Geslaagde ontspanningsavond aniateurfotografen „Delta-Foto" BLIK DOOR HET WERELD Vruchteloze Islamitische top Woningraad wil 135.000 woningen bouwen Pleidooi voor nat. investeringsfonds Openingsbijeeiikoinst winterseizoen Z1ERIKZEE, 27-9. In de foyer van „Mondragon" werd vrijdagavond een geanimeerde bijeenkomst gehouden van de 'Zierikzeese amateurfotogra fen verenigd in „Delta-Foto", die bij gelegenheid van het nieuwe seizoen, in aanwezigheid van hun dames, in een ontspannen sfeer en op gezellige wijze het start„shot" gaven voor de te ontplooien activiteiten in de ko mende donkere maanden. De voorzitter, de heer Joh. D. C. Berrevoets, richtte zijn woorden van welkom in het bijzonder tot de da mes. Na hulde te hebben betuigd aan de dames voor het afstaan van man nen of verloofden voor hun hobby, de fotografie, gaf de voorzitter een overzicht van de activiteiten in het afgelopen seizoen, zoals de tentoon stellingen van werk van de leden, die werden gehouden in het V.V.V.-kan- toor en in de etalage van de heer G. van Dam. Beide exposities had den een grote belangstelling. Een leerzame foto-avond kon worden ge houden in het gemeentemuseum en deelgenomen vyerd aan de grote bondswedstrijd. De inlevering van vrije onderwerp-foto's was bevredi gend, hoewel de resultaten toch eigenlijk nog teveel komen uit een „vaste groep" van de vereniging. De voorzitter wekte in dit verband alle leden op hun werk in te leveren, waaraan een jurering is verbonden, die stimulerend kan werken. De heer Berrevoets maakte verder gewag van prettige contacten met de fotoclubs van Goes en Breda. Ge dacht wordt o.a. aan gezamenlijke avonden, uitwisseling van foto's en gezamenlijk exposeren. Herfstexcursie Een belangrijk punt van het af te werken programma is een herfstex cursie, te houden begin oktober, waarvoor ook van Bredase zijde be langstelling bestaat. Verder wordt getracht een grotere groep dia-wer kers samen te stellen. Medewerking zal worden verleend aan de totstand koming van een nieuwe museumfol der. De voorzitter sprak woorden van afscheid en dank voor de prettige samenwerking tot de heren A. Smal- legange en M. Wieringa, die zich ge noodzaakt zagen als lid te bedanken en hij deed een beroep op de leden om het verenigingswerk zo goed mo gelijk te laten functioneren. Door de medewerking van de heer J. Lefèvre zal het weer mogelijk zijn een cursus voor beginners te houden in „De Lichtboei". De voorzitter wenste tenslotte de Delta-fotografen een produktief en geslaagd fotojaar toe, waarna de foto's werden beke ken die door de leden werden ge maakt naar aanleiding van de op dracht „Zierikzee achter de coulis- Mary Quant is nog steeds een begrip voor de jonge mode in de wereld. Maar jonge mode wil helemaal niet zeggen: mode uitsluitend voor jongeren. De mode van Mary Quant is bestemd voor iedere vrouw, die ze dragen wil. Mary Quant betekent mode-vernieuwing, betekent introduktie van nieuwe, modisehe trends. Die funktie heeft Mary Quant - óók in de schoenenmode. De eerste modellen wa ren geen succes. De nieuwe Mary Quant kollektie - er zijn schoenen en laarzen - munt uit door de bijzonder konsekwente modi sehe lijn èn de praktische draagbaarheid. De ontwerpen zijn gericht op de smaak van de moderne vrouw. De Mary Quant kollektie is gemaakt op twee verschillende leesten. De hakhoogten zijn 4V2 en 6 cm. Bij enkele model len staan de hakken van achteren ver buiten de schoen. De Islamietische topconferentie in Rabat doet denken aan een Arabi sche dito die in een andere Marok kaanse stadCasablanca, gehouden werd vier jaar geleden. Toen werd naar oud gebruik lang gekissebist maar uiteindelijk een fraai schrift stuk getekend over de Arabische so lidariteit. Meer dan een document is dit nimmer geworden, zoals twee jaar later bleek in de oorlog met Is