0LGA gevulde spekschnitzels DE ZIERIKZEESCHE COURANT De drie vakcentrales in overlegorgaan niet eens over loonwet Belangrijke kledingverkoop Willy Brandt formeel kandidaat ede voor liet Bondskanselierschap Stichting Weg - toenemende verkeersnood Uitbreiding sociale verzekering voor minder draagkrachtigen Rovers mishandelden bejaarde vrouw Voorlopig geen verkiezingen in Griekenland Spaanse oorlogs bodems voor Gibraltar Weer kernproef in China Dubbele moord in Chicago WAT Kostbare brand ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 30 september 1969 Nr. 20277 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus I, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) f 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Aankoop bedrijfsgebouwen Wester schouwen IN.V.V. «-li IN.K.V.stoppen medewerking aan centr. politiek overleg UTKECHT, 29-9. De drie vakcen- trales zyn maandagavond tydens de vergadering van het overlegorgaan in Utrecht niet tot overeenstemming gekomen over de consequenties die getrokken moeten worden uit de aanvaarding van de loonwet door de Tweede Kamer. De standpunten van N.V.V. en N.K.V. bleken zeer dicht bij elkaar te liggen: beiden zien al' van medewerking aan het centrale loonpolitieke overleg. Maar het C.N.V. wil, al heeft het ook overwe gende bezwaren tegen met name ar tikel 8 van de loonwet, wel aan dit overleg in de S.E.R. en de Stichting van de Arbeid blijven deelnemen. N.V.V. en N.K.V. hebben besloten samen bij de Eerste Kamer aan te dringen op verscherping van de loonwet. De heer A. H. Kloos, voorzitter van het overlegorgaan en van het N.V.V., zei vanavond na afloop van de ver gadering dat hij het uitblijven van een gemeenschappelijk standpunt be schouwt als een stap terug die hij betreurt, maar dat er in geen geval uit moet worden afgeleid dat er nu een'breuk is ontstaan tussen de drie vakcentrales. „Er blijven nog tal van gemeenschappelijke doelstellingen over voor een verdere goede samen werking", zo zei hij, „de wet is be slist geen splijtzwam tussen N.V.V. en C.N.V." De voorzitter van het C.N.V., de heer J. Lanser, gaf een toelichting op het standpunt van zijn verbond. In de eerste plaats, zo zei hij, heb ben de bestuursinstanties van het C.N.V. niet uitgesproken, dat loonwet zoals die door de Tweei Kamer is aanvaard, onaanvaardba is. Als men op de Eerst Kamer een beroep doet, de wet te verwerpen, wordt daarmee impliciet het onaan vaardbaar uitgesproken en verwacht men, dat het C.N.V. er dezelfde con sequenties aan zal verbinden als Advertentie N.V.V. en N.K.V. Gelet op de wij-, zigingen die in de loonwet zijn aan gebracht, aldus de heer Lanser, en op de werkzaamheden die moeten worden verricht ten aanzien van de goedkeuring en verbindendverkla ring van C.A.O.'s en bindende loon regelingen, wil het C.N.V. daar zijn medewerking niet aan onthouden. Volgens hem kan men zich boven dien afvragen wat er overblijft als de loonwet wordt verworpen. In dat geval blijft namelijk het buitenge woon besluit arbeidsverhoudingen weer van kracht, dat de minister toch de gelegenheid biedt om C.A.O.'s onverbindend te verklaren. „In onze kring", zo zei de heer Lan ser, „prefereren verschillende orga nisaties de loonwet boven het B.B.A., dat de minister nog meer ruimte geeft om in te grijpen". Het overlegorgaan heeft maandag avond èerst de afzonderlijke reacr ties van de drie op de aanvaarding van de loonwet besproken. Daarbij zijn harde waarheden gezegd, aldus de heer Kloos, maar deze zaak is nu helemaal de wereld uit. (Zoals be kend hebben N.K.V. en C.N.V. het het N.V.V. zeer kwalijk genomen, dat het zijn standpunt publiceerde zon der voorafgaand overleg met de twee partners). N.V.V. en N.K.V. zullen niet meer meewerken aan het centrale loonpo litieke overleg voor zover hieruit normen kunnen voortkomen die de minister zou kunnen hanteren om artikel 8 van de loonwet, dat ingrij pen in afzonderlijke C.A.O.'s moge lijk maakt, te hanteren. Zie advertentie elders in dit blad Dit nummer bestaat uit 10 pagina's aaV^*- BONN. Manadagochtend, meteen na de verkiezingsdag, werd in Bonn een speciale zitting van het Westduitse kabinet bijeengeroepen naar aanleiding van de monetaire crisis. Op de foto zien we de heren Brandt ert Kiesinger broederlijk naast elkaar tijdens de zitting. EXCELSIOR BONN, 29-9. De voorzitter van de Westduitse Sociaal-Democratische Party, Willy Brandt, heeft zich for meel kandidaat gesteld voor het bondskanselierschap. Naar mededeling van S.P.D.