DE ZIERIKZEESCHE COURANT Christen-democraten opnieuw sterkste partij in West-Duitsland MORRIS Kapel met „taststronk" voor Bartimeüs Wrak van vliegtuig De mosselexport loopt weer uitstekend gevonden Merkwaardige aardbevingen Israëlisch bombardemnt Politie haalt jongelui van zolder Tyfoon op Formosa DUBCEK EN SMRKOVSKY VERLIEZEN PARTIJ FUNCTIES ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Muamlug 29 september 1969 Nr. 20270 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Ziérikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) J 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Bomv dorpshuis ttf Briiinisse Spectaculaire wedren niet socialisten Regeringscoalitie mogelijk van socialisten en vrije democraten BONN, 29-9. Aan dc Wcstduitse politieke horizon tekent zich na de zondag gehouden algemene parle mentsverkiezingen de mogelijkheid van een regeringscoalitie van Soci aal-Democraten (S.P.D.) met de Vrye Democraten (F.D.P.) af, niettegen staande dc Christen-Democraten (C.D.U/C.S.U.) weer dc sterkste partij zijn geworden. Na een spectaculaire wedren met de opdringende socialisten veroverde de C.D.U./C.S.U. tenslotte 46,1 pro cent van alle stemmen. Bij de alge mene verkiezingen van 1965 bedroeg haar stemmenpercentage 47,6. Het aantal C.D.U./C.S.U.-zetels liep van 245 terug naar 242. De socialistische rivalen van de Christen-Democraten overschreden Voor de eerste maal in de geschiede nis de langzamerhand magisch ge worden 40-procentsgrens en klom men van hun in 1965 behaalde 39,3 procent naar 42,7 procent, waardoor zij hun zetelaantal in de bondsdag zagen stijgen van 202 naar 224. Daar mee reduceerden zij de C.D.U./C.S.U. voorsprong van 1965, 8,3 procent, tot slechts 3,4 procent. De bestorming van de bondsdag door de rechtse N.P.D. is door de kiezers afgeslagen. Hoewel zij in de afgelopen vier weken de propagan- datrom luider dan ooit roerden za gen zij met 4,3 procent net geen kans dc parlementsveste binnen te ruk ken, aangezien daarvoor minstens 5 procent van het aantal uitgebrachte stemmen nodig was. Niettemin bopk- te de N.P.D. winst, want in 1965 be haalde zij slechts 2 procent. De Liberale Vrije Democraten"v..> (F.D.P.) moesten met de teruggang van hun stemmenpercentage van 9,5 naar 5,8 een catastrofale nederlaag incasseren. Zij bleven echter nog sterk genoeg om eventueel met de socialisten een coalitie te vormen. Hun zetelaantal bedraagt nu 30 te gen 49 in 1965. Tezamen beschikken S.P.D. en FJ3.U. nu over twaalf zetels meer dan de C.D.U./C.S.U. in het nieuwe parlement. S.P.D.-leidcr cn minister van bui tenlandse zaken Willy Brandt liet de liberalen nog voor middernacht we ten. dat hy wel voor besprekingen over een coalitie voelde. Brandt zichtbaar verheugd over dc stem- menaanwas voor zijn partij, zei: „de grote coalitie (C.D.U./C.S.U. met S.P.D.) is op het ogenblik geen te verwezenlijken oplossing". Volgens uitlatingen van F.D.P.-lei- der Walter Scheel zijn intussen ook van de kant van de C.D.U./C.S.U. of ficieuze contacten met zijn partij op genomen. De voorzitter van de C.D.U.