Inbreker met vakantie Europese landbouwpolitiek kost volgend jaar 4 miljard dollar Rapport van „Commissie Duidelijkheid" Doodstraf in Antwerps proces Chauffeur gered van dood in gierput Staatsgreep Bolivia Dubcek wil geen Gehuld bekennen Britse popzanger geëlektrokuteerd Nixon wil geen bepaalde datum voor terugtrekking Amerikaanse troepen UTRECHT, 27-9. Omstreeks I960 verwachtte men dat de Europese landbouwpolitiek aan restituties en interventies ongeveer 200 miljoen dollar per jaar zou gaan kosten. In 1968 was het bedrag echter al een miljard dollar en in 1969 anderhalf miljard dollar. De uitgaven voor res tituties en interventies worden voor 1970 geraamd op 2,5 miljard dollar. Aan inkomsten via de heffingen staat daar een bedrag van maar 700 mil joen tegenover, zodat de netto-lasten 1,8 miljard dollar zullen bedragen. Dit rekensommetje presenteerde dr. M. Zeijlmans, directeur van het Euro pees oriëntatie- en garantiefonds voor de landbouw van de E.E.G., vrijdag morgen in Utrecht op de internatio nale tentoonstelling „Ornithophilia", waar hij sprak over de financiering van het gemeenschappelijk land bouwbeleid. In de Europese landbouw werken zo n tien miljoen mensen. Als men bij de kosten van restituties en in terventiemaatregelen nog eens de 2,5 miljard dollar optelt die per jaar aan struktuurverbeterende maatre gelen worden uitgegeven, komt men op een direkte eigendomsoverdracht van de nationale begrotingen naar de landbouwbedrijven van 400 dollar per persoon per jaar. Daarbij is dan nog geen rekening gehouden met de in komensoverdracht aan de landbou wer door de consument, die in het bestaande systeem prijzen moet be- HONGKONG. In Peking zijn vrij dag overeenkomsten gesloten over gratis Chinese economische en mili- tarie hulp aan Noord-Vietnam in 1970, zo mpldt het Noord Vietnamese persbureau. INDIANAPOLIS. Bij een oproer te Pendleton, in de Amerikaanse staat Indiana, zijn vrijdag één dode en 46 gewonden gevallen - allen ge detineerden. Advertentie talen die hoger zijn dan de wereld marktprijzen. Bij het systeem van heffingen, res tituties en interventies is uitgegaan van twee groepen, namelijk produk- ten die alleen aan de buitengrens van de E.E.G. worden beschermd (zoals eieren en gevogelte) en produkten waarvoor op de binnenmarkt met prijsgaranties wordt gewerkt. .Het tweede systeem is heel wat duurder dan het eerste. Voor de melkmarkt wordt bijvoorbeeld per jaar netto een miljard dollar uitgegeven, ter wijl op de eieren in de periode 1967- 1968 een netto-,,winst" van 7,2 mil joen dollar werd gemaakt, aangezien KOSTELOZE INNING van AOW en PENSIOENEN NUTSSPAAKBANK ZIERIKZEE Havenpark 16 er aan heffingen 8 miljoen dollar binnenkwam, terwijl aan restituties maar 800.000 dollar werd uitgegeven. De heffingen op slachtgevogelte brachten 8,3 miljoen op; de restitu ties beliepen maar 3,4 miljoen dollar. Dr. Zijlmans sprak de hoop uit, dat de pluimveehouderij verstandiger zal zijn dan de melkveehouders en zal voorkomen dat er overproduktie ont staat. De zelfvoorzieningsgraad in deze sector ligt in de E.E.G. al dicht bij de honderd procent en een over produktie zou gezien het ontbreken van een interventiesysteem, onher roepelijk tot forse prijsdalingen lei den. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te IJsselmuiden: P. Koe man, Bruehem-Kerkwijk. Bedankt voor Nieuw Stadskanaal: J. P. van Roon, Katwijk aan Zee; voor Neerlapgbroek: T. J. Kamer beek, Rouveen. Geref. Kerken Examens. Aan de V.U. te Am sterdam slaagde voor het kandi daatsexamen theologie de heren W. J. Dijk te Amsterdam, J. Dijkstra te Amstelveen en J. G. K. Littooij te Rijssen. Bedankt voor Voorschoten: P. Ree dijk, Hoogezand-Sappemeer. Geref. Kerken Vrijgemaakt Beroepen te Fergus-Guelph, Onta rio, Canada: W. W. J. van Oehe, New Westminster, Br. Col., voorheen te Schiedam. Aangenomen naar Coaldale, Al berta, Canada: M. van