maak uw postgiro-saldo rentegevend: Inbreker met vakantie NERVOSITEIT OVER CHINA BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Londense „hippies" bezetten huizen Gebakken Schouwse paling j^otisscric De regering en liet plan-Mansholt De inkrimping van de Canadese legersterkte in Europa open een renterekening bij de RPS! RIJKSPOSTSPAARBANK ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 23 september 1969 Nr. 20273 Er is geen twijfel aan dat China de Russen zwuur op de maag ligt trouwens niet sinds gisteren. Chroe- sjtjow met zijn fluir voor rond op de tong liggende termen repte al over de maniakken in Peking en dat was in de tijd dat die nog niet over kernwapens beschikten. Juist dat nu kernwapens in handen van maniak ken zijn maakt de huidige Russische leiders zeer nerveus. En niet alleen hen. Moskou en Washington vrezen el kaar niet zozeer om het atomair ar senaal. Bieden weten - om nog eens Chroesjtjsow te citeren - dat een kernoorlog er een is waarna de nog levenden de doden zullen benijden. Beiden hebben hun wapens maar dan meer om nooit de ander de kans te geven tot nucleaire chantage en en in het algemeen „voor het geval dat Maar in het Chinese geval ligt het anders. Mao heeft al gesteld dat Chi na zich best een kernoorlog kan veroorloven omdat er genoeg Chi nese overlevenden zullen zijn om de glorieuze overwinning van het mao ïstisch communisme te verzekeren. Een brutere grootspraak die beslist niet gespeend is van een kern van waarheid. Ervaringen Niet dat er kernwapens zijn iit China maakt de Russen zenuwach tig en ook wat bang, maar dat ze in handen zijn van „maniakken": lie den van wie men niet de flauwste notie heeft wat ze willen en vooral wat ze willen riskeren. Daarbij speelt altijd nog mee dat de Russen in hun historie al eerder onaangename er varingen hebben gehad met uit het oosten oprukkende horden. En na tuurlijk is de Sow jet-Unie gemak kelijk in tweeën te hakken door de Chinezen. De ruggegraat van het Aziatisch rijk, de transsiberische spoorweg, ligt dicht bij de Chinese grens. Vandaar dat Russische generaals sinds lang op het Kremlin zouden propageren om met een bliksemaan- val het Chinese kernpotentieel uit te schakelen om verlost te worden van de kwellende vrees voor wat Peking wel eens zou kunnen doen. Riskant, dat beseft men daar wel. Maar het verlangen van een treite rende beklemming af te raken kan altijd wel eens de overhand krijgen. Vrees is vaak sterker dan verstand. Voorlopig volgt de Sowjet-Unie andere methoden, Zo hielp zij de Pantspen Lama uit Chinese gevan genschap te vluchten. Deze Tibet aanse leider plus de Dalai Lama kunnen vanuit India zorgen voor ge- Dc poslbesprekingcn tussen Oost- en West-Duitsland BONN. 20-9. De besprekingen tus sen de posterijen van de bondsre publiek en de D.D.R. zullen op 22 en 23 oktober worden voortgezet, zo is vrijdag in Bonn en Oost-Berlijn me degedeeld. Zij zullen dan in West- Berlijn of Bonn plaats vinden. Over het eerste gesprek, dat jrodag in Oost-Berlijn is gehouden, zijn geen bijzonderheden bekend gemaakt. Doel van het contract is tot norma lisering en verbetering van het post en telefoonverkeer tussen beide Duitslandeo te komen. LONDEN, 22-9. In Londen hebben dc „hippies", enkele uren nadat ze uil een pand aan Piccadilly streel waren verdreven, zondagavond twee andere herenhuizen bezet. Een groep maakte zich meester van een pand van vier verdiepingen aan Russell Square, dicht bij het „British Mu seum". een andere groep - onder lei- ling van „dr. John" Moffat - drong een huis in West End binnen. Op beide huizen werd met grote letters het opschrift „Vrije commune van Londen" aangebracht. VATIKAANSTAD. Een hevige re genbui kan ook mooie gevolgen heb ben. Een stortbui liet grote plassen achter op het plein van de St. Pieter, waarin de gebouwen zich konden weerspiegelen. nueg onrust in het bij China inge- fijfde Tibet om Peking af te laten zien van aanvallen op Rusland. Zenuwen Maar dit soort afleidingsmanoeu