DE ZIERIKZEESCHE COURANT Alleen rijkshulp onder te stellen redelijke voorwaarden Belangrijke kledingverkoop Het gesprek Kosygin-Tsjoe En Lai Tilburg se studenten bezetten zalen Overgordijnen Tuinman Zoon Tweede Kamer aanvaardde wetsontwerp van minister Roolvink Drama in Duitse familie: Zeven doden Kritiek op woningbouwbeleid ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 26 september 1969 Nr. 202 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M.' J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer Jubileum kleuterschool Bruinisse Verolme-zaak in Tweede Kamer Positieve reactie van scheepsbouwer OEN HAAG. 25-9. Minister mr. L. de Block van economische /aken is alleen bereid het Verolme-concern financiële hulp te verlenen, mits aan redelijke voorwaarden wordt vol daan. De minister wil alles In het werk stellen om in de scheepsbouw sector de werkgelegenheid te behou den c.q. te bevorderen. Minister de Block heeft dit donderdagmorgen in de Tweede Kamer gezegd b\j de be antwoording van de interpellatie- vragen van drs G. M. Nederhorst over de moeilijkheden b(j het Verol me-concern. In een brief aan Verolme heeft minister De Block dinsdag 23 sep tember j.l., zich onder een aantal voorwaarden bereid verklaard het Vcrolme-coneern bij wijze van over brugging zijn medewerking te ver lenen bij het tot stand komen van een rekening-courant-krediet van maximaal f 25 miljoen, onder garan tie van de Nationale Investerings bank en contra-garantie van de staat. Omstreeks 20 juni bleek uit rap portage van de Nationale Investe ringsbank dat op de tankerbouw aanmerkelijk grotere verliezen zou den worden geleden dan in maart werd aangenomen. Verlies op tankers Voor het eerst bleek uit deze rap portage, dat een aanzienlijk verlies op de eerste te Rozenburg gebouwde Esso-tanker te verwachten was. Te vens werden nadere gegevens ver strekt omtrent de te verwachten overschrijding van de kostenraming van het dok. Onmiddellijk na het bekend worden van deze gegevens heeft minister De Block de heer Verolme een aantal eisen voorgelegd, waaraan zou moe ten worden voldaan alvorens additi onele kredietverlening zou kunnen worden overwogen. Hoewel de verliezen inmiddels waarschijnlijk nog in sterkere mate zijn gestegen dan aangenomen bij de rapportage van de N.I.B. in juni jl., is de bewindsman met de heer Ve rolme de laatste maanden nog geen stap veTder gekomen, omdat deze tot heden elk onderzoek naar de hui dige situatie heeft afgehouden. Publieke belangstelling In antwoord op de vraag van drs Nederhorst, voor wiens interpellatie van de zijde van het publiek grote belangstelling aan de dag werd ge legd, of de moeilijkheden bij Verol- Advertentie. CM] Foam de Luxe gezond, verkwikkend slapen ZEIST. Een interieuropname van het geheel gerestaureerde Zeister slot, dat op 8 oktober a.s. door prins Claus heropend zal worden. Op de foto: de grote Slotzaal. me uitsluitend zijn veroorzaakt dooi de op het moment van Üe overname bestaande opdrachten bij de N.D. S.M., zei mr De Block: „De moeilijkheden bij het Verol me-concern zijn, ik wil op dit punt duidelijk zijn, naar mijn inzicht niet uitsluitend ontstaan door de op het moment van de overname bestaande opdrachten (4 tankei's, w.o. 3 voor Shell) bij de N.D.S.M. Het staat vast, dat ook op de dooi de Verolme-directie zelf - dus niet door de N.D.S.M.-directie - aanvaar de opdrachten verliezen worden ge leden." Onder deze omschrijving verstaat mr De Block mede de tankers die op Rozenburg worden gebouwd. De be windsman kon op de exacte omvang van de geléden verliezen niet nader ingaan. Brief Minister De Block deelde de Twee de Kamer aan het slot van zijn be toog mee zojuist een brief van de heer Verolme te hebben ontvangen, in antwoord op het ministeriële schrijven van 23-9. De eerste indruk die de bewindsman uit dit schrijven had gekregen was positief, zo zei hij, de hoop uitsprekend dat de heer Ve rolme tot bezinning zou komen en zou ingaan op de strikte, doch naar het oordeel van de regering redelijke voorwaarden voor de hulpverlening. Het debat werd vervolgens voor een uur geschorst. Advertentie Zie advertentie elders in dit blad NEW YORK, 25-9. De secretaris generaal van de Amerikaanse com munistische partij, Gus Hall, heeft in een vraaggesprek met de „New York Times" gezegd dat de Sow jet- Russische premier, Kosygin, tijdens zijn verblijf in Peking op 11 sep tember