AGENDA LAATSTE NIEUWS Nieuwe ongeregeldheden in Belfast Schutter in de weer in Utrechts café Een interessant sloopkarwei te Viane STREEKNIEUWS „Opstaan tegen het zittèn-blijven" Onder invloed een bromfietser geschept Het „Ma agdenhuis" te Bruinige blijft open onder voorwaarden BRUINISSE. 27-9. Bij de ingeko men stukken in de gemeenteraad van Bruinisse was een protestschrij- ven van een aantal jongelui, die van burgemeester C. H. van de Linde een onbewoonbaar verklaard huisje ter beschikking kregen om grammofoon platen te draaien en zich verder aan genaam bezig te houden op een ma nier die Jongeren anno 1969 aan spreekt. Naar aanleiding van klachten die het gemeentebestuur ter ore waren gekomen, hadden b. en w. een schrij ven aan de jongelmj gericht, waarin op straffe van sluiting werd gesteld, dat het verboden is in het pandje sterke drank te schenken of in voor raad te hebben, dat het gesloten moet zijn 's avonds na 23 uur, dat er 's nachts geen personen in het wo ninkje aanwezig mogen zijn, of dat het niet als nachtverblijf mag dienen en ten slotte dat het ook op zondag gesloten moet zijn. Vooral tegen de. laatste bepaling was verzet van de jeugd, die het stuk had ondertekend. Geen schriftelijke klachten Loco-burgemeester Van Gilst zei dat het huisje aan het Kerkplein al heel wat stof tot spreken in de ge meente Bruinisse heeft opgeleverd, maar dat er tot dusver bijna hele maal geen schriftelijke klachten bin nen kwamen over het doen en laten van de jongelui in het bedoelde huis je. Ook de politie heeft tot dusver niets kunnen constateren, dat wijst in de richting van wat zoal wordt beweerd. En de politie controleert regelmatig. Tegen de serieuze klachten (Wet houder Jumelet noemde een aantal feiten) is opgetreden door het schrij ven aan de jongelui, waarop het in gezonden stuk een antwoord is. Sterven kinderen in Hanoi door onbekend virus? TORONTO, 29-9. Een onbekend vi rus zou in de Noordvietnamese hoofdstad Hanoi de dood van al meer dan 1000 kinderen hebben ver oorzaakt, zo meldde zondagavond de Canadese radio- en televisieomroep in een bericht van zyn correspondent in het verre oosten Michael Maclear. Maclear, die na de begrafenis van president Ho Tsji Minh in Hanoi te hebben bijgewoond in Tokio is te ruggekeerd, meldt dat de Noordviet namese autoriteiten uitbreiding van de ziekte nog niet hebben kunnen verhinderen. Het virus zou in twin tig procent van de gevallen de dood tot gevolg hebben. Alle berichten over de ziekte wor den door de censor tegengehouden, ook de binnenlandse, aldus de cor respondent. Alle leden waren van mening, dat regelmatige en serieuze controle op het doen laten in „Maagenhuis" ge boden is. Zij gingen volledig en met algemene stemmen akkoord, met de door b. en w. genomen maatregelen; dus blijft ook het huisje op zondag gesloten. Wethouder Van Gilst deelde mede, dat de gemeente Bruinisse het slo pen van krotwoningen met kracht gaat aanpakken en ook de rij panden aan het Kerkplein zullen dan onder de slopershamer vallen. De heer M. J. van de Velde meende dat, wan neer het zo ver is, voor de bedoelde groep jongelui, een ander onderko men door b. en w. beschikbaar zal moeten worden gesteld. Ongeluk met kokend water in Franse fabriek CHERBOURG, 29-9. Twee inge- nieurs van het kerncentrum in La Hague, bij Cherbourg, die