0LGA morgen een fijne schaal hachee DE ZIERIKZEESCHE COURANT Conflict over deelneming India geeft onenigheid in Rabat Dode bij onlusten in Londonderry Politie in Chicago slaags met hippies electra Meer dan 400 doden in Goejarat (India) Hoogovens maakt een snelle groei door De verkiezingen in de Bondsrepubliek Egyptische houding minder star? V/AT HMM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 25 september 1969 Nr. 2027* WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewökken II, Zierikzee, Postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES. Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusie! 4 B.T.W. In dit nummer Zierikzee en de fusie Vleeskeuringskringen Breuk in Islamitische topconferentie RABAT, 25-9. Een conflict over de deelneming van India aan de Is lamitische topconferentie in Rabat, heeft b(jna tot een volslagen breuk tussen de aanwezige landen geleid. Vanmorgen (donderdag) vroeg wa ren neg wanhopige pogingen gaande cm de conferentie - die eigenlijk woensdag al had moeten eindigen - te redden. Het ziet er naar uit dat het conflict in het voordeel van Pa kistan is beslist en dat India van verdere deelneming is uitgesloten. Pakistan vond dat India - te elf der ure uitgenodigd - niet op een Islamitische conferentie thuishoorde en vertegenwoordigd moest zijn door een afvaardiging van de mohamme daanse minderheid in plaats van door een regeringsdelegatie. De Pa kistaanse president, Jahja Khan. weigerde woensdag aan dezelfde ta fel plaats te nemen als de Indiase delegatie en vond volgens welinge lichte kringen steun bij Perzië, Jor danië en Turkije. Koning Hoessein bleef zelfs uit solidariteit ook weg. Daarentegen kozen Algerië en Egypte krachtig partij voor India en dreig den van de conferentie weg te lopen. Na langdurig beraad achter gesloten deuren deelde de Marokkaanse mi nister van buitenlandse zaken, La- raki, mee dat India was „geadvi seerd" verder de bijeenkomsten niet bij te wonen. Journalisten zagen ook hoe een deel van de Indiasche dele gatie laat op de avond de toegang tot de conferentiezaal geweigerd werd. Na de urenlange onderhandelingen begaven de delegaties zich naar het paleis in Rabat, waar koning Hassan van Marokko zijn gasten een banket aanbood, dat oorspronkelijk voor de vroege avond was vastgesteld, maar nu pas tegen middernacht begon. Aan betekenis ingeboet De conferentie, oorspronkelijk be legd ter bespreking van de brand in de El Aksa-moskee te Jeruzalem en de status van de heilige stad, zal LONDONDERRY, 25-9. By nieuwe onlusten in de Noordierse stad Lon donderry is woensdagavond een dode gevallen. Het slachtoffer was een 55-jarige man. Daarna-ast vielen er ook ge wonden onder de katholieken en pro testanten, die elkaar na een maand van betrekkelijke rust in een winkel centrum te lijf gingen. In allerijl wer den weer nieuwe straatbarricaden opgericht en een leider van het ka tholieke volksdeelj.