Beveren, Fer gus Guelph. Canada, voorheen te V rou wenpolder. Chr. Geref. Kerken Tweetal te Apeldoorn: J. van Am- stel, Middelburg en J. Westerink, Kerkwerve; te Rotterdam-west: B. Bijleveld, Bussum en M. Vlietstra, Werkendam; te Sliedrecht (Middel diepstraat): M. Baan, Zeist en J. P. Geels, Haarlem-centrum, waaruit laatstgenoemde is beropeen. Geref. Gemeenten Bedankt voor Apeldoorn: D. Hak kenberg, Dordrecht. LUGANO. De Franse tegenpaus Cle mens XV kreeg van de autoriteiten geen toestemming zijn jaarlijkse pel grims-mis in Italië te celebreren. Daarom trok hij naar Lugano en ce lebreerde de mis op het terras van een nachtclub. DEN HAAG, 26-9. De drie christe lijke partijen, tot samenwerking be sluitende, dienen tijdig voor de ver kiezingen van 1971 een „regeerak koord" te sluiten. Daartoe zullen zij tot een gezamenlijk urgentieprogram moeten komen, dat het uitgangspunt voor een regeringsprogramma kan vormen. Dit verkiezingsprogramma zal geen traditioneel schablone mogen worden, maar een nieuwe gezindheid en prioriteitenbesef blijk moeten ge ven. Voorts zullen zij zich tot onder linge samenwerking moeten binden voor de volgende parlementaire pe riode op basis van dit programma. Tenslotte zal bij het voorbereiden van de kandidatenlijsten overlegd moeten worden welke personen men als voornaamste uitvoerders van dit programma naar voren zal brengen. Dit staat te lezen in het gepubli ceerde rapport van de „Commissie Duidelijkheid" van de groep van 18, het samenwerkingsverband van de drie confessionele partijen K.V.P., A.R.P. en CJi.U. Ernstig zal moeten worden onder zocht om na te gaan of het regeer-; akkoord is uit te breiden tot andere partijen en of het mogelijk is zich te- samen met die partij (en) vóór de verkiezingen te presenteren. Het kan, aldus het rapport, niet als plicht BRUSSEL, 27-9. Een 40-jarige Belg, Peerke Verhaert, is aan het slot van een proces van vier dagen voor het Hof van assisen te Ant werpen, ter dood veroordeeld, na schuldig te zijn verklaard aan vier moorden, waarvan een op een in Antwerpen wonende Nederlander. De doodstraf wordt in België niet voltrokken, doch omgezet in levens lange gevangenisstraf. Het verschil met gewoon levenslang is, dat bij dit laatste een veroordeelde kan reke nen op aanzienlijke strafverminde ring bij goed gedrag. Weer Amerikaanse vrouwen in Parijs PARIJS, 27-9. In Parijs zijn op nieuw vijf Amerikaanse vrouwen aangekomen die via de vertegen- woordiging van Noord-Vietnam bij vredesbesprekingen iets naders te weten willen komen over het lot van hun mannen, allen Amerikaanse pi loten die al enige tijd in Vietnam worden vermist. Onlangs kwamen reeds vier vrou wen met dat doel in Parijs aan. Zij moesten echter na een gesprek met een vertegenwoordiger van Noord- Vietnam onverrichterzake naar huis terugkeren. De vertegenwoordiger vertelde hen dat hun verzoek naar Hanoi zou worden doorgestuurd. Massagraven in Polen WARCHAU, 25-9. Poolse onderzoe kers naar oorlogsmisdaden hebben twee massagraven ontdekt waarvan men aanneemt dat ze tijdens de Tweede Wereldoorlog hebben ge diend voor het begraven van enige duizenden Russische gevangenen die door de Duitsers waren vermoord. De graven, die ongeveer 50 meter lang en 5 meter breed zijn, werden gevonden in een bos bij Biala Pod- laska, een niet ver van de Russische grens liggend plaatsje. Aan de hand van uniformknopen, riemgespen en andere persoonlijke dingen meent men te hebben vast gesteld dat het Russische militairen betref,V. van alleen de drie christelijke par tijen gezien worden op deze wijze aan de kiezers meer duidelijkheid te verschaffen. Op de anderen rust in dit opzicht een even zware verant woordelijkheid. Jongelui handelden in verdovende middelen ASSEN, 27-9. In Assen zijn zes jongens en een meisje van 17 tot 22 jaar aangehouden wegens handel in verdovende middelen. Vanuit Assen werd de handel in heel Drente be