-fraktie in de bondsdag, Rainer Barzel, ver klaarde: „in elk geval hebben de C.D.U. en de C.S.U. een duidelijke leidingsopdracht". Deze opdracht geeft z.i. de Christen-Democraten het recht het initiatief voor coalitieon derhandelingen te nemen. Bondskanselier Klesinger wilde over de vorming van een toekomsti ge coalitie niets zeggen. De politieke doelmatigheden zijn volgens hem doorslaggevend. Voor het geval het tot een grote coalitie zou komen dient deze naar de mening van de huidige bondskanselier te trachten het voorgestelde meerderheidskies stelsel te verwezenlijken. De verkiezingsuitslag heeft dc ten dens tot een tweepartyensysteem in de Duitse Bondsrepubliek nog dui delijker dan vroeger versterkt, nu de extreme krachten van links en rechts zyin teruggeslagen en de liberalen op het nippertje aan verdwijning uit het parlement zijn ontkomen. Advertentie. QUALITY FIRST - Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Jubileumgeschenk van de N.C.V.B. DEN HAAG, 28-9. Dc Ned. Chr. Vrouwenbond, die woensdag in het RAI-congresccntrum in Amsterdam zijn 50-jarig jubileum gaat vieren zal dan aan dc blindenvereniging „Bartimeüs" in Zeist een uniek ge schenk aanbieden. Hotel uitgebrand VLAGTWEDDE (Groningen), 29-9. Een lelie brand lieett vannacht om- 'streeks 0-1.30 hotel „Nienhuis" aan de Schoolstraat in Vlagtwedde ver woest. Het echtpaar Nienhuis en zijn zes kinderen in de leeftijd van drie tot vijftien jaar konden in nachtkleding het brandende hotel verlaten. Er waren in het hotel geen gasten. Van 'de inboedel kon niets worden gered. De schade, waarvan de omvang nog niet kon worden vastgesteld, wordt door verzekering gedekt. De oorzaak van de brand is niet bekend. Het wordt een „kapel met tast- strook", die gebouwd gaat worden bij de nieuwe inrichting voor meer voudig gehandicapte kinderen in Doorn. Langs twee volle zijden van deze kapel wordt een doorlopende „taststrook" aangebracht, waarop verhalen voelbaar kunnen worden uitgebeeld en voorwerpen kunnen worden opgehangen. Dit ten behoe ve van de visueel en tegelijk geeste lijk gehandicapte kinderen, die niet kunnen zien en slechts moeilijk kun nen horen. Drie jaar is door leden en afdelingen gespaard om dit ge schenk te kunnen aanbieden. Komt nieuw zaad nog tot ontwikkeling? LA PAZ, 28-9. Men heeft zondag morgen vroeg in de Andes, op 120 km. ten zuidoosten van La Paz, het wrak gevonden van een DC-6 pas sagiersvliegtuig dat vrijdag met 74 man aan boord verdween op een vlucht van Cochabamba naar La Paz. Er zijn geen overlevenden. Eiland aangeboden aan Londense hippies LONDEN, 27-9. Voor 20.000 pond (ruim 172.000) kunnen de hippies van de „Vrije commune van Lon den" een eiland van acht hectare ko pen op vier km. van de Ierse hoofd stad Dublin. Het aanbod, gedaan door een Britse makelaar, zou met be langstelling worden bestudeerd door de hippies, die de laatste tijd her haaldelijk hardhandig uit leegstaan de gebouwen in de Britse hoofdstad zijn verwijderd. MELBOURNE, 28-9. In de Austra lische staat Victoria hebben zich zondag talrijke aardbevingen voor gedaan, die gepaard gingen van een reeks ontploffingen en groene licht verschijnselen. Hoewel de schokken hevig waren, is er geen melding ge maakt van slachtoffers of schade. Slachtoffers van overstromingen Tunesië TUNIS. 27-9. De overstromingen die zware regenval de laatste twee dagen in het midden en zuiden van Tunesië heeft veroorzaakt, hebben totdusver aan 130 mensen het leven gekost. Verscheidene personen wor den nog vermist. Er zijn zeker 30.000 daklozen. O.a. is het gebied van Sfax getroffen. De militaire junta van Brazilië heeft de doodstraf en levenslange ge vangenisstraf weer ingevoerd. ZIERIKZEE-BRUINISSE. 