- woord voerder Schultz verklaarde Brandt maandagochtend: „Op grond van de uitslag van de Bondsdagver kiezingen, in samenhang met de in de verkiezingscampagne bijzonder omstreden kwesties, zal ik de goed keu ring van de meerderheid van de Bondsdag zien te krijgen voor de verkiezing tot Bondskanseliex-. De Bondspresident heb ik van dit voor nemen in kennis gesteld". Desgevraagd merkte de S.P.D.- woordvoerder op dat deze stap van Brandt nog niet betekent dat hier over reeds in enigerlei vorm een af spraak met de Vrije Democraten is gemaakt. S.P.D. en F.D.P. hebben samen 254 parlementszetels vex-overd tegen de C.D.U./C.S.U. 242. Het S.P.D.-bestuur komt maandagmiddag om drie uur. bij een voor een eerste bespreking van de vex-kiezingsuitslag en de konsekwenties. DEN HAAG, 29-9. „Gedurende de ttrie jaar dat de Stichting Weg be staat is gebleken, dat - ondanks alle plannen en goede intenties - de ver keersnood voortdurend groter wordt. In september 1968 werd de twee miljoenste personenauto geregis treerd. Dit betekent, dat het auto park in ons land in minder dan vijf jaar vei'dubbelde. Vóór 1975 ver wacht men reeds vier miljoen auto's op onze wegen en in het jaar 2000 minstens acht en mogelijk zelfs tien miljoén": Dit staat te lezen in het zojuist vei-schenen verslag van de Stichting Weg over de wex-kzaamheden in de eerste drie jaar (1966-1968) van haar bestaan/ De kans dat op relatief korte termijn verandering kan wor den gebracht in deze situatie, acht de stichting gering. De beschikbare middelen staan in geen enkele vei-- houding tot de ernst van de situatie. Plan van minister Koolvink BRUSSEL, 29-9. Vier gemaskerde jongemannen hebben zondagavond in Antwerpen urenlang een 92-jarige vrouw in haar woning gefolterd om haar te dwingen te zeggen, waar zy haar geld geborgen had. Toen de vrouw, Alice van den Bosch, 's avonds om acht uur thuis kwam, werd zij in haar appartement door het viertal opgewacht. Zij werd vastgebonden en op haar bed ge worpen, waar de misdadigers be gonnen haar te slaan. Een van hen pijnigde haar zelfs met een branden de sigaret. ATHENE, 29-9. De Griekse minis ter van binnenlandse zaken, Stylia- nos Pattakos, heeft maandag in Athene gezegd dat pas aan parle mentsverkiezingen gedacht kan wor den waneer veiligheid en waardig heid van de burgers niet langer in gevaar komen. Pattakos zei dit op een persconfe- rentie in antwoord op vragen naar het tijdstip waarop de nieuwe Griek- se grondwet geheel van kracht zal worden. Deze grondwet is precies een jaar geleden door het Griekse volk aanvaard. GIBRALTAR. 29-9. Vier Spaanse oorlogsbodems hebben buiten Gi braltar het anker laten vallen, acht enveertig uur voordat het Verenigd Koninkrijk volgens een aanbeveling van de Verenigde. Naties de „rots" aan Spanje zou moeten overdragen. Het zijn de korvetten „Princesa" en „Descuvierta" en de mijnenvegers ..Tinto" en „Guardiaro". Zij liggen ter hoogte van het noordelijke einde van het vliegveld van Gibraltar. Na dx-ie uur ongeveer was haar weex-stand gebroken en vex-telde zij waar een poi'tefeuille met 3.000 frank (200 gulden) was opgebox-gen. Het viertal vond dit niet voldoende en zette de martelingen nog enige tijd voort, waarbij de bejaarde met een mes in het gezicht wei'd be- dx-eigd, doch zonder resultaat. Omstx-eeks half twaalf vertrokken de x-ovex-s, de vrouw vastgebonden op haar bed achtex-latend. Tot drie uur 's nachts heeft zij daarna nog op een muur liggen kloppen, tot de buren haar hoorden. Alvox-ens volkomen uitgeput het bewustzijn te vex-liezen, kon zij de politie nog enkele gege vens over de dadex-s - die Frans spx-aken met een buitenlands accent - geven. Zij is in comateuze toestand in een ziekenhuis opgenomen. TOKIO. 