vres kan men niet in het oneindige voortzetten. In het Kremlin moet men er rekening mee houden dat in Mao's rijk eens genoeg rust heerst om eens serieus na te denken over Mao's filosofie van een kernoorlog. Het is een ontwikkeling die ook Washington op de zenuwen werkt. Het bestaan van de atomaire reus Rusland is misschien niet leuk, maar er valt vrij gerust mee te leven. Maar zouden de Amerikanen het bij voorbeeld kunnen toestaan als de Chinezen het dreigen te winnen van de Russen? Dan krijgen de Ver. Sta ten te maken met de dreiging van „kernwapens in de handen van ma niakken". Een Chinees-Russisch ge wapend conflict moet haast wel uit lopen op een waarbij anderen tegen wil en dank betrokken raken. Dat moet Oe Thant wel in het achter hoofd hebben gehad toen hij pleitte om China eindelijk eens echt te be trekken bij kernzaken en dergelijke kwesties van vitaal belang in de Ver. Naties. Als hij daarbij de garantie kon geven dat dan ook het mysterie wat de Chinezen allemaal wel in hun schild voeren opeens glashelder zal wordenkreeg Oe Thant ongetwij feld van alle zijden bijval. Maar zo'n simpele manier om van het zenuw- vretend dreigend Chinees raadsel af te raken, is er niet. Advertentie. is één van de visspecialiteiten van „1 (uw gastheer A. Duynstee) Tafelreserveringen (01110) 2584 (Voor gezelschappen ook zaal beschikbaar) Voor 40 jaar.... OOSTERLAND. De beide vliegtui gen die hier op een stuk weiland strandden zijn gedemonteerd. Het tjalkschip „De Vrouiv Maatje" zal de onderdelen haar de Waalhaven bren gen. BRUINISSE. Bij de door b. en w. gehouden verpachting van de lig plaatsen van mosselvaartuigen in de haven hebben alle schippers het ver gaderlokaal verlaten zonder dat één ligplaats verpacht was. Men verzet te zich op deze wijze tegen de ver hoogde pachtprijzen. OUWERKERK. Zaterdag had de plechtige inwijding plaats van de muziektent, 's Avonds werd een con cert gegeven. Jong en oud schaarden zich hand in hand om de tent en wiegelden in het mulle zand. NOORDWELLE. In deze gemeente komen enkele gevallen van rood vonk voor. Ze zijn gelukkig niet van ernstige aard. ZIERIKZEE. De installatie van burgemeester J. C. A. Bannink ging met veel feestelijkheden gepaard: optocht der verenigingen, bloemen corso, sprietlopen, fakkeloptocht en vuurwerk. ZIERIKZEE. Een tweetal jongelui uit Dreischor schonk het museum een zandsteen waarop het wapen van de familie Ockerse is aange bracht, welke na 1705 ambachtshe ren van Dreischor waren. DUIVEN DUKE. Op 3 woningen na zal deze gemeente in de naaste toe komst geheel elektrisch verlicht zijn. Men profiteert daar dus van de goedkoopste stroomprijs (35 cent per kwh). BRUINISSE. Uit de ingediende waterstaatsbegroting blijkt, dat voor de aanleg van een vluchthaven in de Stoofpolder te Zijpe f 520.000 nodig zal zijn. KERKNIEUWS Kerken roepen op lot medewerking aan Vredesteek DEN HAAG, 21-9. In protestantse en katholieke kerken in Nederland is zondag van de kansel opgeroepen tot medewerking aan de vredesweek, die zondag begon. In de kanselboodschap van het in terkerkelijk beraad inzake vredes vraagstukken wordt gezegd dat nu de eerste tien jaren ontwikkelings hulp voorbij zijn overal de vraag rijst of het resultaat aan de inspan ning heeft beantwoord. Helaas lijkt het erop dat deze vraag ontkennend moet worden beantwoord. Het is bo vendien een hard feit dat nog steeds meer geld aan wapens dan aan ont wikkelingshulp wordt besteed. De vredesweek, die thans voor de derde keer wordt gehouden, wil be klemtonen dat de kerken zich niet als toeschouwers kunnen opstellen. Meer dan ooit zijn economische maatregelen noodzakelijk. Deze kunnen pas effect oogsten indien zij opgenomen zijn in een ge heel van politieke en culturele ver andering. Alleen dan zullen de arme landen in staat zijn zelf hun toekomst te bepalen en zal er een gezonde basis geschapen worden van samenwer king tussen de landen van noord en zuid. De Doopsgezinde Broederschap, de Evangelisch-Lutherse