als je trouwt is een paar honderd gulden extra altijd meegenomen sparen... verstandig en handig munHflRDrs Eis de originele cetafeur buitenbijts Achterblijven geconstateerd bij gewenste groei van bedrijven CORjAM" Aarde verzwolg mensen in Napels Vliegtuigen botsten tegen elkaar St. Stevensterk te Nijmegen heropend Z.M.C. liet rapport opstellen ZIERIKZEE, 22-9. In cixlracht van het bestuur van üe Middenstands' Centrale to Zierikzee ontvingen Scheefs Keller N.V., bedrijfsadviseurs te Amsterdam, de opdracht een onderzoek in te stellen naar de huidige positie van de middenstand ter plaatse en in het bijzonder om een analyse te maken van de verschillende factoren welke bepalend zouden kunnen zijn voor de toekomst van de middenstand. Stagnatie ontwikkeling zakelijke belangen Aan deze opdracht lag een viertal overwegingen ten grondslag: namelijk een door de middenstand geconstateerde stagnatie in de ontwikkeling van hun zakelijke belangen (in het algemeen) en - in engere zin - een zeker achterblijven bij de noodzakelijke groei nodig voor de instandhouding van hun bedrijven. Verder: een bij de meerderheid van de middenstand gewekte ongerustheid. Desondanks bleek echter een voor de hand liggende innige samenwerking van de middenstanders moeilijk te Vealisercn. Een andere overweging: de gezamenlijke middenstand heeft het gevoel dat haar belan gen niet voldoende tot uitdrukking komen op het niveau van de gemeente lijke besluitvorming en bovendien is er bezorgdheid over de ontwikkeling van Schouwen-Duiveland, nu Provinciale en Rijksoverheid alle aandacht ge ven aan de ontwikkeling van de industriegebieden rond Terneuzen en Vlis- singen, terwijl Schouwen-Duiveland voorbestemd is een groene zone te blij ven. De middenstand acht het een noodzakelijkheid - met erkenning van de feiten en mogelijkheden - de huidige impasse in de ontwikkeling te doorbreken, aangezien een verde re stilstand oi" achteruitgang niet al leen de middenstand direct, doch ook de burgerij van Zierikzee indi rect ten zeerste zal schaden. Naar de mening van de rapporteurs wordt te recht verwacht dat de ontwikkeling van initiatieven vanuit de midden stand een positieve bijdrage zal vor men. Daarom, aldus wordt opge merkt, wordt de gegeven opdracht vooral gezien als een eerste stap op de weg naar bundeling van de beslist aanwezige krachten. „Algemene gegevens" In het eigenlijke rapport wordt in eerste instantie een overzicht gege ven van de „algemene gegevens" met betrekking tot Zierikzee en van de geografische situering. De stad be schikt over 177 winkelvestigingen, beheerd door omstreeks 150 winke liers. Aangeriomen mag worden, al dus wordt gesteld, dat voor duurza me goederen Schouwen-Duiveland sterk gericht is op Zierikzee, terwijl enige zuigkracht bestaat op Goeree- Overflakkee en Noord-Beveland. Omgekeerd echter stimuleren de thans bestaande verbindingen het winkelen van de eilandbewoners in Rotterdam en Middelburg. In de ho- reca-sector beschikt Zierikzee over een zeer redelijk aanbod. Gesteld wordt verder dat de via de dammen voerende verbinding tussen het watex*weggebied en Walcheren de centrumfunctie van Zierikzee enigszins zal aantasten. De toeristen in het westelijk duingebied kunnen dan behalve naar Zierikzee gemak kelijk naar Middelburg komen, ter wijl vooral het dagbezoek zich sterk op de dammen zal concentx-eren. Dc rapporteurs verwachten daarbij dat de bevolking van Schouwen-Dui veland gemakkelijker zal gaan win kelen buiten de eigen streek, vooral omdat ook elders het verschijnsel op treedt van winkelen gecombineerd met een bezoek aan een andere plaats. Rekening gehouden moet ook worden met de stimulei'ende invloed van de dammen op de plaatsen Re- nesse en Haamstede, die dan niet meer het achterland van Zierikzee vormen, doch geografisch in een ge- lij kwaax'dige positie komen te verke ren. Een duidelijk pluspunt voor de ontwikkeling van de wateri'ecreatie wordt geacht het ontstaan van de grote