raël. En dan was dit nog een conferen tie waarheen de afgevaardigden al thans met enig animo trokken. Dat valt dit keer niet eens te zeggen. President Nasser ontbreekt wegens een griep waarin niet erg geloofd kan worden. Irak is boos op iedereen en nam zelfs niet de moeite om dan maar een delegatie van de tweede garnituur te sturen zoals Egypte nog wel deed. Intern is er ook al hel een en an der over te doen geweest dat de na tuurlijke leiding van koning Feisal van Saoedi-Arabië - ex officio be hoeder van de heilige plaatsen Mek ka en Medina - betekent dat de con servatieve elementen de overhand krijgen. Een vermoeden waarvan men de bevestiging vindt in het feit dat de Palestijnse guerrillastrijders slechts als waarnemers zijn toegela ten. De echte vechtlustigen wisten trouwens tevoren dat met name Turkije en Perzië niet zo warm lo pen voor woeste acties of zelfs maar diplomatieke maatregelen tegen Is rael. Guerilla's De kwestie van dc guerrilla's is inderdaad een geweldig probleem. Zelfs mannen als Nasser en Jorda- nië's koning Hoessein weten voor zichzelf goed dat deze groepen voor hemzelf minstens zo'n dreiging vor men als voor Israël. De idealen van mannen als Arafat slaan niet alleen op Palestina, maar evenzeer op her vormingen binnen de Arabische we reld zelf. Hfjit is alleen dat de guer rilla's een min of meer romantische bewondering ten deel valt vanuit, de bevolking die hen ook onkwetsbaar maakt voor maatregelen die met na me koning Hoessein graag zou ne men. Deze conferentie zoekt hel meer in algemene ideeën, zoals het beheer van Jeruzalem, dat naar hun opinie historisch toekomt aan Islamieten. Belangwekkende opvattingen, die echter in genen dele bijdragen tot bijvoorbeeld een redelijker samen werking op militair gebied, een zaak waarvan hel ontbreken het Israëli sche leger juist zoveel kansen heeft verschaft. Waar de conferentie ook niet aan toekomt is het openen van een pers pectief van vredelievender inhoud: hoe de mohammedaanse landen van Arabië kunnen leven met Israel - dat komt eenvoudig niet ter sprake. Zodat men gemakkelijk kan voor spellen hoe het verder zal gaan. Is rael zal klappen en klapjes krijgen, af en toe uithalen voor een daveren de tegenslag. Dat zal weer de haat versterken waaruit de guerrilla krachten put. Enzovoort, enzovoort. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Renkum C. Baas Nieuwerkerk aan den IJssel. Geref. Kerken. Benoemd tot hulpprediker te Oost- zaan dr. J. H. Becker te Nieuwer kerk in Duiveland (Zld.), die deze benoeming heeft aangenomen. Geref. Gemeenten. Bedankt voor Almelo J. Karens te Nieuwerkerk (Zld.) Ned. Prot. Bond Examens - Voor het examen gods dienstonderwijzerces) slaagden mevr. M. van Veen-Viëtor te Heerjansdam en de heer J. Kleve te Rolde. MARKTBERICHTEN De eierprijzen Coöp. Veluwse Eierveiling Barneveld Aanvoer 1.165.672 stuks. Stemming traag. Prijzen per 100 stuks: Eieren van52-53 gr. f 8,56-8,81, 56-57 gr. f 9,11-9,46, 60-61 gr. f 10,00-10,40, 64-65 gr. f 10,64-10,91. Eierveiling Barneveld Aanvoer 672.020 stuks. Stemming traag. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gr. f 8,25-8,43, 56-57 gr. f 9,23-9,54, 61-62 gr. f 10,36-10,55, 66-67 gr. f 11,08-11,46. Belgische eieren Aanvoer 234.000 stuks. Stemming kalm. Prijzen per 100 stuks: Eieren van 51-52 gr. f 7,87-8,11, 56-57 gr. f 8,95-9,11, 61-62 gr. f 10,03-10,14. Eiermarkt Barneveld Aanvoer ca 2.000.000 stuks. Stem ming traag. Eieren van 50-58 gr. f 8,60-10,25 per 100 stuks, kg-prijs f 1,72-1,77; 59-65 gr. f 10,50-11,50 per 100 stuks, kg-prijs L' 1,78-1,77. sen". Vervolgens vertoonde vakfoto graaf Co Berrevoets een tweetal films. Speciaal voor de nieuwe leden werd vertoond een fraai filmwerkje over het 1100-jarig bestaan van Zie rikzee in 1949 en verder een kleu- rendocumentaire „Ontdek