vrijdag ernstige brandwonden hadden opge lopen, zijn zondag aan hun verwon dingen bezweken. De twee ingenieurs die werkzaam waren bij de afdeling waar plutonium gewonnen wordt, kregen kokend water over zich heen doordat éen waterleiding onder druk sprong. De ingenieurs zijn onder scheidenlijk 33 en 31 jaar oud. Schecpvqartbericliten Ameland, 26-9 305 m. z.z.o. Abidjan. Abida, 26-9 van Punta Cardon naar Kaapstad. Kenia, 26-9 80 m. z.z.w. Bombay. Skadi, 26-9 50 m. o.n.o. Algiers. Een dysenterie-epidemie in het gebied van Goyuca de Benitez. in de Mexicaanse staat Guerrero, heeft tot dusver meer dan driehonderd doden geëist. De meeste slachtoffers zijn 'kinderen, aldus in Mexico-stad ont vangen berichten. WINSCHOTEN. 29-9. In oost-Gro- ningen houden 1600 werknemers in de strokartonindustrie heden-maan dag een 24-uurstaking om kracht bij te zetten aan hun looneisen. DEN HAAG. In Den Ilaag loonde de hoedenontwerper Gerard Brussê zijn wintercollectie voor het seizoen '1969-1970. Op de foto een hoed uitgevoerd in brwin-u'ine nerts met de fantasierijke naam „Rolls Royce". BELFAST, 28-9. Het is in de nacht van zaterdag op zondag weer onrus tig geweest in Belfast, de hoofdstad van Noord-ïerland. De ongeregeldheden tussen katho lieken en protestanten begonnen kort na middernacht, enkele uren nadat twee duizend protestantse „ultra's" op een bijeenkomst de eed hadden afgelegd de grondwet van Ulster te „beschermen". UTRECHT, 27-9. In een café aan de Vleutenseweg in Utrecht is in de nacht van vrijdag op zaterdag grote consternatie ontstaan toen een 34- jarige koeltechnicus, die bij zijn ar restatie A. N. bleek te heten, na een woordenwisseling met een vrouw een pistool trok en meerdere schoten loste. Niemand werd echter gewond. Het slopersbedrijf van de firma M. van der Marei te Viane bij Ouwer- kerk, heeft al heel wat vreemde schepen gesloopt. Het schip, dat in de komende weken in stukken zal worden gebrand, is een oude piraten zendex*, een schip dat buitengewoon fraai is ingericht en dat als vrije zender in de Ierse zee lag, om uit zendingen voor Engeland en Schot land te verzorgen, totdat de Engelse wetgeving de uitzendingen onmoge lijk maakte. Voordat het als piraten zender dienst deed, was het een licht schip („Komeet"). Het feit dat het een buitengewoon sterk en goed schip is, zal daar niet vreemd aan zijn. Verder werd het buitengewoon fraai en doelmatig ingericht toen men er een clandestiene zender van ging maken. Het schip lag de laatste jaren in Vlissingen, nadat o.a. door de rege- ring van Honduras nog een en ander aan het schip was opgeknapt (luxe verbetering), .maar als Hondurees schip heeft het nooit dienst gedaan. Burghse gemeenteperen werden weer verkocht BURGH, 27-9. De gemeenteperen te Burgh zijn verkocht. Binnen een uur waren alle koopjes van de hand gedaan en de afslager, de heer H. Slager, had daar weinig moeite mee. In tegenstelling met voorgaande ja ren werden nu soms wel drie of vier bomen in één koop aangeboden, om dat de opbrengst maar heel gering was. De belangstelling was eveneens ge ring. Toch weer een vaste kopers kern afkomstig uit Burgh, Haam stede, Renesse en ook weer Zierik- zee. Het is opmerkelijk dat de peren dit jaar veel schurft vertoonden, een verschijnsel dat voorheen nog nooit werd geconstateerd. Wel waren de vruchten