meren achter de dammen, waarbij Zierikzee een centrale plaats zal verwerven aan het Zeeuwse Meer met aansluitende watex'en. Komende ontwikkeling In hoofdstuk drie van het rapport wox'dt een samenvatting gegeven van wat omtrent de komende ontwikke- Adverteritïe Komende winter zorgeloos schoenen dragen. Want Aero schoenen uit Corfam* vragen praktisch Lipf) geen onderhoud. Fa. van Beveren Visslrciat 6 - Zierikzee ling wordt voorzien door de overheid en de daaraan verbonden instituten enerzijds en door de middenstand andexzijds. Uit deze samenvatting blijkt o.a. dat rekening wordt gehou den met een gx-oei van Ziex-ikzee van 7800 inwoners thans naar minstens 11.000 in 1980 en hoogstens 15.000. Voor het jaar 2000 wordt 30.000 in woners als streefgetal genoemd. Het lijkt niet aannemelijk dat de indu strie als ontwikkeling van Zierikzee en Schouwen-Duiveland evenx'edig zal groeien met de prognose voor ge heel Zeeland. Opgemerkt wordt dat - gezien de gang van zaken in de laatste jax-en - deze vex'wachtingen vrij optimis tisch lijken. Geconstateerd kan wor den dat de bouw van woningen niet gevoerd heeft tot een stijging van het inwonertal, omdat alleen ver schuivingen optreden binnen de stad van de oude kern naar de nieuw bouw. Ook het aantxekken van indu strie is in de afgelopen jaren zeer moeilijk gebleken. Verder: vooral bij de jongeren bestaat weinig vertrou wen in de toekomst ter plaatse, waardoor een tendens ontstaat naar veroudering van de stadsbevolking. Tevens wordt de verondex'stelling gewettigd geacht dat ouderen wel bei'eid zullen zijn terug te keren naar hun geboorteplaats, waax-door opnieuw een bijdrage aan de vei'ou- dering woidl gelevei'd. Opgemerkt wordt dat een onderne mer, die van deze gang van zaken op de hoogte is zich niet al te vlug op Schouwen-Duiveland zal vestigen, omdat hy verwacht in de toekomst geconfronteerd te zullen worden met een tekort aan geschikte arbeids krachten. Bovendien kan niet elk type industrie zich in Zierikzee ves tigen. Railvervoer ontbreekt en de haven heeft niet veel kadelengte. Wat de woningbouw betreft is er een vicieuze cirkel te doorbx'eken. Het bouwen van woningen zonder meer voor beleggei's is momenteel geen aaxitrekkelijke zaak. De ge dachte: zonder woningen komt de industx-ie niet en zonder industx-ie be hoeven er geen woningen te komen, schrikt elke belangstellende beleg ger en ondex-nemer af. Sombere visie Op grond van de landelijke erva ringen lijkt de opvatting dat Zierik zee een geschikte woonplaats vormt voor mensen die werken in de in dustriegebieden rond de Watex*weg en i'ond Vlissingen „een wens droom". Geconstateei'd wordt dat uit een oogpunt van i'ecreatie in het al gemeen geen sterke toename van de belangen voor Zierikzee wox'dt ver wacht. „De stad is zeer zeker een be zoek waard en biedt goede mogelijk heden tot winkelen, doch geen blij vende attx-actie. Pas op langere ter mijn kan een ontwikkeling van be lang worden verwacht door de ex ploitatie van de afgesloten Zeeqwse watex-en. Het toenemende bezoek aan de Deltawerken kan misschien naar Zierikzee wox'den afgeleid, doch ook hiervan moeten geen wonderen wox' den verwacht". Geconcludeerd wordt dat op deze wijze het beeld onstaat van een prognose die alleen onder bepaalde voorwaai'den reëel kan wox'den ge maakt, doch zeker zich niet vanzelf zal x-ealisei'en, waai'door de midden stand van Ziex-ikzee somber gestemd is en een aanmerkelijk achterblij ven verwacht van Zierikzee in het algemeen. In hoofdstuk vier van het rapport wordt een nadere analyse gegeven en gewezen op het feit dat de over wegingen van de middenstand - in de aanhef genoemd - gebaseex-d zijn op conci'ete ervaringen in de afge lopen jaren. Daartegenover staat dat de prognose voor de ontwikkeling van Zeeland naar eer en geweten is opgesteld. De verschillen in inzicht De rapporleui's zijn van mening dat op de vraag waar de giote ver schillen in inzicht aan kunnen wor den geweten vele antwoorden