^Paddi^. Doherty. verklaarde: „Wij zijn weer terug waar we begonnen. De toestand is zeer, zeer gevaarlijk. Aan onze kant staan duizend man paraat". In de katholieke wijk Bogside ver- CHICAGO, 25-9. In Chicago zijn woensdag voor het gebouw van het fedei-ale gerechtshof hippie-demon strant enslaags geraakt met de po litie, terwijl binnen een proces be gon tegen acht leiders van anti-re- geringsgroepen. Deze worden be schuldigd van een samenzwering die tot doel had een oproer te ontkete nen op de democratische conventie van vorig jaar in Chicago. Bij de onlusten vielen zeker acht gewonden en werden elf arrestaties verricht. Advertentie DE ZOMER IN UW SLAAPKAMER VELSEN. Woensdag werd bij de Hoogovens blokioalserij 3 officieel in gebruik genomen. Deze nieuwe in stallatie betekent een produktiever- korting van 10 tot 20 pet. Het pro- duktieproces is geheel ge-automati- seerd. zamelden zich de afgelopen nacht grote menigten. Leden van de bur gerwacht trokken, met stokken ge wapend, door de straten en contro leerden voorbijgangers. Bij bankoverval werden vier vrouwen gedood CINCINNATI. 25-9. Bij een bank- overval" in de Amerikaanse stad Cin cinnati zijn woensdag vier vrouwen gedood. De daders, drie mannen, hadden de slachtoffers - twee bank- employees en twee vrouwelijke cli- enten - gedwongen de kluisruimte binnen te gaan waar ze met revol verschoten om het leven werden ge bracht. De bandieten gingen er in een auto vandoor. Hoeveel hun buit bedroeg is niet bekend. Vier doden door instorting huis BOLOGNA, 24-9. Vier mensen zijn omgekomen en twaalf gewond bij het instorten van een huis te Gra- naglione, een dorp in de bergen on geveer 70 km. van Bologna in Ita lië. De oorzaak van het ongeluk was een gasontploffing, maandagavond. Brandweerlieden hebben de hele nacht gewerkt om de slachtoffers te bergen. In het huis werd een pen sion gehouden. Bekentenis in moord zaak te Amsterdam AMSTERDAM, 24-9. De wurg- moord op de 59-jarige kantoorbe diende David de Haas, wiens lijk op 2 augustus in zijn flat aan de Arent Janszoon Ernststraat in Amsterdam- Buitenveldert werd gevonden, is op gelost. Drie jongelui, de 21-jarige C. L. R., de 17-jarige R. M. T. en de evenoude A. S., hebben bekend dat zij gezamenlijk de hand hebben ge had in de dood van de kantoorbe diende. Volgens de recherche komen de verdachten uit de sfeer van de Damjeugd. Het staat nog niet vast welk aandeel elk in de moord had. naar verwachting worden besloten met een' verklaring waarin Israëli sche terugtrekking uit de bezette Arabische gebieden en herstel van de rechten der Palestijnen worden geëist. Maar vaststaat dat de confe rentie door het ernstige conflict over de deelneming van India, sterk aan betekenis heeft ingeboet. NIÉUW DELHI, 25-9. Meer dan 400 mensen hebben de dood gevon den bij de gevechten tussen moham medanen en hindoes in de staat Goe jarat, zo deelde woensdagavond de Indische minister van binnenlandse zaken, Sjavan, in Nieuw Delhi mee. Hij was pas teruggekeerd van een bezoek aan Ahmedabad en andere steden in het bewuste gebied. Het was de eerste maal dat officieel toe gegeven werd dat het .dodencijfer zo hoog ligt. Oostduitse grenswachter vluchtte naar W. - Berlijn BERLIJN, 24-9. Een twintigjarige Oostduitse grenswachter heeft in de nacht van maandag op dinsdag ge bruik gemaakt van een feest om naar West-Berlijn te vluchten. In het zuiden van de stad kon hij on gemerkt over de grensversperring komen omdat hij wist dat in die nacht bepaalde wachttorens onbe mand zouden zijn. De jonge soldaat heeft zich bij -de w es t - Be rlij nse -ra- litie gemeld. Prins Bernhard zag „Operation Market Garden" DEN HAAG, 24-9. Z.K.H. de Prins der Nederlanden heeft dinsdagavond op paleis Soestdijk, in gezelschap van een aantal genodigden, de NC- RV-produktie „Operation Market Garden" gezien. Een van de geno digden was ds. A. Bestebreui'tje, die als officier aan