groot, doch dat komt door de geringe opbrengst. De kopers heb ben echt wel waar voor hun geld ge kregen in de ruimste zin van het woord, nl. grote peren, veel schurft en weinig geld. Globaal berekend brachten de peren ongeveer 20 cent per kilo op en dan neemt men een plekje schurft op de koop toe.. De peer wordt er niet minder om. Elke koop werd nauwkeurig in het boekje van de heer B. Bossers geno- teerd, terwijl burgemeester Everwijn nog eens even de voorwaarden voor las. Na de verkoop verschenen de kisten, manden en ladders en gedu rende de verdere zaterdag gonsden de bomen van plukgeluiden. Tegen de avond toonden alleen nog de op de grond liggende bladeren dat de pluk- slag was gestreden en de bomen ver lost waren van hun geringe last. De totale opbrengst bedroeg rond f 200. De moeilijkheden in het café ont stonden toen N„ na enige drankjes te hebben genoten, een vroegere vriendin ontwaarde. De vrouw wei gerde op de avances van N. in te gaan. De uit Suriname afkomstige technicus werd toen zo boos dat hij de vrouw een glas cognac in het ge zicht wierp. Tijdens de daarop ontstane felle woordenwisseling trok N. een pistool en vuurde meerdere kogels af. Café bezoekers wierpen zich toen op N„ die zijn vuurwapen moest afgeven aan de kastelein. De man werd daar na door een deel van de bezoekers zo afgetuigd, dat hij door de inmid dels gewaarschuwde politie naar het Academisch ziekenhuis moest wor den gebracht, als ver-dacht van ver boden wapenbezit en dreiging. Een naclil wakker WESTERBORK, 28-9. Ruim duizend Drentse jongeren zijn in de nacht van zaterdag op zondag vanuit Hoogeveen, As sen of Emmen naar Wester- bork in midden-Drente ge wandeld. Zij deden dit in het kader van de Vredesweek 1969 en onder het motto „Een nacht wakker". Onderweg werd ge discussieerd over de welvaart en de armoede in de wereld. In Westerbork bleek zondag morgen de Nederlandse Her vormde Kerk te klein om alle deelnemers aan de manifesta tie te ontvangen. Elke koop werd nauwkeurig geno teerd. (Foto: Zierilczeesche Nieuwsbode). In de katholieke sti*aat Coales Street, dicht bij de „bestandslijn" tussen de katholieke wijk Falls Road en de protestantse wijk Shankill, raakten drie huizen in bi*and nadat met molotowcocktails was gegooid. Enige honderden, katholieken trok ken daarna op naar de protestantse wijk. Britse, militairen en Noordier- se politie wisten de demonstranten met traangas uiteen te drijven. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT Kampioenschappen P.V- „Zierick" Hieronder volgen de uitslagen van de kampioenschappen 1969 van de P.V. „Zierick" te Zierikzee. Vitesse Hok: 1. M. v. d. Wielen, 940 pnt.; 2. Jac. Verwijs, 897 pnt.; 3. A. M. Berrevoets, 863 pnt. Vitesse Duif: 1. M. v. d. Wielen, 455 pnt., ringno. 467968; 2. A. M. Brrevoets, 391 pnt.; ringno. 301386; 3. B. Visser, 372 pnt., ringno. 432842. Midfond Hok: 1. I. L. v. d. Maas, 1110 pnt.; 2. Fr. Maijs, 1048 pnt.; 3. 1. J. v. d. Sande, 986 pnt. Midfond Duif: 1. Jac. Verwijs, 440 pnt., ringno. 432783; 2. I. L. v. d. Maas, 384 pnt., ringno. 852503; 3. Fr. Maijs, 372 pnt., ringno. 432553. Fond Hok: 1. Jac. Verwijs, 572 pnt. 2. Fr. Maijs, 473 pnt.; 3. P. Flikweert, 470 pnt. Fond Duif: 1. Fr. Maijs, 282 pnt., ringno. 518292; 2. Jac. Ver-wijs, 279 pnt., ringno. 2014342; 3. A. M. Ber revoets, 192 pnt., ringno. 