DE ZIERIKZEESCHE COURANT Religieuze strijd tussen Hindoes en Islamieten in India Nederlandse toerist in Zürich door jongen vermoord MORBIS Apollo-ll-astronauten naar Nederland Ongeluk Mexicaans vliegtuig - Veel doden Toestand van Mao is kritiek Nasser's ziekté Tegenstrijdige berichten over aanvallen 0E THAINT NIET OPTIMISTISCH OVER DE TOEKOMST ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 22 september 1969 20272 125 it VAAR/ WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken It, Zierikzee, Postbus t, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118, voor bezorging na 18.00 uur (01110) 2158. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling J 7,80; per maand 2,60. Losse nummers 20 cent - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag - Advertentieprijs 19 cent per losse mm; „Succesje" (max. 4 regels) 1,75. Vraagt onze contractprijzen! De advertentieprijzen zijn exclusief 4 B.T.W. In dit nummer: Zierikzee was ia kapers handen Stijgend dodenaantal AHMED ABAD (India), 21-9. Het officiële dodencijfer van de al vier dagen durende religieuze strijd tus sen Hindoes en Islamieten in de in het westen van India gelegen textiel stad Ahmed Abad is zondag tot 94 gestegen. De politie opende die dag driemaal het vuur op vechtende me nigten. In een dichtbewoonde wijk ontplofte een bom als gevolg waar van een man om het leven kwam en een ander werd gewond. Een woordvoerder van de regering heeft gezegd, dat het leger, de poli tie en grensbewakingstroepen zich tol het uiterste inspannen om een einde aan de gewelddaden te maken. Deze begonnen vorige week donder dag toen enkele Hindoes een kudde vee door een door Islamieten be woond gebied dreven. Het oostelijke gedeelte van de stad is geheel onder toezicht van het leger geplaatst. Nu de ongeregeldheden blijven voortdu ren is besloten meer militaire een heden naar Ahmed Abad te zenden, waardoor de sterkte van het leger daar verdubbeld zal zijn. De politie heeft bevel gekregen on middellijk op onruststokers te schie ten. Militairen en politie patrouille ren gezamenlijk door de met glas en puin bedekte straten. Men denkt erover, de woensdag in Ahmed Abad beginnende cricket wedstrijd tussen India en Nieuw- Zeeland, die aanleiding zou kunnen geven tot nieuwe ongeregeldheden, naar Bombay te verplaatsen. Vredesconiité's In verscheidene stadswijken zijn vredescomité's van Hindoes en Isla mieten gevormd, die proberen de rust te herstellen. Een lid van de gemeenteraad is voor drie dagen in hongerstaking gegaan. Hij wil daar mee de stedelingen bewegen vrede te sluiten. vonden waaruit de politie afleidt dat hij betrekkingen onderhield met ho mofiele kringen. ZURICH, 21-9. De Nederlandse toerist Jacobus de Muil (35) uit Amersfoort is zaterdagavond ver moord aangetroffen op zyn hotelka mer in Zürich (Zwitserland). Naar dc politic meedeelt is de dader een 17- jarige jongen. De politie kwam op het spoor van de misdaad na een anoniem tele foontje. De man die opbelde, zei de politie dat één van zijn vrienden hem had bekend iemand in een ho tel te .hebben, vermoord. De heer de Mull was vrijdag uit Nederland in Zürich aangekomen. Naar het Zwitserse persbureau „SDA" meldt, is het stoffelijk over schot van de heer de Muil ontdekt door de portier van hotel „Albula" en is de moord vrijdagnacht ge pleegd. De vermoedelijke dader is een zeventienjarige leerling kok (Di- dio Schultheiss) uit Birmensdorf. Het slachtoffer is gewurgd waarna hem met een hard voorwerp de schedel is ingeslagen. Volgens „SDA" was bekend dat de Muil een groot bedrag had gestort op een Zwitserse bank. Een aktentas wordt vermist. Op het slachtoffer zijn papieren ge- Advertentie Premier Gandhi en minister van binnenlandse zaken Chavan hebben een oproep op de bevolking gedaan