorlogsmisdadigers Aus der Fiinten, Fischer en Kotalla ge zegd dat het hier vooral om een menselijk probleem gaat en niet om een politieke kwestie. Hij zei dit in antwoord op de vraag of hij niet bang was dat men zijn besluit na raadpleging van de frac tievoorzitters in de Tweede Kamer zou gaan zien als een grootste ge mene deler in de politiek. De minister gaf toe dat hij in deze zaak wel getwijfeld had. Anders zou hij de Kamer niet hebben geraad pleegd. Er was overigens in het geheel geen aanleiding hen gratie te verle nen dan alleen het tijdsverloop. En als er ooit straf gerechtvaardigd was geweest dan was het in deze geval len. Door velen worden de afschu welijke daden die de drie mannen hebben gepleegd thans nog als smar telijk gevoeld, aldus de minister. DEN HAAG, 2-10. Dc eerste Neder lander die voorzitter is geweest van het Bcneluxparlcment, het Eerste- Kamerlid mr J. A. W. Burger, heeft donderdag in Den Haag verklaard dat dc Benelux nog even noodzake lijk is als 25 jaar geleden. Hij sprak op een bijeenkomst van de Haagse afdeling van het Benelux- comité ter gelegenheid van het 25- jarig Beneluxjubileum. De verwerkelijking van de Bene lux betekent meer welvaart voor on ze volkeren, het openen van een kiertje naar een nieuwe structuur die verder strekt dan het klassieke volkenrecht en een hoeksteen van een Europees gebouw. Maar het be tekent ook en vooral dat construc tieve woorden ook eens in construc tieve daden worden omgezet. En er is niets waaraan de wereld en niet in het minst de democratische we reld zozeer behoefte heeft, aldus de heer Burger. Rond Saigon Amerikaanse soldaten teruggetrokken HONGKONG, 1-10. Dc laatste Amerikaanse soldaten zyn dezer da gen teruggetrokken uit dc verdedï- gingszöne rond de Zuidvietnamcse hoofdstad Saigon. AMSTERDAM. Woensdagmiddag is het nieuwe mor Provo geïnstalleerd. Op de foto zien wij r.S.r.-raadslid W. Wolf tijdens de installatie. BANGKOK, 1-10. Ongeveer 2200 Amerikaanse militairen zullen voor december uit Thailand vertrekken, als eersten van de 6000 man die voor 1 juli van het volgend jaar dit land zullen verlaten. Dit is woensdag meegedeeld door dc woordvoerder van dc Amerikaanse ambassade in Bangkok. Shirley Temple in de Verenigde Naties NEW YORK, 1-10. Shirley Temple, de lieveling van miljoenen bioscoop bezoekers tijdens de jaren dertig, heeft in haar eerste optreden als di plomate een beroep gedaan op de Verenigde Naties de jeugd een gro tere rol te laten spelen in de we reldproblemen. Shirley Temple sprak als vertegenwoordigster van Amerika bij de Verenigde Naties voor het sociale comité, dat bespre kingen voerde over de activiteiten van de jeugd in de economische en sociale ontwikkeling van de volke ren. SAIGON. De weduwe van de van spionage verdachte, vermoorde Zuid- vietnamees, barstte bij de Ameri kaanse ambassade in tranen uit. Haar was meegedeeld dat de aan klacht tegen de „Groene Baretten" was ingetrokken. BONN, 2-10. De Sociaal-Democra ten van de Westduitse minister Wil ly Brandt hebben woensdagavond over vele politieke zaken verregaan de overeenstemming bereikt met de Vrije Democratische Party in hun pogingen een nieuwe coalitieregering te vormen. De sociaal-democratische minister van economische zaken Karl Schiller, die duidelijk optimis tisch was, zei na afloop van de twee de ronde van de onderhandelingen dat alle belangrykc politieke pro blemen nu waren besproken. „Mor gen zal de derde en laatste ronde van de besprekingen plaatsvinden", zei hij. Een lid van de onderhandelings commissie van de FDP, Willi Weyer, zei tijdens een pauze in de woens dagavond gehouden besprekingen dat er nog steeds moeilijkheden wa ren. „We hebben geen eenvoudige stemmachine, maar we zullen al on ze leden persoonlijk moeten over tuigen". Maar hij voegde er aan toe: als de resultaten goed zijn twijfel ik er niet aan of we zullen als één team in de coalitie treden". Toch wordt nog een bepaalde oppositie vanuit de FDP tegen een coalitie met de SPD verwacht. Eén van de conservatieven de vroegere voorzitter Erich Mende, zei in een interview in het Duitse blad Bildzeitung dat hij voor het kanselierschap niet op Willy Brandt zal stemmen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Indien gij vrede wilt, werkt dan voor de vrede. i Bij de eerste 2200 man zal ook een bataljon van de genie zijn, dat mili taire bases en strategisch belangrij ke wegen heeft aangelegd. De woordvoerder heeft er de na druk op gelegd, dat de bemanningen van de B-52 bommenwerpers die ge legerd zijn op basis U-Tapao, 176 kilometer ten zuiden van Bangkok, niet tot de 6000 man behoren. Vol gens andere Amerikaanse bronnen zijn hier ook niet bij de meer dan duizend Amerikaanse adviseurs, on der wie de „groene baretten" die be last zijn met de opleiding van de Thailandse strijdkrachten. UTRECHT. Tussen Acht en Best is een monteur van het seinwezen van de N.S. aangereden door een trein, die onderweg was van Eind hoven naar Rotterdam. De man was op slag dood. Hij was bezig met werkzaamheden. Het ongeluk ge beurde ter hoogte van de brug over het Wilhelminakanaal. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 2-10. Het K.N.M.I. deelt mede: Polaire lucht, die in de afge lopen dagen aan de achterzijde van een depressie boven Scandinavië ons land was binnengestroomd, zal in het komende etmaal geleidelijk verdre ven worden. Op de oceaan en boven de Britse eilanden staat namelijk een brede westelijke tot zuidweste lijke luchtstroming, waamede voch tiger en zachtere lucht naar west- Europa wordt getransporteerd. Deze stroming wordt in stand gehouden door een gebied van hoge barome ter standen, dat ,zich van de Azoren tot de Alpen uitstrekt en een diepe depressie ten zuidwesten van, IJs land. De depressie verplaatst zich langzaam naar het oosten. Tegelij kertijd dringt het frontensysteem van deze depressie, dat de voorste begrenzing van de vochtiger lucht vormt, over Engeland op in de rich ting van ons land. Het binnendrin gen van deze lucht zal gepaard gaan met veel bewolking waaruit plaat selijk enige regen zal vallen. De wind neemt geleidelijk toe uit zuidweste lijke richting. BELGRADO. Russische en Chinese troepen trekken zich momenteel te rug vanuit hun vooruitgeschoven po sities langs dc Russisch-Chincsc grens. Dit maakt het Zuidslavischc blad dc Daily Borba woensdagavond in Belgrado bekend. V/AT 2EQT 01 Plaatselijk enige regen Verwachting tot vrydagavond: Half tot zwaar bewolkt met plaatse lijk enige regen; matige, aan de kusl af en toe krachtige wind tussen zuid west en west; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Voor zaterdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: omstreeks nor maal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 90 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 50 procent. 3 okt. Zon op 6.44. onder 18.14. Maan op 22.14, onder 15.34. Laatste kwartier: 3 okt. te 12.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 3 okt. 7.37 v.m. 20.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 3 okt. 7.35 v.m, 19.59 n.m. Doodtij: 5 okt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1