29-9. In communistisch China is maandag een kernpi-oef verricht boven het meer Lop Nor, in de autonome provincie Sinkiang, al dus inlichtingen uit Chinese handels kringen in Tokio. In dit milieu was men al op 22 september op de hoogte van de op die dag gehouden Chi nese ondergrondse kernproef, nog voordat hiervan melding wei'd ge maakt door Peking of de Ameri kaanse commissie voor atoomener gie. Waarnemers beschouwen deze bron als betrouwbaar. CHICAGO. 30-9. De politie van Chicago heeft een intensieve speur tocht ingesteld naar de moordenaar van de dertigjarige predikant van de Methodistenkerk Bruce Johnson en zijn eveneens dertig jarige vrouw Eugenia, wier lichamen overdekt met messteken in hun woning in het noordelijk stadsdeel van Chicago werden aangetx-offen. Resultaten heeft die speurtocht tot op dit mo ment niet opgeleverd. ZWOLLE, 29-9. Op korte termijn zal by de Tweede Kamer een wets ontwerp worden ingediend tot wij ziging van de Algemene Ouderdoms wet, de Ziekenfondswet en de Kin derbijslagwet voor kleine zelfstan digen. Het heeft ten doel enige ver betering te brengen in de positie van een aantal groepen van minder draagkrachtigen. De minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Rool- vink, deelde dit in Zwolle mee in de algemene vex-gadering van de Ne- dex-landse Christelijke Boeren- en Tuindex-sbond, waar hij spx-ak over „de maatschappelijke ontwikkeling en de kleine ondei-nemex-". In de eei-ste plaats, zo vex-telde de ministex-, wox-dt voox-gesteld de in- komensgx-ens van de speciale zieken fonds verzekex-ing voor bejaax-den te vex-hogen tot f 9.660, zijnde zeventig px-ocent van de inkomensgrens tus sen de gewone verplichte zieken- fondsvex-zekering en de vrijwillige ziekenfondsverzekering. Bejaarden die boven de inkomens grens van de bejaardenverzekcring waar de premies aanzienlijk hoger zÜn. Door verhoging van de inkomens grens zullen meer bejaax-den tot de ziekenfondsverzekering voor bejaar- den kunnen toetx-eden. De vex-schui- ving van vx-ijwillige verzekering naar bejaardenvex-zekering heeft als bij komende voordelen een vex-laging van de kostendekkende px-emie van de vx-ijwillige vex-zekering, toevoe ging van een tariefsklasse aan de be- jaax-denvex-zekering en daardoor eni ge vex-laging van de premiedruk in de dei-de tax-iefsklasse van die verze kering. Het aantal personen in de be jaardenvex-zekering, dat bij handha ving van de huidige regeling in 1970 naar schatting 753.000 zou bedx-agen, zal door de voox-gestelde maatregel toenemen tot naar schatting 890:000. f 14 miljoen De tweede voox-gestelde maatregel komt ex-op neer dat uit de algemene middelen een bedrag van f 14 mil joen kan wox-den gebruikt ten be hoeve van de vx-ijwillige zieken fondsverzekering, waax-bij in hoofd zaak zelfstandigen verzekerd zijn. De minister denkt hierbij in de eer ste plaats aan premiereduktie voor minder draagkrachtige echtparen. Als dei-de maatregel wil de minis ter de Kinderbijslagregeling voor kleine zelfstandigen uitbreiden. Ü8 maximum inkomensgrens voor het recht op Kinderbijslag wil hij voor het tweede kind optrekken tot het minimumloon, venneerdex'd met zes px-ocent vakantiebijslag; de maxi mumgrens voor het recht op kinder bijslag voor het eex-ste en het tweede kind wil hij ovei-eenkomstig vex-ho gen. Bijslag tweede kind De inkomensgrens, waai-onder men recht heeft op bijslag voor het twee Advertentie lekker eten tips Neem magere speklappon Braden. en snijd deze open. Opdienen met boerenkool Vullen met kaas of ham. of Brussels lof. een goed stuk vlees hoort erbij Rechte ruggen worden slecht ontvangen in het land der ge bochelden. ZEQT VI BILT Plaatselijk bui Verwachting tot woensdagavond: Vei*anderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind; later ma tige tot krachtige, aan de kust mo gelijk tot hard toenemende wind tussen west en noordwest; vannacht minder koud; morgen overdag iets lagere tempex-atui-en dan vandaag. Voor donderdag: Aantal uren zon: 2 tot 8. Minimum temp.: omstreeks noi-maal. Maximum temp.: 0 tot 4 gi-aden on der nox-maal. 1 okt. Zon op 6.40, onder 18.18 Maan op 20.21, onder 13.52 2 okt. Zon op 6.42. onder 18.16 Maan op 21.12, onder 14.50 Laatste kwartier: 3 okt. te 12.