hun vete te beëindigen. Zij vestigden er de aandacht op dat het dit jaar honderd jaar geleden is dat in de staat Goejarat, waarin Ahmed Abad ligt, Mahatma Gandhi, voorstander van geweldloosheid, werd geboren. Egyptische minister nam geschenken aan KAIRO, 21-9. Meer dan tweedui zend kilo geschenken uit Moskou zijn de voormalige vice-president van Egypte, Ali Sabri, lcl(jk opge broken. Hij had dze namelijk buiten dc douane om het land binnengesmok keld, hetgeen president Nasser, toen dit hem ter ore kwam, in grote toorn deed ontsteken. Hij riep Sabri ter verantwoording, waarna deze zijn functies ter beschikking stelde. Dit was zondag de argumentatie van goedingelichte kringen in Kairo, die daarmee de geruchten over een voor tijdig ontdekt komplot van Sabri te gen Nasser wensten te ontzenuwen. Met grote nadruk is in deze krin gen ook het bericht tegengesproken, dat president Nasser de terugroeping van de Sowjet-Russische ambassa deur in Kairo, Winogradow, zou heb ben geëist. QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 DEN HAAG, 20-9. De Amerikaan se astronauten Neil A. Armstrong, Edwin Aldrin en Michael Collins vergezeld van hun echtgenoten zul len op donderdag 30 oktober een be zoek aan Nederland brengen. In de loop van de ochtend komen zij op de luchthaven Schiphol aan, in het paleis op de Dam zal het ge zelschap door de koningin en de prins worden ontvangen. Daarna zullen zij in het RAI-gebouw iets vertellen over hun reiservaringen en landing op de maan. In het begin van de middag keren zij naar Schip hol terug waar minister-president De Jong de bemanning van de Apol lo 11 een lunch zal aanbieden. Het reisprogramma van Armstrong, Al drin en Collins dat een groot aantal landen omvat begint op maandag 29 september in Washington en eindigt op woensdag 5 november in Hous ton. Achtereenvolgens brengen zij be zoeken aan Mexico, Columbia, Ar gentinië, Brazilië, de Canarische eilanden, Spanje, Frankrijk, Neder land, België, Noorwegen, Duitsland. Groot-Brittannië, Italië, Zuid-Sla- vië, Turkije, Democratische Repu bliek van de Kongo, Iran, India, Pa kistan, Thailand, Australië, Guam, Korea, Japan en Hawaii. NEW YORK, 21-9. De Chinese lei der Mao Tse-Toeng verkeert in kri tieke toestand als gevolg van een be roerte. Hij wordt met de uiterste me dische inspanningen in leven gehou den. Het Amerikaanse blad „Time", dat daarvoor bronnen in Moskou citeert, zegt dat Mao op 2 september een hersenbloeding kreeg en sindsdien herhaaldelijk in een coma geraakt. De beroerte van Mao was volgens genoemde kringen de reden waar om premier Tsjou En Lai haastig Hanoi verliet zonder de begrafenis van president Ho Tsji Minh af te wachten. Time zegt. dat het land op het ogenblik wordt bestuurd door een driemanschap bestaande uit mi nister van defensie Lin Piao, die door de partij is aangewezen om te zijner tijd Mao als partijleider op te volgen, premier Tsjou En Lai en Tsjen Po Ta. een van de hoofdfigu ren in de culturele revolutie. Minder dienstplichtigen opgeroepen in V.S. WASHINGTON, 20-9. President Nixon heeft bekend gemaakt, dat 50.000 dienstplichtigen die in novem ber en december onder de wapenen zouden worden geroepen, niet behoe ven op te komen. Tegelijk liet de minister van de fensie. Laird, weten dat de 29.000 dienstplichtigen die in oktober zou den moeten opkomen, verdeeld over de maanden oktober, november en december zullen worden opgeroepen. Het oproepschema voor januari zal in december worden vastgesteld. Volgens het bestaande plan zouden er dan 35.000 dienstplichtigen moe ten opkomen. MEXICO-STAD, 2-9. By het ver ongelukken van een Mexicaans lijn- vlicgtuig is vermoedelyk meer dan de helft van de 118 inzittenden om het leven gekomen. Minstens 45 mensen hebben de ramp overleefd, zy het dat 30 