kun nen worden gegeven. Ten eerste: de prognose voor Zierikzee is afgeleid uil die voor de gehele provincie; ten tweede: ontwikkelingspi'ognoses strekken zich uit over vele jaren en baseren zich op algemene gegevens. („De bezorgdheid van de midden stand is gebaseei'd op een ervaring van enkele jaren. Men ondervindt moeilijkheden en heeft ook niet de tijd te wachten op de winsten van 1980). Ten derde: het beleid is afge stemd op algemene belangen en houdt hoogstens rekening met het belang van een minderheid; ten vier de: er" is gebrek aan voorlichting, („doox-dat de middenstand niet. weet wat er px-ecies gebeurt, ontstaat on behagen l.a.v. dat beleid"); ten vijf de: hel gemeentelijk beleid wordt tiiel in overeenstemming geacht met de typisch lokale belangen. Als zesde punt wordt gesteld „dat hot gemeen tebestuur niet de inzichten van de middenstand deelt". Ilierby wordt opgemerkt dat het zeker zo kan zyn dat een gemeente bestuur de opvattingen van de mid denstand niet naar waarde schat al thans niet deelt, hetzij doordat die middenstand geen eensgezind en dui- delyk geformuleerd oordeel uit spreekt of dit niet te bevoegder plaatse ter kennis brengt, hetzy doordat men andere belangen zwaar der laat wegen. De mogelijkheid bestaat ook (punt zeven) dat het gemeentebestuur de inzichten nauwelijks kent omdat die inzichten niet duidelijk zijn vooxge- dxagen of omdat men er niet de ver eiste aandacht aan geeft. Toepassing van deze probleemstellingen op de situatie te Zierikzee geeft de rap porteurs aanleiding te stellen dat „alle antwoorden daaxop wel in min dere of meexdere mate van toepas sing zijn en in feite kunnen worden teruggebracht tot de constatering dat het ontbreekt aan communicatie tus sen de middenstand en het stadsbe stuur". Hieraan wordt toegevoegd dat in deze constatering geen verwyt be sloten ligt doch wel een reden om te onderzoeken op welke wijze een con- tructieve oplossing kan worden ge vonden. Uit gesprekken met middenstan ders is gebleken dat men het globaal eens is over de genoemde klachten en dat het niet ontbreekt aan de wil om iets te ondeinemen en ook samen te werken in aller belang, doch dat men „ieder voor zich een aantal te- leux'stellende ervaxingen heeft opge daan, die leiden tot een zekere terug houdendheid." In een aantal volgende hoofdstukken wordt getx-acht een constructieve op lossing (hiervoor verwijzen we naar ons volgende nummer, Red.) aan te geven. Advertentie HOOFDPIJN POEDERS NAPELS, 22-9. In de wijk Vomero in Napels is een scheur in een straat ontstaan, die vier mensen vei'zwolg. Twee daarvan konden zich weer naar boven wei'ken, een dei'de kwam om het leven. Van de viex'de is geen spoor tei'uggevonden, Op dezelfde plaats was dooi- re genwater vrijdag al de gi'ond gaan schuiven. De ondex-grond van Na pels is zeer pox-eus en woi'dt teveel voor de bouwex-ij gebruikt. De linkse Italiaanse partijen hebben „bouw- speculanten' 'al vei'vveten van de bo dem onder Napels een gruyère kaas te hebben gemaakt. Droevig miljonairschap LONDEN, 22-!). Majoor Mal colm Munthe in Engeland is zaterdag miljonair geworden. Hij zal er echter geen cent van krijgen en mogelijk zelf nog in zijn portefeuille moeten tasten. Een verre neef, lord Wharton, was overleden en had hem een mijoen pond sterling nagelaten. Zaterdag werd het 'testament openbaar gemaakt. Lord. Wharton was in 1955 naar Zwitserland gegaan, naar gezegd werd om het fa- milliefortuin te redden. Hij liet voor z,n vertrek voor de erfge namen in Engeland land ach ter om zijn familie in staat te stellen daar te blijven wonen. Het geld dat dit eigendom op gebracht heeft wordt geheel opgeslokt doorerfelijkheidsbe lastingMajoor Munthe is de zoon van de overleden Zweed se schrijver Axel Munthe. Flitsen uit het buitenland SAIGON. Leden van de Vietcong hebben nabij de Cambodjaanse grens twee Amerikaanse hefschroefvlieg- tuigen neergeschoten. Volgens een Amerikaanse woordvoerder in Sai gon is het totaal