1038441. Jong Hok: 1. B. Vissei-, 952 pnt.; 2. H. v. d. Maas, 912 pnt.; 3. Fr. Maijs, 875 pnt. Jong Duif: 1. H. v. d. Maas, 448 pnt., ringno. 101364; 2. B. Visser, 426 pnt., ringno. 101669; 3. Fr. Maijs, 367 pnt., ringno. 101410. Navlucht-Hok: 1. M. v. d. Wielen, 483 pnt.; 2. H. v. d. Maas, 392 pnt.; 3. A. M. Berrevoets, 290 pnt. Navlucht-Duif: 1. H. v. d. Maas, 197 pnt., ringno. 852545; 2. H. v. d. Maas, 191 pnt., ringno. 101358; 3. A. M. BeiTevoets, 190 pnt., ringno. 847821. Generaal Hokkampioenschap 1969: 1. Fr. Maijs, 3208 pnt.; 2. Jac. Ver wijs, 3146 pnt.; 3. B. Vissei', 2577 pnt. VOETBAL ZIERIKZEE Oriënteringsrit M C. „Sparta" De motorclub „Sparta" te Zierik zee organiseert op 4 oktober a.s. een avond-oriënteringsrit voor auto's, motoren en scooters. De rit wordt verreden onder het K.N.M.V.-reg lement 1969, met een gemiddelde van 30 km. per uur en voert over goede wegen. De start heeft plaats bij spui- lerijj Kort aan de Banninklaan, waar men zich ook kan laten inschrijven voor deze rit. Na afloop van de rit is er gelegenheid tot dansen in het Dorpshuis te Niemverkerk, waar te vens de dag- en kampioensprijzen worden uitgereikt. Ouderavond „Woelwaters" De ouderavond van de openbare kleuterschool „De Woelwaters", die vorige week plaats vond, kan zeer geslaagd genoemd worden. Onder voorzitterschap van mevr. .1. Asma- Broere werd de agenda vlot afge werkt. Na aftreden van de dames Schepers, v. d. Laan en Van Noort is de nieuwe oudercommissie als volgt samengesteld: mevr. J. Asma- Broere, vooi-z.; de heer J. V. d. Berg, secr.; mevi*. P. van Duivendijke, penning.m.esse; leden mevr. H. Dijk stra en de heer F. J. de Vos. Hoogtepunt van de avond vormde de vertoning van de kleurenfilm, compleet met geluid, die de heer J. Bom van het jongste carnavalsfeest van de kleuters had gemaakt. Reclasseringscollecte Van 29 september tot 4 oktober vindt alhier de jaarlijkse reclasse ringscollecte plaats, die wij warm in de publieke belangstelling aanbeve len. Bejaardenmiddag N.C.V.B. Het bejaardenwerk van de N.C.V. B. afdeling Zierikzee gaat van start op woensdag 8 oktober in het Herv. Ver. gebouw te Zierikzee. Als spre ker treedt op ds. J. v. d. Schee, Ned. Herv. pred. te Zierikzee. Alle be jaarden zijn hartelijk welkom. SEROOSKERKE Start bejaardensociëteit Op woensdagmiddag 1 oktober a.s. wordt te Sei-ooskerke weer een be gin gemaakt met. de bijeenkomsten van de bejaardensociëteit. Deze zul len, evenals vorig jaar, weer om de veertien dagen gehouden worden in het Dox-pshuis, aanvang om half drie. Alle bejaarden zijn weer van harte welkom. NIEUWERKERK Verkoopmiddag- en avond De vi-ouwenvei-eniging der Ger. Gemeenten te Nieuwerkei'k. houdt op 8 oktober de jaarlijkse verkoping in de zaal achter de kerk aan de Molenstraat. Gevonden voorwerpen Bij de postcommandant der Rijks politie te Nieuwerkerk zijn inlich tingen te verkrijgen over de volgen de gevonden voorwerpen: Bril met goudkleurig montuur; muntbiljet van f 5,00; blauwe kinderslipper (badstof); speelgoedauto; zwarte B.B.