aan premier Tsjoe En Lai 3 punten heeft voorgesteld om een einde te maken aan de spanning tussen China en de SowjetUnie. Ko sygin zou heropening van de onder handelingen door ministers over de grenslijnen, terugkeer van de am- Ouders weigerden medische hulp aandoodziek meisje HOOGEVEEN, 24-9. Onder politie- bescherming heeft een ambulance een 8-jarig meisje uit haar ouder lijke woning te Hollandscheveld in de gemeente Hoogeveen gehaald, omdat haar ouders alle medische hulp voor dit doodzieke kind wei gerden. De toestand van het kind, dat reeds vijf weken ziek was en nu is opgenomen in het academisch zie kenhuis in Groningen, is zeer zorg wekkend. De ouders zijn lid van de Pinkstergemeente en hechten grote waarde aan gebedsgenezing. Toen de toestand van het kind achteruitging werd het midden vo rige week opgenomen in het zieken huis te Hoogeveen. De artsen waren van mening dat een operatie nood zakelijk was om het leven van het kind te redden. Toen de ouders dit hoorden, haalden zij het kind weer uit het ziekenhuis terug. De kinder rechter in Assen heeft nu de ouders voorlopig geschorst in de uitoefening van de ouderlijke macht, omdat het meisje „met lichamelijke ondergang" werd bedreigd. bassadeurs van beide landen naar hun posten in Peking en Moskou en een bijeenkomst voor het bespreken van herstel van handel en economi sche betrekkingen hebben voorge steld. Hall zei dit vernomen te heb ben van partijleider Breznjev toen hij uit Hanoi terugkeerde, waar hij als vertegenwoordiger van de Ame rikaanse communistische partij de begrafenisplechtigheden van Ho Tsji Minh had bijgewoond. DEN HAAG. Met de arrestatie van de 35-jarige ambtenaar J. J. H. heeft de Haagse politie een overval opge lost, waarbij twee vrouwen met een luchtdrukpistool in de aanslag meer dan f 6000 afnamen van twee oude re mannen. De ambtenaar, een vriend van de mannen deed er nog een schepje op door ^de volgende ochtend de beide mannen nog eens f 2000 afhandig te maken. De twee vrouwen zijn ook aangehouden. TILBURG, 25-9. Een groep Til- ging. Ze is gericht tegen de bedoelin- burgse linkse studenten heeft don- gen van de nota Veringa. derdagochtend onverwacht de ka- mer bezet van de gedelegeerde cu- Advertentie rator drs H. Loevendle. Ze deelden mee, dat tot bezetting van dit vertrek werd overgegaan en zetten zich in de stoelen. Ze ver stoorden een zakelijke conferentie die aan de gang was, waarbij onder anderen curator dr H. J. Bartels - oud staatssecretaris van volksge zondheid - was betrokken. Het ver gaderende gezelschap verliet onder protest het vertrek. Een kwartier na dit incident volg de plotseling de bezetting van de zaal waar de sti'uctuurcommissie vergaderde. Voor het eerst werd daar op strikt zakelijke wijze door de ver tegenwoordigers van de vijf hoge schoolgeledingen gepraat over de gewenste toekomstige bestuursstruc tuur van de hogeschool. Toen de be zetters weigerden deze zaal in het provisorium te ontruimen, verdaag de voorzitter mr P. Kuypers, de ver- gadering. De studentenactie bleek een onder deel te zijn van een actie die is voor bereid door de studenten vakbewe- Zéér grote keus in: Ploegstoffen Velours in vele kleuren Badstofgcrdtfnen voor douche Populaire gordijnstoffen reeds vanaf 3,75 p. meter Wij leveren zowel per meter als kant en klaar genaaid Mol 19 Zierikzee Telef. 2887 Kabinet hield been strak DEN HAAG, 26-9. Bjj de voortgezette behandeling van de wet op de loonvorming, heeft minister B. Roolvink van sociale zaken verklaard, dat het fel omstreden artikel 8 in dit wetsontwerp essentieel is voor het kabinet. Zo dit daaruit door de Kamer wordt verwijderd, zal dit politieke gevolgen hebben voor het geliele kabinet. Minister-president De Jong deelde de Kamer mee dat het verdwijnen van dit artikel 8 uit het wetsontwerp, voor het gehele kabinet onaanvaard baar zou zijn. De mededelingen van premier De Jong en van minister Roolvink kwa men nadat donderdagavond in de Kamer nog uitvoerig was gediscus sieerd over het wetsontwerp. Minister Roolvink deelde nog mee dat het kabinet zwaar tilt aan art. 8, waarin het ingrijpen van de regering in afzonderlijke arbeidscontracten wordt geregeld. Als de regering vindt dat de loonkostenstijging in een c.a.o. te ver zou gaan, kan zij die collec tieve arbeidsovereenkomst onver bindend verklaren. Van de zijde der Kamer kwam ook nu weer kritiek op art. 8, waarop door de K.V.P.