27-9. De mosselexport loopt de laatste weken weer uitstekend. Zowel voor België als voor Frankrijk is er een zeer tot tevredenheid stemmende vraag. Maandag (vandaag) worden door ^het Produktschap weer exportver gunningen afgegeven. De half sep tember gerezen moeilijkheden zijn dan ook weer achter de rug en de export heeft weer meer vastigheid, omdat zij op genoemde exportver- klaringen kan terugvallen. De prijzen (f 17 tot f 20) per ton konden worden gemaakt dank zij een matige aanvoer. Deze matige aanvoer was het gevolg van de mos selzaadvisserij waaraan door vele schepen deze week werd deelgeno men. TEL AVIV, 28-9. Israëlische straal vliegtuigen hebben zondagavond mi litaire doelen in het zuidelijk deel van het gebied langs het Suezka- naal aangevallen. Alle Israëlische toestellen zijn van de aanvallen op de Egyptische stellingen behouden teruggekeerd, aldus een woordvoer den in Tel Aviv. Deze mosselzaadvisserij op de Zeeuwse stromen, was eveneens be vredigend, vooral de bank zaad op de Grevelingen, nabij het gat van no. 14, in de omgeving van Den Osse viel mee. Maar ook elders in Zee land (Yersekse Bank en Wester- Schelde) kon de gehele week nog een bevredigende hoeveelheid zaad worden bemachtigd. De vraag is nu in hoeverre het zaad dat gezaaid is op de percelen in de Grevelingen. nog tot ontwik keling zal komen, voordat de afslui ting een feit zal zijn. Meisje in brandend huis omgekomen DEN HAAG, 28-9. Dc achtjarige Janskc Bekking is zondagnacht by een brand in Den Haag om het leven gekomen. Haar ouders en een broer tje moesten uit het raam van een derde verdieping springen. Zij zijn ernstig maar niet levensge vaarlijk gewond in een ziekenhuis opgenomen. De andere vier kinde ren van het gezin Bekking alsmede twee kinderen, die bij de familie Bekking logeerden, konden zich in veiligheid stellen, door over dakgoten en langs regenpijpen te vluchten. De brandweer schat de totale schade op 80.000 gulden. DA NANG. Niet minder dan 77 men sen kwamen om bij een vliegonge luk te Da Nang (Vietnam). Een Amerikaanse straaljager raakte tij dens de vlucht een passagiersvlieg tuig, dat daarop neerstortte. Alle 75 mensen aan boord van het vliegtuig kwamen om het leven, terwijl twee anderen op de grond de dood von den. De inzittenden van de straal jager bleven in leven. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's AMSTERDAM, 28-9. Dc Amster damse politie heeft zondagmiddag van de zolder van een huis in dc Kinkerstraat veertien jongelui, Ne derlanders en buitenlanders, onder wie een aantal minderjarigen, ge haald. Een bewoonster van het aangren zende huis was naar haar zolder ge gaan, waar zij een ongenode gast. een Fransman, op een bed vond en twee bontjassen uit een kast miste. De politie nam ook een kijkje op de zolder van het aangrenzende huis, waar zij de veertien jongeren en de bontjassen vond. Vier minderjarige Nederlanders zijn aan de kinderpo litie overgegeven, twee Amerikaanse militairen aan de Marechaussee, vier vreemdelingen aan de vreemdelin gendienst en drie jongelui werden weggezonden. Eén Nederlander, die gesignaleerd stond voor een gevan genisstraf wegens diefstal, werd aan gehouden. Op de zolder werden on der de opiumwet vallende stoffen, alsmede een aantal pijpjes voor het roken ervan aangetroffen. TAIPEH, 27-9. Op Formosa zijn in de afgelopen 24 uur zeker 47 doden gevallen als gevolg van de tyfoon Elsie, die een spoor van vernieling achterliet, Er kwamen windstoten tot 190 km. per uur voor en laagge legen gebieden werden overstroomd. AMSTFMDAM. Snellere doorstroming bij de telefooncellen als gevolg van dr vele klachten over het wachten? Of, dé manier om Era korter te laten spreken? De oplossing moet gezocht worden in een gesneuvelde ruit. PRAAG, 28-9. In Praag is zondag officieel bekendgemaakt dat de voormalige leider van de Tsjecho- slowaakse communistische partij, Alexander Dubcck, zyn zetel in het partijpresidium cn zyn