dreven. In een huis aan de Kanaal straat in Assen trof de politie has jiesj, LSD-tabletten, hennepzaad en een groot aantal met het gebruik daarvan samenhangende attributen aan. Alles werd in beslag genomen. De hasjiesj weid voor f 10 per gram aan de man gebracht. Er werd on dermeer gezwendeld door de inhoud van astmasigaretten met rozemarijn poeder te vermengen. Nederlandse vervoerders maken zieli zorgen DEN HAAG, 27-9. De Nederlandse goederen- en personenvervoerders maken zich ernstige zorgen over de op 1 oktober aanstaande in werking tredende eerste fase van de veror dening van de raad van ministei-s van de E.E.G. tot harmonisatie van bepaalde voorschriften van sociale aard voor het wegvervoer. Deze eerste fase houdt in, dat de verordening, die regels bevat over de samenstelling van de „beman ning", de rij- en rusttijden en de af te leggen afstand, van toepassing wordt op het vervoer tussen E.E.G.- landen. Royale Amsterdamse subsidie voor Artis AMSTERDAM, 27-9. B. en w. van Amsterdam stellen de gemeenteraad voor aan de stichting tot instandhou ding van de diergaarde van het ko ninklijk zoologisch genootschap Na- tura Artis Magistra over 1968 een aanvullende subsidie te verlenen van f 166,996 en hiermee het subsidie voor Artis over 1968 definitief vast te stellen op f 1.430.996. Ten opzichte van de begroting is het tekort van Artis over 1968 hoger dan geraamd was. Dit is voor een belangrijk deel veroorzaakt door hogere uitgaven voor personeelskosten, terwijl ook op enkele andere posten de invloed van loon- en prijsstijgingen zich heeft doen gelden. Voorts zijn de inkom sten uit entreegelden bij de raming achtergebleven. Spionage in Zwitserland BERN, 26-9. Een afdelingschef van de Zwitserse machinefabriek Zulzer in Winterthur is gearresteerd omdat hü een groot aantal geheime plan nen van het aandrijvingsaggregaat van de Franse straaljager „Mirage" aan Israël heeft verkocht. Het ministerie van justitie in Bern heeft vrijdag bekendgemaakt dat de man, de 43-jarige ingenieur Alfred Frauenknecht, op 23 september door de politie is gearresteerd. Voor de uitgeleverde plannen zou hij een be drag van ongeveer 70.000 gulden heb ben ontvangen. Frauenknecht is in de herfst van 1968 met de verkoop van de geheime plannen begonnen. In totaal zouden meer dan twintig kisten met teke ningen van de „Mirage", die voor een deel in Zwitserland in licentie wordt gebouwd, naar Israël zijn ver dwenen. Een familielid van de inge nieur heeft de geheime stukken over gebracht. STEENWIJKERWOLD, 26-9. - De 32-jarige chauffeur P. Otten uit Kerkbuurt onder Steenwükerwold, heeft vrijdag een uur, met de dood voor ogen, met een arm bekneld ge zeten onder het wiel van een beton- auto, die elk moment kon afglijden in een gierput in aanbouw. De chauffeur van de betonauto had het voertuig, hoewel hij daar be zwaar tegen had gemaakt, in op dracht van de aannemer vlak naast de put gezet. Toen hij uitstapte zakte de vers gemetselde wand van de put in en gleed de auto in de richting van de put. De heer Otten raakte daarbij met een arm onder een wiel Vrachtvliegtuig verongelukt in Biafra NEW YORK, 27-9. Op het vlieg veld van Oeli in Biafra, is vrijdag avond een vrachtvliegtuig met voed sel en medicijnen neergestort. De vijf bemanningsleden - vier Amerikanen en één Brit - kwamen om het leven. Dit is in New York meegedeeld door een woordvoerder van de kerkelijke hulporganisatie „Joint Church Aid - U.S.A.". Het ongeluk gebéurde in slecht weer. Door aanvaring zes doden BUENOS AIRES, 27-9. Voor de Argentijnse kust is het Liberiaanse vrachtschip „Sagitarius", van ruim 7.000 ton, vergaan na een aanvaring niet een Duits schip. Zes opvarenden verdronken. Enkele anderen raakten gewond. De bemanning bestond voor het grootste deel uit Italianen. Landelijk Boekencentrum komt in Culemborg AMSTERDAM, 27-9. De vereniging ter bevordering van de belangen des