van hen ernstig ge wond zyn geraakt. Het toestel - een Boeing-727 van „Mexicana Airlines" - verongelukte zondagavond bij het vliegveld van Mexico-Stad. Komend uit Chicago had het al voor de landing gemeld dat het een defect landingsgestel had, waarop tientallen ambulance wagens naar de luchthaven werden ontboden. De noodlanding verliep fa taal. De Boeing kwam, mogelijk door het slechte weer, op honderden me ters van de landingsbaan neer, sloeg CAIRO, 21-9. De Russische onder minister van gezondheid, Iwgeni Tsjazow, die ook president van de Russische academie voor geneeskun de is. heeft zaterdag Cairo verlaten nadat hij gedurende twee dagen de' artsen van Nasser terzijde heeft ge staan bij de behandeling van de pre sident, die aan influenza lijdt. Dit is zondag meegedeeld door het Egyp tische blad El Ahram. Dr. Tsjazow heeft vorig jaar Nasser in de Sow- jet-Unie behandeld. Het Midden-Oosten over de kop en brak in tweeën. Het voorste deel kwam in een meer te recht. Uit het vliegtuig geslingerde mensen lagën over een gebied van 800 meter verspreid. Het was de tweede ramp met een Mexicana-vliegtuig binnen vier maanden. Op 4 juni jl. vloog een zelfde Boeing bij Monterey tegen een berghelling, waarbij alle 79 inzitten den de dood vonden. Tot de slacht offers behoorde de Mexicaanse ten nisser Rafael Osuna. Bondsregering zwicht voor vakhond BONN, 20-9. De Westduitse rege ring is vrijdag door de knieën ge gaan voor de druk van de machtige vakbond van openbare werken. Zij heeft er in toegestemd nog voor de algemene verkiezingen, die op 28 september worden gehouden, onder handelingen aan te knopen over nieuwe loonschalen voor de 1.2 mil joen leden van de bond. De rege ringswoordvoerder, Ahlers, gaf vrij dag de vakbond de verzekering dat dit zal gebeuren. Intussen was door waarschuwingsstakingen van bus chauffeurs, tramconducteurs en vuil- nislieden tijdelijk een chaos ontstaan in verscheidene steden. AMMAN, 21-9. Arabische com mando's zouden de ILsraëliërs zware verliezen hebben toegebracht by aanvallen, die zij zondag deden op de nederzetting Kfar Roeppin, ten zuiden van het meer van Galilea en op verscheidene in de buurt gelegen posten. Een woordvoerder van het opper bevel van de Palestijnse commando organisatie, die dit in Amman be kendmaakte, zei verder, dat ver scheidene El-Fatah-eenheden ook Is raëlische stellingen in het zuiden van het Jordaandal hadden aangevallen. ,In beide gevallen brachten zij de Is raëliërs zware verliezen toe.Het volksfront voor de bevrijding van Palestina, een niet onder het eerder genoemde opperbevel ressorterende commando-organisatie, maakte zon dag bekend dat een Israëlische man- Nederlandse kustvaarder „Anna" vergaan LA CORUNA, 20-9. Naar eerst nu bekend is geworden is de 500 brt. metende Nederlandse kustvaarder „Anna" van rederij-scheepvaartkan toor J. Tavenier N.V. te Zanadam 6 mijl buiten de haven van La Coruna (noordwest-Spanje) gekapseisd. De bemanning van het schip, dat als verloren moest worden be schouwd, werd gered en aan boord genomen van de Duitse sleepboot „Oceanic". De „Anna" was onderweg met een lading „China clay" van Teignmouth aan de zuidkust van Engeland naar Genua. Nadat een lichte slagzij was geconstateerd poogde de kapitein van de „Anna" het schip alsnog de haven van La Coruna binnen te brengen. Een deel van de bemanning was toen reeds van boord. Kort nadat ook de rest van de bemanning en de kapitein de „Anna" verlaten hadden, sloeg het schip om en bleef met de bodem naar boven drijven. Twee Utrechtse hoofdagenten ontslagen UTRECHT, 20-9. De leiding van het Utrechtse politiekorps stelt op het ogenblik een onderzoek in naar mogelijke misdragingen van twee hoofdagenten. Zij zouden de afge lopen maanden zonder betaling goe deren hebben aangenomen. In