Kerk, het Ge nootschap der Vrienden (Quakers), de Geref. Kerken in Nederland, de Ned. Herv. Kerk, de Oud-Katholieke Kerk, de Remonstrantse Broeder schap en de Rooms-Katholieke Kerk nemen aan deze actie deel. DEN HAAG, 20-9. De regering is vast besloten haar bijdrage te geven aan de zware krachtproef waarvoor het gemeenschappelijk landbouwbe leid gesteld wordt, aansluiting zoe kend bij de realiteit en gedragen door een constructieve gezindheid ten aanzien van de verdere uitbouw van het gemeenschappelijk land bouwbeleid. Aldus de bij de memorie van toelichting op de begroting 1970 van het ministerie van landbouw en visserij gevoegde nota, waarin mi nister Lardinois het voorlopig oor deel van de regering uiteenzet over het „memorandum" van de Europe se commissie inzake de „hervorming van de landbouw in de Europese gemeenschap", het zogenoemde plan- Mansholt. DEN HAAG, 20-9. Ofschoon, zo als blijkt uit de te Brussel uitgege ven verklaring, aanleiding bestaat tot voldoening over het feit dat het thans voorliggende Canadese aan bod meer bevredigend is dan het oorspronkelijke voorstel, blijft de Nederlandse regering de Canadese reducties vantroepen betreuren, aan gezien met het oog op de huidige krachtsverhouding een eenzijdige vermindering in de NAVO-strijd- krachten in Europa zeer onwenselijk moet worden geacht, zo deelt het mi nisterie van defensie in Den Haag mee. De concrete uitwerking van de door Canada aangekondigde reduc ties en het tijdschema voor de uit voering daarvan, zullen in de NAVO AMSTERDAM. In het Wilhelmina- gasthuis in Amsterdam is de 79-ja- rige C. Kater overleden aan verwon dingen die hij enkele uren eerder bij een aanrijding in de Heemstede straat in zijn woonplaats had opge lopen. Het slachtoffer werd gegrepen door een auto toen hij plotseling tussen geparkeerde wagens de straat overstak. - Een fraaie foto van de Zuidhaven poort met (nog oude) brug, vermoe delijk uit 1911. DIEPENHEIM. Nadat hij was ge slipt en tegen een boom terecht was terecht gekomen, overleed in het ziekenhuis in Almelo de 24-jarige landbouwer J. L. Wes uit Diepen- heim. Het ongeluk gebeurde op de Markvelderweg in zijn woonplaats. nog verder worden besproken. De NAVO-opperbevelhebbers bestude ren in overleg met de militaire auto riteiten van de lidstaten, waaronder ook Nederland, de wijze waarop het effect van de reductie zou kunnen worden opgevangen. BEMMEL. In Gendt onder Bem- mel verongelukte het 9-jarig meisje José Jansen uit Gendt. Zij reed, met een vriendinnetje, op het fietspad langs de Nijmeegsestraat en kwam te vallen. Zij werd gegrepen door een passerende personenauto. Dat kost niets - ook geen moeite. Zo kunt u 3J% rente trekken van girogeld dat u niet onmiddellijk nodig hebt. Toch kunt u er door middel van uw giro rekening altijd over beschikken. Schrijf de Postgiro om een renterekeningformulier. Ze liggen ook bij elk postkantoor. mm óók rente voor postrekeninghouders Oude Vlaamse meesters ontdekt in Peru BRUSSEL, 20-9. Een Belgische t.v.-reporter Paul Ghyssels heeft in een klooster in Peru een aantal voor heen onbekende schilderijen van oude Vlaamse meesters ontdekt. Hij deed zijn vondst tijdens een reis, waarop een serie documentai res over ontwikkelingshulp en histo rische betrekkingen tussen België en Peru werd gemaakt. De oude meesterwerken moeten in de tijd van de Spaanse kolonisatie reeds naar Zuid-Amerika zijn ge bracht, zo meldt de B.R.T. FEUILLETON door B. J. ten Wesepe Broeks fronst de wenkbrauwen. „Wagen? U zal doch op een fiets, toen men u arresteerde?" „Jawel, maar ik had mijn wagen in Heidenrijk staan". „Dan zal-ie er nog wel staan", merkte Broeks lakoniek op. „Hier is hij tenminste niet". „Dat is me ook wat? Hoe kom ik in Heidenrijk? Het is de auto van de zaak". Wat onwillig draait Broeks zich om en zegt: „Kom dan maar even mee". In zijn kantoortje belt hij de rijks politie in Heidenrijk en daar beves tigt men, dat daar de auto van de heer Vlasma staat. Veilig en wel op de