boekhandels heeft besloten bouw grond aan' te kopen in de gemeente Culemborg om daar een nieuw ge bouw op te trekken voor haar in stellingen centraal boekhuis, bestel huis van de boekhandel en voor de centrale administratie (annex com puter centrum), die tot nu toe in Amsterdam (en voor een deel tijde lijk in Zwanenburg) zijn gevestigd. De zetel van de vereniging blijft in Amsterdam. Het centraal boekhuis is een depot waar de boekhandel boeken van vrijwel alle Nederlandse uitgevers kan betrekken. van de auto bekneld. Er werd een kraanwagen besteld, maar deze bleef zó lang uit, dat een in paniek ge raakte collega van de heer Otten diens arm maar wilde afzagen. Het slachtoffer zei dit in 's hemelsnaam niet te doen, waarop men met een schop het puin onder de arm van de chauffeur weggroef en zijn arm met een ruk bevrijdde. Juist toen dit gelukt was stortte de auto geheel in de put. LA PAZ, 26-9. De president van Bolivia, Luis Adolfo Silse Salinas, is vrijdag door een militaire junta af gezet. Dit is meegedeeld door het ge zamenlijke opperbevel van de strijd krachten. De militaire junta van drie man, die wordt geleid door generaal Alfredo Ovando Candia, heeft een nieuwe revolutionaire regering ge vormd. Een aantal leden van de oppositie is gearresteerd. In het land heerst overal rust, aldus een officieel com muniqué. PRAAG, 27-9. Alexander Dubcek heeft de voltallige vergadering van hèt centrale comité van de Tsjecho- sjowaakse communistische partij toe gesproken, maar hij heeft geen schuld \yillen bekennen en niet willen toe geven dat hij politieke fouten heeft gemaakt. Dit is meegedeeld in wel-'" ingelichte kringen te Praag. PHILADELPHIA, (V.S.). De Israë lische minister-president mevr. Gol- da Meir bracht een bezoek aan de V.S. Hier werd zij gefotografeerd, terwijl zij tijdens haar bezoek aan Philadelphia de beroemde Vrij- heidsklok" bekijkt. Rechts de Isra ëlische minister van buitenlandse zaken, Eban en midden de gouver neur van Pennsylvania Raymond Shafer. Vijfjarig kind na val overleden SNEEK, 26-9. In het ziekenhuis te Sneek is de 5-jarige Remko Idsinga uit Makkum overleden aan de eer der op de dag opgelopen verwondin gen bij een val van een aanhangwa gen. De jongen speelde met zijn vriendjes op de aanhangwagen. De chauffeur van het wagenstel had dit niet in de gaten en begon te rijden. De jongelui sprongen van de aan hangwagen, waarbij het slachtoffer ongelukkig ten val kwam. LONDEN, 27-9. De 26-jarige Britse popzanger Richard Stott, is door zijn mikrofoon geëlektrokuteerd toen hij optrad in New Castle, in het Britse graafschap Shropshire. Stott vormde met Elizabeth Sykes een popduo on* der de naam „Two Pennies". SANTANDER. De 18-jarige Ne derlandse matroos F. S. is in de ha- ven van Santander (Spanje) verdron ken. WASHINGTON, 27-9. President Nixon van de Verenigde Staten heeft vrijdag voorstellen afgewezen om een bepaalde datum vast te stellen voor terugtrekkking van Amerikaanse troepen uit Vietnam. Nixon vindt dit denkbeeld defaitistisch. Hij is van ooi'deel dat het wille keurig bepalen van een tijdstip, de Amerikaanse onderhandelingspositie bij de Parijse vredesconferentie zou ondermijnen. Als een tijdstip bij voorbeeld eind 1970 of midden 1971 zou worden gekozen, zou dit onver mijdelijk leiden tot bestendiging van de oorlog tot dat tijdstip, aldus Ni xon. De Amerikaanse president zei op een persconferentie, te willen trach ten de oorlog in Vietnam nog vóór het einde van 1970 of vóór begin 1971 te beëindigen. Daarom verzette hij zich tegen de voorstellen voor een concreet plan voor de terugtrekking van alle Amerikaanse eenheden uit Vietnam. De Amerikaanse president gaf toe, dat zij pogingen om een einde te ma ken aan de oorlog in Vietnam, niet zoveel succes gehad hebben als hij wel gewild had. FEUILLETON door B. J. ten Wesepe Ze komt overeind en voelt over zijn wangen en zijn kin, waarna ze