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 okt. 2 okt. 6.21 v.m. 6.57 v.m. BROUWERSHAVEN 1 okt. 2 okt. 6.10 v.m. 6.50 v.m. 18.40 n.m. 19.20 n.m. 18.28 n.m. 19.09 n.m. de kind, wordt dan volgens de thans ter beschikking staande gegevens verhoogd van ruim f 6.300 tot f 7.950, de grens waaronder men x-echt heeft op bijslag voor het eerste en het tweede kind van f 5.900 tot f 7.450. De heer Roolvink hoopt dat de voox-gestelde wijzigingen op 1 janu- ai'i 1970 in wex-king zullen kunnen tx-eden (in de miljoenennota is het wetsontwerp aangekondigd met de mededeling dat de kosten op 80 mil joen gulden per jaar wox-den ge- raamd). Nog gevolgen van Hiroshima-boin TOKIO, 29-9. Vier kinderen, van wie een of beide ouders in 1945 was geti-offen door radioactieve deeltjes afkomstig van de Amerikaanse kern- bomontploffing op Hix-oshima, zijn het afgelopen jaar aan leukemie overleden. Dit heeft het Japanse ministex'ie van volksgezondheid maandag mee gedeeld, nadat doktex-s in Tokio had den bekend gemaakt dat een vijfja rig jongetje zaterdag aan leukemie was gestorven. De vader van de jongen was toen de kei-nbom ontplofte op anderhalve kilometer van het explosiecentrum. Volgens de medici is de vader gene- enz van alle ziekteverschijnselen. SYDNEY. 30-9. 11 goederendepots zijn vandaag in de Austx-alische stad Sydney uitgebx-and. De loodsen be vatten auto's, krantenpapier en stof fen. De schade wox-dt op miljoenen dollax-s gex-aamd. Tas ontvreemd met 12.500 dollar AMSTERDAM, 29-9. Een nog on bekende heeft maandagochtend in de Vijzelstx-aat in Amsterdam een tas met 12.500 dollar (f 45.000) gestolen van een enige dagen in ons land ver blijvende 44-jarige Indonesiër. De bestolene had zijn tas op straat ge zet terwijl hij wachtend op een taxi nog even met een zakenrelatie stond te praten. Het geld had hij kort te voren opgenomen op het bijkantoor van de Amrobank in de Vijzelsti-aat. Toen de taxi na enkele minuten ar- riveei-de cn de Indonesiër zijn tas wilde pakken bleek deze vex-dwenen. Doodtij: 5 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 30-9. Het K.N.M.I. deelt mede: De afgelopen nacht bevond ons land zich onder invloed van een uitloper van een hogedrukgebied waarvan het centrum ten noordwes ten van de Azoren lag. Hierdoor was er weinig wind en kon op plaatsen waar vrijwel geen bewolking was de tempei'atuur tot onder het vriespunt dalen. Alleen in zuid Limburg re gende het langdurig. Hier wei'd hel dan ook niet kouder dan 8 gi-aden. Aan de noox-d flank van eei-der ge noemd hogedrukgebied treffen we tussen IJsland en Schotland een de pressie aan die het koinende etmaal naar zuid-Nooi-wegen ti-ekt, het fi'ont van deze depressie zal in de komen de nacht ons land passei-en. Op de nadei-ing hiervan neemt de wind toe. Na de frontpassage bevinden we ons in onstabiele lucht waai-in zich en kele buien kunnen ontwikkelen. Hiex-bij zullen de middagtempei'atu- ren niet veel vei-schillen van die van vandaag. Oorlogsmisdadiger gepakt in West-Berliju WEST-BERLIJN. 29-9. De West- Bei'lijnse officier van justitie heeft maandag bekend gemaakt dat een 63-jarige Westduitse zakenman. Franz Köningshaus, is geai-resteei-d op vei'denking dat hij tijdens de oox- log de executie heeft bevolen van meer dan duizend Sowjet-Russische krijgsgevangenen. Twee doden bij botsing LINNE. 29-9. Op de rijkssti-aatweg van Maasbi-acht naar Roexmond zijn zondagochtend twee pex-sonen vexon- gelukt toen hun personenauto's met elkaar in botsing kwamen als gevolg van het niet verlenen van voorrang van een van hen. De slachtoffei-s zijn de 68-jai-ige vertegenwooi-diger J. Munnichs uit Melick en de 23-jarige vex-koopster E. M. C. Eeiens uit Roermond. Twee Britse soldaten werden per ongeluk ïewond BELFAST. 30-9. Twee Britse sol daten zijn maandagavond voor een bioscoop in Belfast per ongeluk ge wond geraakt. Op het moment na melijk dat een van hen in een le gerwagen stapte leunde de ander op een ïnachinegeweer. dat plotseling afging. Een militair kreeg een kogel in zijn arm en de ander in zijn maag. De laatste moest na aankomst in een ziekenhuis met spoed worden ge opereerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1