-baret; rijzweepje; beige alpino muts; wit kindervest (terlenka). Kollekte P.I.T. Te Nieuwerkerk wërö vorige week een kollekte gehouden ten bate van het Protestants Interkerkelijk Thuis- front. Het eindbedi-ag was: f 75,65. Koliektantes wai-en Mari-y Hoger- land; Nelleke Kik; Saar Folmer; Tonny Hofman; Nelleke Mathijsse; Kitty Dalebout; Lia Folmer; Marian Folmer; Janneke Hogerland; Anne- Marie Hogerland. Opbrengst Unie-Kollekte Door de gei'efox'meerde jeugdver eniging „Nieuwei'kerk" is vorige week rondgegaan voor het werk van het christelijk onderwijs, met name in het buitenland. Het bedrag van deze Unie-collecte was i' 194,10. Col- lektanten wax-en: Hans Becker, Ma rianne van Dijke. Jos Syriër, Inge Folmer, Wim van der Maale, Koos Overbeeke, Kees Steketee, Ella Tha- len, Izaak van der Maale, Adri Rotte. DES II—Kwademlamme I voortijdig gestaakt Scheidsi'echter Maas nam zondag in de wedstrijd D.F.S. II-Kwaden- damme I een moeilijke, doch ver klaarbare beslissing. Hij staakte om- streeks 25 minuten na de rust. de wedstrijd omdat het „niet meer mo gelijk was om onder deze omstan digheden een redelijk spel te laten spelen". Nog maar tien minuten van tevo ren was er nog geen vuiltje aan de lucht met een stand 0-1. Toen kee per Jan Hart bij een dooi'braak een der voorwaar.tsen bij de benen greep betekende dat een strafschop die door Jan Steenbakkei's werd benut. 0-2. Vanaf de aftrap legde de thuis club er toen een schepje op en dat wei'd de thuisclub noodlottig. Op de rechtervleugel werd Iman Rijnberg te hard tegen de grond gewerkt doch zijn opmerkingen wei-den van dien aard dat hij tesamen met Kees Boo- gerd, die dit foutieve gedrag onder steunde van het veld werden gc- HRUIN1SSE Schip in moeilijkheden Het Duitse motorschip „Winkrans Igeladen met 1200 ton gasolie, kwam op weg van Antwerpen naar Duitsland op het Krammer bij Brui nisse in moeilijkheden, daar de koel waterleiding sprong en de machine kamer vol water stroomde. De sle pers .Inktvis', .Tijgerhaai' en .Haai' van het sleepbedrijf Polderman te Wemeldinge verleende assistentie. De machinekamer werd leeggepompt waarna de „Tijgerhaai" het schip op sleeptouw nam naar Dordrecht. Ophalen grof vuil Op dinsdag 30 september en woensdag 1 oktober zal te Bruinisse grof vuil worden opgehaald. stuurd. Daar Boogerd weigerde floot de scheidsi'echter de wedstrijd af. Voor de rust een geheel normale wedstrijd waai'in D.F.S. de mindere was. De thuisclub miste weldra Hans Geleijnse die met een bloedende hoofdwonde naar dokter Terpstra werd vervoei'd. Ook Maarten Dijk man moest met spierpijn het veld verlaten. Voor de rust scooi'de Frans Suijthof voor Kwadendamme 0-1 terwijl drie doelpunten door de scheidsi'echter voor de bezoekers werden afgekeurd. Geen beste dag voor fle thuisclub, daar een en ander nog wel gevolgen zal hebben. Maandag 29 september Zierikzee Huis van Nassau, 8 uur, afdelings vergadering P.v.d.A. Gemeentehuis, 7.30 uur, vergadering gemeenteraad Westerschouwen. Dinsdag 30 september Kerkwcrve Dorpshuis, 7.30 uur, start naaicursus. Brouwershaven Jeugdgebouw, 8 uur, vergadering Plattelandsvrouwen. Oostcrland Ned. Herv. Verenigingsgebouw, 3-5 en 7-9 uur, verkoopdag Zendings- krans. Woensdag t oktober Zierikzee Mondrugon, 3 uur, receptie bij gele genheid van het vijftig-jarig bestaan van de g.v. „Rust Roest". Huis van Nassau, (bovenzaal), 8 uur, bijeenkomst Zierikzeese Midden stands Centrale. Serooskerke Dorpshuis, 2,30 uur, bejaardensocië teit. Langste sleepreis IJMU1DEN, 29-9. Na een non stop-sleepreis van 122 dagen (van 25 mei tot 24 september) is de zeesleepboot „Willem Barendsz" van N.V. Bureau Wijsmuller deze week aange komen in de Golden Bay ten zuiden van New Plymouth op Nieuw-Zeeland. Op deze - iaat de tijdsduur betreft - langste ononderbroken sleepreis, die een Nederlandse zeesleepboot ooit heeft ondernomen, heeft de „Willem Barendsz" onder bevel van kapitein H. Brons- dijk uit lJmuiden het 11.000 ton metende booreiland „Sed- co 125F" versleept. De sleep boot maakte het booreiland op 25 mei vast in Port Alberni op Vancouver Island aan de Ca nadese westkust en begon die dag aan de ongeveer 6750 mijl lange reis naar Nieuw-Zee- land, waar Shell boringen gaat 7iitvoeren. Om het traject over de Stille Oceaan zo kort mogelijk te houden, liep de „Willem Barendszgeen ha vens aan om te bunkeren, maar werd de sleepboot van de Hawaii-eilanden en de Fiji- eilanden uit door andere sche- f pen bevoorraad. f In strokartonindustrie 24-uur-staking In Oude-Pekela staan alle zes stro kartonfabrieken de (Union", „Ce res", „Brittannia", „Erica" en „Free Co.") stil. Ook in de fabriek „De Dollard" te Nieuweschans en in „Óns Belang" te Stadskanaal wordt niet gewerkt. In Nieuweschans hebben 60 employé's van de kartonnagefabriek „Sparreboom", die niet onder de zelfde c.a.o. vallen als de strokarton arbeiders, uit solidariteit het werk neergelegd. MARKTBERICHTEN Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 29-9. Aangevoerd: 1651 dieren, t.w. 1244 runderen en 407 varkens. Prijzen per kilogram: slachtrunde- ren extra f 5,10-5,30; le f 4,25-4,75; 2e f 3,60-3,95; 3e f 3,45-3,55; stieren f 4,50-5,25; worst koeien f 3,45-3,60; slachtyarkens le f 2.77-2,80; 2e f 2,75- 2,77, 3e f 2,60-2,70; slachtzeugen f 2.20-2,30; zware varkens f 2,25-2,50. Runderen: aanvoer groot; handel stug; prijzen lager. Varkens: aanvoer korter; handel vlug; prenzij fijne varkens iets gedrukt; slachtzeugen prijshoudend, enkele prima's boven notering. I)EN HAAG. 26-9. Staatssecreta ris mr. J. II. Grosheide van onder wijs en wetenschappen, heeft het NIEUWE PEKELA, 28-9. De 16- jmige tuinder Ajold de Roos uit Nieuwe Pekela is zaterdagavond in .ijn woonplaats op de J. de Weerd- siiaat bij een verkeersongeluk ge- ood. De tuinder reed op zijn brom- it'tS over een brug en wilde linksaf. Hij werd toen gegrepen door een auto, die hem achterop reed en waar van de bestuurder, de 28-jarige boek houder H. S. uit Odoorn, onder in vloed van alcohol verkeerde. Volgens een getuige reed de boekhouder met een niet verlichte auto. De boekhou der is door de politie ingesloten. Ge bleken is dat de boekhouder op 28 juni van dit jaar zijn rijbewijs had moeten inleveren: hem was wegens het rijden onder invloed zijn rijbe voegdheid ontzegd. langverwachte rapport „Opstaan te gen het zittenblijven", voor publi- katic; vrijgegeven. Op 11 oktober zal dit rapport bij de Staatsdrukkerij Vèrschij nen. Met het rapport willigt de stich ting voor onderzoek van het onder wijs het verzoek van mr. Grosheide in hem te adviseren inzake de vraag stukken van klassegrootte en van hét zittenblijven. Het rapport werd enige maanden geleden aan de staatssecretaris uitgebracht. In antwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid dr. J. G. H. Tans (P.v.d.A.) heeft mr. Grosheide thans meegedeeld dat het rapport kan wor den gepubliceerd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 2