goedkeurend knikt. „Zo ben jij weer we gaan een eindje wandelen. Het is In een opwelling sluit hij het meisje in de armen en kust haar. Truusje sluit haar ogen. Ze begint zijn kussen te beantwoorden en slaat tenslotte haar armen om zijn hals. Haar zoenen zijn wild en hongerig. Doch tenslotte maakt ze zich los en begint voor de spiegel het haar in orde te brengen. Er zijn twee vuri ge plekken op haar wangen. Frans buigt zich naar haar toe en kust haar speels in de hals. „Houd je een beetje van me?" vraagt hij pla gerig. „Hou' op, anders kan ik weer be- ginnep. Bovendien moeten we nu naar beneden. Ik wil niet, dat ze er wat van denken". „Wat zouden ze dan denken, Truusje?" Hij kijkt haar lachend aan. Ze slaat met haar kam op de han den, die haar weer willen omvatten. „Je begrijpt best, wat ik bedoel. Kom evenmin. En juffrouw Mia.nu ja, veel te mooi. om binnen te blijven zitten". Het is al over vieren, als hij ein delijk het. dorp uitrijdt. Op de grote weg trapt hij het gaspedaal in, doch als hij op de benzinemeter kijkt, ont dekt hij tot zijn schrik, dat de tank bijna leeg is. En waar zal hier op zondag een pomp open zijn? Zo gauw mogelijk draait hij do Rijksweg op cn daar heeft hij geluk. Een pomp is open. Met een volle tank rijdt hij zo snel als mogelijk is in het drukke ver keer in de richting Utrecht. Doch het is al avond, als hij de villa nadert. Daar aangekomen moet hij een te leurstelling verwerken. Josje doet open en vertelt hem, dat de familie niet thuis is. „Meneer, mevrouw en juffrouw Mia zijn een kwartier ge leden weggereden. Ze dineren er gens, maar meneer heeft niet gezegd waar". Frans staat besluiteloos op de stoep. „Heeft meneer geen boodschap voor me achtergelaten?" vraagt hij, zich aan de laatste strohalm vast klampend. Maar ook dit geeft geen uitkomst. Josje schudt haar hoofd. Nee, me neer heeft niets gezegd. Mevrouw evenmin. En juffrouw. En juffrouw Mia nu ja, dat weet u zelf wel. Die zegt normaal al weinig. Hij haalt zijn schouders op. „Enfin niets aan te doen, Josje. Dank je voor de moeite." Ze heeft met hem te doen. Dut er wat is tussen Mia en haar verloofde, heeft ze allang begrepen en ze vindt het sneu voor deze aardige jongen. „U mag natuurlijk wel binnenkomen, meneer," zegt ze, uitnodigend een pas achteruit lopend. Dat spreekt vanzelf". Nee, hij gaat maar weer. Wie weel hoe lang de familie nu wegblijft. „Heel vriendelijk, Josje, maar het zal toch wel laat worden, voor zc thuiskomen. Ik kom van de week wol weer." •Josje sluit dc deur mei oen zucht. Door het zij raampje ziet ze de jon gen teruglopen naar z'n auto. Jam mer, meneer Frans is zo'n knappe jongen Wat hij toch in die slome Mia ziet? Als hij haar vroeg zou ze zou het wel weten. Meneer Frans zou merken, dat Josje mee kon doen. Ach, wat helpt het? Met een tweede zucht draait ze zich om, als ze zijn wagen ziet wegrijden. In de keuken steekt ze een sigaret op en verdiept zich opnieuw in haar romannetje. Op de weg rijdt een zwaar teleur gestelde jongeman. Eigenlijk stom, dat hij die uren in Heidenrijk verlo ren heeft, maar je kunt tegen die Truus toch ook niet onbeleefd zijn? Ze heeft nog wel haar best gedaan, toen hij op het politiebureau zat. En au fond is Truusje een schat van een kind. Veel vlotter dan de stroeve Mia In Amsterdam heeft juwelier Vc- nekam, ondanks het feit, dat het zondag is, gelegenheid gehad de stenen cn andere juwelen, die mee genomen zijn in de plastic zak uit Heidenrijk, te controleren en te ver ifiëren aan de hand van de staat, die indertijd na de inbraak is opgemaakt en waarvan de recherche ook een afschrift heeft. Samen gaan ze alles na cn na twee uur weten ze het: Hier ligt ongeveer de heeft van dc buit. nog altijd een behoorlijke waarde vertegenwoordigende. Maar waar is de rest? Kan die ook nog in Heiden rijk verborgen zijn? Of ergens an ders? (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4