de operatie „Market Garden" (de luchtlandingen in Noord Brabant en Gelderland, die deel uit maakten van de slag om Arnhem) deelnam. De film is in hoofdzaak aan zijn persoon gewijd. Prins Bern- hard beantwoordt in de film o.a. vragen over de heer Bestebreurtje. Student mag niet verder studeren wegens huwelijk ROERMOND, 24-9. Op de pedago gische academie, de Dr. van Gils- kweekschool in Roermond is de 19- jarige student Han Titselaar uit Sit- tard het verder studeren aan deze onderwijsinrichting ontzegd in ver band met zijn voorgenomen huwe lijk. Directeur H. Litgens deelde zijn leerling persoonlijk mee dat er voor hem geen plaats meer is op de Dr. van Gils-kweekschool zodra hij van diens huwelijksplannen had verno men. Deze zal nu zijn studie elders moeten voortzetten. Directeur Lit- jens maakte zijn besluit bekend door een desbetreffende brief op het me dedelingenbord in de lerarenlcamer van de kweekschool op te hangen. IJMUIDEN, 24-9. Hoogovens maakt de laatste jaren een snelle groei doox\ In 1960 was de jaarproduktie van i'uwstaal 1.6 min. ton. Naar ver wachting zal deze dit jaar 4.3 min. ton gaan bedragen. Dit betekent, dat de gemiddelde '"groeifactor -van -de x-uwstaalproduk- tie van Hoogovens in deze periode driemaal zo groot is als die van de E.E.G. Maar wij zijn nog niet aan heteind van de expansie. De drem- pelinvesteringen maken namelijk een vergroting van de produktie moge lijk. De capaciteit zal via 5'A min. ton kunnen doorgx-oeien tot 6 min. ton, terwijl rekening is gehouden met een uiteindelijke gx-oei tot een px-oduktie-omvang van ca. 8-10 min. ton ruwstaal per jaar. Dit zei dr. ix\ Drijver, voorzitter van de Raad van Bestuur van Hoogovens bij de inge- bx-uikneming van de nieuwe walse- rijen (blikwalsex-ij 3 en warmband- walserij 2) van het concex-n. een goed stuk vlees hoort erbij heerlijk, verse rode kool met smullen maar! DUSSELDORP, 24-9. De Westduit- se Bondskanselier Kiesinger heeft dinsdagavond op een verkiezingsbij eenkomst in Dusseldorp opnieuw ge waarschuwd voor een buitenlandse politiek die bex*ust op „zeepbellen, wensdromen en illusies". Vergissingen op dat tex-x-ein waren haast nooit meer te hex-stellen, en bij een onjuiste oostpolitiek moest ook de ovex-ige buitenlandse politiek een vei-këex-de koei-s inslaan. Kiesinger betoogde dat de toespraak van de Russische minister van buitenlandse zaken, Gx-omiko, tot de algemene vergadei'ing der Verenigde Naties wederom had aangetoond, dat de Sowjet-Unie als voox-heen erken- ning eist van een tweede, socialisti- NEW YORK, 24-9. De Egyptische minister van buitenlandse zaken, Mahmoed Riad, heeft woensdag zjjn steun betuigd aan het streven van Amerika en Rusland om een rege ling voor de crisis in het Midden- Oosten te vinden. Op een persconferentie in New York zei de minister, dat Egypte niet de terugtx-ekking van de Israëlische troepen uit de bezette gebieden als voox-waarde vóór de aanvaarding van een dei-gelijke regeling stelt. De te rugtx-ekking zou een onderdeel van de vi-edesregeling kunnen zijn, mits het akkoord in ander opzicht aan- vaax-dbaar is. De ministers van buitenlandse za ken, Rogers en Gx-omiko, zijn maan dag ji; overeengekomen hun pogin gen om een vi'edesformule te vinden, te versterken. sche Duitse staat. De Russen hielden vast aan onvoorwaardelijke capitu latie. „Daax-toe zullen wij, zolang ik iets te zeggen heb, nimmer over gaan", aldus