aantal boven Zuid- Vietnam neergeschoten helikoptei's hiermee gestegen tot 1315. NEW YORK. De algemene verga dering van de Ver. Naties heeft on der verzet van de Sowjet-Unie met 76 tegen 26 stemmen bij 15 onthou dingen besloten de kwestie-Korea op de agenda te plaatsen. LONDEN. Chinese technici zullen binnenkort in Zambia di'ie x-adiozen- ders bouwen. Dit bericht het Engel se zondagsblad Sunday Telegraph. Het blad leidt dit af uit verklarin gen van de Zambiaanse minister van voorlichting, Sikota Wina, die juist van een bezoek aan Peking is terug gekeerd. LAGOS. Vierentwintig mensen zijn gedood bij ernstige incidenten die de afgelopen dagen hebben plaats ge vonden in het gebied van Ibadan, de hoofdstad van West-Nigeria. KYOTO. Tweeduizend politieman nen zijn de terreinen van de univer siteit van Kyoto binnengedrongen om op verzoek van de leiding van de hogeschool de barricaden op te ruimen die de studenten in het be gin van het jaar hadden opgericht. ROME. De Italiaanse vakbonden hebben er bij de regering op aan gedrongen de politie in de stakings centra te ontwapenen daar de ge welddadigheid in het oni'ustige in- dusti'iële nooi'den dreigt toe te ne men. BELGRADO. President Tito van Zuid-Slavië heeft besprekingen ge voeld met president Ceausescu van Roemenië in de Roemeense gx-ensstad Turnu Sevex'in. De twee presidenten wei-den in deze stad door tiendui zenden juichende inwoners met bloemen besti'ooid. NEW DELHI. Bij ongeregeldheden in Ahmedabad in Oost-India zijn 15 mensen om het leven gekomen. Vrij- dag wdren tussen hindoes en mo hammedanen gevechten uitgebi'oken toen een kudde heilige koeien van een hindoetempel over mohamme daans gebied liep. BELFAST. Bij een schietpartij lussen pi'otestanien en katholieken zijn in Belfast vijf mensen gewond geraakt. Onder hen was een Bx-ilse onderofficier die een hoofdwond op liep. LONDEN. Volgens de jongste Gal- lup-opiniepeiling is het aantal Brit ten dat Engelands toetreding tot de E.E.G. wenst, sterk afgenomen. Nog i-naar iets meer dan een kwart dei- ondervraagden was voor toetreding, 57 procent was tegen en 17 px-ocent had geen mening. BELFAST. De Noordiêrse strijder voor gelijke bui'geiTechten Bex-na- dette Devlin zal gerechtelijk worden vervolgd wegens haar optreden tij dens de onlusten van vox'ige maand in Londonderx-y, zo is in Belfast ver- PARIJS. Een tiental jongelui heeft in Parijs een aanval gedaan op een bioscoop waar de film ,.Z" wordt vertoond, een film die een wrang beeld schetst van het rechtse mili taire apparaat in Griekenland. De aanval was de tweede op de bios coop in twee weken. SAIGON, 22-9. Bij Da Nang zijn een Zuidvietnamees passagiersvlieg- tuig en een Phantom van de Ame rikaanse luchtmacht kort voordat beide toestellen zouden landen, in botsing gekomen. Volgens eex-ste berichten zijn 77 mensen omgeko men, nl. 75 inzittenden van de Zuid- Vietnamese DC-4 en twee mensen op de gi'ond. De vlieger van de Phan tom kon zijn beschadigde toestel vei lig aan de gi'ond zetten. De navigator die ,het vliegtuig per parachute had verlaten, bleef eveneens ongedeerd. Advertentie Advertentie Dat kan als je zo vroeg mogelijk begint te sparen met de Zilvervloot. Wanneer je er mee kunt beginnen? Op iedere werkdag tussen je 15e en 21e verjaardag; oud-militairen zelfs tot en met 23 jaar. Je spaart 6 tot 9 jaar een bedrag van ten minste f 30,- en ten hoogste f 300,- per jaar. Na afloop van de spaarter- mijn (bij huwelijk al na ten minste 3 jaar sparen) ont vang je over de totale inleg plus rente een belasting vrije premie van 10%. Wie bijv. 9 jaar f 25,- per maand inlegt, krijgt maar liefst 'n dikke f 3.500,- terug (f 2.700- inleg, zo'n f 500,— aan rente plus een premie van ruim f 300,-). Daar kun je heel wat mee doen! Vraag een brochure aan het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid, afdeling Voorlichting be zitsvorming, Postbus 51, Den Haag. NIJMEGEN, 20-9. Z.K.H. Prins Claus behoorde met de Commissaris van