Amerika per vliegtuig". Hierna bleef men nog geruime tijd gezellig bijeen en het was al vrij laat toen deze geslaagde openingsavond van „Delta-Foto" door de voorzitter werd gesloten. „Flitsen" uit het buitenland JERUZALEM. Twee mensen wer den gewond toen bij een busstation in de wijk Kiryat Yovel in Jeruza lem een explosieve landing ontplofte. De bushalte bevindt zich vlakbij een bankgebouw in de betere woonwijk van west-Jeruzalem. LA TOUR DU PIN. Militante win keliers hebben in het Zuidfranse stadje La Tour Du Pin de burge meester gevangen gehouden tijdens een korte demonstratie voor het ge meentehuis. VANCOUVER. Alle havens aan de Canadese westkust zijn sinds don derdag verlamd door een staking van circa 3.200 havenarbeiders. Deze hebben het werk voor onbepaalde tijd neergelegd na het mislukken van onderhandelingen over een nieuw arbeidscontract. ATLANTIC CITY. De voorzitter van het machtige Amerikaanse vak- verbondAFL-cio (13,6 miljoen leden) Georg Meany, heeft president Nixon verweten dat hij zich slechts be kommert om de winsten der onder nemingen en belastingfaciliteiten ten gunste van de rijken, maar de infla tie wijt aan het hoge peil v^n de lo nen. NEW YORK. De vorige maand overleden Amerikaanse bankier Ro bert Lehman heeft zijn hele kunst verzameling, waarvan de waarde onofficieel wordt geraamd op meer dan honderd miljoen dollar, ver maakt aan het Metropolitan-muse um in New York. WASHINGTON. Tot dusver heeft Nixon plannen bekend gemaakt voor het terugtrekken van in totaal 60.000 militairen. Half december moet het aantal Amerikaanse militairen in Vietnam tot 484.000 man zijn terug gebracht. PRAAG. Het presidium van het centrale comité van de Tsjechoslo- waakse communistische partij heeft dé ontbinding "bekendgemaakt van het coördinatiecomité van partij - organisaties aan de Tsjechoslowaak- se academie van wetenschappen. BRUSSEL. Een 26-jarige in Am sterdam wonende Turk, Y. N., is in Antwerpen aangehouden wegens handel in verdovende middelen. De Belgische politie trof bij een routine autocontrole in de portieren van zijn wagen vier kg hasjiesj aan. DJAKARTA. De Indonesische mi nister van buitenlandse zaken Adam Malik heeft gezegd dat hij in New York met zijn Russische ambtgenoot Gromyko besprekingen zal voeren over de betrekkingen tussen hun landen. Dit schrijft het Indonesische persbureau Antara. SYDNEY. Twee gewapende ban dieten hebben een goede slag gesla gen bij de Croydon-afdeling van de bank van Nieuw Zuid Wales. Zij na men twee broeken van de kassier van de kassier van de bank mee, die tezamen een bedrag bevatten van ongeveer 31.000 gulden. RIO DE JANEIRO. Een bekend Brazilliaans journalist en schrijver de 55-jarige Antonio Callado, is door een militair hof vrijgesproken van de beschuldiging, dat artikelen van zijn hand de nationale veiligheid in gevaar hadden gebracht. SAIGON. Veertien Vietnamese burgers zijn om het leven gekomen en vijf werden gewond toen Ame rikaanse hefschroefvliegtuigen een groep Vietnamese burgers in de om geving van Tam Ky, de hoofdstad van de noordelijke provincie Quang Tin, met machine geweervuur be stookten. Dit is vrijdag meegedeeld door een Amerikaanse militaire woordvoerder in Saigon. PARIJS. Paraplu's aangepast aan het beroep van de man. Dat is het nieuw ste snufje uit Parijs. De knoppen van de paraplu's zijn in grote verschei denheid te koop: voor rechters, musici, artsen, pelgrims, teveel om op te noemen. ENSCHEDE, 27-9. Na de rede, die de voorzitter van de Nationale Wo ningraad, mr. E. van Haersma Bu- ma, op het tweedaagse congres van de raad in Enschede heeft gehouden, hebben de deelnemers aan het con gres in een motie een dringend be roep op de volksvertegenwoordiging gedaan de regering uit te nodigen het bouwprogramma voor 1970 tot minstens 135.000 woningen uit te