af wachting van het resultaat van het onderzoek zijn de twee politieman nen buiten functie gesteld. De voor lichtingsdienst van de politie kon geen nadere mededelingen doen over deze kwestie. Het jaarverslag van de V.N. NEW YORK, 20-9. Secretaris-ge neraal Thant van de V.N. heeft in zijn jaarverslag een beroep op de V.S. en dc Sowjct-Unie gedaan dc verdere ontwikkeling van nieuwe strategische wapens uit te stellen en ervoor gewaarschuwd dat in het Midden-Oosten het gevaar dreigt van „een nieuw, donker tijdperk van geweld". Thant, die in dit verslag een nog al sombere visie op de toekomst ont vouwt, merkt op dat de internatio nale toestand in het afgelopen jaar slechter is geworden. Hij wil dat de Amerikanen en Russen een morato rium afkondigen op de ontwikke ling van nieuwe strategische wapens en dat zij direct overleg gaan plegen om de kernwapenarsenalen in te krimpen. De enige manier om uit de im passe in het midden-oosten te ko- men,aldus de secretaris-generaal van de V.N., is een schikking over de toekomstige grenzen tussen Israël en de Arabische landen. Wordt er op korte termijn geen vooruitgang ge boekt in de richting van een of an dere regeling, dan staat dit gebied een nieuwe tijd van geweld te wach ten. Geen van beide partijen kan im mers op de lange duur verwachten als overwinnaar uit de strijd te voorschijn te komen. De oorlog in Vietnam Wat Vietnam betreft, zijn er vol gens Thant tekenen die op een ver betering van de situatie wijzen, al heeft het overleg in Parijs tot dus ver geen beslissend resultaat opge leverd, het feit alleen al dat er over leg wordt gepleegd is een „zeer be langrijke stap in de goede richting". Op het gebied van de ontwape ning zijn er tot dusver weinig vor deringen geboekt. Er bestaat een „angstaanjagend vooruitzicht op een nieuwe wedloop op kernwapenge- bied, vooral op het terrein van de raketafweersystemen en de raketten met meerdere kernkoppen". Thant dringt er in zijn verslag bij de al gemene vergadering der V.N. op aan op de huidige zitting in te gaan op de kwestie van de chemische en bac teriologische wapens. Pessimistisch gestemd is Thant wat het vraagstuk van het kolonia lisme en de rassenkwestie betreft. Kennelijk doelend op Zuid-Afrika. Rhodesië en Portugal, zegt hij dat ..bij de leidende figuren in de zui delijke delen van Afrika nergens de politieke wil lot uiting komt om de ze problemen op te lossen". schappenwagen vrijdag op een door zijn commando's gelegde landmijn was gereden. Daarbij zouden vijf tot acht Israëlisch^ militairen zijn om gekomen. Israël heeft inmiddels de com mando-acties van zondag naar het rijk der fabelen verwezen. Volgens een woordvoerder is het overal langs de bestandslinie rustig geweest. Vrouw lag tien «lagen dood in bed UTRECHT. 20-9. Aan dc Zebra- dreef in Utrecht heeft de politie hét stoffelijk overschot aangetroffen van de 67-jarige bewoonster, mejuffrouw G. H. Sloof. De vrouw heeft waar schijnlijk tien dagen dood in haar woning gelegen, de brievenbus was na 9 september niet meer geleegd. Buren waarschuwden de politie om dat zij mejuffrouw Sloof een paar dagen niet meer hadden gezien. De doodsoorzaak moet nog worden vastgesteld. Dode door kabelbreuk van 'bouwlift PURMEREND, 20-8. Aan de Gar- relstraat in x de Wheermolen, een nieuwe wijk van Purmerend, heeft zich een ongeval voorgedaan op een bouwwerk, waarbij de 28-jarige M. Voskuil uit Hattem om het leven is gekomen en de heer Schiphorst uit Zwolle levensgevaarlijk werd ge wond. De heer Schiphorst is in het stadsziekenhuis van Purmerend op genomen. Doordat een kabel van een bouw lift brak, stortten de mannen van de negende verdieping van het bouw werk naar beneden. Fabriek le Assen uitgebrand ASSEN, 21-9. Zondagavond brak plotseling brand uit bij de