de Koningin in Geldei'land mr. H. W. Bloemers en de burgemeester van Nijmegen mr. Th. M. J. de Gi'aaf tot de 700 pei'sonen die de feestelij ke bijeenkomst ter gelegenheid van de voltooide x'estaui'atie van de Gro te of St. Stevenskei'k in Nijmegen bijwoonden. Ook deze feestelijke gebeui'tënis in Nijmegen hei'innei-de aan de inzet van de bevrijding in 1944 want het was in februari van het jaar dat een slecht gericht bombardement van geallieerde vliegtuigen de fraaie en historisch belangrijke kerk zwaar beschadigde. Nu stond de St. Ste- venskerk er echter ha een restaura tie die 20 jaar in beslag nam weer in zijn oude glorie bij op de terp die tevens het St. StevensKerkhof met zijn oude poort en de uit 1544 stammende Latijnse school herbergt. Deze gebouwen met de wat terzijde staande uit de 15de eeuw daterende Lakenhal vormen de nu volledig ge restaureerde resten van het oude Nijmegen. Veel meer is er na het geweld van 1944 niet meer ovei\ KERKNIEUWS Ds. Ommering (Oosterlaiid) belegt gesprekskringen OOSTERLAND, 22-9. - De her vormde predikant te Oosterland, ds. H. Ommering, heeft het voornemen om tijdens de wintercampagne een drietal gesprekskringen te formeren onder zyn gemeenteleden. De eerste zal een echte bijbelkring werden, waar verschillende moeilijk te begrijpen bijbelgedeelten onder de loupe zullen wox'den genomen. In het i'ecente vei'leden bestond x-eeds een dei'gelijke kx'ing, zodat de onderha- vige daarvan een vervolg wox'dt De tweede wordt een gespi'ekskring, die het karakter zal dragen van een voortgezette catechisatie en zal wor den ingesteld opdat zij, die nog niet zo lang geleden belijdenis des ge- loofs aflegden, het toen geleex'de nog eens kunnen opfrissen. De derde te fox'mei'en gesprekski'ing zal de pre dikant trachten, te vormen uit diege nen die een ongedwongen gesprek op prijs stellen over divex'se onderwer pen. Eerstgenoemde gesprekskring zou ds. Ommering willen houden op de eex-ste maandag van de maand ,te beginnen op 6 oktober Urn 14 mei 1970; de tweede op de tweede maan dag van de maand, begin op 13 okto ber t m 11 mei 1970. De dex'de op de derde maandag van de maand, te beginnen op 20 oktober t/m 25 mei 1970. Hopelijk zullen vele gemeente leden gehoor geven aan deze uitno diging één van deze nuttige en leer zame gesprekskx'ingen te volgen. Het is overigens zeer te waax'deren dat ds. Ommering zich beschikbaar stelt, ondanks zijn drukke werkkring, deze gespi'ekskx'ingen te oi'ganisei'en. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft maandag de woox'denstx'ijd met Pe king hei-vat na een „wapenstilstand" van elf dagen, met de beschuldiging dat er in China nog steeds spx'ake is van grootscheepse onderdrukkings- maatregelen tegen tegenstanders van de huidige politieke koei's. DlPODE DONKERE DWERG 31. Die gedaante was niemand minder dan Gallash. Met een somber gezicht trok hij zich van het terras terug en spoedde zich door de gangen naar de vertrekken van Dipo. de dwerg, waar hij zonder omwegen binnentrad. Dipo, die net aan tafel zat, keek vernist op, doch voor hij iels kon vragen sprak Gallash boos: „Nu weet ik zckci waarom ge die vreemdeling hierheen gehaald lxebl! Hij zal de aanslaande echt genoot van Iviruna wox'den en de opvolger van Akbar!" De dwerg was niet in het minst uit het veld geslagen door deze woorden. „Wel en wal zou dat?" vroeg hij. terwijl hij de an der strak aankeek. „Maar ge weet toch, dat ik Kiruna liefheb!" antwoordde Gal lash, terwijl hij zich met een moedeloze zucht op een stoel liet zakken. De dwerg lachte spottend. „Ik vennofdde het, mijn vriend, doch ge weet evengoed als ik dat Belli el Akbar nimmer zijn toestemming zal geven aan een van zijn soldaten, al is hij dar nok een aanvoerder, om zijn doch ter te huwen!" Inmiddels herhaalde Kiruna haar laatste vraag aan Aram en de jonge krijger, die een hekel aan uitvluchten had, antwoordde ronduit: „Ik denk het niet!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 4