breiden en zodanige maatregelen te nemen, dat de financiering van dit programma wordt gegarandeerd. Het congres constateerde ver-der in de resolutie, dat zelfs geen zekerheid wordt geboden over de realisering van het door de regering voorgestel de bouwprogramma van 125.000 wo ningen. Verder werd overwogen, dat de krotopruiming en het ophbffen van het woningtekort achterblijven PRAAG. Een rechtbank in Ostrava in Moravië heeft een 19-jarige ar beider bestraft met een loonkorting van 20 procent voor de tijd- van een jaar wegens belediging van Russi sche militairen in juli. TOKIO. Zestig gemaskerde linkse studenten hebben een tentoonstel lingszaal van de universiteit in To kio bezet, die de afgelopen maand januari nog het terrein was van bloedige gevechten tussen studenten en politie. bij hetgeen redelijkerwijs in een welvaartssamenleving mag worden verwacht. De resolutie werd ook ter kennis van de regering gebracht. LAND- EN TUINBOUW Appelcrisis geëindigd DEN HAAG, 26-9. De op 12 sep tember begonnen appelcrisis was jl. donderdag geëindigd. Tijdens deze crisis zijn rond drieduizend ton ap pelen ingeleverd, waarvoor aan over- heidsvergoedingen ongeveer 300.000 gulden wordt betaald. Op instructie van minister Lardi- nois heeft het produktschap voor groenten en fruit ingeleverde appe len aangeboden aan sociale instellin gen die ovei*heidssubsidie ontvangen. GroepBoliviaanse dansers naar Nederland AMSTERDAM. 25-9. Hel Neder landse publiek /.al binnenkort kun- nen kennismaken met „Bolivia An- dina" een groep dansers en musici, afkomstig uit de omgeving van het Titicacameer in Bolivia. Deze indi anen echte afstammelingen van de Inca's zijn geen beroepsdansers, maar herders, ambachtslieden of boeren, die de rijke folklore van hun land willen laten kennen. Onder lei ding van de Belgische animator Paul van der Beien maken zij een tournee van vijf maanden door tien Europese landen. Verliezen van Jordanië AMMAN, 25-9. Sinds de oorlog van juni 1967 heeft Jordanië door gevechtshandelingen 400 dodeti ver loren, onder wie 170 militairen, zo heeft de opperbevelhebber van het Jordaanse leger, generaal-majoor Ben Djamil, donderdag bekendge maakt. Voorts hebben 637 mensen ver wondingen opgelopen, onder wie 237 militairen. Volgens de generaal hebben de Is raëliërs in die periode 700 man aan doden en 2.000 gewonden verloren. Dit waren allen militairen, „omdat Jordanië geen burgers aanvalt", al dus de generaal. Hij zei dat Israëli sche vliegtuigen sinds juni 1967 130 maal burgerlijke en militaire doelen in Jordanië hebben bestookt. Advertentie tandpasta Bfthoud van Uwtanden ENSCHEDÉ. 27-9. Om de finan ciering van de woningbouw over een reeks van jaren te waarborgen, ver dient het aanbeveling eens grondig de mogelijkheden te onderzoeken tot het instellen van een nationaal in vesteringsfonds. Zo' fonds zou tijdens een gunstige conjunctuurfase kun nen worden gevoed door het heffen van een belasting op investeringen. De aldus verkregen middelen zouden bij een teruglopende conjunctuur kunnen worden aangewend voor het verrichten van injecties in de eco nomie, mede of in het bijzonder in de vorm van aanvullende bouwop drachten, ook in de woningbouw. Deze suggestie heeft de heer W. Kok, tot 1 oktober secretaris van de Algemene Nederlandse Bouwbe drijf sbond en daarna secretaris van het N.V.V., gedaan in een voordracht op het congres van de Nationale Wo ningraad in Enschedé. Overleg nodig tussen werkgevers en werknemers Man hield zich 22 jaar verborgen RHEINFELDEN, 27-9. Een koopman uit het Zwitserse stadje Rheinfelden heeft zich uit angst voor de justitie twee entwintig jaar lang in zijn wo ning verborgen gehouden. De nu 68-jarige Otto Hausmann had zich in 1947 schuldig ge maakt aan een financieel de- ligt en toen besloten te „ver dwijnen". Zijn vrouw