Kiesinger. De Bondsre publiek hield echter ook voor de Sowjet-Unie de deuren open. Ovex*val leverde buit op van 770.000 gulden LONDEN, 25-9. Bij het station Kings Cross in Londen hebben en kele lieden, gewapend met pistolen en geweren met afgezaagde loop, woensdagavond bij een overval een bedrag van circa 770.000 gulden buit gemaakt. Het geld zat in metalen kisten, die juist in een gepantsex-de wagen van d efix-ma „Security Ex- px-ess" waren geladen. Postzegelverduistering bij Enschedé Zn. AMSTERDAM, 24-9. Het onder- zoek naar postzegelvex-duisteringen bij de grafische inx-ichting Joh. En schedé en Zn. in Haai'lem heeft ge leid lot de arrestatie van de 32-ja- rige PTT-employé R. B. uit. Haar lem, die als xnagazijnbediende op de postzegeldrukkerij wex-kzaam was. Bij een huiszoeking in zijn woning wex-d voor ca. f 75 aan frankeerze- gels aangetroffen die, aldus een woordvoerder van de postale recher che, „niet op nox-male wijze in zijn bezit waren gekomen". Tot dusver was volgens de x-echex-che niet geble ken, dat de verdachte iets te maken heeft gehad met het ontvreemden van zegelblokjes met misdrukken, die de laatste tijd op de filatelisti sche markt wei-den aangeboden. ZNOJMO (Tsjecho-Slowakije). Vroe ger tijden herleefden dezer dagen in de stad Znojmo, tijdens de oogstfees ten: geharnaste ridders daverden over de baan tijdens de krans-steek- wedstrijden, een vermakelijkheid, die te vergelijken is met het ring- rijden in Zeeland. Dit nummer beseaat uit 14 pagina's f Ieder, die regeert, is even- zeer verplicht dè óötlog iè vèr- i mijden als een scheepskapitein verplicht is de schipbreuk te f vermijden. 1EQT VI BIL7" Mfl Weinig verandering Verwachting tot vrijdagavond: Enkele zonnige perioden en op de meeste plaatsen di-oog weer. Matige tot vx-ij krachtige wind tussen zuid west en west. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets lagere. Voor zaterdag: Aantal ui-en zon: 0-6. Minimum temp.: 0-5 graden boven normaal. Maximum temp.: omstreeks normaal. Kans op een di-oge pei-iode van min stens 12 uur: 80 px-ocent. Kans op een geheel di-oog etmaal: 40 procent. 26 sept. Zon op 6.32, onder 18.30. Maan op 18.31, onder 7.13. Volle maan: 25 sept. te 21.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 26 sept. 3.30 v.m. 15.38 n.m. BROUWERSHAVEN: 26 sept. 3.03 v.m. 15.25 n.m. Springtij: 28 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Ons land bevindt zich thans lussen twee hogedrukgebieden in. Het ene druksysteem waarvan het centrum gistex-en boven Polen lag, en dat in ons land voor fx-aai na- jaai-sweer zoi-gde. verplaatste zich naar west Rusland. Het andere ho- gedrukgebied bevindt zich tussen de Azoren en de Golf van Biscaje. Tus sen deze twee druksystemen in trok de afgelopen nacht in de bovenlucht een zwakke storing van het zuid westen naar het. oosten van het land. Dit> vei'oorzaakte op enkele plaatsen in het zuiden een lichte i-egenbui. Boven de Britse eilanden treffen we een frontensysteem aan dat zich via de lei-se zee naar de Noox-se kust uitstrekt. Deze storing zal het ko mende etmaal verder naar het oos ten bewegen. Op de nadering hier van zal in ons land de bewolking toenemen. Er woi-dt echter geen re gen van betekenis verwacht. Na de fi-ontpassage zullen er opnieuw zon nige perioden zijn waarbij de mid- dagtemperaturen echter iets lager zullen zijn. «-

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1