N.V. Fa- ber's fabriek voor Houtbewerking aan de Hoofdvaartweg te Assen. De brand is vermoedelijk in de kantine van het kantoorgebouw ontstaan. In een ommezien van tijd stond het hele complex in lichter laaie. De As ser brandweer die met groot mate rieel was uitgerukt kon slechts de dienstwoning van de bedrijfsleider redden. Een der directeuren, de heer K. W. T. Faber deelde mee dat de laatste drie maanden voor ongeveer f 250.000 aan machines in een nieu we fabriekshal was geïnvesteerd. Hij kon geen schadebedrag noemen. Stalin's dochter wil Amerikaanse worden WASHINGTON, 21-9. Stalins dochter, Swetlana Alleloejewa heeft het Amerikaans staatsburgerschap aangevraagd. Zij heeft inmiddels het voor deze procedure vereiste contact opgeno men met de Russische vertegen woordiging in de Verenigde Staten, waarvan zij tot dusver echter nog geen antwoord ontving. In een vraaggesprek voor de televisie ver klaarde de twee-en-een-half jaar geleden naar de V.S. uitgeweken dochter van Stalin over haar ver houding tot de Verenigde Staten: „Ik hou zeer veel van dit land". Op politiek gebied had ze geen ambi ties. De 43-jarige Swetlana zei, dat ze haar Russisch paspoort heeft ver brand en dat ze niet van plan is nog ooit naar de Sowjet-Unie terug te keren. Ze hoopte, dat haar eind deze maand verschijnende boek „Only one year" zal aantonen dat „vrijheid nooit met socialisme en communis me kan samengaan". Zierikzee is vrijdag tien (volle) uren in handen geweest van (feestende) kapers. Twee Opperkapers werden - met een deputatie van rotgenoten - ten stadhuize ontvangen. Men zie elders in dit nummer. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Als gij naar genot grijpt j weet dan wel dat het vaak ge- f volgd wordt door verdriet en a berouw. i Zonnige perioden Verwachting tot dinsdagavond: Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer; koude nacht; morgen overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag; zwakke tot matige westelijke wind. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 lot 9. Min.-temperaturen: omstreeks nor maal. Max.-temperaturen: 0 tot 4 graden boven normaal. Kans op een droge periode van min stens 12 uur: 95 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 80 procent. 23 sept. Zon op 6.27, onder 18.37. Maan op 17.56, onder 2.51. Volle maan: 25 sept. te 21.21. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 23 sept. 0.54 v.m. 13.19 n.m. BROUWERSHAVEN 23 sept. 0.37 v.m. 13.12 n.m. Springtij: 28 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 22-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Een hogedrukgebied strekt zich uit van de Azoren via de Golf van Biscaye naar het Alpengebied, de as van dit druksysteem verplaat ste zich sedert het afgelopen week einde langzaam zuidwaarts waar door oceaandepressies dichter in on ze omgeving konden komen. Een nog in betekenis toegenomen diepe de pressie trok via Schotland en het noordelijk deel van de Noordzee oostwaarts en bevond zich vanoch tend boven zuid Noorwegen. Deze depressie veroorzaakte boven de Noordzee tijdelijk een zware noord westerstorm. langs onze kusten een stormachtige wind. Een zwak fron tensysteem van deze depressie drong met veel bewolking en enige regen vanuit het noordwesten ons land binnen. De depressie trekt verder oostwaarts en wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk welke via de Britse eilanden naderbij komt. Op zijn beurt wordt deze rug weer gevolgd door een volgende oceaan storing waardoor het enigszins wis selvallige weer zal aanhouden. TOKIO. Twee Japanse visserssche pen zijn vermoedelijk door de Chi nezen opgebracht nadat een van hen in aanvaring was geweest met een Chinese vissersboot.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1969 | | pagina 1