hielp hem daarbij. Kwam er bezoek, dan kroop hij in een kast. Toen zijn vrouw een dezer da gen ziek werd kivam de zaak uit. Een buurvrouw ondekte hem - Hausmann heeft nu te horen gekregen dat zijn mis drijf al een hele tijd is ver jaard. DEN HAAG, 27-9. Dc Federatie van Katholieke en Christelijke Werkgeversverbonden (F.C.W.V.) blijft van mening dat overleg tussen werknemers en werkgevers noodza kelijk is bij de bepaling van het so ciaal economische beleid in Neder land. Zonder dit overleg kunnen on gunstige ontwikkelingen ontstaan zoals in andere Westcuropese landen. De F.C.W.V. hoopt dan ook dat de vakbeweging de vrijheid zal vinden de impasse in het noodzakelijk over leg te doorbreken en aan democrati sche besluitvorming in de sociaal- Stakingsgolf in Italië breidt zich uit ROME, 27-9. De stakingsgolf in Italië breidt zich steeds meer uit terwijl de toestand bij de Pirellifa- brieken na tweedaagse proteststa kingen vrijdag weer normaal was geworden, zijn in andere sectoren nieuwe stakingen in het vooruitzicht Zo willen meer dan 100.000 werkne mers bij de elektriciteitsmaatschap pij ENEL op 9 en 10 oktober het werk neerleggen. Op 2 en 7 oktober staakt het grootste deel van het PTT-personeel. In de provincie Turijn hebben de ongeveer 400.000 arbeiders in de me taal- en mechanische industrie hun slaking voortgezet. economische sector te blijven deel nemen. Dit geldt ook voor de loon wet. In deze wet zijn de hoofdele menten opgenomen van het in 1967 unaniem door werknemers en werk gevers geadviseerde loonsysteem. Bovendien is in de Tweede Kamer nog tegemoetgekomen aan de nadien naar voren gebrachte wensen van de vakbeweging, aldus de F.C.W.V. Florence Nightingale- medaille voor verpleegster DEN HAAG, 27-9. H.M. de konin- gin heeft vrijdagmiddag in de Rol zaal in Den Haag de Florence Nigh- tingale-medaille uitgereikt aan me juffrouw L. M. C. W. Verlinden. De medaille, de hoogste Rode-Kruis-on- derscheiding voor verplegenden, is mejuffrouw Verlinden, die 26 jaar is, toegekend door het Internationale Comité van het Rode Kruis in Ge- nève. Zij ontvangt deze onderschei ding voor haar werk als Rode Kruis- verpleegster in Vietnam. ROTTERDAM. De Rijnmondraad zal op 8 oktober een beslissing ne men over de Rotterdamse plannen voor een nieuwe haven tussen Hoek van Holland en Maassluis. De zoge naamde Rijnpoorthaven. DIPO, DE DONKERE DWERG 34. Een ogenblik docht Aratri dat zijn. gastheer hem zou aaavliegen. Hij zag de aderen op diens voorhoofd zwellen en de blik van haal en woede in de donkere ogen van dc ander. Hij betreurde nu zijn onhof felijke uitbarsting, doch voor hij iets kon zeggen had Akbar zijn zelfbeheersing reeds weer terug gekregen. „Hoewel ik mij zeer gelukkig zou gevoelen als Kiruna een man nis gij zijl, tot echtgenoot zou krijgen, is het allerminst mijn bedoeling u ergens toe te dwingen!" zei hij met een glimlach, waaruit alle dreiging verdwenen was. „Niets staat uw vertrek in de weg! Zodra uw schildknaap voldoende hersteld is, zal ik zorgen dat er aan dc kust een schip voor u gereed ligt, waarmee ge naar uw land kunt terugkeren!" Op dat ogenblik trad Kiruna binnen. Akbar stond op. „Ge moet mij thans ver ontschuldigen", 'sprak hij, „doch belang rijke zaken vergen mijn aanwezigheid el ders! Misschien wil Kiruna u de paleis tuinen laten zien en daarna verwacht ik u aan de maaltijd!" Hij verwijderde zich en zodra hij de troonzaal had verlaten, ver anderde zijn gelaat. Er kwam een sombere gloed in zijn ogen en terwijl hij zich door de gangen spoedde, mompelde hij in zich zelf: „Wij zullen eens zien of gij niet wilt meedoen, heer Aram!" De heerser begaf zich regelrecht naar de vertrekken van Dipo en even later waren do beide man nen in een fluisterend gesprek gewikkeld.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 5