functie van voorzitter cn lid van het federale parlement heeft verloren. Met nog zes man is Smyrkovsky, Dubceks naaste medewerker, uit het centrale comité gestoten. Hij is ook geen voorzitter van de volkskamer en afgevaardigde in het parlement meer. Het centrale comité van de Tsjechoslowaakse communistische partij heeft voorts besloten 19 leden van het comité op hun eigen ver zoek te ontslaan. Drie partijfunctionarissen - gene raal Vaclav Prchlik, het voormalig lid van het partijsecretariaat Vaclav Slavik en dc secretaris van de com munistische partij in zuid-Moravic A. Cèrnsy - zijn uit de partij gesto ten. Dubcek blijft lid van het centrale comité. Wat de parlementsfuncties van Dubcek en Smrkovsky betreft, zegt het centrale comité in zijn communiqué dat de communistische afgevaardigden beiden moeten ver wijderen uit het parlement. De zes die met Smrkovsky het centrale comité zijn gestoten, zijn de afgevaardigde Marie Mikova die 09k uit het parlement verwijderd zal worden, de voormalige rector van de partij-hogeschool prof. Milan Huebl, de jeugdleider Sbynek Vokoehlicky, de voormalige secretaris van het centrale comité Zdenek Mlynar, de ex-minister van buitenlandse zaken .Jiri Hajek en de minister voor or dening Frantisek Vlasak. Door dc besluiten van het centrale comité zyn vrijwel alle hervormings gezinde politici uit de partyleiding cn regering verdwenen. Beleefdheid is de kunst een J keuze te maken uit zijn wer- kelijke gedachten. Ultra-conservatieve figuren zijn in de partijtop en regering terugge keerd. De meeste van hen, zoals Drahomir Kolder, Antonin Kapek en Oldrich Svestka, vervulden be langrijke functies onder het bewind van Novotny. De nieuwe regering Premier Oldrich Cernik van Tsje- choslowakije heeft zondag de sa menstelling van de nieuwe federale regering van zijn land bekendge maakt. Hieruit blijkt dat vier voor aanstaande politici hun ministers functie verloren te hebben. Het zijn minister van financiën Bohumil Sucharda, de vice-premier Samuel Faltan en Vaclav Vales, minister van buitenlandse handel Jan Taba- cek en minister voor ordening Fran tisek Vlasak. De nieuwe regering van Cernik telt zes vice-premiers. Westelijke wind Verwachting tot dinsdagavond: Wisselende bewolking en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige westelijke wind; onge veer dezelfde temperaturen als van daag. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 lot 7. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 5 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. 30 sept. Zon op 6.39. onder 18.20. Maan op 19.44, onder 12.41. Laatste kwartier: 3 okt. te 12.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 sept. 5.52 v.m. 18.00 n.m. BROUWERSHAVEN: 30 sept. 5.32 v.m. 17.50 n.m. Doodtij: 5 okt. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 29-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een diepe depressie, die het afgelopen weekeinde van Schotland naar de Noorse westkust trok. ver oorzaakte op het noordelijke deel van de Noordzee een zware storm. Een frontensysteem dat bij deze depres sie behoort, passeerde in de nacht van zondag op maandag een groot deel van ons land en bracht hierbij op veel plaatsen regen. Achter dit front wordt met een noordwestelijke wind onstabiele lucht aangevoerd, waarin zich enkele buien ontwikkel den. Morgen zullen de winden meer westelijk worden. Er zal dan een ge broken bewolking zijn waarbij dé middagtemperaturen lot ongeveer dezelfde waarden zullen oplopen als vandaag.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1