-afgevaardigde C. van der Ploeg een nieuw amendement werd ingediend. Dit gewijzigde amen dement was mede ondertekend, door AIILEN, 24-9. Een 33-jarige vrouw die aan een ongeneeslijke ziekte leed, heeft in het Duitse plaatsje Ahlcn ender haar zeven personen tellend gezin een waar bloedbad aangericht. Vermoedelijk reeds? dinsdagmorgen heeft zij. met een pistool haar moe der, haar man en haar vier kinde ren (in leeftijd variërend van zeven maanden tot acht jaar) vermoord en daarna de hand aan zichzelf gesla gen. Na haar gruwelijke daad liet zij een brief achter waarin zij de rede nen die haar ertoe hebben gebracht, uiteenzet. Het drama werd ontdekt nadat bu ren, die zich ongerust maakten over het feit dat de j.aloeziën van de wo ning de gehele dag gesloten bleven, de politie waarschuwden. Het pistbol met de brief werden vlakbij het li chaam van de vrouw gevonden. Het drukke verkeer in de straat waaraan de woning gelegen is heeft er waarschijnlijk vóór gezorgd dat de buren geen schoten hebben ge hoord. DEN HAAG. Tweede Kamer. In de middagpauze tijdens hel Verolme debat, bespraken enkele Kamerleden de toestand. Op de foto v.l.n.r. Toxo- peus (V.V.D.), Rietkerk (V.V.D.), Schmelzer (K.V.P.) en Mellema (C.H.U.) in de wandelgang. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's f J Door het hek waardoor de f è- achterdócht binnenkomt gaat f f de liefde heen. f i afgevaardigden van de drie andere regeringspartijen. Hierin wordt voor gesteld dat de minister bij te grote loonstijgingen zou moeten proberen de verbetering van de arbeidsvoor waarden om te zetten in bezitsvor mende maatregelen en/of pensioen voorzieningen. De heer Van der Ploeg noemde het bestreden artikel „het moeilijk ste te hanteren en te verteren ar tikel" uit het gehele wetsontwerp. Het omstreden artikel 8 werd ten slotte met 81 tegen 61 stemmen aan vaard. Tegen het artikel stemden de P.v.d.A., D'66, de P.S.P., de C.P.N., de Groep-Aarden, de B.P. en vijf le den van de K.V.P., te weten Kleis- terlee, Hermsen, Van Schaik, Weij- ters en mejuffrouw Kok. Voorzitter Van Thiel deelde mee dat mejuf frouw Kok bij vergissing tegen had gestemd, maar dat ingevolge het re glement de uitslag van de stemming niet kon worden gewijzigd. ENSCHEDE, 26-9. „Ik ben mij ervan bewust uitsluitend kritisch te zijn geweest, kritischer en negatiever over het volkshuisvestingsbeleid als nooit te voren. Wij meenden, dat dit geboden was om duidelijk in het licht te stellen, dat het op dit mo ment met de volkshuisvesting dreigt mis te gaan. Missers hebben we al te veel gehad na de bevrijding. En we weten hoe lang het duurh voordat dergelijke fouten zich herstellen. Daarom was een ernstig woord van waarschuwing op zijn plaats". Dit heeft de voorzitter van de na tionale woningraad, mr. E. van Haersma Buma, gezegd tijdens een rede in Enschede, waar vrijdag en zaterdag het congres van de Natio nale Woningraad wordt gehouden. Weinig verandering Verwachting tot zaterdagavond: Veranderlijke bewolking met moge lijk enige regen of motregen; matige tot krachtige wind tussen west en zuidwest; weinig verandering in tem peratuur. Voor zondag: Aantal uren zon: 1 tot 7. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. 27 sept. Zon op 6.34. onder 18.27. Maan op 18.43, onder 8.37. 28 sept. Zon op 6.35, onder 18.25. Maan op 18.58, onder 10.00. 29 sept. Zon' op 6.37, onder 18.20. Maan op 19.17, onder 11.22 Laatste kwartier: 3 okt. te 12.05. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 27 sept. 4.08 v.m. 16.17 n.m. 28 sept. 4.46 v.m. 16.53 n.m. 29 sept. 5.19 n.m. 17.26 n.m. BROUWERSHAVEN: 27 sept. 3.41 v.m. 16.03 n.m. 28 sept. 4.21 v.m. 16.40 n.m. 29 sept. 4.57 v.m. 17.14 n.m. Springtij: 28 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 26-9. Het K.N.M.I meldt Tussen een hogedrukgebied dat zich uitstrekt van de Azoren via de Golf van Biscaje naar midden Europa en een depressie tussen Groenland en Noorwegen staat boven de oceaan een krachtige westelijke stroming welke via de Britse eilanden tot in noord Europa reikt. In deze stroming trekken storingen mee. Een zwak front passeerde met enige regen vanochtend ons land gevolgd door enkele opklaringen. Een volgende frontale storing die zich van Noorwegen via de Britse eilanden westwaarts uitstrekt zal het komende etmaal het weer in on ze omgeving beinvloeden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1