parkeerplaats van het politie bureau. Broeks legt de telefoon neer. „Hebt u geld genoeg voor de reis?" Hij vraagt naar de bekende weg, want hij heeft immers alle bezittin gen van de jongeman nagezien en ook vastgesteld, dat er ruim hon derd gulden in zijn portefeuille zat. „Daar gaat het niet om", foetert Frans nijdig. „Nogal een reis. hele maal naar Heidenrijk en dan nog op zondag". „Man, schiet op. Wees blij, dat we je niet langer kunnen vasthouden. Als ik in jouw plaats stond, was ik zonder verder commentaar de straat op gerend. Smeer 'm, voor ik me be denk!" Dat laat Frans zich geen tweemaal zeggen. Tien seconden later staat hij in de Marnixstraat en knippert met zijn ogen tegen de ochtendzon. Om te beginnen steekt hij een sigaret op. En dan maar met de tram naar het station. Er komt een lijn zeventien de brug van de Nassaukade afzakken. Op het transparant staat „Centraal Station". Die moet ik dus hebben, denkt Frans. Als de tram wegrijdtt, kijkt hij nog even naar het politiebureau. Daar ergens aan de achterkant, vlak bij het water, zijn de cellen, weet hij nu. Maar meteen draait hij zijn hoofd om. Niet meer aan denken Deze nachtmerrie is voorbij. In het station komt hij tot de ont dekking, dat hij drie kwartier de tijd heeft, voor er een trein richting Arnhem vertrekt. Het is zondagmor gen en er rijden slechts enkele trei nen. Dan eerst maar wat eten. Die paar sneden brood vanmorgen in het politiebureau en die lauwe thee wa ren zo smakeloos als wat. Nadat hij wat gegeten heeft, belt hij zijn hospita en zegt, dat hij in de loop van de dag thuiskomt. Het mens is blij zijn stem te horen. Wat er gebeurd is? Ik heb vastgezeten, onschuldig uiteraard. Ze zagen me voor een ander aan. Jat mooie we reld, waarin zoiets kan gebeuren. We zullen wel eens zien, of er wat aan te doen is. De hospita vertelt, dat zijn aan staande schoonvader verscheidene malen gebeld heeft. Gelijk denkt hij aan Mia. Zou zij het weten? Zou het bekend zijn geworden, dat hij met die Truusje uit is geweest? Dan za) Mia wel woedend zijn. En pa even eens. Hij overwint zijn vrees en belt het privé-adres van Van Oorschot. Het dienstmeisje neemt de telefoon aan. „Hallo, Josje, is meneer al bij de hand? Ja? Wil je hem aan het toe stel roepen? Zeg maar, dat ik aan de lijn ben". Frans schrikt, als hij de boze stem van zijn schoonvader-in-spé horot. „Wat heb jij uitgehaald, bandiet? Waar heb je uitgehangen?" „Ze hebben me opgepikt en vast gehouden. Verwisseling met een an der. Ik vond een zak met juwelen en terwijl ik ermee op weg was naar het politiebureau stonden ze me op te wachten. Meteen namen ze me in m'n kraag en stopten me in de cel. Dachten, dat ik die spullen ge stolen had. Maar een ander heeft het gedaan, een Amsterdamse in breker. Ik ben vanmorgen pas vrij gekomen". „Zo! Wat moest jij van de week in Heidenrijk?" „O, daar was ik toevallig. Ik had een snipperdag aangevraagd en ge kregen. Dat kunt u nagaan" „Dat heb ik al lang gecontroleerd. Wegens familieomstandigheden. Wel ke familie? Dat dienstertje in Hei denrijk soms?" Frans krijgt de schok van z'n le ven. „Hoe komt u daarbij?" „Man, draai er niet omheen. Ik weet alles. Mooi nummer ben jij, dat moet ik zeggen. Hoeveel van die re serve-scharreltjes heb je eigenlijk?" „Geen enkele. Dit.... dit was zo maar een avontuurtje. Weet Mia het?" „Niet van mij. Je snapt zeker wel. hoe haar reactie dan zou zijn, hè? Waar vandaan bel je eigenlijk?" „Uit Amsterdam. Ik moet eerst naar Heidenrijk. de wagen ophalen. Die staat daar nog altijd". „Ga TrTals de wind ophalen en kom dan hierheen. Mia snapt er niets van. Wat moest ik haar zeg gen? Dat je een slippertje gemaakt hebt tijdens onze afwezigheid? En dat men ie daar gearresteerd heeft? Man. ze kijkt je nooit meer aan. Dus houd alsjeblieft je mond". „Allicht, meneer", antwoordt Frans opgelucht en blij. „Enne.... het zal nooit meer gebeuren. Dat beloof ik u". (Wordt vervolgd) i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 7